Proszę zrobić całą serie o syntezie i syntezatorach ❤
@Lem21372 жыл бұрын
VCV Rack to jeden z najciekawszych projektów Open Source i bardzo potężna bestia. Nie mogę się nadziwić czemu jest tak mało popularny.
@OptusThings2 жыл бұрын
Przypomniały mi się stare czasy, kiedy słuchało się takiej elektroniki robionej "na piechotę" Powolne, powtarzające się, wkręcające rytmy. Jest taki twórca - Alexander Robotnick. Tworzy "Analog session" i to brzmi tak jak ta dawna transowa elektronika :)
@swietyEFI2 жыл бұрын
Pierwszym układem zbudowanym wg tej koncepcji był układ SID w Commodore 64 - tyle że bloki były programowane w sposób cyfrowy ;) Wystarczy posłuchać bassu z C64 i efekt filtrowanego przebiegu PWM jest świetny
@SebastianPrzybylak3 ай бұрын
Wartościowy materiał. Uwielbiam styl Pana Tomasza. Perfekcyjna redakcja.
@edi_nabi Жыл бұрын
Jak dobrze, że się tu znalazłem. Siedzę na kanale od 16-tej, jest 23-cia, a ja nie mogę wyjść. Jutro przyjedzie do mnie mój pierwszy w życiu syntezator. Z pierwszą w życiu klawiaturą, która nie jest od komputera. Moje doświadczenie muzyczne sprowadza się do "Ojca chrzestnego" na jednej strunie gitary, "Magdaleny" na cymbałkach w podstawówce i paru prób z trackerami na C64 i Amidze. Teraz będę się mścił na somsiedzie za kosiarkę. :) Ten film to jest właśnie to, czego potrzebowałem żeby wiedzieć w co ja się tak właściwie władowałem i co z tym będę robił. A kanał jest wspaniały. Tyle wiedzy, że będę ją przyswajał latami. Dziękuję. :)
@haycebeatz12 күн бұрын
I jak? Pasja i determinacja zostały? :)
@thephper2 жыл бұрын
Świetny syntezator do zabawy i w dodatku darmowy, dziękuję Panie Tomaszu, nie wiedziałem o jego istnieniu do dzisiaj. Życzę miliona ....... subskrypcji!
@TOMASens2 жыл бұрын
Od słuchawek do zabawek ;) Drogi Panie imienniku mój, nie mam pojęcia jak Pan to robi, ale wszystko co nieustannie skomplikowane jest i nie przystępne, od początkującego audiofila do osoby zainteresowanej dźwiękiem jako zjawiskiem... chapeau bas. Lubuję się w dźwięku i niezmiernie jestem wdzięczny Panu za cierpliwość i zaangażowanie. Nie zwykle ciężko jest znaleźć, interesujące prelekcje o dźwięku. EIS w sercu od zawsze, mam niewielką kolekcje czasopisma ( zaledwie kilkuletni wycinek całości) i kilka wydań plus, które bezdyskusyjnie karmią moja wyobraźnie muzyczną od lat. Pozdrawiam i dziękuje serdecznie. TOMA Sens
@0dB-pl2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za przemiły komentarz. Swego czasu zauważyłem, że specjaliści mają tendencję do utrudniania przekazu, a marketingowcy do jego banalizowania w oczywistym celu zarobkowym. A między tymi dwoma sposobami informowania ludzi jest jeszcze dużo miejsca na tłumaczenie rzeczy w miarę przystępnie :-)
@Polk498 Жыл бұрын
Kolejny raz wysłuchałem z zapartym tchem i na dodatek zrozumiałem. Gratuluję i czekam na na następne odcinki z tej serii :)
@demokryt78592 жыл бұрын
Genialne! Obejrzałem całą masę turtoriali nt. syntezy i dwa płatne kursy w oddzinkach, ale dopiero ten film pozwolił mi zrozumieć ADSR, a zwłaszcza zależności pomiędzy D i S.
@leszko86322 жыл бұрын
Dziękuje , z wielką przyjemnością słucham Pana , co prawda już dawno kończyłem szkołę Berlińska muzyki elektronicznej. Pozdrawiam
@mikem859 Жыл бұрын
Cudowny odcinek, jak zawsze. Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy i sposobu jej przekazywania. Zdaję sobie sprawę, że każdy ma swój ulubiony syntezator ale najbardziej "analogowe" brzmienie i największe możliwości myśle ze ma obecnie Diva. Polecam sprobować ;)
@nifaresg2 жыл бұрын
Super film, z chęcią zobaczyłbym coś odnośnie syntezy granularnej.
@bartomiejkarlicki62492 жыл бұрын
Dziękuję za opcję podcastową! Nie ma to jak posłuchać o syntezie dźwięku podczas pracy!
