Jak wyróżnić się jako programista w 2024 roku? feat. Marcin Lenkowski (

  Рет қаралды 7,318

Jak nauczyć się programowania

Jak nauczyć się programowania

Күн бұрын

Пікірлер: 38
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 ай бұрын
Zapraszam do Marcina: 🎦 Kanał na YT: ‪www.youtube.com/@lenkowski-net 💥 Strona www: lenkowski.net/ 🔥 Kurs SOLID: lenkowski.net/produkt/solid/ 🔥 Kurs wzorców projektowych: lenkowski.net/wzorce-wybierz-... 💪 Drivery architektoniczne: drivery.lenkowski.net/ I zapraszam też do mnie: 🔥 Kurs Java od podstaw: javaodpodstaw.pl/ 🔥 Kurs Python od podstaw: pythonodpodstaw.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Kurs Rekrutacja programisty: rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥Tutaj znajdziesz moje wszystkie kursy i ebooki: programujodpodstaw.pl/ ✅ Dołącz do mailingu i odbierz zestaw bonusów: programujodpodstaw.pl/mailing
@ertyunasty294
@ertyunasty294 29 күн бұрын
Super rozmowa, mądrych to można słuchać w nieskończoność
@Toma_Warszawa
@Toma_Warszawa 2 ай бұрын
IT PM(Agile DSDM + Prince2) Scrum PSM I z praktyką. Programista Python 4 lata doświadczenia zero odpowiedzi na CV :) Poszedłem w ML i zobaczymy :) rozwijając się jeszcze w Python bo nie odpuszczę :) Pozdrawiam
@yeeezooo
@yeeezooo 2 ай бұрын
dla mnie kreuje się smutny obraz znalezienia pracy jako junior, z tego co powiedzieliście są to w zasadzie lata ciężkiej pracy aby osiągnąć obraz juniora tu przedstawiony. Tylko kto mam na to aż tyle czasu, każda wymieniona tu umiejętność samo programowanie, git, testy itd. to bardzo rozległe tematy i mam wrażenie, że wy mieliście tą szansę uczyć się już tego na projekcie w firmie. Trzeba też pamietać, że jak masz się nauczyć 1 czy 2 rzeczy to masz motywację, zapał i widzisz jakiś koniec i jak po tym ktos cię zatrudni to idziesz dalej ale jak masz do ogarniecia 5-8 dużych tematów i widzisz min 2-3 lata pracy nad tym to za 10lat chyba nie będzie komu programować. Moze ma to sens jeśli pójdziesz na studia i dobrze ten czas wykorzystasz to wtedy może się udać ale dla ludzi chcących się przebranżowić czarno to widzę.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 ай бұрын
Zostanie programistą to ZAWSZE były lata pracy. Znam DWIE osoby, które przebranżowiły się w ciągu pół roku i są to absolutne wyjątki. Zdecydowana większość potrzebuje od roku do 2-3 lat. Zobacz jak to wyglądało w moim przypadku: kzbin.info/www/bejne/Z2LTlIGKnLSMnMk. To były studia, nauka na własną rękę, projekty, a wszystko działo się kilkanaście lat temu, czyli w czasach, o których dzisiaj się myśli, że "było łatwo". Ale to błędne myślenie, bo zawsze wymagało to dużo pracy. Jednocześnie - w porównaniu z innymi dobrze płatnymi zawodami jak lekarz czy prawnik - to wciąż łatwa ścieżka, bo lekarzem ani prawnikiem nie zostaniesz po dwóch latach, tylko musisz poświęcić na to minimum 6-7 lat. Jeżeli chodzi o naukę w pracy, to oczywiście w pracy zdobywasz najwięcej doświadczenia i uczysz się nowych rzeczy, ale ZAWSZE (nie tylko dzisiaj) już na etapie szukania pierwszej pracy trzeba było wykazać się konkretnymi umiejętnościami. I myślę, że cały czas dużo osób będzie uczyło się programowania :) Przebranżowienie też ma sens - ważne jest, żeby dać sobie te 2 lata na spokojne rozwijanie umiejętności i tworzenie projektów. Na pewno nie trzeba tego robić na pełen etat - bardziej istotne jest to, żeby być konsekwentnym, nie odpuszczać i iść cały czas do przodu.
@yeeezooo
@yeeezooo 2 ай бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki Kamil za wyczerpującą odpowiedź. Ciekawe w sumie jakie są statystyki w dostawaniu pracy przez ludzi po studiach informatycznych, a po tzw "przebranżowieniu"?
