Zdravim,dalo by sa urobiť video ako prepojiť z 380 V zásuvky vedľa na 220 voltovu zasuvku?
@abbelektrotechnika11 ай бұрын
Děkujeme za tip na video, ale jestli chápeme správně, co máte na mysli, do vyvedení zásuvky na 230 V ze zásuvky na 400 V se pouštět nebudeme. Ne že bychom to neuměli ukázat, ale není to jen tak. Vyvedení kabelu z boku té 400V zásuvky bude pravděpodobně vždy v rozporu s doporučením výrobce. Navíc proveditelnost záleží na provedení instalace a to musí na místě posoudit elektrikář.
@JanSliva-e5h11 ай бұрын
Paradni vydeo Ale mam dotaz V baraku mam L1 hnedy a ostatni 2 cerne jsk se da prometit ktera faze je ktera?
@abbelektrotechnika11 ай бұрын
Na určení správného sledu fází jsou specializované přístroje, případně pokud ho nemá elektrikář k dispozici, je možné černé vodiče tzv. „propípnout“ a tím zjistit, který je který.
@antoninkosik3707 Жыл бұрын
Dobrý den .Jen dotaz .Neměl by být L1 černý ,L2 hnědý ,L3 šedá .
@abbelektrotechnika Жыл бұрын
Na sled (pořadí) fází dbá např. norma ČSN 33 2000-6 ed. 2, kdy v článku 6.4.3.9 se uvádí: „V případě vícefázových obvodů se musí ověřit, že je zachován sled fází“. Žádná norma však explicitně neurčuje barevné značení jednotlivých fází. Nicméně velmi často se pracuje s posloupností uvedenou v ČSN 33 0166 ed.2 tj . L1 - hnědá, L2 - černá, L3 - šedá. Toto barevné pořadí vyžaduje ve svých připojovacích podmínkách např. ČEZ nebo E-on. Naproti tomu třeba PRE vyžaduje pořadí, které uvádíte tj. L1 - černá, L2 - hnědá, L3 - šedá.
@MerloNCZ11 ай бұрын
Možná dobré zmínit, že existuje i více variant zásuvek z pohledu kódování (ten výřez dole) standardně se v ČR používá zásuvka 6h (kódování dole u vývodu PE), Dále ta světlost použitého vodiče není nikdy určitelná snadno, je potřeba zjistit délku vedení, úbytky napětí, použitý jistič /pojistku z toho vyplívající zkratový proud, způsob uložení vodiče a impedanci smyčky a podle toho volit správnou dimenzi. Pořadí fází se preferuje v pravotočivé soustavě, ale měla by být v celém objektu vždy stejná (dle ČSN) pozor na zapojení 4 kolíkové varianty - zapojují se buď v TNC což není dovolené pro domácnosti a nebo se nezapojuje pracovní nula ale jen PE (tyto spotřebiče nulu nepoužívají)
@abbelektrotechnika11 ай бұрын
Ano ano, máte naprostou pravdu a my děkujeme za doplnění. 👍🏻
@eraser2ktube10 ай бұрын
Mali ste v tom videu zdôrazniť, prečo je PE svorka vystúpená a prečo je nutné dodržať dĺžky jednotlivých vodičov, ktoré by mali byť rovnako dlhé ako PE, prípadne kratšie, nikdy však dlhšie. A k samotnej montáži… Namiesto neforemného ohýbania vodičov je vhodné ich zatočiť do tzv. óčka a potom ich zapojiť do svoriek. Použiť sa na to dá napr. rúčka skrutkovača.
@abbelektrotechnika10 ай бұрын
Jak ta "óčka" dostanete do dutinkových svorek? Dělání oček už je trošku minulost, dokonce i u svorek, které vypadají, že by to šlo (např. 3558 a 5518), norma to v podstatě zakazuje.
@eraser2ktube10 ай бұрын
@@abbelektrotechnika To nie sú óčka priamo na kontaktoch, tale óčka na celých vodičoch, viď. napr. tento príklad. Výhodou je, že tie prívodné vodiče majú aj naddimenzovanú dĺžku, napr. pre výmenu zásuvky v budúcnosti za iný typ, apod.
@@abbelektrotechnika A ešte dávam do pozornosti, na čo sa upozorňuje vo videu, že vďaka takýmto óčkam, resp. kolieskam je jednoduché meranie jednotlivých fáz pomocou kliešťového prístroja.