Pozdrawiam wszystkich trąbiących tuma...ów, którzy na mnie trąbią jak się zatrzymuje na strzałce. Skrzyżowanie Powstańców z 29 listopada ( obok biedron )
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+Polska Krakow Trzymaj tak dalej i "rób swoje" :)
@_24v9 жыл бұрын
3:27 jedzie sobie normalnie jakby miał zielone, to jest nie do pomyślenia
@ryszardp77512 жыл бұрын
Jestem stałym pozytywnym fanem Pani Beaty!!! Pozdrowienia!!!
@Kumbik853 жыл бұрын
Nie raz zostalem obtrabiony za poprawna jazde, zatrzymujac sie na czerwonym swietle i zielonej strzalce do skretu w prawo. To jest jakas masakra skoro tylu ludzi nie uznaje lub nie zna tego przepisu. Gdzie oni sie uczyli? Pewnie im się nie chciało chodzic na wyklady z prawa jazdy.
@prokreacjonistatube9 жыл бұрын
5:20 rowery na chodniki! czemu nie? pod warunkiem, że będą ustępować pieszym, wolę jeździć po chodniku, niż zostać rozjechanym przez TIRa, czego byłem świadkiem. Oczywiście, że ta biedna pani minęła się z wiedzą ale wole minąć się z wiedzą niż z rozumem jak państwo ze straży miejskiej, nie dajmy się zwariować. A jak chcecie wylać na minie wiadro hejtu to zastanówcie się czy wystawilibyście w takiej sytuacji mandat swojej babci albo dziecku.
@Szitex8 жыл бұрын
+Ryszard Festina Hejtu to nie. Ale wiesz odwraca się sytuacja. Na drodze ty jesteś tym słabszym będąc na rowerze, ale na chodniku czujesz się bezpiecznie. No tak, Ty się czujesz. A co powiedzą matki z dziećmi, co te im się bez przerwy z ręki wyrywają. Biegają tu i tam, a nagle Ty jedziesz chodnikiem i co??? Ty się czujesz bezpiecznie i komfortowo bo TIR nie wjedzie Ci w tyłek z naczepą, ale pomyśl jak poci się ze strachu ta matka...nawet jak Ty jedziesz wolno i bezpiecznie to i tak dziecko (mające max 15,18kg) może wbiec niespodziewanie pod Twój rower. Ty ważysz 80kg (często chłopy mają po 90) rower ma jakieś 12kg albo i lepiej. Doliczmy Twoją prędkość - rowerem powoli to jakieś 12km/h no i mamy pęd całego układu jest taki, że dziecko odleci od miejsca zderzenia na co najmniej pół metra i ... no właśnie dobrze jak na płaską powierzchnię albo na trawę, wtedy sprawa skończy się płaczem i guzem. Nie ma problemu, to norma u dzieci. A co jeśli uderzy skronią albo podstawą czaski o krawężnik??? Ty masz kask, a dziecko nie ma. To co teraz wszyscy na chodniku idący powinni nosić kaski, bo Ty się TIRa boisz, bo chcesz żyć, a inni to co, nie chcą? Zabijesz dziecko 4, 5 letnie i wtedy powiesz no tak, szkoda że nie mogę cofnąć czasu. I nie pisz mi "Niech trzyma, albo pilnuje bachora" - Tak, on trzyma, i pilnuje ale nie da się 100% tego robić bo zmęczenie jest przy tym takie, że ona po przejściu 100m nie zrobi już nic, a dzień długi. Po za tym gdzieś to dziecko musi pobiegać. Chodnik jest do tego odpowiedni. Rowery na ulicę albo na ścieżkę. Tyle. Żadnych hejtów. Jeśli masz dzieci, weź je kiedyś na spacer po takim chodniku z rowerami. Każdy rower będziesz odczuwał i każdemu jednemu będziesz chciał sprzedać gonga za to, że przejechał „powoli” koło Twojego dziecka. Sprawdź. Satysfakcja murowana. Po takim spacerze będziesz się chciał przespać. Ciekawe czy zgadniesz dlaczego?
