Kinzsál kontra PATRIOT
17:29
Жыл бұрын
Пікірлер
@Basilikum42069
@Basilikum42069 8 күн бұрын
Van ennek a csatornáknak bármi köze a sam sim fejlesztőihez?
@Militavia
@Militavia 8 күн бұрын
@@Basilikum42069 Igen, a válasz ott a közreműködok között. Hpap az egyik állandó lektor, sőt, annál is több. A videó elején is ott van a köszönet neki
@Basilikum42069
@Basilikum42069 7 күн бұрын
@@Militavia Nice, kiváló munkát végeztek,csak Így tovább <3
@foggyale
@foggyale 11 күн бұрын
köszi a rengeteg munkát amit a viedókba ölsz.. Az ábrákat lehetne a háttér rovására valamivel nagyobbra méretezni? telefonon nèzve sokszor kell megállítani hogy el lehessen őket olvasni.
@Militavia
@Militavia 11 күн бұрын
Képtelenség sajnos telefonra méretezni az ábrákat. Ha egész képernyőt betölti, akkor is olvashatatlan lesz. Ha érdemi infót akarok kitenni a képernyőre, akkor legalább egy tableten kell nézni.
@foggyale
@foggyale 11 күн бұрын
Szia! Azt nem teljesen èrtem, hogy a PBU hogy tudja hogy az ő helyzetèhez kèpest hol települnek az egyes rakèta osztàlyok ès hogy azoknak mi az optimalis megsemmisítèsi zónàja? Ezt manuàlisan vittèk be vagy adatkapcsolaton keresztül kap koordinàtàkat a rendszer? Esetleg az NVO által látott kèpbőĺ szàmolja a pbu az osztàly helyzetèt? Ebből adodik a masik kérdés Ha települt az ezred akkor az osztályokat vagy a vezetés pontot lehetett e külön külön ùj helyre mozgatni bizonyos hatàrokon belül a telepítèst követően, vagy az ezred elemei csak egy egysègkènt módosìthatnak tüzelő àllàst? Pl egy raketaosztaly működès közben veszèlybe kerülne ès új helyre települne ... ezt megteheti önállóan és újra tud kapcsolódni az új helyen az ezred vezetési ponthoz, vagy az ezred csak egy egységként mozoghat?
@Militavia
@Militavia 11 күн бұрын
A törzsanyagból kimaradt az, hogy a PSz változattól kezdve minden rakétaosztályhoz tartozik geodéziai bemérő kocsi. A PBU így tudta, hogy hova települt egy rakétaosztály. Az PSz változatnál az RPN és az PBU közötti adatkapcsolat meg 5 perc alatt felállt. Az RO-k vígan mozoghattak, ahogy akartak egymástól és akár a vezetési rendszertől függetlenül is. Ha nem volt VR, akkor persze Big Bird sem, de hát a realitás inkább az, hogy a VR nem mozog, de az RO-k meg igen. De egy egységben is mozoghat az ezred, csak ma ez különösen veszélyes. A hh alatt nem volt az, csak akkor addig a környék védtelen volt.
@foggyale
@foggyale 10 күн бұрын
köszi így már világos. Meg ugye ez még javarészt pre GPS korszak szóval ezért érdekelt.
@Militavia
@Militavia 10 күн бұрын
@@foggyale Valójában a Dvina óta mindennek is volt ilyen kocsija, csak eddig ezt jól elhallgattam minden videóban. :)
@foggyale
@foggyale 9 күн бұрын
@@Militavia 😃
@László-q8w
@László-q8w 16 күн бұрын
Van olyan "ballisztikus" rakéta, ami a röppálya utolsó harmadában nem szabadesésben, hanem újra beindított a rakétahajtóművel, tovább gyorsítva zuhan a cél felé? Mert ha van, akkor annak a lelővése igencsak megnehezül.
@Militavia
@Militavia 16 күн бұрын
Pont fordítva, lassítva. Az extrában szó is esik erről konkrét képpel is.
@László-q8w
@László-q8w 15 күн бұрын
@@Militavia Igen ezt láttam, de ha gyorsítanák, akkor az is nővelné a cél elérésének az esélyét, vagy nem?
@Militavia
@Militavia 15 күн бұрын
@@László-q8w Nem ez a célja. A videó elmagyarázza a fékezést. Egyszerűbb fékezni, mint még gyorsítani, mert az több energiába kerül.
