Witam serdecznie. Dziekuje za jasne tłumaczenie skomplikowanych spraw. Jestem wlascicielką domu, dzialki i pola który przepisala mi 30lat temu moja mama...Przez ponad 50lat dojazd i wjazd na role i dzialke za domem niebyl utrudniony do czasu gdy nowi sasiedzi z innych dzialek urzadzili sobie za moim domem na tej drodze polnej - parking na przyczepy ,wysypisko gruzu nawracanie ciezkimi samochodami...utrudnia to nam bardzo życie komplikuje nasza sutuacje dojazdowa i stosunki z sasiadami... Wlascicielką tej drogi byla moja babcia i w latach 80tych musiala oddac role (oprócz kawalka za moim domem ktory przekazala mojej mamie a teraz ja od 30lat jestem wlascicielem).Czy jest mozliwosc by tą drogę dojazdowa (jest to droga dojazdowa tylko do moich dzialek 4 m.szeroka×20m dluga) dostać za" zasiedzenie"? Od roku udostepnilismy w naszym domu mieszkanie osobie niepelnosprawnej w stopniu umiarkowanym.Wychowywala sie w domu dziecka...W czasie rozropow sniegu i ciaglego rozjezdzania przez sasiadow tej drogi woda z pola leje sie przez cale nasze podworko tak ze niepelnosprawna Agnieszka i moj chory mąż maja trudnosc przejsc sucha stopa przez furtke na posesje...ciągłe skakanie przez nowe kałuże i przebieranie mokrych butow jest bardzo uciazliwe.Mieszkam w dzielnicy Gliwic i do waszej kancelari prawnej niemam daleko. Dziekuje bardzo za wasz kanał... Ps.Studzienki odprowadzajace wode z naszej posesji i z drogi tez zrobilismy w swoim zakresie...ale sasiad wywaliĺ otwor w bocznej scianie studzienki i odprowadza wode ze swojej posesji...z calym syfem ktory scieka tak se...jak bedzie zapchana...a co tam tylko mieszka Agnieszka a ona jest niegrozna bo niepelnosprawna...nic mi niezrobią...😢
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Dziękuję za miły komentarz :) Pani sprawa jest nieco skomplikowana. Konieczna jest rozmowa z prawnikiem. Zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.
@dka79233 ай бұрын
Świetny odcinek, tego właśnie szukałam. Poza tym bardzo przyjemnie się Pani słucha, mówi Pani jasno i jakby wyprzedzała kolejne pytania. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
@prawospadkowedlakazdego3 ай бұрын
Dziękuję za bardzo miły komentarz :) Pozdrawiam serdecznie
@j235 ай бұрын
Dziękuję za pomysł na videoblogi z zakresu prawa spadkowego pani Anno. Robi pani dobrą robotę i za to dziękuję. Nieco rozświetliła mi pani pewną sytuację. Już wiem gdzie prawdopodobnie szukałbym pomocy w razie czego. Pozdrawiam! Jarek
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Bardzo dziękuję za miły komentarz ;) Cieszę się, że filmy się podobają :) Zapraszam do oglądania kolejnych filmów oraz komentowania. Pozdrawiam serdecznie
@jadwigawilk76925 ай бұрын
Mieszkając w domu dziadków od urodzenia 50 lat a babcia zmarła 25 lat temu, staram się o własność przez zasiedzenie. Czy muszę spłacać zachowek kuzynom pierwszej linii?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Przy nabyciu własności przez zasiedzenie nie ma zachowku.
@mpGrafik5 ай бұрын
I tak dobrze, ze nie po kilku dniach, jak w Hiszpanii.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Hahaha :) Dokładnie :)
@januszolewicz97135 ай бұрын
Łapka w górę dana. A co w przypadku kiedy rodzice posiadają 2 nieruchomości i 1 działkę oraz posiadają 3 dzieci które: - 2 z nich nie chce domu rodziców - 1 z nich chce ten dom - 1 z nich jest zainteresowane mieszkaniem na które jest wzięty kredyt hipoteczny Czy można oraz w jaki sposób zrobić tak by te dzieci które nie są zainteresowane domem rodziców przejeły mieszkanie po ich śmierci wraz z kredytem do spłacenia w zamian za zrzeczenie się przez 1 dziecko praw do tego mieszkania w zamian za zrzeczenie się tych 2 do praw do domu, jednak bez wyrzeknięcia się pomocy/ opieki nad rodzicami kiedy się mocno zestarzeją. Ile kosztuje taka porada?
