Dlaczego źle. Plan jest świetny - droga kolejowa podrzędna. Preferowane małe składy z krótkimi wagonami. A że się pojawiły nowe czasy i tabor PKP z takiej a nie innej epoki to i czeka Pana modernizacja szlaków :P jak to i PKP czeka a może i starają się coś zrobić. Teraz pora na przygotowanie szlaku pod prędkość 140 - 180 km/h :D A makieta świetna - obejrzałem wszystkie Pana filmy i jest Pan jednym z ludzi, którzy "pokazali" mi, że nie trzeba się przejmować tylko budować. Co też piszący ten komentarz zaczął realizować. Pozdrawiam Pana i wszystkich miłośników prawdziwej kolei i tej w miniaturze.
@robertjankowski6 жыл бұрын
Brawo! Trzeba budować, nie ma się co przejmować. Ale proszę to robić z głową i nie chodzi tylko o technikę wykonania (tej po prostu trzeba się samemu nauczyć), tylko o rozsądny wybór planu. Bo reguła "mniej = lepiej" ma naprawdę wielką siłę w modelarstwie.
@diesant766 жыл бұрын
Oczywiście. Mniej na początek :P bo koszty trzeba barć pod uwagę. A torowisko to jeden z większych.
@przemysawk92116 жыл бұрын
Bardzo dziękuję panie Robercie za filmik ! Będzie niezmiernie pomocny przy budowie makiety. 5.5 roczny syn bardzo szczęśliwy jak usłyszał imię taty i że filmik jest nagrany dla "niego"
@robertjankowski6 жыл бұрын
:-) Pomogło? Miałem pisać maila, ale doszedłem do wniosku, że pokażę to z kamerą, to będzie efektywniej. Pozdrawiam serdecznie!
@oscar209983 жыл бұрын
Super filmiki....pozdro
@robertjankowski3 жыл бұрын
:-)
@stary12344 жыл бұрын
jestem tu nie pierwszy raz dla mnie super rzeczowy komentarz i tyle jak czytam wypowiedzi na forach tych medrkow blysz\czacych modelarskim zargonem wiedza oparta na wykresach i symbolach to mnie drazni oni tylko sami siebie rozumieja nic z tego dla innych nie wynika a tu ogladam i rozumie ale szkoda ze tak niewilu jest takich ludzi
@robertjankowski4 жыл бұрын
Dziękuję za miły komentarz. Siedzę właśnie przy komentarzach i odpisuję. 80% to same dobre rady po fakcie, krytyka, wyszydzanie, albo zgoła właśnie mędrkowanie, które coś śmieszniejsze zanim zdążę przeczytać i skomentować, to paru innych już wchodzi w polemikę i temat żyje własnym życiem.
@stary12344 жыл бұрын
@@robertjankowski jak to mowi stare przyslowie prawdziwa cnota krytyk sie nie boi a le my polcy mamy cos w sobie milo ze P napisal ale prosze nie dziekowac napisalem to co mysle ogladam P filmy iwiecej z tego mam korzysci niz z tej pisaniny po forach modelarskich oni bardziej dyskutuja miedzy soba niz pomagaja to ja dziekuje za przekazywanie wiedzy tym bardziej ze ja bawie sie w makiete w zlym miejscu i w zlym czasie
@stary12344 жыл бұрын
@@robertjankowski zle kliknolem pozdrawiam i zycze powodzenia
@stanisawosmakiewicz82996 жыл бұрын
Szacun za MAKIETĘ Makieta OK Plany PIKO Takie są, jak ktoś budował to wie o czym mowa. Panie Robercie może już czas na Nową?? Jak to robią Koledzy w Europie i za Wielką Wodą. To by było Wielkie Dzieło w Polsce. Sam mam podobną trochę większą z łukami R2 i obecny Tabor zwłaszcza Osobowy to jest wyczyn że jeździ. Panie Robercie może znajdzie Pan trochę czasu licząc w Latach i cierpliwości na budowę nowej Makiety. Jak widziałem nie ma Pan problemów z pomieszczeniem i wielkością. Trzymam kciuki za podjęciem nowego Wyzwania. Stanisław z Wrocławia.
