Az ME-262-őt meg is énekelték! Így szól, hogy: Sugár (törö rö rö tö-tő) Ó, honi-honi... :D
@Militavia Жыл бұрын
Hinnye, ez ütött. :)
@kiszeg Жыл бұрын
Mi is próbálkoztunk a Dunai Repülőgépgyárban 43-ban fejlesztettünk egy nehézvadászt, amelyből le is gyártottunk pár darabot 44-re. Az Me-210Ca-1 bombaterébe beépítették a 36M Bofors 40 milis légvégelmi gépágyúját, a szárnyak alá pedig 6 db. 152mm-es rakéta került. Ironikus módon a soroztagyártás előtt bombázta le az USA légiereje a gyárat.
@kareszhelmeczy Жыл бұрын
Erre mondják azt, hogy a probléma el lett hárítva megjelenése előtt
@fintajoe Жыл бұрын
Nagyon jó és informatív lett ez a videó is, garatuláció. egy megjegyzésem lenne csak. Az F-16ADF-eket rendszeresítették az USAF ANG-nál és később Portugáliában és Olaszországban is. Szóval nem mentek egyből az AMARC-ba, tudtommal.
@Militavia Жыл бұрын
USAF / ANG szemszögből mentek gyak. azonnal oda. Minimális költői túlzás volt benne. Az F-16 ADF még az F-104-nél is epizódszereplőbb volt. Az olaszok lízingeltek F-16A gépeket, de nem emlékszem, hogy ADF vagy Block 10/15 volt-e. Gyorskeresés szerint ADF volt az olaszoknál. De akkor azokat az AMARG-ból kellett előrángatni. www.f-16.net/f-16_users_article10.html Before delivery to Italy, the aircraft are brought out of storage at Davis-Monthan AFB, Ariz. and transfered to the Ogden ALC at Hill AFB, Utah, where they undergo 220 days of refurbishment and upgrades. Csak az már posz hh-s történet, a videó meg ott ér véget, mert ugye a szovjet bombázófenyegetés még annyira sem létezett, mint 196x-ben. Ezt a történetet amúgy máshol terveztem elsütni. A Tornadból kialakított ADV egyik nagy "sikere" volt, hogy az olaszok örültek, hogy azoktól megszabadultak, az F-16-os meg megsiratták, amikor lejárt a lízing.
@pmheros Жыл бұрын
Üdv! ~2:21 -nél van egy Bf 109 G-6 kép 2db 20mm -es szárny alatti MG 151 -es ágyúval beillesztve illusztrációként, miközben a kép aláírás 2x30mm ágyút jelöl. A két fegyver össze nem keverhető, mert a 30mm -es Mk 108 -as kifejezetten rövid csövű fegyver volt. Remélem segítségként veszed a hozzászólásom. Üdv.: pmheros
@Militavia Жыл бұрын
Akkor a felette levő is 20 mm-es lehet.
@pmheros Жыл бұрын
@@Militavia A felső képen egy FW 190A-6/R3 látható MK 103 -as fegyverrel. (Nem MK 108.) Az a kép valóban 30mm -es fegyvert ábrázol. Üdv.: pmheros
@PackDefender Жыл бұрын
Jogos, ez elkerülte a figyelmemet nekem is... :(
@foravar Жыл бұрын
A Me262-nek volt olyan változata ami 6db MK108assal volt szerelve az orrban. Ezt a tűzerőt(lövedék tömeg/sec) csak az A-10 tudta hozni(együléses gépkénz). Az MK108ast sokszor a terminológia inkább automata gránátvetőnek titulálja. Mindenesetre vadászok ellen elég volt egy, 2 motoros bombázó ellen 3, négymotoros ellen 5 találat a megsemmisítéshez. A Me163 Kometnél fotocellás elektromágneses érzékelésű függőleges fegyverzetet is teszteltek ám ez az eredetileg páncélosok elleni földi célokra kitalált tehát lefelé tüzelő fegyverzet csak néhány légigyőzelmet hozott így elvetették. Az F-89 eleve elfogó vadásznak készült az egyenes nagy szárny nagy magasságban kedvező volt, nem tervezték a dogfightra, rakétafegyverzete is erre szolgált. A kanadai párja at CF-100 is ezt a koncepciót követte 8db has alatti 12,7mm géppuskája nagy átmérőjű radar. A Lockheed F-94 ellenben a még második VH alatt kifejlesztett együléses P-80 Shooting Star kétüléses változata volt. Mivel a német fejlesztések messze ígéretesebbek voltak a háború alatt drágán kifejlesztett