Wpływ funkcji stop-start na turbosprężarkę

  Рет қаралды 86,822

Damian Smigielski

Damian Smigielski

7 жыл бұрын

Może komuś się rozjaśni, bo już nie mam siły czytać i wysłuchiwać legend z mchu i paproci. :-)

Пікірлер: 345
@igoruniek
@igoruniek 7 жыл бұрын
Dziękuję za taką poradę, mi w 1.5 rocznym aucie na start stopie zaczął rzęzić rozrusznik, star stop zawsze włączony auto 80% jazda miejska, serwis wymienił rozrusznik który w aso nowy wyceniany jest na 2600zł dobrze ze na gwarancji, akumulator wg nich nie wytrzyma juz do zimy a typ EFB 600zł. W sterowniku po 20 tyś km było zapisane 7600 uruchomien systemu start stop, wyłączyłem to badziewie, teraz po 3000 km jest juz tylko 125 razy. Po gwarancji bym zbankrutował a aso twierdzi.ze za często jeżdżę po mieście w korku - ha ha dobre. U mnie silnik nie.ma podtrzymania chłodzenia wodą to tylko maja benzyny i.podtrzymania smarowania. Najciekawsze to zjazd z autostrady po 100km jazdy 140km/h temp. oleju 98st. Zjazd do fastfuda, zrzucam na luz a on gaśnie - i to nie ma wpływu na podzespoły i turbosprężarkę?-.bzdura. Jak działa start stop zaoszczędzałem 0.1-0.2l paliwa na 100km na baku było to z 6zł czyli mniejsza oszczędność niż wynikają z tego później koszty naprawy. Start stop nie jest dla nas ma byc dla ekologii , auto stoi i ma nie spalać i emitować spalin i tylko o to tu chodzi a nie o trwałość i nasza kieszeń.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
A jak nie emituje spalin, to nie jest to korzyść dla nas? A co do Forda, nie słyszałem żeby to był nagminny problem w tych autach... Hmmmm. Coś mi tu nie gra.
@igoruniek
@igoruniek 7 жыл бұрын
Jeśli auto lata po mieście po 5km i ciągle działa start stop nie ma.mocnych żaden rozrusznik, akumulator nie przeżyje 100 tyś km nie mowiac o podzespołach silnika. Wcześniejsze auto nie miało i nie było tego problemu, nowe ma niewielki przebieg i juz problem ale wiadomo rozrusznikni aku na start stopie dostał tyle co nie jedno auto z przebiegiem 200 tyś.km. Odpowiedz aso ze po to mam wyłącznik start stop ze mam go używać i go używam jak wiem.ze na przestrzeni 1km wyłączy mi sie z 20 razy. Wgrali mi nowy soft do sterownika Gatewag odnośnie start stopu a i tak jak temp oleju jest poniżej 99st i jadąc autostrad i tak sie wyłączy. Cóż auta teraz są dla ekologii , dla pierwszego właściciela max na 4-5 lat jak każdy sprzęt robiony w UE. Po drugie w Euro6+ jak silnik chodzi z rury nic nie czuć wiec gorsze zanieczyszczenie emituja wszystkie auta diesla bez dpf.
@piotrbryszewski3646
@piotrbryszewski3646 6 жыл бұрын
Damian Smigielski a przy produkcji przez firmę zamiast jednej turbiny to pięciu przez okres "życia" auta to już ekologia?. Fabryki już srodowiska nie zanieczyszczaja?. Dpf to też ekologia? Wypalanie go komputerowo, następnie spaliny idą albo od razu w powietrze, albo filtr który jest wymieniany w serwisie. A myślisz że ten zurzyty filtr gdzie wędruje...? Znika?.
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 6 жыл бұрын
Ta a zwrócenie energii do akumulatora to skąd jak nie ze spalenia dodatkowego paliwa ? A nowy rozrusznik i akumulator i utylizacja starego to już też nikt nie liczy .
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 6 жыл бұрын
Pierwsze co robię, to wyłączam START-STOP. To dobry sytem, ale dla producenta, bo pozwala na wirtualne obniżenie spalania w testach syntetycznych (no i dzięki niemu producent zarobi wymieniając padnięte części)...
@misiekstaszic
@misiekstaszic 6 жыл бұрын
3 - letni Renault Kadjar 1.2 TCe (doładowana benzyna) użytkowany 50% miasto 50% trasa, start stop włączony przez cały czas. 60 tysięcy km i automat rozrusznika powiedział dosyć. Nikt nie chce regenerować tego typu rozrusznika bo zużyte jest wszystko (szczotki i ich bieżnie, łożyskowanie) a uzwojenia są wręcz fioletowe od przegrzania. Przy 68 tysiącach akumulator wyzionął ducha. 74 tysiące - wymiana mostka prostowniczego alternatora (przegrzane diody). Przypadek że wszystko kończy się w jednym czasie i akurat po gwarancji? Nie sądzę.
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 6 жыл бұрын
patrz pan fiat punto 7 lat 125 tyś i rozrusznik dziala pomimo ze jest Start Stop.... jedyny pad to aku po 5 latach, ale to jeszcze mozna zrozumiec.
@boleklolek578
@boleklolek578 6 жыл бұрын
Samochody latające na długich trasach robią bez awaryjnie ,znacznie większe przebiegi . Katowanie auta tym stop start ,samo przez się skraca żywot maszyny.
@romanoix1
@romanoix1 6 жыл бұрын
Objawy jakie podałeś wskazują na dlugie krecenie rozrusznikiem np przy jakieś awarii silnika. Przy funkcji start stop rozrusznik jest uruchamiany na sekunde moze dwie. Wiec nie ma przyczyn do jego przegrzania. Ja mam przejechane 350 tys. Auto kupilem przy 170tys. Sprawdzałem ostatnio szczotki i chyna z połowa jeszcze jest. Podkresle raz jeszcze. Objawy jakie opisałeś wskazuja na krecenie rozrusznikiem bez opamietania przez uzytkownika aniżeli na skutek start stop.
@PiotrHo4
@PiotrHo4 6 жыл бұрын
W każdym razie sprawiłeś radość ekologom i urzędnikom w UE bo samochód stał się przyjazny dla środowiska. Dałeś pracę producentom części zamiennych i mechanikowi. Brukselski urzędnik dzięki temu jest pewien że jego praca jest potrzebna, że pensja mu się po prostu należy. Jedyny minus to że ty, ja i miliony innych za to płacą.
@radekrp90
@radekrp90 7 жыл бұрын
To, że sterownik nie wyłączy silnika przy pewnych warunkach (wysoka wydajność klimatyzacji, wysoka lub niska temp cieczy) to jedno ale już nie raz miałem okazję widzieć jak auta różnych marek po daniu im w palnik gasły po zatrzymaniu. Poza tym jeszcze parę lat temu pewna reklama mówiła, że największe obciążenia są podczas uruchamiania silnika, a teraz nagle nie ma to znaczenia. Ma to znaczenie dla trwałości całego zespołu napędowego - od rozrusznika, przez układ korbowo-tłokowy, rozrząd i DKZ, a na turbosprężarkach kończąc. Oczywiście te jakieś przebiegi to zrobi ale z dbaniem o trwałość nie ma to nic wspólnego.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Największe obciążenia występują podczas tak zwanego zimnego rozruchu. Jeśli silnik pracował kilka chwil, to olej jest już wszędzie i kolejne rozruchy nie są niebezpieczne.
@radekrp90
@radekrp90 7 жыл бұрын
To racja. Problen jest tego typu, że nie każdy sterownik jest aż tak "mądry". Tak czy inaczej osobiście wolę jak tam mi pod maską coś brzeczy niż co chwilę gaśnie i odpala ;) Ale ja mało poruszam się w mieście więc to też inny punkt widzenia.
@rafalj4456
@rafalj4456 7 жыл бұрын
Jako, że prowadzę firmę zajmującą się regeneracją rozruszników i alternatorów to mogę coś dodać od siebie. Przez ostatni rok jest dosłownie wysyp uszkodzonych rozruszników i alternatorów z systemem start/stop, zazwyczaj nadają się jedynie na przetop dp huty bo nie ma z nich zbierać. Koszty nowych w ASO są chore, cała teoretyczna "oszczędność" wynikającego z tego systemu idzie się walić przy pierwszej awarii ww. elementów. Kolejny wymysł eko psycholi, który ma doić klienta.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
A co się psuje w alternatorach???
@rafalj4456
@rafalj4456 7 жыл бұрын
Zazwyczaj diody lub uzwojenia, po prostu przegrzewają się.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
A jaki na to wpływ może mieć stop-start?
@rafalj4456
@rafalj4456 7 жыл бұрын
A no taki, że ciągle gaszenie i uruchamianie auta daje dodatkowe obciążenie na alternator ze względu na to, ze sam akumulator musi być doładowany. Inna sprawa , że dzisiejsze alternatory są o wiele gorszej jakości aniżeli w autach starszej generacji. Nie wspomnę już o samym akumulatorze, który zużywa się o wiele szybciej, a kosztuje 3 razy tyle co zwykły.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Masz jakieś merytoryczne dowody na poparcie swojej tezy? Nie widzę związku między stop-start a ładowaniem akumulatora. Zwłaszcza, że akumulatory AGM nie lubią pełnego ładowania i powinny być stale niedoładowane.
@marekjanczewski
@marekjanczewski 3 жыл бұрын
Przeczytałem większość komentarzy i bardziej przekonały mnie te które zalecają wyłączanie s s.Większość moich znajomych też tak uważa,pytałem też specjalistów j.w
@freebsd89
@freebsd89 7 жыл бұрын
Pomijając dosyć istotny fakt, że start stop nie ma żadnego uzasadnienia ekonomiczno-ekologicznego.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Oczywiście, że ma.
@freebsd89
@freebsd89 7 жыл бұрын
ta. Jaki? Koszt produkcji przystosowanych podzespołów, potencjalnie możliwe awarie podejrzewam przekroczą oszczędności. Jeśli jeszcze trzeba do tego dopłacić przy zakupie to już w ogóle parodia:) A co z klimatyzacją/ogrzewaniem podczas "stopu"? Raźno działają sobie dalej? ;)
@PiotrHo4
@PiotrHo4 6 жыл бұрын
system ma wspomóc koncerny samochodowe by ich pojazdy w laboratoriach spełniały normy ekologiczne. I chyba tyle. Koszty przerzucono na użytkowników. Tego lata przez zwłokę systemu stop-start doprowadził bym do wypadku. System nie widzi, czy stoimy na postoju, czy przed znakiem stop. Gdy miałem ruszyć, komputer wyłączyło silnik, po chwili włączył. Gdyby kierowca na głównej drodze nie zahamował, byłbym sprawca wypadku. Samochód Golf, system nie można na stałe wyłączyć!
@Cobra206
@Cobra206 6 жыл бұрын
PiotrHo4 w żadnym samochodzie, który zyskuje punkty eko dzięki systemowi s-s, nie ma możliwości wyłączenia tego systemu na stałe. Dlatego dostają te punkty - domyslnie system jest włączony i emituje mniej spalin. Gdybyś mógł go wyłączyć na stałe, jednym klikiem, to nie spełnialby już swojej eko roli tak skutecznie. Pomijam oczywistości wynikajace z kosztów produkcji systemów, częstszych awarii i wymian elementów, zatem konieczność wiekszeh produkcji, zatem większą eksploatację środowiska, itd. Tego ekorerrorysci bie widzą, lobbyści nie chcą widzieć, urzędasy nie rozumieją.