@robertjankowski6 жыл бұрын
:-) Problemów z pomieszczeniem nie mam, ale to nie jest mój docelowy dom. A jakoś moduły mnie nie kręcą :-( To znaczy nie to, żebym był wielbicielem tortów - po prostu widziałem inne rozwiązania, skrojone do pomieszczeń z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni i komponującym się na makiecie krajobrazem. I to jest moje marzenie, a jak na wstępie zaznaczyłem - jeszcze nie mam swojego miejsca ;-)
@danielzudzin233 жыл бұрын
Panie Robercie kawał fajnej roboty, sam chciałbym mieć takie coś w domu, ale brak miejsca mi na to nie pozwala. Pozdrawiam serdecznie
@robertjankowski3 жыл бұрын
:-)
@jacentol4 жыл бұрын
Chciałbym się dowiedzieć czy zwrotnice też są sterowane z jakiegoś pulpitu? Jeśli tak to czy można sobie zaprogramować jakieś gotowe schematy ustawień aby za jednym przyciśnięciem przestawić wszystkie bądź tylko wybrane na konkretne ustawienia gwarantujące jakiś konkretny przebieg trasy?
@robertjankowski4 жыл бұрын
Są (niektóre to już były) sterowane z pilota. Teoretycznie przy odpowiedniej centralce i sterowaniu jej komputerem można tak zrobić. Przykładów na to wiele, to wszystkie komercyjne, udostępnione do oglądania makiety.
@tomasznawrocki34114 жыл бұрын
Wtrącę swoje ''trzy grosze''. Spotkałem się z radą: kopiować poszczególnych elementów torów, wyciąć z papieru i układać je w formacie 1:1. Druga, bardziej skomplikowana: odrysowywać na papierze (format 1:1) kształt wykorzystywanych torów. Pierwsza bardziej czasochłonna, ale wygodniejsza.
@robertjankowski4 жыл бұрын
Kolejnym razem :-)
@tomasznawrocki34114 жыл бұрын
@@robertjankowski Naturalnie, to była tylko sugestia. Nie zakładałem, że od razu, w przypływie entuzjazmu, zechcesz zrywać tory z makiety :)
@dawidwisniewski95513 жыл бұрын
Makieta bardzo ładna. Od błędów nigdy nie da się ustrzec. W końcu "nie myli się tylko ten, kto nic nie robi". Robercie jakie masz największe promienie łuków zamontowane na namakiecie chodzi mi o te ujęte w katalogu Piko. I jeszcze jedno pytanie. Mianowicie jak się sprawują lokomotywy przy braku polaryzacji krzyżownicy na pikowskich rozjazdach i czy po zamontowaniu napędów mtb mp1 rozjazdy działają bez zarzutów. Pytam bo mam dylemat po czym jeździć na makiecie. Piko ma bardzo duży asortyment torów, który jest stosunkowo przystępny cenowo. Roco po dłuższym przejrzeniu ofert nie jest już tak łatwo dostępne jeśli chodzi o niektóre rozjazdy. Pozdrawiam Serdecznie.
