Poslouchala jsem dnes v práci a super. Moc dekuju kluci :) (to aby bylo vidět že i po 4 letech kdy je toto video na YT se stále najde spokojený divák...) 😊
@tomasmoravek692812 күн бұрын
interpretace domů na kůlech z důvodu rozšíření jezera, je dosti úsměvná
@tirmisak3254 жыл бұрын
moc děkuju za rozšíření informací o téhle době,super video,:)
@tomholec7074 жыл бұрын
Moc hezké
@nirasa4 жыл бұрын
pěkné povídání
@9kristyn94 жыл бұрын
Moc hezké povídání. Já jsem se tedy celou dobu těšila na povídání o dětech :-D
@badaxebadaxe22486 ай бұрын
Ještě k těm tlachům o transportu mědi a dalších materiálů. Jednak ta měď se lišila a jiná byla z Kypru (jméno ostrova je právě od mědi) a jiná třeba z Alp, díky příměsím. A protože ti kdo zpracovávali kovy, byli i ve středověku vždy nositeli "tajemství" tak věděli, že když smíchají měď z Alp a cín z Cornwalu bude výsledek tvrdší a i jaký má být poměr že třeba váhově 9 a půl dílu mědi k jeden a půl dílu cínu a tavit při nějaké teplotě (ta se velmi přesně určuje barvou taveniny) a že materiál bude dobře zatékat a bude vhodný i pro menší věci, ale že nebude tak měkký jako s mědí z Kypru. Takže logicky si nechám přivézt materiál (Egypťané třeba těžili na Sinaji) a pak si mohu určovat co vlastně vyrobím. A měď ani bronz se obvykle nekovaly, odlévaly se, pak se jen dopracovaly očištěním. Obecně je to celé dost slabota, nevím, jestli ve škole nedával pozor, nebo prostě učitelé o kovovýrobě vědí prd.
@badaxebadaxe22486 ай бұрын
A blbostí je i to, že cín je tvrdý, naopak je měkčí než měď, až slitina tedy bronz je tvrdší než kterákoli z komponent.
@rdkzalesak5 ай бұрын
Ano měď i cín jsou měkké. Ale cín naruší krystalickou mřížku mědi a tím se výsledná slitina zpevní. Pořad ale není o metalurgii, moc pěkné a děkuji!
@mireknovacek96804 ай бұрын
Zdravím, můžu se zeptat? Co to je na tom prvním obrázku s tím koněm? To vypadá jako vůz, kde kůň šlapal jako na kole, a mohlo to jet rychleji než je rychlost koně.