Bardzo dobry wykład, jestem pod wrażeniem. Można tylko Księdzu podziękować za mądrą i rzeczową naukę, pięknie podaną. Bóg zapłać.
@Kateri263 жыл бұрын
Oby dobry BÓG dał więcej takich zagrożeń jak tradycjonaliści ✝️Deo Gratias🛐Amen 🙏
@annakubica79353 жыл бұрын
Bardzo potrzebne są wyjaśnienia, Księdza. Logiczna argumentacja. Prawdziwe i bardzo piękne oblicze naszej wiary. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
@joannaelzbietanska62403 жыл бұрын
Księże Szymonie niech Pan Bóg Księdzu błogosławi.
@lary.i.penaty33033 жыл бұрын
Księdza komentarze, erudycja, wyjaśnianie zawiłości-są jak oblanie się czystą, zimną wodą. Od razu wszystko staje się jasne i klarowne. Bóg zapłać.
@jackem38633 жыл бұрын
Wodą gasi się ... żar ... ks nie uważa !!!
@marzenaparzych79712 жыл бұрын
😍👍Dokładnie tak, są bardzo orzeźwiające.
@gumbas87763 жыл бұрын
Nawet ksiądz nie wie, jak wielkie moje wątpliwości związane z korzystaniem i rozwijaniem swoich telentów,ksiądz teraz wyjaśnił i moje rozterki uspokoił. Z serca dziękuję.
@teresab23933 жыл бұрын
Jaśniej się nie da. Jak krowie na rowie. Brawo ks. Szymonie!
@ulaprzystas8471 Жыл бұрын
Wykłady Księdza są bardzo ważne .Bóg zapłać.
@konradiwan26613 жыл бұрын
Ooo proszę Księdza za materiał o neokatechumenacie bardzo bardzo byłbym wdzięczny, płacę w Zdrowaśkach 😍
@andrewr0073 жыл бұрын
Mieszkam w kanadzie kraju neopogańskim , napatrzyłem się tutaj na dantejskie sceny w tych modernistycznych kościołach i zrozumiałem że tylko w tradycji zachowana jest czysta wiara .
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
A masz tam dostęp do tradycyjnej liturgii?
@Albert_OPt3 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 Sspx działa w Kanadzie. Tu kanal z jednego z Kościołów kzbin.info/door/YSbDRG6OOF4OmOgYKMOFLA
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@Albert_OPt no ja wiem ze działają pytałem tylko czy Zulugula ma jakiś normalny dostęp 😉
@marzena33968153 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 tez mieszkam w Kanadzie i tak, ten pan ma racje I tak, tez widze, ze Tylko Trdycja. SSPX jest w wielu miastach a jak ich gdzies nie ma to jezdza....To jedyni prawdziwi ksieza ( chociaz sa tez Polacy ale przewaznie NO wiec troche zagubieni....).... Podczas tej durnej plandemi Wszystkie Kiscioly tutaj sa ciagle zamkniete....Kompletnie....SSPX jest Jedynym Kosciolem co ciagle odmawia Msze Sw, prywatnie ale czasami mozna pojsc ( tylko pare osob moze byc w Kosciele wiec jest wsztatko potajemnie...) i jedyni co nie zamkneli drzwi na Sakramenty..( mozna zrobic appointment).. Przynajmniej tak jak ja wiem....byc moze polscy Ksieza tez gdzies sie chowaja ale nie wiem.... Strasznie sie tu dzieje.... Jedyne panstwo, ktore sie jeszcze nie otworzylo chociaz do sklepu mozna pojsc, na plaze tez ale do Kosciola jest zabronione.... Straszne
@marzena33968153 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 teraz nie calkiem normalny bo wszystko jest potajemnie ale SSPX jest jedymym Kisciolem co nie zamknal drzwi totalnie....tak jak inne Koscioly.... I mielismy troche przerwy, pare Mszy nie ukryrych podczas Swiat Wielkiej Nocy.... A tak to wszystoo potajemnie.... Straszne.... Ale przed Plandemia tak, Tradycyjne Koscioly byly tu dostepne ....jak Bog da jeszcze beda ale nikt nic nie wie....
@micpie863 жыл бұрын
Jak zawsze wszystko dobitnie wyjaśnione, logiczne do bólu.
@tomaszkajetan44823 жыл бұрын
Na wieki wieków Amen. Bóg zapłać. Niech tych treści będzie jak najwięcej.
@pawenowakowski28083 жыл бұрын
Jak zawsze czysta nauka katolicka. Bogu niech będą dzięki za Bractwo św Piusa X
@leszekjezierski77533 жыл бұрын
Bóg zapłać 🌿🕊️🕊️🕊️🌿 witam i pozdrawiam szczęść Boże 💝🌹💙
@mazanek19893 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@Jolawu13 жыл бұрын
Cieszę się, że będzie bardzo dużo! Bóg zapłać.
@dariuszgowacki83143 жыл бұрын
Cofam subskrypcję... Nie no-żart. Gdyby to było możliwe, to jeszcze z dziesięć by Ksiądz ode mnie dostał 😉
@zenekblabla7533 жыл бұрын
Mamy nowoczesne kościoły bez święconej wody. Jeszcze trochę i zapłacimy za tą nowoczesność
@TheMalla33 жыл бұрын
Wczoraj miałam dwa przemyślenia: po wczorajszym nagraniu i czytaniu komentarzy pod nagraniem - przemyślenia o pokorze i pysze (nie chciało mi się komentować i ludziom tłumaczyć, bo ile można) i przemyślenia o neokatechumenacie( ogladałam na żywo nabozeństewo z pobliskiej parafii, akurat mieli neoni i tańczyli w kościele wokół ołtarza). A tu cyk-dzisiaj ksiądz własnie o tych dwóch tematach. Katechezy o neokatechumenacie chętnie bym wysłuchała bo, w odróżnieniu od charyzmatyków, to środowisko jest mi mało znane. Dawno temu chodziałam na katechezy neo i byłam na pierwszej konwiwencji (gdzie zawiązywała się wspólnota),ale uciekłam z niej z przerażeniem, bo widzialam tam po prostu presję i psychomanipulację... Co do niecheci ludzi do krytyki to myślę,że boją się jej czasem ludzie po prostu tak wychowani w domu,aby nie krytykować żadnych ludzi uznawanych za autorytety albo ludzie niepewni swoich pogladów, neofici, którzy "podczepiają się" pod jakiegoś ulubionego "guru" na którego patrzą bezkrytycznie, bo wszystko by im się zawaliło jakby zaczęli widzieć jakieś błędy. Może to z tego wynikać albo z innych jeszcze rzeczy.
@TheStoryteller933 жыл бұрын
„Wychodzenie z bańki” XDDD piękne podsumowanie. Pozdrawiam
@dorotaj.69223 жыл бұрын
Jest Ksiądz niezłomnym wojownikiem.
