Dnes je 27. ledna 2021 a náhodou jsem narazil na tento obsáhlý seriál. A protože měření bylo moji životní láskou a externě jsem to i vyučoval 35 roků na odborné škole, tak mne velice zaujalo. Sedím u toho od 10 hodin a je skoro 17 hodin. Je to neuvěřitelný nástroj ve výuce on line. Proto patří velké uznání. Mám zde HP 8590A a tak jsem pozorně sledoval. A hodně jsem dostal poučení....v 70.létech jsme s partou nadšenců radioamaterů ve Svazarmu psali Stavební návody pro radiotechniku. Měl jsem na starosti seriál "měření". A tak jen srovnávám, kde se to předávání zkušeností názorně) dostalo. Link jsem si již zapsal do Technického deníku pro RF měření. Ještě jednou gratuluji a moc děkuji. Bocek Jan, OK2BNG
@dusanviest65904 жыл бұрын
Ahoj video je super ale otázočka prosím aký je rozdiel medzi tyma moderným amalizátorom a takým klasickým ako máš nap. ty lebo plánujem niečo si kúpiť ale váham či jazdenku alebo novú mašinu len RIGOL a podobné haraburdy tak neviem
@drirr90934 жыл бұрын
Ahoj, ono záleží, řada 859xE (nedoporučuji) je dost výběhová a má malý jednorázový dynamický rozsah a dost šumí, naprosto vynikající je řada 856xE, ta má zanedbatelný fázový šum a vesele drtí i moderní mašiny za stovky tisíc. Krom LCD/CRT se moc neliší. Sám momentálně používám 8563E která je oproti spektráku na videu o dost jinde :)
@dusanviest65904 жыл бұрын
@@drirr9093 ďakujem
@Mapel10005 жыл бұрын
S takovýmto spektrálním analyzátorem jsem nikdy nepracoval, ale děkuji za výklad. Mám však jeden dotaz. Pokud mi bude za prvním LO procházet 3GHz, musí být spřažen se zobrazovací jednotkou pomocí nějakého převodníku, který bude určovat o jaký kmitočet vlastně jde. Jinými slovy 4GHz LO=1GHz vstupní signál, 5GHz LO=2GHz vstupní signál atd. Je tato domněnka správná? Na testovací otázku si netroufnu odpovědět. Mate mě ten odstup 1kHz od nosného signálu 20MHz. Harmonickou tudíž vylučuji, ale dál se nedostanu.
@drirr90935 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuji za otázku. LO je vždy řízený procesorem. Procesor si vždy nastaví přesný kmitočet lokálního oscilátoru a provede měření. Takže se přesně ví kde zrovna měří. Postupně tímto způsobem proběhne všechny kmitočty a zobrazí spektrum :)
@petrlinka57473 жыл бұрын
Jeden drobný námět, pokud by si kdokoliv chtěl pohrát se spektrálním analyzátorem, pochopit principy, vyzkoušet různé signály atd. stačí na to PC se zvukovou kartou (což je dneska prakticky jakýkoliv počítač) a volně dostupný program, například Arta nebo REW. Bude to sice jenom do 20 kHz (nebo i víc pro vyšší vzorkovací frekvenci), ale s nulovými náklady.
@Igortruntrek5 жыл бұрын
Ahoj Napada ma ci si nepouzil nejaky synteticky generator ktoreho sinusovku tvori D/A prevodnik a tym padom sinusovka je tvorena nespojito schodikmi ktorych vzorkovanie by teoreticky v hranach mohlo zapricinit nejake harmonicke. Ale zas sa mi nezda ta amplituda. Asi je to blbost tato teoria. Este neprezradzaj ak to tak neni. Inak dik za super video. Nech sa dari.
@drirr90935 жыл бұрын
Ahoj Igore :) , ono je to ve skutečnosti mnohem jednodušší :)
@Igortruntrek5 жыл бұрын
@@drirr9093 No vizera to ako postranne pasma AM modulacie 1kHz ale pocitam ze nemodulujes nosnu.
@drirr90935 жыл бұрын
@@Igortruntrek Zatím si jediný kdo přišel co to je :) tohle je nejobyčejnější AM signál s modulací
@Igortruntrek5 жыл бұрын
@@drirr9093 Tak predsa :-) Si radioamater ?
@drirr90935 жыл бұрын
@@Igortruntrek Licence je v plánu. Občas se objevuji v Brně na sdílenkách na 448.490 se subtonem 199.5Hz :)