@Gellert74
@Gellert74 17 күн бұрын
Tetszik a csatorna, informatív és érdekes. Lenne egy kérdésem. Az Oroszok üdvöskéjéröl a Su 57 PAK FA csodagépről lesz e valamikor egy (külön) részletes videó? Angol meg Orosz nyelven találtam, de magyarul még sehol.
@Militavia
@Militavia 16 күн бұрын
Nem lesz magáról a típusról, mert semmi értelme. Nincs befejezve, jelek szerint nem is lesz jelen állás szerint. Egyetlen értelmes és korrekt videót sem láttam a típusról;csak marhaságokat. Ennyi up to date befejezeten dologról mondani bármit felesleges is. 100 jobb téma közül tudnék kapásból választani. CSak az U-2, A-12, SR-71 történet önmagában lehetne vagy 3-4-5 videó, úgy, hogy mind vagy 30-60 perces. Ennek fényében egy patyomkin projekt kb. "kit érdekel" a csatorna szemüvegével nézve.
@Militavia
@Militavia 16 күн бұрын
Vagy tömörebben, nem vagyok a fingreszelés híve. A csatorna lényege, hogy konkrét dolgokról beszéljem, amiből tanulni és érteni lehet. A Szu-57 pont nem ilyen.
@aatmosphere7
@aatmosphere7 17 күн бұрын
Köszönöm
@janosfrancziszti5508
@janosfrancziszti5508 21 күн бұрын
Na álljon meg a menet! A Gripent nem az F16-ossal kellene összehasonlítani!?? Ez a film így egy nagy hazugság!!!
@Militavia
@Militavia 21 күн бұрын
Nem, ott a videó címe és a pinnelt komment. "MiG-29 kontra Gripen - Magyar Légierő, típusváltás okai" Gripent szereztünk be, nem F-16-os. Nem volt magyar F-16--os. Melyik F-16-os és melyik Gripent kellett volna összehasonlítani? Ennek alsó hangon hány permutációja lenne? 8? Gripen A vagy C kontra F-16 ADF/ADF --> MLU / bármilyen A-ból MLU / használt Block 25, 30/32 vagy mi? Ezen felül milyen feltételezéssel élnél, hogy mit vettünk volna meg az F-16-hoz? Semmiféle alapja nem lenne ennek az összehasonlításnak. A cél annak bemutatása volt, hogy mit cseréltünk le mire. Szerintem ennek fuss neki ennek újra. Ja, és első és utolsó figyelmeztetés személyeskedésért. A második után repülsz. Mert valahol irritáló, hogy olyat sikerült csak idehányni, hogy "hazugság", amikor a videó címének megértése sem ment neked... Szerintem ez a "na álljon meg a menet".
@istvanvirag3126
@istvanvirag3126 22 күн бұрын
fizika
@Militavia
@Militavia 22 күн бұрын
?
@jozsefarki5374
@jozsefarki5374 25 күн бұрын
Katonaként (MN3282 Baja Rádiótechnikai század), rengeteg repülésben, vadász irányításban vettem részt. Utólag nézve nagyon jó volt. Nem egyszer volt meleg a helyzet a nagy repkedésben, folyt is rólunk a víz rendesen, de megoldottuk.
@Militavia
@Militavia 25 күн бұрын
Fú, de sok kérdésem lenne a részleteket illetően. :) * Használtál Lazúrt is? * Szovjet gépekkel is dolgoztatok vagy csak magyarral? * Mennyi volt kb mire átment egy lokátor észlelés és abból lett mondjuk egy "fordulj XY irányba" parancs szóban kontra Lazúros módszerhez képest? * Mennyi gépet / köteléket tudott egy lokátor / RT alakulat reálisan mozgatni?
@jozsefarki5374
@jozsefarki5374 25 күн бұрын
@@Militavia Ez a lazúros módszer nem ismerős. Csak magyar vadászirányítással bíbelődtünk. Í vadászirányító tiszt ott volt mellettem, és figyelte a repülők (5-6 gép) mozgását az adott feladat kapcsán (ez általában a Kecskemét alatti un. Déli pálya volt), egy kb. 80cm átmérőjű indikátorcsövön (ugye ez mid orosz csöves technika volt, de nem lehetett azt mondani, hogy szar volt. A mai ukrán háborúban is ezeket, vagy a feltúrbósított változatát használják tudomásom szerint) a derítő lokátor adta neki a helyzetet, én meg a magasságot. Közben ment még a polgári repülés is, ezért néha 30-40 gépről kellett jelentést adni percenként (!!!). Úgy hogy néha folyt a víz a bugyinkból, meg a fejhallgató alól.