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 6 жыл бұрын
Zmieniono teraz test i ten system nic już nie daje .
@gridstreamline
@gridstreamline 6 жыл бұрын
Sam użytkuje auto z systemem S-S i za każdym razem po uruchomieniu auta go wyłączam. Zwłaszcza że mieszkam w mieście. Tak się składa że auto również pokazuje temp oleju. Auto osiąga nominalną temperaturę oleju rzędu 93-95 stopni po kilku kilometrach jazdy. Chyba trzeba mieć 3-4km do pracy aby olej jej nie osiągnął - to apropos zdania, które padło w filmie. Tak się składa że mieszkam w dużym mieście i przy dojazdach do pracy stoję w korku. Gdybym nie wyłączył systemu Start-stop to każdy dojazd do pracy generowałby ok 30-40 uruchomien silnika i większość na rozgrzanym oleju (Auto z turbiną). Do pracy mam 12km. Więc proszę Panie Damianie nie sugerować błędnie widzom, że system nie ma wpływu na trwałość podzespołów, nawet jak rozrusznik i akumulator są zaprojektowane na większą ilość cykli rozruchów. A obciążenia, ktore są przenoszone na wał silnika czy panewki tłoków podczas każdego rozruchu? Realnie układ Start-stop może obniżyć spalanie auta w mieście do ok 0,4l/100km (kilka redakcji motoryzacyjnych robiło testy). Czyli w moim przypadku daje to ok 240-320 uruchomien silnika przy zysku ok 2,5zł. Czy warto? sami sobie odpowiedzcie.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Jakim samochodem jeździsz?
@gridstreamline
@gridstreamline 6 жыл бұрын
Damian Smigielski Golf VII 1.4TSI 150KM
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
gridstreamline ile to jest „kilka kilometrów” po przejechaniu których olej ma 95 st.C? Jeździłem kilkoma autami z tym silnikiem i w moim przypadku te kilka to było od 7-8 do nawet 20 w zimie
@gridstreamline
@gridstreamline 6 жыл бұрын
Pomiary z dnia dzisiejszego (temp. zewnętrzna ok 24 stopnie): - przejechane
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
gridstreamline co w takim razie z hybrydami?
@papwil
@papwil 4 жыл бұрын
Damian Smigielski (odpowiadając do wiadomości, gdzie wymienił Pan jakie to Pan zdobył wykształcenia, kursy i z kim to nie miał współpracy) jest Pan też architektem, budowlańcem oraz dziennikarzem (cytując za Panem) i zapewne we wszystkich tych dziedzinach, włącznie z wymienionymi przez Pana, zjadł Pan wszystkie rozumy... Ja całe swoje życie od 0 prowadzę serwis samochodów jednej marki i tych zagadnień związanych z tą wąską (wydawałoby się) specjalizacją jest tyle, że ciężko za tym wszystkim teraz nadążyć nawet skupiając się w 100% na tym ale u Pana doba musi trwać chyba co najmniej z 10x dłużej żeby ogarnąć chociaż część z tych zagadnień ogarnąć na "jakotakim" poziomie. Chwali się Pan mnóstwem szkoleń i kursów - fajnie, to widać ale totalnie brakuje Panu solidnej (solidnej!) praktyki dzięki której mógłby Pan skonfrontować wiedzę tam zdobytą z rzeczywistością. Na kursie Pan się tego nie dowie albo nawet zapyta się Pan producenta (BMW) czy ASO to rozrządów nie trzeba wymieniać, panewek też nie, wtryskiwaczy benzynowych też nie hmmmmm to dlaczego non stop to robimy 🤔 i tu np dochodzimy do tego, że panewki z mojego doświadczenia zaczęły znacznie szybciej się zużywać od kiedy wprowadzili S-S. Przepadek? Nie sądzę. Może zaczęli akurat robić je z gównolitu? Może. Ale ciągle gaszenie i odpalanie silnika ma także negatywny wpływ na to. Mam nadzieję, że jest choć jedna rzecz na której się Pan w życiu skupił i jest to mechanika samolotów - wsiadając do takiej maszyny nie chciałbym mieć myśli, że mogła być serwisowana przez kogoś, kto zajmuje się wieloma rzeczami ale żadną dobrze... Paweł Wiland - tak żeby nie było, że anonimowo
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
papwil miło, że się pan chociaż podpisał. Doceniam. Nie rozumiem, w czym jest problem jeśli chodzi o moje wykształcenie. Przez jakiś czas po studiach i w trakcie studiów pracowałem w zawodzie. W trakcie nauki w technikum pracowałem w warsztacie samochodowym. Jakieś 10 lat temu prowadziłem też warsztat motocyklowy. Praktyki mi nie brakuje. Pańskie złośliwe docinki są zupełnie niepotrzebne. Co do funkcji Stop-Start to skoro tak negatywnie wpływa ona na układ korbowy silnika, dlaczego silniki w napędach hybrydowych Toyoty osiągają tak duże przebiegi bez jakichkolwiek problemów? Nie dość, że silnik jest bez przerwy włączany i wyłączany to jeszcze dość często pracuje na bardzo niskich obrotach rzędu 1200 obr/min
@papwil
@papwil 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski nie wiem jakie osiągają przebiegi silniki Toyoty w hybrydach, nie znam też ich konstrukcji i...w ogóle nie znam się na Toyotach :D i nie zwykłem się wypowiadać na tematy, w których nie jestem mocny ;) mogę przypuszczać, że ilość cyklów uruchomień silnika w hybrydzie jest mniejsza niż w aucie S-S przy podobnym, miejskim stylu jazdy w obu przypadkach (co potwierdzają inni ludzie w komentarzach), dodatkowo ten silnik na pewno jest mniej obciążony niż w aucie z napędem wyłącznie spalinowym (co sam Pan potwierdza pisząc, że te silniki często pracują na niskich obrotach, ok 1200rpm), być może jego konstrukcja w jakiś sposób jest do tego przystosowana, jak wspomniałem nie znam się na Toyotach. Jeśli chce Pan podyskutować o konkretach to ze mną tylko na przykładzie BMW... Nie wątpię, że Panu nie brakuje praktyki w rozumieniu ogólnym, natomiast podkreślałem, że chodzi mi o solidną praktykę, czyli w tym wypadku jeśli mamy dyskutować o wpływie S-S to przez praktykę rozumiem, że ostatnie 10 lat po 8h dziennie albo lepiej robi Pan nowoczesne samochody w których ten system jest. Powoływanie się przy dyskusji o S-S na praktykę sprzed kilkudziesięciu lat przy samochodach albo że robił Pan motocykle albo że samoloty absolutnie nic nie wnosi. W BMW S-S zaczął wchodzić 13 lat temu, u innych producentów zapewne mniej więcej podobnie. Więc jaką ma Pan praktykę w poruszanym temacie? Oczywiście nie ma w tym nic złego, natomiast nagrywanie filmów o tym jaki wspaniały jest S-S i totalna zamkniętość na kontrargumenty (te sensowne) w komentarzach od innych osób dla mnie jest słabe.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
@@papwil , nie wiem, nie znam się, przypuszczam... jak na doświadczonego mechanika zbyt często używa pan tych wyrazów w swoim komentarzu. Podpowiem panu, że silniki Toyoty są zbudowane praktycznie tak samo jak silniki BMW. Wolnossące z wtryskiem pośrednim. Lożyskowanie na panewkach. Żadnych fajerwerków. I te silniki znoszą ciągłe włączanie i wyłączanie. Znoszą pracę na niskich obrotach. Może to jest kwestia materiałowa, jakościowa? A może technicznie hybryda jest skonstruowana tak, że bezmyślny użytkownik nie jest w stanie jej zepsuć? Możemy podyskutować.
@gruszinio2666
@gruszinio2666 7 жыл бұрын
Moim zdaniem temat trochę poszedł nie w tą stronę. Największy zarzut funkcji STOP-START i turbo to jazda po autostradzie (140-200 km/h) i dojechanie do bramek gdzie auto od razu się wyłącza. czyli dokładnie to odwrotnie niż zalecenia aby schlodzić turbo.
@Ph3lippe_
@Ph3lippe_ 7 жыл бұрын
nie wiem jak w innych ale E91 318d trzeba wrzucić luz i zdjąć nogę ze sprzęgła, wtedy zadziała start/stop :P
@zenus1235
@zenus1235 7 жыл бұрын
W Passacie B8 1.8 tsi z manualem, nawet na luzie system start-stop nie działa. Dopiero gdy stanie w miejscu( na światłach) system wyłącza silnik.
@Cobra206
@Cobra206 6 жыл бұрын
ble ble Nie wszystkie samochody mają pozycję 'luz' drążka dźwigni zmiany biegów.
@uzetex
@uzetex 6 жыл бұрын
W manualach tak to działa - i w tym przypadku przyznam, że zwykle start-stop działa ok. Niestety w automacie (przynajmniej w grupie VAG) wystarczy, że samochód się zatrzyma z przytrzymanym hamulcem. Jest to strasznie upierdliwe - wyjeżdżając z domu praktycznie zawsze musisz się w którymś momencie zatrzymać przed włączeniem do ruchu. Samochód lubi się wyłączać w momencie, kiedy próbujesz to zrobić - jeśli luka była mała, to robi się niebezpiecznie, nawet jeśli takie opóźnienie wynosi 0,5 s. Dlatego w automatach z tym systemem zawsze od razu po włączeniu silnika wyłączam go i nie włączam już później.
@pracakosaipilarka4301
@pracakosaipilarka4301 4 жыл бұрын
System start stop nie zadziała jeżeli silnik jest bardzo rozgrzany albo jeszcze nie rozgrzany , nie wiem czy wszystkie auta to mają, ale u mnie po wyłączeniu rozgrzanego silnika turbina jest przez jakiś czas chłodzona dzięki elektrycznej pompie.
@danielwrotny
@danielwrotny 7 жыл бұрын
5:00 po wyłączeniu silnika zamykają się zawory??? Wszystko fajnie powiedziane ale w trakcie pracy silnika zawory również się zamykają....i otwierają. A po wyłączeniu silnika w przeciętnym samochodzie osobowym zawsze zostają min. 2 zawory w pozycji otwartej.
@tomaszskala9823
@tomaszskala9823 5 жыл бұрын
@@marcinpogorzelec Pan powiedział ssace i wydechowe o ile na do locie są montowane zawory w postaci np klapy gaszacej o tyle w układzie wydechowym nie są rzeczą spotykana. Czasy takie że ludzie bez wiedzy biorą się za edukację innych
@wancia1
@wancia1 5 жыл бұрын
W du.... byłeś gunwo widzial3s :) a poza tym się czepiasz ;) stary po co chodzić turbo P.s. żart mnie osobiście cała ta wypowiedź i ten filmik śmieszy 3msie;)
@dariuszzwadlo6257
@dariuszzwadlo6257 7 жыл бұрын
Do tego należy dodać że niektóre turbosilniki nowszych konstrukcji mają dodatkową, elektryczną pompę oleju która po zgaszeniu silnika pompuje olej przez dobre kilkanaście sekund (w zależności od temperatury silnika). Najlepiej to sprawdzić po wjechaniu np do garażu, bo w cichym miejscu słychać ile czasu pracuje pompa elektryczna po zgłaszeniu silnika. Pozdrawiam.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Nie pamiętam, która marka podjęła próbę użycia elektrycznej pompy oleju. Natomiast powszechne jest stosowanie elektrycznej pompy cieczy chłodzącej, która pracuje po wyłączeniu silnika.
