VL12 booktubeři a reklamní spolupráce

  Рет қаралды 10,628

Na potítku

Na potítku

3 жыл бұрын

Čau! Dneska se podíváme na problematiku etiky (ne)placené propagace na KZbin.
Podcast Knižního klubu: anchor.fm/knizniklub/episodes...
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
/ napotitku

Пікірлер: 89
@maisondegellert
@maisondegellert 3 жыл бұрын
Všimněte si, jak je David sofistikovaný. Vytáhl tak atraktivní téma, že si nikdo ani nevšimne, jak ve videu ani jednou nepohnul pravou rukou. Hustý. :) :D
@janakockomilka5559
@janakockomilka5559 3 жыл бұрын
Pustila jsem si to podruhé, abych se na tu ruku dívala 🙈🙈🙈cha! 10:22
@TadeasHajek
@TadeasHajek 3 жыл бұрын
Mně se třeba líbí ta designová klika. Tolik k estetice.
@aut0maniak
@aut0maniak 3 жыл бұрын
To je kontruktivismus?😄
@leosjuranek3827
@leosjuranek3827 2 жыл бұрын
@@aut0maniak Brutalismus
@luciezelinkova7931
@luciezelinkova7931 3 жыл бұрын
Ráda bych zmínila jednu podle mě velmi důležitou věc. Drtivá většina booktuberů a bookstagramerů jsou mladinká děvčata či mladí lidé s žádnými profesními zkušenostmi nebo maximálně brigádou. Neumí v tomhle prostředí chodit, přirozeně, neumí pracovat se svojí hodnotou na trhu. Neznají ji a vědí o jediném cíli, který dokázali rozpoznat - získat a udržet si onu spolupráci. Proto je z jejich postoje vazalská a nekritická. Neexistuje manuál, ze kterého by mohli čerpat. Zároveň nedělají záměrně nic neetického, zkrátka jednají v pudu sebezáchovy. Mezi nimi se občas vynoří nějaký rádoby "rebel/ka", který řekne cosi o tom, že "tak tohle bylo za mě fakt blbý (i když neumím říct proč)" a je z toho show a všichni sledují emoce, zda přicupitá do komentářů někdo z nakladatelství. Celé tohle pole je na české scéně ještě hrozně v plenkách a jede na banálních emocích.
@stepanvokoun438
@stepanvokoun438 3 жыл бұрын
Super video!
@vojtechpospisil7027
@vojtechpospisil7027 3 жыл бұрын
Moc hezké video. Sice jsem podle receptu v závěru žebírka trochu připekl (tady bych měl výtku, nechávejte na konci opravdu pouze na 25 minut při 200 stupních, ne 30 jak radí David) ale celkově to bylo moc dobré a všem doma chutnalo.
@vlkove1
@vlkove1 3 жыл бұрын
Skvělé video, dozvěděla jsem se spoustu věcí. Podcast z KK jsem slyšela a souhlasím, že je to peklo. :)
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
Já mám třeba ten podcast ráda :D Když člověk přistoupí na to, že je to marketingový nástroj a točí ho lidi, kteří nejsou "obyčejní knihomolové", ale zaměstnanci firmy, je to podle mě ok. A třeba epizoda o panu Follettovi mi dala hodně nových informací:)). A k té konkrétní epizodě o spolupracích: já zase chápu jejich pohled - když jim napíše xy lidi pod 100 sledujících jen s tím, že tu spolupráci prostě CHTĚJÍ, to taky není ideální a často by trošku víc pokory taky neuškodilo :D. Já si ale o spolupráce (až na 1 nebo 2 výjimky) nikdy nepsala, takže celkově tohle psaní úplně nechápu/je mi cizí.
@Jana_Reads_Too
@Jana_Reads_Too 3 жыл бұрын
Super video! Přesně proto žádné spolupráce nemám. Čtu co chci a kdy chci. Ne to, co se zrovna někdo pokouší prodat. Nebudu dělat někomu reklamu zadarmo, jen proto, že si o to řekne. A co se týče té akademické obce... tady přece nejde o recenze ale o parasociální vztahy. Mě je úplně jasný, že na mě nikdo nekouká kvůli hloubkovému rozboru textu. Ani se o to nesnažím. Moje videa jsou jako pokec s kamarády a upřímně, koukají na mě spíš kvůli blbým kecům, protože je to pobaví, než že by nutně potřebovali vědět, co jsem zrovna přečetla. I když tip na knížky je pro ně příjemný bonus.
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
Ja spolupráce mám, ale taky si čtu co chci a kdy chci 😄 nejsem absolutně ovlivněna a čtení si jedu jen a jen podle sebe a aktuální nálady. Je to o tom, jak si člověk ty spolupráce nastaví 😊
@Jana_Reads_Too
@Jana_Reads_Too 3 жыл бұрын
@@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy Irčo, myslím, že obě víme, že tvoje VIP pozice na českém booktube je unikátní a tudíž máš jiné vyjednávací možnosti než mnozí jiní. Já ti to přeju, rozhodně si to zasloužíš. Naprosto chápu, proč to máš nastavené, tak jak to máš. To nic nemění na faktu, že většina ostatních musí dodat nějaký výstup ve formě videa, recenze, fotky .... A já se prostě nechci dohadovat s nějakým markeťákem o dedlajnech. Korporátu mám ve svém životě dost a nebudu si ho zatahovat ještě do svého hobby. A ještě k tomu zadarmo. Thanks but no thanks.
