Tóth Gergely: 12 anyag - nekünk kell, a Földnek is?

  Рет қаралды 10,484

Alkimia Ma

Alkimia Ma

Күн бұрын

Az Alkímia Ma 2024. február 1-i előadásának felvétele az ELTE Kémiai Intézetében.
Az emberi átalakította a Földet, a bioszféra élő vízmentesen számolt tömege kevesebb, mint az emberi termékeké. Van, amiből túl sokat készítettünk, pl. az emberi termékek tömegének kb. 40%-a beton. Van, amiből elég pár tonna is, hogy a Föld sose térhessen vissza a természetes állapotába. Mindezt kémiai eljárásokkal tettük. A jelen és a jövő vegyészeinek a legfontosabb feladata, hogy a civilizáció pozitív eredményeinek megtartása mellett olyan megoldásokat keressenek, amelyek segítenek a Földnek a természetes állapotba való visszatéréshez. Az előadásban 12 olyan problémás anyagról vagy alkalmazási területről lesz szó, ahol rövid időn belül lépni kell. Van, ahol már látszik a kiút, van, ahol még csak ötletelünk.
(Az előadó Tóth Gergely vegyész, az ELTE Kémiai Intézetének docense)

Пікірлер: 27
@CharlesMurcso
@CharlesMurcso 7 ай бұрын
CO2 kibocsátás para itt is... kicsit kezd unalmas lenni a széndioxid démonizálása...
@boszormenyiistvan2235
@boszormenyiistvan2235 7 ай бұрын
Lenyűgöző előadás volt.
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 7 ай бұрын
NAGYON SZUPER ELŐADÁS VOLT .! KÖSZÖNET ÉRTE .!!!
@zircberekfeco5572
@zircberekfeco5572 7 ай бұрын
PET előforma. Nem élőforma. Az előadás egyébként nagyon jó!👍
@katalinbalazs1970
@katalinbalazs1970 7 ай бұрын
A talaj szigetelve van aszfalttal, betonnal stb. Hogyne lenne felmelegedes a talajfelszinen! Viszont fentrol is szórnak, igy a klimakamuval egyenes ut a felelemhez es a veghez.
@zoltanreisz2228
@zoltanreisz2228 7 ай бұрын
Kolléga úr eléggé veszélyes marhaságokat mond néha. :(
@rezvez6378
@rezvez6378 7 ай бұрын
Nekem hihető volt, de érdekel az is mi ön szerint ebben a " marhaság "?
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 7 ай бұрын
Ha azt vesszük , hogy ez igazi tudomány és NEM áltudományos előadás volt , akkor bizony megérdemli a 100-ból a 100 pontot mindenképpen ! De akkor se lehet gond , ha csak 99%-ot ad rá valaki , mert a LEGfontosabb , hogy MENNYI INFÓ ragadt meg a Tisztelt hallgatóságban .?! És ha 25- 30% megragadt , máris szuper volt .! Én csillagos 5-öst írnék a "naplóba" egy ilyen előadásra .! Ugyanis azok a jó előadások , ahol a hallgatóság sajnálja , hogy vége van , mert még jó lenne tovább hallgatni . És ez ilyen volt .! Tisztelettel . P.R. Apróbb 'félremondások' az előadás hevében mindenkivel előfordulnak , sokszor észre sem vesszük ., de ha észrevesszük , talán azért nem javítjuk ki , mert a lényegen nem sokat változtatna .. Üdv.!
@zoltanreisz2228
@zoltanreisz2228 7 ай бұрын
@@rezvez6378 Ami nagyon szemet szúrt az a betontechnológiai mondandója volt. Nem igazán jól mondta fel a vizsgaanyagot. Innentől élek a gyanuperrel hogy más témáknál sem precíz. Kár.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 6 ай бұрын
❤❤
@berckilaci
@berckilaci 7 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/qHy7oZWDaM54bqc ha csak cement lenne a malterben, nem állna meg a falon.
@gergelyjelinek6176
@gergelyjelinek6176 7 ай бұрын
Jogos a megjegyzése. Igen, nem tudnánk vakolni, ha nem raknánk bele meszet vagy más plasztifikálót. Akárhogy csapnánk fel, leesne. De ezek a plasztifikálók a bedolgozáskor kellenek, a későbbi kötést főleg a cement okozza ma már. Elnézést, de nem akartam túlzottan részletezni az előadásban.