@zenobiusztasak8604
@zenobiusztasak8604 2 ай бұрын
Od 2 miesięcy nie mogę znaleść pracy jako programista z 8 letnim doświadczeniem. Beka ze mnie
@Kruger6
@Kruger6 2 ай бұрын
beka
@marlub
@marlub 2 ай бұрын
Jezyk programowania dobiera sie do celu i zakresu projektu. To jest podstawa. Chcac napisac grę, nie wybierzemy PHP. Chcąc napisać stronę www, nie wybierzemy R, itd. Osoby, które z góry mówią, że php jest zły, po prostu nie mają pojęcia o tym co mówią i tyle. Niestety taki przekaz, pseudo "specjalistuf" się niesie i potem staje się jakąś mainstreamową wiadomością, podchwytywaną m. in. przez rekruterów. I tak robi się bałagan informacyjny.
@jakub214
@jakub214 2 ай бұрын
Jak ważne jest dodawanie zdjęcia w CV? Cv sa odrzucane jeśli nie ma zdjecia?
@grzegorz.kocjan
@grzegorz.kocjan 2 ай бұрын
TLDR; nie chcesz pracować w firmie która odrzuca CV bez zdjęcia :) Na pewno są firmy, które tak robią. Na świecie jest wiele firm które mają złe nawyki, zasady i ogólnie są toksyczne. Pytanie więc, czy na jakimkolwiek etapie swojej kariery chcesz przejmować się takimi firmami? Za to są elementy na które ja np zwracam uwagę. Twoje CV powinno wyglądać profesjonalnie. Być estetyczne, bez zbędnych wodotrysków, kolorków itp. Wystarczy Ci prosty wzór gdzie masz dobrze oddzielone sekcje, najważniejsze rzeczy są na górze (czyli zaczynasz od doświadczenia zawodowego i od najnowszych dat). Masz jedną czcionkę, te same rzeczy formatujesz w ten sam sposób, itp itd. To mówi znacznie więcej o Tobie niż samo zdjęcie. Jeśli masz CV z super zdjęciem, ale np 10 czcionek, każdy wiersz w danej sekcji jest inaczej sformatowany, to nie znaczy nic dobrego.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 ай бұрын
Zdjęcie nie ma większego znaczenia, bo to na czym się skupiasz to umiejętności kandydata. Jeżeli masz dobre, profesjonalnie wyglądające zdjęcie jak najbardziej możesz je umieścić, ale jeżeli chcesz się wyciąć z jakiegoś zdjęcia z wakacji i dać to do CV (wbrew pozorom takie foty zdarzają się w CV dość często), to tego nie rób, bo to wygląda bardzo nieprofesjonalnie i tworzy złe wrażenie:) Zobacz też ten film, w którym dawałem więcej rad odnośnie tworzenia CV: kzbin.info/www/bejne/g6iUlGWcet5ohbM
@lenkowski-net
@lenkowski-net 2 ай бұрын
Pytanie czy to jest dla Ciebie problem... Dobre zdjęcie może coś tam pomóc - ale w istocie nikogo to nie obchodzi :)
@Sucharez
@Sucharez 2 ай бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania A nie jest czasem tak, że niektóre ,,nowocześniejsze" firmy, chcąc uniknąć zarzutów o kierowanie się nieuczciwymi zasadami podczas rekrutacji, specjalnie zakazują dodawania zdjęcia do CV i nawet odrzucają z miejsca te ze zdjęciem? Podobno unikają dzięki temu tzw. efektu aureoli, czyli że osoba atrakcyjniejsza z wyglądu nie będzie podświadomie odbierana nieco pozytywniej od swojego konkurenta, mimo że mogą mieć dokładnie to samo w CV.
@vaqmad
@vaqmad 2 ай бұрын
Ja powiem z perspektywy osoby która zatrudniała do firmy w której pracowałem jako manager. Po pierwsze jadłem oczami, wiec jeśli nie wiedziałem o co chodzi w cv, nie było ono estetyczne i czytelne to automatycznie dostawało mniej mojej uwagi. Warto spróbować połączyć ze sobą ładny wygląd, czytelny format z podziałem na segment, i profesjonalny ton - cokolwiek dla ciebie znaczy połączenie tych 3 cech. Co do zdjęć i kolorystyki, mogą one pomoc, przynajmniej w moich oczach. Dodają ludzkiego charakteru twojemu Cv, nie pracujemy z Cv czy listem motywacyjnym ale z ludźmi. Jeśli będę miał do czynienia z człowiekiem codziennie po kilka godzin nie chce aby był on kimś kogo nie lubię. Czy to odpowiednie podejście ? Zależy od nastawienia i preferencji. Generalnie zauważyłem dwa trendy. Pierwszy bardziej nowoczesny, który stawia na personalny charakter oceny kandydatów, i tradycyjny „profesjonalny”. Pytanie które zadałeś jest raczej do Ciebie, do jakiej firmy chcesz trafić ? Bo nie możesz dogodzić jednym i drugim chyba ze będziesz wysłał dwie wersje cv czego nie polecam xd.