@zoufalyotec
@zoufalyotec 2 жыл бұрын
No, vzhledem k tomu, že tu bylo přesně osmdesát osm komentářů, přidám raději ještě jeden. Přece jen, doba je zlá. Děkuji, za vhled do světa knižních recenzentů.
@hanybooks3159
@hanybooks3159 3 жыл бұрын
Já mám v tomhle dost kontroverzní názor. Recenzní výtisky neberu. Ne, že by mi je někdo nabízel :D ale jedu jen knihovnu a nejsem sběratel knih. Ale hlavně se mi nelíbí právě ten fakt, že "jen" za knihu zdarma má kolikrát vydavatel tak velkou reklamu. Je mi to opravdu proti srsti a beru to jako jakýsi druh vychcánkovství z jejich strany. Přijde mi, že v našich českých vodách si influencer nezná svou cenu nebo jí velmi podhodnocuje. Neodsuzuji ty, kteří knihy zdarma a spolupráce přijímají. Pokud tedy dané knihy opravdu čtou. Stejně by si je koupili. Ale za těch podmínek, co si četl.. nevím, nevím. Je to tady v současné době takto nastavené a těžko to asi hned změnit. Já osobně toho ale nechci být součástí. Myslím, že za takovou reklamu by prostě u jmen s větším množstvím sledujících měla být nějaká finanční kompenzace. Souhlasím také s tím, že málokdo označuje spolupráce. Nejen na Instagramu, ale i na KZbin. U každé ukázané nebo nafocené knihy by prostě měl být popisek, že jde byť "jen" o darovanou knihu od daného nakladatelství. Co se ale týče objektivní/subjektivní recenze nepleť si recenzi a názor. Recenze je slovo, které na insta ani youtube prostě není tím, čím by být mělo. Jde "jen" o názory čtenářů/influencerů takže VŽDY půjde o subjektivní názor a to podle mě každý, opravdu každý ví. Nevěřím, že by si někdo myslel, že někdo z nich dělá objektivní recenze. Nedělá. A proto je to pro spoustu lidí (i pro mě) tak atraktivní. Zajímá mě názor konkrétního člověka a ne objektivní recenze. A ještě mě napadá... já jsem například ten, koho baví, když někdo na youtube jen čte anotace. Například Irča a její Lákačka. Nebaví mě listovat edičákama a hledat novinky. Takhle to mám při jednom a ještě se u toho zrelaxuju, vyžehlím si nebo uvařím :D To, že to dělá Irča z vlastní iniciativy a zadarmo je věc druhá. To by mě s jejím dosahem na sociálních sítích ani nehlo..
@Spjk
@Spjk 3 жыл бұрын
Ahoj, jen se chci přidat do masy a poděkovat za přípravu k maturitě. Pomohl jsi mi najít si cestu k literatuře a oblíbit si ji. Letos jsem si u dobrovolné zkoušky vybral Malého prince, takže příjemně strávených 15 minut. Také bych se chtěl zeptat, jestli někdy uděláš video na tebou zmíněné Quo vadis a Alenka v říši divů. Každé dílo v tvém podání je pro mě nádherným bonusem k přečtené knize.
@xaverbzunda4504
@xaverbzunda4504 2 жыл бұрын
Nevím, jak je to běžné, ale jednoho takového "úplatku lékařům" jsem se zúčastnil. Zpěvačka v jedné z kapel, kde hraju, dělala pro farmaceutickou firmu, objížděla lékaře a jednou za rok je za firemní peníze pozvala na večeři do poněkud dražší restaurace. Takže na jedné takové doktorské bakchanálii jsme hráli jako zpestření programu místo prezentace o nových skvělých lécích, které na takových akcích probíhají obvykle. Jednak jsem z hovoru vyrozuměl, že takových sedánků absolvují kolem konce roku několik od různých firem, jednak si nejsem jistý, jestli je možné touto formou ovlivnit profesní rozhodování v oblasti medicíny. Netvrdím, že se nic takového dít nemůže, jen prezentuji možnost, že pověsti o tom, že se to děje běžně, mohou být trošku zveličené. Ono si ty možnosti ovlivňování totiž i vedení velkého korporátu představuje trošičku jinak, než je lidsky proveditelné, protože, světe div se, valná většina lékařů jsou profesionálové, kteří chtějí léčit pacienty co nejlépe.