@prokreacjonistatube8 жыл бұрын
Krzysztof Smyk niejednokrotnie ścieżki rowerowe są łączone z chodnikami i jakoś nikt tam po czyiś dzieciach nie jeździ mimo ,że gdyby takowe dziecko wyrwało się rodzicowi mógłbym rozplaćkać je w majestacie prawa na ścieżce rowerowej... nie dajmy się zwariować, oczywiście są pseudo ostrokołowcy którzy jeżdżą jak wariacie, to o czym piszesz jest możliwe to o czym ja piszę jest nagminne oba przypadki są nieprzyjemne ale przyznasz chyba, że częściej słyszy się o przejechanych rowerzystach niż o przejechanych dzieciach przez rower, właściwie to jeszcze nigdy nie słyszałem historii o przejechanym dziecku przez rower, nie mówię, że nie masz racji, uważam jednak że jak mówił klasyk "moja racja jest bardziej mojsza"
@Szitex8 жыл бұрын
No ale na początku mówiliśmy o jeździe po CHODNIKU a nie chodniku łączonym ze ścieżką. Na chodniku nikt nie spodziewa się zagrożenia, zaś na chodniku łączonym jak najbardziej tak. Wypadki jak wiadomo zdarzają się tak czy siak mimo najbardziej wytężonej uwagi, ale po co kusić los i jechać tam, gdzie jechać nam nie wolno. Analogiczna sytuacja jest ze skuterami - skuterom w Polsce po ścieżkach rowerowych jeździć nie wolno. Jeśli rowerom wolno po chodnikach to czemu skuterom po ścieżkach nie wolno. I tak dalej i tak dalej. Myślę, że przepisy są po to by je przestrzegać. Jak policja dostrzeże postęp i zobaczy że przestrzegamy tych czasem i durnych przepisów, to z czasem dojdzie do wniosku, że jesteśmy narodem kulturalnym i dojrzałym zacznie te ograniczenia zdejmować. Tak samo picie w miejscach publicznych - u Niemców wolno, u nas nie. Dlaczego? A podejrzewam że były skargi że jeden czy drugi pił w parku i kozaczył albo niemądrze dziewczyny zaczepiał i się kończyło rumakowanie. Przez jednego czy dwóch matołów cierpi cały naród...socjalizm na każdym kroku. No ale cóż się dziwić - człowiek żyje w stadzie i w tym stadzie musi normować życie tak by każdemu było w tym stadzie dobrze, a przynajmniej większości...
@prokreacjonistatube8 жыл бұрын
idąc innym torem myślenia, jestem rolkarzem, mam kółka 100mm (innymi słowy są szybkie) analogiczna historia tyle, że mi już wolno jeździć na rolkach z prędkością ok. 30km/h. Nie twierdzę, że nie masz racji, może rzeczywiście zrobienie wyjątku dla starszych ludzi czy rodziców z dziećmi na rowerze będzie wytrychem dla idiotów na dwóch kółkach, może warto zostawić kwestię w rękach sprawiedliwego stróża prawa, który będzie rozróżniał gedriatryczną masę poruszającą się w ślimaczym tempie od wariatów, sam nie wiem. Pozdrawiam i życzę miłej nocy.
@darkseidhecomingforyou2917 жыл бұрын
Ja mam głupie wrażenie że jesteś kierowcą który uporczywie chce się pozbyć rowerzysty z jezdni tylko dla swojego komfortu.
@damwer9 жыл бұрын
A dlaczego pan Dworak sam nie wsiadł na rower, i jadąc rowerem nie tłumaczył jak jeździć, tylko siedział w aucie?
@piotr1970yt9 жыл бұрын
Ogląda Was cały kraj. Pozdrawiam spod skrzyżowania A1 z A2.
@PiotrKravi828 жыл бұрын
+Piotr W 15 tys. wyświetleń. Widać ilu osobą zależny na bezpiecznej jeździe.
@ukaszturon88936 жыл бұрын
Karta rowerowa to dobry pomysł. ( Sam ten pomysł wobec siebie zastosowałem )
@nistarok1239 жыл бұрын
" (...) być może powinno być tak, że rowerzyści, którzy nie mają prawa jazdy powinni zdawać egzamin na kartę rowerową" - tak, tak, po stokroć TAK! Oto jest jedna z tych kwestii które za każdym razem, niezawodnie przyprawiają mnie o szczękopad i wytrzeszcz oczu; jak można na porządku dziennym dopuszczać do ruchu ulicznego osoby, które potencjalnie nie mają pojęcia o zasadach ruchu drogowego, stanowiąc tym samym zagrożenie na drodze? Moje doświadczenia z rowerzystami są niestety w 90% negatywne - notoryczne dołączanie się z chodnika na ulicę prosto przed maskę samochodu, jeżdżenie "w parach" blokując ruch (i nic sobie z tego nie robiąc), brak sygnalizowania zmian kierunku, brak oświetlenia, jazda w miejscach do tego nieprzeznaczonych... Jestem w 100% ZA obowiązkiem posiadania karty rowerowej jako podstawy do kontroli i/lub karania rowerzystów.
@nistarok1239 жыл бұрын
byq500 Też dobry pomysł. Podnieść kontrolę rowerzystów/rowerów na równi z kierowcami samochodów.
@HubertMis9 жыл бұрын
+Aard Tak! Tak! Tak! Postokroć tak! I jeszcze kartę dla pieszych! Zakaz wychodzenia z domu dla osób, które nie zdają egzaminu! Jak można dopuścić do chodzenia po jezdni (gdy nie ma chodnika) i przechodzenia przez jezdnię osoby, która o zgrozo może nie mieć pojęcia o przepisach? Moje doświadczenia z pieszymi są w 90% negatywne. I jeszcze obowiązkowa rejestracja i OC dla pieszych. Zarysuje mój pojazd i odchodzi jakby nigdy nic.
@nistarok1239 жыл бұрын
Hubert Miś Jak tylko wytrzesz resztki jadu z podbródka to nie zapomnij o tupnięciu nóżką. Jeśli według Ciebie dopuszczanie do ruchu kierowców pojazdów kompletnie do tego nieprzygotowanych jest ok, to może w ogóle znieśmy konieczność uzyskiwania prawa jazdy przez kierowców samochodów - bo i po co to komu?
