Warzenie piwa z zacieraniem 4/4

  Рет қаралды 118,728

Browar Kopyra

Browar Kopyra

Күн бұрын

Пікірлер: 71
@Deihan1st
@Deihan1st 9 жыл бұрын
Dotarłem do końca cyklu filmów "Warzę z kopyrem" i czapka z głowy. Bardzo fajny kurs. Wiadomo, że nie dasz rady przekazać wszystkiego w takim filmie, robienie piwa to jednak dość złożony proces (oglądając filmy wydaje się to bardzo łatwe :)) w porównaniu do wina. Stąd tyle pytań w komentarzach. Ale chodzi właśnie o to, żeby zobaczyć JAK niektóre rzeczy robi się przy takim domowym dłubaniu. To, że zdobywałeś nagrody tylko uwiarygadnia to co widać, że można w ten sposób coś fajnego osiągnąć. Myślałem, że zacieranie to jednak dużo bardziej skomplikowany proces. Po cyklu filmów teoretycznych, szczególnie właśnie zacieranie i pilnowanie tych temperatur wydawało mi się diablo trudne w domowych warunkach. A tu proszę. Nastawić garnek, podgrzać i zostawić. Ewentualnie dogrzać jak temperatura zacznie opadać. Nawet nie wiedziałem, że jest firma, która sprzedaje domowe zestawy do robienia piwa. Świetna robota, dzięki, że Ci się chciało poświęcić tyle czasu.
@andrewfilipczak6277
@andrewfilipczak6277 5 жыл бұрын
Kurnia Tomek, jesteś chodzącą i piwo ważącą encyklopedią!!! Filmy długie ale po brzegi wypełnione bardzo dobrą i pożyteczną informację! Chociaż waży piwo już od kilku ładnych lat, to i tak po paru swoich filmach wiele się od ciebie nauczyłem! Wielkie dzięki!!!
@mytarget9286
@mytarget9286 4 жыл бұрын
48 godzin fermentacji burzliwej w FERMENTORZE :) otworzyłem na chwile, najpierw mnie by CO2 zabiło potem rozjebało mnie mózg od zapachu :D będzie git. Dobre wskazówki, filmy jak najbardziej polecam.
@mytarget9286
@mytarget9286 4 жыл бұрын
Dziś wyraźny zapach alko ale mało co2 zapach najpierw kwaśny potem chmiel wyczuwalny wyraźnie. Uchylone przykrycie. Martwi mnie kwaśny zapach ale ten zapach nie pachniał ani octem ani dziwnymi zapachami ale kwaśny.
@Czarnoprochowe
@Czarnoprochowe 3 жыл бұрын
Dołączę do pytania, mam już brzeczkę w fermentatorze od 23 godzin. Na powierzchni jest parę bąbelków, trochę się pieni, zaworek pracuje, ale absolutnie nie ma takiej gęstej piany i kipieli. To brewkit weizen od Gozdawy. Czy coś spierdzieliłem?
@kermitzaba8758
@kermitzaba8758 3 жыл бұрын
To nic innego niż zwykłe gotowanie. Pozdrawiam!
@joker0skater
@joker0skater 11 жыл бұрын
Faktycznie trochę długie, ale to i tak kawał dobrej roboty, wielu początkującym jak ja na pewno seria 'warzę z kopyrem' się przydała. Czekam na odcinek zacierania dekokcyjnego!
@Orgelbrant
@Orgelbrant 11 жыл бұрын
Filmy nie są wcale za długie. Dla mnie mogą być dłuższe!
@dkarwot
@dkarwot 9 жыл бұрын
No to chyba wiem tyle ile mogłem się dowiedzieć. W sobotę (lub niedzielę, jeśli w sobotę do pracy) warzenie :)
@rafaostolski7195
@rafaostolski7195 2 жыл бұрын
Dobrze prawisz !
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Skosów akurat się nie zamraża. Skosy na podłożu agarowym przechowuje się w warunkach chłodniczych. Zamraża się drożdże w glicerynie. To są rzeczy do przeprowadzenia nawet w domu. Ale fakt, w warunkach laboratoryjnych pewnie i ciekły azot ma zastosowanie.