@hynektozicka6113
@hynektozicka6113 3 жыл бұрын
7:24 nám učitelka říkala že ve středověku měli bohatí lidé často doma nějakou tu knihu i když třeba neuměli číst jako známku statusu dnes to bude podobné
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
Tak mám zhlédnuto! A páni, nakonec to bylo něco úplně jiného, než jsem očekávala! V průběhu videa jsem si psala poznámky, tak to dám nějak dohromady a snad se do toho příliš nezamotám... :D Video bylo zajímavé! O tom žádná, zajímavé téma a mělo by se o tom mluvit. Víc o tom "zákulisí", co je za zavřenými dveřmi... body jako tlak na natáčející, vztahy s nakladateli - za mě o tom mluvit, protože nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá... nicméně - já mám trošku jiný pohled na věc. Mně osobně přijde, že si ve videu trošičku protiřečíš, místy mám pocit, že booktubery bráníš (třeba před akademickou půdou - díky za to, ještě se k tomu dostanu) a místy zase cítím opak:D. Za mě vždycky záleží na konkrétním tvůrci. Všechno je to o lidech, nejen online knižní svět, ale i ten offline svět :))). Jsou tu fajn lidi, i míň fajn lidi - a na obou stranách barikády (tvůrci i nakladatelé). Já jsem třeba byla dřív hodně moc naivní a přišlo pro mě jisté zklamání v tom, že knížky jsou byznys. A že někteří nakladatelé jsou na mě milí jen proto, že jsem Knihánkov. A nebo naopak nepříjemní, když nedělám to, co chtějí:)). Ale nemůžu ukázat ten a ten, protože lidi se mění - kdo dřív byl fajn teď už nemusí být a naopak. Ta knížka ale nemůže za to, u koho vyšla. Já nedělám rozdíly. Je mi jedno, zda budu číst knížku, kterou mi někdo poslal a nebo kterou jsem si koupila před lety. Když mi knížku nepošle nakladatel, prostě jdu a koupím si ji. Ve videích (když pominu Lákačky) ukazuju jen to, co bych si sama koupila. Když mi knížky nepošlou, dávám je na seznam a časem je koupím. Spolupráce jsou fajn (když jsou fajn ti lidi), ale za mě jsou nestálé, nejisté... člověk je může brát jako aktuální fajn bonus, ale je dobré se na ně neupínat a být připraven o ně přijít. Každopádně u těch "špatných" si člověk přijde občas jako kus hadru... to jednání je mnohdy smutné, já si už hodněkrát přišla spíš jako (pro ně) zdarma chodící online reklamní agentura. Člověk má pocit, že se o knížky mnohdy doprošuje a nebo spolupráce skončí a oni Ti to ani nenapíšou... měli by si nás (někteří) víc vážit. Já za knížky vděčná jsem, vždycky za ně ve videu poděkuji (protože je to slušné a prostě chci:D), ale ponížená už nejsem. O výhody nestojím. Nedovolím, aby mi nějaká spolupráce a knížky zdarma vzala pocit, že jsem "sama sebou" - obyčejný čtenář, co to akorát sdílí online. Nebylo by to fér vůči mně a ani vůčí lidem, kteří mě sledují. Chci stále zůstat obyčejná:)) a teď se můžu dostat k dalšímu bodu: nejsem profi a hlavně NECHCI být profi! :D Protože upřímně... a teď pardon:D, ale akademická půda mě (až na Tebe, jsi výjimka :D) nudí! A nelíbí se mi, jak jsou straně nadřazení, protože... proč? Pro titul? Uff, ten může mít ale i kdejaký blbec:)). Pan Švec byl tehdy s tím svým článkem úplně mimo (jsem si jistá tím, že nebyl nikdy na kolonoskopii:D) a jak jsi sám zmiňoval tu nenávist ze strany akademiků: stále nechápu... proč? Že nás lidi sledují, když si to nezasloužíme? A že bychom to měli dělat profi? Můj bože... lidi sledují Ordinaci, baví je? Baví! Tak je to přeci v pořádku... za mě neexistuje kvalitní a nekvalitní kniha. Možná v očích akademiků, ale pro mě v očích čtenáře - není lepší a horší kniha. Mě třeba klasika moc nebaví a radši bych si vzala tu paní Pilcherovou. Stydět se za to? Proč:)), každá kniha má svého čtenáře a každý ji vnímá jinak. A je to v pohodě :)). My online knižní lidi neříkáme, jaká kniha je dobrá a jaká ne. Říkáme své pocity, sdílíme emoce a nechceme jet profi (a nebo aspoň já ne :D). Jak jsi ve videu zmínil větu akademiků: "Proč mají potřebu se vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumí"... knížkám se jako musí rozumět? Aha :D. Tak to ale potom bere ten požitek, zážitek, emoce....? Já nevím, mně akademická půda často fascinuje v tom (a umí to především filozofická fakulta), jak umí vytvářet nafouknutá nic. Vědu pro vědu. Přesně, jako popcorn - nafouknuté nic! Ze všeho teorie a pak další teorie a šup nejlíp ještě cizí slova do toho :D. Já si myslím, že obyčejný člověk, který je 8 nebo 12 hodin v práci, přijde domů a chce vypnout, si daleko radši pustí náš amatéry, než nějakého nudného pána, který mu sice vše naservíruje kvalitně a profesionálně, ale nudně a třeba ještě tím způsobem, že tomu dotyčný sledovatel neporozumí. Ať si to akademici a spol dělají profi, ale nás ať nechají být. A ať nás respektují. Nemusí nám fandit, ale respektovat by nás mohli/měli. A ať se s náma už konečně smíří! To je taky důležitý :P :D :). Já točím proto, že mě to baví. Nemám žádné cíle: nepřeju si konkrétní spolupráce, čísla, zhlédnutí, odběry... podle mě to není