@ILuk_out
@ILuk_out Ай бұрын
Cześć Kamil i Marcin, Bardzo fajne porady dla początkujących jak i dla tych co zmieniają pracę, ale co powiecie na film, który odpowie na pytanie "jestem midem i co dalej?" Aktualnie sam jestem na takim etapie i zastanawiam się w jakim kierunku rozwijać się dalej, by zwiększyć swoją wartość na rynku pracy. PS. Backend C#/.Net w e-commerce.
@krzysiomisio4432
@krzysiomisio4432 2 ай бұрын
Rozmowa fajna, acz... gość (fajny :)) powinien bardziej skupiać się na działce na której się zna. Generalizowanie na zasadzie: PHP został stworzony w innym koncepcie niż JavaScript w związku z tym aby uzyskać przyzwyczajenia dotyczące synchronicznego programowania to musi używać async/awaita raczej świadczy o skromnym doświadczeniu w danej technologi (co nie jest złe bo każdy programuje w innych językach), ale przedstawianie tego jako dogmatu - już tak. To tak jakby wypowiedział się programista erlanga, gdzie erlang jest dużo mocniej asynchronicznym językiem niż javascript i doszedł do wniosku że PHP jest do kitu bo nie da się w nim robić asynchronicznie ;-), lub że C (notabene w którym PHP jest napisany) jest do kitu bo nie posiada garbage collectora. Każdy język programowania rozwiązuje jakiś problem i ochy/achy na zasadzie robię w PHP i jest super bo JavaScript powstał jako prościutki język to musi sobie zdać sprawę że stworzenie języka programowania zaczyna się od podstaw i to nie jest gotowy produkt który wychodzi jak paczka czipsów Do analizy polecam poniższy link i zadania sobie pytań i wyciągnięcia odpowiednich wniosków: survey.stackoverflow.co/2023/#technology-most-popular-technologies
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 ай бұрын
Ja to stwierdzenie Marcina odebrałem inaczej - że mamy różne języki do różnych problemów. I są pewne zastosowania, gdzie w przypadku innych języków musiałbyś kombinować, a w PHP otrzymujesz to od razu. Tak więc nie ma sensu z założenia krytykować PHP, bo są takie problemy, do rozwiązania których nadaje się on idealnie.
@BrylskiTomasz
@BrylskiTomasz 2 ай бұрын
Dziękuję za ten wywiad, rady które napewno wykorzystam. Teraz widzę jakie mam jeszcze braki do nadrobienia, szczególnie wiedzę o wzorcach i solidzie, niestety mój poprzedni kurs tego nie zawierał. Dziękuję i pozdrawiam.
@DanielŚmigiela
@DanielŚmigiela 2 ай бұрын
edit: 00:53:00 - to też moja zaleta, a przynajmniej tak myślę - umiejętności miękkie :) jestem ekscentryczny, otwarty - ale nie klepie bez sensu (w sensie nie zawsze xD) - potrafię rozmawiać. Moja psycholog oceniła, że jestem cwaniakiem, że dopasowuje się do sytuacji i w każdej się potrafię odnaleźć. Oczywiście nie powiedziała wprost "cwaniak" ;p ale tak to zabrzmiało :) . fun fact: obecną moją prace dostałem .. przypadkiem :D aplikowałem na inne stanowisko w tej firmie, bo po odrzuceniu kilku cv oraz przez fakt, że od ostatniej pracy jako dev minęło troche czasu, stwierdziłem, że pierdziele :D Projekt na jaki aplikowałem upadł, ale miałem dwa lata doświadczenia komercyjnego w PHP i firma sama zaproponowała mi to stanowisko. Dzis jestem programującym (mid) leadem w tej firmie :) minęły dwa lata :)
@ŁukaszNowogórski
@ŁukaszNowogórski 2 ай бұрын
Lubię oglądać twoje filmiki :) bardzo konkretny przekaz bez zbędnego lania wody. Obecnie rynek IT jest ciężki dużo osób na jedno miejsce, zwolnienia w IT. Wygrają tylko ci którzy są dobrzy i mają umiejętności odpowiednie.