@sunnylion87
@sunnylion87 11 жыл бұрын
można przechowywać skosy w zamrażarce ;) albo w ciekłym azocie :) do namnożenia ich potrzebujesz naprawde niewiele, namnażasz w sterylnych warunkach np. za pomocą mieszadła magnetycznego, w ten sposób możesz robić też startery :) pozdro!
@SevenTomasz
@SevenTomasz 11 жыл бұрын
Super pomysł i wykonanie takiej serii filmów!
@sunnylion87
@sunnylion87 11 жыл бұрын
browary uzywają również pras filtracyjnych ;) np. sulimar tylko wtedy śrutują praktycznie na mąke ;) pzdr!
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Szczep drożdży jesteś w stanie odtworzyć nawet z jednej komórki. Te drożdże z 1842 r są po prostu cały czas namnażane, raczej z kolejnych pokoleń, niż z drożdży z 1842 r.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Używa się go do filtracji.
@kamilkasprzyk7967
@kamilkasprzyk7967 2 жыл бұрын
Witam, Mam pytanie dotyczące dodawania drożny do piwa, drożdży suchych z torebki. Czy trzeba odlać brzeczkę z głównego zbiornika do garnkach i tam rozpuścić drożdże czy można je bezpośrednio wsypać do brzeczki i napowietrzyć? Czy temperatura brzeczki musi być podwyższona do dodania drożdży? Dziękuję za informację i pozdrawiam
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Co najmniej godzinę.
@piotrraszkowski9700
@piotrraszkowski9700 8 жыл бұрын
Hej, Bardzo fajny materiał, mega przydatny! Mam jedno pytanie, po całej procedurze, wymyciu fermentorów, wężyków itp. cały czas mam wrażenie, że utrzymuje się zapach słodu (szczególnie w kadzi filtracyjnej). To co zrobiłem to umyłem fermentor płynem do mycia naczyń, próbowałem także OXI, zapach ciągle jest. Czy jest to problem? Czy jest to coś z czym powinno się walczyć? Czy może umyć i wydezynfekować OXI przez kolejną warką i się nie przejmować?
@SuperGrzes1987
@SuperGrzes1987 11 жыл бұрын
A czy dało by się jakoś tą gęstwę doprowadzić do stanu suchego takiego jak na początku przed dodaniem. czy takie wysuszenie ich nie pozwoliło by ma przechowywanie ich znacznie dłużej ??
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Nie, to skomplikowany proces. W warunkach domowych chyba nie do przeprowadzenia.
@Sajmoooon
@Sajmoooon 7 жыл бұрын
Witam, Materiał bardzo przydatny i dzięki niemu przymierzam się do pierwszej własnej warki z zacieraniem. Jednak mam pewną zagwozdkę a mianowicie co z granulatem chmielu dodawanym podczas gotowania w sensie czy warkę po gotowaniu przelać do pojemnika fermentacyjnego razem z tym granulatem czy bez a jak bez to jak najłatwiej oddzielić warkę od chmielin a może jest to zależne od stylu? z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
W kolejnych odcinkach chyba o tym było. Trzeba zrobić whirlpool.
@Sajmoooon
@Sajmoooon 7 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź od razu zabieram się do lektury na ten temat.
@Czarnoprochowe
@Czarnoprochowe 3 жыл бұрын
Cześć, miałbym kilka pytań, na które jeszcze nie znalazłem w tej serii odpowiedzi. Brewkit nachmielony słód już zagotowany, mogę dodać do fermentora do zimnej wody z kranu? Właściwie do jakiej temperatury muszę wystudzić brzeczkę przed dodaniem drożdży? Wystarczy do 30°C, a potem spadnie w pomieszczeniu do 22? Czy absolutnie poniżej 22?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 3 жыл бұрын
Lepiej schłodzić do 20C, bo zanim się obniży z 30 do 20 C to całe piwo przefermentuje. Generalnie w lecie jest problem i z chłodzeniem i z utrzymaniem temp. fermentacji.
