Chcecie się spotkać w Krakowie? :) 24 maja (piątek) od godz. 16:00 będę do Waszej dyspozycji podczas Festiwalu Copernicus. Przypomnę się jeszcze na pewno ze szczegółami.
@xeno-21376 ай бұрын
warto by było przypiąć komentarz😅
@LukaszLamza6 ай бұрын
@@xeno-2137 Słuszna uwaga milordzie!
@kshyku61866 ай бұрын
W Krakowie? W życiu. Słyszałem, że tam bardzo dużo kipów po papierosach wszędzie a szczególnie po Camelach i jeszcze jacyś bandyci w to zamieszani są :-)
@rojas000006 ай бұрын
Chcę lecz nie mogę 😢
@mariusz93066 ай бұрын
Wolałbym we Wrocławiu :)
@LukaszApaczKielin6 ай бұрын
Zacznijmy ten piękny Poniedziałek=) Pozdrawiam i dziękuję! Kawka w dłoń!
@malunachow6 ай бұрын
Te prognozy łączą przyczyny i skutki, zmiana klimatu a finanse, są to tylko 2 czynniki, a życie zawiera ich o wiele wiele więcej.. więc to mocno spekulacyjne przewidywania moim zdaniem.
@Sofiofilia5 ай бұрын
Finanse to miara twoich możliwości wobec świata.
@kimdzwon82865 ай бұрын
Szanowny Panie Doktorze. „Zrzędzący Lamża” to wspaniałe zjawisko. Miła odmiana od jutubowych „sience-nazi” (w analogii do grammar-nazi, ludzi nadrabiających agresją i emocjami braki w argumentacji). Życzę co najmniej 10^8 odcinków Czytamy naturę.
@wawrzynieckorzen786 ай бұрын
No współczesna fizyka ma taką swoją urodę, że zajmuje się problemem "jak zobaczyć coś, czego nie da się zobaczyć". Stąd i wymaganie skomplikowanego kombinowania, i duża zależność od teorii.
@panikrystyna16 ай бұрын
Panie Łukaszu. witam.. Pana zdanie o współczesnej fizyce zachwyciło mnie. To chyba wynik i wyrobionej intuicji naukowej. Praktyka czyni mistrza.Pozdrawiam serdecznie. 😀
@Tracer5275 ай бұрын
Pana, Panie Łukaszu można by słuchać całymi dniami. Pozdrawiam serdecznie.
@Bodzio725 ай бұрын
"gospodarka spadnie z powodu klimatu o 50%" rozumiesz to zdanie? W jakim języku jest ono wypowiedziane?
@Tracer5275 ай бұрын
@@Bodzio72 w której dokładnie minucie pada to zdanie? Chciałbym to usłyszeć jeszcze raz a nie chce włączać audycji od początku
@Bodzio725 ай бұрын
@@Tracer527 W okolicach 9:30. potem jakieś pseudo wykresy, produkowanych przez jakiś magików. Oczywiście topienie lodowców które tym razem na pewno się wydarzy. "Strata będzie spowodowana przez wyższe temperatury". To mówi gość który jest fizykiem, powalająca precyzja i logika wypowiedzi. A może ktoś stworzył system finansowym który jest oparty na kreacji pieniądza z powietrza i to się za chwilę zawaii i ktoś szuka wymówki. Wejdź na stronę US debt clock i powiedz mi co widzisz.
@Zmiana_Pogody5 ай бұрын
narzekanie to nasz sport narodowy, takie odcinki na pewno będą propsowane! ;)
@pochmurnelato82866 ай бұрын
Ja jestem za, proszę więcej Pana Marudy, konstruktywna krytyka zawsze w cenie.😅
@kpt.stratford52126 ай бұрын
Badanie spadku globalnego PKB z powodu zmian klimatu byłoby sensowniejsze, gdyby uwzględniało zmiany poziomu wód gruntowych (gwałtowne ich opadanie).40 czy 30 lat wstecz mało kogo obchodził poziom wód gruntowych bo trzymały poziom. Wnioskuję o przeprowadzenie podobnego badania opierającego się właśnie głównie na zmianach poziomu wód gruntowych. Kończę, idę podlać ogródek i trawnik w MAJU, choć nie dalej jak dekadę wstecz podlewać zaczynałem na przełomie czerwca i lipca.
@LukaszLamza6 ай бұрын
Tak to jest z takimi badaniami - chciałoby się uwzględnić w nich wszystko. Można poszperać, czy ktoś wody podziemne w podobny sposób analizował, tych badań się robi setki. Ja podlałem wczoraj tylko drzewka, profilaktycznie. Niby miało nie padać, ale coś czułem pismo nosem - i miałem rację, bo właśnie teraz za oknem ładnie się rozpadało. Pozdrawiam!