@ytichris
@ytichris 5 жыл бұрын
Ja korzystam z funkcji stop-start wybiórczo :) Staram się przekonać do tej funkcji ale jak narazie wychodzi mi to tylko częściowo. Korzystam z niej podczas jazdy do pracy, na odcinku w mieście, który znam na pamięć i tylko wtedy, kiedy wiem, że spędzę na światłach ok. 0:30-2min. Jest sporo takich skrzyżowań w Krakowie, gdzie na światłach stoi się mega długo i wtedy SS aktywuje. Później wyłączam. Niestety nie mogę się przyzwyczaić do jazdy w klasycznym korku z włączonym SS... Być może się mylę, ale jak co chwile wyłącza się silnik tylko po to aby po 3 czy 6 sekundach znowu się włączyć i tak 20 razy w ciągu kilkunastu minut to wydaję się to mało korzystne dla auta :/ A trzymanie wciśniętego sprzęgła non-stop bo SS zostało włączone w korku jest naprawdę mało wygodne :/
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 6 жыл бұрын
Z jazdy zastępczym Rapidem 1,2 TSI z tym badziewiem stwierdzam że to jest bez sensu . Przy zagrzanym silniku latem mam wyjściowo spalanie na postoju 0,4 0,5 l/h . Po 10 rozruchach w korku te spalanie idzie do poziomu 0,9l/h . I cały misterny plan idzie w las z oszczędnością . Pomijam że klasycznie tanteda VAG-owska to to do końca gwarancji może dojedzie a może nie . Akurat miałem prawie roczne auto .
@novanova7320
@novanova7320 6 жыл бұрын
Przy dynamicznej jezdzie na Niemieckiej autostradzie na duże odległości , robiąc przerwe np by zapalić czy rozprostować kosci czy, to samo wylaczenie samochodu przez tą funkcję start-stop nie przynosci korzyści. Ponieważ przed wylaczeniem silnika odczekać należy chwilkę w celu schlodzenia turbiny. Nawet w Kia są takie nakleiki w miejscu gdzie siedzi kierowca, i informujące go jak powinien wygaszać pojazd po podróży. Dziękuję.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Oczywiście, że na autostradzie stop-start nic nie daje, to chyba oczywiste? Nie wiem jakie turbosprężarki ma KIA.
@TomeczkoPL
@TomeczkoPL 7 жыл бұрын
Ale fakt faktem jak sobie ciśniemy na autostradzie bo nam się spieszy i w tym momencie zatrzymujemy się na bramkach alby umieścić opłatę to w tym momencie temu olejowi naprawde robi się ciepło przez te kilka sekund.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Spokojnie. Jak będzie za ciepło, to silnik nie zgaśnie.
@TomeczkoPL
@TomeczkoPL 7 жыл бұрын
Damian Smigielski Czajem :)
@michakuzniewski5644
@michakuzniewski5644 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski Nieprawda. Leon 1.8 TSI 2016 po grzaniu autostradą gaśnie od razu na bramkach czy mop.
@dekergda
@dekergda 6 жыл бұрын
Nie zagłębijąc się od stony technicznej, jak to jest zrobione, jakie ma to odziałyenie na turbo itp., to od strony użytkownika ocenim sytem dobrze. Bardzo rzadko jest wyłączany działa i nie zauważyłem problemó jakichkolwiek.
@michalzbrojkiewicz5277
@michalzbrojkiewicz5277 5 жыл бұрын
Kto pamięta starsze auta, w których po zgaszeniu słychać jeszcze wentylator na chłodnicy?? Dlaczego tak się dzieje i dlaczego tak to zostało zaprojektowane wiadomo już praktycznie od początków motoryzacji. Kiedy silnik się zatrzymuje przestaje również pracować jego układ chłodzenia, którego zadaniem jest odebranie nadmiaru ciepła i niedopuszczenie do uszkodzenia( przegrzania) głowicy tłoków zaworów itd itd. W tej krótkiej chwili zaraz po zatrzymaniu pracy silnika gdzieś to ciepło zawarte w nim musi zostać rozproszone ale nie ma gdzie, następuje chwilowy gwałtowny skok temperatury... Analogicznie jest z turbosprężarką rozgrzaną do temperatury pracy w chwili zatrzymania nadmiar ciepła może ją pokręcić i uszkodzić wirniki. Akurat tutaj mały rozmiar korpusu i jego mała pojemność cieplna jest absolutnie wadą. Natomiast jazda z systemem start stop po mieście na pewno nie zrobi krzywdy turbinie, gdyż częste zatrzymywanie będzie ją wręcz wychładzać chyba że będziemy cały czas piłować na II biegu do odcinki. Najgorszym wrogiem turbosprężarek jest taka sytuacja:, jedziemy autostradą 150 kmh przez 2 godziny po czym zjeżdżamy na stację benzynową zatrzymujemy się a wtedy system Start/Stop gasi nam silnik. Kilkanaście takich akcji i z wirnika turbiny mamy wiertło. Pozdrawiam
@urzendnik
@urzendnik 6 жыл бұрын
Ok w mieście rozumiem, że nie nagrzeje się turbo jakoś mocno, ale co z jeśli zapeeerdalam 140 albo trochę lepiej przez 300 km i dojeżdżam do bramki?? a auto mi gaśnie? zdąży się schłodzić przez to pareset metrów hamowania??
@AaBb-ti4pc
@AaBb-ti4pc 6 жыл бұрын
Wrzucamy 5 bieg i toczymy się 50km/h po mieście?!! To napewno jest zdrowe dla silnika, podzespołów, dpf tak samo jak funkcja start-stop. Nowoczesne auta + nowoczesne techniki jazdy= auta po 10 latach eksploatacji nie nadają się do niczego!!!
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Mój samochód ma 8 lat i jakoś nie widzę żeby jego życie dobiegało końca :-) A po mieście nie musimy jeździć na piątym biegu, czasem możemy na czwartym. Nikt nikogo nie namawia, do męczenia silnika, ale jeśli moment obrotowy jest dostępny od samego dołu i już przy 1500 obr/min ma maksymalną wartość, to nie widzę nic złego w jeździe na piątym biegu przy 1500 obr/min. Oczywiście pod warunkiem, że w danej chwili zapotrzebowanie na moment obrotowy jest minimalne, czyli jazda ze stałą prędkością po płaskim.
@AaBb-ti4pc
@AaBb-ti4pc 6 жыл бұрын
Też jeżdżę na 1500 obr/min(diesel) jeśli nie muszę przyspieszać ale to nie jest 5 bieg przy 50km/h
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 6 жыл бұрын
Do tego w wielu współczesnych benzynach jest koło dwumasowe, a to nie lubi zbędnych drgań.
@musicmikestorm
@musicmikestorm 6 жыл бұрын
U mnie piątka jest od 80km/h miasto to 3-4 bieg
@sawanstor3229
@sawanstor3229 2 жыл бұрын
Ja jeżdżę na 7 biegu przy 70km/h i co teraz? 🤣 Ludzie nie ogarniają, że skrzynie mają różne przełożenia i przez to myślą, że 5 bieg to jest coś tragicznego. W poprzednim aucie 5 bieg i 100km/h to było 3000 obrotów, teraz 7 bieg i około 2000 obrotów, to jest spora różnica w przełożeniach, zwłaszcza że ostatni bieg jest nadbiegiem w skrzyniach gdzie jest minimum 6 biegów
@gabrielstaniecki
@gabrielstaniecki 5 жыл бұрын
niestety dzisiejszy odcinek wprowadza dużo zamieszania, zgadzam się z przedmówcami że funkcja SS to chore rozwiązanie podyktowane tylko i wyłącznie spełnieniem norm emisji przez producentów, jeżdżę już parę dobrych lat samochodami z tym systemem i zawsze je wyłączam po starcie samochodu, oprócz pewnego negatywnego wpływu na podzespoły ma potężny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, system potrafi zgasić silnik w najmniej oczekiwanym momencie kiedy potrzebujemy na pełnym gazie ruszyć by uniknąć jakiegoś zagrożenia, te parę milisekund opóźnienia kiedy silnik się włączy ma duże znaczenie, poza tym gaszenie i zapalenie silnika potrafi wkurzyć bardzo.
@krystianpozniak5894
@krystianpozniak5894 6 жыл бұрын
witam. Super materiały. Czekam z niecierpliwością na kolejne, zwłaszcza na takie czysto techniczne jak o olejach czy płynach hamulcowych.
@m.b.54
@m.b.54 6 жыл бұрын
Trwa tutaj dyskusja czy start-stop ma sens czy nie ma. Oczywiście, że ma, ale tylko wtedy gdy działa wszystko w porządku, razem z otoczeniem, a nie samo włącz-wyłącz. Taki system ma sens, jeżeli: 1. kierowca jedzie ekonomicznie, tj. stara się nie piłować samochodu od świateł do świateł. Pamiętajmy, że kierowca nie jest sam na drodze, ale w pewnym środowisku, które wpływa na niego i "zmusza" czasem do innego stylu jazdy niż sobie założył. 2. System S-S ma uzasadnienie, jeżeli wyłącza silnik na więcej niż 30 sekund, w przeciwnym wypadku ilość spalonego paliwa w pracy ciągłej w stosunku do ilości zaoszczędzonego paliwa i wypracowanych elementów w ogóle się nie zwraca. Z moich doświadczeń wynika, że rzadko kiedy stoi się na światłach dłużej w jednym cyklu. Aby zatem zoptymalizować użycie systemu, wszystkie sygnalizatory powinny być wyposażone w sekundniki, aby kierowca mógł ocenić czy warto użyć S-S. To rozwiązanie pośrednie i męczące. Lepszym byłoby skomunikowanie sygnalizatorów drogowych z komputerem w samochodzie, aby to on dokonał wyboru. Aby to z kolei zadziałało, system musiałby być powszechny, nawet w starszych autach, a w zasadzie całe miasto powinno być zarządzane przez jeden system, a nie niezależne na każdym skrzyżowaniu. Ponadto kierowcy nie powinni/ nie mogliby manualnie zmieniać decyzji, gdyż byłoby jak z przepisami drogowymi, tj nikt by ich nie przestrzegał. To już w zasadzie etap aut autonomicznych. Wtedy oszczędność dla środowiska i kieszeni posiadaczy aut byłaby zauważalna. Czyli z S-S jest jak z komunizmem. Jest to wspaniała koncepcja, ale tylko w teorii. O wiele lepszym rozwiązaniem jest właściwe projektowanie szlaków komunikacyjnych na poziomie transportu zbiorowego, osobistego, rowerowego, pieszego i planowania przestrzennego jako takiego, aby rozładowywać korki niż metaforyczne; gaszenie pożaru magazynów paliwa za pomocą gaśnicy samochodowej.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Pan Nieważne u mnie S-S sprawdzał się. Podczas jazdy samochodem używam mózgu. ;-) Rozbudowa infrastruktury nic nie da jeśli kierowcy nie nauczą się jeździć.