@wojtekkrolak3 жыл бұрын
Zwłasza w monologach.
@wojtekkrolak3 жыл бұрын
@@annawieezbucka4183 Ci,których pozywał to "cieniasy",ale są różnej maści nietradycjonaliści(nazwijmy to tak ogólnie),którzy zapędziliby Księdza w sekundzie w kozi róg.
@janmonasterski82993 жыл бұрын
@@wojtekkrolak no to niech przyjdą i spróbują. Ciekawe czy wyjdą z czymś więcej niż sofizmatami i błędami argumentacji zaczerpniętymi z Erystyki Schopenhauera
@basian7773 жыл бұрын
Czekamy z męzem z niecierpliwościa na materiał o neokatechumenacie🙂. Odeszlismy po wielu latach i jestesmy ciekawi ksiedza spostrzeżeń.
@Albert_OPt3 жыл бұрын
Też odszedłem i poczułem ulge. Tylko moja żona tam tkwi. Nie wiem jak ja stamtąd wyciągnąć... Przeczytalem kilka rzeczy i cieszę się, że juz mnie tam nie ma. Polecam wydawnictwo "Antyk Marcin Dybowski". Jest kilka książek o neo z tego wydawnictwa.
@basian7773 жыл бұрын
@@Albert_OPt jesli Pan jest na fb zapraszamy do grupy: Co po neokatechumenacie. Dajemy sobie wsparcie i dzielimy sie swoja wiara bez neo. Wielu z nas poszlo w stronę Tradycji. Pozdrawiamy.
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@Albert_OPt współczuję nie ma nic bardziej destrukcyjnego w rodzinie jak dwie skrajne duchowości małżonków
@Albert_OPt3 жыл бұрын
@@basian777 no niestety nie używam. Kupiłem Jej wspomniane książki, ale nie zawsze jest czas żeby mogla poczytać przy malych dzieciach jakie mamy. Podsunę Jej ta stronę. Skąd pani jest? Może mieszkamy w pobliżu siebie i nawet nie wiemy.;)
@Albert_OPt3 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 no niestety. Rozstrzał jest. Ja msza trydencka, FSSPX, ks Bałemba, ks Śniadoch, a Ona neo. Na szczęście udało mi się jeszcze na dlugo przed ta słynna wypowiedzią pokazac błędy w nauczaniu ojca Szustaka (juz go nie slucha) i zabrać na rekolekcje ks Stehlina. Kropla drąży skałę.
@wielkopolanin73873 жыл бұрын
Bóg zapłać
@ewa25243 жыл бұрын
Ksiądz Szymon zawsze wyraża chęć do dyskutowania z innymi księżmi, ale ci drudzy takiej chęci już nie wyrażają. Czyżby czegoś się obawiali?
@genowefapigwa40853 жыл бұрын
A może zajmują się duszpasterstwem a nie tłumaczeniem się? Czyżby skrupuły?
@Jolawu13 жыл бұрын
@@genowefapigwa4085 może zajmują się duszpasterstwem - z pewnością. W końcu też mają swoje kanały na yt.
@ewa25243 жыл бұрын
@@genowefapigwa4085 Dyskutowanie to nie tłumaczenie się tylko wymiana poglądów i szukanie rozwiązania
@xgorex42183 жыл бұрын
Uważam, że brak chęci podjęcia debaty wynika przynajmniej z dwóch powodów: 1. Pomimo wszystko posiadanie świadomości o swoich błędach lub niewiedzy względem nauki kościoła, co skutkuje strachem podjęcia dyskusji . 2. Niechęć do księży formacji katolickiej, gdzie takie spotkanie będzie pewnego rodzaju nagłośnieniem/reklamą wiary katolickiej.
@zygmaszel83763 жыл бұрын
Bóg zapłać za przepiękne kazanie , wiedza czyli wykształcenie to nie jest wiara na której tak nam zależy . Dlatego na wielu kazaniach ksìęży wieje nudą , albo często się powtarzają i wydaje się że to już wielokrotnie słyszeliśmy . Czyli wiedza dominuje nad wiarą , jak ksiądz wspomniał jesteśmy stworzeniem albo narzędziem Bożym całkowicie zależnym . Jeżeli można skomentować ten żółty kolor farby który jest na tle , to radziłbym użyć innego koloru , mniej rażącego . Tylko tak na marginesie , z mojego malarskiego doświadczenia 🌞
@abwsgav3 жыл бұрын
Deo gratias!
@hannab8973 жыл бұрын
Ja nie mam nic przeciwko tradycyjnemu nauczaniu kościoła, wręcz przeciwnie. Jednak gdy usłyszałam zrzut do ks. Dominiką Chmielewskiego o "napinaniu się duchowym" podczas przyjmowania Komuni Św..to ja tego tak nie odbieram. Ks.Dominik napomina żebyśmy z wiarą i świadomością przyjmowali Najświętszy Sakrament, więc nie widzę tu żadnej sprzeczności z tradycyjnym nauczaniem kościoła . Tylko tyle, z Panem Bogiem .
@edytastanisawowska56283 жыл бұрын
Bardzo sobię cenię naszych KapłanówTerrorystówTradycjonalistów i z wielką żarliwością błagam Boga o nowych "KTTerrorystów" oraz o "KTTerrorystów" z odzysku:) Sterroryzowana Wierna Bractwa:)))
@agatapaszko42463 жыл бұрын
Bardzo potrzebny komentarz Księdza. Aczkolwiek, w odniesieniu do poprzedniego odcinka, nie "czepił" się Ksiądz wszystkiego. Ale mam nadzieję, to przed nami.
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
Widzę że dostało się księdzu Szymonowi od zwolenników ks Dominika. Dont łory bi wredny 😉
@rzymskikatolik2konto8083 жыл бұрын
co się stało dokładnie?
@nn-hj9nn3 жыл бұрын
E tam, nie było tak źle. Choć obrońców ks. Chmielewskiego było sporo to jednak nie atakowali zbyt mocno jak w przypadku Szustaka.
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@rzymskikatolik2konto808 wczoraj był filmik nt xDominika
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@nn-hj9nn no tak to trochę inna duchowość
@poldek82423 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 to całkowicie inna duchowość; bezkrytycznie emocjonująca się tzw. charyzmatami
@WsercuPolski3 жыл бұрын
Chętnie podzielę się z księdzem doświadczeniem z neokatechumenatu. Byłam tam ok.10 lat. Może to przyśpieszy odcinek o tej formacji. Z Panem Bogiem
@jula54173 жыл бұрын
Osobiście chodzę na Novus Ordo z różnych powodów, ale uważam tradycjonalistów za wielki skarb, a modernizm za wypaczenie i mam nadzieję, że Msza Trydencka będzie się rozpowszechniać.