@wilczydukt6 ай бұрын
Uwielbiam tę serię! :)
@RobertSmyka5 ай бұрын
Punkt zwrotny historii Majów.
@Banana-bv4qs5 ай бұрын
Pan Łukasz dzisiaj w wybitnie komedianckim nastroju :D
@Bodzio725 ай бұрын
"gospodarka spadnie z powodu klimatu o 50%" to zliwkidujmy ten klimat. Ludzie zlikwidujmy klimat :-).
@akta19846 ай бұрын
No nie, bo jak calkujemy po calej dotychczasowej historii świata, ludzkość zyskala na zmianach klimatu. Obecnie latamy w kosmos, a Pierwotnie ziemia była płaska. ❤
@michaelsojczynski90326 ай бұрын
Dla niektorych nadal jest😉
@akta19846 ай бұрын
@@michaelsojczynski9032 Taki mamy klimat...
@wawrzynieckorzen786 ай бұрын
Dlatego wzięto ostatnie 50 lat, a nie jakiś abstrakcyjnie długi okres. No i też ekstrapolacja nie jest sensowna: jeśli wzrost temperatury z 15 do 20 stopni jest pozytywne, to nie znaczy, że jak podniesiemy temperaturę do 50 C to ludzkość będzie się miała jeszcze lepiej. Stąd bierze się okres referencyjny, żeby zobaczyć jaki jest ten wpływ.
@iczkimer5 ай бұрын
Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@iczkimer5 ай бұрын
Nie ludzkość zyskała na stabilności klimatu - nie pleć bzdur.
@krzy-siuhi7065 ай бұрын
Danke!
@x64Joxer5 ай бұрын
Dziekuję
@natural766 ай бұрын
Narzekanie na stan współczesnej fizyki to przyjemność.
@charlielima116 ай бұрын
Materia: mam problem z Neutrino Foton: w czym rzecz? Materia: nasze interakcje są jakieś takie... Foton: słabe?
@astat16 ай бұрын
Nie narzekaj, zawsze może być gorzej. Popatrz na ciemną materię.
@olowrohek95406 ай бұрын
Dzieki za material 👌 A co wiemy o Plutonie ten material byl rewelacja.
@akta19846 ай бұрын
Nigdy o tym nie myślałem, ale Warto.zaadaptowac zwyczaj przejmowania dynastii jako Imprezę cykliczną, co 4 lata. ❤
@slawek2776 ай бұрын
Witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich
@iwanowicz446 ай бұрын
Czyż nauka nie opiera się na założeniu, że jeżeli coś jest p
@maximiliangembaa75806 ай бұрын
dzien dobry
@krzy-siuhi7065 ай бұрын
Tak , niekiedy przypominają tego rodzaju prognozy wróżenie z fusów.
@fiberboss22556 ай бұрын
Majowie byli nawiedzeni przez przybyszy którzy byli powodem ich rozwoju oraz upadku, jest to to teoria tak samo jak i ta którą Pan przedstawił , pozdrowienia od starego Krakusa z NYC
@romanes446 ай бұрын
To ja też będę zrzędzić. Dlaczego Pan, z uporem manniaka, omawiane tabele i wykresy zasłania ich zdjęciami? Pokazuje Pan coś na wykresie co jest dla nas niewidoczne. To jest irytujące.
@pawelperkowski19716 ай бұрын
Fizyką zajmuje się duuuuużo mniej ludzi niż np. medycyną. A neutrinami zajmuje się wyjątkowo mało fizyków (w skali globu). W Polsce może 50 osób znajduje zawodowo coś ciekawego w neutrinach... A ilu fizyków uczy fizyki w szkołach może 5000, może 6000? Choć ostatnio wychodzi na to, że każdy może uczyć fizyki w szkole 😩 bo "na bezrybiu i rak ryba"...
@lynxlynx19856 ай бұрын
Szanuję za "Pivot!" i oczywiście kącik archeo
@PKowalski20096 ай бұрын
Dokładnie nie znajduję opisów, ale podają, że ok. 5-7C na 1100-1300 lat (młodszy drias), teraz ok. 1 st. na 100 lat. Czyli wychodziłoby, że mamy szybsze zmiany.
@lynxlynx19856 ай бұрын
@@PKowalski2009 W młodszym driasie zmiany nawet kilkunasto stopniowe zachodziły w ciągu dekad, ale to regionalne. Globalnie w innych miejscach w ciągu kilkudziesięciu lat, ale tu też badania się różnią.
