🎞 Zenit kontra Praktica - który lepszy - Fotografia analogowa

  Рет қаралды 26,838

Analog photography

Analog photography

3 жыл бұрын

Wiele osób wybierając swój pierwszy aparat staje przed dylematem - najpopularniejszy, kultowy Zenit czy solidniejsza, niemiecka Praktica - dziś w filmie pomogę Ci w podjęciu decyzji. Fotografia analogowa - fotografia dla początkujących.
👕 Koszulki i kubki "analogowe" i nie tylko
➡️ fotografiajestfajna.cupsell.pl
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
👰 Doroty kanał "ślubny"
➡️ / @dorotamilerowicz3361
🛩 mój kanał z filmami z drona
➡️ / dronowo
🚩 kanał "Fotografia jest Fajna"
➡️ / fotografiajestfajna
📽 Instagram Paweł
➡️ / pawelhorazy
📸 Instagram Dorota
➡️ / dorota_milerowicz
🎬 moja galeria na Adobe Stock
➡️ horazy.myportfolio.com
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
#Analogi, #FotografiaAnalogowa, #Analog
Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
Muzyka: Scott Buckley - www.scottbuckley.com.au/

Пікірлер: 152
@jareckc
@jareckc 2 жыл бұрын
Miałem Zenita TTL przywiezionego przez moją babcię z ZSRR. Była to totalna tandeta, źle działała automatyczna przysłona, musiałem fotografować tylko na manualnej, bo inaczej zdjęcia wychodziły niedoświetlone, po kilku filmach rozleciała się migawka, po naprawie wytrzymała kilkanaście filmów i znowu aparat wylądował w serwisie, licznik klatek źle działał od nowości. Po tych przygodach kupiłem ówczesną nowość przywiezioną z NRD Practice bx20. To była zupełnie inna bajka, ten aparat nigdy mnie nie zawiódł, zupełnie inna kultura pracy aparatu, miałem wrażenie jakbym się przesiadł z Trabanta do Golfa i wreszcie widziałem w wizjerze dokładnie to co będzie naświetlone na filmie. Dla mnie te marki fotograficzne dzieli przepaść, Zenit to taki typowy toporny i źle wykonany bubel z ZSRR, a Praktica to był aparat , który mógł powalczyć z amatorskimi konstrukcjami z zachodu. Jedyne co mi się podobało w Zenicie to zapach futerału , który był wykonany z prawdziwej skóry .
@kazmirzbudowlaniec3187
@kazmirzbudowlaniec3187 10 ай бұрын
Mam Zenita E bodajże z '77 oraz Prakticę L2, który to model był produkowany w latach 1975-1980, czyli zasadniczo są to bliźniacze modele. Jakość materiałów, precyzja wykonania oraz kultura działania Praktici bije na łeb ciężkiego, klockowatego Zenita. Nie mniej jednak nie wyobrażam sobie używać mojej Praktici z innym obiektywem, niż Helios 44-2, który bym w zestawie z Zenitem.
@janpacholski2989
@janpacholski2989 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję! Przez lata fotografowałem Zenitem TTL, później "przesiadłem się" na Prakticę MTL 5B, którą mam do dziś (choć od kilkunastu lat nieużywana leży w szufladzie). Z drobiazgów na korzyść Zenita przemawia jeszcze bardzo trwały i wygodny skórzany futerał; Praktica miała sztywniejący na zimnie futerał ze sztucznej skóry, który był nieco mniej przyjemny w użyciu i okazywał się też mniej trwały. Jednak generalnie moim zdaniem Praktica jest zdecydowanie bardziej godna polecenia, co doskonale wykazał ten znakomity filmik. Warto też dodać, że aparat z NRD jest wyraźnie lżejszy od produktu radzieckiego i posiada w standardowym wyposażeniu obiektyw o bardziej praktycznej ogniskowej 50 mm (Helios 44M ma 58 mm, pięćdziesięciomilimetrową alternatywą jest rzadko spotykany Zenitar albo zbyt ciemny Industar).
@marek0268
@marek0268 3 жыл бұрын
Witam! Jak zwykle świetny materiał. Mam małą ciekawostkę odnośnie Zenita 12xp . Używam go ponownie . Nie jestem w 100 procentach pewny jak jest w TTL ,ale przy przewijaniu powrotnym filmu ,po wciśnięciu pierścienia pod spustem ,wystarczy wcisnąć lekko spust i obrócić go o 90 stopni.(Mam jeszcze gdzieś od niego instrukcję) To jest blokada pierścienia,można swobodnie przewinąć bez oporów film.Pozdrawiam!