@ozsebszogeczki5543
@ozsebszogeczki5543 Ай бұрын
Gépágyú: ukrán háború, a helikopteresek, Szu-25-ösök jóformán irányítatlan rakétáznak. Nincs lebegés a cél felett, mint Bagdadban, nincs pontos brrrrrrt, mint a promó videókon, van viszont 10-20 méterről felhúzás, majdhogynem vaktába rakétázás és menekülés a picsuba. És még így is hullanak, mint a legyek. Az Apacs és a Mennydörgés is pontosan így muzsikálna. Nem hiába, még felvetés szintjén sem jelentkeztek be érte.
@Militavia
@Militavia 29 күн бұрын
Egy kivétel azért lehet. Az AH-64D/E és a radaros AGM-114 azért alkalmazható úgy, hogy a MANPAD-nak, de még talán a TOR-M1-nek se lenne sansza leszedni azt. De egy időben odaérő kellően gyors öngyilkos drónnak már valamennyi igen. Csak a radaros AGM-114 alkalmazhatósága meg korlátos.
@jozseftorok1873
@jozseftorok1873 Ай бұрын
OK! A MIG-eket kilőtted! Most jöjjön a MI helikopter technikát a Mi-4-től kezdve!
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
A csatorna eddig sem foglalkozott a helikopterekkel és még nagyon sokáig nem is fog. Nem értek hozzájuk annyira és amihez meg igen, az is csak egy igen szűk spektrum. A Mi-4-ről sanszosan még a pontatlan wiki is többet tud nálam.
@jozseftorok1873
@jozseftorok1873 Ай бұрын
Tudsz-e írnia FED és a SZOD rendszerről valamint a míg most hallom arrólbeszélsz amit kérdeztem volna.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Nem tudom mik ezek.
@sandorboszormenyi5960
@sandorboszormenyi5960 Ай бұрын
azért az izraeliek nagyon meg vannak vele elégedve. nyilván nem véletlenül és nekik inkább hiszek
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Izraelnek egy szem EX-e sincs jelenleg, tehát nem lehetnek vele megelégedve. Az valahogy meg elkerülte a figyelmed, hogy további F-35I-t vásárolnak...
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Ja, és még egy apróság. Az izraeli üzlet egy részét sanszosan az amerikai adófizetők állják, mert a külföldi támogatási pénzből való vétel merült fel a videó készítése idején. Ez nagyjából olyan, mint 80% EU-s pénzzel venni német metrót... (Meg erős a gyanúm, hogy a további F-35I vásárlást is ehhez kötötték, csak nem tették ki publikusba.)
@zsoltmagyar720
@zsoltmagyar720 Ай бұрын
Volt szerencsém ismerni Varga "Tömör" Imrét. Kék eget Neki!
@anyuciapuci1211
@anyuciapuci1211 Ай бұрын
Hát igen, a MIG vezetéséhez még IGAZI pilóták kellenek/kellettek!
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Sosem értettem az ilyen kommenteket. De szerintem menj oda egy Gripen pilótához és mond meg neki. Biztos kevesebb az akármennyi G a Gripenben ülve, mint a MiG-ben...
@MacheteHUN
@MacheteHUN Ай бұрын
Köszönöm remek, hiánypótló videón. Arról esetleg rendelkezik információval, miért nem volt érdemi, megvalósult MiG-23 korszerűsítési program (nem csak hazánkban) szemben a MiG-21-essel? Köszönöm
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
MiG-23-98 program, senkinek sem kellett. airwar.ru/enc/fighter/mig23-98.html
@MacheteHUN
@MacheteHUN Ай бұрын
@@Militavia Köszönöm szépen!
