Moc pěkné video, praktické, zřejmé. Jednou vidět je lepší, než 20x číst v knize. Mně rostou terminály slivoní až do nebe a bojím se je ořezat. Ale prý se to dá sesadit na nižší patro. Ještě jsem to nedělal. No, švestky mají asi 8 let, tak už budu muset...
@MassiveImpact1 Жыл бұрын
Dobré video, díky za něj. Dělal jsem to dnes na slivce správně.😀
@oficialFmbandscan Жыл бұрын
Zajímavé video
@verajurcikova71582 жыл бұрын
No konečně dobré a jasné video.
@drazadavid95589 ай бұрын
Dobrý den , chtěl bych se zeptat,tak že větve mají mýt směr na horu.Mám přerostlou slivoň.Kdyby se měla řezat,teď je duben a mám tam bilé květy.A další otázkyka,já moc nepoznám dobrou a špatnou větev,podle čeho to poznám.Děkuji za odpověď.Suprové video.
@sadarvalouch7509 ай бұрын
Dobrý den, klasické švestky domácí řežu přes zimu, ale u velkoplodých odrůd nemusí být od věci řezat když už raší nebo kvetou, v případě že se nejedná o nějaký radikální zákrok u kterého bych se bál slabší reakce při pozdějším řezu. Co se týče dobrých a špatných větví, horší větve bych popsal jako převislé, vyholené, přestárlé s pouze malými přírůstky nebo dokonce prosychají, takové může být vhodné ze stromu odstranit a dát prostor lépe fungujícím a vypadajícím větvím.
@drazadavid95589 ай бұрын
@@sadarvalouch750 Děkuji já mám slivoň,švestky ne
@romanbabinec30063 жыл бұрын
Ahoj, mám čtyři dotazy: 1. Můžeš prosím udělat osvětu, proč někdy Zahnův pahýl ano a někdy, jako třeba v tomto videu ne? 2. Proč neošetřuješ rány po řezu? 3. Máš v plánu natočit video o roubování? 4. Mohl bys prosím do rohu videa umístit datum, kdy bylo video natočeno? Díky za skvělou práci 👍
@sadarvalouch7503 жыл бұрын
Ahoj, na tomto stromě sem nedělal rány kde by byl zahnův pahýl vyloženě nutný, potřeba je hlavně u těch velkých ran a u ran s malým tažněm, ty další už jsou o dobrovolné vyšší opatrnosti, může být ale nemusí. S tím že když už to v nejakém videu dělám, tak rovnou častěji pro ukázku. U těchto Čačanek většinu ran ošetřuju, což sem mohl zmínit, a to Latexem+kuprikol, protože z mého pozorování mají o dost náchylnější dřevo než třeba Švestky Domácí nebo Jabloně, kde nezatírám. V roubování ještě natolik zběhlý nejsem, takže to nechám na kompetentnějších. A videa dávám na youtube hned po natočení takže datum je v popisku. :)
@romanbabinec30063 жыл бұрын
@@sadarvalouch750 Díky. Ještě se zeptám. Odstraňuje se někdy Zahnův pahýl? Co jsou to rány s malým tažněm? A ten Kuprikol naředíš dle návodu a pak ho přidáš do Latexu? Nebo ho do Latexu vysypeš? Nebo uděláš postřik (nátěr) Kuprikolem a pak přetřeš Latexem?
@sadarvalouch7503 жыл бұрын
@@romanbabinec3006 pahýl se odstraní až ta cílená pokračující větev dostatečně posilní, (pahýl zakrsne v růstu). což může být za rok, za dva, za tři.. Tažeň je tažná větev na kterou se řeže. když je malá tak nepřitáhne k ráně tolik mízy aby se dobře hojila. Kuprikolu přimíchám do latexu asi 1%
@petrstach-cv3pj Жыл бұрын
Řez OK.Máš na stromech dost mechu.chtělo by to pálené vápno ,dolomit nebo popel ze dřeva ten je zadarmo nasypat pod stromy.
@willyjeff853 жыл бұрын
No nepřál bych vám vidět naší zanedbanou švestku, kterou dle mého názoru už 10 let nikdo neořezal. Letos se do ní chceme trochu podívat, ale nesmíme to přehánět, tak jsem rád, že jsme viděli princip, jak na to. díky
@radimdusek77293 жыл бұрын
Ahoj, chtěl bych se zeptat, na co jsou ty návleky na rukou? A jaká pilka je použitá? Díky
@sadarvalouch7503 жыл бұрын
Ahoj, to mám neprořezné rukávy kvůli té pilce, protože je fakt ostrá, stačí že by culka a mohla by mě nepěkně pořezat. Je to Silky Zubat.
@jaroslavdrda2463 жыл бұрын
Proč peckovinu v březnu?
@sadarvalouch7503 жыл бұрын
Běžně doporučovaný termín v květu nebo tak, strom oslabuje (odřezávají se větve napumpované živinama které by strom mohl použít..), což je pro mě osobně při větších řezech nebo při zmlazování naprosto nepřijatelné. ranky se za květu o něco líp hojí, takže při řezu vitálních stromů kde se odebírá malý objem koruny je lepší, nebo třeba u Meruněk, ty bych v zimě radši neřezal, ale třeba Švestku domácí řezu normálně aj v prosinci a z tísíců ranek s ani jedinou nebyl problém, takže tak :)
@terrordrome97643 жыл бұрын
Rezat na vnutorny pupen znamena, ze chceme nasmerovat vetvicku viac do koruny, kde si mozme dovolit vyplnit mensi priestor?
@sadarvalouch7503 жыл бұрын
řez na vnitřní pupen se používá při výchovném řezu k většímu rozevření koruny. Onen vnitřní pupen vyjede nahoru a z pupene pod ním který míří ven vyroste větev v tupějším úhlu, ta se ponechá a větev která vyrostla vzhůru z toho vnitřího pupene se dá pryč.