@m.b.54
@m.b.54 6 жыл бұрын
Pan ma mózg, a ja dane porównawcze:) Kiedy ja jeżdżę bez S-S mam mniejsze spalanie całkowite, niż moja żona, która po prostu nie pamięta, żeby wyłączyć system. Jeździmy tym samym samochodem i to jam mam cięższą nogę. Kierowcy jako cała grupa nie nauczą się jeździć, jeżeli nikt ich nie uczy jazdy, tylko zdawania egzaminów, a na 2 pasmowych autostradach będziemy podziwiali wyścigi ciężarówek, lub kompilacje zachowań które możemy obejrzeć na youtubie. Brakuje środków na przymuszenie kierowców do właściwej jazdy. Jak nie ma kary, to nie ma się czym przejmować. Poprzez rozwój infrastruktury mam na myśli budowę alternatywnych połączeń, aby nie skupiać ruchu w jednym miejscu, powszechny, tani i czysty transport zbiorowy, oraz sieć dróg rowerowych. Ja na przykład nie korzystam z autobusów, choć mam do pracy kilka kilometrów, bo miesięczny koszt biletu dla jednej osoby to prawie cały bak na miesiąc, poza tym nigdy nie wiem ile mi przyjdzie czekać na przystanku i czy nie będę jechał jak sardynka. Jadę samochodem, lub rowerem w sprzyjających warunkach. Poprzez planowanie mam na myśli również budowanie osiedli mieszkaniowych razem z infrastrukturą drogową i niezbyt zagęszczonych. Tymczasem obserwujemy rozrost i zagęszczenie miast i aglomeracji, a połączenia na zasadzie, jakoś to będzie, albo to problem następnej ekipy. Przy obecnej technologi nie jest problemem zastąpienie autobusów (diesle?) dobrymi trolejbusami z baterią, tam gdzie trakcja nie sięga. W Warszawie temat nie istnieje, mówi się natomiast o kolejnych tramwajach, które są ograniczone do szyn i zajmują dodatkowe miejsce na drodze, nie mówiąc o kosztach budowy oddzielnej infrastruktury. Jak mawiał klasyk, plany są niczym, ale planowanie wszystkim ( czy jakoś tak)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Myślę, że trzeba po prostu przeszkolić żonę żeby bardziej świadomie jeździła autem. Co do reszty pana wypowiedzi, zgadzam się w całości. :-)
@pawelbialek5447
@pawelbialek5447 7 жыл бұрын
wydaje mi się ,że jeśli coś może potencjalnie spowodować usterkę to wtedy taki wpływ należy ocenić jako negatywny.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
W takim razie najprościej wyeliminować kierowcę. Statystycznie on najwięcej psuje.
@pawelbialek5447
@pawelbialek5447 7 жыл бұрын
Damian Smigielski masz pan rację, silnik stacjonarny na pewno przetrwa pokolenia. W tym jednak przypadku rozważał Pan wpływ systemu start stop na turbosprężarkę, a ten jest jednoznacznie destrukcyjny.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Poproszę o twarde dowody :-)
@pawelbialek5447
@pawelbialek5447 7 жыл бұрын
Twarde dowody na co?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
No na to co mówisz :D
@marcinszafran3552
@marcinszafran3552 7 жыл бұрын
Witam Pana Damiana. No, no stara się Pan ocieplac wizerunk nowych technologii w Polsce. Ja mam troche fioła na punkcie aut, dlatego bardzo lubie ekojazdę bo łączy oszczędność paliwa z oszczędnością maszyny. Jeśli tylko oszczędność paliwa to jestem ostrożny :). Ale jeśli taka mądra ta funkcja to w sumie czego nie w zwykłym daily car. A co z funkcją odłączania cylindrów? W sumie z tego co wiem tez jest mądra, nie będziemy się wspinać pod górę na 2 cylindrach. Tak na dobrą sprawe lubie nowoczesną motoryzacje, tylko za dużo w niej księgowych a za mało inżynierów
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Oj. Jednak inżynierów jest dużo więcej. Samo zaprojektowanie układu wydechowego zaczyna stwarzać coraz więcej problemów. To już nie te czasy, że się montowało rurę i dowolnej wielkości puszkę. A odłączanie cylindrów to genialne rozwiązanie.
@dubaidriver9978
@dubaidriver9978 7 жыл бұрын
Dziękuję Damian za mądre komentarze i podzielenie się wiedzą w temacie. Dodam od siebie, ze na pewno szkodliwy dla turbiny jest zjazd z autostrady na stację paliw/fastfood i szybkie zgaszenie silnika bez wystudzenia - po jednym, dwóch razach turbina nie wybuchnie, ani sie nie zatrze, ale takie traktowanie na pewno skróci jej zywot. Osobiście nie jestem fanem systemu Start/Stop, zostal stworzony tylko pod katem homologacji na emisje, z ktorych koncerny sa rozliczane. Styl jazdy kierowcy ma większy wplyw na spalanie, niż możliwości systemu S/S.
@egonn87
@egonn87 6 жыл бұрын
można gdzieś obejrzeć te twoje filmiki z TV jak naprawiałeś różne rzeczy w różnych samochodach?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Może na TVN Player, czy jakoś tak się to nazywa.
@radoscwielka
@radoscwielka 2 жыл бұрын
Proponuje taki prosty test (silnik Pb) w nocy (musi być ciemno): - przyspieszyć trzy razy z rzędu dynamicznie, tak do około 5 tyś obr. IMHO daleko temu do pałowania ;) - szybko się zatrzymać i zobaczyć jak wygląda turbina i kolektor. - jak ktoś chce może zmierzyć czas do pełnego zgaśnięcia obu elementów :p
@biaypan9480
@biaypan9480 6 жыл бұрын
Mam takie pytanie ,jak jest funkcja stop-start to po zatrzymaniu się dalej chodzi klima lub ogrzewanie w lecie ? I czy akumulator nie siada ?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Działa tylko wentylator. Jeśli temperatura w kabinie podniesie się lub spadnie poniżej zadanej, to włączy się silnik. Akumulator nie siada.
@biaypan9480
@biaypan9480 6 жыл бұрын
Damian Smigielski ,dzięki.
@parowozy
@parowozy 6 жыл бұрын
Ja mam na stałe wyłączny SS i spokój. Też mi się wydaje że ten system robi więcej szkody niż pożytku.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
T K „wydaje się” jest tu kluczowym stwierdzeniem. 😉
@patryksu1127
@patryksu1127 6 жыл бұрын
Mam start-stop a silnik mam bez turbiny. Mimo wszystko wyłączam.
@Arh3mist
@Arh3mist 6 жыл бұрын
I dobrze, bo turbo to tylko jedna z całej układanki. Rozruch silnika wpływa destrukcyjnie na panewki, stresuje wałki rozrządu, wał korbowy, rozrusznik, akumulator, przewody, alternator, bardzo w dupe dostaje rozrzad, koło pasowe, wszystkie sprzęgiełka klimatyzacji, alternatora i jeszcze będzie tego sporo. Start-stop to kwintesencja debilizmu dzisiejszych czasów.
@mradamf10241985
@mradamf10241985 7 жыл бұрын
Ma to wszystko sens. Ale ja chciałem zagadnąć o inną rzecz, jazda na zimnym silniku, moim zdaniem jest to trochę przesadzone wszystko. Olej momentalnie po rozruchu się wszędzie dostaje pod ciśnieniem a gdzie jeszcze nie dotarł to jest spory film olejowy. Ściągałem w zimie pokrywę zaworów w motocyklu który stał 7 miesięcy nie palony i wszystko było lepkie od oleju. Nie wiem jaką część silnika miała by czekać aż się olej rozgrzeje i do niej dotrze, oczywiście nie piszę tutaj o agresywnej jeździe tylko porostu zwykłej eksploatacji.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Jest dokładnie tak jak piszesz. ;-)
@Red_Ford
@Red_Ford 6 жыл бұрын
Nie porównujmy motocykla używanego od wielkiego dzwona z nowoczesnym dieslem, w którym wg zaleceń producentów wymienia się olej raz na 30tys. km. Jeśli dodamy do tego fakt, że w pewnych przypadkach dochodzi do rozrzedzania oleju silnikowego ropą przez niedokończone cykle regeneracji filtra DPF to olej po 15 tysiącach nadaje się do neutralizacji ponieważ jego właściwości smarne są już niewielkie.
@quuler1980
@quuler1980 4 жыл бұрын
Każdy mechanik samochodowy widzi, jak bardzo negatywny wpływ na podzespoły ma start-stop, ale Damian idzie w zaparte i tłumaczy, że białe jest czarne. Podobnie filmiki z zachwalaniem silników TSI od VW.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
quuler1980 rozumiem, że jesteś jednym z tych mechaników...
@quuler1980
@quuler1980 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski nie, nie jestem mechanikiem, ale rozmawiam z mechanikami i znam zdanie kilku z nich. Zakumplowalem ze swoim, dość dobrym mechanikiem i nasluchałem się od niego wielu ciekawych historii warsztatowych. Interesuję się też motoryzacją na tyle, żeby wyrobić sobie zdanie na temat pewnych wynalazków wdrażanych do samochodów nie po to, żeby były trwalsze, ale aby były bardziej eko. Znam też osobiście posiadacza fabrycznie nowego auta z silnikiem TSI, w którym po 40 tys. km wadliwy rozrząd zniszczył silnik. Dlatego się z Tobą nie zgadzam.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
@@quuler1980 oczywiście masz prawo się ze mną nie zgadzać, ale zwróć uwagę, że opierasz swoją opinię tylko i wyłącznie na wypowiedziach kilku mechaników, pewnie dwóch, trzech. Dla mnie to bardzo słaby punkt wyjścia, ale skoro tobie wystarczy...
@dariuszciesielski5104
@dariuszciesielski5104 5 жыл бұрын
jezdzic w inny sposob...smiech ...start stop jest tylko po to zeby mozna bylo ten system wylaczyc :D i zeby kolejna rzecz mogla sie zepsuc...
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
Brawo
@TheCEDZIOR
@TheCEDZIOR 6 жыл бұрын
skąd ja Cię kojarze?
@youtuberxd
@youtuberxd 2 жыл бұрын
Dla turbosprężarek chyba najbardziej jest szkodliwe rozbieganie silnika
@giezet3048
@giezet3048 6 жыл бұрын
Nie jest tak jak opowiada prowadzący ze czasem przez jazde z włączonym start-stop silnik sie nie zdąży rozgrzać do 90°, start-stop dopiero wtedy zaczyna działać. Dziękuję, dobranoc
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Jesteś w błędzie
@nordyk2
@nordyk2 6 жыл бұрын
Damian Smigielski U mnie w jagu gdy olej nie osiągnie odpowiedniej temp jak i na zewnątrz nie będzie takowej system start-stóp się nie włączy. Ty jesteś w błędzie. Zamiast siedzieć w superbie doczytaj
@marcin9739
@marcin9739 6 жыл бұрын
..jak dla mnie to ten system jest tak potrzebny jak migacze do odkurzacza 😁
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Marcin M w Polsce jest zarejestrowanych i ubezpieczonych ca. 18 mln aut. Jeśli każde z nich jednego dnia spali o litr mniej paliwa, to daje to 18 mln litrów. 6,5 mld litrów rocznie. Ile to jest CO2?