@maciksa
@maciksa 2 ай бұрын
Dzieki za film, kilka rzeczy spisalem do analizy i nauki!
@monto2493
@monto2493 Ай бұрын
Frontendu juz sie nie oplaca uczyc?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Ай бұрын
Zobacz rozmowę, w której dyskutowaliśmy na ten temat: kzbin.info/www/bejne/h5TPlGainMqWmMk. Na pewno we frontendzie przez dłuższy czas konkurencja była większa niż w backendzie, ale specjaliści od frontendu cały czas będą potrzebni i jak ktoś jest dobry, to znajdzie pracę. Tak więc wszystko zależy tak naprawdę od tego, co w programowaniu najbardziej Cię interesuje. I jeżeli jest to frontend, to moim zdaniem warto.
@monto2493
@monto2493 Ай бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję za odpowiedź. Oglądałem już tamten materiał i mam mieszane uczucia bo Ci Panowie sprzedają kursy i nie wyobrażam sobie gdyby powiedzieli, że "nie opłaca się już kupować naszych kursów i uczyć frontu"...
@krotock
@krotock 2 ай бұрын
Aha czyli według tego gościa PHP jest spoko bo nie jest anse symboliczny więc nie trzeba dawać await… Ludzie nie słuchajcie ten człowiek chyba potrzebuje nowych ludzi do firmy.
@lenkowski-net
@lenkowski-net 2 ай бұрын
Hej, nie - nie zatrudniam :) PHP jest spoko, bo można w nim szybko i efektywnie stworzyć zarówno prostą, małą stronę jak i duże potężne projekty jakie na nim powstały (Facebook, Wikipedia czy Spotify). Dzięki za komentarz!
@tnczm
@tnczm 2 ай бұрын
PHP to fajna technologia - relatynie niewielkim kosztem można uzyskać bardzo fajne efekty. Popatrz sobie na cały nurt serverless w JS'ie, który pokazuje jak długo zeszło dochodzenie do tych rzeczy które od zawsze były silną stroną PHP
@jakubgorecki7235
@jakubgorecki7235 2 ай бұрын
Rok 2035. Branża IT w 99% przejęta przez AI. Szanse na pracę w IT niedużo większe niż szansa wygrania w totka. Pan Kamil: "Jak wyróżnić się jako programista w 2035 roku?"
@BrylskiTomasz
@BrylskiTomasz 2 ай бұрын
Zmień branżę, bo z takim podejściem to nic Cię nie wyróżni
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 ай бұрын
@@BrylskiTomasz Po treści komentarza wnioskuję, że jego autor ma niewiele wspólnego z branżą IT ;) A z takim podejściem nie wróżę sukcesu w żadnej branży.
@mariuszs5018
@mariuszs5018 Ай бұрын
no to co bedziesz ogladal filmy jak wyroznic sie jako spawacz? no bo chyba zgadzamy sie ze jezeli nie bedzie programistow to 90% zawodow umyslowych rowniez
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 2 ай бұрын
Świetne! ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹 ❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹❤‍🩹
Czy wciąż warto się uczyć frontendu w 2024? feat. Jak zacząć programować (@JZP)
42:07
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 10 М.
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 269 #shorts
00:26
Não sabe esconder Comida
00:20
DUDU e CAROL
Рет қаралды 39 МЛН
This dad wins Halloween! 🎃💀
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 12 МЛН
버블티로 부자 구별하는법4
00:11
진영민yeongmin
Рет қаралды 23 МЛН
GODZINA ZERO #5 - TOMASZ CZAJKA I KRZYSZTOF STANOWSKI
3:05:50
Kanał Zero
Рет қаралды 1 МЛН
Deweloperka od podszewki - kim jest inwestor zastępczy?
48:20
Science czy fiction? Jak sztuczna inteligencja zmienia naukę - rozmowa z ekspertami
1:30:52
"Piniędzy" znowu nie ma i nie będzie
29:46
Rafał Ziemkiewicz
Рет қаралды 56 М.
Studia INFORMATYCZNE - czy warto ukończyć, by być programistą?
59:56
Krzysztof Bosak vs. DLR: podatki, mieszkania, imigracja, historia
2:23:17
Dwie Lewe Ręce
Рет қаралды 409 М.
Biznes w grach #30 - Paweł Sobik, Spectral Games
1:08:11
Audycja GameCast
Рет қаралды 61
7. ŚFN KATOWICE: Prof. Andrzej Dragan - Czy pomiar kwantowy może zmienić przeszłość?
31:43
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Рет қаралды 92 М.
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 269 #shorts
00:26