@robertjankowski3 жыл бұрын
O promieniach łuków nie napiszę, bo już nie pamiętam - w każdym bądź razie te na esce w środku makiety są za ciasne. Co do rozjazdów - bez polaryzacji krzyżownic da się jeździć, do zwarć nie dochodzi, jednakże niektóre lokomotywy przez niektóre (tylko!) rozjazdy muszą przejechać z odpowiednią prędkością - manewrować się nie da. I niestety dotyczy to typowo manewrowej lokomotywy jak SM42. To poważna wada takiego prostego zabudowania torów, ale już mi zwrócono uwagę, że jakbym się naprawdę postarał, to i mógłbym to na materiałach Piko zrobić jak należy. Jak rozumiem, to da się znaleźć gdzieś w internecie poradnik jak spolaryzować te krzyżownice i będzie dobrze. Jednakże... nie jestem fanem tych rozjazdów, są one dosyć delikatne - cienka blaszka szyny powoduje, że niektóre lokomotywy z mniejszą elastycznością na poddawanie się kierunkowi torów jadą tam gdzie chcą - zwrotnica swoje, lokomotywa swoje i w efekcie mamy wykolejenie składu. Z napędami MTB działa do bez zarzutów, w sumie to nawet całkiem przyjemnie!
@kolejowatelewizja-karolmk8286 жыл бұрын
Super porady :) na pewno się przydadzą 👍
@robertjankowski6 жыл бұрын
:-)
@tomaszb.7656 жыл бұрын
Robercie dlaczego tak się przejmujesz krytykami z forum. Według nich prawdziwy pasjonat, modelarz powinien chodzić w rozciągniętych ciuchach z poprzedniej epoki, nie liczyć się z rodziną, poświęcać całą dobę na swoje hobby, ze skruchą przyjmować krytykę i mieć makietę w hangarze z łukami o promieniu co najmniej 1 km :D Budując makietę i stosując się do porad niektórych osób z forum, to musiałbym wyjechać z torowiskiem nie tylko do sąsiedniego pokoju, ale także do ogrodu, a najlepiej do sąsiada :D Nie da się zagospodarować makiety, na kawałku dykty z dużymi łukami, bo zostanie co najwyżej jeden okrąg i pusty środek. Makieta to taki zlepek rzeczywistego świata odwzorowany na małej powierzchni z maksymalnie wykorzystaną powierzchnią na torowisko. Nikt przecież nie lubi patrzeć jak pociąg jeździ po jednym kółeczku. Najlepsze porady na temat budowy makiety znajdziesz na stronach z USA, DE i innych krajów, a najwięcej nic nie wnoszącej krytyki na polskich:) Świetny filmik, łapsko w górę.
@robertjankowski6 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ciepłe słowa Tomaszu. No widzisz, jakoś się przejmuję... A powiem szczerze, że mi moduły nie leżą, to właśnie tam nie czuję klimatu, bo tory to nie wszystko, a za nimi zaledwie skrawek zieleni. Moduły są wąskie i trzeba dużo nadrabiać wyobraźnią, a torcik jednak swoim krajobrazem jakoś spójnie udaje mikroświat. Wiem co masz na myśli i wiem też swoje, że modelarstwo to nie tylko stuprocentowa wierność, ale i zabawa. Mi nigdy nie chodziło o odwzorowanie szlaku PKP - bardziej moim celem było to, co można zobaczyć w takim choćby Wunderlandzie - oszałamiające sceny, kawałki i wycinki rzeczywistości. To właśnie ten wzorzec w podświadomości naśladowałem - stąd kościół, tartak i Lidl - tak przecież tematycznie od siebie odległe...
@TheSubaruimprezafan6 жыл бұрын
Czy planuje Pan budowę jakiejś nowej makiety z długimi odcinkami prostych torów, (takiej specjalnie na filmy i zdjęcia) ?
@robertjankowski6 жыл бұрын
Planowałem, ale jakoś nie mogę się zabrać...
@koper69604 жыл бұрын
Ja dopiero będę budować makietę ale głównie do zabawy bo mam 13 lat i interesuje się modelarstwem i lubię dokładność to nie byłbym w stanie tak ładnie jak Pan zbudować makiety :) Tak poza tematem to czy poleca pan vectrona pkp cargo od piko bo nie wiem czy warto kupić
@robertjankowski4 жыл бұрын
Jest całkiem OK - ma przewymiarowane pantografy niestety i proszę uważać na poręcze na czole lokomotywy - łatwo uszkodzić.