@poldek82423 жыл бұрын
Cały czas się rozpowszechnia i umacnia
@jula54173 жыл бұрын
@@poldek8242 Ale dochodzą informacje, że Watykan szykuje jakieś nowe przepisy, które mają to zahamować 😦
@agatapaszko42463 жыл бұрын
@Jula i tu właśnie jest różnica. Wierni skupieni przy Bractwie w ogóle się tym nie przejmują.
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
Jula ja niedawno przeprowadziłem się do Bractwa i mówię ci ze to jakbyś przeszła z protestantyzmu na katolicyzm spróbuj 😉
@ojciecchrzestny46593 жыл бұрын
To sobie uświadom że nie chodzisz na Mszę Świętą
@renatagutowska1877 Жыл бұрын
Dziękuję
@tombog72973 жыл бұрын
Deo gratias
@Kateri263 жыл бұрын
Amen 🙏
@janinajendruch11433 жыл бұрын
Szczesc Boze! Ja wierze ,ze przez tradycyjne bractwo kaplanskie sw.PIUSA X nasz Kosciol sw sie odrodzi i wroci do swoich korzeni.Tylko przez takich niezlomnych ksiezy jak bractwo moze ta odnowa nastapic.To jest nasz Kosciol walczacy,ktory pielegnuje dziedzictwo Pana Jezusa oraz nasza 2000 letnia tradycje.Wierze ze tak sie stanie.
@dariuszgowacki83143 жыл бұрын
Od początku wiedziałem, że Ksiądz to wszystko robi dla jutubowej sławy...😉
@krystynakulikowska8223 жыл бұрын
BOG jest JEDEN. Modlmy sie by kosciol byl CHRISTUSOWY APOSTOLSKI a nie podzielony. BOZE czuwaj nad TYM wszystkim AMEN
@iwonagrzeskowiak10693 жыл бұрын
Tradycjonalizm,to realizm.Dlatego jest tak bardzo zdrowy.To jest to ciągłe odnoszenie się do tego,że Bóg jest,do sposobu w jaki objawił się ludziom i że człowiek jest stworzeniem Bożym obdarzonym rozumem i wolną wolą.Dyskutując z tradycjonalistą trzeba mieć umiejętność logicznego myślenia,pewien zasób określonej wiedzy,a to już się wielu ludziom nie podoba.Ale tak prowadził dysputy św.Tomasz z Akwinu.Dziś ludzie więcej bazują na emocjach i tak też dyskutują.Może też dlatego,że niektórych kaznodziejów szczególnie lubią,błędnie uważają,że dyskusja z nimi,to atak na nich.
@adamsmithson4863 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
@profesorfilologiianonim26663 жыл бұрын
Czekam na odcinek w którym ksiądz Bańka przeanalizuję postać księdza Bańki. Może na pierwszego kwietnia? 😆
@profesorfilologiianonim26663 жыл бұрын
@@jannos3592 obawiam się, że nie zrozumiał Pan sensu mojej wypowiedzi. Pańska odpowiedź sugeruje bowiem, że potraktował Pan ów komentarz na poważnie.
@felesamabilis3 жыл бұрын
w stylu "... w 20 sekundach" :D Super by bylo :D
@mireksoja90633 жыл бұрын
Dzięki za prelekcję i podanie klarownych definicji dla pychy i pokory. Wiem z doświadczenia że z braku racjonalnych argumentów ze strony opozycyjnej w debacie, co poniektórzy zaczynają czynić tzw. ataki personalne. Obecność takich zachowań wzmacnia przekonanie o słuszności własnych argumentów. Jakkolwiek, może to stać się pułapką zastawioną przez pychę. Dlatego też praktyka pokory pozwala unikać takich pułapek.
@jozefduda80043 жыл бұрын
Lepiej by chyba było dla samych duchown
@jozefduda80043 жыл бұрын
. Lepiej by chyba było dla samych duchownych, gdyby się wzajemnie na forum nie krytykowali.
@marekperpelica53013 жыл бұрын
A ja nie jestem jakimś wielkim tradycjonalista chociaż jestem konserwatystą A jednak lubię księdza słuchać mimo że ksiądz nie ma takiego błyskotliwego daru wymowy jak chociażby wspomniany ksiądz Dominik Chmielewski. Raczej traktuje księdza zdanie jak kubeł zimnej wody jak ktoś kto bez emocji tłumaczy suche fakty co jest bardzo pomocne kiedy naokoło jest tyle emocji...
@adalbertus6283 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@pustygrob58373 жыл бұрын
Ksiądz Chmielewski ma czarny pas w sztukach walki. Więc nie polecam się z nim spierać :D
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
Ksiądz Szymon za to strzela Łacińskimi sentencjami 😉
@K004773 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 i też ma czarny pas na sutannie 😏
@piotrmaniawski9303 жыл бұрын
Ksiądz Dominik jest równie dobry w walce słownej.Kiedyś słyszałem jak opisywał scenę w której Szatan krzyczał (choć nie wiem czy tak głośno jak ksiądz Dominik w tym momencie;) do niego : "Klecho !!! Kto cię nauczył tak się modlić ???!!! "
@pustygrob58373 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 taaak :D kojarzę to
@panjanek91223 жыл бұрын
A ja księdza nigdzie nie chwalę, bo dbam o księdza pokorne kapłaństwo.
@panjanek91223 жыл бұрын
Dziekuje za serduszko. Dodam tylko, że choć to może wyglądać na żart, to jednak jestem bardzo poważny. Właśnie takich "zachwalaczy" i klakierów miał i ma nadal o. Augustyn Pelanowski którzy krzyczą prorok, kapłan na miarę apokaliptycznych czasów itd. Uważam, że wyrządzili tym wielką krzywdę temu zakonnikowi, a teraz po odejściu z zakonu to już wbijają mu tą dobrocią nóż z plecy. Podobnych schlebiaczy ma o. Adam Szustak i ta wspólnota wyznawców o. Adama działa na jego niekorzyść wbijając do w wyjątkowość i pychę. Ludzie są słabi i trzeba ogromnego wyczucia (rozumu), żeby nie zepsuć drugiego nawet nadwyżką dobra (emocje). Dlatego ja księdza serdecznie pozdrawiam i dziękuję za obecność na youtubie.
@annas32483 жыл бұрын
💝🙏
@MarcinCE3 жыл бұрын
Dobry trigger i cyk ruch na kanale rośnie 😀
@ewelinag81353 жыл бұрын
Proszę księdza, prosimy o materiał nt. neokatechumenatu, znam tak wielu ludzi dobrej woli, którzy żyją w kłamstwie, bo myślą, że coś robią więcej, że się angażują, bo należą do jakiejś 'wyjątkowej wspólnoty niemal jak pierwsi chrześcijanie', a nie ma tam żadnej nauki, nawróceń, pracy nad sobą. Ckliwość, poczucie ekskluzywności i odwrócenie uwagi od prawdziwego problemu jakim jest grzech. Co gorsza to się już rozprzestrzenia na dalsze pokolenia :(
@basian7773 жыл бұрын
Świetnie ujęte!
@slawas19463 жыл бұрын
👍👍👍👍
@MW-of3ww3 жыл бұрын
Zaproponowałem "konfrontację" ks Szymona z księdzem Kwiatkowskim na jego kanale. Ks Kwiatkowski zgodził się gdyby Ks Szymon był zainteresowany.
@Sergiusz923 жыл бұрын
Byłoby to ciekawe !
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@wentyl w O! Ciekawe, nie znam ks. Kwiatkowskiego, ale bardzo chętnie!
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
Ksiądz Kwiatkowski Jezuita z Łodzi ???
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@nyewesata9430 pytanie czy to ten 😉
@identytarysta28923 жыл бұрын
A kto to?
@krzysztofbogdanski613 жыл бұрын
I ten podły uśmieszek pod nosem. Uwielbiam to. Niech Tobie Bóg błogosławi.
@teresaleszczynska9253 жыл бұрын
Z autopsji: nie da się połączyć ćwiczeń, walk wschodu z byciem na 100% przy Bogu. 7 lat ćwiczeń = 11 pracy egzorcysty!!! Świetne świadectwo " Wałcz miłościa - świadectwo mistrzyni sztuk walki" Biblioteka Miesięcznika Egzorcysta. To, że w klasztorze dominikanów w Rzeszowie ćwiczy się jogę, nie znaczy, że Kościół to dopuszcza !!!!!
@Teresa-yd4gq3 жыл бұрын
Krytykowac nalezy błądzących kapłanow heretykow. Ks. Dominik do nich nie należy. Trzeba sie cieszyć ze dziesiatki tysięcy ludzi nawraca sie dzięki niemu. Chwała Panu! ❤️
@basian7773 жыл бұрын
Ale widac w jego formacji nową teologie- modrenistyczną , to nie jego wina, robi co potrafi i jak potrafi choc jego emocjonalny sposob mowienia mi osobiscie przeszkadza.
@TheMalla33 жыл бұрын
no cóż..jeśli ktoś mówi,że przyjęta z wiarą komunia prowadzi zawsze do uzdrowienai fizycznego i lekarze sa niepotrzebni to jest to herezja specyficzna dla zborów zielonoświatkwców z ich ewangelią sukcesu. X. Dominik dośc często przeciwstawia sobie łaskę naturze,a to trąci herezją (w tych nagraniach,które sama słyszałam, fakt,że niewiele ich słyszałam, ale od ilu można wykazać błędy?)
@agatapaszko42463 жыл бұрын
@ Nyewes Ata Tak, jak się nawróci i pozna prawdę.
@nn-hj9nn3 жыл бұрын
Krytykować należy w pierwszej kolejności właśnie tych kapłanów, którzy błądzą najmniej. Bo jest największą szansa, że posłuchają i nie trzeba będzie ich krytykować jako heretyków.
@mojnick58643 жыл бұрын
👏 👏 👏 👏 👏
@K004773 жыл бұрын
O, tak, o neokatechumenacie to ważny temat, ale wymaga mocnego przygotowania na ich apologetykę. Tu trzeba rzeczywiście trochę wiedzieć. W mojej parafii niestety działa ta wspólnota, co ciekawe w Wigilię Paschalną odważają się nawet zastąpić psalmy, które jak każdy katolik wie są natchnione od Boga jakimiś kantykami (niektóre owszem biblijne, ale nie są przepisane przez Kościół na Wielkanoc, natomiast jeden nawet wzorowany historią z midraszów) (obecnie już w obrzędach w ich rycie nie uczestniczę, opuściłem kościół widząc że w tym roku to samo się zaczyna). Nawet według przepisów novus ordo Missae jest zakaz akompaniamentu dla śpiewów solowych kapłana i diakona, a tam nawet słowa konsekracji były z gitarą. Do tego pod płaszczem "echa słowa" świeccy obojga płci wygłaszają de facto kazanie. To tylko kilka wybranych nadużyć liturgicznych, których jest znacznie więcej, a w myśl zasady lex orandi lex credendi nadużycia zapewne sięgają dalej Co ciekawe Stolica Apostolska zakazała im przyjmowania Komunii na siedząco, więc wymyślili że dostają na rękę Najświętszy Sakrament na stojąco, a spożywają na siedząco (!!!) Zdjęcia z gorszącej praktyki są nawet na stronie mojej diecezji (niestety nie podlinkuje, bo pewnie komentarz zniknie)
@jula54173 жыл бұрын
Aż trudno uwierzyć, że coś takiego może się dziać. Na szczęście nigdy się z takimi wspólnotami nie spotkałam.
@K004773 жыл бұрын
@Joanna Kłosiewicz o wyjściu z Egiptu liturgia też mówi, no ale jakieś proporcje. To tylko (i aż) figura Nowego Testamentu. U mnie jest podobnie z tą różnicą, że na Wielkanoc przychodzą z całym ambarasem do kościoła parafialnego na jedyna liturgię w parafii. Różnie się rozkładała ilość elementów ich rytu, ale w tym roku nawet organista miał całkowicie wolne, mógł sobie spać. Wyszedłem na początku, napisałem pismo do kurii. Zobaczymy co za rok, jak się nie poprawią go na znaczki pocztowe do Rzymu mnie stać.
@maciejpotoczny1023 жыл бұрын
Najważniejsza jest miłość.
@jula54173 жыл бұрын
A ja oglądam i ks. Szymona Bańkę i ks. Chmielewskiego, i o. Szustaka. 😊
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
I masz schizofrenie 😉
@jula54173 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 Staram się z dystansem podchodzić do wszystkich 😄
@felesamabilis3 жыл бұрын
@@jula5417 i czego sie trzymasz?
@lary.i.penaty33033 жыл бұрын
I co ? Dysonans poznawczy wystąpił?🤔😁
@wandziawerner633 жыл бұрын
Ja robię tak samo, każdy z tych kapłanów jest inny, każdy z nich ma niepowtarzalną charyzmę, czasami o. Szustak wydaje mi się powie coś bez zastanowienia, ks. Bańka prostuje jego słowa a o. Adam przeprasza 🤗 no i chyba tak już musi być. Ks. Chmielewski jest wojownikiem i jego słowa najbardziej trafiają do mężczyzn, inaczej niż o. Szustak, którego kochają kobiety 😉 Ks. Bańka jest najbardziej akademicki 😍używa słownictwa jak na wykładzie na uczelni 😍tak ich widzę, pozdrawiam z Panem Bogiem 🕊️💕
@marekjanczewski3 жыл бұрын
Interesująca koncepcja a propos wykorzystywania talentów, jednak czasami życie pisze inne scenariusze i trzeba wybierać co jest najważniejsze i miłe Bogu.
@felesamabilis3 жыл бұрын
Obawiam sie, ze to jest rzucanie grochem o sciane. Obecnie nawet zwykle cytowanie nauczania Kosciola, nawet bez odnoszenia sie do czyichs wypowiedzi jest pietnowane jako pycha i arogancja. Niestety na orwellowska mode slowa otrzymaly nowe znaczenie i walka z tym to walka z wiatrakami. Dla tych, co maja to poukladane, jest oczywiste to, co Ksiadz tu mowi, ci drudzy i tak wzrusza ramionami i podsumuja "znowu sie wymadrza"
@hansolo89193 жыл бұрын
Pozdrawiam 9
@xgorex42183 жыл бұрын
@Szkoły Akwinaty Proszę księdza, dlaczego posługuje/my się ksiądz (i my) sformułowaniami: „formacja tradycyjna” „księża tradycyjni” „tradycyjne”; zamiast: katolickie. Przecież ksiądz wyznaje wiarę katolicka, głosi ewangelie katolicka, uczestniczymy w Eucharystii i mszy katolickiej…. nie tradycyjnej. To dzisiejsi „neo” odeszli od nauczania i katechizmu katolickiego i tutaj dla tych „neo” należy wymyślić nową nazwę. Ja jestem chrześcijaninem katolikiem i biorę udział we mszy, i nie chce jej nazywać „tradycyjna” lub „trydencka” bo to przecież jedyna msza .
@credoinunumdeum50083 жыл бұрын
Pan ma rację, ale domyślam się skąd w stosownych miejscach dopowiada się "tradycyjny" czy to wobec formacji, magisterium czy rytu Mszy/pozostałych sakramentów. Oczywiście gdy mowa o katolickim duchownym czy świeckim czy nauczaniu czy formacji czy rycie, samo przez się jasnym być powinno, że musi on/to być tradycyjny, gdyż Tradycja jest jednym z filarów doktryny katolickiej. Ktoś kto ten filar odrzuca z konsekwencji staje się apostatą z wiary katolickiej wyznającym już nową wiarę, nawet jeśli nie jest tego świadom. Tylko że nie żyjemy w czasach zdrowego duchowieństwa, nauczania, a odejście od Tradycji w liturgii, doktrynie czy dyscyplinie przez kościół posoborowy (kolejne określenie jakiego w normalnej sytuacji nie trzebaby stosować) jest tak wyraźne, że dopowiedzenie "tradycyjny" bywa jedynym ratunkiem i drogowskazem wobec tych, którzy szukają dla siebie naprawdę zdrowej, prawdziwie katolickiej strawy duchowej. Stąd konieczność dookreślenia "tradycyjna Msza Święta", "tradycyjne Magisterium", "tradycyjna formacja". Smutne to, ale na dzisiejsze czasy raczej konieczne z perspektywy ratowania dusz bliźnich.
@K004773 жыл бұрын
O Mszy najpoprawniej byłoby mówić Msza rzymska. Wszak jest wiele katolickich rytów zachodnich (np. mediolański, dominikański) czy wschodnich (np. Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma). Więc Msza rzymska, zwana popularnie trydencką absolutnie nie jest jedynym rytem w Kościele.
@genowefapigwa40853 жыл бұрын
Aż trudno mi w to uwierzyć, ze zaczynam myśleć tak jak moja św. pam. babcia, która mówiła, ze należy dobrze poznać religie w której się człowiek urodził i wychowali go rodzice, modlić się całym sercem a resztę zostawić Bogu. Przeraża mnie to zamieszanie. Ktoś mówi: zostaw tych soborowych i chodź do trydenckich, inny wyluzuj- Bóg i tak wszystkich zbawi chyba, ze ktoś bardzo się zaprze i nie chce być zbawiony.Kto ma rację- odpowiedzi nie ma- rację ma tylko Chrystus.Jezu Ty się tym zajmij. Jednak pozostanę wierna wierze, którą przekazali mi rodzice mimo, ze jest to ta „ gorsza” bo posoborowa.
@wandawoosowicz9193 жыл бұрын
Istnieje prawdopodobieństwo, że Pani babcia nie przekazała Pani rodzicom tej religii/wiary, którą z kolei jej rodzice przekazali jej ;)
@genowefapigwa40853 жыл бұрын
Gratuluje Księdzu idealnej formacji i polecam jeszcze np. ojca Pio
@zenekblabla7533 жыл бұрын
Tradycja zła? . A modernizm jest cacy tak?. To popatrz na kościół ( były) na zachodzie
@gmiter823 жыл бұрын
Bardzo fajna, bo niezamierzona pochwała Mszy "trydenckiej" :) kzbin.info/www/bejne/lWHVYXWubr6Srq8
@czowiek92933 жыл бұрын
Proszę księdza. Jak by kościół cofnął się i by zrobił mszę trydenckie jego ryt obowiązujący tylko w języku ojczystyym?
@K004773 жыл бұрын
Teoretycznie piękna sprawa, w praktyce niemożliwa do dobrego wykonania. Zawsze byłyby jakieś niedociągnięcia w tłumaczeniach, w niektórych językach celowe manipulacje. Łacina jest stała, precyzyjna, niezmienna i stąd jest świetnym zabezpieczeniem. Do tego nie każdy język narodowy nadaje się do śpiewu liturgicznego jak łacina. Poznać teksty stałe Mszy to niewielki wysyłek, a dzięki temu że trzeba znaleźć części zmienne, np. w mszaliku człowiek głębiej zastanawia się, rozważa teksty liturgii na niedzielę. A przy Mszy po polsku rozważania zazwyczaj zatrzymują się na Ewangelii, czytaniach, co najwyżej jeszcze psalmie.
@czowiek92933 жыл бұрын
@@K00477 Niektóre osoby (w tym ja) tak kaleczą języki obce, że lepiej było by tego nie słuchać.
@K004773 жыл бұрын
@@czowiek9293 od odpowiadania jest kantor, schola, ministranci. Wierni nie muszą nic mówić podczas Mszy. Śpiewają ci, którzy umieją. Na Mszach czytanych to nawet dość nowa "moda" żeby wierni odpowiadali.
@czowiek92933 жыл бұрын
@@K00477 Czyli przychodzisz jak do teatru. No po prostu super.
@K004773 жыл бұрын
@@czowiek9293 Nie do teatru tylko jak na Mszę po prostu. Jak przez wiele wieków historii Kościoła. Uczestnictwo we Mszy nie polega na gimnastycznych postawach czy mówieniu.
