Konečně pořádné video kde je vše vysvětleno a hlavně český a srozumitelně. Děkuji za vysvětlení.
@vyrobaleosnovak2 жыл бұрын
Použivam různé klony, Effekta, Axpert, Mppsolar. Teď jsem si koupil El.auto Nissan Leaf a hodlám ho z toho nabijet Docela by mě zajímalo to řešeni minimalně vzdáleného čteni napěti baterie že bych auto při určitem napěti nějak odpojoval. Watch power použivam a nabíjení ze sitě mi šlo. Samozřejmě ho nepouživam, nabijim jen z panelů 1,5kWp, teď posilim o dalšich 900Wp a pomalu půjdeme dále. Baterie mám lithium 12kWh šetřim je, tak použivam z obou stran trochu ořezane napěti asi na kapacitu 10kWh
@josefverner96532 жыл бұрын
Mám také modrý a žlutozelený v rozvaděči baráku spojený na jedné liště, ta informace že ne všem střídačům to vyhovuje je k nezaplacení 👍 Moc se těším na další video , jsi jediný profesionál který to dokáže vysvětlit 👍
@sakulraider2 жыл бұрын
No u starších baráků a jejich rozvodů, pokud je teda nechceme komplet předělávat to může být problém. Já pro moje použití kdy nechci překopávat celou elektriku holt musím jít do tohoto. Je dost blbé, že tyto informace se člověk moc v manuálu nedočte. I když u dost měničů přímo prodejce psal, že pouze v TN-S. Zrovna teď jsem koukal na měniče SOLAX hybrid G4 a ty mají perfektně propracovaný manuál, kde je vše rozepsáno včetně obrázků.
@cpbbt2 жыл бұрын
A kde by měl být spojený?
@sakulraider2 жыл бұрын
@@cpbbt Třeba takto: forum.sakul.cz/viewtopic.php?f=13&t=1315
@cpbbt2 жыл бұрын
@@sakulraider "Mám také modrý a žlutozelený v rozvaděči baráku spojený na jedné liště" - to je tam snad spojeno vždy.
@sakulraider2 жыл бұрын
@@cpbbt Tak samozřejmě spojené to tam být může. Ale to, že tam máte modrý a Zel/žlutý by napovídalo, že to není spojeno, ale naopak rozbočeno právě na vodiče N a PE. Zásadní je co Vám vede do zásuvky. Pokud jen L + PEN (TN-C) nebo L + N + PE (TN-S). V případě sítě TN-S není vůbec žádný problém. Protože v této síti po rozpojení vodiče PEN (TN-C-S) už se nesmí vodiče PE a N nikdy sloučit. Takže měnič se prostě připojí normálně a v místě kde se rozpojí okruh fáze ke spotřebiči se rozpojí i vodič N a tyto vodiče pak pokračují z výstupu měniče k zátěži. Takže vodič N není propojen mezi vstupem a výstupem měniče.
@TondaDamborsky2 жыл бұрын
Díky za video, naprosto stejný měnič teď montuju, tak dám vědět jak dobíjí, Panely mám naplánované 4ks 460Wp (Voc 50.01, Vmp 42,13V) tak snad to měnič zvládne při seriovo paralelním zapojení. Baterie je lifePo 2,5kW , Primárně určeno jak hračka :-D , jinak na osvětlení baráku se zálohou. Nějaké ty routery a síťařinu a v létě bazén a tepelné čerpadlo u bazénu. Jinak tipuju že první co budu dokupovat je baterie, takových 5kW bude ideální.
@sakulraider2 жыл бұрын
To napětí panelu je celkem dost. Už na moje panely mi tu někdo psal, že jsou na hraně a to jsou 460W Voc 41,48 a Vmp 34,2. Panely už dorazili, takže zítra se chystáme je namontovat. Jinak měnič a vše kolem mám již nainstalované a otestované. Zatím jsem ho zatížil na maximálně 2,8kW a celkem to dával. Dnes dorazil i regulátor výkonu pro bojler, takže ten také namontuju, abych ho mohl trochu přiškrtit a posléze až dodělám elektroniku, tak ho budu regulovat v závislosti na výkonu soláru, aby zbytečně necucal baterky. Pokud se to všechno osvědčí, tak bych také chtěl pořešit baterku, ale to až jaké budou výsledky. Zatím se mi to celkem líbí.
