Zakaz jazdy po jezdni hulajnogą elektryczną i UTO. Nowe przepisy oraz absurdy, które pozostają.

  Рет қаралды 28,067

Usuń Znak

Usuń Znak

Күн бұрын

Пікірлер: 263
@HaloPiter
@HaloPiter 2 жыл бұрын
Czyli mieszkający na wsiach, gdzie chodników brak, mają sobie swoje zabawki nieść na plecach (idąc zwyczajowo po jezdni, bo i pobocza zwykle brak) do najbliższego miasta, żeby móc pojeździć? 😂
@skilef138
@skilef138 2 жыл бұрын
Ktoś kto to pisał stwierdził że tak jest bezpieczniej nie musisz nieść możesz prowadzić
@gajdzik66
@gajdzik66 2 жыл бұрын
@@skilef138 bezpieczniej by było jak by się człowiek z domu nie ruszał 😋
@riesling5771
@riesling5771 2 жыл бұрын
A co chcesz dopuscic używanie zabawek na jezdni ?
@gajdzik66
@gajdzik66 2 жыл бұрын
A czemu uważasz ze to zabawki??
@ThePrzypalowcy
@ThePrzypalowcy 2 жыл бұрын
No ja mieszkam na takiej wsi i jestem w takiej sytuacji posiadam chulajnoge która kupiłem w Belgii gdzie nie ma z tym problemuam bardzo duży zasięg więc jeździłem sobie do sklepu czy miasta a teraz mogę chyba tylko wokół podwórka
@kasjope
@kasjope 2 жыл бұрын
Zamiast wrzucić hulajnogi w kategorie rowera to odpierdalają jakieś gówno
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Dokładnie. A przecież gdyby hulajnogi elektryczne i UTO były rowerami to nie wykluczałoby to możliwości wprowadzenia dla nich szczegółowych przepisów..
2 жыл бұрын
Jeden z pierwszych projektów tak robił to został przez wszystkich skrytykowany.
@lu7ki
@lu7ki 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak Jestem tego samego zdania. Super kanał. Dzięki za super film. Pozdrawiam.
@intmowa9530
@intmowa9530 2 ай бұрын
Chcą się nakraść na mandatach typowe w Polsce można ułatwić ale nie ma zysku więc nie ułatwią. Za coś mandaty muszą być typowa żydo polityka.
@toja8323
@toja8323 2 жыл бұрын
Mieszkam na wsi, chodnika brak, więc hulajnogę czas sprzedać. Gratulacje dla ustawodawcy.
@activated1138
@activated1138 2 жыл бұрын
Ochrona środowiska 👍 czas kupić motorower paliwowy albo skuter.
@Edi_J
@Edi_J Жыл бұрын
Lukę wypełniają rowery elektryczne. Możesz mieć siodełko, bateria taka sama jak w hulajnodze, a nikt nie sprawdzi ani czy na pewno nie masz gdzieś guziczka/manetki ani jak szybko toto może jechać. Na hulajnogi jest polowanie, bo kretyni-lewodawcy mają klapki na oczach i widzą tylko innych kretynów-szaleńców na sprzęcie z wypożyczalni, a nie zauważają normalnych ludzi którzy kupują sobie poręczny składany ekonomiczny pojazd aby nim jeździć z punktu A do B.
@graniacz2880
@graniacz2880 2 жыл бұрын
nonsens, jak ktoś mieszka w małym mieście albo na wsi gdzie na ma chodnika, scieżki dla rowerów, to jak ta osoba ma jechać? Najlepiej by było żeby hulajnogista stał się rowerem według przepisów. kolejna sytuacja: Chcesz dojechać do miejsca jakiegoś po czym chodnik zanika na 1km i potem znowu jest kontynuacja. To co ta osoba ma prowadzić hulajnogę? śmiech na sali A w kwestii odcinka dobra robota :D
@mirekk1775
@mirekk1775 Жыл бұрын
Głupota !!! Hulajnoga tradycyjna czy elektryczna to nadal hulajnoga w żadnym przypadku nie należy jej równać z o wiele bezpieczniejszym rowerem, tak samo należy wprowadzić minimalny wiek użytkownika dla tradycyjnej hulajnogi co najmniej 12 lat + karta rowerowa a dla hulajnogi elektrycznej co najmniej 14 lat + prawko AM + OC. Świadomość przepisów PoRD u nieletnich jest znikoma uważają się za świete krowy podobnie jak piesi na przejsciach pchajacy się wprost pod koła choć nadal w PoRD jest przepis zakazujący pieszemu wtargnięcie wprost pod pojazd.
@marekmarecki5708
@marekmarecki5708 Жыл бұрын
NIE MA ŚMIECHU ROZWIĄZANIE JEST PROSTE WYSTARCZY POCZEKAĆ TROCHĘ A JAK DOBUDUJĄ TO MOŻNA JECHAĆ DALEJ PROSTE PROSTE.
@daleborjutrowuj8466
@daleborjutrowuj8466 Жыл бұрын
@@mirekk1775 A w czym uwazasz rower za bezpieczniejszy? Hulajnogi elektryczne czesto fabrycznie maja zamontowane swiala, odblaski, sygnaly dzwiekowe i czasem nawet kierunkowskazy, oraz bardzo skuteczne hamulce w przeciwienstwie do 80% rowerow - szrotow, ktore poruszaja sie po naszych drogach. I z jakiej to okazji niby hulajnogista mialby miec obowiazek posiadania karty rowerowej, czy wieku minimalnego, a rowerzysta nie musi? I dlaczego obowiazkowo dla nich OC? To wlasnie rowerzysci powinni miec obowiazki, ktore wyliczasz dla hulajnogistow, bo to rowerrzysci moga poruszac sie po drogach publicznych i to oni w wiekszosci sa narazeni na spowodowanie szkod i zagrozenia, a w zdecydowanej wiekszosci nie znaja przepisow, albo sie do nich nie stosuja, bez wzgledu na wiek. Prawda jest taka, ze po drogach publicznych powinny moc jezdzic wszelkie pojazdy, posiadajace odpowiednie oznaczenia i wyposazenie, ale jednoczesnie kierujacy nimi obowiazkowo powinni miec jakies uprawnienia potwierdzajace znajomosc przepisow i obowiazkowo kazdy OC. Bez tego powinien byc zakaz poruszania sie po drodze publicznej, czy to rower, czy hulajnoga.
@matiszewczyk5848
@matiszewczyk5848 2 жыл бұрын
Nareszcie rzetelne źródło zmian odnośnie przepisów, a nie tylko biadolenie o wyższym taryfikatorze.
@DominikKajzar
@DominikKajzar 2 жыл бұрын
to smutne ze przepisy sa pisane z punktu widzenia Warszawy.
2 жыл бұрын
Nawet nie Warszawy tylko gości, którzy siedzą w budynku i rowery oraz hulajnogi elektryczne widzieli tylko zza okien budynków lub samochodów.
@matiszewczyk5848
@matiszewczyk5848 2 жыл бұрын
Dlaczego mam wrażenie, że prościej by było napisanie PoRD od nowa niż dostosowywanie go do nowych realiów?
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Obawiam się, że gdyby PoRD został obecnie przepisany to by był jeszcze bardziej zagmatwany. Potrzebna jest zmiana podejścia do (tworzenia) prawa…
@matiszewczyk5848
@matiszewczyk5848 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak Na pewno tak jak jest być nie może, bo robią się tylko komplikacje.
@schmarcin
@schmarcin 2 жыл бұрын
@@jarekkrolik9036 z punktu widzenia kierowców i innych użytkowników dróg powinien być jasny, ale ustawodawca na to nie pozwoli bo nie byłoby miejsca na różne interpretacje ;⁠-⁠) a właśnie przepisy powinny być jasne i jednoznaczne
@marcinkwapisz7752
@marcinkwapisz7752 2 жыл бұрын
@@schmarcin Szczególnie, że część przepisów jest w rozporządzeniach ministra, o zmianach których nikt może nie wiedzieć.
@jarosawkucharczyk9078
@jarosawkucharczyk9078 2 жыл бұрын
Byłoby prosto gdyby jezdnia była do jeżdżenia a chodniki do chodzenia. W miarę przybywania nowych sposobów przemieszczania się przepisy będą jeszcze bardziej skomplikowane. To polska specjalność.
@charl3s
@charl3s 2 жыл бұрын
Dla mnie to jest chore. Hulajnogi powinny być traktowane jak rowery, ewentualnie z drobnymi poprawkami. Ten kto tworzył te przepisy to chyba nic poza Warszawą nie widzi. Zapomniał o tym, że nie wszędzie są drogi dla rowerów. W mojej gminie nie ma ani jednej takiej drogi!. Dróg z ograniczeniem do 30km/h tez jest mało, ale teraz nawet po takich nie będzie można się poruszać... Czyli zostaje chodnik. Gratuluję. Gdyby stosować się do tych przepisów to przede wszystkim przybyłoby wypadków z udziałem pieszych, a po drugie użytkownicy hulajnóg by się pozabijali na krawężnikach i innych nierównościach. Nie mówią o braku komfortu. Ustawodawca może lepiej niech się przejedzie hulajnogą by zrozumieć, a nie tworzy przepisy, które są oderwane od rzeczywistości.
@sebastians2663
@sebastians2663 Жыл бұрын
I bardzo dobrze ze zakaz kierowca nie jest w stanie ogarnąć tylu bodzcow naraz rowerzystę jadącego na ulicy i jednocześnie na chodniku
@daleborjutrowuj8466
@daleborjutrowuj8466 Жыл бұрын
@@sebastians2663 Nie wiem, czy zauwazyles, ale nadal bedziesz mial rowerzystow na ulicy i chodniku, plus hulajnogi i UTO na chodnikach, wiec nie rozumiem w czym masz problem? Jedyne co by zmienil brak zakazu, to ze hulajnoga mozna by jechac ulica tam, gdzie nie ma ani chodnika, ani sciezki rowerowej, co wyklucza sytuacjo o ktorej napisales. Co do nadmiernej ilosci bodzcow jak najbardziej sie zgadzam, bo to kierowca musi na wszystko i wszystkich uwazac, ale w tym wypadku juz niewiele by to juz zmienilo...
@Krzysztof_z_Bagien
@Krzysztof_z_Bagien 2 жыл бұрын
Chyba najprościej by było napisać, że hulajnogi elektryczne i UTO podlegają tym samym przepisom co rowery plus wymienić wyjątki, które ich nie obejmują.
@Pingwinho
@Pingwinho 2 жыл бұрын
Szkodliwe podejście bo potem mogą wejść zmiany w przepisie dla rowerów, których nikt nie zaplanował w kontekście hulajnôg.
@fishplayer6320
@fishplayer6320 2 жыл бұрын
@@Pingwinho Tak jak jest teraz gdy są zakwalifikowane tylko jako 'pojazdy'? Chyba się zgodzimy, że bliżej hulajnodze elektrycznej do roweru niż do samochodu?
@Pingwinho
@Pingwinho 2 жыл бұрын
@@fishplayer6320 Zgadzamy się, ja tego nie neguję. Ale jak sam zauważyłeś - wrzucanie hulajnóg do jednego wora z innym typem pojazdów / urządzeń, prowadzi do bubli prawnych.
@MelodiaBlasku
@MelodiaBlasku 2 жыл бұрын
@@Pingwinho nie chodzi o to by być idealnym, tylko o to by być lepszym I tak - potraktowanie uto i hulajnogi elektrycznej jako roweru w literze prawa byłoby lepszym rozwiązaniem niż obecną sytuacja.
@Pingwinho
@Pingwinho 2 жыл бұрын
@@MelodiaBlasku W sumie racja.
@juuulek
@juuulek 2 жыл бұрын
dla mnie, jako osoby codziennie jeżdżącej do pracy na e-hulajnodze, ta nowela jeszcze bardziej zepsuła przepisy raz, jeżdżąc to pracy jadę po ulicy właśnie z naprzemiennie 50-30-50-30 km/h dwa, że zdarzało mi się (bo teraz już na pewno będę unikać) jechać krakowską ulicą Piastowską, gdzie pas dla rowerów się nagle kończy i musiałbym podnosić mój 24-kilowy pojazd i prowadzić go przez szeroki pas zieleni do chodnika - absurd²
@Radek.68
@Radek.68 2 жыл бұрын
Bubli prawnych mamy całą masę, PoRD nie jest tu wyjątkiem, ale jest ważną ustawą, bo wszyscy poruszamy się po drogach. Bardzo dobrze, że zajmujesz się tym tematem i wyłapujesz nieścisłości oraz kompletne idiotyzmy. Szkoda tylko, że nie robi tego ustawodawca. Ten bubel prawny z UTO i UWR został, niestety tylko częściowo, rozwiązany. Jak słusznie zauważyłeś - a co ze znakami obowiązującymi (lub nieobowiązującymi) tylko rowerzystów? Czy nie prościej byłoby ogólnie zrównać kierujących hulajnogami elektrycznymi do kierujących rowerem, a potem wprowadzić dla nich dodatkowe przepisy, które obowiązywałby tylko ich? No może byłoby prościej i logiczniej, ale nasze prawo idzie raczej w kierunku wszelkiej komplikacji, nawet kosztem spójności. Przykre.
@MatmarSpace
@MatmarSpace 2 жыл бұрын
Już to mówiłem ale kolejny raz to powtórzę: Robisz świetną robotę. Komentarz dla zasięgu, bo przynajmniej tyle mogę zrobić. 💙 Cieszę się z doboru przykładów, bo sam również miałem wątpliwości propo WŁAŚNIE TYCH miejsc. :)
@Kur4n
@Kur4n 2 жыл бұрын
W temacie PoRD kocham przedmowę i zakończenie Komenatrza autorstwa Mezglewski, Nowikowska i Kurek: "Ustawa ta z punktu widzenia zasad techniki prawodawczej stanowi doskonały, wręcz akademicki przykład błędów legislacyjnych." "[...] po 24 latach obowiązywania - ustawa - Prawo o ruchu drogowym, przekształciła się z aktu o zgrabnej i logicznie poukładanej strukturze, który aż miło było czytać, w brzydki, "szczerbaty" [...] potworek legislacyjny z dwuliterowymi indeksami, który jest nieczytelny nie tylko dla zwykłego użytkownika dróg, ale nawet dla większości prawników." "Ta ustawa - wraz z przepisami wykonawczymi - jest więc niczym pacjent leżący nieustannie na stole operacyjnym z szeregiem chorób współistniejących."
2 жыл бұрын
Pierwotny tekst ustawy miał 40 stron, ujednolicony w 2003 r. miał 112, obecny ma ponad 300.
@cprn.
@cprn. Жыл бұрын
Do tego dochodzą lokalne rozporządzenia, np. w Krakowie, gdzie od ponad roku przy braku infrastruktury dla rowerów można na e-hulajce jechać jezdnią do 30, a gdy jezdnia jest >30, to... można też chodnikiem. Ale tylko z prędkością pieszego (nie powiedziane, czy biegnącego, ani co jeśli nie ma pieszych). Do tego w wyznaczonych strefach, których i tak nikt nie przestrzega, można wszystko. Oczywiście bez kasku, bo inaczej operatorzy hulajki na godziny musieliby je dostarczać. Nie mówiąc o obcokrajowcach, którzy nie znają tych przepisów, ale appki są po angielsku, więc wiedzą, że trzeba kliknąć "confirm".
@Prawkoplus
@Prawkoplus 2 жыл бұрын
Coraz więcej dobrego kontentu u Pana. Z przyjemnością obejrzałem. 👌
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz, pozdrawiam 😀
@Anna-nw9me
@Anna-nw9me 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak Pod płaszczykiem przymilania pozbawiony etyki instruktor reklamuje swoją działalność gospodarczą, a Pan na to pozwala? Próżność zwyciężyła z Pana zdrowym rozsądkiem?
@loonatic90
@loonatic90 2 жыл бұрын
@@Anna-nw9me Też możesz sobie założyć profil swojej firmy i sensownie komentować (nie spamować) kanały o powiązanych treściach. To jak wyjazd na targi branżowe i rozmowy z ludźmi tam obecnymi czy rozdawanie im wizytówek. Tu nie było reklamy / kryptoreklamy w treści komentarza, tylko podpis... Gdyby miał na kanale film odnoszący się do tematu, to IMO nawet link do tego filmu mieściłby się w granicach komentarzy.
@divadsn
@divadsn 2 жыл бұрын
Gdyby szanowny Pan Minister nie miał jakiegoś bzika na temat rzekomego bezpieczeństwa to może i nie było tego całego bałaganu. Ale ponieważ Pan Minister nigdy nie zasiadł na takiej porządnej hulajnodze, tylko oglądał turystów ledwo kontrolujących jazdę na hulajnogach na minuty, to postanowił tak a nie inaczej zrobić. A szkoda, bo jako trzyletni posiadacz już drugiej hulajnogi mogę tylko z czystym sumieniem powiedzieć że ani razu nie miałem wypadku poważnego. Osobiście uważam, że skoro hulajnogi są pojazdami napędzanymi siłą mechaniczną, to powinien być obowiązek posiadania karty rowerowej albo prawa jazdy. To by już na dzień dobry uwaliło medialną nagonkę oraz zakłamaną statystykę wypadków przez pijanych użytkowników hulajnóg na minuty. A skoro już używamy argumentu bezpieczeństwa, to może powinien Pan Minister usunąć auta z ruchu drogowego, przecież zagrażają bezpieczeństwu pieszych.
@starabrzydkababajaga
@starabrzydkababajaga 2 жыл бұрын
Przydałoby się podsumowanie bo po 8min odcinka wiem jeszcze mniej niż na początku xD
@radekw-gh6ln
@radekw-gh6ln 2 жыл бұрын
Moje pytanie brzmi. Dlaczego hulajnogi elektryczne mają większe uprawnienia niż rowery? Hulajnogą mogę wjechać na chodnik już gdy prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h. W przypadku rowerów ta prędkość musi być większa niż 50 km/h, więc w obszarze zabudowanym praktycznie nigdy nie wolno rowerzyście jechać chodnikiem. Obniżenie tej prędkości dla rowerzystów była by pomocna w przypadku dróg o dużym natężeniu ruchu gdzie nie ma ścieżki rowerowej. Takim dobrym przykładem jest często zakorkowana ulica Gospody w Gdańsku. Nie ma tam ścieżki a rowerzyście teoretycznie nie wolno jeździć tam chodnikiem. W praktyce jeszcze nigdy nie widziałem tam żadnego rowerzysty korzystającego z jezdni. Na szczęście chodnik jest tam bardzo szeroki. Wg mnie powinno to być w jakiś sposób uregulowane prawnie. Tym bardziej, że ścieżki rowerowe kończą się często w naprawdę głupich miejscach i wjazd na jezdnię zgodnie z przepisami jest naprawdę karkołomne. A co do hulajnóg. Najprościej byłoby prawnie sklasyfikować hulajnogę jako rower i że kierujący hulajnogą ma obowiązek stosować się do wszystkich przepisów dotyczących rowerów. Nawet nie głupim pomysłem byłby obowiązek posiadania karty rowerowej również na taki pojazd (w przyadpku osób poniżej 18 lat).
@loonatic90
@loonatic90 2 жыл бұрын
Zrób wszystkim przysługę: zawnioskuj do organizatora ruchu o ciąg pieszo-rowerowy w tym miejscu. To ustawienie 2 znaków. Wyślij pismo e-puap, albo e-mail z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania (urzędy często nie odpowiadają na "anonimy") i jak nie odpiszą za jakiś czas, to się przypomnij.
@donkonoppo
@donkonoppo 2 жыл бұрын
Nie korzystam ani z UTO, ani z hulajnogi elektrycznej, dlatego nie interesowałem się wcześniej dogłębnie tymi przepisami. Nie wiedziałem, że aż taki bubel nam zafundowali, uwierzyłem na słowo, że jazda po jezdni jest zabroniona. A co do absurdów wynikających ze znaków, zwłaszcza ograniczenia do 30km/h... Cóż, tak to jest, jak się zmienia znaczenie znaków, nikomu się nie chce przejrzeć istniejącego oznakowania pod kątem nowych przepisów. Dotychczas znak ograniczenia do 30, lub jego odwołanie (znakiem lub skrzyżowaniem) zmieniało chyba tylko ograniczenie prędkości, teraz zmienia sytuację kierujących hulajnogami. Albo nakazuje im zjechać z chodnika na jezdnię, albo odwrotnie. Albo w ogóle zakazuje jazdy, jeśli dozwolona prędkość rośnie ponad 30, a nie ma chodnika. Tylko, że stawiając ten znak nikt o tym nie myślał, a teraz nikt nie będzie robił "przeglądu" oznakowania. Inna rzecz, że ograniczenie do 30km/h często jest wykorzystywane tymczasowo, w trakcie robót drogowych itp. Wtedy, to już nikt się nie zastanawia nad znaczeniem znaku, i nagle taki użytkownik hulajnogi musi przeskoczyć z chodnika na jezdnię, żeby 50m dalej teleportować się z powrotem na chodnik :). Wiadomo, nikt się tym nie przejmie, może ktoś dostanie mandat, ktoś inny zostanie uznany winnym spodowoania wypadku z tego powodu, kto by się tym przejmował?
@loonatic90
@loonatic90 2 жыл бұрын
Zarządzający ruchem mają obowiązek co pół roku robić przegląd oznakowania. To, że robią to podpisując papier i nie wychodząc w teren to inna sprawa...
@ventriculus100
@ventriculus100 2 жыл бұрын
3:50 piękne przykłady omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
@ChmieluGD
@ChmieluGD 2 жыл бұрын
taki pieszy, że wsiadł na rower i z prędkością żółwia przejechał przez przejście dla pieszych xD
@michalj7384
@michalj7384 2 жыл бұрын
7:02 przyda mi się :)
@izimsi
@izimsi 2 жыл бұрын
Szkoda, w tym momencie hulajnoga elektryczna na wsiach, gdzie są tylko drogi, staje się teoretycznie absolutnie bezużyteczna.
@PiotrekMik
@PiotrekMik 2 жыл бұрын
Mieszkam na wsi i tak jeżdżę na hulajnodze 🤣 Śmigam jak mi się podoba jak nie stwarzam zagrożenia.
@izimsi
@izimsi 2 жыл бұрын
@@PiotrekMik Dlatego napisałem "teoretycznie" ;) Mam nadzieję, że nie trafisz na policję albo chociaż będą wyrozumiali.
@PiotrekMik
@PiotrekMik 2 жыл бұрын
@@izimsi Hahaha 🤣 no proszę Cię nie strasz policją. Oni to powinni się zająć mafia w państwie... 👊
@ukaszstec470
@ukaszstec470 2 жыл бұрын
Tylko że do tej pory można było. Od teraz nie będzie można.
@papapaniop
@papapaniop 2 жыл бұрын
@@ukaszstec470 ale w praktyce póki nie stwarzasz zagrożenia to będą przymykać oko jak na młodzież pijącą alkohol w sposób mało zaborczy
@blazeykk
@blazeykk 2 жыл бұрын
Pomogłoby stworzenie kilku nowych znaków. Są znaki zakazu od B3/4 po B6/8/9, które równocześnie zakazują ruchu kilku grupom pojazdów. Tylko gdzie jeszcze furmankę spotkać? Wystarczy stworzyć symbol hulajnogi lub hulajnogi elektrycznej (choćby przez dodanie symbolu pioruna), resztę można zostawić pod nazwą UTO i wiele problemów zostałoby rozwiązanych. Czasy się zmieniają, więc znaki powinny iść za postępem.
@raidman_mucha
@raidman_mucha 2 жыл бұрын
Czy widziałeś może zmianę definicji skrzyżowania oraz drogi gruntowej/twardej w nowych przepisach? Wjeżdżają tam teraz takie absurdy, że to jest świetny materiał na osobny odcinek
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Widziałem, moim zdaniem absurdów jest więcej niż to o czym się mówi ale są też dobre zmiany o których też się wiele nie mówi. Pracuję nad odcinkami o tych zmianach ale nie chcę, aby na kanale przez 2 miesiące pojawiały się tylko tematy związane z nowymi przepisami ;-)
@kierowca
@kierowca 2 жыл бұрын
Proszę o wyjaśnienie, bo dalej nie wiem. Wyjeżdżam z miasta, kończy się chodnik, jest tylko jezdnia i pobocze. Czy po jezdni mogę poruszać się hulajnogą elektryczną, czy nie?
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Jeśli dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h (a zapewne jest) to nie można jechać hulajnogą.
@kierowca
@kierowca 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak czyli na wakacje poza miasto nie ma co brać hulajnogi. Tak samo jak mieszkając pod miastem.
@krzysztofharasimczuk4624
@krzysztofharasimczuk4624 Жыл бұрын
Może jeszcze coś na temat ilu hulajnogistow i pedalarzy zna przepisy drogowe i jaki procent z nich stosuje się do tych przepisow
@daleborjutrowuj8466
@daleborjutrowuj8466 Жыл бұрын
Dlatego kazdy uczestnik ruchu na drodze publicznej, powinien miec obowiazkowo potwierdzona dokumentem, lub uprawnieniami znajomosc przepisow ruchu drogowego, a przy tym najlepiej tez i OC na wszelki wypadek. Bez tego zakaz poruszania sie bez wzgledu na pojazd i mandaty za brak uprawnien/dokumentu. To by realnie zwiekszylo bezpieczenstwo.
@larton
@larton 2 жыл бұрын
A wystarczyłoby potraktować te pojazdy jak rowery odnośnie oznakowań i po problemie.
@MelodiaBlasku
@MelodiaBlasku 2 жыл бұрын
Ministerstwo infrastutuktury skonstruowało durne przepisy. Zamiast ograniczać dostęp do jezdni - powinno się wprowadzić obowiązek używania kasku na hulajnodze. To realnie wpłynęło by na poprawę bezpieczeństwa i nie utrudniło by życia ludziom, dla których prywatna hulajnoga to bardzo tani w utrzymaniu środek transportu.
@mikolaykuka9759
@mikolaykuka9759 2 жыл бұрын
A patrol pieszy policji będzie gonił hulajnogę? Powodzenia! Bez tablic rejestracyjnych dla rowerów i hulajnogi wszystkie przepisy będę martwe tak jak rozjeżdżani pieszy na chodnikach.
@gajdzik66
@gajdzik66 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o tereny poza miastem, skoro nie można jeździć po jezdni to można poruszać się poboczem tak by wynikało z definicji pobocza: "pobocze - część drogi usytuowaną przy jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;>". Jak dla mnie zakaz korzystania z jezdni jest jest beznadziejny, może zabić mikro elektro-mobilność. I w takiej Łodzi jest trochę ścieżek rowerowych ale tylko przy większych ulicach i czasami są miejsca gdzie trzeba będzie "przefrunąć". Teraz nie będzie można nawet mało uczęszczanych drogach osiedlowych... masakra!!! A wszystko to pewnie przez te wypożyczalnie na minuty gdzie każdy idiota może wsiąść i jechać, manetka do oporu i dzida jestem królem szos, a nawet nie będzie wiedział jak się pojazd zachowa podczas ekstremalnych sytuacji. Jestem poirytowany takim zapisem, mam nadzieje że to zmienią a jak będzie gdzieś jakiś protest to się z chęcią dołączę. Jeszcze trochę i w tym kraju nic nie będzie można zrobić......wrrrrr
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Moim zdaniem pobocze odpada. Z definicji pobocza wynika, że niektóre pojazdy mogą być dopuszczone do jazdy po nim i szczegółowe przepisy to regulują. Brak takiego przepisu (zezwolenia) dla hulajnóg. Niestety..
@Cukson
@Cukson 2 жыл бұрын
Dobra teraz pytanie za 100 punktów (Przeczytajcie do końca) Przykład: Ostatnio musiałem zawieść mojej babci leki. Mieszka we wsi obok oddalonej o 6km ode mnie pojechałem swoją hulajnogą, trasa wyglądała tak, że 1km to droga rowerowa potem droga polna, która liczy sobie 4km i reszta trasy, czyli 1km to ulica. (mam Xiaomi 1s z modyfikacjami, po co to pisze? Jest to ważna część całej historii) Na zjeździe z drogi polnej stoi sobie policja wyczuwam lekki przypał no i się stało zatrzymali mnie majty lekko pełne bo moja hulajka nie wygląda jak seriia więc obawiałem się że będa ją chcieli dokładnie sprawdzić i będą się czepiać wszystkiego co się da na całe szczęście panowie policjanci chcieli tylko porozmawiać bo zaciekawił ich mój sprzęt od gadki do gadki padło pytanie dokąd jade i z kąt powiedziałem co i jak i spytałem się, czy właściwie mogę jechać nią po ulicy oni odpowiedzieli że jak najbardziej TAK po tym dopowiedział policjant że jezeli nie ma zadnego z wymienionych miejsc do poruszania się czyli: pas ruchu rowerów, droga rowerowa, chodnik i ulica z ograniczeniem do 30km/h to można jechać ulicą pod warunkiem, że nie jest to droga szybkiego ruchu po wszystkim podziękowali mi za rozmowe poczym wjechałem na drogę i spokojnie kontynuowałem trasę. Wracając do domu zostałem zatrzymany przez radiowóz lekki pech ale tak bywa i co się stało dostałem mandat opiewający na kwote 200zł byłem bardzo zdziwiony tym że według jednego policjanta mogę jechać ulicą a dwie godziny poźniej dostaje za to mandat. Wróciłem do domu i poszedłem do znajomego policjanta, który od razu powiedział, że przepis jest na tyle nie jasny co w takiej sytuacji zrobić, gdy nie ma pas ruchu rowerów, drogi rowerowej, chodnika i ulicy z ograniczeniem do 30km/h, że mandat jest w sumie bez podstawny po dwóch dniach mój mandat został anulowany przez znajomego bo nie ma przepisu który jasno mówi że gdy nie ma zadnego z wyżej wymienionych miejsc do jazdy hulajnogą nie wtedy jezdzić po ulicy więc moje pytanie brzmi: Kiedy ta kwestia zostanie wyjaśniona w nowiej ustawie dalej nic na ten temat nie ma czyli wchodzi na to że jesteśmy zdani na deczyzyjność policji albo nic, albo mandat od służbisty?
2 жыл бұрын
Teraz nie ma zakazu jazdy ulicą z Vmax > 30 km/h, ale od 21.09.2022 już będzie.
@michael55910
@michael55910 2 жыл бұрын
A tak z ciekawości: z jakiego punktu taryfikatora dostałeś ten mandat? Bo w tej chwili nie ma żadnego odnoszącego się do tych przepisów, a drogówka może wypisywać mandaty chyba tylko na podstawie taryfikatora.
2 жыл бұрын
@@michael55910 Dają mandaty także spoza taryfikatora, np 5 tysięcy za wjazd za B-1, od którego nawet nie warto odwoływać się do sądu bo może się skończyć na 30 tysiącach.
@jurekbanaszkiewicz6856
@jurekbanaszkiewicz6856 2 жыл бұрын
Ja bym wprowadził zakaz poruszania się autami elektrycznymi....
@pwolkowicki
@pwolkowicki Жыл бұрын
Myślałem o kupnie monowheela, ale przy tej komplikacji przepisów zostaję przy rowerze. Moje gratulacje dla ustawodawców. BTW Czy hulajnoga elektryczna różni się czymś w przepisach od zwykłej hulajnogi???
@michael55910
@michael55910 2 жыл бұрын
Te przepisy to absurd. Dojeżdżałem sobie przez ponad połowę dni w roku do miasta hulajnogą, teraz będę musiał wywalić dodatkowe 1500 zł na paliwo co roku. Dobitne pokazanie gdzie ustawodawca ma prawdziwe ograniczanie emisji spalin. Jeśli policja faktycznie będzie egzekwować nowe przepisy, to właściwie koniec hulajnóg i UTO poza centrum miasta. Ciekaw jestem, czy pójdą za tym zmiany w taryfikatorze, bo w tej chwili właściwie nie ma punktu, na podstawie którego policja mogłaby wystawić mandat za poruszanie się takimi pojazdami po jezdni. A chyba nie mogą wypisać mandatu spoza taryfikatora za naruszenie przepisów PoRD? Kolejna sprawa, to jak (w myśl już obowiązujących i niezmienionych przepisów) ustawodawca wyobraża sobie zmiany sposobu poruszania przy zmianie ograniczenia prędkości? Ścieżki rowerowe mają zjazdy, które łączą je z jezdnią. A co z chodnikami? Jadąc hulajnogą muszę dokładnie obserwować ograniczenie prędkości, jeśli wzrośnie powyżej 30 km/h, to muszę magicznie przeskoczyć na chodnik oddzielony wysokim krawężnikiem i często pasem zieleni, kiedy spadnie do 30 km/h lub mniej muszę znaleźć sposób jak dostać się z powrotem na jezdnię, bo po chodniku już mi nie wolno jechać. Czy autor ustawy kiedykolwiek jechał hulajnogą albo UTO? Komuś się wydaje, że hulajnoga stwarza większe zagrożenie na jezdni niż na chodniku? Pojazd z typowym Vmax rzędu 20 - 35 km/h pasuje lepiej do chodnika niż do jezdni? Hulajnogi i UTO powinny podlegać tym samym przepisom co rowery + powinny zostać wreszcie dopuszczone do ruchu rowery elektryczne z manetką.
@SCORPIO25TD
@SCORPIO25TD 2 жыл бұрын
👍Tradycyjnie.
@Omen6-6-6
@Omen6-6-6 Жыл бұрын
A mnie wkurzaja na tych hulajnogach na chodnikach. Nie raz by nie jeden wdupil we mnie bo nawet nie uzywal dzwonka tylko jechac z predkoscia jakby chodnik byl dla niego. Moze w ogole niech motorowery tez jezdzi po chodnikach. To samo Ty czy sie rowezystow co jezdza jak swiete krowy po chodnikach i jeszcze maja focus jak im nie ze Idziesz z drugi. Chodnik jest dla piesych a nie dla pojazdow. Chcesz jezdzi po chodniku to dostosuj sie do predkosci jaka chodzi piesi
@mateuszkoecki1061
@mateuszkoecki1061 Жыл бұрын
Powiem tak, jak ktoś potrafi bezpiecznie skręcić na skrzyżowaniu w lewo na hulajnodze dając przy tym sygnał lewą ręką to ma mój szacunek. Jak ktoś potrafi skręcić w prawo bez zwalniania (nie puszczając "gazu") i także da sygnał prawą ręką to ma szacunek razy dwa. Ja po jednej próbie ograniczam się do jazdy rowerem.
@igorswies5913
@igorswies5913 2 жыл бұрын
na polskich drogach pojawiło się tyle różnych rodzajów pojazdów że chyba mało kto wie co się dzieje
2 жыл бұрын
Ustawa zmieniająca pord wprowadza nowy problem - wymaga obecności chodnika o odpowiedniej szerokości dla jazdy rowerem (33 ust. 5 pkt 2 pord) i parkowania (47 ust. 1 pkt 2 pord). Jednocześnie zmienia dotychczasowe chodniki w drogi dla pieszych (art. 26 ust. 1 ustawy zmieniającej), a nowych chodników nie tworzy. Rozporządzenie techniczne które mówi jak drogi dla pieszych mają być dzielone na chodniki i inne części będzie dotyczyło dopiero nowych dróg. Dobrze, że chociaż hulajnogi i UTO mogą poruszać się po drogach dla pieszych.
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Wg nowelizacji chodnik będzie częścią drogi dla pieszych.. nazbierało się tych zmian ale o tych też chcę zrobić odcinek. Szczególnie ciekawa jest nowa definicja skrzyżowania..
2 жыл бұрын
@@UsuńZnak Chodnik będzie częścią drogi dla pieszych jak zostanie zbudowany, dotychczasowe staną się drogami dla pieszych: Art. 26. 1. Z dniem 21 września 2022 r. istniejące: 1) chodniki i drogi dla pieszych - stają się drogami dla pieszych (...)
@ukaszstec470
@ukaszstec470 2 жыл бұрын
Czyli po takim chodniku hulajnoga nie można bo nie nie jest chodnikiem tylko drogą dla pieszych?
2 жыл бұрын
@@ukaszstec470 Na to wygląda. Chyba, że jest gdzieś jakiś przepis, który tworzy chodniki na drogach dla pieszych, ale ja go nie znalazłem.
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
@@ukaszstec470 tak źle nie będzie, we wszystkich przepisach chodnik jest właśnie zamieniony na drogę dla pieszych (np. 0:54) . Dzisiejsze chodniki stają się drogami dla pieszych, a po drogach dla pieszych hulajnoga i uto może jeździć.
@maciejd7823
@maciejd7823 2 жыл бұрын
Cześć, ostatnio wyremontowali u mnie ulicę dwupasmową, która prowadzi od ronda jednopasmowego do ronda także jednopasmowego. Także oznakowanie poziome zostało namalowane na nowo. W związku z tym, obecnie pomiędzy rondami są dwa pasy, które łączą się w jeden. Jednakże linie przedzielające pas, z którego trzeba zjechać, od tego na który zjeżdżamy zostały namalowane takie, jak w przypadku twojego ostatniego filmu z węzłem na S7 z Kielcami. Ulica to Szajnowicza-Iwanowa, Kielce, odcinek od Malikowa. Czy pomiędzy takimi pasami linie przerywane powinny być grubsze, czy mogło tu dojść do pewnej pomyłki/zaniedbania? Mogę zrobić trochę zdjęć w dzień.
@tryglaw
@tryglaw 2 жыл бұрын
Ten punkt 3c to nie wiadomo, czy to są kolejne warunki, czyli alternatywa, czy uściślenie warunki v
2 жыл бұрын
Na jakiej podstawie odmawiano? Proste, na podstawie wcześniejszych projektów ustawy. :)
2 жыл бұрын
Sporo fajnych przykładów gdzie, moim zdaniem, problem nie wynika głównie z dziury w przepisach co typowej dla naszych dróg znakozy... czy nakaz jazdy z lewej strony + tabliczka, że nie dotyczy rowerów był potrzebny? Nie sądzę, są znaki poziome, są zapewne znaki pionowe informujące o pasie ruchu dla rowerów, znak nakazu powinien być używany tam gdzie byłyby rzeczywiście wątpliwości. Następny przykład, znak ciąg pieszo-rowerowy, znów znak z zakazem ruchu wygląda na zbędny, nie wiem komu mógłby zabraniać ten znak ruchu poza rowerami, nawet kolumna pieszych ma obowiązek korzystania z jezdni, chyba, że w warunkach niedostatecznej widoczności... czyli znów bez sensu. W tym zestawieniu "kontrapas rowerowy" wygląda na jedyne sensowne połączenie.
@arot77
@arot77 Жыл бұрын
Kiedy zakaz jazdy rowerem po ulicy, poczekają jak jeszcze więcej będzie szosówek
@ms-ht1cj
@ms-ht1cj Жыл бұрын
Jak widzę, jak tu szybko po mieście jeżdżą tymi hulajnogami po jezdni, to aż mnie ciarki przechodzą. Przy byle okazji, trzeba będzie mu hamować, poleci jak worek kartofli pod koła auta. Rowerem jednak jeździ się pewniej, no i hamowanie nie grozi upadkiem, bo nie stoisz. UTO jadące po jezdni (a obok chodnik) to groza. Przecież tego w ogóle nie widać! Może jakaś chorągiewka albo co?
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 2 ай бұрын
Ja mam hulajnogę i 80 lat i głowę na karku kieruje się zawsze oprócz takich ewidentnych jednoznacznych znaków kieruje się rozsądkiem nie przekraczam pewnych granic którymi dyktuje rozsądek jest tak zwana zasada ograniczonego zaufania i to zawsze stosuje nie tylko przypadku jezdni chodnika czy drogi dla rowerów
@pucus22
@pucus22 2 жыл бұрын
Najbardziej absurdalny zakaz jaki można było wprowadzić.... Czyli teraz dla bezpieczeństwa jak jest np droga wzdłuż szkoły to bezpieczniej będzie przepychac sie hulajnogą po chodniku miedzy dziecmi zamiast przejechac pustą ulicą ? Nawet w miastach często są odcinki że nie ma chodnika ani pobocza a jak jest pobocze to można tylko kapcia złapać od syfu jaki tam leży. Teraz też mam skakać po kilkucentymetrowych kraweznikach żeby tylko trzymać się chodnika i co chwilę dzwonić na pieszych i patrzeć by jakies dziecko nie wpadło mi pod koła ? A jak jest zniszczony chodnik co jest częste to mam jechac i modlic sie zeby zebów nie wybić niszcząc hulajnogę bo nie moge jezdnią przejechac jak zwykly rowerzysta ? Absurd który tylko zwiększy zagrożenie dla wszystkich.
@ChmieluGD
@ChmieluGD 2 жыл бұрын
przy szkołach często jezdnia ma ograniczenie do 30 więc możesz jechać
@grzegorzpakua1322
@grzegorzpakua1322 2 жыл бұрын
@@ChmieluGD i często nie ma więc argument słaby
@KszysioK
@KszysioK 2 жыл бұрын
Witam! Czy mógłbyś się zająć sprawą ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż ulicy lędzińskiej w Lędzinach (woj. Śląskie). W zależności od tego w którym kierunku się poruszamy oznaczenia są inne (w kilku miejscach sprzeczne). Dziękuję i pozdrawiam
@VlogMati
@VlogMati 4 ай бұрын
6:29 na jakiej podstawie zakaz przejazdu dla pieszych ??? pasy są częścią chodnika czy ulicy ??? ... co panowie aż dwóch na raz złapałem ?
@sebastians2663
@sebastians2663 Жыл бұрын
Jak dla mnie to strzal w dziesiątkę kierowca nie jest w stanie ogarnąć tyle bodzcow naraz rowerzystę jadącego po ulicy i jednocześnie po chodniku
@dziadzielony692
@dziadzielony692 2 жыл бұрын
A w czym rower jest lepszy, że może jechać po jezdni?
@daleborjutrowuj8466
@daleborjutrowuj8466 Жыл бұрын
To samo pytanie zadaje, dodajac przy tym, ze 80% rowerow na drogach jest w stanie co najmniej "wskazujacym" na zuzycie, brak oswietlenia, moze i hamulcow, plus kierujacy z watpliwa znajomoscia przepisow, ktorej tak naprawde prawo od niego nie wymaga...
@FriendNaDzialce
@FriendNaDzialce Жыл бұрын
No dobra czyli na wiejskiej drodze to tak nie bardzo można się poruszać i to zostało wykluczone. No ale po podłączenie łu to i hulajnóg znak rowerowy byłoby jak najbardziej zasadne.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
Najlepiej wywalić te hulajnogi, bo są nieekologiczne, niebezpieczne i szkodzą na kręgosłup.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
Za trudne te nowoczesne technologie dla naszych pisarzy prawa
@Shanevil
@Shanevil 4 ай бұрын
A co jak poruszam się hulajnogą z prędkością ~50km/h?
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
Na pewno jeszcze powstaną nowe znaki drogowe na temat hulajnog więc trochę w tym odcinku nadmiernego czepialstwa. Nie zdążyli dostosować się do nowej sytuacji i tyle.
@jacekhetman
@jacekhetman 2 жыл бұрын
Czy zezwolenie na zajecie pasa drogowego pozwala na jazdę po chodnikach i trawnikach?
@Avris3113
@Avris3113 2 жыл бұрын
pogubiłam się w tym wszystkim
@mate9300
@mate9300 2 жыл бұрын
A ja się zapytuję - kto wymyślił żeby nazywać to ostrojstwo hulajnogą? Przecież hulajNOGA - jak nazwa wskazuje - opiera się na pracy nóg, a to jest jednośladowa elektryczna platforma na kółkach.
@divadsn
@divadsn 2 жыл бұрын
Bo nadal trzeba nogą rozpędzić się do prędkości 5 km/h zanim zarzuci się silnik elektryczny, oczywiście można to zmodyfikować, ale to już inna kwestia
@CBFNetworksArchive
@CBFNetworksArchive 2 жыл бұрын
4:28 Ile tych wykluczeń... 😂🤣
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
Czyli uto niby jest pojazdem, ale jednak nie jest
@Matz32
@Matz32 2 жыл бұрын
Jeszcze rozumie zakaz jazdy tym po ruchliwej drodze krajowej czy wojewodzkiej - gdzie juz dawno wszedzie poza Terenem Zabudowanym powiny byc drogi rowerowe /I jak trzeba i do pieszych powinny byc ale nadal jest z tym slabo - bo to jednak moim zdaniem mniej bepieczne niz rowerem, to na wsiach czy malych miejscowosciach gdzie i tak maly ruch,wasko,brak chodnikow (fikcyjne 40 ) to nie, jak zwykle kolejny przepis nic nie poprawiajacy BRD a robiacy jeszcze wieksza dzungle
@maciejd7823
@maciejd7823 2 жыл бұрын
Ah i dlatego właśnie zbieram fundusze i planuje od dawna rolki elektryczne. Dzięki temu w świetle prawa, będę dalej jako pieszy, ale będę miał swobodę jakich mało. Nie mogą mi kazać ich zdjąć na przejściu, nie mogą mi kazać zdjąć na ulicy i iść boso. Do tego zawrotne prędkości nawet do 50 na godzinę i można pędzić przed siebie :)
@mateuszste1115
@mateuszste1115 Жыл бұрын
Idealna predkosc do wpierdalania sie na przejscie
@maciejd7823
@maciejd7823 Жыл бұрын
@@mateuszste1115 tu nawet nie chodzi o to żeby wlecieć po auto, ale o to, że często nie schodzę z roweru czy hulajnogi na przejściu, zatrzymuje się, upewniam że mnie puszczają i dopiero jadę i to z prędkością pieszego. A policja co na to? Łata dziurę budżetową i widziałem niejeden film jak rowerzysta dostał za to mandat. Po prostu jak kraj wystawia mi środkowego palca, to ja wyciągam dwa.
@damianwadas815
@damianwadas815 Жыл бұрын
​@@maciejd7823 Nie głupie podejście - czasem też tak robię. Sam posiadam rower elektryczny z manetką gazu który u nas w tym pięknym kraju jest oczywiście nie legalny i często jeżdżę nim w trasy po 20-50 km. Mam już przejechanie ponad 1300 km i jeszcze nie zdarzyło się żeby mnie zatrzymali i sprawdzili czy to ma manete. Ba - jeszcze nie zdarzyło się żeby mnie jakikolwiek patrol mijał 🙂. Póki co jeżdżę dalej i mam na to wywalone. Jedyny mały szkopuł w tym wszystkim o czym tu mowa który mnie trochę martwi to to że my oboje może i odpowiemy na ich jeden palec swoimi dwoma ale nie pomahamy przy tym jak oni drugą ręką pokazująca w tym momencie gest "dawać" co łaska 500 za mandat 🙂.
@maciejd7823
@maciejd7823 Жыл бұрын
@@damianwadas815 o właśnie, temat roweru elektrycznego też mnie bardzo denerwuje. Z jakiej racji na hulajnodze można mieć manetkę i jechać ile wlezie, złożyć taki sprzęt z patyków w piwnicy w domu i jest legalny, ale jak na o wiele bezpieczniejszym konstrukcyjnie rowerze chce zrobić własny projekt, dodać manetkę i nawet ograniczyć do 25km/h to nie, muszę mieć homologację, przegląd i OC. Chory kraj. Najlepsze jest to, że taką samoróbkę można zarejestrować w Czechach bodajże i przywieść do Polski i problemu nie ma.
@faustinpippin9208
@faustinpippin9208 Жыл бұрын
@@maciejd7823 "muszę mieć homologację, przegląd i OC"? skąd taka informacja? szukam i nigdzie nie mogłem znaleźć że elektryki muszą mieć takie rzeczy...
@igorstepien2471
@igorstepien2471 2 жыл бұрын
To szalone kto to ogarnia? Dzieciaki to absurd robic ustawy tak skomplikowane trzeba być artysta zeby jeździć swobodnie
@piotr_jurkiewicz
@piotr_jurkiewicz Жыл бұрын
jak będę chciał to s8em wam po tych dachach samochodowych będę jeździł
@Ban_miki
@Ban_miki Жыл бұрын
日本ではついに7月から自動車専用道路(及び最高速度が60km/nの高架道路や二輪自動車、いわゆるオートバイ、原付、モペットの通行が禁止されている道路)以外では自動車運転免許証がない16歳以上が運転用ヘルメットを被らずに小型特殊自動車と同じ扱い(小型農耕用機械)で公道を最高速度15km/n以下で自由に闊歩しています…大通りの大渋滞の原因は彼ら彼女の無知、無謀で発生する可能性があります
@pl.sargento
@pl.sargento 2 жыл бұрын
3:24 m.z. to nie będzie pas ruchu dla rowerów bo nie ma oznakowania poziomego wymaganego dla takiego pasa.
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o P-23 to są tam one obecne goo.gl/maps/xGLkut1yX28mbccg7
@Piterson1002
@Piterson1002 2 жыл бұрын
Na dietla zawsze są problemy z organizacją ruchu
@ukaszstec470
@ukaszstec470 2 жыл бұрын
Niemniej ciekawa uwaga. Postaram się też poszukać miejsc gdzie znaki pionowe nakazują korzystać z innych części drogi.
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 2 ай бұрын
Ja uważam że dodatkowo instalowanie siedziska do hulajnogi w pewnym wieku bo ja mam 80 lat powinno być standardem ja się bezpiecznie się czuję siedząc nas siodełku niż stojąc pomimo że nie przekraczam tej obowiązującej szybkości 20 km/h zresztą moja hulajnoga niewiele więcej jedzie w naszym kraju przepisy są od tego żeby forsować jakieś absurdy i paranoje nieżywe
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 Жыл бұрын
Najbardziej kontrowersyjny zakaz to jest dotyczy hulajnóg z siedziskiem hulajnoga elektryczna taka bez siedziska jest hulajnogą natomiast Hulajnoga która ma siedzisko w świetle przepisów o ruchu drogowym jest motorowerem do którego obowiązują przepisy takie jakie po prostu dotyczą motoru czy samochodu to znaczy przegląd rejestracyjny ubezpieczenie tablica rejestracyjna No nie wiem czy można było bardziej skomplikować po prostu ten przepis i teraz bądź tu mądry człowieku kupujesz legalnie hulajnogę z siedziskiem jedziesz od sprzedawcy który legalnie nie handluje nimi ale już Wsiądziesz na nią będziesz chciał jechać po prostu nawet zgodnie z przepisami No to już się narażasz na mandat od policjanta zależy od dnia humoru
@zygmuntszymczyk4018
@zygmuntszymczyk4018 Күн бұрын
Widzę że z powodu że ktoś został potrącony przez hulajnogę ograniczono prędkość do 20 i mniej więcej 6 km/ h po chodniku gdzie zasadniczo powinni iść piesi.Po jezdni nie wolno bo pewnie cymbał z denkami od jabola na nosie cię nie dojrzy mimo że kupujesz hulajnogę z kierunkowskazami.To prawde mówiąc debilizm ustawodawczy wynikający z tego żeby ludzie przypadkiem nie przesiedli się na hulajki bo kto będzie paliwa kupował... Zastanówmy się nad tym i wreszcie powiedzmy dość...Prawde mówiąc to jest nawet antyekologiczne...
@maciejgowacki584
@maciejgowacki584 2 жыл бұрын
Przytaczany ekspert często miewa dyskusyjne opinie, które niekoniecznie są zgodne z przepisami.
@ivosimala5974
@ivosimala5974 2 жыл бұрын
Ooooo jako szybko nacisczi dzalajom wydacz
@ROSY-prg
@ROSY-prg Жыл бұрын
1. Tabliczka T-22 została usunięta z przepisow, wiec nie wiadomo co oznacza, czy cos oznacza, czy znak pod ktorym jest umieszczona cos oznacza. 2. UTO jest rowerem w mysl def. kodeksowej.
@UsuńZnak
@UsuńZnak Жыл бұрын
Nie wiem czy trollujesz, no ale jeszcze założę, że nie. 1. Doskonale wiemy, co oznacza tabliczka „nie dotyczy [symbol roweru]”. Określają to przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, konkretnie § 2 ust. 4a, § 16 ust 2, § 17 ust. 2, § 22 ust. 4, § 35 ust. 3, § 44 ust. 2, § 45 ust. 3. 2. Nie wiem o jakim kodeksie mowa, zakładam, że chodzi o ustawę prawo o ruchu drogowym. Nie, UTO nie jest rowerem chociażby dlatego, że nie jest napędzane siłą mięśni. Ale także z innych powodów.
@ROSY-prg
@ROSY-prg Жыл бұрын
@@UsuńZnak OK, to wytlumacz dlaczego T-22, która byla dosc jednoznacznie opisana, zostala usunieta z rozporzadzenia, a inne, podobne, pozostały, np. T-23...
@UsuńZnak
@UsuńZnak Жыл бұрын
Mogę podać wiele potencjalnych wytłumaczeń. Najlepiej spojrzeć na to, co zostało wtedy zmienione i jakie było uzasadnienie. Dla mnie wystarczające wytłumaczenie jest takie, że tabliczka "nie dotyczy" była przewidziana tylko dla rowerów, a przecież dla innych pojazdów też "nie dotyczy" ma sens.
@ROSY-prg
@ROSY-prg Жыл бұрын
@@UsuńZnak Wykreslenie nastapilo w 2015 r. - Dz.U. 2015 poz. 1313 i tam jest napisane w par. 2, ze "Tabliczkę T-22 stosowaną w organizacji ruchu na drogach przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uznaje się za równoważną tabliczce z napisem "Nie dotyczy" i symbolem roweru, o której mowa w par. 44 ust. 3 i par. 45 ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem", czyli jest wazna tylko z D-3 i D-4.
@UsuńZnak
@UsuńZnak Жыл бұрын
Uznaje się za równoważną… w brzmieniu nadawanym niniejszym rozporządzeniem. Na moje to „niniejsze” rozporządzenie przewiduje, co oznacza taka tabliczka („nie dotyczy [symbol roweru]”) w połączeniu z innymi znakami (w zasadzie dowolnymi bo § 2 ust. 4a). Pewnie rozporządzenie zmieniające mogło być lepiej przygotowane, ale ja nie widzę sensu szukania w tym dziury. A zawsze można dorzucić sobie konwencję o znakach i sygnałach drogowych do rozmyśleń i będzie ciekawiej ;-)
@ArkadiusSnuffix
@ArkadiusSnuffix Жыл бұрын
Dzieku Bogu za pis i blyskotliwe ustawy...
@eNKa007
@eNKa007 Жыл бұрын
Tak. Organizacja ruch w Krakowie to dobry przykład opętania i wyższości gościa z farbą nad zdrowym rozsądkiem. Ano tak, Pewno dlatego, że mieliśmy tego Dworaka.
@marcojach2328
@marcojach2328 3 ай бұрын
Ktoś kto te przepisy ustalał to mocno jest uprzedzony, dyskryminujący, ale jak synek czy córcia będzie miała, jeden z wymienionych uprzedzonych urządzeń transportu to dostosuje do swojego latorośla. Po drogach, jezdniach brak takiego, tak gęsto uwarunkowania co do aut. Po drugie nie wszędzie prowadzą ścieżki rowerowe. Zazwyczaj w aglomeracjach jakoś to łatają, choć często ścieżka prowadzi i tak kawałek. A co dalej? Nacisk na elektryczne ale tylko auta a co z innymi ? hipokryzja. Widać ustawodawcy nie Dorośli lub Bardziej nie nadążają mocno ze zmianami w społeczeństwie. Ale tego typu posunięcia są powszechne. Latami mieszkańcy apelowali o drogę utwardzoną, asfalt. Pobudował się domek, lub ktoś został radnym to piorunem wylali asfalt Do bramy od drogi głównej. Dalej już zbędne. Więcej, głosujcie na mnie, wszyscy z ulicy a jak co do czego, Ci dalej to ...tu by się posypały epitety od głosujących dalej niż brama.
@marekjanczewski
@marekjanczewski Жыл бұрын
Gdybyś chciał się stosować do wszystkich biurokratycznych wysrywów, to szybko skończyłbyś u czubków.
@PavbloDomTV
@PavbloDomTV 2 жыл бұрын
Czy osoba, która jeździ na hulajnodze a nie ma prawa jazdy, powinien mieć kartę rowerową?
@loonatic90
@loonatic90 2 жыл бұрын
Jeżeli ma >10 i
@kubajagiello21
@kubajagiello21 2 жыл бұрын
To było dla mnie coś niebywałego przez cały czas, kiedy obowiązywały (i jeszcze chwilę obowiązują) dotychczasowe przepisy, że dosłownie wszyscy nieprawnicy (w znaczeniu policja, urzędy, Dworaki itp.) tak kategorycznie potrafiły mówić, że nie wolno jeździć hulajnogą elektr. po jezdni, podczas gdy z przepisów wynikało zupełnie coś przeciwnego. Nie mówiąc już oczywiście o tym, że nie trzeba być prawnikiem, żeby te przepisy dobrze odczytać, bo jednak PORD do najtrudniejszych ustaw nie należy. Teraz dopięli swego, chociaż moim zdaniem o tyle bez sensu, że dotychczasowe przepisy (ujmując to zasadniczo) miały dużo więcej sensu niż te nowe, nadchodzące. Pomijając już to, że wyłącza się jazdę na większości dróg w kraju, to jeszcze tam, gdzie na drodze są i chodnik, i jezdnia, każe się jechać chodnikiem, podczas gdy jest to niebezpieczne dla pieszych, niewygodne i tak naprawdę pozbawia sensu hulajnogi elektryczne, które w dużych miastach już dla wielu stawały się (jakże pożądaną!) alternatywą dla zbiorkomu czy samochodu przy dojeździe do pracy.
@Edi_J
@Edi_J Жыл бұрын
Nie bój się nie bój, przecież plan jest taki, żeby wszędzie w mieście zrobić 30, a wtedy będzie "Powrót hulajnogi"/"Hulajnoga kontratakuje"
@ZA-zy2go
@ZA-zy2go 2 жыл бұрын
A UTO i hulajnogi elektryczne to nie to samo?!
@mabciapayne16
@mabciapayne16 2 жыл бұрын
nożna to -UTO- UWR a elektryczna to -UWR- UTO
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
hulajnoga bez napędu to UWR (urządzenie wspomagające ruch), hulajnoga elektryczna to hulajnoga elektryczna, a UTO (urządzenie transportu osobistego) to z grubsza wszystkie inne małe pojazdy elektryczne (np. segway)
@ukaszstec470
@ukaszstec470 2 жыл бұрын
Nie. Zbyt łatwo by było.
@markkrawiec285
@markkrawiec285 2 жыл бұрын
Czyli jak teraz będzie po zmianach? Można będzie jeździć hulajnogą po jezdni, która ma ograniczenie 30 km/h i nie ma chodnika ani drogi dla rowerów, czy nie? Czy pozostaje jedynie zejść z hulajnogi i iść na pieszo po lewej stronie?
@_Karol1_
@_Karol1_ 2 жыл бұрын
Po wejściu nowych przepisów już nie będzie można
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
Gdy brakuje drogi/pasa ruchu dla rowerów: - gdy dopuszczalna prędkość 30 nie ma prawa jechać po jezdni ale może jechać po chodniku (jeśli jest..)
2 жыл бұрын
Jak jest ograniczenie do 30 km/h i nie ma infrastruktury rowerowej to dalej będzie można jeździć po takiej jezdni.
@markkrawiec285
@markkrawiec285 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak a jak jest prędkość powyżej 30 km/h i nie ma chodnika ani drogi dla rowerów to wtedy hulajnogą nie można jechać?
@bartomiej368
@bartomiej368 2 жыл бұрын
@@markkrawiec285 wtedy bierzesz na plecy i niesiesz, w końcu taki rower śmiało może jechać, ale hulajnoga to już nie, bo będzie katastrofa
@alna8726
@alna8726 Жыл бұрын
Nie pierwszy raz pan Dworak pierdzieli głupoty.
@mabciapayne16
@mabciapayne16 2 жыл бұрын
czyli -UTO- UWR nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, ale jest przepis nakazujący kierującemu -UTO- UWR korzystania z przejść dla pieszych? ¯\_(ツ)_/¯ _Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, przekraczając jezdnię, jest obowiązana zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych._
@UsuńZnak
@UsuńZnak 2 жыл бұрын
UWR to nie to samo co UTO. Poruszający się na UWR jest (chyba) pieszym.
@mabciapayne16
@mabciapayne16 2 жыл бұрын
@@UsuńZnak Pomyliłem uwr z uto. Coś zmęczony dzisiaj jestem. 🤦‍♂
@kirmarks02
@kirmarks02 2 жыл бұрын
Dla tego wolę rower
@TXPer
@TXPer 2 жыл бұрын
jak dobrze ze mam rower elektryczny
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
Oczywiście, że hulajnogi nie mają prawa się pojawić na jezdni, bo to nie są normalne pojazdy. Zawierają w sobie dysharmonię, połączenie niebezpiecznej, lekkiej konstrukcji z której łatwo spaść, z silnikiem elektrycznym dającym osiągi jak w skuterze. To nie jest normalne i stąd cały problem. Hulajnogi nigdy nie powinny być elektryczne, a jak już są to z ograniczoną prędkością do jazdy po chodniku. Sam jest aktywnym i praktycznym rowerzystą.
@Mapinguari.
@Mapinguari. Жыл бұрын
Tak, lepiej żeby rozjeżdżali pieszych na chodniku.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
@@Mapinguari. Przecież wyraziłem się jasno. Hulajnogi elektryczne to konstrukcja nieszczęśliwa i najlepiej, żeby czegoś takiego nie było na naszych drogach. To zagraża samym użytkownikom oraz pieszym.
@Mapinguari.
@Mapinguari. Жыл бұрын
@@teofilnowakowski235 No ale istnieją i tego nie zmienisz. Gdzieś muszą jeździć.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
I problem w tym, że nie ma dla nich dobrego miejsca@@Mapinguari.
@adchuvghj2159
@adchuvghj2159 Жыл бұрын
Hulajnogiści sami sobie winni. Wyprzedzili motocyklistów jesli chodzi o średnie iq...
@darekt7934
@darekt7934 2 жыл бұрын
Strasznie to zagmatwane 🤔
@szymus190
@szymus190 Жыл бұрын
Wolę jeździć swoimi rowerem. Mogę jeździć i wjechać wszędzie 😆😉
@smokwawelski7091
@smokwawelski7091 2 жыл бұрын
Eeeee, ale bzdury.. nie mogę jechać pojazdem po jezdni która z definicji jest przeznaczona dla pojazdów.. 🤣🤣 jakie proponujesz zachowanie? Prowadzić idąc lewa stroną drogi jako pieszy? Jechać lewą stroną drogi jak zwykła hulajnoga która jest pieszym..?
@Plomien-wq5ke
@Plomien-wq5ke 2 жыл бұрын
Dworak to ignorant. Obejrzyj jego materiały o rondach. Ten chłop takie banialuki sadzi, że się pięść robi biała.
@D-Ogi
@D-Ogi 2 жыл бұрын
Akurat o rondach wypowiada się całkowicie zgodnie z prawem.
@Plomien-wq5ke
@Plomien-wq5ke 2 жыл бұрын
@@D-Ogi to albo nie obejrzałeś jego materiałów na ten temat albo podobnie jak on nieogarniasz.
@Galezinowski
@Galezinowski Жыл бұрын
1:40 "trudności w egzekwowaniu przepisów"... trudności w egzekwowaniu nieistniejących przepisów? 😂😂😂
@bezkanau7010
@bezkanau7010 2 жыл бұрын
A jaki jest mandat za nieprzestrzeganie tego debilnego przepisu o jeździe po jezdni?
@SerwerW
@SerwerW Жыл бұрын
niech jeszczce pojawią wózki towarowe w dużych ilościach to przepisy pierdolną
@pokrec
@pokrec 2 жыл бұрын
Ale Talmud...
@Skorrigan
@Skorrigan 2 жыл бұрын
Co za burdel.
@mirekk1775
@mirekk1775 Жыл бұрын
Głupota !!! Hulajnoga tradycyjna czy elektryczna to nadal hulajnoga w żadnym przypadku nie należy jej równać z o wiele bezpieczniejszym rowerem, tak samo należy wprowadzić minimalny wiek użytkownika dla tradycyjnej hulajnogi co najmniej 12 lat + karta rowerowa a dla hulajnogi elektrycznej co najmniej 14 lat + prawko AM + OC. Świadomość przepisów PoRD u nieletnich jest znikoma uważają się za świetne krowy podobnie jak piesi na przejściach pchający się wprost pod koła choć nadal w PoRD jest przepis zakazujący pieszemu wtargnięcie wprost pod pojazd. Na co dzień poruszam się w kraju gdzie piesi mają pierwszeństwo na przejściu lecz tu kultura pieszych jest o wiele wyższa niż w Polsce albowiem pieszy pomimo wspomnianego pierwszeństwa nie wejdzie wprost pod pojazd a za bezzasadne przebywanie pieszego w obrębie przejścia wprowadzające w błąd kierowcę są wysokie mandaty dla pieszych !!! Za takie zachowanie jak ploty w obrębie przejścia grozi od 20 do 50 euro mandatu i nawet niereformowalni Romowie nie mają z tym problemu. A jak już dochodzi do takich sytuacji to ma się 99% pewność iż mamy do czynienia z Polakiem lub mieszkańcem UA, RU czyli bloku wschodniego.
@jackfilipo6421
@jackfilipo6421 6 ай бұрын
A wrotki ? A lżywy jak gołoledź ?
Czy możesz dostać MANDAT za jazdę HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ?
15:36
Mikołaj Maśliński
Рет қаралды 29 М.
НАШЛА ДЕНЬГИ🙀@VERONIKAborsch
00:38
МишАня
Рет қаралды 3,3 МЛН
CAN YOU DO THIS ?
00:23
STORROR
Рет қаралды 43 МЛН
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 275 #shorts
00:29
HELP!!!
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 14 МЛН
Jedź bezpiecznie odc. 826 (jak prawidłowo przejechać przez "rondo")
10:17
Jedź bezpiecznie HD TVP
Рет қаралды 1,3 МЛН
Droga, jej elementy i rodzaje - wykład nr 1 z przepisów ruchu drogowego
16:08
Kilka przykładów bezsensownych ograniczeń prędkości.
9:34
Usuń Znak
Рет қаралды 128 М.
Gdzie można legalnie jeździć hulajnogą elektryczną?
13:11
Michał Goo Górecki
Рет қаралды 2,5 М.
Przesiadka. Egzamin przerwany. Prawo Jazdy 2021
21:57
Jacek Zdański
Рет қаралды 85 М.
НАШЛА ДЕНЬГИ🙀@VERONIKAborsch
00:38
МишАня
Рет қаралды 3,3 МЛН