@marcin9739
@marcin9739 6 жыл бұрын
Damian Smigielski Pana odpowiedź jest troszkę dla mnie nie zrozumiała bo piszę Pan teraz o ekologii a nie samym systemie start stop moja opinia dotyczyła samego systemu ale do rzeczy tak naprawdę to nic nie zmieni ekologia to temat rzeka i najpierw wymagane jest zrozumienie przez ludzi co mogą zrobić dla przyrody ale ludzie w większości mają to głęboko w poważaniu choćby ze względu na ciągle wycinanie kata oraz filtrów DPF i tego podobne urządzenia które mają służyć poprawie jakości powietrza i inaczej mówiąc zmniejszeniu ilości emisji substancji szkodliwych dla zdrowia,lecz tu pojawia się drugi aspekt a mianowicie utylizacja danych narzędzi które mają tą jakość powietrza poprawić a o tym już nikt nie mówi , dodatkowo należy zwrócić uwagę że w Polsce większość aut to już graty i jakość ich spalin jest co najmniej słaba co zresztą to dobrze czuć wystarczy przejść się po zakorkowanym mieście w godzinach szczytu tak więc nie wydaję mi się że tu cokolwiek pomoże ... pozdrawiam serdecznie
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Marcin M ale jeśli sąsiad bije żonę, to ja też mam bić? Jak chcesz zmienić świat zacznij od siebie. Mnie inni nie interesują. Nie wycinam katalizatora, nie wyrzucam śmieci w lesie..
@marcin9739
@marcin9739 6 жыл бұрын
Damian Smigielski ja nie zmienię tego świata Pan również tego nie zrobi ,aha i chciałbym zwrócić uwagę że z tych zarejestrowanych aut niewielki odsetek ma jak na razie system start stop już nie mówiąc o utylizacji zwiększonej ilości odpadów np w postaci akumulatorów,nie twierdzę że to jest zły system ale wydaję mi się że nie są to tak wymierne korzyści dla środowiska jak to jest przedstawiane na papierze.
@mariuszo2462
@mariuszo2462 6 жыл бұрын
Damian Smigielski Pozwolę dodać coś od siebie. Pańska postawa z całą pewnością jest dobra - zacznijmy od siebie. Nie wiem jak to jest w innych nacjach ale u nas działa to słabo. I podał przykład z okolic Łodzi. Jestem u kontrahenta na wsi. Jest lużna gadka i on mówi, że w nocy pali w piecu opony i tak będzie bo nikt mu tego nie udowodni a w sumie to cała wieś tak robi i nikt na nikogo nie doniesie. Pańska filozofia przy tej argumentacji jest słaba bo u nas potrzebne są rozwiązania systemowe a działania jednostek nieistotne... Jednak dobrze się Pana słucha, tak dalej.
@jeremypoland2015
@jeremypoland2015 2 жыл бұрын
Start stop jest irytujący jak podjeżdża się w korku i na 10 sekund się wyłącza. Korzystam i wyłącznie na światłach gdy trwają od 40 do ponad minuty a tak gdy jes korek i ciągłe podjeżdżanie wyłączam. Fakt jest taki że poprzednie auto przez 5 lat akumulator wytrzymał. Lepiej się sprawuje w miękkich hybrydach bo rozruch następuje przez alternator a rozrusznika brak więc jest nie zauważalny.
@hej_szogunie
@hej_szogunie 6 жыл бұрын
Czyli jak smigam po miescie bez pałowania silnika, normalna dynamiczna jazda, to po zatrzymaniu i przed zgaszeniem silnika czekać i chłodzić turbo?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Tomek Hej_szogunie a jaki masz samochód?
@hej_szogunie
@hej_szogunie 6 жыл бұрын
audi a4b6 1.9tdi 130km AWX
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
NIe znam dokładnie tego silnika, ale z tego co pamiętam turbosprężarka nie ma chłodzenia cieczą... Czyli po jeździe autostradowej bym chwilę poczekał, w mieście bym się nie przejmował. ;-)
@hej_szogunie
@hej_szogunie 6 жыл бұрын
To ten sam silnik co AVF, tyle że AVF ma 6 biegów. AWX montowany był w pasacie i superbie i a4.
@mmgg0608
@mmgg0608 2 жыл бұрын
Mam od 3 miesięcy samochód z systemem start stop i jedyne co mnie interesuje to jak to patologiczne rozwiązanie wyłączyć na stałe
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
Trzeba mieć jakiś cel w życiu
@senseiwo8404
@senseiwo8404 6 жыл бұрын
Wypity dlatego z tyłu :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Sensei Wo :-)))))
@sprytnymichal
@sprytnymichal 3 жыл бұрын
98% turbodoładowanych silników pracujących z funkcją start-stop, zużywa turbosprężarkę (i nie tylko!) na dystansie 20-30% tego, który dawniej wystarczał sprężarkom pracującym przy silnikach bez tej funkcji. Sprawdzone w praktyce - około 1500 aut rocznie od dwunastu lat. Pozdrowienia :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Cztery auta dziennie przez 365 dni w roku? Nie ma czasu taczki załadować. EDIT Sprawdziłem, w 2020 roku były 253 dni pracujące. Daje to 6 samochodów dziennie. 😉
@mmgg0608
@mmgg0608 2 жыл бұрын
@@damiansmigielski Bardzo rzeczowa odpowiedź, która rozwiewa wątpliwości na temat tego dziadostwa
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
@@mmgg0608 chyba nie w tym miejscu chciałeś umieścić swoją odpowiedź
@remigiuszwacawek8163
@remigiuszwacawek8163 6 жыл бұрын
Na szczęście, w większości aut funkcję start-stop można wyłączyć.
@MistrzBartek125
@MistrzBartek125 4 жыл бұрын
Niestety w niektórych trzeba to robić przed każdą jazdą
@SamsungSamsung-jl2xc
@SamsungSamsung-jl2xc 6 жыл бұрын
Start stop sie nie załączy jak popalujemy bo jest to jeden z parametrów który start stop bierze pod uwagę. To jest system oczujnikowany i idiotoodporny . Jak jest to niebezpieczne dla turbo nie zadziała. Jak aku za słabe to tak samo.
@BartasVAG
@BartasVAG 7 жыл бұрын
Witam Panie Damianie super auto Superb;)Mi,się wydaje,ze turbosprężąrką z funkcją start -stop steruje komputer i jeśli jest za duża temperatura oleju nie wyłącza silnika.Chłodzenie cieczą,są tylko turbodoładowane benzyny bo w dieslach nie.Pozdrawiam serdecznie świetny kanał oglądałem jeszcze Pana jak prowadził Pan kanał w TVN turbo;)
@arminvankutonger7697
@arminvankutonger7697 4 жыл бұрын
Wprowadzenie jednego systemu spowodowało lawinę nowych systemów wymaganych aby nie uszkodzić silnika. Nie wiem jakie studia kończył autor ale na moich uczyli, że najprostsze działające rozwiązanie jest najlepsze. A nadmierna komplikacja jest nieporządana bo mnoży punkty potencjalnej awarii. Stop-start to technologia posklejana na gumę do żucia aby tylko przeszło homologację. Nie zadziała ci dodatkowa pompka cieczy? Masz po turbosprężarce. Czujnik oleju się pomyli i wyłaczy nie w tym momencie? Masz po turbosprężarce. Siądzie uszczelka przy dopływie chłodziwa do turbiny? Masz po turbosprężarce. Do tego kilkadziesiąt innych nieprzewidzianych sytuacji gdy to się wywali. Może patrzę z innej perspektywy bo w mojej pracy jestem tym kto ma zaprojektować jakiś system a nie tylko naprawiać. I powiem tyle, że takie techniczne śmieci jakie są przy współczesnych samochodach nie przeszłyby w żadnym "systemie krytycznym" który ma działać bezawaryjnie gdzieś w fabryce, szpitalu czy wojsku.
@kubusvspuchatek
@kubusvspuchatek 5 жыл бұрын
Przez ten system kilka razy miał bym kolizję.
@ukaszbartkowiak6306
@ukaszbartkowiak6306 3 жыл бұрын
System start-stop wnosi tylko tyle, że samochód jest w stanie spełnić w określonych warunkach normy spalin - i to wszystko, w normalnej eksploatacji, to szkodzi jedynie mając wpływ na szybsze zużywanie się podzespołów silnika, a nawet samego silnika. Start stop uzasadniony jest w pełnej hybrydzie (mam namyśli taką od Toyoty), gdzie jest integralną częścią działania układu hybrydowego, to się tam sprawdza, ale w tych wszystkich kosiarkach 1.0 z bi turbo o wysokim stopniu sprężania... no to nie zgodzę się. Po drugie silniki turbosprężarki, akumulatory etc. na drzewach nie rosną...
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Pisząc o hybrydzie Toyoty sam sobie przeczysz
@ukaszbartkowiak6306
@ukaszbartkowiak6306 3 жыл бұрын
@@damiansmigielski nie wiem gdzie sobie przeczę, hybryda od toyoty ma silnik bez turbiny w cyklu atkinsona i sam rozruch konstrukcyjnie różni się od standardowego napędu, także mam na myśli, że takie częste gaszenie i uruchamianie silnika spalinowego w hybrydowej Toyocie nie ma tak destrukcyjnego wpływu na ten silnik jak, np. takie samo traktowanie wyżyłowanego silnika ze standardowym rozrusznikiem... generalnie start-stop w ogólnym rozrachunku i bilansie energetycznym nie wnosi ŻADNEJ WARTOSCI DODANEJ w konwencjonalnym napędzie...
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
@@ukaszbartkowiak6306 brak turbosprężarki faktycznie jest plusem, ale... takim mikro plusem. Cykl Atkinsona nie ma tu nic do rzeczy. Silnik pracuje w tym cyklu tylko przy określonym zapotrzebowaniu na moc. Uruchamianie nie ma z tym związku. Napędy hybrydowe są dobrym przykładem tego, że funkcja stop-start ma sens. Czy w różnych autach jest ona dobrze rozwiązana? Pewnie nie. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest to stosowane w Suzuki gdzie alternator "dopędza" silnik spalinowy (w określonych warunkach alternator pracuje jako silnik) i odpowiada za jego uruchamianie podczas jazdy. Rozrusznik używany jest tylko do pierwszego startu przed rozpoczęciem jazdy. Czy wyłączanie silnika ma sens? Ma! Właśnie hybryda jest tego najlepszym przykładem. Jest na YT taki kanał Engineering Explained. Tam gość czarno na białym wykazał, że jeśli zatrzymanie auta ma trwać ponad 8 sekund wyłączenie silnika ma sens. Takie są fakty.
@jankowalski-em8wm
@jankowalski-em8wm 6 жыл бұрын
niby wszystko wyjasniasz ok ....ale nie przekonuje mnie to jednak Panie.
@malytygrysek1
@malytygrysek1 6 жыл бұрын
Po kilku latach wyrobiłem sobie nawyk, że po odpaleniu auta przed zapięciem pasa wyłączam funkcję start - stop ;) i tyle
@ukaszbaranski1153
@ukaszbaranski1153 6 жыл бұрын
Ja mam podobnie. Śmieje się czasem, że w starym aucie włączałem światła. W nowym są do jazdy dziennej, ale za to muszę wyłączyć start-stop. Ilość czynności musi się zgadzać ;)
@biaypan9480
@biaypan9480 6 жыл бұрын
Można tą funkcje wyłączyć ?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Oczywiście, że można. Tym bardziej nie rozumiem tego jęczenia.