@tomasklvac46222 жыл бұрын
musite nastavit nabijeci proud ze sitě a povolit nabijeni,je to v manualu,musi fungovat
@sakulraider2 жыл бұрын
Ve videu je samozřejmě měnič nastaven, aby ze sítě nenabíjel. Nicméně pokud ho nastavím, aby ze sítě nabíjel, což je mimochodem výchozí nastavení, tak sice všude píše, že nabíjí ( i na grafice displeje to ukazuje), ale do baterie nic neteče. Zkoušel jsem nastavovat různé nabíjecí proudy z AC nabíječky (parametr 02 a par. 16 - CUT nebo SNU), ale bez efektu. Klidně to přenastavím a udělám krátké video s ukázkou nastavení pro kontrolu pokud s tím máte zkušenost. Mám totiž trochu dilema zda to reklamovat (za předpokladu, že mám vše nastaveno správně a opravdu to nefunguje), protože tuto funkci nebudu používat. Zatím se přikláním, že případnou reklamaci odložím neb na to je 2 roky čas.
@petrsoban24682 жыл бұрын
@@sakulraider Musíš si nastavit správně položky 02,11,16 02 a 11 je maximální proud, ale né jenom do baterky, ale komplet takže když nastavíš 10A a z baterky se bralo 10A tak ti měřák bude ukazovat 0A A položka 16 jinak taky záleží na položce 01 v jakém režimu pracuje a za další pokud má baterka dostatečné napětí tak sice ikonka nabíjení svítí - ta šipka ale proud tam neteče, baterka musí být vybitá aby začalo nabíjení ze sítě. Test je jednoduchý: Položka 01 UTI 02 a 11 dle maximálního proudu co může téct do baterky 16 CUT nebo SNU No a z výstupu měniče nebudeš brát nic a vše tím pádem musí téct do baterky. Taky můžeš měnič vypnout a pak by nabíjení taktéž mělo téct do baterky (i při vypnutém měniči to nabíjí) Samozřejmě pokud bude baterka nabitá tak se nedobíjí ledka nabíjení svítí.
@sakulraider2 жыл бұрын
@@petrsoban2468 Díky za info. To jen potvrzuje, že je měnič vadný a nabíjení ze sítě prostě nejde. Už jsem i zkoušel tovární nastavení s maximálním nabíjecím proudem a naprosto bez efektu. Baterku jsem měl samozřejmě vybitou. Prošel jsem i všechny režimy pro sichr. Jak jsem říkal pro mé použití tato závada nehraje vůbec žádnou roli, takže to zatím nebudu řešit. Dnes jsem dokončil elektro instalaci a už čekám jen na panely (snad zítra dorazí) a budu to moci rozjet. Pak samozřejmě dám zase nějaké video.
@petrsoban24682 жыл бұрын
@@sakulraider Prostě bych to reklamoval.... kdoví co tam ještě nefunguje a co není vidět.
@prcekcz56022 жыл бұрын
Měl bych strach s napětím naprázdno Voc 102v u měniče je to jen tak tak na ty panely co jsi objednal . Pokud je dáš paralelně 2x2 tak je vše v pohodě . Měl jsem to také na hraně a v lednu jsem regulátor zničil už mam nový a hlídám si hlavně napětí na prázdno (Voc) .
@sakulraider2 жыл бұрын
Ty panely mají psané Voc 41,48V což by mělo dávat 83V dvou panelů v sérii (20V rezerva). Plán je dát 2 dvojice sério/paralelně. Tak snad to klapne.