@LukaszLamza6 ай бұрын
Też mi zawsze brzmiało podejrzanie, że tempo obecnych zmian jest bezprecedensowe - właśnie głównie ze względu na ograniczoną rozdzielczość czasową "głębokiej" stratygrafii. Jaka jest szansa na to, że zrekonstruujemy dekada po dekadzie jakieś zjawisko klimatyczne sprzed nawet tych 20 tysięcy lat, nie mówiąc już o 200 tysiącach i dalej? Widziałem natomiast symulacje wskazujące na to, że tzw. "8.2 kiloyear event", czyli dość intensywne "tąpnięcie" klimatyczne, od temperatur po zasolenie oceanów, rozwinęło się max. w skali kilkudziesięciu lat (przyczyną zasadniczą było prawdopodobnie uwolnienie się dużej masy słodkiej wody do Oceanu Atlantyckiego z topniejącego lądolodu północnoamerykańskiego). To by była skala porównywalna z obecną.
@lynxlynx19856 ай бұрын
@@LukaszLamza Jakiś cykl (może na Pana kanale?) o tego rodzaju kwestiach to byłoby złoto. Już Pan tu kiedyś czytał i o problemie odtwarzalności badań, i przy okazji covidu o tym, jak nowe badania zmieniały wcześniejsze ustalenia, i o presji środowiska naukowego, i zależności od grantów, i było też coś o wdzieraniu się określonej ideologii na łamy naukowe (chodziło o feminizm? woke? Nie pamiętam), i o chęci zaistnienia czy też udowodnienia swojej racji za wszelką cenę itd. Do niektórych kwestii mam różnego rodzaju wątpliwości i fajnie by było, gdyby ktoś mi je albo wyjaśnił albo stwierdził, że nie jestem szurem i mogę tak myśleć ;)
@bartoszdebek57066 ай бұрын
Ciekawe studium behawioralne: Przychodzi laska z gachem, zamawiaja piwko, robia selfiki i zaraz je ogladaja. W polowie sesji laska sciaga okulary (zeby selfik lepiej wyszedl). Po pol godzinie laska idzie na siku, gach pilnuje telefonow. Dama wraca, gach idzie na siku. Dama pilnuje torebek. Szkoda, ze sie odcinek skonczyl, bo chcialem zobaczyc kto placil i czy bedzie cos z tego ? Pozdrawiam :-)
@Ijon_T_jr6 ай бұрын
I Homer czasem przyśnie, i Lamży zdarzy się dryfować (bardziej niż płynąć). Flauta. Spuśćmy żagle milczenia i wypatrujmy następnego poniedziałku.
@krzysztofjabonski69176 ай бұрын
Przyłożenie danych pogodowych do gospodarczych jest niemożebnym idiotyzmem. Gdzie legislacja, gdzie poziom wolności gospodarczej, wysokość podatków, poziom zaufania społecznego, rozwój infrastruktury: transportowej, komunikacyjnej, społecznej, jakieś mierniki etyki pracy - to wszystko ma realny wpływ na rozwój gospodarczy! Jeśli to się pomija, to mamy nie badanie, a marketing religii klimatycznej!
@michamusic13596 ай бұрын
Musi Pan zerknąć na historyczne zapiski dotyczące korelacji cen zbóż i warunków pogodowych w opracowaniu prof. Henryka Maruszczaka.
@lelumpolelum85546 ай бұрын
@@michamusic1359 Artykuł zaczyna się od słów: "W okresie przedindustrialnym ceny żywności, zwłaszcza zbóż, są stosunkowo miarodajnym wskaźnikiem koniunktury w rolnictwie". Artykuł "Krakowskie ceny zbóż a ruch urodzeń w parafiach na południe od Krakowa od XVII do XVIII wieku" dotyczy poszukiwań korelacji między cenami żyta a liczbą urodzeń. Zależności urodzaj-cena-pogoda są wspomniane bodaj dwa razy jako marginalna uwaga. I co najważniejsze - to jest opis rolnictwa przedindustrialnego (!). Jak to się ma do współczesności? Dziś mamy rozwinięte rolnictwo, globalny rynek żywności (łatwo niwelować braki regionalne) ogromną nadwyżkę żywności etc. Ergo. Argument z ... palca
@michamusic13596 ай бұрын
@@lelumpolelum8554 Pan nie cytuje prof. H. Maruszczaka, tylko artykuł P. Miodunki, który napisał na inny temat. Także tego. Pozdrawiam bardzo.
@arturkoszykowski95926 ай бұрын
Pytanie, co ma większy wpływ w danej sytuacji - klimat ( fizyka, biologia) , czy kultura, ktora jest tą biologią i fizyką moderowana?