@HubertMis9 жыл бұрын
+Aard Do operowania niebezpiecznymi urządzeniami jak np. dźwig, broń palna, wózek widłowy, samochód ciężarowy czy osobowy należy zdobyć uprawnienia. Buty ani rower do bardzo niebezpiecznych urządzeń nie należą ze względu na niską moc.
@nistarok1239 жыл бұрын
Hubert Miś Wychodzi na to, że nie rozumiesz, bądź nie chcesz zrozumieć, że nieprzeszkolony rowerzysta stwarza zagrożenie dla siebie i innych (często cięższych i szybszych) uczestników ruchu drogowego. Tym większy dowód na to, że powinien istnieć obowiązek weryfikowalnego przeszkolenia w tym zakresie.
@oliwiereb9 жыл бұрын
Pozdrowienia z Brzegu.
@MrKucharzPL9 жыл бұрын
Całkiem nie dawano miałem sytuacje, że zatrzymałem się na zielonej strzałce i facet za mną zaczął na mnie trąbić po czym wyprzedził mnie grożąc przy tym :P. Szkoda, że policja nie widziała całego zajścia bo gościu pewnie pożegnał by się z prawem jazdy (wyprzedzanie na pasach, na czerwonym świetle, podwójna ciągła).
@Koszmarrobert9 жыл бұрын
w końcu ! wielkie dzięki za wgranie tych odcinków ! ciężko mi trafić w TV bo nie mam TV musiałem zawsze do starszych biegać oglądać
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+Robert Takeya Z korzyścią dla nich jeśli prowadzą :P
@tsnk98069 жыл бұрын
Może zielona strzałka powinna być migającą pomarańczową? Wiadomo, że każdy powinien znać przepisy, ale myślę, że pomarańcz bardziej oddawałby znaczenie tego, jak należy się zachować. Można to przyrównać do sytuacji, gdy na skrzyżowaniu jest wyłączona sygnalizacja i miga pomarańczowe światło. Wtedy każdy wie, aby uważać i nie jedzie "jak dzik w sosnę". Przy pomarańczowe strzałce warunkowej również zapalałaby się lampka w głowie, że "mogę przejechać, ale nie mam zielonego".
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+twojastaranakolanach Przy okazji: ciekawe ilu pamięta, że przy wyłączonej sygnalizacji mamy ruchu niekierowany, więc uważamy m.in. na przejścia, żeby nie popełnić najpopularniejszych/najgorszych wykroczeń . . .
@nauczycielka624 жыл бұрын
Po co wprowadzać dodatkowy kolor w sygnalizacji świetlnej, skoro są trzy: czerwony, żółty i zielony.
@bartekenterprice50864 жыл бұрын
Problemem zielonej strzałki jest to, że w wielu miejscach oznacza ona skręt bez żadnych zielonych świateł dla pieszych. Co sprawia że sam znając niektóre skrzyżowania wiem, że zatrzymać muszę się dopiero troszkę dalej - by zobaczyć czy jadą inne samochody. PS. Oczywiście robię to powoli, pomimo, że wiem że piesi nie mają zielonego, wolę nie ryzykować, że nagle zmieni się sygnalizacja na danym skrzyżowaniu. Zatrzymanie jednak w takim miejscu przed strzałką jest totalnie bezsensowne i dosłownie nikt, z policją na czele tego nie robi. Są też skrzyżowania gdzie w ogóle powinien pojawić się sygnalizator kierunkowy, a nie zwykła strzałka, ponieważ występuje skręt totalnie bezkolizyjny.
@nauczycielka624 жыл бұрын
Ale rowerzyści mają zielony sygnalizator, to z nimi można wchodzić w kolizję, a dopiero za tą infrastrukturą pieszo-rowerową należy się zatrzymać?
@michaziobro53017 жыл бұрын
nie przesadzajmy ze znaki sa skomplilowane. jak ktos umie czytac co jest duzo trudniejsze to piktogramy powinien rozpoznawac.
@piotrkotowski13614 жыл бұрын
Skad taki rowerzysta ma znac np. kwestie pierwszenstwa przy wyjezdzie z SR, SZ i DW skoro nawet czesc kierowcow tego nie ogarnia...
@michakuczynski97019 жыл бұрын
Pani Beata ma dziś fajną “zwiewną” sukieneczkę
@Matticitt9 жыл бұрын
Nie zawsze całkowicie się zatrzymuje na zielonej strzałce... ale tylko wtedy jeśli widzę co się dzieje. Taki przejazd gdzie samochody zasłaniają pdp jest szaleństwem!
@MikusTG9 жыл бұрын
+Cezary Cezary serio ^^ ?
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+Mateusz Wojtkiewicz Nie ma "nie całkowitego zatrzymania" :P Liczę, że przynajmniej "normalne" stop przestrzegasz . . .
@tobiaszpasterski4812 жыл бұрын
Masz się bezwzględnie zatrzymać w każdej sytuacji. To narzuca, wymaga ustawodawca-legislator. Nie przewidział odstępstw/wyjątków od tej reguły, zasady, co oznacza, że masz się zatrzymać przed pieszymi widmo/zombie, by im ustąpić pierwszeństwa. Tak decyzja, wola legislatora.