@prcekcz56022 жыл бұрын
Určitě to bude v pohodě jen jsem se chtěl podělit aby si zbytečně nezničil regulátor
@000mig0002 жыл бұрын
Určitě to máte všechno prostudovane, ale jenom par postřehů, když jsem se začal o FVE zajímat... tyto hybridní menice mají docela velkou vlastní spotřebu (desítky wattů). Podobný 5kw menic má trvalou spotřebu cca 50W a bere si ji ze site. Pro představu moje domacnost (byt) má trvalou spotřebu (bez lednice) cca 35W (router, switch, zesilovac na antenu, 2x RPi a všechny možné spotřebiče ve standby). V zimě možná ten menic "požere sám sebe"... Dále dle toho co jsem zjistil tak Pb akumulátory moc vhodne na FVE nejsou. Jejich reálně využitelná kapacita je cca 50% možná i méně (aby vydržely dlouho). Pozor i na částečně zastínění panelu. I zastínění jedné buňky docela vadí (panel buď pojede na polovinu nebo třetinu nebo vůbec - záleží na typu panelu). Na průběžné mereni prikonu/výkonu mohu doporučit třeba zarizeni Shelly EM (funguje i bez cloudu třeba s home asistant nebo je možné si to vyčítat sám). Ať se daří.
@sakulraider2 жыл бұрын
Díky za informace. Odběr tohoto měniče je cca 40W a tak nějak jsem s tím počítal. Ohledně baterek jsem se docela dlouho rozhodoval a gelovky jsem pořídil jen proto, že budou v zimě na mrazu což LiFePo4 nemají moc rádi. Kdybych to měl normálně v domě tak to byla jasná volba. Ono celé moje použití bude trochu atypické od běžných standardů a proto jsem použil právě tyto komponenty. Tak uvidím, zda to pojede dle mých představ. V podstatě je to taková hračka, abych se nějak mohl vnořit do této problematiky. V tuto chvíli už začínám pracovat i na vlastním řešení jako je WattRouter nebo GreenBono neb tyto komerční bych velmi obtížně integroval. Takže to je další hračka.
@matthew44472 жыл бұрын
ma kolem 60w pokud ho bude mit jako ostrov da pred nej stykac neni to typycky cez baterry box pokud mirite zde :)
@arnoldbencz68862 жыл бұрын
Proti zatieneniu panelov čiastočne pomôže optimizér, stojí to cca.65Eur na každý panel...
@sakulraider2 жыл бұрын
@@arnoldbencz6886 V místě kde to mám instalované žádné zastínění není. Takže jsem v pohodě.
@000mig0002 жыл бұрын
@@arnoldbencz6886 Nebyl by odkaz na takový optimizer? Diky
2 жыл бұрын
Mám to podobně jako Vy akorát 3kW panelů a Aku lifepo4 8 kWh a pro komunikaci s tímto měničem používám Rpi3 a solar assistant aplikaci. Mohu jen doporučit. Jinak i když by měnič neměl mít přetoky občas nějaký mikro přetok udělá. Za 8 měsíců mi udělal 4kWh 🙈
@sakulraider2 жыл бұрын
O RPi jsem uvažoval a asi si pak něco udělám. Jen se chci zeptat co máte za měnič, že má ty přetoky?
@JaneKLX2 жыл бұрын
Jen bych poprosil vyvarovat se spojování termínů jako je "vedro" a "využití sluneční energie". Lidé jsou potom dost překvapení, když zjistí, že vedro pro fotovoltaiku není přítel využití sluneční energie a že tato energie se zásadně lépe využije, když je zima. Vedro je pro fve docela podstatný problém!
@sakulraider2 жыл бұрын
Jo jasně. To bylo myšleno s nadsázkou. Ale rozhodně dobrá poznámka.
@GroweGuy2 жыл бұрын
Ja bych se vyvaroval termínu zima. Lidi sou potom dost překvapený že v zimě v Čr nesvítí . Ty Reva používám jak 3.2kw 24V , tak 5kw 48V zatim to funguje
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@GroweGuy pokud někdo nevnímá, že slovo zima bylo použito jako protiklad ke slovu vedro, ... je vyvarování se čemukoliv úplně zbytečné. 🙂
@GroweGuy2 жыл бұрын
@@JaneKLX ty kokso Fv je v Čr v zimě zbytečná. To vnímej. Slovo verdro je v souvidlosti s Fv nic neříkající termín ty youtube odborníku. Kolik Fv si postavil?