@Czarnoprochowe
@Czarnoprochowe 3 жыл бұрын
@@BrowarKopyra no właśnie nie za bardzo mogłem schłodzić do takiej temperatury... A piwo praktycznie nie zaczęło fermentować. Ledwie pyrka
@Singerg1000
@Singerg1000 11 жыл бұрын
Ok, co najmniej godzinę mówisz... czy w związku z tym jakiś wynik na balingometrze jest konieczny do osiągnięcia? CZy po prostu gotujemy 1h i koniec...
@jerzykrzywonos846
@jerzykrzywonos846 3 жыл бұрын
Cześć, gdzie można kupić taki zaworek do węża?
@mireks3114
@mireks3114 3 жыл бұрын
Czy do tego dodaję się przed drożdżami ekstrakt słodowy niechmielony lub 1kg cukry tak jak w przypadku brewkitów ?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 3 жыл бұрын
Nie.
@Hepward
@Hepward 4 жыл бұрын
po chmieleniu nie trzeba odcedzić chmielu?
@TheMieszkooo
@TheMieszkooo 7 жыл бұрын
u mnie woda z kranu jest bardzo goraca. zmierzylem teraz i ma 62stopnie. mozna taka wysladzac?
@tomaszkaminski3718
@tomaszkaminski3718 9 жыл бұрын
Mam pytanie dotyczące procesu wysładzania. Przy pokazanej przez Pana metodzie z przenoszeniem zacieru do kadzi filtracyjnej, odczekaniu ok. 15 minut w celu ułożenia się słodu i późniejszym zwracaniu mętnej brzeczki, można zaobserwować znaczny spadek temperatury w fermentorze. Kiedy przestajemy podgrzewać zacier po mash-oucie, z 78 temperatura spada do ok. 60 stopni. Zatem temperatura wody użytej do wysładzania (78st.) przepływając przez młóto rownież spadnie (z moich pomiarów- do ok 65st.) Czy zatem nie powinno się wysładzać wodą o wyższej temperaturze, tak aby uśredniona temp. młota wyniosła w konsekwencji wartość ok. 78 stopni?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 9 жыл бұрын
Nie wydaje mi się. Może te 80 C jest ok, ale więcej bym nie dawał.
@pikomikoable
@pikomikoable 11 жыл бұрын
Czyli ten wąż sylikonowy jest potrzebny czy nie? Bo na filmiku, nie widać żeby został użyty- leży cały czas w kartonie.
@damiano6166
@damiano6166 9 жыл бұрын
Hmm ja jeszcze mam wątpliwości co do wysładzania, bo tutaj są pewne zależności no bo co jeżeli warze 10L piwa przykładowo 15blg to między wysładzaniem, a chmieleniem brzeczki powinienem mieć co najmniej 12blg?
@QuantPL
@QuantPL Жыл бұрын
Spaprałem swoje pierwsze piwo z zacieraniem przez wysładzanie poniżej 2 BLG. Do piwa przedostały się garbniki i tak jak wspominał Tomek, podniebienie "cierpnie", a na zębach pozostaje specyficzna tekstura, która pojawia się również przy np. wypiciu dużej ilości Coli. Na forach wyczytałem, że jest szansa aby takowe piwo jeszcze się z czasem ułożyło, a ściągająca goryczka zniknęła prawie do zera, jednak warto zapytać o zdanie eksperta także i tutaj :) Wylewać w kanał czy dać jeszcze szansę?
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra Жыл бұрын
Wylać zawsze zdążysz, ale cudów się nie spodziewaj.
@QuantPL
@QuantPL Жыл бұрын
@@BrowarKopyra Dziękuję za odpowiedź! :)
@QuantPL
@QuantPL Жыл бұрын
Dla ludzi z podobnym problemem - około miesiąc po butelkowaniu piwo faktycznie się ułożyło. Jak najbardziej pijalne, aczkolwiek co delikatniejsze podniebienie wyczuje nuty mocnej czarnej herbaty (?). Uczucie "ściągania" zanikło kompletnie.
@Kamyk1911
@Kamyk1911 10 жыл бұрын
Kopyr, zrobiłem kilkadziesiąt piw i wysładzałem wodą o temp 100'C.. jaki to miało późniejszy wpływ na piwo? po 10 latach przewy wracam do warzenia dzieki Twoim filmom :D Zdrowie!