@Nagyhusi
@Nagyhusi 7 ай бұрын
A műtrágya mentes művelésre át kell állni! A hagyományos művelés nem fenntartható a talajpusztító hatása miatt. Műtrágya nélkül magassabb hozamokat is el lehet érni, mint a hagyományos műveléssel.... Vagy nem 4milliárd, hanem 8milliárd ember hal éhen! Kérem módosítani az előadást! Köszönettel, és szeretettel: Ökológiai Intézet Dunaújváros
@mdavidkj
@mdavidkj 7 ай бұрын
Ha műtrágya nélkül többet tudsz termelni, mint műtrágyával, akkor az olyan, mintha megütötted volna a jackpotot. Ugyanis ez az egyik legjelentősebb költsége egy gazdának. Valószínűleg azért használják a gazdák, mert nem értenek hozzá és égetni akarják a felesleges pénzüket... Nagy eséllyel te félreértettél vmit.
@Nagyhusi
@Nagyhusi 7 ай бұрын
@@mdavidkj Dehogynem. Már Magyarországon is a terület több mint 1%-át forgatás mentes műveléssel, talajtakaró növényekkel termelik. Kicsit több tudás szükséges hozzá. A Nitrogént megkötik a növények a levegőből. Foszfor van elég a földben de nem tudják felvenni a növények,.Ha nincs megfelelő talajélet, ahhoz meg az kell, hogy ne forgassák a földet. ezzel a módszerrel, a szén nem ég ki a földből, ami jelenleg a legtöbb co2-t bocsátja ki a légkörbe, sőt még meg is köti a talaj a co2-t. Számításaim szerint én is annyi szenet megkötök a kiskertemben, mint amennyit az autóval kiengedek.
@gergelyjelinek6176
@gergelyjelinek6176 7 ай бұрын
Tisztelt Uram! A legnagyobb tiszteletem az Önöké, akik megpróbálják természetes módon pótolni vagy fenntartani a tápanyagokat a termőföldeken. Sajnos kevesen vannak, akik ismerik a rossz hatásait a nehéz gépi és mély gépi megmunkálásnak, pl. a talaj tömörödése miatti rossz vízháztartást és a szerves anyagok elmaradó diffúzióját a mélyebb rétegek felé. Ugyanígy a növényi maradékok gondos otthagyása is szerencsére egyre jobban terjed. Egyébként az Alkímia Mában is beszélt erről pár éve Szalai Zoltán kollégám. Idő hiányában nem akartam kitérni ezekre az előadásomban. Azt viszont nem tudom, hogy az emberiségnek rendelkezésére álló jelenlegi 2500 m2/fő termőterületen milyen módon lehetne megtermelni a szükséges élelmiszert csak így, mennyi élőmunka, milyen technológia és mennyi energia kellene ehhez. Sőt, ez csak romlani fog, ha majd 10 milliárdnál tetőzik a népesség, akkor kb. 2000 nm/fő lesz a termőterület. Véleményem szerint mind a két irányban kutatni és lépni kell, a műtrágyagyártás zöldítése és a természetes gazdaságok irányába is. Majd az idő eldönti, milyen arányban alkalmazzuk ezeket.
@Nagyhusi
@Nagyhusi 7 ай бұрын
@@gergelyjelinek6176 Megtisztelt válaszával. Sajnos nincs két jó út. A több éve áttért azdák eredményei, Kökény Attila ismertetése alapján, a műtrágya nélküli termeléssel rekord hozamokat érnek el. A műtrágya pedig (tudom, hogy hagyományos módon nem lehet nélküle termeszteni) megöli a talajéletet, így pusztítja a termőtalajt. Fokozza a válságot. A 2500m2 ledöbbentően kevés. Azonnal be kellene tiltani a kutyatartást. meg a kertek lejárólapozását.-) A mai nyugati világ, beleértve Oroszországot, Japánt, Kínát, Koreát lakossága menthetetlenül csökken, Elon Mask erre hivatkozva fejleszti a robottechnológiát. A rovarmódra szaporódó államoktól pedig meg kell vonni az élelmiszer és egészségügyi támogatást, mert ez okozza a túlszaporodásukat.