@tomaszgalek2167
@tomaszgalek2167 3 жыл бұрын
Fotografii uczyłem się na Praktce MTL 5B .Długo też robiłem z jej pomocą zdjęcia korzystając z dołączonego do niej Pentacona 50mm f= 1,8 oraz Jupitera 21 M ogniskowa 200 mm f=4.Teraz mam cyfrowego Nikona a dzięki adapterowi na mocowanie M 42 obydwa obiektywy podpinam do nikona.Super film i miło mi oglądać również ten Pana kanał bo kanał Fotografia jest fajna oglądam regularnie.Rodzi się też we mnie myśl że czas dołączyć do grona Patronów i wspierać Pana w tym co robi go to naprawdę kawał dobrej roboty.
@ArtekW124.
@ArtekW124. 3 жыл бұрын
Fotografowałem Zenitem! :-D Przez 5 lat ale nie takim "wypasionym" . Miał diody, dołożyłem mu dalmierz (pan w serwisie dołożył) Ładne robił zdjęcia ale długo to wszystko trwało - to całe ustawianie, przez co ludzie fotorgafowani nieraz się wkurzali długo pozując ;-) Dodam że bylem wtedy w szkole średniej ;-) Ale ogólnie bardzo pozytywne wspomnienia! Pozdrawiam Pana Pawła!
@robhosailor
@robhosailor 3 жыл бұрын
Dzień dobry! Bardzo ciekawe porównanie! Nie mam dokładnie tych modeli w mojej mini kolekcji, ale mogę porównać, zarówno pracę z Zenitem (11 z 1985 roku) jak i trzema Prakticami (IV z 1959 roku, PL NOVA1 z 1967, obie z płóciennymi migawkami poziomymi i elektroniczna B100 z około 1985) i moje doświadczenia z nimi są ciut odmienne. Zenit 11, to pancerny traktor z wbudowanym światłomierzem selenowym, a licznik zdjęć działa w nim znakomicie! W porównaniu - licznik zdjęć w Praktice PL NOVA 1, niestety się zepsuł, ale poza tym aparat funkcjonuje bez zastrzeżeń! Praktica IV ma jeszcze niepowrotne lustro i nie współpracuje z obiektywami z automatyczną przysłoną - bolec automatycznej przysłony powoduje u niej zamknięcie lustra przy naciąganiu migawki. Po prostu - to jest inny, starszy system, więc albo używamy obiektywy półautomatyczne z preselekcją przysłony, albo w ogóle bez bolca (np. Jupiter 37A 3.5/135) i wtedy jest OK. Wizjer Zenita 11, jest o wiele ciemniejszy od wizjera Praktici PL NOVA 1 i to jest, moim zdaniem, jego poważna wada. Wizjer Praktici IV jest dość ciemny i chyba matówka i lustro nieco spatynowane, ale również jaśniejszy, niż w Zenicie! Osobiście, jestem rodzajem masochisty i wolę zmagania z najstarszą z moich Praktic, znaczy z IV, niż z wygodniejszą i sporo lżejszą PL NOVA 1, a najmniej odpowiada mi praca z Zenitem 11, chyba głównie z powodu tego ciemnego wizjera, chociaż uważam, że to mogą być sprawy związane z indywidualnymi upodobaniami. ;-) No i teraz Prtaktica B100 - elektroniczny automat SLR system B. Była moim ulubionym koniem roboczym, w latach 80-90, ale niestety, elektronika wysiadła... Aparat nie działa i raczej nie będę go naprawiał, dodatkowe obiektywy leżą bezproduktywnie, znaczy wraz z body, stanowią istotny element mojej mini kolekcji, na półce... ;-) Pozdrawiam serdecznie!
@jacek333d
@jacek333d 3 жыл бұрын
Potwierdzam pancerność mechaniki Zenita. Taką TTL-kę utopiłem w 1985 na Śniardwach. Do serwisu mogłem oddać dopiero po tygodniu. Przypięty Pentacon 24/2,8 stracił przysłonę. Radziecki korpus wymagał jedynie dokładnego wysuszenia i ponownego przesmarowania. Mnie służył jeszcze z 15 lat, potem oddałem go koledze, on swojemu synowi, a ten fotografował nim do 2 lata wstecz, kiedy podarowałem mu nie używanego Ricoha. Pozdrawiam, fajnie że poniedziałek.
@karmazynowy_7
@karmazynowy_7 5 ай бұрын
Jeden z ciekawszym komentarzy na jakie natrafiłem. Bebechy radzieckich wyrobów aparatopodobnych marki ZENIT to złom jakich mało. Pada wszystko. Migawka się zrywa i zawija, światłomierze nie działają, manipulatory się odkręcają. Gdy na rynku mamy tyle wspaniałych japońskich konstrukcji, trzeba być masochistą być uparcie robić tym zdjęcia.
@pawelpalucki7760
@pawelpalucki7760 5 ай бұрын
W czasach wczesnolicealnych Zenit wydawał się bardzo "profesjonalnym" aparatem.Po Smienie to był naprawdę wielki przeskok ;-).Pierwszy kontakt z pożyczoną ( nie każdy miał Taki aparat..)Practicą pokazał że precyzja wykonania itd.itp. jednak u braci z NRD jest lepsza..Tak czy inaczej pod koniec lat 80-tych na studiach ,ZENITy były na standardowym wyposażeniu naszej pracowni fotograficznej.I robiliśmy z nimi fajne rzeczy.Mimo zrywania filmów,odkręcających się objektywów itp.niespodzianek nie dam złego słowa powiedzieć o tych maszynach..Nie do zabicia ;-))) Mój pierwszy przeżył kilka przygód plenerowych po ktorych normalny aparat by poległ.W tym wypadku otarcie szmatą błota i zdmuchnięcie kurzu ,i po sprawie ;-) Trzymam w szafie trzy egzemplarze...Pozdrowienia z Trójmiasta.
@ahaco8734
@ahaco8734 3 жыл бұрын
Z tym pomiarem światła to kwestia sporna, bo mi na przykład bardziej przypadł do gustu system z Praktici. Uruchamiając światłomierz mam pewność że przypadkowo nie zwolnię migawki, co w Zenicie nieintencjonalnie się zdarzało. Odległość między tymi dwoma przyciskami jest również na tyle mała że wystarczy drobny ruch palcem żeby przejść od kadrowania do zdjęcia właściwego, ale wiadomo, każdy ma inne preferencje
@adamnowak4172
@adamnowak4172 3 жыл бұрын
Super porównanie, jednak moim zdaniem zabrakło OSTRZEŻENIA (duże litery użyte z pełną świadomością) przed migawką Zenitów (szczegóły na końcu). kzbin.info/www/bejne/Z5TbhpmlZtykY80 - "aparat jako taki nie ma wpływu na zdjęcie" Rozumiem o co chodzi, ale w przypadku Zenita pozwolę się nie zgodzić (z lekkiej przekory), i już piszę dlaczego: dokładność czasów. Pamiętam test Zenita sprzed wielu lat, zamieszczony w Foto lub Fotokurierze, mierzyli czasy nowego Zenita. Wyszło im, że "1/500" to było bliżej 1/300, podobnie z 1/250 - dłuższy, więc kierując się tymi "teoretycznymi" czasami, zdjęcia z Zenita mogą być lekko prześwietlone, dlatego nie powiedziałbym, że aparat jest bez znaczenia :D Zakładanie filmu - po latach z Zenitami bardzo nieufnie podchodziłem do "szybkiego" mocowania filmów (nie tylko Praktica), jakoś wbiłem sobie w głowę, że jeśli sam założę, sprawdzę, to jestem pewien, że jest dobrze, a z tymi automatami to nigdy nie wiadomo :D Licznik Zenita - mógł się łatwo przestawiać, to fakt, choć dużo zależało od egzemplarza, w wielu z którymi miałem kontakt obracało się dość ciężko, ale w kilku praktycznie bez oporu. Matówka, pole widzenia - "ciemność, ciemność widzę", bo przypomniała mi się matówka z Kiev 15 "Tee" (duża i jasna), kliny - jak najbardziej. (Legendarne) zrywanie filmu w Zenitach - są różne teorie, ja słyszałem, że "zrywa pod koniec", i mam do tego swoją teorię. Jeśli zrobimy ostatnią klatkę, i w kasetce zostało np. pół klatki, naciągamy migawkę "na chama" - zerwiemy film na 100%. Ostre ząbki przesuwające film (rolka obok migawki) momentalnie potrafią zerwać perforację, a wtedy naciąganie filmu na rolkę powoduje jego zerwanie, i brak możliwości zwinięcia do kasety. Żeby tego uniknąć wystarczyło naciągać "z wyczuciem", płynnie, ale przerywając w momencie wyczucia "nienormalnego oporu". Zerwałem film chyba dwa-trzy razy, zdarzyło się "przy szybkim naciąganiu na chama", i raz na otwartym aparacie, żeby sprawdzić co się działo - i stąd ta moja teoria. Migawka - jeśli kupujesz Zenita do życia, nie do postawienia na półkę, zrób z siebie wariata i sprawdzaj migawkę kilkanaście minut. Serio. A nawet serio-serio. W czym jest problem? Często się zdarzają problemy z migawką. Podczas naciągania może powstawać szczelina między jedną i drugą kurtyną, czyli przewijasz film i naciągasz OTWARTĄ migawkę, zaświetlając film. Czasem jest to szczelina na dobrych kilka mm, czasem drobna, czasem prawie niewidoczna. Podczas naciągania jedna metalowa krawędź kurtyny migawki MUSI cały czas zachodzić na drugą krawędź drugiej kurtyny. Jeśli nie nachodzi, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezależnie od tego, co mówi sprzedający, poszukaj innego Zenita. Drugi problem, to nierównomierne naciąganie migawki. Może się zdarzyć, że górna krawędź kurtyny zacznie podczas naciągania "wyprzedzać" dolną, powodując powstanie małego (lub większego) otwartego trójkącika, jak wyżej - zaświetlającego film. Czasem różnica jest niewielka, i widać tylko lekko pofalowaną kurtynę podczas naciągania. Migawkę mamy już naciągniętą, to "pstrykamy" ;) A jak pstrykamy, zwalniamy migawkę, mogą nas czekać kolejne niespodzianki. O "przybliżonych" wartościach, nie mających wiele wspólnego z opisami na kółku zmiany czasów już napisałem, choć praktycznie, jeśli robimy jak "Prafdzify Fotografer", na klasycznych czarno-białych negatywach, to nie problem (troszkę ciemniejsze, i tyle). Niestety mogą się pojawić problemy z równą pracą obu kurtyn, na różnych czasach, i mało tego - zależnie od położenia aparatu. Jak sprawdzić, na co patrzeć? Ustawiamy czas 1/500, robimy kilka zdjęć, celując (otwartym) aparatem w podłogę (pionowo, w swoje stopy), patrzymy, czy migawka "na oko" przesuwa się "tak samo" za każdym razem, czy zawsze po zamknięciu kurtyny "wyglądają tak samo", czy np. metalowa końcówka raz jest schowana, a innym razem ledwo dotyka lewej krawędzi "okienka" - jeśli są jakiekolwiek różnice, dziękujemy i szukamy innego aparatu. Celujemy aparatem w podłogę, ale trzymając go pod kątem 45stopni, powtarzamy procedurę - kilka zdjęć, obserwujemy równomierność przebiegu migawki (można "na słuch", po kilku próbach da się usłyszeć jakieś różnice brzmienia), a podczas naciągania (też w takiej samej pozycji) obserwujemy, czy nie ma jakichkolwiek opisanych wyżej problemów. Jak poszło pomyślnie kilka-kilkanaście zdjęć, powtarzamy celując aparatem "przed siebie", w horyzont, i jak poprzednio, sprawdzamy, obserwujemy, słuchamy, naciągamy oczywiście w takim samym położeniu. Jak się udało, kolejne próby, aparat pod kątem 45stopni w górę, jak się udało, staramy się powtórzyć próbę pionowo w górę. To się wydaje głupie, ale miałem w rękach egzemplarze sprawiające dziwne problemy, np. "11", w stanie kolekcjonerskim, od zewnątrz praktycznie idealny, standardowe szybkie sprawdzenie - czasy "na słuch" były ok, migawka się ładnie i powtarzalnie schodziła, kilka prób naciągania "w podłogę" ok, kilka "na wprost" też ok, ale przy podniesieniu 45stopni w górę przy naciąganiu migawka szła lekko "nierówno", lekko się zmarszczyła - kolejne próby pokazały, że jeśli był "w podłogę" albo "w horyzont" działał bez problemów, ale pod kątem w górę albo w dół migawka naciągała się nierówno, często zostawiając minimalny odsłonięty trójkąt podczas naciągania. Gdzieś w magazynku mam jeszcze parę Zenitów (kiedyś naprawa już nie miała sensu, wyrzucić szkoda, stały na półce jako "eksponaty" ale później nie chciało mi się ich już czyścić z kurzu), większość z nich ma różne (opisane wyżej) problemy z migawką, dlatego wydaje mi się, że to może być problem zwłaszcza dziś, przy zakupie aparatów w nieznanym stanie, które nie były używane od wielu lat, i mogły być przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Właśnie, warunki - jeśli aparat (lub futerał) "czuć wilgocią", pleśnią, widać jakieś zawilgocenia - lepiej nawet nie brać go do ręki. Szkoda zdrowia i obiektywów, które mogą się "zarazić" - i nie mam na myśli "modnej korony".