@wawrzynieckorzen786 ай бұрын
I tak, i nie. Masz po części rację: kwestie kulturowo-prawno-społeczne mają wpływ na rozwój gospodarczy. Ale z drugiej strony tu modelowana na trochę wyższym poziomie abstrakcji. Jak podał pan Lamża: chodzi tu raczej o wpływ zmian temperatur i ich aplitud oraz opadów i całej reszty parametrów klimatu na to jak to działało dotychczas i porównanie różnicy względem "niezmiennego klimatu" (przy czym to porównanie było średnio zrobione). Założenie jest takie, że w tej analizie historycznej wplyw tych wielu czynników się uśredni i odpowiednio odda charakterystykę danych regionów (czyli te warunki, ktore wymieniasz). I tak, wyniki są pewnym uśrednieniem. Ot cała historia.
@artwoz96766 ай бұрын
Łukasz fajnie jak narzekasz od czasu do czasu :)
@bartek...6 ай бұрын
Ty nawet jak zlosliwy jestes to czlowiek sie usmiecha :)
@LukaszLamza6 ай бұрын
Bo ja zrzędzę z sympatią, jak taki stary chłop na swoją żonę, co z nią od 50 lat jest. ;)
@jankos49106 ай бұрын
U nas dzień Strażaka 😂😂😂😂😂
@E-rrorA6 ай бұрын
Lepiej mieć pierwszą literę jako liczne np. 007Jacek i już jestem pierwszy na liście 🤗
@R.Day906 ай бұрын
Aanon Aanalson też by jakoś przeszedł ;D
@agaagusia47266 ай бұрын
Toż to neutrinowy raj. 10 lat razy setki etatów, grantów, tantiem za publikacje.
@GromKuba6 ай бұрын
Muszę cię rozczarować, za publikację w dobrych czasopismach naukowiec płaci i to czasem sporo. Nie ma z tego tantiem.
@Ijon_T_jr6 ай бұрын
Agaaguusia - Kto ci broni dorwać się do tych kokosów? Nuże, a chyżo.
@wojciechwykret41836 ай бұрын
Właśnie sprawdzałem pogodę i szacuję na pory dnia... :/
@antonihassa81795 ай бұрын
Oczywiście że Rosja zarobi na zmianie klimatu, te masowe pożary i powodzie w rosji są na to dowodem. I Szczególnie kiedy nadal będzie nacjonalizowala spółki, wycinała klasę średnia na rzecz oligarchów, przestanie sprzedawać węgiel po dobrej cenie bo przecież Europa która płaciła rosji najwięcej od węgla rosyjskiego odchodzi. Do tego dochodzi Ropa od której też świat zachodni zaczyna powoli odchodzić, I którą rosja obecnie sprzedaje po 30$ za baryłkę (od ceny uralsa warto odliczyć Fracht i ubezpieczenia bo ropa do Chin I Indii nie płynie rurociągami tak.jak płynęła do Europy (jeszcze 2 lata temu 150$ za baryłkę) I mamy przepis na sukces. Brawo prowadzący, gratuluję wnikliwej analizy
@iczkimer5 ай бұрын
Nikt nie zyska. Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@zofiaagnieszkabiernacka8265 ай бұрын
Panie Łukaszu, co tak sceptycznie,? To było coś nowego😀 ale nazwanie ponurych, tajemniczych, twardych Ludzi Północy - północnikami - rozwaliło system 😀
@tomekm14086 ай бұрын
33:46 Ten rytuał chyba przetrwały do naszych czasów. W roku 1973 pewien chińczyk zaprezentował go w USA. Też rozpalił kilka rzeczy i spopielił konkurentów! 🐲
@Benshee0136 ай бұрын
Pivot point to w takim kontekście chyba będzie punkt zwrotny.
@generatortonu46456 ай бұрын
13:10 mi sie podoba, bo sam zbyt czesto narzekam 😛
@Sofiofilia5 ай бұрын
Chyba YT uznał Cię za szura, bo dodał coś takiego do filmu: Kontekst Zmiany klimatyczne Wikipedia Zmiana klimatu - zmiana stanu systemu klimatycznego, opisywana w kategoriach zmiany średniej lub zmienności jakiegoś parametru, a która utrzymuje się przez dłuższy czas.
@JustFor-dq5wc5 ай бұрын
Jeżeli na podstawie jednej analizy danych, które przypominaj bardziej wróżenie z fusów, wyciagasz wnioski, ze klimat i gospodarka za X lat bedzie ok, to nie jest to kanał naukowy, tylko wróżbita Maciej udajacy znawce nauki. Miałem o Was lepsze zdanie...
@vx775 ай бұрын
Co się Pan czepiasz, miało wyjść siedem, to wyszło siedem. Jak będzie trzeba przewidzieć, że świat zapłonie za 10 lat, to też taki model się stworzy.