@paswoord14 жыл бұрын
Na drodze jednokierunkowej z wyznaczonym kontrapasem dla rowerów, chcąc skręcić w lewo, gdzie ustawiam samochód? Przy lewej krawędzi i blokuje kontrapas czy przy kontrapasie, żeby zostawić miejsce dla rowerów????? Proszę o odpowiedź kogoś
@DeadNetCord4 ай бұрын
Znasz już odpowiedź?
@BluesyBor9 жыл бұрын
Narzekamy na rowerzystów, że nie znają lub pomimo znajomości nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Narzekamy na kierowców że robią to samo. Nikogo jednak najwyraźniej nie boli fakt, że na drogach spotykamy coraz więcej zakazów, nakazów, ograniczeń - dlaczego? Już to skrzyżowanie na Sienkiewicza jest najlepsze, jeśli dobrze widzę to trzy z czterech wylotów mają zakaz wjazdu. Jak ktoś nie zna tej okolicy to szukając miejsca parkingowego albo ogólnie swojego celu będzie jeździł w kółko, powietrze zatruwał... A Kraków będzie dalej narzekał na smog. ;)
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+BluesyBor Dlaczego coraz więcej uprzykrzeń?! Często tylko takim sposobem można na kimś coś wymusić i nie chodzi mi o zmianę pojazdu :(
@BluesyBor9 жыл бұрын
młody kierowca wymusić? Ale po co? Ruch powinien odbywać się płynnie, a drogi nie powinny stanowić niespodzianek co krok.
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
BluesyBor Płynnie tak, ale najpierw bezpieczeństwo :P Proszę nie rozwijać tej dyskusji :)
@BluesyBor9 жыл бұрын
młody kierowca w mojej opinii nic tak nie podnosi bezpieczeństwa jak przewidywalność sytuacji. ;)
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
BluesyBor Jestem pod wrażeniem odpowiedzi :)
@adasko82353 жыл бұрын
Jestem rowerzystą stosuje się do przesów drogowych m.in do Zielonej strzałki .
@przemekg89105 жыл бұрын
Uczycie jak jeździć, ale uczcie się sami 1:10 Nie "czas przypomnieć kierowcą" tylko "czas przypomnieć kierowcom". Taka mała uwaga.
@7Andy774 жыл бұрын
Ile raz zostaliście obtrabieni za poprawną jazdę, czyli zatrzymanie się na zielonej strzałce? :D
@Kumbik853 жыл бұрын
Nie raz zostalem obtrabiony za poprawna jazde, zatrzymujac sie na czerwonym swietle i zielonej strzalce do skretu w prawo. To jest jakas masakra skoro tylu ludzi nie uznaje lub nie zna tego przepisu. Gdzie oni sie uczyli? Pewnie im się nie chciało chodzic na wyklady z prawa jazdy.
@przemoj5 жыл бұрын
9:27 - pani z wózkiem idącą prosto ma pierwszeństwo przed tym Audi skręcającym w prawo na skrzyżowaniu bez względu na brak pasów, o czym mówi art. 16 ust. 2 oraz art. 21 Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu ;)
@jarosawzero98105 жыл бұрын
oglądam filmy za które dziękuję. na naukę nigdy za późno. mam prawo jazdy od 30 lat i bez wypadku. ale błagam, błagam! tutaj a nie tutej! we wszystkich filmach uszy bolą. TUTAJ!
@jupekkier9 жыл бұрын
Akurat skręcając z Monte Casino w Konopnicką jest trudno zauważyć rowerzystę bo zasłania słupek a jak się jedzie dostawczym to już całkiem nie widzi. To jest tak zwany przejazd na chybił trafił.
@polskikarabin87 Жыл бұрын
Tak ale nie na każdej zielonej strzałce się zatrzymujemy. Nie wiem jak to jest w PL. W Niemczech na jednej zielonej trzeba się zatrzymać i rozejrzec ale na drugiej nie na drugiej walisz bezpośrednio w prawo. Wie ktoś jaka jest różnica? Akurat dziś to miałem bo robie prawo jazdy i zatrzymałem się na strzałce w prawo i błąd . Trzeba jechać bez zatrzymania i zastanawiam się czy w Polsce też jest tak że są dwie opcje czy nie.
@michax51629 жыл бұрын
TEN PRZEPIS JEST MARTWY. Nie stosuje go nikt, nawet policja :)
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+Michał x Policja nie tylko takie rzeczy robi :( Co do "nikt" - są takie osoby :P
@MrPierdziel9 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, jednakże w końcu powinniście pokazać jak piesi zachowują się w obrębie ścieżek rowerowych. Np. tutaj: kzbin.info/www/bejne/banIk2xom7CVmbM
@StigZina9 жыл бұрын
+MrPierdziel no widzisz, jojcenie na rowerzystów, ale jakby odcinek wygladal jakby straz miejska podchodzila do pieszych i wlepiala mandaty za to ze zamiast isc prawa strona chodnika ida lewa gdzie jest juz sciezka rowerowa? jak ktos ma rozum to drugiemu zycia nie utrudni! dlatego dla mnie idiotyczne sa zasady ze puste przejscie i trzeba schodzic z rowera albo pusty chodnik i ne mozna nim jechac. im wiecej strazy miejskiej i policji tym wiecej szukania okazji do karania ludzi
@MrPierdziel9 жыл бұрын
Tak samo piesi chodzący po pustej ścieżce rowerowej. Nie jestem stronniczy i nie uwazam, że ten jest zły a ten dobry. Są dobrzy rowerzyści i źli rowerzyści, dobrzy piesi i źli piesi, dobrzy kierowcy i źli kierowcy. Szkoda tylko, że pokazuje sie błędy jednych a o błędach drugich jeśli w ogóle to sie tylko na szybko wspomina. I tak, uważam, że te mandaty są zasłużone. nie możan jeździć, to nie można. Tylko skoro rowerzyści dostaja za chodnik, to niech piesi dostaną za ścieżkę rowerową.