@GroweGuy2 жыл бұрын
Hele vole, jak ti tvojienergii chceš v zimě využít když v Čr v zimě nesvítí 😂😂
@zdenekfilak71882 жыл бұрын
Ty chladící ventilátory jedou pořád? Nebo se dají vypnout, nebo vypnou když to nejede a nezahřívá se elektronika?
@sakulraider2 жыл бұрын
Ventilátory jsou elektronicky řízené a nastavují otáčky podle potřeby (teploty). Dělaj dost kravál. Uživatelsky je nelze nijak ovládat. Pokud není měnič zatížen tak se vypnou, případně se vypnou pokud se zapne bypass.
@milosl.90192 жыл бұрын
super video. jen ten odběr měniče jste změřil nebo odhadl. V návodu píší do 25 w bez zátěže. Dal by se tento měnič zapojit jako ostrov bez přiojení k ČEZu?
@sakulraider2 жыл бұрын
Odběr mi cca vyšel podle toho co odebíral při minimální zátěži (pár wattů). Ano lze provozovat jako ostrovní. Já tam mám ČEZ jen jako zálohu, když všechno ostatní selže (typicky se v noci vybije baterie).
@matthew44472 жыл бұрын
zdravim jak si ten menic pripojis na wifi ? děkuji
@sakulraider2 жыл бұрын
Celkem jednoduše. Udělám si pro něj WIFI kartu. Pak můžu dát návod na její stavbu.
@matthew44472 жыл бұрын
Bych moc rád eventuálně bych ti hodil za návod něco na pivo 🍺
@martinpaulovic11102 жыл бұрын
Mne to pripomina axperta...mam 2,4kw 24V 2kw mppt a stal 220€...top ze je to v jednom
@sakulraider2 жыл бұрын
Ano on to bude nějaký klon. Pro komunikaci používá protokol právě z Axperta. Oni jsou tyto měniče všechny dost na jedno brdo. Teď jsem si koupil z číny za 10769Kč podobnou verzi od EaSun ISolar SMX II 3,6kW. Tak tomu snad už poběží nabíjení ze sítě a budu to používat místo UPS na okruhu, který není zálohován ze soláru.
@pavelgruss76202 жыл бұрын
DĚKUJI !!! Po shlédnutí X videí a přečtení X recenzí jsem se KONEČNĚ dozvěděl co jsem potřeboval.
@sakulraider2 жыл бұрын
Jsem rád, že informace ve videu byly hodnotné.
@zbynekmuzik86532 жыл бұрын
Jak je to z pretoky do site?
@sakulraider2 жыл бұрын
Ve videu jsem říkal.
@snd29852 жыл бұрын
@@sakulraider zdravim, nasel jsem tenhle koment a taky by me to zajimalo tak jsem se na cele video dival 3x a o zadnych pretokach neni ani slovo :( V ktere minute to prosim vas je?
@sakulraider2 жыл бұрын
@@snd2985 OK. Konkrétně v tomto videu jsem to přímo neřekl, ale v následujících jsem to říkal několikrát a i jsem to pod dalšími videi několikrát psal. Ale aby to bylo úplné napíšu to tedy i sem a to opravdu naposledy. Měnič nemá přetoky a ani je mít nemůže kdyby chtěl. Nicméně v případě určité specifické závady by přetok generovat mohl (hlouběji to rozebírat nebudu, neb je to nad rámec laidské veřejnosti). Dále to již nechci rozebírat. Někdy v budoucnu bude možná video na toto téma. V případě, že někdo chce mít 100% jistotu, že ani v případě poruchy nebude zařízení mít přetok, nesmí připojit vstupní napětí z DS. V takovém případě si však musí zařídit jiný systém nouzového napájení v případě vybití baterie a to ideálně externí nabíječkou baterie, která je permanentně připojena k baterii a spustí se v momentě poklesu napětí pod určitou hodnotu. Opět dále nebudu rozebírat.