správná cesta, příliš to svazuje. Člověk by to měl dělat nejlépe pro tu čistou radost z knížek, pro ty lidi.... brát benefity, které můžou být (třeba ty spolupráce), ale neupínat se, vlastně nechtít a neplánovat. Podle mě nevydrží člověk, který není srdcař. Myslím si, že sledovatel pozná, jaký natáčející je. Kdo to dělá pro knížky zdarma (nebo má tu vizi), kdo to dělá pro zvýšení ega (i takoví jsou)... internet je skvělý v tom, že máme možnost regulovat to, koho budeme sledovat. Když nás někdo štve, prostě ho nechme být... a žít:))... proč by to všechno mělo fungovat jen na profesionální bázi, to by byla strašná nuda:). A jak jsem psala - já si myslím, že špatná kniha v podstatě neexistuje, protože každá má svého čtenáře. I ta paní Pilcherová:) - u té věřím tomu, že nejedné paní pomohla třeba utéct z těžké reality, dokázala podržet v těžké chvíli - není to úžasný??? JE.!! Já třeba v životě napsala asi jen o jednu spolupráci, max dvě, ostatní si ke mně našly cestu samy. Pořád hodně knížek kupuji, spolupráce i různě končí (často ne slušným způsobem) - už se sebou nenechám zametat. Ale to jde občas těžko, záleží na povaze člověka. Tady by opět měl být oboustranný respekt - nakladatel by si měl vážit booktuberů a bookstragramerů - a ti by měli být čestní. Čest a hrdost, slušnost, často chybí - ale to bohužel všude. Je problém, pokud to natáčející dělá jen pro knihy zdarma, potenciální výhody a další úspěchy... ale bohužel... chce to najít si svého srdcaře a ne vlezdop a tak dále :D. A za mě ano, vážit si knížek zdarma, ale vážit si hlavně sám sebe a lidí, kteří mě sledují. Být ready to dělat i bez všech výhod. Kdyby teď okamžitě přišli všichni o spolupráce, snáz by se poznalo, kdo je fakt srdcař - ten by pokračoval. A já jsem přesvědčena o tom, že booktuber může být nezávislý a upřímný. Záleží to pouze a pouze jen na něm. Btw jak na konci říkáš ten nápad s 5-6 knihami měsíčně... to by ale přece taky byla svým způsobem dlouhodobá spolupráce :DD. Mě hodně lidí nemusí kvůli tomu množství knížek, co dostávám (a nečtu :D), trápilo mě to a dost... snažila jsem se být transparentní, vysvětlovat, obhajovat se... ale pak mi došla jedna zásadní věc: když já vím, že jsem čestná a upřímná (i za cenu, že jdu třeba do konfliktu s nakladatelem), je to přece úplně v pořádku. Když mám čisté svědomí a dělám ta videa s co nejčistšími úmysly a pocity, je to přece tak, jak by to mělo být. A pokud s tím někdo není ok, už to není můj problém... Chce to mít pevné nervy a trošku hrdosti - mám s tím ještě trochu problém, ale snažím se :D. Ale fakt prosím, kdokoli, kdo tento komentář čte! Bootkubeři a online lidi MOHOU být nezávislí, upřímní, "správní" - je to jejich vlastní volba, nejsou k ničemu předurčeni, záleží na nich... :-)
@jaroslav3905
@jaroslav3905 3 жыл бұрын
Fuj to bylo dlouhý! Nevěděl jsem co, že jednu myšlenku lze podat na tolik způsobů :D Souhlasím s tím, že je všechno vždycky nakonec o konkrétních lidech, ale troufnu si říct, že akademická půda neznamená nudu, ačkoliv k ní jistá vážnost patří. Opět je to o lidech, člověk se smyslem pro humor se nepřestane smát. Dělit knížky na dobré a špatné lze, ale abychom něco mohli porovnávat mezi sebou, musíme se řídit nějakými kritérii. A akademik, který se zabývá literární vědou, bude nejspíše od knihy chtít něco jiného než člověk, který miluje třeba dobře napsané akční příběhy. Dělit knížky má smysl, protože pak může každý snáz najít to, co ho zajímá, nic není pro každého a nikdo by neměl odsuzovat ostatní za to, že čtou něco, co jemu se nelíbí.
@hynektozicka6113
@hynektozicka6113 3 жыл бұрын
cs.wikipedia.org/wiki/Odstavec
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
@@hynektozicka6113 na youtube se jako musí psát v odstavcích? To je mi ale novinka 😇💔
@hynektozicka6113
@hynektozicka6113 3 жыл бұрын
@@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy líp by se to četlo navíc to takhle vypadá hloupě
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
@@hynektozicka6113 aha 🙃
@Carolandnessie
@Carolandnessie 3 жыл бұрын
Zajímavé video, díky! Pro mě úplně nové informace, pár booktuberů sice sleduji, ale zaprvé jsou to všichni zahraniční tvůrci a za druhé jsou to převážně studenti literatury, takže si troufám tvrdit, že jejich hodnocení knih jsou docela na úrovni, dostala jsem se přes ně ke spoustě zajímavým titulům. Když jsem kdysi zabrousila na český BT, brzy jsem toho nechala, nenašla jsem zatím nikoho, kdo by doporučoval cokoli mimo YA a dívčí románky (na tom mají podíl asi právě ty spolupráce, předpokládám, že nakladatelství booktuberům posílají knížky podle toho, co se bude dobře prodávat...).
@anetahazukova6305
@anetahazukova6305 3 жыл бұрын
Souhlasím, ale nějaké výjimky se přeci jen najdou, a proto doporučuji kanál Ja-Ma recenze. Mladý inteligentní kluk, který krom knížek dělá i filmové recenze a jeho povídání patří určitě mezi ty přínosné. Hezký den.