gép 5000db rendelését a Me262 elleni összehasonlítás(és más nyilazott szárnyú konstrukció) után 500db-ra csökkentették. A megrendeléseket mentendő készült az éjszakai/bonyolult időjárási kétüléses vadász Amely a P-80/F-80 kétüléses oktatóváltozatának modosítása. Mivel csak egymotoros/hajtóműves volt a teljesítményét a megnövelt törzsátmérő, a korai radar és rakétafegyverzet továbbrontott. A Genie ereje kb 500méter átmérőjű gömb volt. Az említett Mach2 sabességű vadászok nem voltak túl sikeresek, a Lightning is sok evolúció után lett az(bár sok kompromisszuma nem volt később se megoldható) az egyhajtóműves elfogó konstrukciója véleményem szerint hibás elgondolás, nagy átmérőjű nagyfogyasztású hajtómű megbízhatósága erősen kérdéses. Két kisebb de nagyobb teljesítményt együttesen adó a siker későbbi kulcsa A M3as vadászokhoz tartozott az F-12(A-12) a későbbi SR-71 is. Mivel az említett bombázófenyegetés megszünt, átalakították az orrészt a belső fegyverkamrát megszüntették és évtizedekig használt felderítő gép lett. Az Avro Arrow kiválló gép lett volna de a késedelmes hazai hajtóművel lett volna képes erre a célra. Nem tervezték az amerikai hajtóművet és nem is volt igazán kompatibilis vele. Ha jól tudom a gond az volt hogy az amerikai hajtómű teljesítménye éppen csak elérte a célt, de tovább kellett volna fejleszteni teljesítményét növelni. Mivel az Orenda nem készült el, az amerikai meg nem érte el annak teljesítményét csak módosításokkal, a két szék közt a padló volt a vég. Nem volt értelme a bombázó fenyegetés megszünte után ilyen gép fejlesztése. Lehetett benne amerikai érdek...de ha megnézzük csak a Lightning készült el amelyik ez valamennyire megközelítette. Más NATO ország nem is tervezte a továbbiakban az ilyen elfogókat(az USAfnak sem volt célja később)
@Militavia Жыл бұрын
At CF-105-ről lesz majd egy külön epizód.
@foravar Жыл бұрын
@@Militavia
@metalrobi Жыл бұрын
Nagyon szeretem a videóitokat, de itt most kicsit bele kell kötnöm a Messer részbe. Az F fegyverzete nem volt visszalépés az E-hez képest. A német vadász taktikának jobban megfelelt a sokkal pontosabb lövést leadó légcsavartengelyen keresztül tüzelő gépágyú a 2 szárny géppuskákhoz képest. (a Nap felől nagy sebességű rácsapásnál rövid sorozat). Az orr géppuskák maradtak. Plusz így a gép kisebb légellenállással repült a gondolák elhagyása miatt. Ugyanakkor lehetőségnek maradt a gondolákban + 2 db 20mm-es használata. A bombázók ellen a 30mm-es MG-t vezették be (ha jól tudom a G6-tól). Na ez volt az, amit kevésbé szerették a pilóták a jóval kisebb lőszerjavadalmazás miatt. A G-knél a gondolákba itt is 20mm-es került, ha használták. A K szériánál lehetett gondolákba 30mm-est használni, ez esetben 3db 30-as volt a Messeren. Ha valamit rosszul tudok, nyugodtan javítson ki akárbárki.
@Militavia Жыл бұрын
Ezt vitasd meg Adolf Gallanddal odafent, mert ez amúgy az ő véleménye (is). :) Még a vadászgépek ellen sem ítélte a fegyverzetet jónak, nemhogy a bombázók ellen. A Me-109 alapvető problémája, hogy minden reszelgetés ellenére a háború végére amúgy elavult. A kezdet kezdetén egy pehelykönnyű vadászgépbőé néz meg mi lett a G6/G10 magasságában. Az alapkoncepció 1943-ban már majd 10 éves volt. Az akkori szemmel egy örökkévalóságnak felelt meg. A nehézbombázók elleni alkalmazás olyan, ami a tervezők fejében sehol sem volt 193x-ben. Ezen próbálhattak reszelni, de minden reszelésnek ára volt. A Fw-190 egy sokkal jobb alap patfrom volt további reszelgetésre is.
@pmheros Жыл бұрын
@@Militavia Üdv! Nos mit hasonlítunk mivel? Galland elsőként repülte a Friedrich konstrukciót, véleményezésekor még a korai F-1 -es fegyverzetét hasonlította a késő E-4 -esekéhez. Nem ez lett az elterjedt Friedrich típus. Üdv.: pmheros
@metalrobi Жыл бұрын
@@Militavia ha nem haragszol meg, akkor Galland bácsival egyelőre még nem citeráznék fent :D Akkor boncolom mi itt a baj. A videóban azt mondod, hogy a gépágyú bevezetése sok esetben visszalépés volt. Pl az E után az F. De mi itt a baj? Az, hogy Galland az E4-est repülte és ez után kapott F típust. Nem a gépágyú bevezetése miatt tartotta visszalépésnek fegyverzet terén hanem azért, mert az E4-esen 2 géppuska és 2 MG FF gépágyú volt, az F2-esen pedig 2 géppuska és 1 MG 151-es gépágyú. Tehá a tűzerő csökkent, de nem azért, mert 4 géppuska helyett 2 géppuska és 1 gépágyú került beépítésre. Egyébként az új iránnyal a fegyver összetartás (Te biztos jobban tudod mi a szakkifejezés) már kisebb gond volt, ezért a célzás terén nagy előrelépés volt az F megoldása. Ha a korai könnyű vadászt veszed alapul, akkor már az E széria dobta az alapokat. A közepes vadász területen az F és a G széria eleje nem teljesített rosszul. Az én véleményem szerint a G6 jelentette az érdemi fejleszthetőség végét. A K széria szerintem már nagyon eröltett életbentartása volt a 109-nek. Az FW190-re nagyobb hangsúlyt kellett volna fektetni 41, de főleg 42 második felétől, akkor már látszott, hogy a BF109 érdemi fejleszthetősége végén jár. Ezt az utat a PZIII és PZIV harckocsikkal is eljátszották a németek...
@PackDefender Жыл бұрын
Abban igazad van, hogy *vadászgépek* ellen jobb volt a szárnyra szerelt MG FF(/M) helyett a légcsavartengelyen keresztül tüzelő MG FF/M vagy MG151(/20). De itt Molnibalage szigorúan a bombázók elleni hadviselésről beszél most. Ott pedig ez már nem volt ennyire egyértelmű. Egyébként Molni e téren a német pilóták sem értettek egyett, Galant ellene volt, míg Mölders például jobban szerette az F verziót. :)
@Militavia Жыл бұрын
@@PackDefender Igen, mert Mölders egy mesterlövész volt. Galland megérette, hogy viszont vadászgépet nem az ászoknak, hanem a tömegeknek építünk. :) Az ásznak majdnem édesmindegy.
@bagoistvan31828 ай бұрын
26:02 ...🍺🍺🍺🍺🍺👍
@Mitchell_Gant Жыл бұрын
A Me-262-re eddig nem is gondoltam honi légvédelmi vadászként, pedig valóban "csak" a bombázók és nagy magasságú felderítők ledurrantására volt jó igazán. Meglepő hogy milyen sokáig húzta az F-106, arról meg most hallok először hogy később gépágyút is kapott. Légtérrendészetre mondjuk a gyorsan kiszórt F-104 is jó (meg olcsóbb) lett volna.
@PackDefender Жыл бұрын
Gyakorlatilag az Mk.108 fegyverzetű német vadászgépek tekinthetőek bátran honi légvédelmi gépeknek. Nem csak az ilyen ágyúkkal szerelt Bf-109, Bf-110/-210/-410 és FW-190 típusok, de az Me-163 sorozatpéldányai is például. A He-162A-2 változat is kényszer volt az MG151/20-al, mert a háború azon szakaszában már elveszett az Mk108-at gyártó üzem, és a megmaradt gépágyúkat a Me-262-esekben használták fel.
@Militavia Жыл бұрын
Sanszosan pont az air policy feladatkör matt kapta meg. Az F-104 az CONUS területéhez mérten túl kis hatósugarú volt.
@foravar Жыл бұрын
Pedig a legtöbb a vörös-kék festett törzsgyűrűvel repült.
@foravar Жыл бұрын
@@PackDefender MK108 így nagybetűvel egyben írva. ahogyan a repülők és hajtóművek is egybenírva. Kötőjel az a "blokksorozat" után. Ez a beképzelt amcsik írásmódja a kötőjel meg a szünet, mert nekik így volt a saját írva
@PackDefender Жыл бұрын
@@foravar Aham, még a németek is miért MK 108-ként (szünettel) írják sokszor (múzeumokban, szakmai oldalakon is)? :) (Egyszer Mk.108-nak írtam, ami valóban hibás, ez megszokás, utána meg Mk108-nak, ami a TE grammarod szerint amúgy jó, de írták és írják a németek is MK108 és MK 108-ként is, szóval especiel ezt a vitát én elengedném).
@attiska Жыл бұрын
A Lightning link lemaradt, vagy legalábbis én nem találom.
@Militavia Жыл бұрын
Baszki, tényleg. Köszi, hogy szóltál. Valójában több link is lesz. ;)