@panszemrany553510 ай бұрын
Świetny film. Chce zbudować modulara i ten instruktaż bardzo mi pomoże. Dziękuje i pozdrawiam
@majstermaniak74082 жыл бұрын
Naprawdę świetne i PROFESIONALNE filmy! Świetnie się Pana słucha. Dodatkowo nienaganny montaż dodaje profesjonalizmu. :)
@jarek_2 жыл бұрын
Rewelacyjnie wytłumaczone.
@daberman92132 жыл бұрын
Fajne są te wstępy. Dodają takiego głębszego sensu. Super 👍
@MRSerwis2 жыл бұрын
bardzo ciekawy odcinek 🙂
@bogdankarczewski2 жыл бұрын
Dzięki ! Bardzo fajnie wyjaśnione :)
@marcinrzap67002 жыл бұрын
Moim zdaniem, jeśli już chcecie w intro robić skrót z całego filmu, to postarajcie się o jakiś większy sens, bo było to chaotyczne i męczące, nic nie wniosło. Reszta filmu oczywiście bardzo wartościowa.
@0dB-pl2 жыл бұрын
Konstruktywna uwaga. Dziękuję.
@thephper2 жыл бұрын
Trudno się nie zgodzić, ale takie "chaotyczne" intro ma swój klimat :).
@mattaimp2 жыл бұрын
Troszkę mi to kilka faktów rozjaśniło. Fajna aplikacja.
@prod.majeran2 жыл бұрын
Świetny kanał! Pozdrawiam, nie przestawaj tego robić :)
@daberman92132 жыл бұрын
I dzięki za film. 🫶🏻
@printerek2 жыл бұрын
Dzięki !
@mpingo912 жыл бұрын
@3:00 A właśnie, ten "oscylator" to faktycznie oficjalna współczesna nazwa generatora, czy po prostu kalka z angielskiego, którą rozpowszechnili muzycy stykający się z zachodnimi instrumentami i instrukcjami do nich, a nie bardzo z polską literaturą techniczną? Bo w Polsce, jakkolwiek słowo "oscylator" było także znane, to mówiło i pisało się "generator odchylania pionowego" (w telewizorze), "generator zdudnieniowy" (BFO w radiu krótkofalowym), "generator lokalny" (w superheterodynie), "generator wolnych przebiegów" (LFO) itd.
@0dB-pl2 жыл бұрын
To pole do ciekawej dyskusji, którą - jak mniemam - nikt oprócz nas dwóch nie będzie zainteresowany... W dawnych czasach, gdy amerykańskimi rakietami nas straszono (a nie nam je sprzedawano), kiedy młodym będąc pobierałem lekcje elektroniki jeszcze na lampach, oscylator był generatorem drgań o wysokich częstotliwościach i bardzo często z elementem indukcyjnym. Później pojawiły się określenia generator m.cz. i w.cz., które chyba miały wyrugować oscylator. Ale już jeśli był kwarc, to był oscylator kwarcowy, a nie generator kwarcowy. Myślę zatem, że w świadomości "starych elektroników" generator będzie czymś o niskiej częstotliwości, a oscylator o wysokiej i raczej niezmiennej (w danym systemie). I jeśli przeniesiemy to na grunt syntezy, to generator będzie LFO, a oscylator to VCO. Niemniej mówimy, że coś generuje, a nie oscyluje przebieg. A w sprzężeniu nie pojawiają się generacje tylko oscylacje pasożytnicze. No i metoda "na oscylator" jest bardziej znana niż "na generator", bo w tej pierwszej można się obłowić bez pracy, a w tej drugiej trzeba coś wytworzyć...
@mpingo912 жыл бұрын
@@0dB-pl Faktycznie, trochę skomplikowana sprawa z tymi generatorami i oscylatorami. Chyba trzeba czekać po cichu i słuchać jak ludzie gadają, a potem zaakceptować poważny werdykt Rady Języka Polskiego, która robiła po cichu to samo. :P
@hinsen2 жыл бұрын
Pobawic sie mozna i sprobowac tworzyc wlasne brzmienia ale nalezy miec na uwadze ze to moze byc proces czasochlonny i niezwykle nudny. Swego czasu zaczalem studiowac synteze (oczywiscie nie na zadnej uczelni ale czytajac rozne artykuly czy ogladajac tutoriale) probowalem tworzyc swoje wlasne ''potezne'' brzmienia ala Trance ale szybko odpadlem. Czasami cos tam wychodzilo ale ostatecznie nie brzmialo to tak dobrze i ewentualnie wykorzysalem taki dzwiek w brzmieniach ktore sa bardziej w tle schowane. Ostatecznie zdobyta wiedze wole wykorzystywac do ewentualnych zmian w presetach tak zeby byly troche bardziej unikalne. Synteza jest jak z samplowaniem zywych instrumentow do samplera. Mozna to robic ale wtedy moze sie nie miec sie czasu na tworzenie muzyki, dlatego powstaly wyspecjalizowane w tym firmy ktore tworza i sprzedaja sample i presety do obu tych urzadzen, czy coraz czesciej wtyczek wirtualnych.