@koper69604 жыл бұрын
@@robertjankowski dziękuję za odpowiedzi przemyśle zakup :)
@danieldanyboy56265 жыл бұрын
Czy do siania trawki używał Pan elektrosadzarki czy nie???Chodzi mi czy jest to konieczne?
@robertjankowski5 жыл бұрын
Siałem przez sitko. Elektrosadzarka nie jest konieczna, można sobie inaczej poradzić.
@jaronka43515 жыл бұрын
MAKIETA SUPER jestem pod wrażeniem jako miłośniczka kolei kartonowej w 1:87
@robertjankowski5 жыл бұрын
Dziękuję :-)
@szymsza16 жыл бұрын
Jak dla mnie super! Chciałbym taką mieć. :D Mógłbyś powiedzieć jaki jest koszt zbudowania takiej makiety (czyli bez taboru)? Oraz czy w przyszłości planujesz budowę nowej makiety, już z większą wiedzą po zbudowaniu obecnej. ;)
@robertjankowski6 жыл бұрын
Koszt to było zapewne kilka do kilkanastu tysięcy - musiało to tyle wynieść, ale ze strachu tego nie podliczałem. Kiedyś bym sobie coś nowego zbudował, ale mam obecnie parę argumentów przeciw temu projektowi... :-/
@przemysawk92115 жыл бұрын
Panie Robercie mam małe pytanie , a mianowicie jest ułożony styrodur ,a później został na nałożony gips ?
@robertjankowski5 жыл бұрын
Gips to bardzo rzadko. Lepiej jest przyklejać kawałki styroduru i je ścinać nożem niż bawić się z gipsem. Ze styrodurem szybciej, łatwiej i całość mniej potem waży niż zrobiona na gipsie.
@przemyslawkorzeniowski25344 жыл бұрын
Bez cudow na patyku gosc zbudowal makiete bardzo dobrze brawo. Osobiscie rowniez sam zbudowalem ciut wieksza z estakadami toru ok 100 mb nie patrzac na opinie innych .Zycze powodzenia w dalszym modelarskim swiecie.
@robertjankowski4 жыл бұрын
Dziękuję, wznowiłem to zajęcie :-)
@przemyslawkorzeniowski25344 жыл бұрын
@@robertjankowski Mam na makiecie pomylone bieguny prady gdzies na zwrotnicach ok 100 mb toru moze podpowiesz co zrobic. Po polaczeniu w petle zanika napiecie
@wojtekg41645 жыл бұрын
Witam Robercie! Makietka super! Sam buduję bardzo podobną w skali TT ;). Mam pytanie do Ciebie , lub też do ogółu TU bywalców. Może doczytałeś może zasłyszałeś, w jakich miejscach ustawia się sygnalizatory manewrowe? Czy tylko w miejscach manewrów, czy też przy głównych szlakach( zarówno przy zjazdach jak i wjazdach na główne szlaki) ? Pytam bo może dotarłeś do jakichś informacji. Ja tylko dotarłem do tego , że przy głównych szlakach nigdy nie stosuje się karzełków, chyba dlatego, że przy większych prędkościach po prostu można ich nie zauważyć. Pozdrawiam serdecznie!
