Nasz pop!cast naukowy 🚀 jest już na: 💜 Anchor: anchor.fm/popcast-naukowy 💚 Spotify: open.spotify.com/show/1N7TlyY7PSzVOJPQilfb0X
@jarosawdworakowski72812 жыл бұрын
Bardzo cenię sobie takie treści, w związku z tym zostawiam komentarz dla zasięgów. Niech algorytm widzi
@bunkiernauki2 жыл бұрын
Piękne dzięki! 🖤💛
@grzechu20142 жыл бұрын
Trafiłem tu z komentarza z kanału Kacpra i trzeba dodać do subow i podcastu. Super się słuchało
@bunkiernauki2 жыл бұрын
Dzięki wielkie! 🖤💛 Właśnie przed momentem obejrzeliśmy arcyciekawy film Kacpra Pitali o końcu Wszechświata - serdecznie polecamy!
@ktosktosiowaty2 жыл бұрын
Dzięki za przygotowanie i wrzucenie tego materiału :)
@bunkiernauki2 жыл бұрын
Polecamy się! 😁 We wrześniu szykujemy dla Was bombę 💣
@dariusmallord78772 жыл бұрын
Wytłumaczone tak że nawet ja zrozumiałem a to na prawdę dużo znaczy. Dzięki wielkie Dobry bardzo dobry materiał
@bijgomeza39492 жыл бұрын
Dużo ciekawych informacji, o których nie słyszałem jeszcze na polskim YT pomimo obejrzenia mnóstwa filmów o kosmosie.
@bunkiernauki2 жыл бұрын
Dzięki 🖤💛 Zatem na pewno spodoba Ci się nowy odcinek specjalny, który wrzucimy już w następną środę! 💣
@jakeblues98872 жыл бұрын
miialem zaszczyt i przyjemnosc uczyc sie fizyki u dr Płazaka na zaocznej informatyce na AGH swego czasu, ze znienawidzonego przedmiotu fizyka stala sie moim hobby, znakomity popularyzator! dziękuje za ten film!
@bunkiernauki2 жыл бұрын
Dzięki! 🖤💛
@buwizz.pl-jadezprademPL2 ай бұрын
ależ miło się słucha :]
@martapaczynska97792 жыл бұрын
Super ! Czekam na więcej wykładów z dr Płazakiem ! :)
@joannawrzosek96402 жыл бұрын
Dziadku Tomaszu, dziękujemy za ucztę naukową! I więcej prosimy, więcej nagrań!- w imieniu swoim i Twoich wnuczek❤
@jakubrudy93722 жыл бұрын
super materiał, szkoda, że tak krótki
@HasioSznup3 күн бұрын
Bardzo fajny kanał
@bunkiernauki2 күн бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy!❤️
@podkarpackiwedkarz385112 күн бұрын
Jescze się dużo musimy nauczyć :))
@MrBGsystem2 жыл бұрын
Słuchałem z ogromnym zaciekawieniem i podziwem 🤠
@PawelHoraczy2 жыл бұрын
Super ciekawa rozmowa, prowadzący też kozak, sporo rzeczy się dowiedziałem, pozdrawiam
@polip3k4482 жыл бұрын
NOOO JEZU W KONCU KOSMOS. KOSMOS KOSMOS JAK JA KOCHAM KOSMOS
@pawel-_-2 жыл бұрын
Analogia do temperatury w temacie "początków" wszechświata ma tutaj poważny problem, ponieważ brana pod uwagę jest tylko teoria względności (która pomimo bycia teorią jest tutaj prezentowana jak pewnik), a zupełnie ignorowane są oddziaływania kwantowe, które miałby istotny wpływ w początkowych etapach wszechświata. Jak wiadomo, teoria względności i teoria kwantowa są z sobą niekompatybilne - przez to w zasadzie nie można powiedzieć co było na "początku" (jeśli takowy miał miejsce; a tym bardziej "przed początkiem") wszechświata. Do tego potrzebna by nam była kwantowa teoria grawitacji.
@skokowydemon45532 жыл бұрын
Teoria naukowa oznacza pewnik.