@uguei
@uguei 8 ай бұрын
Witam Panie Tomaszu. Wiem, że komentuje film z przed miliona lat. Liczę, że mimo to pan to przeczyta i odpowie. W sobotę będę pierwszy raz warzyć piwo z słodu a nie brewkitu. Mam pytanie. Czy przy tej metodzie warzenia nie dodaje się glukozy cukru, czy czegokolwiek słodkiego do pożywki dla drożdży podczas przygotowania Warki? Pozdrawiam.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 8 ай бұрын
Nie. Cukier/glukoza tylko do refermentacji. No ewentualnie dla wytawności w West Coast IPA lub w klasztornych.
@uguei
@uguei 8 ай бұрын
@@BrowarKopyra Dziękuję pięknie. Pozdrawiam.
@ukuk907
@ukuk907 7 жыл бұрын
A ja mam takie pytanie-czy mozna bez szkody fermentowac 10l warki w 30l fermentorze?Czy lepiej kupic 15l baniak?I jeszcze jedno,czy do cichej mozna uzyc 30l fermentora,czy tez w mniejszym?Czytalem gdzies,ze moze sie utlenic w takim duzym ale chcialbym potwierdzic😉Z gory dziekuje za odpowiedz
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Obejrzyj live z short&shoddy. Jest tam trochę o tym.
@ukuk907
@ukuk907 7 жыл бұрын
Tomasz Kopyra Dzieki,a chociaz mniej wiecej kiedy o tym mowisz?Bo ponad trzy godziny bedzie ciezko z czasem:)I propsy za serie"warze z Kopyrem"-dzisiaj bedzie pierwsze zacieranie,wlasnie tej ipy z short'n'shoddy.Pozdro
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 7 жыл бұрын
Można w 30l, ale lepiej w mniejszym.
@ukuk907
@ukuk907 7 жыл бұрын
Tomasz Kopyra No,zloty czlowiek😀Gracie Maestro#piona
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 9 жыл бұрын
Ile litrów odfiltrujesz po zacieraniu? Tyle co przed wsypaniem słodu (na samym początku filmu) nalałeś do brązowego gara?
@AmbientPlanet
@AmbientPlanet 9 жыл бұрын
+MortimerKadaver na poczatku bylo 15 litrow w garnku podczas zacierania a po wyslodzeniu juz cos kolo 23 litrow chyba
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 9 жыл бұрын
AmbientPlanet Dzięki za odpowiedź!
@Bartekem88
@Bartekem88 8 жыл бұрын
Mam dwa pytania. Jak długo takie piwo może leżeć aby się nie zepsuło ? a drugie, dosyć banalne ale i tak je zadam aby się upewnić :). można zmniejszyć proporcje tak aby wyszło z 10 litrów piwa ? Chcę spróbować uwarzyć pierwsze piwo jednak nie chciał bym na początku zrobić 40 butelek które przecież nie wiadomo czy wyjdą jak należy.
@SkriptzSome
@SkriptzSome 8 жыл бұрын
1. Długo, kilka miesięcy może wytrzymać, a czasem nawet kilka lat. Lepiej trzymają się piwa mocne, oraz piwa ciemne. Jasne/słabe będą szybciej się psuły. Generalnie trzymaj póki po nalaniu do kufla (czy innego szkła) nie stwierdzisz, że nie nadaje się do picia (nieprzyjemny aromat/smak). Swoją drogą: Portery Bałtyckie bardzo ładnie dojrzewają. 2. Można. Ale jeżeli z przepisu wychodziło 20 litrów, to otrzymasz nie 10 litrów, ale (na przykład) 8,5 litra. Po prostu straty będą proporcjonalnie większe. Nie powinno to jednak zmienić nic poza kosztem pojedynczego piwa (o ile dbaliśmy o sterylność naszej pracy).
@radekradek3974
@radekradek3974 4 жыл бұрын
polecam zrobić ciasto do pizzy na pobranych tak drożdżach :)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 4 жыл бұрын
Może być w zauważalny sposób goryczkowa, no chyba że drożdże po weizenie, witbierze czy hellesie.
