Világrekorder vadászgépek - F-15 Streak Eagle & Szuhoj P-42

  Рет қаралды 11,723

Militavia - katonai repülés & légvédelem

Militavia - katonai repülés & légvédelem

Күн бұрын

Пікірлер: 71
@Militavia
@Militavia 4 күн бұрын
www.fai.org/record/6738 Elvileg a 30 000 méteres rekordot a Je-226M visszahódította nem sokkal a Streak Eagle után. A hogyan teljesen homályos, mert a fizikai paraméterei a gépnek nem igazolják ezt vissza. Viszont a FAI oldalán ott van.
@murdoch526
@murdoch526 8 күн бұрын
Nagyon örülök hogy van ilyen magyar csatorna ami ezzel foglalkozik. Így tovább és sok sikert a továbbiakban.
@georgesuhani8514
@georgesuhani8514 8 күн бұрын
Qjó videó! Nem is hallottam hogy a rekordok miatt ennyire szétkapták a gépeket. Köszi, még hasonlót!
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
Vagy lényegében lett egy dedikált alváltozata a MiG-25-nek, csak erre. Más hasonló rekkordöntést amúgy nem sokat ismerek. A MAKS idején valamikor a 2000-es években megpróbálták megdönteni spéci Szu-27-tel az F-4 által még mindig tartott zárt körös rekrodot. Nem sikerült. A szuperszonikus száguldásra kihegyezett sárkány és ősrégi turbojet erősebb kombó volt még akkor is. Meg persze a korábbi rekorodok voltak ilyenek, amit az F-15 SE túlszárnyalt. A tudásom mélysége ezen a téren kb. idáig terjed. A rekordok hajszolása ezekkel a gépekkel kb. végetért. A P-42 nagy szerencséjére a SZU még élt elég ideig, hogy ez beleférjen.
@lacinagy2256
@lacinagy2256 8 күн бұрын
Köszönöm szuper volt!
@martonkocsner6880
@martonkocsner6880 4 күн бұрын
Üdv! Az előző videódnál a kommentemet kitörölte a youtube, remélem ezt most megkíméli :D Tervezel videót csinálni a közeli légiharc rakétákról? (1.-től az 5. generációig) Vagy úgy ámblokk a légiharc rakétákról? Szerintem nagyon érdekes a téma, remélem van rá igény. Válaszodat előre is köszönöm, További szép napot/estét kívánok!
@Militavia
@Militavia 4 күн бұрын
A YT full randomra megesz néha kommenteket, még a csatorna tulajét is. IR vezérlés evolúcióról van, az részben lefedi ezt. De egyszer lesz AIM-9 és annak farvizén néhány kortárs rakéta bemutatva. Az IR légiharc-rakétáknál 1-5 db generáció nemtom, hogy kijön-e azokra soha nem tenkintettem így. Szigorúan nézve talán 4 db. AIM-9B Pbs non cooled AIM-9L előtt, Pbs, cooled AIM-9L/M InSb cooled AIM-9X IIR + TVC Nagyjából ezt követte le minden más. Ha lett volna AIM-9R az lett volna az IRR de TVC nélkül. Az R-73 az InSb cooled, csak van TVC-je.
@martonkocsner6880
@martonkocsner6880 4 күн бұрын
@@Militavia óhhh basszus ténleg van róla videó... vakon voltam bocsi! Végig pörgettem az eddig feltett videóidat de valahogy az nem szúrta ki a szemem
@Militavia
@Militavia 4 күн бұрын
@@martonkocsner6880 Azért más téren is volt fejlődés, ezért biztosan lesz ilyen videó. Konkrétan jó, hogy szóltál, mert a következő utáni szavazáson az egyik opció szerintem az lesz az egyik opció.
@martonkocsner6880
@martonkocsner6880 4 күн бұрын
@@Militavia Az nagyon nagy királyság lenne, hatalmas pacsi neked! Köszönöm hogy válaszoltál, és a tartalmat is amit gyártasz nekünk! :)
@Militavia
@Militavia 2 күн бұрын
Ezért vagyok. A nézőkből (és támogatókból) él és működik a csatorna.
@kilincsorr9562
@kilincsorr9562 3 күн бұрын
Jó lett volna egy ilyen videó a 2.Vh előtt-utàn-alatti dugattyúmotorosokkal is.
@Militavia
@Militavia 3 күн бұрын
A csatorna tematikája a poszt 2. vh korszak. Előtte n+1 rekord volt, kb. egy enciklopédia felolvasássá silányult volna az egész, mert azokról adat sincs. A történet végét, a csúcsok csúcsát láthattad, leszámítva az Je-266M 30 000 méteres rekorddöntését.