@MrPisti61
@MrPisti61 Ай бұрын
Minden szép és jó de szerintem fogalom sincs már arról hogy hova fejlesztettek már mostanra egy MiG-29 -et.A MIG 31- ről fölösleges lenne bármit is vitázni.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
A videó a magyar szolgálatban álló 29-esek cseréjéről szól. 100%-ban irreleváns, hogy bármikor 2001 után milyen MiG-29 változat készült. Nem volt annak beszerzése opció és nem olyan volt nekünk. A későbbi MiG-29-esek szintjére fejlesztése amúgy is lehetetlen a 9.12 változaté, mert a teljes MiG-29M evolúciós vonalnak eleve más a sárkánya... A MiG-29 koncepció sikerességét jól mutatja, hogy még az oroszoknak sem kellett a MiG-35 meg úgy senki másnak sem...
@gaborfeher741
@gaborfeher741 Ай бұрын
Jó és tényszerű videó lett. Én a helyedben tiltanám a kommentelést, mert mindig van aki jobban tudja. Tisztelet a kivételnek.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Nagyon sok videó alá érkezett sok jó kérdés és volt, ahol még tartalom bővítés is. Nem fogom tiltani a kommentelést. Soha. Az más kérdés, hogy a személyeskedő, fröcsögő idiótákat legfeljebb egy figyelmeztetés után kivágom. :)
@pappgyula2541
@pappgyula2541 Ай бұрын
Érdeklődéssel néztem a videót. Köszönöm!
@csabasved6044
@csabasved6044 Ай бұрын
Még egy megjegyzés: a fotó az angolai ML-ről, az valóban ML? Mert a szárny belépő élén a fogazás 3. Generációs, nem 4. Vagy az ML változaté (nem kifelé áll).
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/gGTVp3l7obVrsJo Az itt jelöltből pont, hogy semmi nem látszik. MLA és MLD sem járt ott tudtommal.
@bendeguzregos7442
@bendeguzregos7442 Ай бұрын
Élvezhető, jól érthető. Nagy köszönet érte!
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Köszi. Lehet hinteni a csatorna hírét. :)
@tadeus1234
@tadeus1234 Ай бұрын
Szu-22-t mar nem ?
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Nem értem a kommentet.
@tadeus1234
@tadeus1234 Ай бұрын
​@@Militaviasu-22 tipust nem uzemeltettuk?
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@tadeus1234 De igen. De ez hogyan jön a videó témájához?
@tadeus1234
@tadeus1234 Ай бұрын
@@Militavia mert azt irtad, hogy a mig-21 es a mig-23 kivul mas gepet nem uzemeltetett a nephadsereg eddig.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@tadeus1234 1. Vadászgépekről van szó. A Szu-22 nem az. 2. A 23MF beszerzésekor hol volt Szu-22 itthon? Sehol. 1984-től voltak 1+2 = még az első pont nélkül is igaz, amit állítottam. ~1976-ban csak MiG-21 volt az MN légierejében. Semmi más. F-13, PF és MF. Kéretik jobban figyelni.
@balazscsepregi5625
@balazscsepregi5625 Ай бұрын
Köszönjük!
@bekomman
@bekomman Ай бұрын
Szia! Nekem eddig alapvetés volt, h a 23-as megbízhatatlan. Nem egy cikket/youtube videót olvastam/láttam a témában. Eddig senki nem állította az ellenkezőjét. Mint hobbiszakértő teszem fel a kérdést: Te miből gondolod h a 23-as ugyan olyan megbízható volt, mint a 21-es?
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Nem valaminek a hiányát, hanem a tényét szokás bizonyítani. Soha semmiféle adatsort és megbízható forrást nem találtam arra, hogy a 23-as nem megbízható a kellő mértékben. Amúgy nem feltétlenül kell ugyanolyan megbízhatónak kell lenni. Csak egy gondolatkísérlet, mint példa. Ha a radar MTBF értéke 160 óra lenne a MiG-21-nél, akkor te kardodba dőlnél, ha számottevően magasabb képesség mellett a 23MF-é csak 120 óra lenne? Én biztosan nem. Ha már csak 20 óra lenne, akkor már ráncolnám a homlokom, de csak akkor, ha az 21-esé 160 óra. Ha 30 helyett 20 óra, akkor nincs mért ráncolni. Legfeljebb 4-6 óránál meg okádnék, mert azt jelentené, hogy felszáll egy 4-es kötelék és abból egynél elég magas valószínűséggel fekszik meg a radar. A korai időkben nem tudd meg mennyi volt ez az AWG-9-nél, de nem volt egetverően magas. 1 perc kereséssel. apps.dtic.mil/sti/tr/pdf/ADB016502.pdf Ez nem csak én gondolom. Mutasson bárki megbízható forrást arra, hogy ez nem igaz. Érdekes módon valahogy senki nem extrapolál ilyet az Sz-300P családnál, hogy biztos alacsony üzembiztossága volt az RPN-nek, mert fúdekomplex az SzNR-75-höz képest. De bezzeg a 23-asmál valahogy ez nem hal ki. Meg a 29-esenél se beszél erről senki. CSAK a 23-asnál él ez UL. Navajon miért? Lásd a videó vége, mert a 23-as volt a felesleges és drága vadászgép itthon sokak szerint. Az iraki pilóták sem panaszkodtak, ellenben az iráni F-14 zsokéik igen. Hogy szép szép, csak az AWG-9-cel majdnem annyit birkóztak, mint az iraki vadászokkal. Bár ők meg embargo alatt voltak ugye.