@robertjankowski5 жыл бұрын
Witam Wojtku! Niestety nie mam wiedzy na ten temat - sam się muszę douczyć ;-)
@PoProstu_Zurcio5 жыл бұрын
Witam. Po obejrzeniu tego filmu zdałem sobie sprawę że książka piko którą Pan posiada jest nie do zdobycia. Więc mam pytanie. Czy byłby Pan skłonny odsprzedać mi ta książkę i za ile. A jeśli nie ,to czy byłby Pan skłonny za stosowną opłatą skserować lub zeskanować i wysłać mi na maila. Pozdrawiam
@robertjankowski5 жыл бұрын
Mogę Ci zrobić parę zdjęć książki, pytanie które strony Cię interesują. Tam aż tak dużo informacji nie ma, a tym bardziej informacji rewolucyjnych. Planami bym się nie sugerował, bo niestety oparte są one na ciasnych pikowskich łukach. Zdecydujesz się na to, to potem będziesz żałował, jak postawisz na tym długie wagony ACME. Stąd po odrzuceniu planów makiet, dalej po odrzuceniu przestarzałych pierdół o sterowaniu (tej centralki też już nie ma w sprzedaży), po odrzuceniu pierdół o systemie torów Piko (to jest w standardowych ulotkach dołączanych do modeli), reklamy domków Piko i pociągów - po tym wszystkim pozostaje może ze 20 stron rzeczowego tekstu o budowie makiet. Może nawet z tymi 20 stronami to przesadziłem? Swojej książki raczej się pozbywać nie będę - tak jak napisałem na wstępie - napisz, co Cię interesuje.
@PoProstu_Zurcio5 жыл бұрын
Najbardziej interesowało by mnie te ,,20" stron o budowie makiety. Tylko kwestia ceny
@PoProstu_Zurcio5 жыл бұрын
Aha i tutaj podaje maila. Maciekzurek96gmail.com
@nicolayzielinskifryland61424 жыл бұрын
Witam Pana i dziękuję wielkie za prezentowanie te piękna makietę która pan zbudował . Ile czasu zajęło aby zbudować tą makietę i czy pan budynki wszystkie sam też skonstruował?
@robertjankowski3 жыл бұрын
Budynki kupowałem, budowa zajęła parę miesięcy.
@nicolayzielinskifryland61423 жыл бұрын
@@robertjankowski dziękuję bardzo za odpowiedź Panie Robercie 🙂 pozdrawia fan z Norwegii
@kolejlove43726 жыл бұрын
Robert! Wiem, że mieszkasz w Niemczech, więc pytam: Z jakimi lokomotywami (jakiej serii) widywałeś składy DB IC push-pull jednopiętrowe? (oprócz DB 101)
@robertjankowski6 жыл бұрын
Tylko 101. Aż tak często nie przewijam się w okolicach torów. Te niedaleko mojego domu obsługują prawie wyłącznie EZT serii 423. Inne lokomotywy (całkiem szeroki wachlarz) to z push-pull'ami DB Regio tylko. No i jeszcze kwestia taka, że ja to fotografuję w okolicach FFM, a w całych Niemczech to naprawdę różne układy bywają.
@d4dkrzys6 жыл бұрын
Mógłbyś kiedy zrobić obrotnicę w miejscy tego zakładu (tartaku).
@robertjankowski6 жыл бұрын
Nie korci mnie na razie, ale pomysł niezły!
@mazim94515 жыл бұрын
Bardzo dobry film. W ogóle, jak masz filmy odnośnie budowy makiety to ja bardzo chętnie oglądam (Twoje chyba wszystkie, heh) . Szkoda, że te z powstawania takie ubogie trochę, ale na jakieś pytania mi odpowiedziałeś. Sam jestem w trakcie budowy, heh. Pytanko i co z tymi rogatkami? Bo mimo wymiany i tak leżą 😇? Wewnętrzna pętla jest na łukach R2?
@robertjankowski5 жыл бұрын
Czasem muszę te rogatki poprawić, bo opadają. Grunt, że wyglądają lepiej jak poprzednie. Wewnętrzne łuki to chyba właśnie R2. Nie polecam ;-)
@Veneo5556 жыл бұрын
Bardzo uczący odc dla kolejnych Laika. Co do błędów w budowie że nie każdy jest Ur.Einsteinem Ja myślę że nawet taki geniusz działając w chęci i przyjemności budowy makiety też może dać ciała.