@0dB-pl2 жыл бұрын
Owszem, są różne punkty widzenia na tę kwestię. Moim celem było jednak zademonstrowanie, że w każdym syntezatorze subtraktywnym znajduje się modular, a sama synteza jest wyjątkowo prosta i intuicyjna. Poza tym dużo uwagi poświęciłem obwiedni, bo to nam się przyda, gdy zaczniemy omawiać FM (kurczę, mówię jak do studentów...). Od siebie dodam, że zawsze sam kręcę wszystkie basy, bo znalezienie takiego, który by mi odpowiadał, zwykle trwa dużo dłużej niż jego wykreowanie od podstaw. A presety przynajmniej w teorii mają pokazać najlepsze funkcje instrumentu. Tyle tylko, że w wielu wypadkach są one robione spod sztancy - gdy się wejdzie w ustawienia to widać mnóstwo przyporządkowań w matrycy, które są wygaszone albo kierują do modułów w danym momencie nieaktywnych. I tak niestety jest w 50% przypadków - robi się jakiś szablon, a potem go dopasowuje do nazwy presetu.
@MaharadzaStunt2 жыл бұрын
Super film, czekam na odcinek o syntezie fm
@thevicol2 жыл бұрын
Super! Teraz czekam na najbardziej słowiański rodzaj syntezy, czyli FM.
@0dB-pl2 жыл бұрын
A dlaczego słowiański?
@thevicol2 жыл бұрын
Chodzi o tzw. 'Donk' - brzmienie charakterystyczne dla hardbassu, które wg. wiedzy czerpanej z memów niemal każdy mieszkaniec Europy na wschód od Niemiec jest w stanie ukręcić z zamkniętymi oczami, po pijaku, jedną ręką na wszystkim co posiada syntezę FM ;)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Ach, już rozumiem, choć musiałem to sobie wyguglować, po czym okazało się, że to po prostu krótki dzwonek FM :-) Człowiek uczy się całe życie...
@thevicol2 жыл бұрын
Racja :D
@dyralaj Жыл бұрын
Rewelacja
@tomaszbilecki4388 Жыл бұрын
Mam kilka pytań i nie wiem czy to najlepszy film do ich zadania. Mimo to zapytam. Czemu Moog się tak bardzo wybił? przecież zdaje się, że w podobnym czasie pojawił się chociażby Arp 2500. Co w tych Mini było takiego, że do dzisiaj wiele osób uważa, że to pierwszy syntezator? Po drugie z tego, co czytałem koncept syntezatora modularnego to chyba też nie Moog? Na koniec czemu popularność syntezatorów tak wzrosła na przełomie lat 60-tych i 70-tych? Czy to kwestia pojawienia się parę lat wcześniej tranzystora, vco, vcf i innych vc przez co to wszystko zaczęło być sensownie bezawaryjne, przenośne itd czy jeszcze inne czynniki miały miejsce? A może to super marketing Mooga to wszystko zdziałał? przecież różne konstrukcje pojawiały się od wielu lat, jednak do drugiej połowy lat 60-tych wykorzystywane to wszystko było albo w muzyce eksperymentalnej albo jinglach.
@0dB-pl Жыл бұрын
Bardzo rozległy temat. Nie można patrzeć na syntezatory w latach 70-80 tak jak dziś - muzycy nie od razu się do nich przekonali. Minimooga nie chciał wziąć żaden sklep w Nowym Jorku, bo był dziwaczny, jednogłosowy, trzeba było kręcić, żeby cokolwiek zagrać, wymagał wzmacniacza i prądu. A w sklepach stały dziesiątki pianin i fortepianów, z którymi nie było żadnych problemów w kontekście podłączania i polifonii. Syntezator wydawał się bez sensu. Dopiero użycie Minimooga na płycie Gorączka Sobotniej Nocy BeeGees oraz intensywne promowanie syntezy przez Emersona (spośród wielu przypadków używania syntezatorów) dało jakiś efekt. Rozkręcało się to pomału, ale jak ruszyło na początku lat 80. to zmieniło muzykę na zawsze. A w 1983 wchodzi Yamaha DX7 i już było po analogach...
@revers19722 жыл бұрын
JAK ZAWSZW SWIETNY FILMIK
@BartekEVH2 жыл бұрын
Mam małą uwagę. Tylko jedna rzecz kłuje mnie w uszy. Byłoby już 100% profesjonalnie, gdyby w zapowiedzi o kanale nie było słów "tylko tutaj znajdziesz testy....", a po prostu "tutaj znajdziesz testy..". Po prostu uczciwie, bo oczywiste jest, że nie tylko tutaj. Temu kanałowi nie potrzeba takich tekstów, jak na tych kiepskich. Pozdrowienia. :)
@konradzaran53822 жыл бұрын
No, tylko, że on mówi „tylko tutaj co tydzień znajdziesz” wiec chyba nie chodzi o wyłączność na testy a podkreślenie regularności w publikowaniu materiałów. Tak ja to rozumiem
@0dB-pl2 жыл бұрын
Mówiąc szczerze, jak też tak to rozumiem. Decyzja o publikowaniu w każdy czwartek do południa nowego materiału była strategiczna, mocno wiążąca i mająca duży wpływ na rytm mojej pracy, która odbywa się przecież na kilku frontach. Że choćby "skały sr....y" odcinek być musi. To wręcz konstytucyjne potwierdzenie regularności :-)
@BartekEVH2 жыл бұрын
@@0dB-pl hmm.. 🤔😊
@witoldwitoszekrecords3253 Жыл бұрын
Albo usunąć słowo "tutaj": "Tylko znajdziesz testy...". 😅
@norand0222 жыл бұрын
Po dwóch odcinkach czarnej magii ostatnim rzutem na taśmę obejrzę ten... I albo coś zacznę kumać i okiełznam Dexed (DX7 plugin), albo porzucę FM na zawsze na rzecz gotowych presetów...
@norand0222 жыл бұрын
I co... obejrzałem... Mam zacytować mema?
@norand0222 жыл бұрын
- Mistrzu... Wiem, że nic nie wiem... - Wiem.
@marcinpapis78222 жыл бұрын
Nie mogę zakupić kursu sylenth1 jest problem z płatnościa 🙃
@0dB-pl2 жыл бұрын
Hmm... Przed chwilą to sprawdziłem kupując z użyciem PayU i poszło pięknie bez zacięć.
@marcinpapis78222 жыл бұрын
@@0dB-pl próbowałem ponownie i po naciśnięciu payu i zieloneko kwardatu z napisem kupuję przekierowuje mnie na strone gdzie otrzymuje komunikat Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.
@Ertywek2 жыл бұрын
Osobiście nie lubię brzmienia otrzymywanego z Sylenth1 jako fanatyk hardstyle. Z VA łatwo można otrzymać bogate brzmienia w syntezatorach z serii Virus. DSP też emuluje Virus'a. Jest też Viper który uruchamia banki .mid od Virus'a.
@karolina4332 жыл бұрын
Dzien dobry, te filmiki uzalezniaja! Juz kupilam Pana kurs z produkcji i oczywiscie sie nie zawiodlam. Gdyby mogl Pan zrobic material tlumaczacy wplyw korekcji na faze byloby przebosko! Pozdrawiam! :)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję za zakup kursu. Wprawdzie gdy go robiłem, byłem kilka kilogramów młodszy, ale merytorycznie zawartość pozostaje cały czas aktualna. Co do korekcji i fazy - bez przesunięcia fazy nie byłoby korekcji. Cała filtracja opiera się na zależnościach i przesunięciach fazowych. To ciekawy i bardzo rzadko omawiany u nas temat. Z pewnością przyjrzę mu się bliżej niebawem.
@karolina4332 жыл бұрын
@@0dB-pl Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak, temat jest mega ciekawy i nawet w angielskich Internetach brak informacji dla dociekliwych, pozdrawiam :)
@MarcinCecotka2 жыл бұрын
Maklowicz w swiecie pro audio
@adamkurdziel60362 ай бұрын
@kyrb532 жыл бұрын
To była ciekawa, ale zbyteczna zabawa dla nas starych. Kombinowałeś godzinami nad czterema generatorami i trzema obwiedniami chcąc zrobić np. ciekawy, mięsisty pad. Wydawało ci się, że jesteś genialny i w efekcie słyszałeś nawet pociągnięcia smyczka po strunach, a i tak na chałturze kumple skomentowali to słowami: coś ty tam k.... znowu ustawił, że nie idzie przy tym śpiewać, bo ciągnie się to jak flaki z olejem. Młody sięgnie teraz po gotowe presety.
@0dB-pl2 жыл бұрын
To fakt. Ale co ambitniejszym może przyjść do głowy mieć brzmienie inne niż 20 tysięcy pozostałych użytkowników tego presetu, i wtedy przydaje się przynajmniej zrozumienie zasad, która gałka jest do czego.
@mpingo912 жыл бұрын
Śpiewacy tylko przeszkadzają. Potrzebni oni przy syntezatorze tak samo jak murzyn w solarium.
@0dB-pl2 жыл бұрын
Święte słowa - a to im tonacja nie odpowiada, a to za szybko. Nic tylko same problemy. Niestety nie wymyślili jeszcze aż tak dobrze brzmiącego VST, żeby ich można było zastąpić jak całą resztę :-)