@biaypan9480
@biaypan9480 6 жыл бұрын
Damian Smigielski ,dzięki
@teodormorawski4022
@teodormorawski4022 5 жыл бұрын
Wynalazek specjalnej troski.
@damiancholewik3492
@damiancholewik3492 6 жыл бұрын
Większych bzdur nie słyszałem! Mam Mercedesa klasy C 2018r. Start Stop włącza się dopiero po rozgrzaniu silnika, rozrusznik dostaje w mieście tak w d*pę że nie mam serca jeździć na włączonym SS. Kolejna kwestia, silnik nie rozróżnia czy jesteśmy w mieście czy na autostradzie, nie raz po zjechaniu z autostrady na stację silnik od razu gaśnie co wprowadza mnie w stan depresyjny... Jak słyszę takie P*erdolenie że start stop nie niszczy silnika to nie wiem czy się śmiać czy płakać czy po prostu współczuć takiej osobie.. mam 3 znajomych, każdy prowadzi swój warsztat, sami przyznają że ostatni rok to jest wysyp aut przyjeżdżających z tak rozwalonymi rozrusznikami że tam nie ma czego regenerować... Więc twoja teoria ma tyle wspólnego z prawdą co ta wygoda na tylnej kanapie skody...
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Poproszę żebyś edytował swój komentarz i usunął wulgaryzmy.
@chlejepan1735
@chlejepan1735 5 жыл бұрын
Znalazł się "znafca" który coś gdzieś usłyszał a pojęcia tak naprawdę nie ma. Rozrusznik wogóle nie bierze udziału w odpalaniu auta podczas działania systemu start stop.
@pracakosaipilarka4301
@pracakosaipilarka4301 4 жыл бұрын
@@chlejepan1735 To co odpala silnik? Korbką machasz? 😁
@WavePC_official
@WavePC_official 4 жыл бұрын
Jaki że jakiś czas temu sam nabyłem auto z systemem S/S (C-MAX 1l 125KM), i też zastanawiałem się jaki faktyczny wpływ ma ten system na nowe auta, przeczytałem masę artykułów, obejrzałem setki filmów, przeczytałem też komentarze pod nim itd. Na koniec doszedłem do dwóch wniosków: 1 - trzeba to przetestować samodzielnie, bo większość opinii jest niespójna, a praktycznie brakuje konkretnych wiarygodnych danych (takich jak chociażby udokumentowane diagnozy jasno wskazujące na S/S jako na przyczynę usterki) 2 - W Polsce na temat systemu s/s panują podobne poglądy jak na temat kupowania nowych samochodów z salonu, czy kiedyś na temat aut hybrydowych. I teraz tak - co do ekologi: większość auto eksploatuje w dużym zakorkowanym mieście (Poznań). System star stop daje około 55litrów oszczędności paliwa rocznie. Szału nie ma, ale dzięki temu ustrojstwu stojąc, mam zerową emisję CO2. A dziennie potrafię w korku stać i godziną (po pół w drodze do i z pracy). Dla mnie pod względem ekologii to jednak dużo. Sam system póki co (nowe auto) działa bez zarzutu. Silnik zimny się nie wyłącza wcale, włącza się błyskawicznie i nie ma żadnych przestojów na światłach czy w korku. Żadnych numerów póki co nie robi :) Na razie z systemu start stop nie mam zamiaru rezygnować - fajne to. No i co do negatywnej opinii na temat tego systemu - na razie widzę ją tylko w komentarzach. Rzadziej w artykułach czy testach, nie widzę też kolejek u mechaników. Auta psują się jak kiedyś, z tą tylko różnicą że samych aut ze start/stop jest więcej na rynku, więc i siłą rzeczy więcej potem takich auto jest w naprawie. Jak stare 10letnie rupiecie znikną z rynku będą tylko samochody ze S/S i tylko takie u mechaników, ale to nie jest równoznaczne z tym, że bez S/S auta by się nie psuły ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
WavePC lubię rzeczowe komentarze.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Witold Marciniak prosiłbym o pisanie w sposób bardziej zrozumiały. Kilka razy przeczytałem pański komentarz i do końca nie wiem o co panu chodzi.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Witold Marciniak pana odbiór mojego kanału jest całkowicie błędny. Co do ekologii to na dwoje babka wróżyła. Warto ograniczać emisję jak tylko się da, ale nie można tego robić za wszelką cenę. Zobaczymy co czas przyniesie.
@awaria10
@awaria10 4 жыл бұрын
Bez urazy. Teraz fakty. Kolega kupił BMW X1, 4 letni Diesel. W papierach rachunek na wymianę Baterii ponad 200 euro przy około 40 tys.przebiegu.Także miał nową baterie. Start Stop mu sie podobał to używał cały czas. Po dwóch latach kontrolka,, Bateria słaba,,. Następny kupił VW GOLF 2015 rok. Używał Start Stop przejechane niecałe 50 tys. właśnie jedzie po nowa Baterie. Koszt 140 euro. Ja posiadam Golfa 7 2013 rok Start Stop używany jedynie jak zapomnę wyłączyć bateria działa 7 lat. Praktycznie 70 procent ludzi ten system wyłącza reszta co go użytkuje jeździ nie swoim autem. Nie wiem czy to jest Twoje auto w którym siedzisz ale jeszcze ten system przeklniesz.Gdyby to miało naprawdę pomóc ekologii tego systemu nie można było by dezaktywować.Teraz co z tymi Bateriami co są złomowane .Jeżeli producent zagwarantuje mi pełne działanie tego systemu bez ponoszenia przez zemnie dodatkowych kosztów przez okres minimum 10lat będe pierwszym który system START STOP pokocha. Pozdrawiam. PS. Nie wszystko co ma dla ekologii służyć ekologii służy.
@dentisttests
@dentisttests 6 жыл бұрын
Fajna koszulka 😉
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Najlepsza ;-) #pozdrodlakumatych
@rafakwiatkowski8648
@rafakwiatkowski8648 6 жыл бұрын
Mówisz na filmiku o start-stop i jeździe po mieście. I tu masz rację, bo to nie to zabija turbiny. Zabija je zatrzymanie silnika po szybkiej jeździe np. po autostradzie. Po nawet przepisowej jeździe 140km/h, minuta w systemie start-stop po zjechaniu na stację, to stanowczo za mało. Prawidłowe studzenie turbiny to doprowadzenie jej do temperatury zbliżonej do temperatury bloku. Start-stop o tym nie myśli, tylko zgodnie z liczydełkiem czasowym gasi motor. P.S. Nie chce wychodzić na czepialskiego, ale naprawdę jeździsz 50km/h na 5 biegu? Jeżeli tak, to faktycznie Twoje turbo jest zimne i nie wymaga studzenia. :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Rafał Kwiatkowski zapewniam cię, że w nowoczesnym silniku, w którym turbosprężarka jest chłodzona cieczą, jej korpus ma temperaturę bloku podczas jazdy po autostradzie. To nie rajdy, tu turbosprężarki nie świecą. A co do jazdy 50km/h, to w Superbie był to szósty bieg 😉
@rafakwiatkowski8648
@rafakwiatkowski8648 6 жыл бұрын
No to pozostaje mi pogratulować zmysłu ekonomii. Ty jako posiadacz diesla z turbiną o zmiennej geometrii zapewne wiesz, że jazda na niskich obrotach powoduje dużo większą emisję sadzy. Na pewno część z niej osiada tam, gdzie nie trzeba :) Co jak co, ale zmienną geometrię w szczególności powinno się "gimnastykować" :) Autentycznie dziś sprawdziłem... w moim aucie benzynowym 50km/h na 6 biegu (nomen omen zwanym autostradowym) oznacza jazdę na 1050obr/min... To chyba nie są zdrowe obroty nawet dla silnika wysokoprężnego? :D Przy okazji pozdrawiają starzy przyjaciele, poduszki silnika, panewki i ciocia dwumasa :D Otrząśnij się chłopie z fobii cyferek na wyświetlaczu, czy paragonie. Dudląc po mieście na 6 biegu 50km/h może i zyskasz te 30zł/1000km, ale serwisy już zacierają ręce. :) Co do turbo, to po chwili refleksji i grzebania w technicznych aspektach - nadal muszę zaprzeczyć. Główną korzyścią z chłodzenia wodnego jest zmniejszenie temperatury spalin, bo te po dłuższej jeździe nawet w środkowym zakresie obrotów to nierzadko 500-600 stopni. Studzenie turbo wymyślono po to, żeby rozgrzany i w pełni rzadki olej nie zatrzymał się nagle w otoczeniu sprężarki. Doprowadza to do jego gęstnienia i wytrącania z niego osadów, które skutecznie zatykają kanały olejowe. Ten proces trwa, nieraz dziesiątki tysięcy km, setki wyłączeń. Korpus turbiny może i teraz bywa chłodzony cieczą, ale olej, który smaruje łożyska przy tych potwornych obrotach już kontaktu z wodą nie ma. Jeszcze dygresja do oszczędności start-stop, to każda minuta pracy przy cenie paliwa 5zł kosztuje ok. 6-7 groszy. Rzadko kiedy czeka się tyle na światłach. Ekologia ekologią, ale koszty szybszego wyeksploatowania poszczególnych podzespołów ponosi użytkownik pojazdu, a te z racji (mimo wszystko nowoczesnego systemu) są naprawdę duże. Ekolodzy swoje, a mechanicy wymieniający rozruszniki, alternatory w kilkuletnich autach wiedzą swoje. Każdy kierowca prywatny, któremu się nie przelewa w portfelu myśli długodystansowo, a nie cieszy się, że zyskał 4grosze na czerwonym. A i część z tych zamożniejszych odpłatnie wyłącza to ekologiczne placebo w podskokach.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Rafał Kwiatkowski, ale się napracowałeś... po pierwsze nie mam auta z silnikiem diesla. Kilka miałem i już nie chcę. Po drugie, nikt ci nie każe jeździć na zbyt niskich obrotach. W moim aucie było siedem biegów i na szóstym przy 55km/h na zegarze było 1600 obr/min. Wszystko w granicach bezpieczeństwa. Silnik diesla może dymić na niskich obrotach, ale tylko wtedy kiedy go mocno obciążysz. Jeśli odpowiednio dobiera się przełożenia do prędkości jazdy i obciążenia, nic złego się nie dzieje. Co do turbosprężarki, to popłynąłeś. Chłodzenie turbosprezarki obniży temperaturę spalin, ale nie tak skutecznie jak chłodzenie kanałów wydechowych w głowicy, co staje się ostatnio bardzo popularne. Dobrze napisałeś, że chłodzenie ma też za zadanie ograniczenie możliwej degradacji oleju silnikowego. Co do samego oleju, to staraj się być precyzyjny w nazewnictwie. Wzrasta lepkość a nie gęstość oleju. Oczywistym jest też, że olej nie ma styczności z cieczą chłodzącą. A gdzie ma? 😂 Potraktuj korpus turbosprężarki jako wymiennik ciepła. A jeśli chodzi o ekologię. Funkcja stop-start ma wpływać na globalną emisję CO2. Już to wiele raz mówiłem i pisałem... jeśli w Polsce mamy 18 mln aut z ważnym OC i niech połowa codziennie jest w ruchu i każdy z tych samochodów zużyje litr paliwa mniej w ciągu dnia, to mamy 9mln litrów paliwa. W skali roku...ca. 3 300 000 000 litrów. Teraz rozumiesz? 😈😉😂
@rafakwiatkowski8648
@rafakwiatkowski8648 6 жыл бұрын