@januszolewicz97135 ай бұрын
Za ile taka porada?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem Kancelarii pod numerem 71 740 50 00. Moja asystentka wszystko wyjaśni.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Dziękuję :)
@halinakwiatek65005 ай бұрын
Jestem zAinteresowana poradą na ten tematem, mogę prosić o kontakt do państwa. Jestem z Elbląga.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Dane kontaktowe do mojej Kancelarii są w opisie filmu. Proszę zadzwonić a moja asystentka wszystko wyjaśni :) pozdrawiam serdecznie
@agatra30912 ай бұрын
Proszę opisac zwolnienie z art.4 ust 4 pkt 8 u.p.s.d, kogo dotyczy
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Jest kilka filmów na kanale. Proszę poszukać:)
@stefanaleksiejuk72795 ай бұрын
Witam. Jakie mają być przesłanki w zasiedzeniu ziemi rolnej?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Takie same jak w przypadku każdej innej nieruchomości.
@dassad977718 күн бұрын
Mieszkam w domu babci od 2004 roku, wszystko sam robiłem i pomagalem babci, mam na to świadków. Babcia zmarla w 2021 roku. Kiedy mogę zaczac myśleć o zasiedzeniu, zeby jie płacić zachowku? Czy to będzie w dobrej czy zlej wierze? Wiem, ze sa inni spadkobiercy, ktorzy czekaja na zachowek, ale nic z tym nie robią, będą chuba biernie czekac az cos sie samo stanie. Jaką strategię tutaj przyjąć?
@prawospadkowedlakazdego17 күн бұрын
Termin zasiedzenia może ewentualnie biec od dnia śmierci babci o ile spełni Pan inne wymagania zasiedzenie, o których mówię w filmie
@kamieniecpodolski75905 ай бұрын
Szybko się Pani uwinęła z moim pytaniem, :). Powtórzę je więc w innej formie. Czy KOWR w świetle Ustawy o ustroju rolnym może zabrać nieruchomość uzyskaną przez zasiedzenie.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Zapraszam na odplatną konsultację prawną w mojej Kancelarii. Udzielanie porad prawnych to moją praca, która zarabiam na rachunki.
@kamieniecpodolski75905 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego I o tym kiedyś napisałem w "zgryźliwym" komentarzu :). W Krakowie można?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Tak, proszę o kontakt
@papamiroАй бұрын
cześć mamy udziały w nieruchomości p 1/2 rozbudowałem piwnice kotłownie i szambo a drugi udziałowiec nie chce zwrócić wydatków co zrobić czy ja mam w ten sposób większe udziały w nieruchomości ?
@prawospadkowedlakazdegoАй бұрын
Nie, może Pan go pozwać do sądu o ile to są nakłady konieczne.
@papamiroАй бұрын
@@prawospadkowedlakazdego jak zabezpieczyć udział w nieruchomości przed zajęciem komornika ?
@tadjan8931Ай бұрын
Czy u Pani Kancelarii mozna przeprowadzic sprawe zasiedzenia ?
@prawospadkowedlakazdegoАй бұрын
Oczywiście, mamy wiele wygranych tego typu spraw. Zapraszam do kontaktu
@waldemarszostek10135 ай бұрын
Czy mogę prosić o pomoc mam typowy przykład,Posiadam nieruchomość od 42 lat po śmierci ojca,Ojciec zostawił testament ręcznie spisany w stanie wojennym nie funkcjonowały tak jak dzisiaj kancelarie,Wszystko było zawieszone,Mam 42 lata posiadania oraz 23 lata samoistnego posiadania,Place podatki,Po śmierci ojca założyłem sieć gazowa i kanalizacje miejska,Dokonałem dużej ilości remontów domu oraz unowocześnienie.Kilkukrotny remont dachu dom jest z 1937 roku i wymagał gruntownego remontu,Co też robiłem,Sąd w Gdyni bardzo mi utrudnia zasiedzenie nieruchomości ,które trwa nieprzerwanie posiadam od 1982 roku.Prosze o pomoc.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Proszę się zgłosić do mojej Kancelarii, możemy poprowadzić te sprawę
@araada69725 ай бұрын
Moj dziadek umarl w 93 roku. Nie pizoatawil testamentu. Jego corka mieszka do szis w domu. Nie oplacala podatkow, takze mama i rodzenstwo doatali kary. Sprawa o podzial majatku zalozona chyba 20 lat temu i nic aie nie dziwje, bo ona niechce sie wyprowadzić . Mieszka w domu z corka i jej rodziną. Co mozna zrobic w tej sprawie. Moja mama umarla. Testament i jej czesc spadku po ojcu przypada na mnie. Sad jeszcze nic nie oglosil ale jak wszystko sie zakonczy chetnie skorzystamy ze współpracy. Jakie mamy szanse? Czy jest możliwość zmuszenia cioci do wyprowadzki? Reszta apadkobiercow nawet chciala jej kupic male mieszkanie (po sprzedaży domu) ale ona sie nie zgodziła. Urzad podatkowy mówi, ze mamy sie sami dogadac.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
W tej sprawie zachęcam do kontaktu z moją Kancelarią. Zbadamy sprawę i ustalimy co można zrobić
@minimonik46745 ай бұрын
Szanowna Pani, przymierzam się do testamentu ... i nasunęło mi się ... Małżonkowie nie mają dzieci, jeden z nich umiera, ustawowo dziedziczy po nim żona oraz żyjący rodzic (mama). W przypadku gdy mama umiera (nie miała innych dzieci a tym samym wnuków) to do spadku po niej powołane będzie jej rodzeństwo. W konsekwencji pozostała przy życiu żona, może utraci część nieruchomości, którą w wyniku dziedziczenia otrzymałaby teściowa po swoim synu. Rozumiem, że synowa po teściowej ustawowo nie dziedziczy a jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest mądre zaplanowanie i spisanie testamentu zarówno przez małżonków jak i przez teściową. Czy dobrze rozumiem? Oczywiście jaki testament ... to już trzeba omówić. Druga kwestia to gratuluję pomysłu na prowadzenie kanału, z całą pewnością wiedza w tym zakresie jest lepsza dla rodziny a świadome załatwienie sprawy dziedziczenia za życia spadkodawców daje szansę na uniknięcie konfliktów w rodzinie. Na podstawie filmików możemy się zorientować jakie błędne mamy przekonania i kiedy potrzebujemy pomocy fachowca, wydaje mnie się też, że nie warto "przekombinowywać" :). Pozdrawiam
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Dziękuję za bardzo miły komentarz. Wszystko doskonale Pani zrozumiała. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do oglądania oraz komentowania kolejnych filmów. Miłego dnia:)
@izasmith49125 ай бұрын
Wystarczy, że bezdzietni małżonkowie spiszą testamenty wzajemne. Oznacza to ,że w razie śmierci któregokolwiek dziedziczy cały majątek drugi żyjący.
@minimonik46745 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego 🌻🌻🌻
@SylwiaMucha-k6g5 ай бұрын
Witam. Babcia była posiadaczem samoistnym od 1968 r. Była jedynaczką. Zmarła w 2003. Miała 4 dzieci. Jeden z synów do chwili obecnej mieszka w domu po babci. Po śmierci mojego taty w 2020 r zrobiliśmy w sądzie nabycie spadku po tacie i jego rodzicach. Wujek który mieszka w domu po babci twierdzi, ze to jest jego i nie chce słyszeć o podziale. Nigdy nie składał papierów o zasiedzenie. Od smiarci babci to on płaci podatki za nieruchomość. Czy mamy szansę jako spatkobiercy na swoją cześć w tej nieruchomości?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Zapraszam do skorzystania z konsultacji prawnych w mojej Kancelarii. Myślę, że gra jest warta świeczki, a my wszystko sprawdzimy, dopytamy o najważniejsze kwestie i będą Państwo znali odpowiedź
@kamilk205 ай бұрын
Witam. Wspomniała Pani, że sprawa o dział spadku przerywa bieg zasiedzenia ale czy tak samo jest ze sprawą o stwierdzenie nabycia spadku. Przykladowo ktoś używał nieruchomosci jak własną przez 25 lat, i wtedy jeden ze współwłaścicieli założył sprawę spadkową i zaden ze współwłaścicieli nie domagal sie w żaden ze sposób swojej części przed sprawą ani po sprawie
@jankos6665 ай бұрын
Przerywa tylko jeśli osoba broniąca się przed zasiedzeniem czyli pozostali współspadkobiercy złożą wniosek o dział spadku albo stwierdzenie nabycia spadku przed upływem 30 lat od śmierci spadkodawcy. W złej wierze więc musi być 30 lat i samoistne posiadanie. :)
@kamilk205 ай бұрын
@@jankos666 tutaj było złożone przed upływem 30 lat od śmierci, ta osoba która składała wniosek prawdopodobnie później chciała złożyć dział spadku ale okazało się że przysługuje mu zbyt mały udział i jest obecnie ok 20 współwłaścicieli rozsianych po całej Polsce i nikt się tym nigdy nie interesował
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Nie sprawdzałam w orzecznictwie, ale nie wydaje mi się, żeby sprawa o stwierdzenie nabycia spadku przerywała bieg zasiedzenia
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku też? Może się Pan podeprzeć jakimś orzeczeniem?