@radekradek3974
@radekradek3974 4 жыл бұрын
@@BrowarKopyra fachowcem nie jestem, drożdże z brewkita, ale siostrzenica kilkuletnia mówiła że 100 pucharów za pizze. mi więcej nie trzeba.:) po wypłacie pierwsze piwo będę robił z zacieraniem(na pochybel własny pomysł)
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 11 жыл бұрын
Światło inaczej się załamuje w różnych środowiskach.
@TheRumunskoje1
@TheRumunskoje1 4 жыл бұрын
No dobra, ale refraktometr też jest potrzebny, prawda? Poza tym, nie wspomniałeś ile wody trzeba na wysłodowanie.
@BrowarKopyra
@BrowarKopyra 4 жыл бұрын
Wystarczy ballingomierz.
@Singerg1000
@Singerg1000 11 жыл бұрын
Wszystko ok ale jak długo należy gotować tę brzeczkę? Pilne!!
@parkourstylenet9960
@parkourstylenet9960 4 жыл бұрын
Nie za długo. Mam nadzieję że pomogłem i że nie musiałeś/aś czekać zbyt długo: )
@MrMisza007
@MrMisza007 11 жыл бұрын
Wikipedia wszystko wyjaśnia ;) wpisz u wujaszka Gugla "refraktometr" i dwa pierwsze linki wszystko Ci wyjaśnią :)
@sczmur
@sczmur 11 жыл бұрын
A ja mam pytanie, czy powiesz coś o piwie miodowym? Jak dodać miód w jakiej fazie i co zrobić żeby drożdże nie zjadły całego miodu i żeby nasze piwo miało miodowy smak? Proszę o odpowiedź.
@Singerg1000
@Singerg1000 11 жыл бұрын
Jaki jest generalnie cel gotowania brzeczki? Ja mam problem z doprowadzeniem brzeczki do wrzenia. Korzystam z taboretu i kega 50-cio litrowego. Max. temperatura jaką udało mi się uzyskać to 92 stC w związku z tym gotowanie przedłużam o kolejną godzinę. Jaki jest generalnie cel gotowania brzeczki? Chcę zrozumieć...!
@tomkos80
@tomkos80 11 жыл бұрын
Panie Tomku, filmiki fantastyczne jak i cały blog, ale wrzuca ich Pan tyle ,ze przeciętny pracujący polak( czyli ja ) nie nadąża tego oglądać :(
@mytarget9286
@mytarget9286 4 жыл бұрын
Tomaszu Tomaszu ogarnę to za 1szym razem brewness.com/pl/recipe/atak-chmielu-2019/view
@mytarget9286
@mytarget9286 4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/q6jNmYuEhKp8eNE zobaczymy 14 sierpnia 👌😁🍺 mam nadzieję że nic nie zepsułem
@smartpawel
@smartpawel 6 жыл бұрын
Bracia Niemcy...??? Chyba Twoi bracia!
Warzenie piwa z zacieraniem 2/4
16:35
Browar Kopyra
Рет қаралды 131 М.
Session New England IPA warzę z kopyrem
20:36
Browar Kopyra
Рет қаралды 34 М.
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
Warzenie piwa z zacieraniem 3/4 (filtracja)
18:37
Browar Kopyra
Рет қаралды 136 М.
Warzenie z ekstraktów 1/2 - warzę z kopyrem
22:14
Browar Kopyra
Рет қаралды 219 М.
Piwo Bałtycki Dziad
14:41
Rórek
Рет қаралды 206
10 błędów popełnianych przy warzeniu piwa w domu #piwodomowe
12:40
Piwna Kompania - Podróże i Piwo
Рет қаралды 3,4 М.
Chmiel w piwie 1/2
15:49
Browar Kopyra
Рет қаралды 22 М.
Warzenie piwa z brewkitu jest proste - warzę z kopyrem
16:55
Browar Kopyra
Рет қаралды 432 М.
Rozlew czyli butelkowanie piwa domowego 1/2 - warzę z kopyrem odc. 4.
29:31
Tuningowanie brewkitów jest proste [warzę z kopyrem]
12:04
Browar Kopyra
Рет қаралды 55 М.
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН