1) Zvýšit traťovou rychlost - to samo o sobě ETCS neudělá - nutná rekonstrukce infrastruktury, kolejí, zrušení přejezdů, poloměry oblouků, atd... 2) ETCS - zabraňuje už samotnému projetí návěstidla v poloze stůj, nikoliv, že ho samočinně zastaví při projetí (to už dnes umí například VNPN - výstraha při neodovlenem projetí), ETCS tedy nedovolí návěstidlo projet, a hlídá i další rychlostní omezení.
@frantisekkoudelka94944 ай бұрын
Zrušení přejezdů je trochu mimo . Jen na hlavní trase Praha-Kolín je jich stovka a prostě to nejde jen tak zrušit :D
@Dom323S4 ай бұрын
@@frantisekkoudelka9494 , Já jen uvádím fakt, že jen zavedení samotného ETCS vlakům neumožní jezdit rychleji (respektive ano, pokud by se lišila rychlost dle TJŘ a rychlost dle ETCS), ale nezvýší to rychlost traťovou. A pokud se budeme bavit o koridoru, tak bez zrušení přejezdů neprolomíme 160 km/h (a samozřejmě i dokud nám to legislativa neumožní), to je prostě holý fakt. A je to jen cesta vůle, pokud nebude vůle, tak je nezrušíme, ale nahradit podjezdem, jdou skoro všechny, existuje jich x, které by šly zrušit bez náhrady, protože o 2 km vedle už nadjezd existuje. Respektive zrušit jdou všechny , některé lépe, některé hůře.
@frantisekkoudelka94944 ай бұрын
@@Dom323S Tak neumožní ale strojvedoucí bude mít nějakou zálohu , je nesmysl aby za všechno ručil jeden člověk a když udělá chybu tam kdo to ohlídá ..
@Dom323S4 ай бұрын
@@frantisekkoudelka9494 , pozor já jsem jeden z těch strojvedoucích, kteří si ETCS chválí a rád pod ním jezdím, jen jsem rozporoval blbosti, řečené ve videu, nic víc.
@chlapecx4 ай бұрын
@@Dom323S jenže pak hlavy pomazaný řeknou - nejsou prachy :D a samy ponoří držky zpátky do koryt :D
@ondrejmaca4 ай бұрын
Super. Ještě by mě zajímalo, o kolik a kde všude bude možné zvýšit rychlosti. A hlavně, jakou to nakonec přinese časovou úsporu.
@Dom323S4 ай бұрын
To zvýšení rychlosti bohužel pravda není, resp. nikde se zvyšovat nebude, reálně nebude, protože by se nejdřív musela modernizovat infrastruktura, zrušit přejezdy, upravit svršek, atd... O zvýšení rychlosti se lze bavit pouze v tom smyslu, že strojvedoucí se v případě jízdy pod ETCS neřídí rychlosti danou tabelárním jízdním řádem, ale rychlostí, kterou mu dovoluje jet ETCS (samozřejmě za předpokladu, že tím nebude překročena maximální rychlost vlaku omezeními plynoucími ze zařazených vozidel, a maximální traťová rychlost). Příklad mezi body A - B, je traťová rychlost 160 km/h, vlak má stanovenou maximální rychlost 140 km/h, jízdní řád mu v daném místě dovoluje 120 km/h, avšak ETCS mu dovolí jet oněch 140 km/h v daném místě, takže může jet 140 km/h. Uvedl jsem to zjednodušeně, protože těch podmínek tam je vícero, ale takto zjednodušeně principiálně to stačí. Takže časová úspora reálně žádná, spíš vata do jízdního řádu, a stahování zpoždění.
@ondrejmaca4 ай бұрын
@@Dom323S Hmm, škoda. Tak aspoň že nějaká ta vata, to se bude hodit. Díky moc za obsáhlé info.
@Dom323S4 ай бұрын
@@ondrejmaca , není vůbec zač.
@moonx-cz4 ай бұрын
O simulátorů ETCS bych měl zájem i já xd. Přece jenom se mi toto video objevilo když jsem hledal "etcs české tratě simulator".