@robertjankowski6 жыл бұрын
A wiesz, że jak się poczyta czasem na forach to i owo, to zwyczajnie strach cokolwiek pokazać. Wielu wypowiadających się to alfy i omegi, chodzące mądrości i encyklopedie. Tych podpowiadających bardzo szanuję, natomiast tych kpiących bardzo nie lubię. Niestety na ogół to ci drudzy mają dominującą pozycję... :-/
@kolejlove43726 жыл бұрын
Zainteresowany modelem cysterny GATX (czytaj: dżi-ej-te-iks - bo amerykaniec) od BRAW'y?: www.lokomodel.pl/index.php?route=product/product&path=311_324&product_id=10163
@robertjankowski6 жыл бұрын
Ja i tak będę czytał po polsku. To nie IBM czy Apple, że w każdym zakątku Ziemi wszyscy wiedzą jak to wymawiać. A Niemcy mówią "Ojropa" i "ojro" i nikt ich nie poprawia.
@kolejlove43726 жыл бұрын
@@robertjankowski Tego z tym ,,ojro" nie wiedziałem 😮 Zacytuję klasyka (bez urazy oczywiście): ,,A se mów jak chcesz!" 😃
@polskiwungiel80016 жыл бұрын
Ja liczę że zrobisz kiedyś większa makietę i nagrasz o tym filmiki 😁
@robertjankowski6 жыл бұрын
Ale wiesz, to może być za dłuższy czas. Niewykluczone, nawet mnie korci, ale trzeba mieć miejsce (w moim przypadku DOCELOWE) i czas.
@eR-MIK3 жыл бұрын
Plany z tej książki rewelacyjne nie są. Nie m szans na długie składy pasażerskie, perony krótkie. Co do ciasnych łuków, jak pamiętam plany z tej książki to nie ma tam R1, minimum to R2, więc nie takie ciasne, zwłaszcza, że R2 ROCO to mniej więcej R1 PIKO! ROCO to jest dopiero ciasne! Przez R2 PIKO wszystko "normalne" przejedzie. Długie parowozy ROCO (np Ty4) przejadą nawet przez R1 pod warunkiem, że nie montuje się dodatkowej armatury. Tory PIKO są dobrze przemyślane, nie ma w nich, jak np w ROCO, wstawek po 8mm czy podobnych wygibasów.
@robertjankowski3 жыл бұрын
Same tory PIKO - OK. Nikt przecież nie zmusza nas do kupowania i montowania ciasnych łuków. Jednak jakość wykonania rozjazdów i tych nieszczęsnych napędów to jakaś porażka :-(
@eR-MIK3 жыл бұрын
@@robertjankowski Tyle, ze nie widzę innej, taniej alternatywy. Poza PIKO mam rozjazdy ROCO i wykonanie jest kiepskie. Kto rozbierał taki rozjazd wie w czym problem. O Eaglemoss nic nie napiszę, bo byłyby to ***** itp ale co można mieć dobrego za 8zł. Co do napędów, używam tanich (9-12zł) serwomechanizmów. Sterowanie serwem (w DCC) jest tańsze niż elektromagnesami. W przypadku elektromagnesów o realistyce ruchu nie ma mowy, w przypadku serw nie ma z tym problemu: kzbin.info/www/bejne/jaOydqOVepWLmLM
@Micha-py2mu6 жыл бұрын
Ty dla 3 latka budowałeś makietę?! Nie bałeś się że po dniu tego nie będzie?
@robertjankowski6 жыл бұрын
A dlaczego miałbym się bać? :-) Niemniej jednak dlatego właśnie nie ma semaforów, trakcji elektrycznej itp. ;-)
@Micha-py2mu6 жыл бұрын
@@robertjankowski nawet że zwali wagon lub lokomotywę przecież to TROCHĘ kosztuje.
@kamilborowiecki7006 жыл бұрын
Szkoda ze na tej makiecie długie składy wyglądają fatalnie :(
@robertjankowski6 жыл бұрын
No niestety. Taki urok "tortów".
@typonmk18776 жыл бұрын
kościół wcieło?
@robertjankowski6 жыл бұрын
Stoi osobno. Muszę go w końcu założyć, bo dawno go na filmach nie było ;-)