@bekomman
@bekomman Ай бұрын
@@Militavia Nem tudok bizonyítani semmit. Ez az álatlam érzékelt kollektív tudat. 😉
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@bekomman Ezért van benne a videóban az az ominózus mondat, ami... ;)
@zsoltfekete3923
@zsoltfekete3923 Ай бұрын
Lehetne több ilyen is😁
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Hát, véges az összehasonlítható típusok mennyisége, főleg magyar viszonylatban. :) De a MiG-23MF és MiG-29 9.12 mehetne, csak ugye viszonylag rövid lenne, mert mindent, ami itt elhangzik, azt nem kéne megismételni másik videóban. Esetleg egy F-4E vs F-15A érdekes lehetne, csak nem tudom mennyire lehetne részletes. Ott azért már a repülési teljesítményt is meg lehetne mutatni, a generációváltást. Az a baj, hogy mindenről is csinálna az ember tartalmat, de hát a szabadidő meg erősen véges.
@Mitchell_Gant
@Mitchell_Gant Ай бұрын
@@Militavia Nekem még a Szu-17M/22M összevetése a MiG-23BN/Mig-27 ellen ami eszembe jut. Szükség volt mindkét típuscsaládra ?
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@Mitchell_Gant Ezek tisztázva lesznek a vadászbombázós evolúciós videóban. Majd. Egyszer. A 17M/22M az kvázi ua. A 22-es volt a 17-es exportváltozata.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
De egy F-111 család vs Szu-24 és Szu-24M az már érdekesebb és szemfelnyitósabb meccs lenne.
@Mitchell_Gant
@Mitchell_Gant Ай бұрын
@@Militavia Erre is gondoltam, de ezt tudtam hogy 999.99 % hogy téma lesz 🙂
@csabasved6044
@csabasved6044 Ай бұрын
Nagyon jó összegzés és jól sikerült anyag! Nagyon köszönjük!!!
@attilacsizi3520
@attilacsizi3520 Ай бұрын
Nem a videóhoz tartozik szorosan a kérdésem. Az első kérdésem lenne hogy a Magyar Szu-22-eket is a pénztelenség miatt vonták ki? Ha jól tudom előtte kaptak Oroszországban üzemidő hosszabbítást. Viszont érdekes, hogy a Lengyelek végsőkig hadrendben tartották 2014 vagy 2015-ig. A második kérdésem a Magyar Néphadseregben és Honvédségben 1984-től 1997-ig egy századnyi repülőgép állt hadrendben azért ennyi mert ezt is meg úszóson rendszeresítették.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Pénztelenség tudtommal meg a békegalamb hangulat. Lehet, hogy rosszul emlékszem, mintha kaptak volna élettartam kitolást ÉS után szórták ki őket. De ezt csekkolni kéne. Azért volt egy század MF, mert ennyit szereztünk be. Később se szándék, se pénz, se értelme nem lett volna, mert már a 80-as évek végén exportálták a VSz és 3. világ országaiba is a 9.12-est. A 23-as gyártása 1985-ben végetért.
@csabasved6044
@csabasved6044 Ай бұрын
SU-22-esek selejtezése tudtommal "Nyugati" nyomás hatása is elősegítette. Nem rendelkezhettünk ilyen mértékű csapásmérő képességgel.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@csabasved6044 Nem tudok semmiféle nyomásról. Az ország szegény vót, a CFE szerződésben engedélyezetthez képest kéne megnézni a szitut. 99.9999%, hogy megfeleltünk és semmiféle ilyen hatás nem volt. A Honvédség mindenféle segítség és nyomás nélkül le lett építve itthon a hazai politikai vezetés asszisztálásával.
@oliverpapp8271
@oliverpapp8271 Ай бұрын
@@Militavia Volt 1 barom politikus, aki azt javasolta, szüntessük meg a honvédséget. Mikor azt kérdezték, mi lesz, ha megtámad valaki, azt válaszolta, hogy akkor azok szégyelljék magukat. Nem városi legenda. valóság.
@szabolcskalman4938
@szabolcskalman4938 Ай бұрын
2002-ben voltam katona Pápán. Akkor ott a reptéren kb. 60 repülőgép sorakozott a betonon, Mig 21-23, ill a Szu 22-esek. 22-es csak néhány darab volt, azokról az a hír járta, hogy felújítás után lettek leállítva 😕
@kolbola
@kolbola Ай бұрын
A g-limitekről. A 21-esek közül a bisz-nek volt a legnagyobb megengedett pozitív túlterhelési határa, ez - ahogy a videóban is elhangzik - 8.5g volt. A MiG-23MF esetében ez csak 7g volt, de a rozsdamentes acél sárkányszerkezetnek hála az egyes példányok ezt a gyakorlatban jócskán túlléphették. Persze nem következmények nélkül. Sajátos kettőssége a történetnek, hogy idehaza pl a 01-es MF-be az egykori (néhai) ezredparancsnok egyszer 11g-t húzott, amitől a sárkány deformálódott. A szovjet gyári szakemberek Pápán kimérték a törzs eltekeredését és további repülésre alkalmatlannak javasolták a példányt. Mikor ez a parancsnokhoz is eljutott, ő a 01-est (amolyan szovjet mintára) "parancsnoki gépnek" minősítette és onnantól kezdve csak ő repült vele az 1990 január végén bekövetkezett haláláig. Viszont a gép még ezután is repült, egészen az üzemideje végéig. Csak még az nem tiszta nekem, hogy ez a "géptekerés" a bolgár nagyjavítás előtt, vagy már után történt, mivel konkrétan ez a példány ment ki oda először. Minden esetre a gép még így is megérte az 1997-es kényszernyugdíjazását. Ugyanakkor bármilyen erős is volt a 23-asok acél sárkánya, a szovjetek csak nagyon alacsony nagyjavításközi üzemidőt és g értéket adtak meg nekik és valóban voltak már megindult hajszálrepedések a kivont gépeinken. Viszont az is jól látszik, hogy az 1000kg-al könyebb ML esetében a papír g-limit már 8.5-re mehetett fel. Itt csak az avionikán 250kg-ot könnyítettek! Szóval a 23MF egyszerre volt papíron "szerényen" míg a gyakorlatban "bátran" is túlterhelhető nagyon erős szerkezet és alacsony élettartamú, hamar elfáradó konstrukció. De mindenre lett volna ésszerű technológia, ha lett volna pénz és akarat.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Én BISz-re emlékeztem a 11G-s húzásra, de a többi része stimmel a sztorinak. Bár valaki nagyzolva 12G-vel is mesélte nekem, de egyértelműen ugyanaz a történet volt.
@kolbola
@kolbola Ай бұрын
@@Militavia a g-legendák mindig horgásztörténetek. Ami a műszakiak által is fel lett jegyezve, az tekinthető talán valósnak. A 1904-es Cápetit Fairfordban 10.5 g-vel húzták meg 1100km/h műszer szerinti sebességnél, onnantól kezdve az a gép már nem volt olyan jó iránytartású, mint előtte. 21-esnél, MF-nél, bisz-nél, magyar hajózóval volt több 10-11g-s eset is, de a legendák legalább egy 13g-s beletépést is számon tartanak. A 23-asnál volt több 8-9g-nél nagyobb belerántás is.
@kolbola
@kolbola Ай бұрын
Idehaza, kunmadarasi szovjet hajózók mesélték, hogy egyszer 14g-t(!) húztak bele egy MiG-23UB-ba, ami igaz történet kellett (volna), hogy legyen, elvégre mind a két "tettes" is ott volt, mikor erről utólag anekdotáztak és ezt a hihetetlen értéket a saját szemükkel olvasták le a műszerről, mikor már kijöttek a slamasztikából. Jó sztori, csak egy szépséghibája van, az a bizonyos visszajelző műszer 10-ig van skálázva. Ha konkrét adatuk lett volna, az talán csak a fedélzeti adatrögzítő szalagjáról lett volna leolvasható.
@kolbola
@kolbola Ай бұрын
Szerintem baromi jó lett ez az összefoglaló!
@Mitchell_Gant
@Mitchell_Gant Ай бұрын
Amiatt lesajnálni a 23-ast hogy "dehát F-14/F-15 !" azért unfair, sokkal jobban zsebbe kellett nyúlni értük. Az már más kérdés hogy a szovjetek csak sokkal később tudtak ezekkel szembeállítani megfelelő választ .Az F-16 A/B ellen meg azért nem volt előre lefutott a meccs. A MiG-21 ez utóbbi ellen sokkal nagyobb bajban van. Az F/A-18 Hornet sem volt ekkor még akkora slágertermék. Az AMRAAM megjelenés az ami végleg betette a kaput minden szovjet vadászgépnek ami nem "nagy pénz, nagy foci".
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
És mégis lőtt le iraki 23-as iráni F-14A-t.
Ай бұрын
Jó hallgatni téged
@77tonyo13
@77tonyo13 Ай бұрын
A mig-29 el szerintem ha fél-egy évvel kopoktotunk az oroszoknál (szovjetunio addigra össze omlott) akkor biztosra vehetjük hogy nem az államadóság fejében kapjuk meg hanem kemény dolláért. Dehogy adták volna a muszkák fél évvel később adósság rendezésben.....Az államadóság fejében kaptunk volna bisz felújítást illetve mf felújítást. Sztem kurva szerencsék volt a 29 el hogy pont akkor abban az igen rövid káoszban megkaptuk "ingyen" Az más tészta hogy magyaros szokáshoz híven bántunk vele... Egyébként tényleg mi lett volna ha kapunk 2 századnyi bis felújítást/modernizálást illetve 1 századnyi 23 as felújítást/modernizálást államadóság fejében? 92-93 környékén
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Milyen BISz felújításról van itt szó? A MiG-21-93 akkor még csak egy ötlet volt, pont úgy ki kellett fejleszteni, mint az Indiának és Kínának ígért Szu-30 változatokat. A hazai nagyjavítási kapacitás a PG/DRG létezésééig megvolt. A 23-as korszerűsítési ötlet a MiG-23-98 még későbbi volt, akkor itthon már nem is repült a típus.
@77tonyo13
@77tonyo13 Ай бұрын
@@Militavia Arra céloztam hogy ha nem 91 ben kérjük a mig 29 et hanem fél-egy évvel később akkor az oroszok kökemény dolláért adták volna és nem leirható államadósság fejében! Tehát valószínűleg "mázlink" is volt vele. Kettő mig 21-93 bisz előtt is létezet vagy indult modernizációs program csak közben széthullott a Szovjetunió meg amúgy is csak tervező asztalon léteztek... 92-93 ban indultak újra a tervek de pénz hiányábba láttuk a végét... Ha az indiaiak nem lépnek be a 90 es évek közepén akkor a mig iroda/gyár csődbe megy...
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@77tonyo13 Akkor is adták volta, a 90-es évek végén metróit is építettek volna államadóssággért. Nem volt semmiféle korszerűsítési program a 21BISz-hez, okkal jelent meg a az említett 21-93 ötlet, amiből lett UPG = Bison. A dátumot is nézd meg, hogy mikor. Évekkel később.
@mezoadam7389
@mezoadam7389 Ай бұрын
Hiánypotló videó! Nagyon tetszett!!Még több hasonló tartalmat!
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Ай бұрын
Esetleg pár mondatban valaki a "fékpadról"? Van ugyan elképzelésem, de csak az...