@Pawelzgda26 ай бұрын
Wg mnie dane IPCC ssą przeszacowane. Świat musi zacinać emisje i je ścina? Nie. Czy zastępuje transport lotniczy bez emisyjnymi technologiami? A transport morski? A ogrzewanie w dużych miastach? Już kupiliście pompę ciepła do zamontowania na balkonie? A rolnictwo? Widzieliście elektryczny traktor albo na wodór? Budujemy CPK. Po co? Ile miejscowości na Żuławach, na Mierzei Wiślanej i Helskiej i Pobrzeżu Szczecińskim musi mieć zbudowane wały przeciwpowodziowe. Tylko 0.5m wody więcej to dla nich katastrofa. Rosja nie wykorzysta swojej szansy przez klimat bo jest zdezorganizowana. Poza tym na Syberii mało kto mieszka.
@iczkimer5 ай бұрын
Tak to jest prawda prawdziwa. Nikt nie zyska. Mało tego tu ocieplenie wystrzeli. To badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE. - POZDRAWIAM
@QlturalnaMaszyna5 ай бұрын
Chyba żadne inne modele nie są tak niepewne i patykiem na wodzie pisane jak te ekonomiczne.
@malleusmaleficarum92486 ай бұрын
22:44 Franz pali Camele. Szach mat naukowcy! 😁
@kshyku61866 ай бұрын
W pierwszym temacie zabrakło mi rozkładu zmniejszenia PKB w zależności od terenu/kontynentu. Globalne 20% może oznaczać 98% spadek PKB w Afryce a w Europie spadek o 5%. A do tego poprawa PKB na północy jak np w Kanadzie i w Rosji może być tak duża, że całkowite wyzerowanie gospodarki Afryki/Ameryki Południowej będzie tylko 20% globalnego ubytku PKB. Do tego zrozumiałem, że uwzględniono tylko wpływy temperatury i opadów. Czy teoretyczne zyski ze stopienia się lodowców i otwarcia nowych tras/terenów wyrówna straty zalanych obszarów
@skrecu26 ай бұрын
do analizy przydatnosci północy pod względem gospodarczym trzeba też uwzględnić np. mechanikę gruntów, wg mnie niziny i doliny rzek zamienią się w trzęsawiska, obecna infrastruktura ulegnie zniszczeniu po ustąpieniu zmarzliny co grozi hekatombą środowiskową
@LukaszLamza6 ай бұрын
Skalę strat można sprawdzić choćby na mapie, którą pokazuję w okolicach 05:00. Max to ok. 30-40%.
@gawronjanski61115 ай бұрын
Wzrost PKB nie oznacza obiektywnego postępu. Dodatkowo raczej rzadko słyszę żeby ktoś mówił ze katastrofa klimatyczna jest zagrożeniem dlatego że obniży pkb
@Sofiofilia5 ай бұрын
Dla pojedynczego miejsca PKB nic nie mówi, ale w skali globalnej jak najbardziej odzwierciedla wzrost produktywności.
@gawronjanski61115 ай бұрын
@@Sofiofilia tak,ale nie uważam wzrostu produktywności za obiektywny postęp
@Sofiofilia5 ай бұрын
@@gawronjanski6111 ten wzrost PKB oznacza dłuższe, zdrowsze życie, możliwość poznania swoich wnuków, lżejszą, bezpieczniejszą i krótszą pracę, więcej możliwości realizacji swoich pasji i wartości, wzrost produktywności przekładający się na lepsze wykorzystanie rzadkich zasobów i poprawę środowiska (od pewnego poziomu rozwoju). Nie chcę Ci wkładać w usta rzeczy, których nie powiedziałeś, ale zazwyczaj jak dla kogoś poprawa jakości życia miliardów ludzi to nie postęp, to ma na myśli to, że nie może już bić gejów albo coś podobnego.
@gawronjanski61115 ай бұрын
@@Sofiofilia chodzi mi o coś przeciętnego, wzrost pkb nie gwarantuje np praw osób LGBT. Jestem też w stanie pomyśleć sytuacje w której praca w nieludzkich warunkach będzie wpływała dobrze na pkb, albo po prostu powiem że pkb nie gwarantuje godnego życia. Pomyśl np o hipotetycznej sytuacji gdzie pkb wzrosło o 100%, ale ceny wody wzrosły o 3000%, a absyrachujac od klimatu; co z tego że zarabiam 2x więcej jeśli powiedzmy 3/4 pensji muszę wydać na mieszkanie
@piotrk26396 ай бұрын
Co do drugiego tematu. Zastanawiam się ile osób z listy autorów faktycznie miało wgląd w sposób obróbki danych w tym artykule. Założę się że jest tam masa techników, informatyków, inżynierów którzy zajmują się sprzętem i pozyskiwaniem danych. Są oni poprostu z góry wpisywani do artykułu ( chyba CERN z tego słynie ) a kilku gagadków dostaje od nich zabawki o które poprosili i co z nimi robią reszta nie ma większego wpływu.