@mdavidkj
@mdavidkj 7 ай бұрын
@@gergelyjelinek6176 Ez szerintem, már mindenki számára világos, hogy a jelenleg folytatott kemikalizált, extenzív mezőgazdaság természetromboló és nem fenntartható. A valóságban a probléma az, hogy minden ettől eltérő művelési technológia radikális terméscsökkenést eredményez és nekünk közben egy növekedő néppességet kellene etetni. Bármiféle technológia, amivel a gazdák jelenleg is próbálkoznak védendő mondjuk a talajszerkezetet, (no-till, min-till, szántás nélküli technológiák) az kb megfelezi a termésmennyiséget. Meg előre nem látott nehézségek elentkeznek, például a most zajló pocokinvázi a min-till, no-till területek környékén. Nem olyan egyszerű ez a téma, hogy csak kiveszük a rendszerből a műtrágyát, közben meg nem tudunk alternatívát mondani, a népességet meg etetni kell.
@erikabalazs746
@erikabalazs746 7 ай бұрын
Az igazi trágyával akkor mit csinálnak? ??🥰
@robertpopradi5020
@robertpopradi5020 7 ай бұрын
😂Kész röhely , de az igazi trágyát sok esetben "veszélyes hulladékként " kell tekinteni a "nagyon értelmes" szabályok szerint ...😂. Ugyanakkor , egy Salzburg melletti kisváros gyönyörű szép óvárosi sétáló utcáján ledöbbenve láttam , hogy az egyik házból friss marhatrágyát rakodnak éppen egy munkagépre , ami elszállítja .. Benn az udvaron volt még kb 500 mázsa belőle .., tehát azt bizony gyűjtögették ott egy ideje a legnagyobb természetességgel ..!!! És mit ad Isten , nem halt bele senki .. Ez ott évszázadok óta természetes dolog ..
@mayavalent5371
@mayavalent5371 7 ай бұрын
​@@robertpopradi5020nálunk is az a normálisan gondolkodó emberben. Még a szüleimnek is, sőt magam is narhatrágyát hozattam a kertemben a talajerőt növelni. Csak a városi ember megvezethető, azok hozzák a rendelkezéseket és durva szankciókkal építtetnek beton tárolókat a trágyának. Teljes kifordult gondolkodás.
@erikabalazs746
@erikabalazs746 7 ай бұрын
Mádonná miá.🤗
@CharlesMurcso
@CharlesMurcso 7 ай бұрын
"COVIDot senki nem úszta meg antibiotikom kúra miatt" - némi utánképzés nem ártana, úgy látom... Érdekes előadás lenne, ha a szakértő maradna a szakterületén...
@gergelyjelinek6176
@gergelyjelinek6176 7 ай бұрын
Tisztelt hozzászóló, túl tömören fogalmaztam 39.20-nál azzal a gyakori tévhittel kapcsolatban, hogy az antibiotikum vírusok ellen hatékony. Elnézést, ha félreérthető. Annyiban igaza van, hogy a bakteriális felülfertőzések esetén (néha megelőzésként is) az antibiotikumokat használják COVID és más vírusos megbetegedések esetén, de csak a felülfertőző baktériumok ellen. Valószínszínűleg számos ember maradt életben azért, hogy antibiotikumot kapott a kísérő kórságok leküzdésére, de nem a vírus ellen.
🍉😋 #shorts
00:24
Денис Кукояка
Рет қаралды 3,6 МЛН
когда не обедаешь в школе // EVA mash
00:57
EVA mash
Рет қаралды 3,7 МЛН
Iván Béla: Belefullad-e az emberiség a műanyag szemétbe?
1:05:00
Dávid Gyula: Feltámadás a hőhalálból (Atomcsill, 2023.09.14.)
1:55:05
Egymás kedvéért születtünk
1:50:02
Váci Egyházmegye
Рет қаралды 19 М.
Prof. Dr. Kiss László: Hol van mindenki? A Fermi-paradoxon és a földönkívüli élet lehetőségei
58:27
University of Szeged / Szegedi Tudományegyetem
Рет қаралды 133 М.
Róka András: Az életerő trükkjei
1:46:15
Alkimia Ma
Рет қаралды 8 М.
Dávid Gyula:  Tanácsok kezdő időutazóknak (Atomcsill, 2022.09.08.)
1:56:07