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Íme. kzbin.info/www/bejne/mYqkY2SdZpWVZ8U
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Ай бұрын
@@Militavia Na igen, sejtettem, hogy nem egy rugós erőmérő. Köszi.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
​@@zoltansinka7521 Az alapelv stimmel. ;)
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Ай бұрын
@@Militavia Na igen, sejtettem, hogy csak egy feltuningolt rugós erőmérő.;) Köszi. ... Kutakodtam is egy kicsit, tényleg jól fel vannak tuningolva, némelyikben csak szenzorból annyi van, ahány agysejtem, meg a mért adatok görbéi is kissé görbébbek, mint egy görgős fékpadon a Trabantomé.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@zoltansinka7521 Az alapötlete sok mindennek egyszerű. Egy atomreaktor is lényegében a világ legkomplexebb vízforralója. De azért egy működőt tervezni picit bonyásabb ennél ugye. :)
@szocsi77
@szocsi77 Ай бұрын
SzPSz rendszer MiG-21 PF-től minden 21-esen is volt. Az pedig hülyeség, hogy az MF rendelkezett Lazur és RSzBN rendszerekkel is! Kizárólag Lazur volt az MF-eken. Ennek egy egyszerű oka volt. A két rendszer nem fért el a gépben. Ezért voltak Lazuros és RSzBN-es Biszek.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@szocsi77 Te melyik videót nézted...? A szó se volt a MiG-21MF avionikárol, MiG-23MF-ről viszont igen. BISz nel meg ki van fejtve az A és AP. Esetleg figyelhetnél is...
@zoltancsavas8587
@zoltancsavas8587 Ай бұрын
A PF-en még nem volt SzPSz rendszer. A PFS-től volt, de az nem került Magyarországra, a PFM stb. sem. Nálunk az MF-től volt.
@laszloszoboszlai8767
@laszloszoboszlai8767 Ай бұрын
Jó anyag lett, tetszett.
@egoalter1276
@egoalter1276 Ай бұрын
Azt hiszem a korai MiG23 elleni ellenszenv két dologból ered. Egyrészt, hogy a kortárs amerikai csúcsmodellek ellen nem volt kompetitív, másrészt, hogy beharangozott képességainek több jelentős fejlesztés után került birtokába. Pl az eredetin a régi radar volt, ami nem jelentkezett kellő hatótávolsággal a megbízható BVR harchoz. Hasonló módon a variaszárny csuklója kezdetben 4,5g-s max fordulóra korlátozta a sárkányt, és mind a szerkezet könnyítése mind az erősebb hajtómű a későbbi ML és MLD modellekben jelentősen növelték a harcteljesítményt. Tehát kb a Flogger jobb ugyan a Fishbednél, de annyival szarabb az Eaglenél és Falconnál, meg még a saját későbbi modelljeinél is, hogy ez árnyékot vet rá.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
Soha nem volt 4.5G-re korlátozva a sárkány.
@egoalter1276
@egoalter1276 Ай бұрын
@@Militavia A pontos számban nem vagyok biztos, de több helyről is hallottam hogy a szárnyakat az Ml és MLD verziókban jelentősen megerősítették. Többek között a Wikipedia is írja, ott 5g t pl. Maldenov könyvét idézve a gépről.
@Militavia
@Militavia Ай бұрын
@@egoalter1276 Semmit nem kellett megerősíteni. Az MF az M szovjet változat exportváltozata volt. Tudta a 7G-t, semmit nem kellett csinálni a 7G-hez, amikor az elődje is tudta. Hogy az MLD-nél mi volt azt fejből meg nem mondom, de mivel könnyebb is lett (már az ML is) kétlem, hogy erősítgettek volna. Minek? Hova?
@TamasLaszlo-83
@TamasLaszlo-83 Ай бұрын
Gyermekkori emlékeim vannak a 21-essel. Taszáron a sárga Cápeti ragadta meg a figyelmemet. Meg aztán a 90-es évek elején kaposvári lévén nem egyszer a játszótéren bandázva nyugtáztuk,hogy repülnek a MIG-ek, amikor hallottuk a hangrobbanást a magasban. Bizony, abban az időben ez nem volt olyan ritka, remegtek is sokszor az ablaküvegek. Mégis az élet része volt (főleg a jugoszláv háború idején). Ha ma lenne ilyen, már másnap bíróságon lenne a dolog és a média ezen csámcsogna. Igaz az is, hogy változtak az erre vonatkozó jogszabályok...
@brotesserzoltan
@brotesserzoltan Ай бұрын
Profin megszerkesztett videó került föl a youtube csatornára.Csak gratulálni tudok!