Witam serdeczniemam pytanie odnośnie beczki dębowej czy warto trzymać wo wiśni i ile trzymać miesięcy
@Spawacz8892 жыл бұрын
Witam,ja robię podobnie winko z wiśni jak pan tylko ze ja Na fermentator 30l daje 20kg wiśni 6kg cukru pożywkę+drożdże i mieszadłem to wszystko mieszam i odstawiam na tydzień.Wtedy zlewam do balona i czekam aż przestanie pracować .Po zlaniu pięknie pracuje aż miło
@benjitsuPL2 жыл бұрын
Prośba o podanie linka do drożdzy lub ich nazwy jeśli je Pan poleca. (dotychczas używałem markeowych fermwin, fermicru z biowin/browin) I pytanie czy nie obawia się Pan negatywnego wpływu przez pestki, które zawierają kwas pruski? (ja zawsze drylowałem - może niepotrzebnie)
2 жыл бұрын
Drożdże dobieram albo takie które uwydatniają aromaty owocowe, albo dzikie. Ogólnie przy tym winie nie ma to większego znaczenia, choć jeśli w owocach mało azotu, to trzeba suplementować, bo może pojawic sie goryczka. Ja jestem fanem amigdaliny i pestkowość lubię i zawsze robię bez drylowania. Kwas pruski powstaje dopiero w naszym organiźmie po działalności enzymów z wątroby. Większym zagrożeniem jest alkohol, który ma potwierdzone działanie rakotwórcze.
@didek_b2132 жыл бұрын
U mnie w tym roku jedne wiśnie nie obrodziły a drugie w znikomym stopniu i pozostałem z pustym balonem. Jak długo takie rozrobione Oxy da radę w atomozerze?
@marekk69872 жыл бұрын
Dojrzewa czeremcha,też tak jak wiśnia z rodziny różowatych Warto znaleźć krzew z owocami o niewielkiej goryczce.Tygodniowa fermentacja miazgi daje wina podobne do wiśniowego z posmakiem suszonej śliwki i trufli.Dodatek jeżyn wzbogaca nastaw w kwasy.
@didek_b2132 жыл бұрын
@@marekk6987 W tamtym roku robiłem pierwszy raz z czeremchy i rozczarowałem się. Ale sugestie mile widziane. Z różą było podobnie, ale zacząłem ja suszyć i jest o niebo lepiej. Dzięki.
@marekk69872 жыл бұрын
@@didek_b213 Chyba była nie w pełni dojrzała lub gorzka. Dla mnie czeremcha to priorytet.Mam prywatno-publiczne😊 krzewy,które przycinam i podsypuję mączką bazaltową. Co do wina z dzikiej róży proszę zajrzyć na mój kanał,tam podałem kilka ciekawych podejść do owoców dzikiej róży.
@didek_b2132 жыл бұрын
@@marekk6987 wiem, widziałem, subskrybuję już od dawna. Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
Oxy zużywam najczęściej w ciągu 2 tygodni.
@andrzejzielinski94802 жыл бұрын
Aligansio. Winko wiśniowe jak najbardziej :) Chociażby tylko po to by zaprawić beczkę :) Łapka w górę . Pytanko jeszcze :) Czy zaprzyjaźniony Bednarz ma w swoim warsztacie beczki lipowe ?
2 жыл бұрын
Nie ma. Akacji też nie ma. Ale może zrobić jeśli będzie miał materiał.
@andrzejzielinski94802 жыл бұрын
@ Jak by co to 2x 30 L lipowej bym wziął . Na miodzik . 🤩
@TomaszAugustyniak2 жыл бұрын
Czy obniżał Pan kwaśność moszczu z wiśni (niekoniecznie w tym nastawie) ? Jak tak to czym, i czy warto?
@TheArasss2 жыл бұрын
Drożdże redukujące kwas np Lalbin71b lub HD S62
2 жыл бұрын
Obniżałem. Najczęściej dodatkiem wody, lub działaniem drożdży. Wszystko zależy od gustu, ale ani drożdże odkwaszające nie są jakieś specjalnie wdzięczne, ani rozwadnianie wina nie nadaje mu dodatkowych walorów :)
@TheArasss2 жыл бұрын
@ BC S103 zjadają do 40%
2 жыл бұрын
Sprawdzałem w ubiegłym sezonie wszystkie drożdże które są stosowane do odkwaszania i żadne nie uzyskały takiego wyniku ;) Te o których piszesz są stosowane do refermentacji i nic nie wiem o ich obniżających kwasowość właściwościach, tym bardziej jeśli są stosowane jako szampańskie nie powinny nic zmieniać w winie.
@TheArasss2 жыл бұрын
@ post z 27 lipca na ich FB
@pjoter22432 жыл бұрын
Filmik wino/piwo 1300 wyświetleń 6 komentarzy. Filmik fotowoltaika 140 tys. wyświetleń 300 komentarzy. Sposób opowiadania zawsze ten sam - ciekawy
2 жыл бұрын
Życie. Tak działa ta platforma. Czas zmienić charakter materiałów 😁