@kilincsorr9562
@kilincsorr9562 3 күн бұрын
@Militavia bocsi' rosszul fogalmaztam... arra irànyult a kèrdès, hogy akkor kb mikèpp nyertek teljesìtmènyt motorból, sàrkànyból, stb ki kit tàmogatott vagy gàtolt a fejlesztèseknèl. Ilyesmire gondoltam.
@Militavia
@Militavia 3 күн бұрын
@@kilincsorr9562 A helyzet ugyanaz. A 194x utáni dolgokkal foglalkozik a csatorna. Ez alól csak az evolóciós / hogyan működik sorozat egyes részei tesznek majd kivételt. A hogyan nyertek ki teljesítményt a motorból részt nem tudom értelmezni. Ehhez motortervező szintre kéne lemenni.
@homersimpsobhun
@homersimpsobhun 8 күн бұрын
ahoy remek videó SR-71 Blackbird ről mikor lesz mítosz irtás ?
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
Hát nagyon nem holnap, de lesz.
@hellopeti
@hellopeti 6 күн бұрын
Az érdekes lesz, hiszen az SR-71 a mítosz maga!
@fehercapa3804
@fehercapa3804 7 күн бұрын
A videóból kimaradt egy érdekes geometriai tény, mely szerint ezeknél a rekordoknál a pontosan kiszámolt emelkedési pálya - ne feledjük, hogy a regisztrátor eszközök pontosan mérnek, lábban, tehát cirka 30 cm, tehát cirka deciméteres pontossággal, miközben az időt század másodpercre mérik - szóval a célmagasság elérése tekintetében nem csak az emelkedési manővert megelőző kezdősebesség releváns, hanem a vízszintes irányban megtett út is. Ez ugyanis a Föld görbületéből adódóan eleve "magasságot generál". Másképp: amikor - szélsőértékben - a gép egy ballisztikus parittyapályára kerülve eléri a pályán az egyes magasságokat (vagy a MiG-25 esetében az abszolút magasságot), akkor az adott ponton a földfelszínt döfő geometriai egyenesen mérve már magasabban is van annál, mint amit "laposfölddel" lehetne elérni ugyanennyi energiával. Azt ugyan nem tudom, hogy a regisztrátotok a kiindulási ponthoz vagy a tengerszinthez képesti magasságot nézték-e (nyilván utóbbi) és azt sem, hogy a pályatervezésnél erre gondoltak-e (szerintem nem, felesleges lett volna, ha 20 meg 30 százalékokkal sikerült a korábbi rekordokat megdönteni), de az tény, hogy ilyen távokon már jelentkezik ez a geometriai tény (főleg a MiG-25 rekordja esetében). Megint egy más megfogalmazás: Ha csak teljesítmény, sebesség és légellenállás adatokból akarnánk modellezni a repülési karakterisztikát (pontos és jó számítással), akkor a valóságban az a tapasztalat érne minket, hogy a gép jobb eredményt ér el, mint amit kiszámoltunk - azért mert a görbület is számít ilyen megtett távokon (miközben például a Saturn V esetében ez elhanyagolható - egy darabig, amíg rendesen be nem bólint).
@Militavia
@Militavia 7 күн бұрын
Ez szőrszálhasogatás szerintem. Még a legtávolabb repülésnél is 80 km-re sem távolodtak csak el. Ez alatt a horizont kb. 200 métert esik. Ez 1 másodpercnyi emelkedés volt nagyságrendileg. Ennél sokkal nagyobb időeltérés volt. Az összes többi repülélsnél néhány tucat méteres nagyságrendekről beszélünk. 10-20 km-re sem távolodtak el a reptérről.
@fehercapa3804
@fehercapa3804 7 күн бұрын
@@Militavia Igen, ez így van. Nem a görbület a releváns tényező. De csak azért, mert nem elég kiélezett a verseny. :D
@Militavia
@Militavia 7 күн бұрын
@@fehercapa3804 A videón látszott egy lokátor, ami követte a célt. Lehet, hogy a referencia ponthoz képest nézik a magasságot. Mert hovatovább ugye az is faktor, hogy egy reptér magassága 100 m vagy 300 m SL.
@fehercapa3804
@fehercapa3804 7 күн бұрын
@@Militavia Ugye-ugye, hogy az ember elmélázik ezeken??! :) Tényleg csak érdkességképpen írtam, tudom, hogy nincs jelentőség - főleg az adás mondanivalóját tekintve. Egyébként bár nem ezt írtam, de nekem is van egy gyanúm, hogy a regisztrátor eszköz valamiféle inerciális vertikál-giroszkóp segítségével mér(t), tehát "laposföldet" feltételező értékek kerültek regisztrálásra. Ha GPS műhold alapú méréssel mérnénk ugyanezt, az más eredményt adna ugye. De valóban csak pártucat, vagy párszáz méter (és ilyen formán pár tiszed másodperc lenne az eltérés). Mindössze érdekesség, hogy lenne eltérés és az a pozitív irányba lenne.
@Militavia
@Militavia 7 күн бұрын
@@fehercapa3804 Sajnos az FAI oldala nem túl közlékeny, konkrétan a rekorodkat sem találtam meg rajta.
@istvanmezei4742
@istvanmezei4742 7 күн бұрын
Légyszi több mozgo kepet vagy eredeti felveteleket! ❤
@Militavia
@Militavia 7 күн бұрын
Nem nagyon merek, mert ugye szerzői jogok. Sok témánál nincs is mit. Random stock bevágásokat meg halál feleslegesnek érzek, lehet érdemi infó is a képen. Csak akkor van értelme mozgóképet betenni, ha érdemi hozzáadott értéke van.
@LajkaD92
@LajkaD92 8 күн бұрын
Le a kalappal
@etomcat
@etomcat 5 күн бұрын
Az, hogy a videó vége szerint a repülési rekordoknak ma már nincs értelme, nem biztos, hogy igaz. A MiG-31 utódjaként meg lett tervezve a Mach 4-es és 40+km képességű MiG I-701 típus, XF-107 jellegű, csak szebb háti beömlővel - tehát az "imperialista" oldalon is volt valami terv hasonló képességű gépre (SR-72?), amit kikémkedett a ruszki és azt gondolta róla, hogy el kell majd tudni fognia. Továbbá drónok esetén a nagy sebességű melegedésnek az orron nincs akkora jelentősége, mert a szilícium elektronika 150C, sőt legújabb GaN / SiC félvezetők akár 300C fokon is üzemképesek, így nem kell szeszt párologtató hűtés a pilótafülkének. Túlnyomást / szkafander légellátását sem kell biztosítani a robotnak - így újra lehetnek Mach 4 vagy afeletti gépek, mint annó az M-21/ D-21 fiahordó páros torló-sugárhajtóműves "mini SR-71" drónja. Ma a drónokra általában lassú gépekként gondolunk - akár szándékosan olyan lassúra, hogy a radar állócélként eldobja - de ez megváltozhat. Ha a brit fejlesztés, a sugárhajtóműből folyékony tüzelőanyagú rakétahajtóművé és vissza alakuló LAPCAT / Scimitar kombinált turbina megvalósul, akár Mach 10-12 repülések is elképzelhetők, fent a Kármán-vonalon (88-100km). Mondjuk elég nagy ha, mert a HOTOL program még az 1980-as évek közepén volt és azóta is próbálják az egy fokozatú légi-űr hajtóművet megépíteni. 1GW/m3 feletti teljesítmény sűrűségű intercooler szükséges hozzá, de tavalyelőtt az állítólag már élesben működött F4-es törzzsel (J-79 hajtóművekkel).
@Szu-
@Szu- 5 күн бұрын
A mig 25 kétszer is felállította a rekordot 30 km-es magasságban, 1973-ban és 1975-ben. 1975-ben 20 másodperccel verte az f-15-öt. Nem tudtad ezt, vagy szándékosan hallgattál róla? Ezért az f-15 győzelmének okaira vonatkozó feltételezések tévesek... ( 14 41 Kontextus)
@Militavia
@Militavia 5 күн бұрын
Mutass erre kérlek adatot, még a szovjet anyagokban sem láttunk ilyet sehol. A P-42 is biztos viccből épült. A FAI oldalán hol van ez rekord?
@Szu-
@Szu- 5 күн бұрын
@@Militavia Az p -42-t úgy tervezték, hogy más rekordokat állítson fel. A 30 km-es tengerszint feletti rekord még mindig a mig 25-hez tartozik.
@Militavia
@Militavia 5 күн бұрын
@@Szu- Még mindig nem kaptam meg linket. Minden 1976 után kiadott anyag az F-15SE-t mutatja a climb recordnál.
@Militavia
@Militavia 5 күн бұрын
www.fai.org/record/9091 Valami nagyon nem kerek. Minden forrás ezt az adatot hozza le, ez az, ami valóban megdöntött a F-15SE. Minden stimmel. www.fai.org/record/6738 Meg van ez. A baj a fizika. Mert ez fizikailag lehetetlen. Ugyanazzal a géppel és a hajtóművel nem tudsz ennyit javulni. Ilyen nincs, ez román népmese. Mintha az F-15SE első rekordja után -25% lenne még. Ennyi tartalék nincs semmiben.Ezt a rekordot eddig soha sehol nem láttam lehivatkozni. Erős a gyanúm, hogy ez startrakétás, csak akkor meg nem lehetne ugyanaz a kategória. (A FAI meg azt összes korábbit már érvénytelnítette / elavulttá tette és nem túl bőbeszédű....)
@Szu-
@Szu- 4 күн бұрын
@@Militavia A mig-25, mint az f-15, rekordokat állított fel a turbojet repülőgépek csoportjában (Group 3: turbo-jet). Nem volt további rakétamotorjuk.
@BertaLajos
@BertaLajos 7 күн бұрын
Moszkva a pilóta testsúlyával is kalkulált, a második űrhajósnő, Szavickaja pöttöm termete is szerepet játszott abban, hogy rekordrepülésekre kapott feladatokat, vadászpilóta volt. Nem tudom, az amerikaiaknál volt-e ilyentén válogatás.
@fehercapa3804
@fehercapa3804 7 күн бұрын
Hát, ahogy a fotót elnézem a négy tesztpilótáról, szerintem nem! :D
@BertaLajos
@BertaLajos 7 күн бұрын
@@fehercapa3804 Mondasz valamit.
@wogelson
@wogelson 7 күн бұрын
Nem strike eagle?
@Militavia
@Militavia 7 күн бұрын
Nem, nem az. Olvasható a gép neve a fotón, két helyen is. A Strike Eagle az F-15E, a csapásmérő változat. Komolyan mondom, hogy lefejelem az asztalt, hogy már 5 ember nézte be ezt. Nem értem miért. :(
@wogelson
@wogelson 7 күн бұрын
Jó na, nem mindenki ismer minden kísérleti gépet.... legalább mi figyeltünk. De utánanéztem és utána már rájöttem hogy tévedtem és létezett ez a repcsi
@_Toro_Toro
@_Toro_Toro 8 күн бұрын
Strike, mint csapás, nem streak, mint sorozat...
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
?
@_Toro_Toro
@_Toro_Toro 8 күн бұрын
@@Militavia F-15 Strike Eagle
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
És az hogyan jön ide...? A Strike Eagle az F-15E. Ne keverd már a szezont a fazonnal.
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
@@_Toro_Toro Vagy meg sem nézted a videót? Az első pár percben két képen is ott a gép neve.. 5:41, elég látványosan nagy betűkkel.
@_Toro_Toro
@_Toro_Toro 8 күн бұрын
@@Militavia Háttöö... igazából tudtam, csak növelni akartam a kommentek számát. Bizony. Semmi esetre sem arról van szó, hogy még életemben nem hallottam a Streak variánsról, és nem is feltételeztem, hogy ilyen hülye nevet adnának egy gépnek. Szóval hajrá, csak így tovább :D
F-117 kontra Sz-125 Nyeva - a lopakodó lelövése és annak utóélete [Mítoszoszlatás]
28:19
Militavia - katonai repülés & légvédelem
Рет қаралды 47 М.
Trumpnak Gáza is kell, a Közel-Kelet „Riviérájává” tenné
16:54
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Kipróbáltam az új KPZ EK I-et...
29:17
Tankelit
Рет қаралды 3,7 М.
Vadászrepülőgép ki mit tud - 4. rész, a kínai sárkány, út a XXI. századba
56:48
Militavia - katonai repülés & légvédelem
Рет қаралды 26 М.
Viperafészek? - F-16 vadászgépek Ukrajnában, mire, hogyan? - 2.rész [Ukrán háború]
27:41
Militavia - katonai repülés & légvédelem
Рет қаралды 34 М.
Gondolatok az új kínai vadászgépekről (6. generáció?)
30:02
Militavia - katonai repülés & légvédelem
Рет қаралды 41 М.
V1-VR-V2: Ezért fontos a sebesség a repülésben (Ep. 136)
27:08
Aeropark Budapest
Рет қаралды 158 М.
Vadászrepülőgép ki mit tud - evolúció - 3. rész, út a '90-es évekbe
36:32
Militavia - katonai repülés & légvédelem
Рет қаралды 24 М.
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН