Bardzo fajna pomysł na taką tier listę języków. Chętnie zobaczyłbym też ocenę trudności słownictwa i gramatyki różnych języków.
@Elemelingua3 ай бұрын
Może uda się kolejny odcinek nagrać w tym tygodniu ❤️🧡💙💚
@o_ArekKalinowski_o4 ай бұрын
Poproszę dalej. Gramatyka i słownictwo :)
@Elemelingua4 ай бұрын
🤩
@tomaszs.52464 ай бұрын
Poprosimy tez o gramatykę. szok..ja co prawda mówię po niemiecku, ale nienawidzę szybkiej mowy... w hiszpańskim to samo, ale ją dosyć dobrze rozumiem... Może zrób video, jak należy rozumieć SZYBKĄ mowę...
@Elemelingua4 ай бұрын
Dobry pomysł 💚💙🧡❤️
@pustygrob58374 ай бұрын
ale to pytanie jest zbyt proste aby aż tworzyć o nim film, aby rozumieć szybką mowę trzeba przez lata przyzwyczajać swój mózg do tego, po latach słuchania będziesz rozumiał. Oglądaj jeden odcinek serialu dziennie i po trzech latach gwarantuję ci że będziesz rozumiał. Jeżeli oczywiście twój zasób słownictwa będzie się regularnie powiększał bo poza tym że musisz nadążać za tempem mowy to musisz jeszcze rozumieć te słowa.
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@pustygrob5837 ja oglądam po kilka różnych seriali dziennie i już po roku maiłem takie zrozumienie i input, oczywiście sie wspieram napisami,a le dlatego, ze tak lubię, natomiast normalnie mogę rozmawiać o wszystkim...
@Elemelingua4 ай бұрын
Wydaje się proste, a nie jest. Poza tym fakt, że coś jest łatwe dla jednej osoby, nie oznacza, że jest łatwe dla 100 innych. Warto więc nagrywać, jeśli komuś to pomoże.
@dotevo14 ай бұрын
Esperanto to świetny język. Szkoda, że tak mało popularne, ale można nauczyć się go na bardzo wysokim poziomie w kilka miesięcy. Polecam, szczególnie jeśli ktoś chciałby się nauczyć jakiegoś nowego języka, a zupełnie mu to nie wychodzi.
@Elemelingua4 ай бұрын
Nawet w kilka tygodni, nie miesięcy 💚
@nikitaxexe60584 ай бұрын
Myślę, że język polski jest jednym z też trudniejszych języków jeśli chodzi o wymowę. Mamy bardzo dużo różnych dźwięków dzięki któremu łatwiej nam też jest się uczyć języków obcych. Kiedyś słyszałam wypowiedz francuski mieszkającej wiele lat w Polsce, że ona zazdrości polakom którzy mówią perfect po francusku a ona nadal przez wiele lat ucząc się polskiego nadal nie opanowała dobrze wymowy naszych polskich dźwięków.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak. Na całe szczęście nie musimy go mieć na liście języków do nauczenia 😁
@adam_bil_vlog4 ай бұрын
Uczylem się w swoim życiu angielskiego, niemieckiego, ukraińskiego, rosyjskiego, portugalskiego, duńskiego i chińskiego, który najbardziej mi się spodobał. I z perspektywy czasu najtrudniejszy w wymowie uważam duński i angielski 😅
@Elemelingua4 ай бұрын
Czyli zgadzamy się 😀
@hakade58464 ай бұрын
Nie oglądając rolki też obstawiam duński. Za to gramatykę mają bardzo prostą.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak. No i liczby mają też nieco z kosmosu. Przebijają nawet Francuzów czasami.
@malkiawagiza13274 ай бұрын
Zulu jest bardzo trudny w wymowie. Kliki, tzn u nas "mlaski" to się nazywa, ale nie podoba mi się ta nazwa 😂. A duński rzeczywiście mnie męczy, mam ukończony moduł 6, teoretycznie mogłabym go uczyć ale ta wymowa mnie męczy, niech się mąż męczy, to dla niego ojczysty język. Ale on nie chce uczyć duńskiego, a szkoda bo jako natywny mógłby.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak, kliki to koszmar 😜
@MegaShadyyy4 ай бұрын
Czekamy na filmik z gramatyką :) super film!
@Elemelingua4 ай бұрын
Dzięki ☺️
@januszostrogut19284 ай бұрын
SUPER czekałem na taki film pare lat
@Elemelingua4 ай бұрын
No i jest 😜
@frozenmadness3 ай бұрын
Znajoma z Finlandii mówi, że szwedzki brzmi, jakby mówić z gorącym ziemniakiem w ustach, a norweski - z dwoma. Z kolei fiński co prawda trudnych dźwięków ma niewiele, ale żeby mówić tak, żeby ludzie w rozmowie nie przechodzili zaraz na angielski, trzeba sporo ćwiczyć. Chodzi o długość głosek.
@Elemelingua3 ай бұрын
Haha, pytanie, jak brzmi duński według niej 😂😂😂
@bremus87404 ай бұрын
w swoim zyciu uczylem sie kilku jezykow, chce poznac jeszcze wiecej: angielski - bardzo skomplikowana i malo intuicyjna wymowa spowodowana wplywami germansko-francusko-lacinskimi. uczylem sie go tylko w szkole. przy okazji jeden z moich najmniej ulubionych jezykow, ale trzeba go znac we wspolczesnym swiecie niemiecki - kiedys nie podobala mi sie jego wymowa i zapomnialem wszystko, czego sie nauczylem w szkole. postanowilem do niego wrocic 2 tygodnie temu, bo jest jednak bardzo istotny na naszym rynku pracy. odkrylem piekno jego wymowy, ale zgadzam sie, ze jest trudna. mam nadzieje, ze bede w stanie porozumiewac sie nim co najmniej na poziomie b1 lacina - uczylem sie 2 lata na studiach. wymowa nie jest jakas bardzo skomplikowana. czyta sie niemalze tak, jak jest napisane. niewiele pamietam japonski - byl to moj pierwszy jezyk, ktorego uczylem sie samodzielnie. moja przygoda trwala 1,5 roku i pamietam jakies podstawy. nie uwazam, zeby jego wymowa byla jakas bardzo trudna, ale trzeba faktycznie zwracac uwage na przedluzone samogloski. chce kiedys do niego wrocic, bo kocham wszystko, co zwiazane z japonia rosyjski - drugi jezyk, ktorego ucze sie samodzielnie od pazdziernika 2023. musialem zrobic duzy speedrun gramy, zeby moc czytac ruskie ksiazki/zrodla na temat wojny rosyjsko-japonskiej (temat mojego licencjatu), poniewaz promotor kazal mi to zrobic, a nie chcialem polegac na slabym tlumaczu. sa pewne pulapki w wymowie, ale nie jest to jezyk, ktory sprawia polakom jakies giga problemy w porownaniu do problemow, jakie odczuwaja zachodniacy francuski - 3 jezyk, ktorego ucze sie samodzielnie od marca 2024 dla swojej mamy. moim zdaniem ma bardzo trudna wymowe, ale w przeciwienstwie do angielskiego jest ona chociaz konsekwentna. musze sie bardziej przylozyc do gadania i sluchania, bo calkiem calkiem radze sobie na pismie, ale gorzej z aspektem mowionym bulgarski - 4 jezyk, ktorego uczylem sie samodzielnie rownolegle z francuskim. zrobilem to na wypadek, gdybym dostal jakis dziwny temat na magisterce i chcialem poznac podstawy na wszelki wypadek. wedlug mnie wymowa nie jest jakos bardzo skomplikowana
@Elemelingua4 ай бұрын
❤️💙🧡💚
@jacekwidor33063 ай бұрын
Nie rozumiem zachwytów nad angielskim - a raczej rozumiem: kojarzy się z władzą, bogactwem, sławą - każdy, kto uwielbia jechać przy kierowcy będzie się nim zachwycał, żeby z tego bogactwa, władzy i sławy coś uszczknąć; Jak mówiono 80 lat temu: "każdy, kto ma 50 milionów dolarów na koncie, wygląda jak Clark Gable". Dla moich uszu to jeden z najbrzydszych, najbardziej bełkotliwych języków jakie jestem w stanie rozróżnić, W tej konkurencji ustępuje chyba tylko innym językom germańskim - najtragiczniej chyba wypada duński, co piszę z przykrością, bo generalnie mam z Danią raczej pozytywne skojarzenia, a gang Olsena uwielbiam. Wytworny, literacki "oxford english" jeszcze ujdzie, podobnie jak literacki Hochdeutsch, ale z gwarami i slangami wolałbym nie mieć do czynienia. Za to łacina i wszystkie języki od niej pochodne dla moich uszu brzmią całkowicie naturalnie, nawet to, czego nie rozumiem, i pomimo tego, ze żadnego dobrze nie znam. Oczywiście to samo, tylko jeszcze bardziej, dotyczy języków słowiańskich. Może tylko jestem wyjątkiem, bo czeski i słowacki mnie nie rozśmieszają, jak innych Polaków, choć faktycznie, brzmią bardzo pogodnie, nawet jeśli mówi się o sprawach tragicznych. Bardzo przyjemnie brzmi fiński i chyba jest bardzo łatwy w wymowie, ale nigdy nie próbowałem się go uczyć.
@bremus87403 ай бұрын
@@jacekwidor3306 tez nie przepadam za bardzo za ang. jest mega bezsensowny, kiedy porowna sie go z innymi jezykami. imo wymowa brytyjska jest calkiem spoko. wymowe innych jezykow germanskich tez calkiem lubie. jedynym wyjatkiem jest dunski, bo brzmi dla mnie niezbyt przyjemnie jezeli chodzi o jezyki romanskie to po prostu uwielbiam je wszystkie. kazdy z nich brzmi dla mnie zajebiscie z jezykow slowianskich lubie wylacznie brzmienie rosyjskiego i zgadzam sie z tym, ze finski brzmi fajnie, chociaz rowniez nigdy nie probowalem sie go uczyc. moze w przyszlosci bede miec okazje
@Elemelingua3 ай бұрын
Rzeczywiście kolejny ciekawy temat to zastanowienie się, który język brzmi przyjemnie. Bo może to być, ale nie musi, powiązane z jego trudnością.
@thinkpolish4 ай бұрын
Bardzo fajny film, czekam na następne! 😊
@Elemelingua4 ай бұрын
💚🧡💙❤️ Dzięki
@frozenmadness3 ай бұрын
Dla Europejczyka, myślę że najtrudniejsze będą któreś z afrykańskich, z dziwnymi dźwiękami, których nie ma nigdzie indziej. Chiński ze swoją tonalnością też na pewno prosty nie jest, ale myślę że tu najtrudniejsze jest pismo.
@Elemelingua3 ай бұрын
Tak, afrykańskich poza suahili się nie uczyłem za bardzo. Te kliki i cmoknięcia to wyższa szkoła jazdy 😱😱🫣
@gregori754 ай бұрын
Moim zdaniem w pewnym wieku nie ma nawet sensu ćwiczenie idealnej wymowy, to się udaje dzieciom, ale dorosły i tak tego nie opanuje. W Europie zachodniej nie ma większego problemu, oni mają tylu imigrantów, że są przyzwyczajeni do dziwnej wymowy własnego języka.
@Elemelingua4 ай бұрын
Sporo w tym racji. Mam wrażenie, że wymowę ciężko ćwiczyć, gdy nauczymy się pisać i czytać. Mózg odwołuje się wtedy za bardzo do powiązania litera-dzwięk. Przestaje naśladować to, co słyszy. A im dalej, tym ciężej.
@Soreto234 ай бұрын
Bzdura, opanuje tylko musi na to zwracać uwagę i to trenować, jak ktoś wyznaje zasadę hehe ja tam się uczę żeby się dogadać, to może żyć w docelowym kraju 20 lat, a i tak będzie miał mocny akcent
@Elemelingua4 ай бұрын
Nauka wymowy wymaga wysiłku, gdy jesteśmy dorośli, to fakt. Ale osiągnięcie w niej perfekcji jest już trudne, gdy mózg idzie utartymi ścieżkami, z których trudno zejść.
@Soreto234 ай бұрын
@@Elemelingua Jest bardzo trudne, natomiast mówienie, że w pewnym wieku nawet nie ma sensu ćwiczenia bo i tak się nie opanuje jest błędne. A nawet jeśli nie opanujemy do perfekcji, możemy się wyjątkowo blisko zbliżyć do oryginalnej wymowy co już samo w sobie jest dużym osiągnięciem i bardzo zauważalne
@Elemelingua4 ай бұрын
Nikt nie mówi, żeby nie ćwiczyć, nawet jeśli nie opanujemy perfekcyjnie wymowy. Można nauczyć się bardzo dobrej wymowy w każdym wieku.
@Sol_InvictusX3 ай бұрын
Uczyłem się angielskiego przez 10 lat (liceum i studia), kiedy wreszcie miałem okazję zastosować go w praktyce i to od razu w konfrontacji z samymi Brytyjczykami. Zawsze słyszałem same superlatywy z ich strony w stylu: "Your pronunciation is perfect, what's your nationality?" Dlatego uważam angielski o wiele łatwiejszy od francuskiego w kwestii wymowy oczywiście i zdecydowanie łatwiejszy w aspekcie fleksji.
@Elemelingua3 ай бұрын
Kontakt z Brytyjczykami na początku to chyba najlepsze, co mogło się przydarzyć ❤️💚🧡💙
@tomaszs.52464 ай бұрын
Wiesz Konrad, powiem ci tak: przejrzałem wszystkie filmy u Ciebie i myślę, ze warto zrobić nieco godzinne filmy o wymowie w językach germańskich i skandynawskich, ale tak nieco bardziej szczegółowo. W żadnej szkole publicznej i językowej nie usłyszysz nic z fonetyki. Albo jest ona tłumaczona pokrótce na pierwszej lekcji. O samogłoskach długich dowiedziałem się jak juz byłem w Niemczech, poprawiać tez musiałem naleciałości mojego nauczyciela, który nie reagował jak na niemieckim wypowiadałem końcówkę-er fonetycznie jak po polsku (widocznie myślał, ze wyjadę do Szwajcarii). A potem jest taka sytuacja, ze uczymy się, ze to wymawia się na końcu, ale nic nie wspomina np, ze na końcu sylaby tez tak można. Moja mama miała rosyjski i w latach 60-tych czytanki były niemal na każdej lekcji, więc się nauczyli niejako pracować z ruchomym akcentem. natomiast w XXI wiecznej szkole pracujemy na gramatyce i niezbyt życiowych infantylnych tekstach... A fonetyka niemiecka, sorry, ale nigdy nie była w żadnej książce czy podcaście kompleksowo, raz a dobrze wyjaśniona. Np że po samogłoskach nie wymawia się R albo tak niesłyszalnie, dowiedziałem sie z innego podcastu. w DE to wymawiałem i nikt mi nie zwrócił na to uwagi, widocznie Niemcom to nie przeszkadzało...
@Elemelingua4 ай бұрын
Dobry pomysł. Chodzi mi po głowie już stworzenie filmików poświęconym różnym aspektom danego języka: gramatyka, słownictwo, wymowa. Rzeczywiście o wymowie jest mało. Gdy zrobiłem webinar o niemieckim i mówiłem o długich samogłoskach, wiele osób pierwszy raz o tym słyszało.
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@Elemelingua Zgadzam się, długie spółgłoski dużo zmieniają, ale też problematyczna wymowa R, zjadanie e, a nawet wymawianie e jak i i tak dalej. Pod pewnym względem zrobienie webinaru o wymowie dajmy na to niemieckiej jest trudniejsze od angielskiej. Bo tam główne hasło brzmi: naucz się alfabetu IPA, słuchaj jak wymawiają lektorzy itp. Kiedy byłem w Egipcie i rozmawiałem o samochodach z Egipcjanami uslyszałem, ze jeden z moich kolegów ma boloneza, zdziwiony co to za marka. a ten do mnie, przecież to z polski pochodzi. Dopiero wtedy mnie olśniło, ze to nasz polonez. Dlaczego tak wymówił po dziś dzień nie wiem. Z drugiej strony Niemcy potrafią mieć pewną dowolność: np. słowo aber można wymawiąc jak się chce albo aba, albo abe, albo aber (wymawiajac dokładnie wszystkie samogłoski i spółgłoski) albo abr * w Szwajcarii tak słyszałem). Przy czym nadmieniam, ze różną wymowę tego słowa słyszałem u tej samej osoby kilkakrotnie. Podręczniki do fonetyki są w bibliotekach drukowane z lat 70 tych. Przez ten czas bardzo dużo się zmieniło w samych krajach niemieckojęzycznych. Galopuje Denglisch. Autentycznie będąc w DE jak zapomniałem jakiegoś słowa wymawiałem angielski odpowiednik i mnie rozumieli...Mamy ciężką lekcję na polu fonetyki do odrobienia. Ty Konrad zrobiłeś krótka lekcję wymowy po niemiecku, ale tez czułem ogromny niedosyt bo jak np wymawia sie R w środku zdania albo w środku wyrazu , po samogłosce, ale przed spółgłoską...Będąc w DE przekułem bardzo wiele na praktykę, ale co z tego jak i teraz potrafię być zaskoczony...
@wieslawakostur14464 ай бұрын
@@tomaszs.5246W języku arabskim nie ma literki ,,p" np. Polska to Bulanda. Stąd Polonez to Bolonez.👋
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak. Choć ci bardziej wykształceni, próbują mówić Pulanda. 😁
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@wieslawakostur1446 w tureckim nie ma czasownika to be i tez jest problem, bo tworza dziwne konstrukcje w jezyku angielskim robiąc kalkę z własnego jezyka
@elakaliszuk36304 ай бұрын
Fajne zwrócenie uwagi na to, czy chcemy to wymówić, czy mieć chęć naśladować.
@Elemelingua4 ай бұрын
💚💙🧡❤️
@michal31413 ай бұрын
Z języków które kiedyś uczyłem się jeśli chodzi o wymowę to do kategorii koszmar dałbym właśnie angielski. Jako trudny chiński przede wszystkim ze względu na tony. Jako normalny niemiecki. Jako łatwy włoski.
@Elemelingua3 ай бұрын
💚💙🧡❤️
@damianskorka80504 ай бұрын
Olaboga! Finlandia krajem skandynawskim? To tak jak przekonywać Irlandczyka, że jest w zasadzie Anglikiem.
@Elemelingua4 ай бұрын
Finowie to mili ludzie, więc się nie obrażą. 😜
@atanaska41664 ай бұрын
Thank you so much for the interesting presentation. In my opinion, Polish consonant clusters are a real nightmare. :)
@Elemelingua4 ай бұрын
You're welcome 😁 And yes, Polish is a nightmare for everyone except us Poles.
@arekfrommallorca3 ай бұрын
Ja też ustawiłem angielski na bardzo trudny, bo wymowa jest cięzka do nauczenia się. Niemiecki również.
@Elemelingua3 ай бұрын
💪
@marcinstachelski45144 ай бұрын
Jak dla mnie francuski w porównaniu z niemieckim to jakiś koszmar :D Pozdrawiam :)
@Elemelingua4 ай бұрын
🫣
@tomaszs.52464 ай бұрын
Mnie to dziwi bo we francuskim jest elizja, ale z kolei ja kiedyś poległem w Austrii an rozmowie, facet gadał tak szybko, ze bez przerwy mówiłem langsam....
@Elemelingua4 ай бұрын
Elizja to nie wszystko. Dodaje się też literki, które biorą się z kosmosu np. "t" w "a-t-il" 😜
@SM-ef7yp4 ай бұрын
@@tomaszs.5246Ja poległem w Paryżu po nauce miesięcznej francuskiego. Slang, nieznane zapożyczenia z arabskiego Algierii, prędkość mowy, Verlan (slang który polega na tym, że odwraca się sylaby w danym wyrazie). Najlepiej dogadywałem się tam ze staruszkami, a to mając 21 lat
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak. Teraz francuski zupełnie się zmienił. Ja jeszcze pamiętam Francję, gdzie płaciło się we frankach. Chyba jeszcze na prowincji można znaleźć nieco tych starych klimatów.
@ourdan144 ай бұрын
Również jestem poliglotą i póki co z języków jakie znam a znam 8, niemiecki najtrudniejszy w wymowie. W sumie to nigdy nie pomyślałem w taki sposób jak pan w tym filmiku o angielskim ale faktycznie wiele osób szczególnie słowian ma problem z jego wymową i tym że słowa nie są wymawiane jak pisane i homonimy: Night (noc) - Knight (rycerz) Bear (niedźwiedź) - Bear (znosić, wytrzymywać) Right (prawo, prawidłowy) - Write (pisać) - Rite (rytuał) - Wright (rzemieślnik, np. "shipwright" - budowniczy statków). Jeśli ktoś nie zna jeszcze dobrze angielskiego to może mu być cięzko wyłapać z kontekstu że bear to nie tylko niedźwiedź :D
@dotevo14 ай бұрын
Ja poliglotą nie jestem, ale w pracy od ponad dekady używam codziennie angielskiego i uważam, że na początek alfabet powinien zostać tam zaorany i stworzony na nowo. Męczące jest sprawdzanie nie tylko co słowo znaczy w słowniku, ale równocześnie jak to wymówić. Jako język międzynarodowy to prawdziwy koszmar jeśli chodzi o wymowę - z hiszpańskim nigdy tego problemu nie mam.
@Elemelingua4 ай бұрын
💚❤️🧡💙
@ourdan144 ай бұрын
@@Elemelingua Czy zgodzi się pan z tym że Indonezyjski to najłatwiejszy język na świecie? Chętnie bym zobaczył tier liste ale trudności języków ogółem a nie tylko pod względem wymowy :D
@ourdan144 ай бұрын
@@dotevo1 Zgadzam się. Myślę że w każdym języku jest jakaś trudność i Hiszpański pomimo łatwej wymowy niestety posiada mnóstwo koniugacji bo aż 108 dla każdego czasownika co dla początkujących może być przytłaczające.
@Malinowy2024-gmail-com4 ай бұрын
@@dotevo1 zgadzam się. Stosowanie standardowego alfabetu łacińskiego do języków anglosaskich to jakaś kompletna aberracja i nonsens.
@piotrzagorski6114 ай бұрын
Zabrakło mi słowackiego, który jest chyba uproszczoną wersją czeskiego. Podobnie jak z Brazylią i Portugalią. Dla mnie największy problem stanowi przewidzenie przyszłości. To znaczy jaki język może mi się przydać np. na emeryturze :) W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech trochę za drogo. Może Bośnia i Hercegowina? Flaga Rosji przepiękna :)
@Elemelingua4 ай бұрын
Cieszę się, że flaga się podoba. 😁 a co do słowackiego miałem za mało z nim kontaktu, by móc go ocenić. Generalnie jest między polskim i czeskim, więc jest ciut łatwiejszy dla nas od czeskiego.
@xatty833 ай бұрын
Też czekam na film o gramatyce, słownictwie :)
@Elemelingua3 ай бұрын
❤️🧡💙💚
@monikamaj87133 ай бұрын
Pośród tych, których się uczyłam najtrudniejszą wymowę ma duński.
@Elemelingua3 ай бұрын
🇩🇰😱
@matuklon3 ай бұрын
Też uważam, że angielski jest dość trudny dla Polaków do wymowy. Może się nie wydawać, bo często mamy z nim styczność już od dziecka na co dzeń. I też zgadzam się, że włoski jest łatwy - samogłoski są czyste i otwarte jak w polskim, mamy to samo mocne R. Możemy mówić z polską wymową i gdzieś 90% będzie wymione prawidłowo.
@Elemelingua3 ай бұрын
💚💙🧡❤️
@MariuszZimonski4 ай бұрын
"Niech będzie przeklęty dzień... duńskiego":):):):):):):) - piękne:):):):):):) Uczę się duńskiego prawie dwa lata dla własnej przyjemności poznawania czegoś zupełnie "odjechanego" i ten język dokładnie taki jest. Jest ekstremalnie trudny w wymowie, a jeszcze trudniej jest zrozumieć Duńczyka, zwłaszcza kiedy szybko mówi. Ale ogólnie cieszę się, że się go uczę, zwłaszcza że mogę czytać już strony duńskie i mnie więcej łapie to co opisują. Jeśli natomiast leci film duński z napisami duńskimi, to część też już rozumiem. Zresztą naukę każdego języka można potraktować jak Quiz, który pobudza szare komórki do myślenia i tak traktuję naukę tego języka, zwłaszcza że uczę się go przez j.angielski. Wbrew pozorom, są dość blisko siebie te języki. Jeg elsker dansk:)
@Elemelingua4 ай бұрын
🇩🇰🇩🇰🇩🇰
@monikamaj87133 ай бұрын
@@Elemelingua Co ciekawe sami Duńczycy mają problem ze zrozumieniem siebie nawzajem i często pytają: Hvad siger du? :D
Zabrakło mi języków gaelickich, z tych z którymi miałem kontakt wymowa w irlandzkim najtrudniejsza, dialekty nie ułatwiają sprawy. Pozdrawiam z Conamara!
@Elemelingua4 ай бұрын
Kiedyś próbowałem się uczyć irlandzkiego. Kupiłem w Dublinie książkę, ale okazało się, że płyta CD do niej nie działa haha więc się poddałem.
@ThomasRoll-lo4fj4 ай бұрын
chcesz nauczyć się czeskiego Ř? Powiedz R, ale bardziej dociśnij środek języka do podniebienia.
@Elemelingua4 ай бұрын
💪
@tomaszs.52464 ай бұрын
a mnie uczono że czeskie Ř wymawia się najpierw polskie r potem polskie ż... tak razem
@ThomasRoll-lo4fj4 ай бұрын
@@tomaszs.5246 to cię gupio uczono. Jest to nauczane w kiepskich szkołach językowych przez nauczycieli, którzy sami tego nie potrafią.
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@ThomasRoll-lo4fj nie uczono mnie głupio tylko jest to omawiane w każdym podręczniku obecnym w Empiku...po prostu tam tak to funkcjonuje
@Elemelingua4 ай бұрын
Myślę, że odwołanie do r+ż pozwala nam sobie nieco lepiej ten dźwięk wyobrazić. A dzięki temu łatwiej go ćwiczyć. Choć wiadomo, że nie jest to dokładnie to, czym on jest.
@wielkiszczesciarz19964 ай бұрын
Wspomniał pan o słuchu muzycznym. Czy można go poprawić? Jeśli dobrze nie usłyszymy to nie możemy dobrze wypowiedzieć. Można długo stanawiac co się usłyszało, ale słyszy się tylko dziwny dźwięk, można dźwięk powtarzać, ale zawsze to nie będzie to podobnie, bo dźwięk nie został rozpoznany.
@tomaszs.52464 ай бұрын
Słuch muzyczny to luksus. Ja na przykład mam wszczepione implanty ślimakowe i technicznie jestem głuchy, ale ponieważ lubię ćwiczyć uszy zacząłem słuchać i czytać na głos i zdziwiłem się jaki progres zrobiłem w rozumieniu języków obcych, wystarczający do konwersacji... muszę tylko przetrenować jeszcze szybkie mówienie w filmach i rozmowy telefoniczne...
@Elemelingua4 ай бұрын
Można go poprawić poprzez praktykę. Choć oczywiście ciężko osiągnąć słuch absolutny.
@wielkiszczesciarz19964 ай бұрын
@@tomaszs.5246 Nie mam kłopotów ze słyszeniem, mam kłopot z rozpoznawaniem obcych dźwięków. Przykładowo, w języku angielskim nie rozpoznaję różnicy pomiędzy owcą i statkiem
@wielkiszczesciarz19964 ай бұрын
@@Elemelingua Bardzo proszę o wskazówki jak należy nad tym pracować. Słucham zwolnionego nagrania i zawsze słyszę to samo. Nie mam kłopotów ze słyszeniem, mam kłopot z rozpoznawaniem obcych dźwięków. Przykładowo, w języku angielskim nie rozpoznaję różnicy pomiędzy owcą i statkiem.
@Elemelingua4 ай бұрын
Trzeba słuchać naturalnej szybkości nagrań. Temat to jednak tak duży, że chyba nagram o nim filmik albo zrobię webinar na żywo, żeby go dogłębnie omówić. 😁
@wkostowski4 ай бұрын
Najciekawsze jest to, że przez chwilę byłem przekonany, że jest Pan Niemcem, który biegle opanował język polski! Dzisiaj skupimé się nä wémowie!. Prawdopodobnie pochodzi Pan z regionu,w którym jeszcze nic byłem. Obstawiam północną Wielkopolskę. Być może jest to po prostu indywidualna charakterystyka wymowy. Imponujący materiał! Ja bym jednak chorwacki dał do kategorii Normalny, bo przecież też są tam tony i długość samogłosek, nie zaznaczana w piśmie. Czeski dałbym do trudnych ze względu na ř oraz odmienną intonację i brak zmiękczania większości spółgłosek przed i,co powoduje, że Polakowi trudno mówić po czesku bez akcentu. No i ja też uważam, że angielski to koszmar;)
@Elemelingua4 ай бұрын
Ludzie już pisali, że jestem z Rosji. Haha Tutaj trochę moja wymowa może być spowodowana 1. problemem z mikrofonem, bo taki był 😜 2. faktem, że otaczają mnie ludzie mówiący po polsku jako drugim języku 3. języki mi się w głowie już pomieszały.
@wieslawakostur14464 ай бұрын
Cha, cha po polsku.👋❤️🇵🇱❤️
@Elemelingua4 ай бұрын
🤍❤️
@olatrusinska16184 ай бұрын
Mnie się wydaje, że francuski łatwiejszy od niemieckiego..szczególnie w mowie😊
@Elemelingua4 ай бұрын
We francuskim pułapką jest pisownia. Odbiega znacznie bardziej od wymowy niż w niemieckim.
@malsta574 ай бұрын
Co do angielskiego w pełni się zgadzam, dla mnie pod względem wymowy trudniejszy niż chiński.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak, to największy koszmar chyba dla każdego, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
@michal31413 ай бұрын
Zgadzam się. W chińskim (mandaryńskim) oprócz tonów dodałbym jeszcze mandaryńskie "r", zjawisko przydechu a reszta dźwięków jest w zasadzie taka jak w polskim. Niektóre samogłoski brzmią tez nieco inaczej np. e po chińsku brzmi nieco inaczej. Dla mnie chiński ze względu na tony dałbym do trudnych, ale angielski ze względu na wiele aspektów to jakiś koszmar :P
@Elemelingua3 ай бұрын
Tak. E brzmi tam jak w naszym wyrazie obrzydzenia "błeeeee" 🤭
@Anaimie3 ай бұрын
Moim zdaniem wietnamski i duński są bardzo trudne, pokonały mnie mimo sympatii 😅
@Elemelingua3 ай бұрын
O tak. Wietnamski to podobnie jak chiński zupełnie inna bajka dla nas ☺️
@tomaszgarbino27743 ай бұрын
Bardzo mnie dziwi, że Chorwacki dał Pan niżej niż Czeski, mimo że ten poerwszy ma o wiele bardziej różniący się od Polskiego system akcentowania (akcent toniczny à la szedzki czy norweski), kiedy w Czeskim wystarczy akcentować pierwszą sylabę wyrazu i voilà.
@Elemelingua3 ай бұрын
To jest moje wrażenie indywidualne. Chorwacki brzmi mi nieco bliżej polskiego niż czeski. Być może to przez te długie samogłoski, które dodają czeskiemu śpiewność i ciężej mi je opanować niż akcent wyrazowy.
@tomaszgarbino27743 ай бұрын
@@Elemelingua Rozumiem. Również tylko dzielę się swoim wrażeniem ;)
@Elemelingua3 ай бұрын
Tak. Tutaj oczywiście każdy może oceniać zupełnie inaczej. Dużo tu zależy od indywidualnych doświadczeń i tego, co każdemu sprawia trudność.
@Anna-kg7er3 ай бұрын
Języki toniczne są najtrudniejsze
@Elemelingua3 ай бұрын
Tak, trzeba zrozumieć, o co w tych tonach chodzi, bo to zupełnie inna koncepcja niż to, co mamy w polskim.
@marielinho14 ай бұрын
Zaskakujący ranking.
@Elemelingua4 ай бұрын
🫡
@Malinowy2024-gmail-com4 ай бұрын
mnie zaskoczyła ta "rosyjska" flaga :D
@Elemelingua4 ай бұрын
Jest ładniejsza.
@monikafijakowska-swiostek65494 ай бұрын
Holenderski
@Elemelingua4 ай бұрын
Jak najbardziej.
@jolantapotocka88993 ай бұрын
Zgadzam się, że angielski to koszmar, norweskiego to się rodowici Norwegowie nie potrafią nauczyć, francuski też jest trudny, bo czyta się wszystko kompletnie inaczej niż pisze, natomiast niemiecki jest wbrew pozorom łatwym językiem, tak samo język czeski.
@Elemelingua3 ай бұрын
💚🧡💙❤️
@maverik0944 ай бұрын
A koreański?
@Elemelingua4 ай бұрын
Za mało miałem z nim kontaktu, by go rzetelnie ocenić.
@Soreto234 ай бұрын
Wymowa koreańskiego jest bardzo trudna więc dałbym najwyżej, często słyszymy b-p a wymawia się jako m, słyszymy k a wymawia się jako g itd.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tak. Tam można p wymawiać na trzy sposoby. Więc to już jest spory horror.
@SM-ef7yp4 ай бұрын
@@Soreto23też tak jak w japońskim problem z l i r
@Elemelingua4 ай бұрын
Japoński niby jest łatwiejszy, ale diabeł tkwi tam w szczegółach 😈
@Katarzyna-hg4mj4 ай бұрын
Norweski i węgierski
@Elemelingua4 ай бұрын
Ale z drugiej strony to piękne filmiki.
@falkowskaaga13 ай бұрын
Czemu norweski trudny?
@Elemelingua3 ай бұрын
Melodia języka jest zupełnie inna niż nasza. Poza tym są tam w wielu dialektach rozróżniane tony, czyli inne sposoby wymówienia danej sylaby zmieniające jej znaczenie. To dla Polaków wyższa szkoła jazdy.
@pawelwitek58714 ай бұрын
Portugalski europejski.
@Elemelingua4 ай бұрын
Tego się nie spodziewałem 🤭
@thorgalski3 ай бұрын
Fiński nie jest językiem skandynawskim
@Elemelingua3 ай бұрын
Czasami się Finlandię wlicza do krajów skandynawskich, podobnie jak Islandię. Znam jednak Finów i to sympatyczni ludzie, więc nawet gdybyśmy ich wliczyli do Australii, to się nie obrażą 😁
@frozenmadness3 ай бұрын
@@Elemelingua Finowie mówią że są krajem nordyckim (a nie skandynawskim). Na Twitterze niektórzy dywagują czy nie nawet bałtyckim (ze względu na podobną historię i pokrewieństwo językowe z Estonią).
@Elemelingua3 ай бұрын
🤍💙🤍
@nippongo14 ай бұрын
私の考えでは中国語
@Elemelingua4 ай бұрын
そうですね
@malsta574 ай бұрын
Dla Polaka nie, oni mają w zasadzie takie dźwięki, które my Polacy mamy w naszym języku, no dwa dźwięki mogą być nowością, ale nie jest trudno się ich nauczyć.
@Elemelingua4 ай бұрын
W chińskim?
@Damio22yt4 ай бұрын
Angielski najtrudniejszy. Pisze się pineapple, czyta się pajnapyl, a znaczy ananas. Polski najłatwiejszy. Pisownia, wymowa i znaczenie są takie same.
@tomaszs.52464 ай бұрын
Polski jest najłatwiejszy własnie dlatego, ze wszyscy w nim rośliśmy. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nawet jeśli pomieszkamy 20 lat w UK będziemy obcowali z językiem angielskim nie będziemy równi rodowitym anglikom czy nawet Amerykanom. Poziom c2 uwazam za przewrotny, bo nie tak dawno rozmawiałem z Brytyjczykiem, który jak go zapytałem o gramatykę powiedział: tak jest bo tak mówimy, ale o nazwę czasu użytego miał juz problem z przypomnieniem sobie... dalej kwestia wymowy, zupełnie inaczej mówi Polak wyćwiczony w angielskim, zupełnie inaczej mówi Hindus, dla którego jest to język ojczysty, a jeszcze inaczej mówi mieszkaniec Quebecu, który angielskiego nauczył się bo wymusiła na nim to dana sytuacja...
@Damio22yt4 ай бұрын
@@tomaszs.5246ja bardziej oceniam pod kątem ortografii. Dlatego czeski i węgierski są łatwe, bo tam pisownia wskazuje od razu na wymowę. To nic, że są długie samogłoski. Akcent zawsze na pierwszą sylabę - proste. Języki zapisane inaczej niż alfabetem łacińskim lub cyrylicą (greckim) są bardzo trudne, bo ich nie da się odczytać bez nauki ich egzotycznego pisma.
@dotevo14 ай бұрын
@@Damio22yt Ale cyrylicy nauczysz się w chwilę i potem już pewnie z górki. A i do języka polskiego powoli trafiają słowa, które mają zapis angielski i wymowa nie jest zgodna z zasadami języka polskiego. Np. taki "meeting", który jest oficjalnie w słowniku - za 100 lat dzieci ucząc się czytać będą musiały uczyć się takich wyjątków. Angielski miał tak samo. Zapożyczał słowa francuskie, łacińskie, hiszpańskie itd. zostawiając pisownię lub trochę zmieniając oraz wymowę bliską oryginalnej. A teraz nikt nie uczy się, że "queue" jest z francuskiego czy innego języka i czy w tym przypadku "e" przeczyta się jako "i", "e" czy całkiem pominie.
@Elemelingua4 ай бұрын
Nie zawsze są takie same. Piszemy np. kod, a czytamy kot 🐱
@jacekwidor33063 ай бұрын
To złudzenie, bo jesteśmy przyzwyczajeni - np. piszemy Jabłko, a wymawiamy zwłaszcza w mowie potocznej "jabko", albo wręcz "japko"'. Ortografia jest prosta w języku włoskim, przed wszystkim jest bardzo konsekwentna - wyjątki od każdej reguły to dosłownie po kilka słów (przeważnie obcego pochodzenia albo archaizmów). Zasada "jak słyszysz, tak piszesz" obowiązuje w języku chorwackim - nie władam nim zatem nie wiem, jak radzą sobie ci, którzy niedosłyszą, albo mają wadę wymowy. ;)
@mihanich4 ай бұрын
Źdźbło
@Elemelingua4 ай бұрын
🙃
@TalaySeedam4 ай бұрын
Angielski ma zdecydowania trudniejszą wymowę niż mandaryński.
@Elemelingua4 ай бұрын
🫢
@falkowskaaga13 ай бұрын
Arabski
@Elemelingua3 ай бұрын
😁
@malsta574 ай бұрын
Arabski.
@Elemelingua4 ай бұрын
Oj tak 🫣
@tadeuszzdan90094 ай бұрын
Francuski
@Elemelingua4 ай бұрын
🫣🙃
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@Elemelingua Wiecie co uczyłem się wielu języków i czasem się zastanawiam czemu francuski jest tylko trudny , angielski jest a nightmare. Przecież przy całej tej naleciałości angielszczyzny większość ludzi w miarę płynnie nim mówi, a co z tego, ze robią błędy skoro da się ich zrozumieć. a we francuskim nagminne zjadanie głosek...
@Elemelingua4 ай бұрын
Ale francuska wymowa ma jakieś reguły. Jest ich z 50 stron, ale są. W angielskim to loteria trochę, jak co wymówić.
@tomaszs.52464 ай бұрын
@@Elemelingua a skąd czerpiesz te 50 stronicowe reguły wymowy, podaj namiary na jakąś dobrą fonetykę...
@Elemelingua4 ай бұрын
Znalazłem je w dużym słowniku francusko-polskim. Ale najlepiej się uczyć poprzez obserwację i szukanie wzorców.