@Ax15899 жыл бұрын
Okolice Poznania też was oglądają
@mrfreddie04p5 жыл бұрын
Ta straż miejska ewidentnie polowała na kasę. Kulturalny rowerzysta na niezbyt zatłoczonym chodniku nikomu jeszcze krzywdy nie zrobił.
@piotrkotowski13614 жыл бұрын
Skad taki rowerzysta ma znac np. kwestie pierwszenstwa przy wyjezdzie z SR, SZ i DW skoro nawet czesc kierowcow tego nie ogarnia...
@Aciek256 жыл бұрын
Ten chodnik gdzie pani została zatrzymana przez policję to zły pomysł organizatora ruchu. Jest szeroko można by pozwolić rowerzystom na jazdę.
@LubelskieDrogi20159 жыл бұрын
PRAWO JAZDY DLA ROWERZYSTÓW - WIELKIE ZA!
@wikikowal43736 жыл бұрын
Powinno się szkolić rowerzystów bez uprawnień oczywiście bez opłat 👍
@Shamai366 жыл бұрын
Zobaczcie jak się się kończy ten ciąg pieszo rowerowy. Nagle urywa się na ulicy. Nic dziwnego że ludzie nie ogarniają o co chodzi
@matheo7899 жыл бұрын
większość tych potrąceń na strzałce efekt idiotów bo nawet jak się ktoś nie zatrzyma a zwolni do 20km/h i rozejrzy to nikogo nie potrąci a jeśli nawet dojdzie do kolizji to jedynym skutkiem będzie porysowany samochód...
@cieniobuchxd24435 жыл бұрын
Jak dla mnie - absurd. Nie każdy samochód nadaje się do jazdy ( rdza, brak przeglądu, zły stan techniczny itp. ). Tak samo jest z rowerem - bo są ich różne rodzaje. Jeden ma rower szosowy ( wąska kierownica, niespecialny trud z osiąganiem takich prędkości, aby nie zostać obtoąbionym za tamowanie ruchu na ulicy ), jeden ma rower "zwykły" ( rowerzyści zrozumieją o co mi chodzi ) a jeszcze jeden ( np. ja - może i przykład nie na miejscu, ale trafny ) ma rower zjazdowy. Na czym polega problem? już tłumaczę: -bardzo szeroka kierownica ( od 75 do 80, a czasem nawet 82cm ) - opony z bardzo wysokim oporem toczenia ( mają zdać egzamin na trasie w lesie, a nie na ulicy ) -wielka trudność z osiągnięciem " przyzwoitej prędkości" i teraz o co sie rozchodzi: ten, kto na rowerze zjazdowym nie jechał, ten zwyczajnie nie zrozumie tych moich wypocin, ale... Wystarczy pomyśleć: 1. szeroka kierownica 2.trudność z osiągnięciem jakiejkolwiek prędkości 3. z uwagi na nietypową geometrię ramy, na takim rowerze zwyczajnie bardzo ciężko ujechać prosto ( ponownie powtarzam, ten kto na rowerze zjazdowym nigdy nie jechał, ten nie zrozumie ) Teraz połączmy te wszystkie minusy takiego roweru... na chłopski rozum, to wychodzi na to, że większe zagrożenie stwarzam ja na takim rowerze na ulicy, niż nie spełniający wytycznych norm samochód osobowy bez przeglądu / w złym stanie technicznym. Dlaczego? Z uwagi na szeroką kierownicę naewt jazda jak najbliżej krawężnika raczej niewiele pomoże ( przypominam o kierownicy o szerokości od 75 do nawet 82cm ), to raz, a dwa... jak ujechać w ten sposób na takim rowerze w mieście, gdzie z reguły samochody stoją zaparkowane na chodniku, bardzo często nie chlujnie zbyt blisko krawężnika? Mam im kierownicą kosić lusterka? rysować drzwi? a może mam sie za wszelką cene starać jechać prosto ( patrz wyżej o geometrii ramy takiego roweru ) zygzakując co jakiś czas, bo zwyczajnie jest to bardzo ciężkie do zrealizowania? nie chcę wywołać tzw " g***oburzy'", ale mam nadzieję, że właściciele tego swoją drogą bardzo dobrego kanału przeczytają mój komentarz i wezmą ze mną udział w dyskusji na ten temat. Z miła chęcią dam się na takim rowerze przejechać, aby mogli Państwo na własnej skórze poczuć to, o czym staram się tutaj w sensowny sposób powiedzieć. Nie traktujmy wszystkich rowerzystów jednakowo - rower ma też swoje podkategorie, tak samo jak typy samochodów. Czasami jednak wypadało by dopuścić ruch rowerowy tam gdzie nie powinno go być - ja osobiście mieszkając w Poznaniu, nie wyobrażam sobie na moim rowerze jechac przez 3/4 miasta po jezdni ( oczywiście są wyjątki - mniej uczęszczane ulice itp. ), gdyż stwarzałbym zbyt duże zagrożenie i prędzej czy później doszłoby do tragedii. Pozdrawiam
@cieniobuchxd24433 жыл бұрын
@RepCiaK to może pomyśl, że jakoś do tego lasu muszę dojechać?