@user-jdr93q8yer9g5 ай бұрын
Frytki poproszę 😊
@damianostrowski4726 ай бұрын
Nasza cechą narodowa zdałeś egzamin na Polaka 😂 materiał super ciekawy naukowcy są różni i nie raz dla udowodnienia swoich tez są w stanie zrobić dużo. A co do historycznego wątku to wymazywanie i pisanie historia na nowo znamy od starożytnego Egiptu /aton/ po czasy współczesne Rosja Putina i kraje zachodnie nie są wolne od manipulowania historią w tym Polska 😢
@pawkapawka-yv1np6 ай бұрын
Marynarz Lamża. W sumie pływanie pasuje do filozofa.
@waldi6806 ай бұрын
O ile ma wzrosnąć temperatura do 2050 r.?
@iczkimer5 ай бұрын
Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@witterboo6 ай бұрын
Pogody na dwa tygodnie do przodu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a ten o klimacie u Ruskich w 2050 :) Jakieś ćwierć wieku temu naukowcy przewidywali, że z powodu zaniku warstwy ozonowej ludzkość wykituje do 2030. A ja ciągle żyję, chociaż nawet na covida się nie zaszczepiłem...
@Sofiofilia5 ай бұрын
Ale wiesz, że warstwa ozonowa się poprawiła właśnie dzięki ludzkim działaniom?
@xeno-21376 ай бұрын
13:08 za 20 lat znajdę się na liście autorów takiego badania mark my words
@outsider_zaGraf6 ай бұрын
ps. ja wpadłem, chciałem zmienić nazwisko na Albert Ainstein... ale zaraz chyba już był taki, nie wiem, chyba coś pomieszałem.... ;)
@MariuszWoloszynАй бұрын
170% wzrostu i spadek o 20% to nie jest 150%. To jest 1.7*0.8 czyli 136.
@majster8935 ай бұрын
Nie ma to jak wziąć się za obliczenia nie podając metodologii i z nastawieniem typu "hej, zaufajcie nam!". To jeszcze nauka?
@KokosoweŻycie5 ай бұрын
Zdrowy sceptycyzm jak najbjbardziej nan miejscu powinienś ciśnać jeszcse mocniej podoba sue
@darekszukam94316 ай бұрын
Ile Dubai placi firmą za zasiewanie klimatu na ich terenie ile teraz placi się za geoinżynierje 😂
@ireneuszkowalski12676 ай бұрын
Coraz większa szuria na kanale.
@snakeinweb60755 ай бұрын
Jako wierny słuchacz i fan pozwolę sobie na swój ans. Wolę odcinki konkretniejsze i bardziej rzeczowe z mniejszą dozą gawędziarstwa, gadulstwa i ansów. Pozdrawiam.
@piotrmarcin51235 ай бұрын
Już zyskała. Ocieplenie klimatu dało możliwość uprawy zboża na milionach hektarów. Ja tam jestem za ociepleniem klimatu.
@grzeskalisz64826 ай бұрын
Fajna praca!! Jak zostawie moją z wilgotnymi wargami to wpierdalaj man na bank a nie na18 56%
@konradnsa6 ай бұрын
$cience vs Science 😂 👍
@RR-vc5no5 ай бұрын
Miejsce FATALNE - pełne rozproszenie,gwar zakłócający. To już nie było cichego miejsca na w sumie ciekawy temat. Niestety nie wytrwam nawet do połowy. Szkoda.
@generatortonu46456 ай бұрын
Ten brak kontekstu jest zamierzony, łatwo tym maluczkich straszyć, *_a TO jest komuś potrzebne_*
@iczkimer5 ай бұрын
Nikt nie zyska. Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@karaal446 ай бұрын
GDP będzie wciąż rosło więc to oznacza "obiektywny postęp"?! To już nawet adepci paróweczkowej szkoły ekonomii miewają bardziej zniuansowane podejście do tego wskaźnika. Nie spodziewałem się po Panu tak wąskiego spojrzenia. Również kwestionowanie pojęcia "katastrofy" wyłącznie dlatego że gdzieś w pamięci bankowych komputerów będą zapisane takie a nie inne liczby? Panie Łukaszu, katastrofa już się wydarzyła, zniszczenia w biosferze już są nieodwracalne. Walczymy o niepogłębianie katastrofy, a nie żeby jej zapobiec.