@weronika22603 жыл бұрын
Bardzo lubię Księdza słuchać, ale kiedyś nie spodobało mi się, że skrytykował Ksiądz innego Księdza, który mówił o wiedzy objawionej. Gdyby Pan Bóg nie objawił nam kim On jest i jak sprawować kult religijny, bylibyśmy poganami. Podobnie wiedza w znaczeniu ogólnym jest wiedzą przekazywaną, co kiedyś ładnie wyjaśnił Ks. Prof. Guz. Nawet jeżeli zdobywamy wiedzą poprzez doświadczenie, to też korzystamy z uprzednio zdobytej wiedzy. Telefon, który Ksiądz zaprezentował, musiał ktoś kiedyś skonstruować, nazwać i nam tę nazwę urządzenia przekazać. Dlatego wiemy, co to jest.
@nn-hj9nn3 жыл бұрын
I co w związku z tym?
@agnieszkazielinska698 Жыл бұрын
Szkoda, że ksiądz nie naucza tylko koncentruje się na niszczeniu innych
@marekszymanek97213 жыл бұрын
Jak wyglądają takie słowa, jak w tym filmiku, w praktyce? 31 maja 2021 został zamieszczony na tym kanale filmik "Czy ksiądz przyzna rację p. Fjałkowskiemu?" w którym, być może przypadkiem, zostali zaatakowani rozmówcy Karola Fjałkowskiego tj. pastorzy Michał Prończuk i Stanisław Sylwestrowicz (kanał YT TeiStacja). W komentarzach pod filmikiem "Szkoły Akwinaty" pastorzy zamieścili odpowiedź, ale została ona usunięta... Wg Stanisława Sylwestrowicza nawet dwukrotnie: "ostatnio po raz drugi umieściłem pod Szkołą Akwinaty swoje sprostowanie-polemikę i ponownie komentarz został usunięty. Szkoda..." Również Michał Prończuk i Stanisław Sylwestrowicz wyrazili gotowość do debaty z Szymonem Bańką. Czy będzie jakaś odpowiedź w tej sprawie? Odpowiedź, którą widziałem, a która "znikła", można znaleźć na kanale TeiStacja w komentarzach pod filmikiem z debatą Michała Prończuka z wiedźmą Mojmirą ("Pastor vs wiedźma") by wyrobić sobie zdanie, czy ta odpowiedź nie wypełniła standardu komentarza obraźliwego czy niekulturalnego. PS Nie jestem osobą związaną z TeiStacja, ani nie utożsamiam się z religijnymi poglądami tam wyrażanymi.
@piotrmaniawski9303 жыл бұрын
Ja również przypominałem już o tym że jakiś odzew Szkoły Akwinaty by się przydał.
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@Marek Szymanek Pierwsze słyszę. Bardzo chętnie z nimi podyskutuję!
@marekszymanek97213 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty Ok! Cieszę się, że wiadomość dotarła i Gospodarz kanału nie unika rozmowy, a „znikające” komentarze były jedynie spowodowane jednak prawdopodobnie technicznymi uwarunkowaniami. Jako, że powyższa wiadomość jednak nie znikła, lecz spotkała się z odpowiedzią, nie mam dalej powodów uważać, że panuje tu cenzura wybranych polemicznych treści - niestety na wielu katolickich kanałach, niektórych mieniących się jako „otwarte” i liberalne, panuje bezwzględna cenzura wobec wszelkiego głosu polemiczno-krytycznego. Za wszelkie moje sugestie, że mogło dojść do cenzurowania „głosów niewygodnych” bardzo Gospodarza przepraszam! Z drugiej strony uznaję, że warto było dobijać się o odpowiedź, bo dzięki temu udało się wykonać jakiś krok do skomunikowania się obu stron. Dam jeszcze znać Panom z TeiStacji o powyższej odpowiedzi, ale dalej nie będę robić za głuchy telefon - myślę, że przy woli dyskusji znajdą Panowie kontakt do siebie. Nieśmiało jeszcze daję znać o wielkiej ciekawości, jak dalej potoczy się ta dyskusja - bardzo chętnie bym taką rozmowę wysłuchał, ale jej ewentualne upublicznienie zależy już wyłącznie od Panów! Serdecznie pozdrawiam!
@Krychul153 жыл бұрын
Przecież kościół ciągle się zmienia i dostosowuje do czasów. Teraz kupowania odpustów nie ma z tego co kojarzę np :) tak samo krucjat.
@radosawdugi81953 жыл бұрын
Ks. Szymonie, skoro Ksiądz publicznie przedstawia treści, to domagają się one również wyjaśnienia. I teraz kilka uwag do tego filmu. Pierwsze. W całym filmie znajduje się odniesienie tylko do jednego tematu z Biblii, który od razu zostaje przez Księdza zmarginalizowany. W filmach, które Ksiądz przedstawia jest jakiś lęk przed Pismem Świętym i odniesienia do patrystyki, z której to w ogóle bierze się prawdziwa Tradycja. To pierwsza słabość. Druga, że u Księdza wszystko zaczyna się od św. Tomasza, a kończy na soborze. No właśnie, na którym? Na Watykańskim I, który nie został dokończony, czy na Lyońskim II, gdzie kazanie końcowe głosił św. Bonawentura? Dlaczego to pytanie nieco prowokacyjne. Sobór Trydencki wyrasta z łona Kościoła tak samo jak Watykański II. Tak samo były oba trzęsieniem ziemi. Przypominam, że nie tylko od strony dyscyplinarnej, ale i liturgii. A jednak Ksiądz twierdzi, że sobór Trydencki był OK, a Watykański taki nie jest. Pomijam już te śmieszne zabiegi w nazywaniu niektórych oczywistych rzeczy herezjami, rzeczy, które wynikają z tradycji i były już obecne w Kościele, i Kościół sięga po nie, jak mądry gospodarz, który używa rzeczy starych i nowych. Formacja tradycjonalistyczna jest tradycjonalistyczna, nie koniecznie Tradycyjna, bo wiele z tej Tradycji odrzuca, albo tłumaczy w sposób nie właściwy, tak żeby siebie postawić w lepszym świetle. Wracając do wątku głównego, tak jak Trydent przyniósł zmiany i to radykalne (można go tak samo zanegować jak negujecie Sobór Watykański II), tak zmiany dokonują się w Kościele cały czas. I tak jak Trydent wprowadził sporo nowinek, które tradycjonaliści traktują jako normalne i nie podlegające dyskusji, tak sobór Watykański podobnie. Żeby się usprawiedliwić używa Ksiądz pojęcia modernizmu, ale obaj wiemy, co to jest modernizm, kiedy powstał i jakie miał założenia teoretyczne. I przemian soborowych nie da się ująć w te ramy. Zachęcam do trzeźwej lektury dokumentów tego soboru. Dalej idąc, istnieje dalej sukcesja apostolska i podległość Stolicy Świętej, ze względu na apostołów Piotra i Pawła. Pierwszy ze względu na władzę kluczy, drugi jako symbol wzrastania Kościoła. Gdyby dobrze prześledzić zmiany w liturgii, to okaże się, że dokonywały się one cały czas w Kościele, także na przestrzeni od Trydentu do Watykańskiego II. Papież Jan XXIII nie wyskoczył sroce spod ogona i nie założył nowego Kościoła. Jak dobrze popatrzy się na nauczanie, zmiany i reformy, to ich pragnienie widać w sumie od połowy XIX wieku. A od Piusa X to już wręcz krzyk. Czym innym jest sobór, jego treść, a czym innym to co liberalizm zrobił z Kościołem w Niemczech. Ale to wcale nie usprawiedliwia odchodzenia od jedności z Kościołem w ewidentny sposób. W sumie na ten temat można by napisać książkę, pokuszę się o to chyba. Odnośnie jeszcze jednej rzeczy. Czy zna Ksiądz kazania w czasie baroku? Czy były one głoszeniem Słowa Bożego? A były to kazania w duchu tradycji. O ile bardziej były ekspresywne, niż ks. Chmielewskiego. Nadinterpretacja też była i to słona. Jeżeli chcemy polemizować, to z pokorą, czyli uznaniem prawdy, jak to było powiedziane, a tego zabrakło. Było szukanie dziury w całym. Pozdrawiam.