@jankos6665 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego potwierdzam stwierdzenie nabycia spadku nie przerywa biegu zasiedzenia .
@RyszardDębiec4 ай бұрын
A jak jest z podziałem jak nie ma księgi wieczystej po śmierci matki 14 lat mieszka siostra ma 2 braci .
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Są zbiory dokumentów, które spełniają podobna rolę jak księgi wieczyste
@grzegorzowczarek97925 ай бұрын
Dzień dobry,mam takie pytanie jakis czas temu znaleźliśmy stary list w domu , że śp.dziadek posiadal działkę rolna przeprowadzilismy rodzinna sprawę spadkowa otrzymalismy wpis do ksiag wieczystych. Następnie udalismy sie do urzędu do podatków okazalo sie,ze ta dzialke od ponad 30 lat oplaca jakas kobieta niby kupila ta dzialke od śp.dziadka nie posiada aktu notarialnego ani nie ma jej w ksiegach wieczystych nie posiada również żadnego papieru z potwierdzeniem zaplaty za ową działkę sprawa narazie stanela w miejscu mieli sciagnac ta kobiete i jakos rozwiazac ta sytuację. Pani w urzedzie twierdzi, ze nam nie należy sie ta dzialka tylko tej kobiecie poniewaz za nia placila i nabyla prawo do niej z wyniku zasiedzenia. Co Pani uważa? Prosze o odpowiedź
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Ona musi założyć sprawę i wygrać. Skoro Wasz Dziadek jest w księdze wieczystej, to trzeba jej założyć sprawę o wydanie nieruchomości i sprawdzić, czy ona da dowody w sprawie o zasiedzenie. Kilka razy już wygraliśmy takie sprawy. W razie potrzeby zachęcam do kontaktu
@agnieszkabogucka27675 ай бұрын
Podobne pytanie, mama zmarła w maju, w spadku po niej mamy połowę domu i drugiej działki. Brat mamy , jeszcze za życia babci miał już tendencje do czucia się właścicielem, obu działek. Dodam, że wujek jest starym kawalerem, który mieszka w tym domu nie przetrwanie od urodzenia, ale od bodajże 4lat nie płaci podatków, ja mam pod tym samym adresem i meldunek staly i z przerwami ale też mieszkałam tam od urodzenia czyli lata 90, wujek nie chce się dogadać i wepchnął nam, że matka wzięła od niego pożyczkę w ramach zrzeczenia się spadku, co wugule jest dla nas absurdem, bo wujek nigdy nie był w posiadaniu dużej kwoty a tym bardziej sensu brania pożyczki, jakby mama nie mogła sprzedać swoich udziałów...
@izalegin19435 ай бұрын
Witam .Zamieszkałam z babcią 20 lat temu.Jej dzieci od razu powiedziały że one nic nie będą chciały po śmierci babci.Dbalam o dom jak o swój.Teraz okazało się że mój ojciec ma nieślubnego syna który domaga się spłaty.Czy mogę ubiegać się o zasiedzenie w dobrej wierze?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Raczej nie
@izasmith49125 ай бұрын
Po pani babci dziedziczą jej żyjące dzieci, a po nich następne pokolenie. Jeśli pani ojciec żyje , nieślubne mi synowi nic się nie należy po zmarłej babci. Uczestniczyc będzie dopiero w dziale spadku po śmierci swojego ojca
@izalegin19435 ай бұрын
@@izasmith4912 Ojciec nie żyje od 20 lat.Ani ja ani babcia nie znaliśmy jego syna.
@jolantadawid86345 ай бұрын
Dzień dobry. Mieszkam z mamą w mieszkaniu spółdzielczym wlasnosciowym. Mama jest właścicielka a ja jestem tylko zameldowana. Pomimo że przy wykupie mieszkania na własność, jeszcze za życia ojca, płaciłam 1/3 to nie figuruje w dokumentach że płaciłam i nie otrzymałam żadnego potwierdzenia przez rodziców. Zamieszkuje z mamą 42 lata i na połowę z nią place czynsz oraz wykonuje wszelkie pracę w domu. Mam dwoje rodzeństwa które mieszka osobno. W związku z tym mam do Pani pytanie czy mogłabym otrzymac mieszkanie przez zasiedzenie po smierci mamy. Jakie procedury są konieczne.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Nie da easy takiego mieszkania zasiedzieć. Warto, żeby mama spisała testament i opisała w nim, jakie kwoty otrzymała od Pani i co rodzeństwo dostało od rodziców.