@Matz329 жыл бұрын
Zielona strzalka to przeklenstwo do innych uczestnikow ruchu. Pozatym wpraowdzic moze w blad bo moze sugerowac bezkolizyjnosc jak w Niemczech choc u mnie w miasteczku jest blaszana i tez zdarzaja sie olewacze
@l0ht5 жыл бұрын
3:50 niezła laska w tle
@nauczycielka624 жыл бұрын
To moja żona, wracała z wykładu i dzwoniła, żebym ziemniaki na obiad nastawił.
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
4:11, 9:27 WYMUSZENIE 6:26 GŁUPI młody CWANIACZEK
@StigZina9 жыл бұрын
ja pier****, zrozumiem nie zatrzymanie sie i wolny przejazd przy strzalce jak z daleka widac ze czysto w kolo, ale zeby jechac normalnie jakby bylo zielone i jeszcze tak slaba widocznosc bo sznur aut zaslania to nie wiem czy Ci ludzie sie zamysleli czy o zgroza tak jezdza bo im sie wydaje ze tak wolno? to jest dramat! Z mojej strony to bym troche przejscia odsunął od skrzyżowań, tak zeby np. po skrecie w prawo od razu nie bylo pasow tylko zeby byly 10 - 15 metrow dalej, wtedy lepsza by byla widocznosc nadciagajacego pieszego dla kierowcy i na odwrót. bo czasem sporo wypadkow ze kierowca moze skrecic w prawo ale musi pamietac ze tam pieszy czy rower maja zielone, i te pasy i przejazdy tak blisko ze jak jedzie slaby kierowca to kurde wypadek gotowy bo pieszy wchodzi a On go trach, jakby te pasy byly ciut dalej to by bylo bezpieczniej
@HubertMis9 жыл бұрын
+StigZina Wówczas pieszy przechodzący przez 5 skrzyżowań przejdzie 100-150 m więcej niż gdyby przejścia były przy samym skrzyżowaniu. Sensowniejsze by były progi zwalniające, aby kierowcy musieli zwolnić zamiast zastanawiać się, kto ma zielone.
@RineTheCat9 жыл бұрын
+StigZina Przesunąć 10-15 metrów? Po co? Przejście podziemne im zrobić albo most jakiś a nie się szwendają po jezdni! To oczywiście ironia, ale z nutą goryczy. Tak bowiem traktuje się często pieszych, tłumacząc to ich bezpieczeństwem. Wracając do Twojego pomysłu, przeniesienie PDP nieco dalej od skrzyżowań byłoby upierdliwe dla pieszych (również dla rowerzystów w sytuacji gdy DDR byłby poprowadzony wspólnie z chodnikiem) i co sprytniejsi skracaliby sobie wtedy drogę. A pieszy w miejscu gdzie nikt się go nie spodziewa - to jest dopiero niebezpieczne.
@StigZina9 жыл бұрын
+RineTheCat Ja generalnie jestem za prostotą rozwiązan, i osobiscie karanie rowerzystow za to ze jada rowerem po chodniku, czy nie zsiadaja z niego na przejsciu to przejaw wybitnej glupoty, ale jezeli juz prawo poszlo tym torem, to w sytuacji kiedy jeszcze na bezpieczenstwo np. samochodow wydaje sie takie kwoty to przesunac przejscie to zaden problem, ale to tylko moja sugestia, ja generalnie dalbym ludziom zyc ...
@tsnk98069 жыл бұрын
+RineTheCat Akurat to nie "pieśń przyszłości". Już dziś na remontowanych lub budowanych odcinkach, pdp powinno umieszczać się, może nie 15 m, ale w takiej odległości, aby samochód mógł się zatrzymać przed pdp, nie wystając na drogę z której skręcał. Jest to bardziej uciążliwe, bo pieszy musi iść szlaczkiem, zamiast równolegle do drogi. No ale cóż, bezpieczeństwo;-) A DDR zgodnie ze sztuką, powinna iść za to równolegle do drogi, niejako obok jezdni, bez względu na układ chodnika.
@ryszardp77513 жыл бұрын
Widzieliście tych rowerzystów jadących prawie jak w wyścigu !!! Nic dziwnego ,że rowerzyści bywają często poturbowani!!!
@ryszardp77513 жыл бұрын
Polecam zatrzymanie całego ruchu drogowego, bo ktoś jedzie rowerem !!!!