@redcezet35053 жыл бұрын
Co to jest to 'tradycyjne nauczanie kosciola'? Może ktoś to prosto wyjaśnić?
@RurkaKapilarna3 жыл бұрын
Nauczanie, które było przed Soborem Watykańskim II
@redcezet35053 жыл бұрын
@@RurkaKapilarna ale konkretnie co? Po łacinie nauczali wiernych? Pismo Święte było czytane w oryginale? Pytam bo nie ma nic o tym tradycyjnym nauczaniu nic w internecie
@RurkaKapilarna3 жыл бұрын
@@redcezet3505 poczytaj o tym soborze co zmienił, będziesz miał obraz tego, co było przed
@redcezet35053 жыл бұрын
@@RurkaKapilarna czyli prosto nie da wyjaśnić. A szkoda. Bo ciężko do czegoś przekonać jeśli nie da się prosto opowiedzieć. Enigmatyczne przeczytaj sobie nie pomaga
@redcezet35053 жыл бұрын
@@wojciechgrzymala9951 no to takie jest w mojej parafii. Dziękuję
@ania8626 Жыл бұрын
Szanuje księży z Bractwa Piusa X, to mądrzy ludzie, dobrze uformowani w tradycji kk. Nie wchodzą w pyskówki czy lakoniczne wpisy charakterystyczne dla liberałów, lewactwa czy pożytecznych idiotów reprezentujących modernistów... 🤭
@Andy-rk9mu3 жыл бұрын
UWAGA - wchodzę w dyskusję: xB: "I niech ludzie którzy tego słuchają niech ocenią kto ma rację" - tutaj ksiądz wspiera "argumentum ad populum"? To chyba nie tak, że jest wybór. Ma być: Kościół naucza i Lud wierzy. #zawiałomodernizmem
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
Raczej ja to zrozumiałem tak że, niech każdy rozpozna co jest słuszne i za tym idzie, jak z Panem Jezusem ludzie poznawali że mówi jak ten który ma władze ale byli i tacy którzy mówili trudna jest ta mowa .....
@Andy-rk9mu3 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 Ja rozumiem o co księdzu Bańce chodzi i być może wyrwałem trochę z kontekstu, ale zabrakło mi trochę autorytatywnego podejścia.
@irenejanski34253 жыл бұрын
Szkoda czasu..lepiej sie pomodlic
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
Jeśli zdanie papieża jest inne to jest to pycha i grzech wiedzieć lepiej od Piotra.
@K004773 жыл бұрын
W każdej kwestii? Zatem św. Paweł popełnił grzech?
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
@@K00477 fragment pouczyłem Piotra bo zasługiwał który ksiądz Szymon bardzo lubi dotyczy spraw obyczajowych np gdyby papież chodził na prostytutki należy gi upomnieć a nie jest wytrychem di kwestionowania nauczania dogmatów itp
@K004773 жыл бұрын
@@piotrszczerbinski2338 ależ św. Piotr takich czynów nie popełniał. Tam chodziło o nauczanie.
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
@@K00477 chodzi mi o to że tqm nie ma sytuacji 1 Piot ogłasza nauczanie a Paweł je odrzuca tulko 2 prywatne zachowanie Piotra jadanie z jednym tak z drugim tak było złym zachowaniem
@K004773 жыл бұрын
@@piotrszczerbinski2338 werset 14 wskazuje, że sprawa nie dotyczyła tylko prywatnego zachowania
@lauraperlanska6363 жыл бұрын
W czym tradycjonalizm jest lepszy od tzw. modernizmu, czyli nurtu obecnego w Kosciele po SW II? Czym ryt tradycyjny jest lepszy? Jak ma sie tradycjinalizm i modernizm do Ewangelli? Przykro mi, ale oba nurty sa "wymyslem" ludzkim. Nie neguje tych nurtow, ale zaden nie jest lepszy. Ludzie z powodu rytow tocza wojny dla Jezusa. Wojny o jezyk, ornaty, forme Mszy Swietej. Jezusowi nie zalezalo na tym, zeby ryt byl koniecznie taki, czy owaki. Jezus wyraznie mowil, czego chce od uczniow. Jezus pokazywal swoim zyciem, co jest wazne w gloszeniu Jego nauki. Jezus glosil w jezyku ojczystym do ludzi, ktorym glosil. Jezus ganil przesadny tradycjonalizm, przesadne przestrzeganie prawa. On glosil milosierdzie i znizal sie do ludzi, ktorym sluzyl. Tradycjonalizm wynosi sie nad wiernych, odcina sie od ludzi, mowi niezrozumialym jezykiem. Kaplan nie ma jedynie dazyc do swietosci, ale ma glosic Chrystusa ludziom prostym, glosic Ewangelie, przyblizac ludzi do Boga. Ksieza przed SW II byli bardzo aroganccy wobec wiernych. Ba, bili dzieci na lekcjach religii; nie glosili Ewangelii, ale zastraszali ludzi pieklem. Jezus tak nie robil. Owszem Jezus mowil, ze pieklo istnieje, ale podchodzil do ludzi z wielka lagodnoscia; ganil poboznych tradycjonalistow i stawial za wzor celnikow, Samarytan - heretykow i grzesznikow. Za to tradycyjni Zydzi go zabili. Jezus nie glosil tradycjonalizmu, ale Milosc Boga. Szanuje tradycjonalistow, bo sa dziecmi Bozymu, ale uwazam ze sa daleko od nauki Jezusa. Jak bardzo ludzie kiedys znali Ewangelie, nauke Kosciola? Prawie wogole jej nie znali!!!! Znam wielu strszych ludzi. To nie jest prawda, ze teraz ludzie znaja gorzej nauke Kosciola.
@lauraperlanska6363 жыл бұрын
Jezus nie zmienil sie przez 2000 lat. Jezus byl modernista. Jezus nie byl tradycjonalista. Jakie na to sa dowody, ze On chce, aby Kosciol byl taki jak przed SW II? Gdzie to jest w Ewangelli?
@lauraperlanska6363 жыл бұрын
Nieracjonalna wiare, pelna strachu mieli ludzie przed SW II. Wierni nie wiedzieli, co dzieje sie na mszy, nie znali Ewangelli; nie wolno im bylo jej znac. Bo jak ma znac Ewangellie wiekszosc spoleczenstwa, ktora jest niepismienna? A moze tradycjonalisci traktuja ludzi prostych jak barany, ktore nie moga jej znac i nie moga zapytac i nie moga powiedziec, ze takiego czlowieka jak ja/zwykly czlowiek Jezus podniosl, a nie kazal ukrzyzowac, jak kazali to zrobic tradycyjni Zydzi z Jezusem. Prawo i tradycja zbily Jezusa. Pycha zabila Jezusa.
@Albert_OPt3 жыл бұрын
Religia katolicka opiera się na dwóch fundamentach. Biblia i tradycja katolicka. Zgodnie z katechizmem papieża Piusa X: " 34. Czym jest Tradycja? Tradycja to niespisane słowo Boże, które zostało przekazane żywym słowem przez Jezusa Chrystusa i Jego Apostołów, a do nas dotarło przez stulecia, za pośrednictwem Kościoła, bez żadnej zmiany. 35. Gdzie jest zawarte nauczanie Tradycji? Nauczanie Tradycji zawarte jest przede wszystkim w dekretach soborów, w pismach świętych Ojców Kościoła, w dokumentach Stolicy Apostolskiej, a także w słowach i obrzędach świętej liturgii katolickiej (tej konkretnej starej mszy, która swoimi korzeniami sięga czasów apostolskich). 36. Jakie znaczenie winniśmy przypisywać Tradycji? Tradycji winniśmy przypisywać takie samo znaczenie jak objawionemu słowu Bożemu, które jest zawarte w Piśmie Świętym.". Wieczny ryt został ustanowiony ze względu na roztropność papieża Piusa V. Kiedy pojawili się Kalwin, Zwinglich etc infekowali oni swoimi wymyslami przede wszystkim liturgię. A najstarsza zasada liturgii mowi "lex ornadi, lex credendi" - jak sie modlisz taka jest Twoja wiara. Tak więc ryt ten odwzorowuje doskonale postanowienia soboru trydenckiego, i zabezpiecza przed wypaczeniami. Jest depozytem wiary. O łacinie jako jezyku sakralnym: SOBÓR TRYDENCKI Sesja XXII (1562) Nauka o Najświętszej Ofierze Mszy św. Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi, że liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego, według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu jest godne potępienia albo że należy Mszę św. Odprawiać tylko w języku narodowym, albo że nie należy dodawać wody do wina przy ofiarowaniu kielicha, jakby to było przeciwne ustanowieniu Chrystusa - n.b.w. Pius XII, encyklika Mediator Dei "Posługiwanie się językiem łacińskim, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki". Poza tym jak pojedzie się za granicę i chcesz pójść na mszę to bez problemu sie odnajdziesz na mszy trydenckiej, niż jakbyś miał siedzieć i słuchać w obcym, którego nie znasz. Kolejna sprawa jest to element sacrum. Wchodzisz do kościoła zmieniasz język. To nie jest jezyk którym grzeszysz, tylko uzywasz wyłącznie do modlitwy. Mszę ksiadz mógłby odprawić w trampkach i dresie. Bylaby ważne, ale czy godziwa? Nie. Potrzebny jest ornat. Czyli coś co jest poświęcone kultowi religijnemu. To samo choral greogorianski. A msza o ktotej mowisz narodziła sie w czasach apostolskich i byla organicznie rozwijana do soboru. I dalej: "1.Sobór trydencki, Sesja VII (1547) Kan. 13. Jeśli ktoś twierdzi, że przyjęte i uznane w Kościele katolickim obrzędy, które się zazwyczaj stosuje przy uroczystym udzielaniu sakramentów, można albo mieć w pogardzie, albo bez żadnego grzechu dowolnie pomijać, albo mogą być zmienianie przez jakichkolwiek pasterzy Kościoła na nowe jakieś obrzędy - n.b.w. 2. Bulla Quo Primum tempore "Wszystkim innym ww. kościołom zakazuje się używania innych mszałów, które należy zupełnie i w całości wycofać; i przez tę obecną Konstytucję, która będzie mieć moc prawną po wsze czasy, nakazujemy i polecamy, pod groźbą kary Naszego gniewu, aby nic nie było dodane do Naszego nowo wydanego Mszału, nic tam pominięte, ani cokolwiek zmienione. W szczególności, nakazujemy każdemu patriarsze, administratorowi i innym osobom jakiejkolwiek kościelnej godności, choćby był to kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego lub posiadacz jakiegokolwiek innego stopnia lub stanowiska, a nakazujemy im to na mocy świętego posłuszeństwa, aby śpiewali bądź recytowali Mszę św. zgodnie z rytem, sposobem i normą niniejszym przez Nas ustanowioną, a tym samym zaprzestali i całkowicie zaniechali wszystkich innych rubryk i rytów innych mszałów, niezależnie jak dawnych, do których przestrzegania byli przyzwyczajeni, i aby nie dopuszczali myśli o wprowadzaniu do odprawiania Mszy św. jakichkolwiek ceremonii lub recytowania jakichkolwiek innych modlitw, niż te zawarte w Mszale. Ponadto, na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy św. w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną...". A tu ks Najmowicz kzbin.info/www/bejne/gmOmpaJ_h9CKnaM różnice jakie są miedzy novusem a rytem klasycznym. A wszystkie inne ryty: dominikański, kartuski, sw. Ambożego. Nawiązują do tego jednego. Są małe różnice: wiec w tym przejawia siw miedzy innymi jedność wiary.
@Albert_OPt3 жыл бұрын
@@lauraperlanska636 Od tego jest urząd nauczycielski, żeby dawac wykładnie Biblii oraz prawd wiary. Kościol ma zapewniona asystencje Ducha Świętego przy definiowaniu dogmatów. Potem te prawdy podaje w katechizmie. Jakby każdy według swojego widzi mi sie interpretowal Biblie i wiare traktował dowolnie to kazdy mialby swoja religię, bo kazdy inaczej widzi swiat.
@lauraperlanska6363 жыл бұрын
@@Albert_OPt No wlasnie; Duch Sw byl obecny podczas obrad SW II.