@generatortonu46456 ай бұрын
przyklej się do asfaltu, polecam klej do szyb samochodowych!
@LukaszLamza6 ай бұрын
Ale ja to mówię wyłącznie w kontekście tego jednego określonego badania, gdzie mierzono straty właśnie poprzez PKB. Jestem pierwszy do szukania zawsze szerszej perspektywy, ale na argumenty wyrażane językiem X trzeba odpowiadać tymże samym językiem. Zresztą, PKB jest oczywiście miarą zgrubną, ale też nie całkiem bezsensowną. Te wszystkie "produkty" służą, jak się okazuje, również do zjedzenia, ubrania się, transportu, edukacji, medycyny, kultury itd. Pozdrawiam!
@Banan_od_nazwiska6 ай бұрын
Nawet umiarkowanie ciekawe, ale ciężko słuchać w tym gwarze restauracji.
@anon_246 ай бұрын
A narzekaj Pan jeszcze więcej ;-)
@Iwillownyouandbehappy6 ай бұрын
Zmiany klimatyczne spowolnią rozwój czy raczej chore eko podatki i regulacje?
@generatortonu46456 ай бұрын
Kanadzie to i manna z nieba nie pomoże!
@GromKuba6 ай бұрын
W obszarach arktycznych będzie trzeba odbudować miasta postawione na wiecznej zmarzlinie, które ulegną zniszczeniu. Jak to wpłynie na rozwój gospodarczy?
@iczkimer5 ай бұрын
Nikt nie zyska. Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@piotrjuszczyk16 ай бұрын
Polska też zyska. Kraje które są w zimnych strefach zyskują. Temperatura wzrosła o 2 st. PKB wzrósł 12 razy.
@LukaszLamza6 ай бұрын
Według badania, które omawiam, cała Polska jest po stronie strat, z grubsza w przedziale minus 5-20%.
@GromKuba6 ай бұрын
Wzrost wielkości parowania nie będzie równoważony większą ilością opadów i częściej będziemy dotykani suszą. Stąd straty w rolnictwie i energetyce. Z drugiej strony ocieplenie o 2 stopnie nie spowoduje, że zimą nie będzie w ogóle zimno.
@piotrjuszczyk16 ай бұрын
@@LukaszLamza Byłoby to dziwne ponieważ na ostatnie 50 lat zdarzyły się w Polsce dwie rzeczy: 1. Nastąpił wzrost średniej temperatury o 2 st. 2. Nastąpił rozwój gospodarczy (PKB) 2gi na świecie - więc byłoby to naprawdę dziwne gdyby 2gie miejsce zyskaliśmy mimo iż obniżyło je globalne ocieplenie. Z czego przecież brano dane do tego badania. Do tego byłoby to sprzeczne z innymi badaniami które mówią że optymalna temperatura dla PKB to ok. 15 st. A my mamy dopiero 9. Do tego mówimy o wydłużonym okresie wegetacyjnym i jeśli dobrze kojarzę to wspomniałeś z tych badań o mniejszych zmianach temperatury w Polsce także. Do tego myślę że wszyscy zauważyli że klimat w Polsce ocieplił się już i to ma olbrzymie przełożenie na koszty ogrzewania, budownictwa oraz transportu i to że jest w Polsce po prostu przyjemniej. Polska wreszcie staje się w ostatnich latach kierunkiem turystyki i migracji dla zagranicy. A tego to dawno nie było. Co zresztą niektórzy podają jako dowód na szkodliwość GO dla Polski - czyli migrację z Afryki. Tylko nie migruje się do miejsca gorszego. Aha i jeszcze jedno: Ogólnie i tak wszędzie nastąpi wzrost. Nawet jeśli u nas będzie trochę mniejszy - to i tak będzie to duży wzrost. Liczy się porównanie do innych państw bo nie ma jakiegoś wzorca. U nas i tak będzie lepiej niż w większości państw.
@iczkimer5 ай бұрын
Nikt nie zyska. Całe to badanie to BZDURY. Odwołanie się do IPCC ? Przecież w tym raporcie grzebali ,,ONI,,. Cały raport do wyrzucenia. Ustalenia 2015r. na 35lat już są do wyrzucenia. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA ZROBIĄ SWOJE.
@Szymc115 ай бұрын
Badania są tak przedstawiane, aby wpasowywały się w polityczny przekaz. Smutne to, że nie przedstawia się pełnej prawdy. Ale fajnie że Pan przedstawia je w pełni. Warto dbać w jakimś stopniu o klimat. Warto się rozwijać. Szukać bezpiecznych energii, tak jak to ostatnio przedstawiał prof Marks. np w Radio Wnet. Jednak warto też nie dawać się klimatycznej ideologii, która na tyle wyhamuje Europejską gospodarkę, że na badania, innowacje nie będzie już pieniędzy. Jeśli zielone technologie będą konkurencyjne w stosunku do zwykłych, same się obronią, bo ludzie z regóły wybierają ochronę klimatu. (np widać to po segregowaniu śmieci, czy nie wyrzucaniu ich po lasach).