@foxi_ii
@foxi_ii 3 жыл бұрын
Teda já jsem asi překvapená 😂
@ja-marecenze8005
@ja-marecenze8005 3 жыл бұрын
@@anetahazukova6305 Děkuji! Až se červenám... :-)
@anetahazukova6305
@anetahazukova6305 3 жыл бұрын
@@ja-marecenze8005 Není zač 😊 Já děkuji za dobrý a inspirativní obsah a určitě pokračujte 👍
@erollek4003
@erollek4003 3 жыл бұрын
Hej Fidorka je dobrá
@gradolabz
@gradolabz 3 жыл бұрын
buďme tolerantní k druhým :-)
@erollek4003
@erollek4003 3 жыл бұрын
@@gradolabz Já jsem tolerantní, jen jsem se zastal chudáka Fidorky
@ForcaMr
@ForcaMr 10 ай бұрын
Ta konspirační teorie o lékařích a farmaceutických firmách byla donedávna pravda.
@vikikiwi3695
@vikikiwi3695 3 жыл бұрын
Na bookstagramu jsem byla před rokem dost aktivní. Beru to jako zajímavou zkušenost, návrat asi neplánuji. Vždycky mi bylo hrozně líto, když ostatní propagovali vyložený brak, jen aby si udrželi spolupráci. Co si pamatuji, tak kvalitní je (možná byl? Nejsem si jista, v jakém stavu je teď) účet kvetinkovedny.
@marimarie-san43
@marimarie-san43 3 жыл бұрын
Na ten nabízený společný podcast bych byla ale hodně zvědavá. Jenže se tak nějak obávám, že k němu spíš nedojde. Ale co já vím, třeba si bude druhá strana chtít stát opravu za svým. Díky za to, že přinášíte na český YT videa, která stojí za to sledovat a poslouchat.
3 жыл бұрын
Druhá strana je velice vstřícná s už domlouváme termín.
@marimarie-san43
@marimarie-san43 3 жыл бұрын
@ Tak to je ale skvělá zpráva, díky za informaci.
@AlRose.S
@AlRose.S 2 жыл бұрын
@ stále platí, že se domlouvá termín? 😀
@zezivotavsevernimkralovstv5201
@zezivotavsevernimkralovstv5201 2 жыл бұрын
Já bych to doplnila. Je super, že sis vzal jako příklad zrovna Albatros. Protože ten tohle nastavit. Jak jsi řekl, mezi knižními vlivníky jsou zejména mladí lidé, kteří čtou tzv. Young adult literaturu. A tu vydává primárně CooBoo a Fragment, které spadají pod Albatros. To pak dopadá na celé to prostředí. On totiž obecně Albatros nemá moc dobrou etiku - co se propagací týká. Používají dost výrazné manipulační techniky a zneužívají věku svých čtenářů - resp. jejich naivity a snadné ovlivnitelnosti. Celý systém, jak funguje Humbook. Jak se neustále snaží vyvolat dojem nezávislosti - přitom to není nic jiného, než marketingová skupina Albatrosu. Více lidí je za toto kritizuje, ale výsledný efekt je téměř nulový. Mimochodem - ta nejznámější jména u nás mají právě na Humbook velmi úzkou vazbu.
@danagoliasova4557
@danagoliasova4557 3 жыл бұрын
Dost jsem uvažovala jestli se pouštět do komentování. Je toho hodně s čím souhlasím, ale jsou tu řečeny věci , které neodpovídají realitě. Např. knihovna na menším městě zdaleka nemá knížky, které vycházejí . Samozřejmě to nemůže finančně ani čtenářsky utáhnout. Takže pokud chci novou knihu musím si ji sama koupit. Jinak ano já mám spolupráci s Gradou , ale knížky si vybírám sama, sice z nabídky , ale někdy si třeba nevezmu žádnou. Ano beru jako povinost knihu přečíst a potom o ní něco říct, něco co se svým chabým vzděláním staré zdr. sestry zvládnu. Ve videu upozorňuji, že jsem knihu dostala , aby diváci mohli odlišit tuto knihu od knihy koupené. A kdo chce nemusí brát můj názor na recenzní knihu jako objektivní. Určitě bych se ráda něco přiučila, jak dělat video více sofistikovaně, jako třeba Vy. Ale dělám to hlavně pro potěšení a radost mých diváků. Kkdyž mi někdo napíše, že mu moje video pomohlo ze smutku, že na chvilku zapomněl na svá trápení, to je pro mě důvod natáčet dál. I když jsou má videa zřejmě dle Vašeho názoru velmi slabá. Vím o tom. Manžel se mi směje , děti jsou schovívavé, ale obdivují mě za odvahu a rodiče jsou na mě pyšní. A já to beru s nadhledem.
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
A ja Te miluju ❤️ Tvoje videa jsou nejlepší, sluníčko českého booktubu🌞😘🥰
@gradolabz
@gradolabz 3 жыл бұрын
ještě mne napadlo, a v létě bude pak podzimní úklid?