I znowu wysokie cyfry... A życie pokazuje, że cyferki w dół, a problemy cywilizacyjne constans...To, o czym piszesz, to jest wersja oficjalna, rozpowszechniana globalnie. Krótka retrospekcja... 20 lat temu powszechna była norma emisji spalin Euro 2. Zaczęto żyłować normy emisji, w tym CO2. Rozpoczęła się era m. in. tzw. ekologicznych diesli z egr, dpf, dual cat itp. Wprowadzona w 2006r. norma Euro 4 (czyli obecnie spełniana przez największą grupę samochodów zarejestrowanych) zmniejszyła dopuszczalną emisję dwukrotnie. Nie zastanawia Cię, dlaczego od 12 lat nie zmniejszają się wartości emisji CO2 w wymogach Euro 5,6 i 7? Dlaczego instalacja LPG, która paradoksalnie emituje najmniej CO2 nie była od 15 lat w żaden poważny i globalny sposób promowana? Warto się nad tym zastanowić. I teraz ważne. Kilka lat temu (bodajże Parlament Europejski) uświadomił sobie, że problemem przestaje być emisja CO2. Eksperci doszli do wniosku, że europejskim metropoliom najbardziej dokucza smog. Że w wyścigu o CO2 zapomniano o emisji PM, czyli sadzy. M. in. od przyszłego roku DPF-y w nawet w benzyniakach :sic:. Teraz globalnie o ekologii w motoryzacji. Czy wiesz, jaki odsetek całkowitej światowej emisji spalin powodują samochody? Czy wiesz, że 10 największych tankowców zasyfia atmosferę bardziej, niż 3/4 samochodów na świecie? Wiesz, że startujący samolot spala 7 ton na godzinę, a w trybie eko około 4 ton? Czy energia potrzebna do naładowania elektryka rośnie na drzewach? Nie, najczęściej w pobliskiej elektrowni węglowej. Czy od lat funkcjonujące na zachodzie projekty 80% dotacji wymiany pieców węglowych i koksowych na pellet, czy gaz są realizowane w Polsce? Gdzie tu jest nadzór Gdzie są ekolodzy? Gdzie sprawiedliwość w egzekucji norm i podwyżkach? Moim zdaniem jeżeli podchodzi się do problemu globalnie, to od A do Z, a nie wybiórczo. Do najliczniejszej i najłatwiejszej do obarczenia kosztami grupy. Branża motoryzacyjna to taka wredna gałąź gospodarki, która stanąć nie może. Więc bez względu na to, jak windowane są koszty posiadania i używania samochodu, przedsiębiorca zaciśnie zęby i będzie płacił. Teraz rozumiesz, dlaczego uważam, że to moralność pani Dulskiej?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Rafał Kwiatkowski, tak coś czułem, że pojawi się tankowiec, czyli powielanie internetowych mądrości. Wiesz dlaczego ciężko jest walczyć z CO2? Bo nie da się go wyłapać. Zależność jest prosta. Ile spalisz paliwa, tyle z rury wyjdzie CO2. Emisję CO2 można ograniczyć jedynie przez ograniczenie zużycia paliwa. Żaden filtr nie pomoże. A to, że montuje się filtry cząstek stałych? Bardzo dobrze. No i oczywiście pojawia się Polska i egzekucja prawa. No cóż. 300 lat zaborów nie wyrządziło takich szkód jak druga wojna i komunizm. Teraz trzeba kilku pokoleń żeby zmienić mentalność ludu, a i to może nie pomóc jeśli się patrzy na system szkolnictwa w naszym kraju. No, ale skoro działamy w myśl zasady, sąsiad bije żonę to dlaczego ja mam nie bić, to wszystko się zgadza. Wyłączajmy stop-start, wycinajmy katalizatory, DPFy, a w piecach palmy śmieci, opony i kalosze. Gratuluję.
@wm2555
@wm2555 6 жыл бұрын
Funkcja start/stop to bzdura. Samochód w trakcie postoju w ciągu godziny spala 0,6l/h. /tak jest u mnie/. W korku włączy się i wyłączy kilkadziesiąt razy. Zobaczcie jak ładnie sprzedaje się toyota, samochody głowy nie urywają ale mają siniki wolnossące w ofercie.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
No faktycznie, a jak dobrze sprzedają się hybrydy, w których silnik ciągle jest wyłączany. :-))))
@wm2555
@wm2555 6 жыл бұрын
Hybryda to melex.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Hybryda, to hybryda. Melex, to Melex. Nie wygłupiaj się.
@Mr--S.
@Mr--S. 5 жыл бұрын
No i wlasnie! Tylko ze te silniki od strony konstrukcyjnej sa wlasnie na to projektowane, w sensie magistrali olejowej, uzywanego oleju, sa wolnossakami, nie maja alternatora i rozrusznika - czyli wlasnie tego co pada w autach z S/S. HSD Toyoty to inna bajka technologiczna!
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
Pan Sztylet techniczna.
@jacekiwanowski3105
@jacekiwanowski3105 Жыл бұрын
Dlatego nie kupowałem i nie kupuję aut z systemami start-stop i nie mam kłopotów.
@tomaszszary3253
@tomaszszary3253 5 жыл бұрын
Tak samo szoki prądowe przy ciągłych odpaleniach nie są obojetne dla elektroniki i sterowników auta
@mareczekmak
@mareczekmak 7 жыл бұрын
Nagrywaj waćpan częściej albo przynajmniej regularnie.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
Podrzuć pan kilka tematów, pytań ;-)
@mareczekmak
@mareczekmak 7 жыл бұрын
"Wszystko już było" ale zawsze można wrzucać vlogi z pojeżdżawek ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 7 жыл бұрын
A to wiadoma sprawa. ;-) Już wkrótce.
@michalkowalski192
@michalkowalski192 4 жыл бұрын
Proszę się zapoznać z filmem który wypuścił Robert z autoholikow później nagrać sprostowanie bredni które Pan mówi :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Michal Kowalski próbowałem znaleźć. Nie udało się. Zastanawiam się co skłoniło cię do uznania Roberta za autorytet? Widzę, że coś tam dłubią z Coobciem. Coobcia znam sprzed lat... niewiele się zmieniło.
@michalkowalski192
@michalkowalski192 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski autorytet to trochę za dużo powiedziane Poprostu ten pan swoje wypowiedzi poparł praktyka i w prosty sposób wyjaśnił dlaczego m.in. system start stop jest szkodliwy obrazując to przy pomocy kamery termowizyjnej i nie trzeba mieć doktoratu z mechaniki żeby wiedzieć że nagle pozbawienie chłodzenia elementów rozgrzanych do 700 czy więcej stopni może mieć dla nich negatywne skutni
@michalkowalski192
@michalkowalski192 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski przy okazji podkresle że bardzo ceniłem i cenie pańskie felietony na tematy np wymian różnych podzespołów w motocyklach bo widać że jest pan pedantyczny w tym co pan robi ale niestety nie przekona pan chyba nikogo że ,,ekologia w autach" nie ma wpływu na ich żywotność
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Michal Kowalski no dobrze... w takim razie jak to jest, że hybrydowe Toyoty osiągają kolosalne przebiegi bez awarii? Tam silnik nie ma lekkiego życia a do tego jeszcze jeździ na oleju 0W20. Co na to internetowi specjaliści? 😉
@michalkowalski192
@michalkowalski192 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski hmm a czy przypadkiem nie jest tak że toyota czy Lexus nie lączą hybryd silnikami wolnossącymi ? :) Akurat jestem w temacie bo od kilku dni jestem posiadaczem Lexusa is200t miałem opcje do wyboru 300h ale tam siedzi silnik 2.5 V6 plus 2 elektryki spalanie jest dużo mniejsze ale ja wolałem coś o pojemności max 2l i z możliwością ewentualnego delikatnego podniesienia mocy w przyszłości. I jeżeli jesteśmy przy temacie Toyot to ciekawi mnie może czy zna pan interwały wymian oleju w ich silnikach benzynowych ? Otóż jest to maximum 15 tys km lub raz w roku może przypadkiem to też ma wpływ na ich bezawaryjność hmm ? Dlaczego inni producenci np BMW czy ford mają interwały 25-30 tys km i 2 lata ? Wspomniałem o tych dwóch markach bo z BMW są problemy nie są to samochodu bezawaryjne mówię z własnego doświadczenia a o fordzie wspominam dlatego że w ubiegłym roku kupiłem nowego Transita do firmy i wyszedł mały zoonk mianowicie interwały producenta wynoszą 25 tys km lub 2 lata właśnie po 12 tys zmieniłem olej na własną rękę bo serwis nie chciał mi wymienić oleju bo stwierdzili że wymyślam co się okazało z silnika 2.0 TDCi Ecoblue po 12 tys przebiegu spuściłem 11l oleju a zalalem do pełnego stanu nie całe 9l ? Fajnie nie reszta to była ropa !! Proszę sobie wyobrazić ile ropy w oleju było by przy normalnym zalecanym przez producenta interwale wymiany oleju...
@czystepaliwo4203
@czystepaliwo4203 6 жыл бұрын
Co jak zgasisz silnik to zawory się zamkną ? Co ty gadasz ? Wypowiadasz się na temat turbiny a nie wiesz jak działa silnik no to gratulacje ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
CzystePaliwo o matko i córko, Jezusie brodaty. Teraz to mi się trafił znawca ideowy. Proponuję ci doświadczenie. Na wyłączonym silniku spróbuj dmuchać w kolektor ssący. Istnieje duża szansa, że nie uda ci się przedmuchać komór spalania. Skoro ty tak dobrze znasz zasadę działania silnika spalinowego, to powiedz mi co się dzieje z zaworami po wyłączeniu silnika? Moim zdaniem nie otwierają się, ale pozostają w różnych pozycjach. W jakich? Skoro kolejność zapłonu w silniku czterocylindrowym to 1342 lub 1243 można chyba łatwo wywnioskować jakie będzie położenie zaworów. I teraz kilkugramowy wirnik turbosprężarki o mikroskopijnej bezwładności ma się kręcić po wyłączeniu silnika? Gratuluję wiedzy znawco :-))))))
@czystepaliwo4203
@czystepaliwo4203 6 жыл бұрын
Damian Smigielski nie ma w silniku sytuacji jak powiedziałeś że wszystkie zawory są zamknięte na raz i tyle to jest fakt :) jak chcesz zobaczyć ile czasu kręci się turbina po zgaszeniu auta zdejmij przewód ssący z części zimnej turbiny i popatrz na wirnik i zobaczysz każdy może to sprawdzić tylko palców nie pchajcie bo ich nie będzie ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
A czy ja powiedziałem, że wszystkie są zamknięte? Weź tu się chłopaku doucz i dopiero zabieraj głos.
@czystepaliwo4203
@czystepaliwo4203 6 жыл бұрын
tak dokładnie w minucie 5:00 zaczynasz o tym mówić :) spokojnie mam odpowiednia wiedze w sprawach mechanicznych i nie tylko ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
I uznałeś, że skoro tak mówię, to uważam, że zamykają się wszystkie zawory. No brawo... brawo. Twoje wypowiedzi na temat turbosprężarki przeczą temu, że posiadasz wiedzę... w sprawach mechanicznych. To znaczy, może jakąś tam posiadasz...