@ewakaminska23715 ай бұрын
Chciałabym porozmawiać z Panią bo mam właśnie kilka pytań odnoście tej sprawy proszę dać mi znać jak możemy się skontaktować z góry bardzo dziekuje
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Dane kontaktowe do mojej Kancelarii w opisie filmu
@KasiaMaćkowiak5 ай бұрын
Witam serdecznie mam problem z siostrą która mieszka cały czas w domu po rodzicach i nic nie możemy zrobić,w sadzie mieliśmy podział spadku po rodzicach niby jestem i moje rodzeństwo właścicielami ale tylko ona z tego mieszkania korzysta
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
To po co był podział majątku? Znieście współwłasność i niech Was spłaci
@lucjajastrzebska82335 ай бұрын
Z moim synem, który jest właścicielem domu zamieszkała za jego zgodą zaprzyjażniona z nim rodzina. Zagospodarowała ona część działki na swoje potrzeby,tworzą wspólnotę, ale podatki, remonty finansuje syn. Trwa to już 8 lat. Czy ta rodzina będzie mogła wystąpić kiedyś z wnioskiem o zasiedzenie?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Raczej nie.
@SławomirLinka4 ай бұрын
Dlaczego pracownicy nie zasiedzieli ziemi po byłych PGR na kk której pracowali
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Odpowiedź jest w filmie :)
@BozenaKalcewicz5 ай бұрын
Żyję z partnerem 30 lat czy jest to zasiedzenie
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Żeby mieć faceta na własność, trzeba go zaciągnąć przed ołtarz. Nie da się zasiedzieć nawet przez 30 lat ;)
@vellvell83715 ай бұрын
Ale może zasiedzieć jego mieszkanie,dom i jakieś dzialki..😅
@blakeryt7711 күн бұрын
Podatek od nieruchomości płaci tylko właściciel nieruchomości a skoro nie byłu działu spadku Krzysztof nie mógł płacic tego podatku
@prawospadkowedlakazdego11 күн бұрын
Co to znaczy, że nie mógł płacić podatku od nieruchomości? Piorun by go strzelił, czy co? Przychodzi decyzja wymiarowa w kopercie, a Krzysztof otwiera koperte, sprawdza kwote i robi przelew. Teoria teorii, a życie życiem :)
@blakeryt7711 күн бұрын
Gmina widzi w systemie po peselu że rodzice nie żyja i nie wysyłają do opłacenia podatku na osoby zmarłe mam taka sytuacje u siebie
@KrystynaWiatr-w7p3 ай бұрын
Moj przypadek: 1.Umieraja rodzice spadek przechodzi na 2 osoby syna w udziale 5/6 i siostrzenice w udziale 1/6.Jeden ze spadkobioroco nie ma kontaktu z 2 domysla sie ze 2 nie wie ze ma spadek wszczyna w 2004 roku do sadu o znalezienie osoby nie udaje sie sad wyznacza kuratora mijaja lata za wszystko placi remontuje w 2018 umiera wczesniej spisuje testament na mnie po uplywie 3 lat od testmentu robie umowe dozywcia z synem.Czy zasiedzenie syn moze zrobic zaliczajac wszystkie te lata poprzednikow tym bardziej ze 2 wlasciciela nie ma i nikt nie wie gdzie jest od ponad 20 lat ? Co w takiej sytuacji robic ?
@prawospadkowedlakazdego3 ай бұрын
Zapraszam na konsultacje
@eladudek59375 ай бұрын
My mamy już 30lat czekam już 1 rok na odpowiedź adwokata
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Pewnie celowo przeciąga sprawę
@MsJewka_5 ай бұрын
nic nie zrozumiałam 😂
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Bo rano jest :)
@alutkamalutka79705 ай бұрын
Takie zasiedzenie w złej wierze to czyste złodziejstwo.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Tylko zwykle to nie jest tak, że ktoś wchodzi do naszego mieszkania i mówi, że teraz on tu mieszka i będzie zasiadywał nieruchomość. Bardziej chodzi o to, żeby był porządek w dokumentach. Przez to, że jako kraj mieliśmy burzliwą historię czasem niewiadomo czyja jest jakaś nieruchomość. A to wiele utrudnia. A tak, jeśli ktoś od 30 lat korzysta z jakiegoś skrawka ziemi, to robi zasiedzenie. Jeżeli ktoś od 30 lat się nie upominał to pewnie nie żyje, albo nie jest zainteresowany.