@zuzkaanotuje
@zuzkaanotuje 3 жыл бұрын
Hněv akademické obce chápu, kdybych strávila dlouhý roky studiem a vědeckou prací v jakémkoli oboru, zapnula youtube a zjistila, že Mařenka z horní dolní, která možná zběžně prolistovala příručkou "expertem snadno a rychle" (ale možná ani to ne), vysvětluje na internetech co a jak v daném oboru funguje, asi by mě to taky nepotěšilo. Na druhou stranu... jde se divit tomu, že se to děje? Myslím, že kdyby byla akademická obec otevřenější řadovému čtenáři, vypadalo by to úplně jinak. Jenže nejen že, jak zaznělo ve videu, člověk si o žánrovce moc z úst akademika neposlechne. Ale když už ano, minimálně moje zkušenost je taková, že by se to vlastně nemělo číst a kdoví, jestli by se to vůbec mělo považovat za literaturu. Toliko k tomu, proč mají potřebu vyjadřovat se k literatuře lidé, kteří o ní očividně moc neví. Netroufám si mluvit za ostatní, nevidím jim do hlav, takže nemůžu tvrdit, proč dělají, co dělají, ale řekla bych, že jak cílovka, tak motivace youtubera a akademika je úplně jiná. Booktube je pro drtivou většinu české scény koníček a booktuber nemá za cíl nahradit profesionála. Naopak si myslím, že velká část lidí pravidelně upozorňuje na to, že to děláme ve volným čase, nejlíp jak umíme, protože nás to baví, že nemáme ambice ani se tvářit profesionálně. (Osobně si třeba dávam velkej pozor, abych ani neutrousila slovo "recenze" a nedotkla se nějakého odborného srdce, protože to my nejsme, žejo.) Co se týče fenoménu knižního bookstagramu, ani tak nejde o fotky ale o veškerou okolní aktivitu. Primárně je to sociální síť, která spoustě lidí umožňuje zůstávat v mnohem bližším kontaktu s komunitou (otázkou je, jestli je to dobře nebo ne :D) a s lidmi, co na ně koukají - rozhodně v bližším než tady na youtube. Co se týče výpovědní hodnoty... no, moc výpovědní hodnoty se do 2200 znaků, co člověk může nacpat pod fotku, když se hodně snaží, nacpat nedá. Ale určitě je co do knižní "komunity" mnohem víc lidí, kteří aktivně nebo pasivně působí právě na instagramu, protože je to prostě všechno rychlejší. To zrovna ve spojení s knihami možná působí zvláštně, ale je to tak. Osobně vnímám amatéra, co mluví o knihách na internetu, jako někoho, kdo stojí mezi marketingem nakladatele a "běžným" čtenářem a krotí nebo potvrzuje ty vzletné popisy, které kniha dostane, aby se dobře prodávala. Ke spolupracím nemám moc co dodat, víceméně souhlasím se vším, co bylo řečeno ve videu. Osobně si myslím, že hodně čerpám z privilegia, že jsem starší než většina booksta/tuberů, že jsem se do nějaké online knižní komunity připojila později, tak mám i jiné možnosti "získávání knih" než spolupráce, vesnická knihovna, kde máme tak čtyři autory (z toho dva by se rozhodně dětem půjčovat neměli, ale když už má malá Zuzka tu Wilsonovou přečtenou, tak si to středověký porno holt půjčí), nebo jednou za rok na narozeniny. Kromě toho mě odpuzuje všechno, co pracuje s uměle vyvolaným pocitem exkluzivity, což je víceméně to, na čem veškeré spolupráce staví. Jenom teda dovysvětlím, že drtivá většina vážně funguje jenom na bázi zasílání recenzních výtisků (většinou tak, že jednou za měsíc přijde edičák a člověk si může a nemusí o knihu napsat), nějaké "akce okolo" se týkají, aspoň si to myslím, jenom albatrosu (respektive tam prostřednictvím Humbooku a Humbook blogerů) nebo eurošky. V každým případě tady ten pocit "ty máš být rád, že jsme si tě všimli" je, je podporovanej a umím si představit, že být mladší, semele mě to mnohem víc. Na závěr slohovky díky za video, byť samozřejmě #tohlenenispolupráce :D
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 3 жыл бұрын
Teda díky za komentář, velice střízlivé zhodnocení a pro mě užitečné doplnění kontextu (nenapadlo mě, že ten Bookstagram slouží spíš k budování komunity, ale dává to smysl). Jinak je pravda, že ta propast mezi akademií a KZbinm vypadá jako nepřeklenutelná. Dlouhodobě se to snažím nějak napravovat, když už stojím rozkročený mezi oběma světy, ale zdá se mi, že ani na jedné straně není vůle. Booktubeři se zdají být nenávratně uraženi jedním Štefanem Švecem (což je mimochodem v první řadě troll, ale to si nikdy nikdo nezjistil) a akademici prostě nemůžou skousnout, že větší dosah než oni mají nějací nadšenci, kteří neotevřeli jedinou teoretickou knihu a poezie je pro ně sprosté slovo. A mimochodem a jen na okraj, vůbec bych se termínu recenze nebál, dá se použít i pro ryze subjektivní a amatérský text, spíš bych nepoužíval v souvislosti s Instagramem nebo obecně sociálními sítěmi výraz "kritika".
@adelak.8054
@adelak.8054 3 жыл бұрын
Myslím, že jsi přispěla do debaty hodně podnětným a částečně sebekritickým komentářem, což je skvělý! Na doplnění a pro zajímavost chci napsat, že na FF Muni (a pokud se nepletu, tak studuješ v Brně) je na Ústavu české literatury jedna paní doktorka, která se věnuje vyloženě fantastice, sdružuje kolem sebe studenty a zájemce o dané téma, má o tom hodně předmětů, které jsou otevřeny (pokud se nepletu) všem zájemcům. 💛 Takže i na univerzitě se o tom dá strukturovaně bavit!