@_xtreme.
@_xtreme. 7 жыл бұрын
150 z autostrady pod bramki ,start stop wylacza silnik i turbinka bez smarowania.. nawet na wlaczonym silniku nie jest za zdrowe zatrzymac sie po pałowaniu pod bramkami bo cisnienie bedzie za niskie
@filipsikora3412
@filipsikora3412 7 жыл бұрын
xtreme Kto jeździ 150 po autostradzie, gaz w podloge i ile fabryka dała
@smwv8
@smwv8 7 жыл бұрын
Wiele osób...
@emit673
@emit673 6 жыл бұрын
Nie wystarczy zdjąć nogę z gazu i dojechać hamując silnikiem przez kilkaset metrów ?
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL 6 жыл бұрын
nieee...
@tomaszfeliks1929
@tomaszfeliks1929 5 жыл бұрын
Ten gość chyba nie ma pojęcia o pracy silnika spalinowego i turbiny powinien doszkolić się trochę bo jeżeli ktoś mówi że film olejowy spowalnia turbinę i jak silnik nie pracuje są zamknięte wszystkie zawory to gada głupoty .Pierwsze silnik zużywa się najmniej w trasie a najwięcej w mieście bo jest niedogrzany i jak dochodzi jeszcze system start stop przy minusowych temperaturach silnik zużywa się w krótkim czasie zresztą nie tylko on dostaje również rozrusznik akumulator i alternator jest internet każdy może poczytać w jakich warunkach najlepiej pracuje silnik spalinowy i jak zadbać żeby dobrze i długo pracował bez awaryjnie
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
Może zaczniemy od tego, że nauczysz się pisać po Polsku...
@sohc77
@sohc77 6 жыл бұрын
No nareszcie ktoś poważny i mówi prawdę ☺☺☺☺☺
@wancia1
@wancia1 5 жыл бұрын
Hahahaha czy tylko mi się kojarzy ten system z SS i wymogami "kochanej" Angeli ;)A poza tym twórca musi się trochę pouczyć o pracy silników i osprzętu;) Nie pozdrawiam i niewiem dlaczego tu trafiłem ;/
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
No właśnie... po co tu trafiłeś? :-))))
@wancia1
@wancia1 5 жыл бұрын
@@damiansmigielski niezbadane są wyroki yt ;)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
@@wancia1 myślałem, że już cię tu nie ma...
@wancia1
@wancia1 5 жыл бұрын
@@damiansmigielski kultura tego wymaga aby odpowiedzieć:) więc żegnam
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
wancia1 co ty wiesz o kulturze?
@awaria10
@awaria10 4 жыл бұрын
Powiem krótko., Trzeba miec nie po kolei w głowie ,żeby wierzyć w idiotyczny system Start Stop.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
awaria10 bardzo dziękuję na ten niezwykle merytoryczny i wiele wnoszący do dyskusji komentarz.
@JohnNeoQ
@JohnNeoQ 5 жыл бұрын
Oj przyjacielu, słabiutki ten film i wywody. Każde wyłączanie i załączanie urządzeń przyspiesza ich zużycie. Przecież żywotność jakichkolwiek elementów czy czyści mechanicznych podawana jest w ilości cykli załącz-wyłącz. Owszem, producenci samochodów z systemami start-stop pracują nad tym problemem żywotności i opracowywują coraz to lepsze rozwiązania. Ale dużo wody upłynie nim znacznie się to ulepszanie uwidoczni, zaś w międzyczasie ktoś za to zapłaci. To oczywiście moje prywatne zdanie.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
To jak wyjaśnisz nieprawdopodobną żywotność silników spalinowych w hybrydach?
@Prokop80
@Prokop80 5 жыл бұрын
Naprawdę, o czym tu dyskutować. Jak masz trochę wiedzy i powagi to zakoncz te bezsensowne wykłady o bezsensownym systemie, który ni jak nie jest w ogólnym rozrachunku ekologiczny.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
Ktoś pana wprowadził w błąd.
@pandrevko
@pandrevko 6 жыл бұрын
Filmy ciekawe ale nudne :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Pan Drevko no to ciekawe, czy nudne?
@pandrevko
@pandrevko 6 жыл бұрын
sorry, było już późno :) merytorycznie mega ciekawe i dla mnie "lajkonika" mechanicznego bardzo wartościowe, jednak forma podania zbyt prosta, monotonna. oglądam, więc jest więcej merytoryki niż "nudy" :) Pozdrowienia.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Pan Drevko cóż począć? Mam telefon i uchwyt... czyli ograniczone możliwości techniczne. W sumie nie wiem, co tu można na przebitki? ;-)
@Dowborczyk
@Dowborczyk 6 жыл бұрын
Bzdury. Nie znam żadnego ekowynalazku, który byłby dobry dla silnika. Ba nie znam nawet takiego, który by nie szkodził silnikowi.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Dowborczyk nie znasz? Trudno.
@Dowborczyk
@Dowborczyk 6 жыл бұрын
To skoro jest taki to proszę go wymienić.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Dowborczyk wtrysk paliwa.
@pipapapa9813
@pipapapa9813 6 жыл бұрын
5 lat bmw 330xd nigdy na start stopie głównie miasto i żadnych problemów z turbiną czy rozrusznikiem. Uważam że gwałtowne wyhamowanie turbiny wpłynie na żywotność łożysk i lepiej jest utrzymać smarowanie na biegu jałowym.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
pipa papa jakich łożysk?
@pipapapa9813
@pipapapa9813 6 жыл бұрын
@@damiansmigielski łożyska wałka
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Nie czego, tylko jakie?
@pipapapa9813
@pipapapa9813 6 жыл бұрын
@@damiansmigielski łożyska toczne lub ślizgowe zależy od turbiny
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Chyba turbosprężarki? A jakie masz w swoim aucie?
@robert-dr3ug
@robert-dr3ug 4 жыл бұрын
Często jeżdziłem autami zastępczymi z tym systemem. Teraz mam Astrę z tym systemem i zwyczajowo odłączam ten system . To beznadziejny i niepotrzebny wynalazek.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
robert kaczmarek kim jesteś z zawodu?
@erykpolskazachodnia
@erykpolskazachodnia 7 жыл бұрын
Mądrego to i miło posłuchać ...tym bardziej jeśli mówi używając zrozumiałego jężyka . Tak trzymać p.Damianie.
@madmicl06
@madmicl06 6 жыл бұрын
Ale głupoty. Jest termometr w Passacie i często osiągam 110 stopni
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Mic Mad w jakich warunkach?
@madmicl06
@madmicl06 6 жыл бұрын
Damian Smigielski normalnej jazdy Passat TDI 170 koni to nie auto na pracę minimalne ale normalnie jeżdżę przyspieszam itd. w mieście wiadomo że w korkach temperatury spadają do 95-98 ale nie w czasie jazdy obwodnicą albo międzymiastową
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Zdefiniuj jeszcze normalną jazdę. Mnie podczas jazdy autami z silnikami 2.0 TDI temperatura nie przekraczała 105 st. C. A było tych samochodów ze 30
@madmicl06
@madmicl06 6 жыл бұрын
Damian Smigielski wykorzystuje moc passata i tyle
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Czyli ładujesz mu dużą szuflą. No to co się dziwisz?
@radox3855
@radox3855 6 жыл бұрын
albo artykuł sponsorowany albo stek bzdur...
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Rado X powiedz mi gdzie zdobyłeś wiedzę na temat mechaniki, środków smarnych, chemii i materiałów filtrujących. A może jesteś specjalistą od turbosprężarek?
@radox3855
@radox3855 6 жыл бұрын
nie jestem, po prostu nie zgadza mi się to z czystą logiką (częste używanie danego elementu jak np. rozrusznik musi wpływać na jego szybsze zużycie - cudów nie ma) oraz obserwacjami rzeczywistości/rozmów z mechanikami praktykami. Generalnie wszystkie te pseudo eko wynalazki są przykrywką żeby doić z ludzi dodatkową kasę i tyle
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Rado X czyli tak jak myślałem.
@radox3855
@radox3855 6 жыл бұрын
tak, tak jak myślałeś... nie odbieraj tego osobiście, ale ludzie na ogół już się poznali, że koncerny robią im wodę z mózgu i pod przykrywką m.in. pseudo ekologii wciskają rozwiązania które służą wyłącznie nabijani sobie kasy a dojeniu klientów. I nie zmieni tego żadne zaklinanie rzeczywistość a nie trzeba być żadnym fachowcem żeby stwierdzić że generalnie każde nowe generacje aut (ale nie tylko - dotyczy równie dobrze sprzętu rtv, agd) są dużo mniej trwałe/trudniejsze i droższe w naprawie lub wręcz nienaprawialne żeby kupić nawy sprzęt a nie naprawiać (tak i wtedy jest bardzo eko...)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 6 жыл бұрын
Ale jednak ciężko jest się przesiąść z iPhone'a na Nokię 3210. Nikt nie będzie chciał jeździć samochodem z zasilaniem gaźnikowym, aparatem zapłonowym i czterobiegową skrzynią. Trzeba się po prostu nauczyć używać nowego sprzętu.
@powermadmax
@powermadmax 5 жыл бұрын
Skończ pier... , bajki zostaw dla małych dzieci.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
powermadmax widzę, że mam do czynienia z prawdziwym znawcą tematu.
@tomaszszary3253
@tomaszszary3253 5 жыл бұрын
Głupoty pierdolisz majster znafco.Nie wspomne że w start stopie masz litr oszczedności a tysiace wydane na turbo aku itd.Nie wspomne że alternator musi ubydki prądu doładować z paska wielorowkowego kosztem paliwa
@damiansmigielski
@damiansmigielski 5 жыл бұрын
Oho! Kolejny kulturalny, mający wiele do powiedzenia... specjalista.
CZYM GROZI UŻYWANIE systemu Start & Stop. UWAŻAJ na TO!
17:52
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 254 М.
Secret Experiment Toothpaste Pt.4 😱 #shorts
00:35
Mr DegrEE
Рет қаралды 38 МЛН
Inside Out Babies (Inside Out Animation)
00:21
FASH
Рет қаралды 23 МЛН
Fast and Furious: New Zealand 🚗
00:29
How Ridiculous
Рет қаралды 45 МЛН
Jak docierać silnik w nowym samochodzie? Czy jest to konieczne?
8:30
Damian Smigielski
Рет қаралды 65 М.
6 RZECZY których NIGDY NIE RÓB z TURBO !!!
31:20
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 667 М.
Funkcja STOP-START w samochodzie. Zło? A może nie ma się czego bać?
5:05
Eksperyment z systemem START & STOP - wyłącz go!
9:28
Moto Doradca
Рет қаралды 263 М.
Czego NIE POWIE ci SPRZEDAWCA w SALONIE! UTOP KASĘ! KUP HYBRYDĘ
14:14
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 192 М.
Czym GROZI hamowanie silnikiem !!!
14:08
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 1,7 МЛН
Bed pool 😂 #prank #pool #bed
0:19
SKITS
Рет қаралды 6 МЛН
THE ROBBER SAVED MY LIFE
0:39
dednahype
Рет қаралды 9 МЛН
Вся страна в очередях, а ты без очереди...
0:52
МиRRные Чувства
Рет қаралды 7 МЛН