@piotrkasperski3826 ай бұрын
Chyba śniadania nie zjadłeśprzed nagrywaniem, bo strasznie kąśliwy jesteś ;D
@LukaszLamza6 ай бұрын
Może odrobinkę. :) Ale to tylko w kontraście z tym, jaki radosny jestem na co dzień.
@generatortonu46456 ай бұрын
@@LukaszLamza 😁
@Bodzio725 ай бұрын
Spowolnią postęp !! To ja jestem za zmianami klimatu. Spowolnijcie tem postęp. Skoro "gospodarka spadnie z powodu klimatu o 50%" to zliwkidujmy ten klimat. Ludzie zlikwidujmy klimat. Aż trudno uwierzyć, że takie słabe treści są firmowane przez Uniwersytet Jagieloński. Ten Pan z kucykiem nie umie po polsku mówić. Ten człowiek mówi językiem 8 latkta. To jest żenujące.
6 ай бұрын
ale przecież nie będzie 2050, bo do tego czasu ze 3 razy planeta nam spłonie :-D
@dancolombo60506 ай бұрын
Nie spłonie. Strażak Kierwiński będzie na posterunku 😂
@Sebastian-dt8gu6 ай бұрын
Badania, badania, prognozy, prognozy, bzdety, bzdety i najważniejsze kasa,kasa. Nikt tego nie sprawdzi, nikt nie zweryfikuje żyć nie umierać. Można? Można. Oj trzeba się było uczyć i robić takie badania. A planeta płonie.
@llukizz84026 ай бұрын
najgorzej wiadać że zmiany klimatu będą dla sachary. Tam będzie katastrofa gospodarcza... Ale czekaj, jak się zmieni klimat, to może tam nie będzie już pustyni?
@hexe2616 ай бұрын
Może uśrednione dla całego świata skutki zmian klimatu wyniosą -20 % na rok 2050. Jednak są rejony, gdzie regresywny wpływ zmian klimatycznych może przewyższyć czynniki wzrostu. W niektórych regionach raczej będzie można mówić o katastrofie klimatycznej.
@LukaszLamza6 ай бұрын
Słuszna uwaga, ale powiem ostrożnie, że "raczej nie". Aby do roku 2050 "nabić" 30% wzrostu PKB - to jest mniej więcej górna granica "straty klimatycznej" do roku 2050 wg bieżącego badania - wystarczy odnotować w tym okresie roczny przyrost PKB ok. 1%. Tymczasem "kraje rozwijające się" to właśnie te, które, no cóż, rozwijają się najszybciej. Podaję średni prognozowany roczny przyrost PKB w okresie 2016-2050 z jednej z tego typu analiz (zamówionej przez PricewaterhouseCoopers, co ciekawe). Kraje najwolniej rozwijające się: Japonia 1,1%, Niemcy 1,7%, USA 1,8%, Francja 1,9%, UK 2,1%, Hiszpania 2,3%, Korea Płd. 2.8%... teraz środek stawki: Argentyna 4,1%, Polska 4,5%, Turcja 4,8%, Tajlandia 4,9%, Meksyk 5,0%... no i liderzy: Malezja 5,8%, RPA 5,8%, Nigeria 6,2%, Filipiny 6,3%, Pakistan 7,0%, Bangladesz 7,0%, Wietnam 7,4%, Indie 7.7%. Ciekawe, prawda?
@hexe2615 ай бұрын
@@LukaszLamza Generalnie ma Pan rację. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia mogą nie brać pod uwagę podnoszenia się poziomu morza. Dla nisko położonych państw to może być katastrofa.
@KokosoweŻycie5 ай бұрын
Z
@dziedzicpruski61306 ай бұрын
Przełożenie historii o zmianach klimatu na pieniądze..? A czy ktoś na tym kanale słyszał o EU ETS ? Czy to temat tabu tutaj ?
@pacanosiu5 ай бұрын
bzdury z tym że Rosja zyska na zmianach klimatu
@Tracer5275 ай бұрын
kds
@piotrmarcin51235 ай бұрын
Jak sie patrzy na twoją fryzurę to twoich słów nie da się traktować poważnie
@robienozem94815 ай бұрын
Fizyk Andrzej... hmmm, nie znam.
@Ykuzag5 ай бұрын
Jesteś gejem , super , od razu wiedzieliśmy.Nie musisz już udawać.