@Szitex8 жыл бұрын
Niestety naród polski można nauczyć tylko pałą a nie tłumaczeniem. 1. Zlikwidować żółte migające znaczki w kształcie pieszego - to niepotrzebne - na zachodzie takich rzeczy nie widziałem u nas tylko bo kierowcy nie myślą, nie mają mózgu i potrzeba im takich dodatkowych nawigacji. 2. Zlikwidować zielone strzałki w prawo w cholerę - nie umie naród korzystać ( a one miały usprawnić ruch bo po co czekać skoro można WARUNKOWO skręcić ) to zabrać i niech wszyscy czekają na zielone jak barany na pastwisku. Skończą się wypadki z potrącaniem pieszych i rowerzystów na strzałce. 3... wiele by pisać. Oczywiście jak by mi się to przytrafiło to będę rzewnie płakał bo policja czy straż miejska mnie krzywdzi. No ale taka już nasza natura. Kali kraść krowa - dobrze, Kaliemu kraść krowa - ŻLE!!! Nie ma co zwracać na to uwagi tylko karać karać karać i jeszcze raz karać. Inaczej nie będzie refleksji. Kiedyś policja wykręcała nam wentyle z kół jak wracaliśmy rowerem po chodniku ze szkoły. Człowiek poklął sobie trochę przeszedł z buta 10km i następnego dnia wiedział o co tutaj kaman. Mandat nie był potrzebny, ale taka forma idealnie mnie nauczyła. Od tamtej pory NIE JADĘ PO CHODNIKU, martwię się o wentyle :D. Mimo iż było to już ponad 25 lat temu. Cholera to już pół wieku! Ale ten czas leci...
+tworeczq94 Na szczęście autor się znalazł, więc popularność Cię nie ominie :P Tak na serio, to wiem o co Ci chodzi mimo, że nie mam filmików :)
@dozerjohn9 жыл бұрын
+tworeczq94 To jest norma w polskiej telewizji. W TVN widzialem material YT precyzyjnie pociety tak, zeby usunac wszystkie identyfikatory autora (logo w rogu ekranu), ktorego znam.
@test14109 жыл бұрын
Przyznam szczerze, że nie zatrzymuję się prawie nigdy na zielonej strzałce i nie mam zamiaru udowadniać, że robię dobrze, ale warunki w miastach po których jeżdżę są nieco inne od pokazanych na filmie (a przynajmniej na tych skrzyżowaniach, po których zwykle się poruszam). 1. Nie znam żadnego skrzyżowania na którym zielona strzałka zapala się wtedy gdy piesi lub rowerzyści na moim pasie mają zielone światło. Strzałka może kolidować jedynie z ruchem innych pojazdów, ale nigdy pieszych. Tam gdzie jeżdżę potrącenie kogoś na zielonej strzałce jest możliwe tylko w przypadku gdy ktoś wtargnie na ulicę na czerwonym świetle. 2. Istnieje ryzyko potrącenia kogoś po wykonaniu skrętu w prawo, ale na większości skrzyżowań jak na ironię piesi mają wtedy czerwone światło, a zielone dostają dopiero wtedy, gdy na "moim" sygnalizatorze do skrętu w prawo (tym głównym) zapali się zielone. Tak więc większe ryzyko potrącenia jest wtedy gdy ktoś wykonuje prawoskręt na zielonym i nie zwraca uwagi na innych uczestników ruchu (głównie pieszych). 3. Na wielu skrzyżowaniach po zapaleniu się zielonej strzałki rusza cała kolumna pojazdów i nikt się nie zatrzymuje. Zatrzymywanie się w takiej sytuacji moim zdaniem byłoby całkowicie bez sensu, zwłaszcza, że na przynajmniej kilku ze skrzyżowań po których się poruszam jazda na zielonej strzałce jest całkowicie "bezkolizyjna" - nikt z pieszych w tym czasie nie ma zielonego światła i ląduje się na prawym pasie. a samochody z naprzeciwka wjeżdżają na lewy pas. 4. Jadąc bez zatrzymywania na zielonej strzałce zawsze zwracam większą uwagę na to, czy mogę przejechać, jadę wolniej. Wiem, że to oczywiście nie usprawiedliwia takiej jazdy, ale jest po prostu praktyczniejsze. Tak jak wspomniałem - skrzyżowania pokazane na filmie są dla mnie czymś obcym i myślę, że jadąc na zielonej strzałce przez przejście na którym dla pieszych / rowerzystów również wyświetla się zielone, na pewno bym się najpierw zatrzymał. Jazda bez dobrej widoczności i upewnienia się, że można przejechać jest głupotą. Nie zgadzam się z każdym kto twierdzi, że stwarzam wtedy zagrożenie. Praktykuję zły nawyk - to fakt, ale nigdy zagrożenie.