@666Matess
@666Matess 3 жыл бұрын
@@adelak.8054 Krom toho, že se otevírají předměty zaměřené na fantastiku (a v tom je ÚČL FF MU přední minimálně středoevropské pracoviště), tak se mnohem víc začíná pracovat i s adaptacemi (nejen ve stylu: „porovnej knížku a film“) a intermedialitou, tedy „otevírání akademické bubliny světu“ funguje. Co ale v některých předmětech moc nefunguje, je ta diskuse - a kupodivu z opačné strany, než by člověk čekal. Totiž že někteří - zvláště tedy mimoliterární studenti se zájmem o literaturu a třeba i aktivní booktubeři - do diskusí v rámci jednoho předmětu zaměřeného na fantastiku nastoupili z pozice (zkráceně): „Jaké máte právo něco hodnotit?! Když se to někomu líbí, je to dílo hodnotné, nějaké kategorie jsou výmysl.“ Jasně, zrovna u fantastiky či YA má „akademie“ tak trochu máslo na hlavě v podobě odsudků na základě samotného genologického klíče, nikoliv samotné analýzy díla. Ovšem tohle protitažení, se kterým jsem se - a to dost v agresivní podobě, která by mě na univerzitní půdě nenapadla - potkal u některých spolustudentů v rámci tohoto předmětu, mi přijde děsivé a nebezpečné z důvodu totální relativizace nejen estetických hodnot. Jako já si taky pustím Bouřlivé víno nebo Like House, ale nebudu tvrdit, že vzhledem k tomu, že se to někomu líbí a má to sledovanost, je to dílo stejné estetické hodnoty jako Ostře sledované vlaky; a komu se to nelíbí, ten je zaprděný akademik, co upírá lidem právo na názor.
@jarokostalova7883
@jarokostalova7883 2 жыл бұрын
Informace o spolupraci praktickych lekaru s farmaceutickymu firmami je pravdiva.
@McRaDaS
@McRaDaS 3 ай бұрын
Dostal jsem chuť na Fidorku
@Petr156
@Petr156 2 жыл бұрын
Profesor bude urcite velky chytrak kdyz neumi pristupovat k laicke nebo mainstremove verejnosti. Komentovat muze kazdy a jestli je opravdovy odbornik muze vysvetlovat a upresnovat dalsim generacim.
@JohankaPol
@JohankaPol 3 жыл бұрын
Moc pěkně shrnuto! Mám k tomu otázku, kladu ji tak nějak Vesmíru: p r o č lidé sledují videa, v nichž jiní lidé popisují knihy, které přiznávají, že nečetli?
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
Mě to třeba bavi :)
@JohankaPol
@JohankaPol 3 жыл бұрын
@@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy Budiž.
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 жыл бұрын
@@JohankaPol to ale stačí, ne? Když to člověka prostě baví 😁🤗
@annahrncarkova6200
@annahrncarkova6200 3 жыл бұрын
Myslím, ze formulace „knihy, které příznají, ze nečetli.” je trochu zavádějící. Jsou to videa, kde člověk ukáže, co si tento měsíc koupil/dostal za knihy. A všichni chapeme, ze některé už přečetl, některé ještě nestihl. Já si je třeba rada poustim, protože často jsou v nich směsice různých nakladatelství a hlavně občas zmíní knihu od nakladatelství, které běžné nesleduji, ale zrovna tahle jedna kniha vypada jako něco, co by mě mohlo bavit. U svých oblíbených nakladatelství si prochazim ediční plany, zkoumám novinky. Ale u větších mi i treba nějaká zajímavá unikne (zajímavá podle anotace) a treba ji nějaký youtuber někde ukáže 😊 sleduju lidi, kteří mají podobný čtenářský vkus a tím pádem mohu předpokládat, ze by si všimli nějaké pro mě zajímavé knihy 😊
@JohankaPol
@JohankaPol 3 жыл бұрын
@@annahrncarkova6200 No všimli, kdyby jí četli...🤣
@jitapar
@jitapar 3 жыл бұрын
Hm, jak to tedy s Toyen(em?) bylo? Všimla jsem si, že i Ty o něm mluvíš v ženském rodě. Co jsem si zjišťovala, identifikoval se jako muž, takže... 🤔 A jak s tím slovem (pseudonymem) v mužském rodě v češtině pracovat při skloňování? 🤔 Jinak skvělé video, jako vždy. Mimochodem: Myslím si, že fotky knih mají smysl jednak proto, že focení kompozic je prostě zábava a jednak proto, že u nich bývá recenze...
@zdenek118
@zdenek118 3 жыл бұрын
Taky jsem o něm nedávno celý den mluvil jako o ní. Večer jsem se pak chytil za nos a řekl si, že příště budu respektovat jak se identifikoval. Ovšem to, že většina textů (včetně popisků v galeriích) když mluví o Toyen používá ženský rod, tomu úplně nepomáhá.
@jitapar
@jitapar 3 жыл бұрын
@@zdenek118 v zahraničí se prý o něm mluví jako o muži běžně... Mne nejvíce dostalo, když jsem našla potisk na tričko s jeho obrázkem v růžových barvách a s popisem ,,pojďme oslavit den žen stylově". :D
@jitapar
@jitapar 3 жыл бұрын
@@zdenek118 a chápu, že se potřebujeme s někým identifikovat... Ale notak, třeba Curieová si též nežila zrovna dobře a žena to byla... Takže? Nemůžeme si dát na trička ji, když už? Ani moc nechápu, proč se ženy potřebují identifikovat se ženami...
@hegeshovo
@hegeshovo 3 жыл бұрын
Já si primárně myslím, že je chyba snažit se na Toyen zpětně škatulkovat. A ač jsem se před pár lety snažil zjistit na toto téma víc, žádnou jasnou indicii o tom, že by se jistě identifikovala jako muž jsem nenalezl a spíš sem nabyl dojmu, že se právě snažila vymanit z rozdělování na mužské a ženské.