@pawel-_-2 жыл бұрын
@@skokowydemon4553 teoria naukowa oznacza, że jest falsyfikowalna. Bardzo dobre kryterium, ale nie daje nam pewności, że jest prawdziwa. Prawo powszechnego ciążenia też można by nazwać teorią za czasu gdy była opublikowana, ale teraz okazuje się, że są warunki, w których nie działa (przez co ostatecznie ustąpiła miejsca teorii względności)
@dariuszolesik801517 күн бұрын
Jako ludzie mamy skłonność do wyciągania wniosków (często błędnych ) z obserwacji zjawisk. Widzimy różną pracę zegarów (pomiar) i wymyślamy teorię względności czasu , pomijając fakt, że prędkość i grawitacja zmieniają prędkość wibracji cząstek elementarnych czyli pomiar nie Czas. Stąd, jeśli "Energii nie można stworzyć ani zniszczyć" istniała zawsze. I tyle w temacie początków czasu , punkt Zero nie istnieje. Stąd, jeśli Wszechświat był pełen Energii (ciemnej, nieznanej ...) była lub stała się Inteligentna , skondesował do "punktu" i mamy Bum - wielki wybuch - rozpoczął się proces kreacji Materii . I tu zaczyna się problem nauki , czym jest Inteligentna Energia ;)
@Dendus902 жыл бұрын
O ile bardzo szanuję Pana doktora Płazaka, to ten wywiad był dość chaotyczny. Dla osób, które nie są zaznajomione akademicką fizyką będzie trudny lub wręcz niemożliwy do zrozumienia. Staraliście się za dużo tematów opowiedzieć na raz. Chyba lepiej byłoby zacząć od przedstawienia STW oraz OTW a na następnym spotkaniu opowiadać o ich konsekwencjach, modelach Wszechświata. Przykładowo Veritasium zorbiło ciekawy wstęp do OTW kzbin.info/www/bejne/joPVYp6XjbB1qbc&ab_channel=Veritasium fajnie byłoby zaprosić dr Płazaka aby zrobił coś podobnego tylko dla polskojęzycznego widza. Kolejną sugestią jest dodawania jakiś materiałów pomocniczych w postprodukcji. Pan Płazak wspomina o zdjęciu Einsteina i Hubbela, to warto je dodać. Jak wiadomo, grafika jest warta 1000 słów. Super, że tego typu materiały powstają w języku polskim. Mam nadzieję, że będziecie się rozwijać.
@balrog7252 Жыл бұрын
Panie Tomaszu 50 minut minęło jak jedna sekunda. To chyba dowód na to, że pojęcie czasu jest względne. 😀 Tłumaczy pan trudne rzeczy w sposób tak zrozumiały i ciekawy, że można słuchać godzinami, a najważniejsze jest to, że sam, pomimo tego, że rozumiałem to wszystko o czym pan opowiadał już wcześniej, ale nie umiałbym w jasny precyzyjny sposób wytłumaczyć tego innym, dzięki panu już umiem.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Dziękujemy pięknie za ten komentarz w imieniu Pana Doktora! ❤
@KarolKorol2 жыл бұрын
Kiedy usłyszałem pierwsze "na pewno", to sobie pomyślałem: "Oczywiście, na pewno, ale tylko do czasu, aż ktoś udowodni, że były w tym wszystkim jakieś luki w rozumowaniu". Najwięcej tych "na pewno" wyparowuje, kiedy wchodzi do gry fizyka kwantowa.
@tixarfuriaa Жыл бұрын
mmmmm miod na moje uszy :)
@SolidSnake592 жыл бұрын
Ale Pan profesor lubi rozciągać odpowiedzi na proste pytania.
@michallesz22 жыл бұрын
Sprawdźcie zjawisko Dopplera a wtedy zrozumiecie że wszechświat się zapada. Zjawisko Dopplera zostało źle wyjaśnione. W tych czasach kiedy wymyślono zjawisko Dopplera nie było jeszcze przyrządów aby je zbadać , więc opisano zjawisko rozumowo. Ale dzisiaj mamy już przyrządy aby sprawdzić to zjawisko i w doświadczeniu wychodzi że jest akurat odwrotnie a to oznacza że skoro widmo gwiazd przesunięte jest ku czerwieni więc to oznacza że wszechświat się zapada.
@pawelbjanowski2 жыл бұрын
Mamy przyrządy i wszystko gra na co możemy przytoczyć wiele prac naukowych. A jakie to świadczą o tym zapadaniu? W jakim to doświadczeniu wychodzi odwrotnie?
@michallesz22 жыл бұрын
Dawniej na Ziemi były lodowce a teraz zrobiło się cieplej. A skoro wszechświat się rozszerza to powinno być na Ziemi coraz zimniej z jest coraz cieplej , więc teoria rozszerzającego się wszechświat nie zgadza się z tym co dzieje się na Ziemi , a to oznacza że teoria jest błędna.
@michallesz22 жыл бұрын
Jeżeli wszechświat się rozszerza to dlaczego zderzają się galaktyki ? Jedno zaprzecza drugiemu. Czyli dzisiejsza fizyka jest do bani. A ludzie którzy ją tworzą to chyba nie potrafią myśleć.
@pawelbjanowski2 жыл бұрын
Jabłko też spada na Ziemię a nie oddała się w nieskończoność. Bliskie galaktyki są wystarczająco związane grawitacją żeby poruszały się jak ta im każe. Rozszerzenie widać w największych skałach dopiero. Sam Hubble filtrował wyniki bo widział też przesunięcia ku czerwieni. Ważne żeby potrafić wyciągnąć z obserwacji odpowiednie wnioski. Im dalej są galaktyki daleko od nas tym szybciej się od nas oddalają. Nie rozszerzają się atomy, planety, gwiazdy, galaktyki czy nawet ich gromady. Puchnie przestrzeń między odległymi obiektami.