@maciejstepnikowski7539 жыл бұрын
+Piotr Rybak 1. W przypadku starego typu skrzyżowań gdzie zielone ma dwie fazy (np. północ-południe, a potem wschód-zachód) gdy Ty masz czerwone to jedzie drugi kierunek i właśnie wtedy także piesi przed Tobą mają zielone. I po to jest wtedy ta zielona strzałka byś mógł przejechać po zatrzymaniu się. Na nowych typach gdzie masz zielone po kolei dla 4 kierunków jazdy bez problemu w każdym większym mieście znajdziesz sytuację kolizyjną, może po prostu takiego skrzyżowania nie znasz. 2. Jak Ci się zapala zielone i skręcasz w prawo (sygnalizator pełny, a nie kierunkowy) to wiadomym jest jeśli auta na linii północ-południe dostają zielone to i piesi, więc jak skręcasz w prawo stoisz, logiczne. 3. Jazda bezkolizyjna to jest wtedy jak masz sygnalizator kierunkowy S3. Skoro ktoś postawił zwykły tzn. że kolizyjność występuje a jeśli nie występuje machnij pismo do swojego zarządcy drogi by zmienił na kierunkowy, wtedy będziesz miał zgodnie z prawem możliwość przejechania bez zatrzymania się. 4. No a sądzisz, że ktoś z tych co na zielonej strzałce spowodowali wypadek tego chciał? :P Pocieszę Cię, że jeśli chodzi o zielone strzałki wg badań jesteś wśród 97% kierowców, któzy ię na nich nie zatrzymują :P
@test14109 жыл бұрын
+Maciej Stepnikowski Ad. 1 Napisałem, że nie znam, co nie znaczy przecież, że takie nie istnieją. A skrzyżowań jest multum, te najbliżej mnie ma np. 3 fazy świateł (północ, południe, wschód-zachód), są skrzyżowania tylko z trzema drogami dojazdowymi, kilkoma pasami ruchu itp. więc nie nazywałbym żadnego z nich nowym lub starym typem. Wszystkie są skonfigurowane w zależności od potrzeb. Mówiłem tylko o możliwości kolizji pojazdów jadących na zielonej strzałce z pieszymi idącymi na przejściu przez które te pojazdy przejeżdżają zanim wjadą na środek skrzyżowania, ostatnio faktycznie trafiłem na takie, ale w innym mieście, w którym byłem tylko przejazdem. Po tych na których jeżdżę codziennie takiej możliwości nie ma. Ad. 3 Nie zrozumiałeś o czym piszę. Ująłem słowo "bezkolizyjne" w cudzysłów i pisałem o zielonej strzałce w sygnalizatorze S-2 (o którym jest mowa w filmie), a nie S-3, który tutaj w ogóle nie ma związku z tematem. Myślałem, że z uwagi na treść filmu jest to oczywiste, o jaką strzałkę mi chodzi. :) A sytuacja wygląda tak (ostatnio nawet to sprawdzałem dokładniej z ciekawości), że gdy zapala się zielona strzałka (S-2) do skrętu w prawo, kierowcy z kierunku "zachodniego" mają czerwone, a z kierunku "północnego" mogą jechać tylko prosto. W lewo z "północy" mogą skręcać tylko autobusy, ale te zawsze lądują na lewym pasie, więc nie trzeba im nigdy ustępować pierwszeństwa. Piesi na drodze "wschodniej" w którą się skręca mają czerwone (z uwagi na autobusy). Tak więc w zasadzie można na tej zielonej strzałce (S-2) jechać bez patrzenia się w lewo i bez zatrzymywania się, ponieważ nie ma (teoretycznej) możliwości kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Zatrzymywanie się przed tą strzałką byłoby bezsensowne, wręcz głupie, bo tylko tamowałoby ruch (a ten jest tam nieraz spory). Istnieje jeszcze możliwość, że piesi jednak mogą tam mieć możliwość przechodzenia w trakcie zielonej strzałki, ale światło dla nich jest wywoływane tylko po naciśnięciu przycisku i ja się tam nigdy z taką sytuacją nie spotkałem. Musiałbym się chyba tam wybrać jako pieszy, żeby to przetestować. :)
@maciejstepnikowski7539 жыл бұрын
+Piotr Rybak Ad. 3. No właśnie, i ja piszę, że w takij sytuacji należałoby skrobnąć do zarządcy drogi by zamienił S2 na pełny sygnalizator albo S3 skoro mamy przejazd w prawo bezkolizyjny.
@maciekorga9 жыл бұрын
uczy uczy a sam się Pan kierowca nie zatrzymał na strzałce !!!! 3:05
@vacu849 жыл бұрын
+Maciek Korga co Ty człowieku wygadujesz? Masz ujęcie z dwóch kamer gdzie widać jak na dłoni, że Subaru stoi centralnie przed linią przerywaną.
@maciekorga9 жыл бұрын
+stefek burczymucha tak i sam sobie odpowiedziałeś że przed linia a trzeba się zatrzymać przed sygnalizatorem :)a tu cytat 3:17
@mlody_kierowca9 жыл бұрын
+Maciek Korga Szukasz haka tam, gdzie go nie ma :( Jeśli NIE MA linii - przed sygnalizatorem! Coś mi się wydaję, że zatrzymywanie, gdy występuje znak stop też jest dla ciebie problematyczne . . .
@dariuszszczuka40835 жыл бұрын
A może tam gdzie są ścieżki rowerowe karać wysokimi mandatami pieszych 500 zł bo chodzą jak dupki po ścieżkach rowerowych uczcie pieszych kultury
@mariuszfk90408 жыл бұрын
tylko mądrzejsi rowerzyści zwalniają przejeżdżając ulicę. Reszta pędzi.
@ddlozinski9 жыл бұрын
Chłopie to samo sobie jeździj rowerem po tych ulicach krakowskich
@jarosawstefaniuk43425 жыл бұрын
Dzicz
@michaziobro53017 жыл бұрын
nalezy bezwzglednie zlikwidowac zielone strzalki to jakis anachronizm na swiecie