@jitapar
@jitapar 3 жыл бұрын
@@hegeshovo s tím souhlasím. O to více mne štve ,,první žena avantgardy". Ale když o sobě někdo i mezi přáteli mluvil jako o muži, nepovažuji za problém mluvit o něm jako o muži i po jeho smrti...
@pavlinaprochazkova1307
@pavlinaprochazkova1307 3 жыл бұрын
Bylo by samozřejmě skvělé, kdybychom se mohli vrátit zpátky k tomu férovému systému, který kdysi fungoval, ale zcela upřímně, tažnou silou jsou nakladatelství a pro ty jsou tyto spolupráce velmi výhodné. Vždycky se najdou lidé, kteří na tyhle podmínky přistoupí, i když je to tak trochu nemorální. Nakladatelství přeci nevydělávají tím, že si lidi chodí číst jejich knížky do knihovny. Takže pokud se nějaká zmínka o knize dostane k vyššímu počtu potenciálních zákazníků, je to pro ně jenom dobře. V dnešní době už je téměř všechno o třískání peněz...
@nataliakolackova5360
@nataliakolackova5360 3 жыл бұрын
Mně přijde, že fotky knih na Instagramu mohou být také prospěšné, jelikož Já si například prohlížím různé profily, abych se podívala, co tak lidé čtou a pak ještě nasbírala nějakou inspiraci pro mou další četbu, takže já osobně jsem za příspěvky s knihami poměrně vděčná.
@PetraPola
@PetraPola 2 жыл бұрын
Tak jsem si poslechla ten podcast a nejvíc mě pobavila hned počáteční věta: "Musí to být vzájemně výhodná spolupráce" :-D. Může mi někdo vysvětlit, jak je výhodná spolupráce, kdy blogger musí přečíst knihu, nafotit ji a zhodnotit, přičemž tomu věnuje mnoho hodin práce, a dostane za to právě tu recenzní knihu, která v průměru stojí tři čtyři stovky? A do toho ani nepočítám čas stráveny nad sebepropagací, aby měl ta čísla, kterých musí pro tu spolupráci dosáhnout. A co koukám na většinu těch spoluprací na Instagramu, tak z těch největších domů si ty knihy ani nevyberou, protože všichni dostanou ty samé. Paradoxně mě ti "nejvlivnější" booktobeři už nezajímají a nesleduju je, protože dostávají ty samé baličky, dárky apod., a řeknou o těch knihách taky skoro to samé. Být těmi mladými lidmi, raději si najdu brigádu a pak si koupím knihy, jaké chci a vykašlu se na podlízání vydavatelstvím, které oproti tomu, co nabízí mají úplně scestné požadavky. Ta epizoda Knižního klubu je fakt katastrofa.
@m6km6k
@m6km6k 3 жыл бұрын
Pochopil jsem to dobře, že si pan sečtělý profesor pustil nějaká tvá další videa? :-P Jdu si vyguglat Rosamundu... P.S.: Fidorka je skvělá, akorát kombinace jejích kalorií s kaloriemi obsaženými v pivu nemusí být pozitivní pro bodybuilding
@daviddurdis8558
@daviddurdis8558 Жыл бұрын
Jsem jediný, kdo dostal chuť na Fidorku?
@o.s.2355
@o.s.2355 3 жыл бұрын
proč má furt někdo potřebu řešit hovna typu, ty by jsi tohle neměl dělat a na tohle nemáš a na tohle taky ne , to můžou dělat jen tihle lidi a tyhle zase můžou tohle a tamti ne tohle. Nemůže si každý dělat co chce ? Dokud vyloženě neubližuje nikomu kolem sebe jak psychicky tak fyzicky ? Nebo někteří lidé mají privilegia dělat věci a ostatní ne ve smyslu natočit video o knížce ? 🤦
@fidricfidra9404
@fidricfidra9404 3 жыл бұрын
Myslíš podobná privilegia, jako mají booktubeři?
EP161 tradice
39:28
Na potítku
Рет қаралды 11 М.
Václav Cílek: Houby, uran, ledové sklepy…
35:40
Český rozhlas Radiožurnál
Рет қаралды 159 М.
Climbing to 18M Subscribers 🎉
00:32
Matt Larose
Рет қаралды 28 МЛН
3 wheeler new bike fitting
00:19
Ruhul Shorts
Рет қаралды 39 МЛН
Countries Treat the Heart of Palestine #countryballs
00:13
CountryZ
Рет қаралды 28 МЛН
2000000❤️⚽️#shorts #thankyou
00:20
あしざるFC
Рет қаралды 16 МЛН
EP230 johann wolfgang goethe - utrpení mladého werthera
33:42
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP228 Proč už umění není, co bývalo?
37:51
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
EP121 smrt autora
40:04
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
EP235 ken kesey - vyhoďme ho z kola ven
29:41
Na potítku
Рет қаралды 6 М.
EP196 instapoezie
42:53
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP231 jerome david salinger - kdo chytá v žitě
32:20
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP223 struktura literárního díla
27:58
Na potítku
Рет қаралды 6 М.
EP229 william shakespeare - sen noci svatojánské
42:30
Na potítku
Рет қаралды 6 М.
EP232 jak se živí bohemista
35:06
Na potítku
Рет қаралды 11 М.
Climbing to 18M Subscribers 🎉
00:32
Matt Larose
Рет қаралды 28 МЛН