@mariuszpryvvatnie
@mariuszpryvvatnie Жыл бұрын
Czy możecie polecić serwis , który naprawiłby Pentaxa super A. Jest zablokowany elektronika jest ok.
@kacperkamela8439
@kacperkamela8439 3 жыл бұрын
Chętnie zobaczyłbym film o dalmierzach Leica i jaka jest realna różnica w stosunku do zorki czy feda. Pozdrawiam
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
To niestety nie będzie tak szybko - bo nie mam Leici 🙁.
@kacperkamela8439
@kacperkamela8439 3 жыл бұрын
@@Analogi miejmy nadzieję że jakaś dobra duszyczka użyczy do testów :/
@StrzelamzFilmu
@StrzelamzFilmu 3 жыл бұрын
@@Analogi Szczerze mówiac to sam bym chętnie takie porównanie zobaczył i tak się składa że stara Leice IIIc posiadam i chętnie bym ja przesłał do odcinka. Mogłbym dostać jakiś e-mail do kontaktu w tej sprawie? Pozdrawiam!
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
@@StrzelamzFilmu Ja z chęcią, wielką, Do Leici III to by trzeba Zorki 3 porównać (bo to jej kopia). Film byłby świetny, mail mój: horazy@poczta.fm. Pozdrawiam Paweł
@StrzelamzFilmu
@StrzelamzFilmu 3 жыл бұрын
@@Analogi Wysłane :)
@Piotr.k80
@Piotr.k80 3 жыл бұрын
Moje Uszanowanie bardzo bardzo lubie Pana filmy głównie o historii aparatów fotograficznych Poproszę o jakiś lilm o aparatach aparacie z Czechosłowacji
@gregsmith6373
@gregsmith6373 3 жыл бұрын
Swietny film!
@marekmax3513
@marekmax3513 3 жыл бұрын
Bardzo fajne porównanie. Dziękuję za wiedzę
@wildercain1026
@wildercain1026 2 жыл бұрын
Sorry to be so off topic but does any of you know a method to get back into an Instagram account? I was stupid lost the password. I would love any tips you can give me!
@jalentrent5863
@jalentrent5863 2 жыл бұрын
@Wilder Cain Instablaster =)
@wildercain1026
@wildercain1026 2 жыл бұрын
@Jalen Trent thanks for your reply. I found the site thru google and Im in the hacking process now. Takes quite some time so I will get back to you later with my results.
@wildercain1026
@wildercain1026 2 жыл бұрын
@Jalen Trent It did the trick and I actually got access to my account again. Im so happy! Thanks so much you really help me out!
@jalentrent5863
@jalentrent5863 2 жыл бұрын
@Wilder Cain You are welcome xD
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 2 жыл бұрын
Super ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&
@michamarciniak5394
@michamarciniak5394 3 жыл бұрын
Mega świetny materiał- juz przejrzałem olxa pod kontem prakticy, szkoda ze jest taka droga w porównaniu z zenitem ;-)
@marekkiel3019
@marekkiel3019 3 жыл бұрын
Mądre, bo prosto powiedziane🤗
@elizagorska3374
@elizagorska3374 Жыл бұрын
Super filmik!!! Ja z kolei chciałabym spytać czy można jeszcze dzisiaj fotografować aparatem Lubitjel. Kupiłam taki aparat na targu staroci i jestem ciekawa czy będzie służył tylko jako eksponat czy można będzie się nim pobawić. Serdecznie pozdrawiam;-)))
@MrLUtek19
@MrLUtek19 8 ай бұрын
Nikt do tej pory nie odpowiedział, więc ja spróbuję. Należy sprawdzić czy ten aparat działa. Najlepiej udać się z nim do fotografa, a może ktoś w rodzinie jest amatorem. Kupiłem nie tak dawno "Start 66" i już nim 1 rolkę błony wyrobiłem. Błona do tych aparatów nazywa się 120. miłej zabawy.
@herokmarcin
@herokmarcin 3 жыл бұрын
Witam. Świetne są te filmy na jednym i jak na drugim kanale na YT, jak narazie widziałem wszystkie. :) Może jakiś film o Minolcie, mam XD7 (plus do tego np Rokkor 50/1.7 lub Expert28/2.8 bardzo rzadki obiektyw produkowany dla Minolty) lub Minolte Dynax7 zwaną też Maxxum :) śmiało mogę udostępnić. Pozdrawiam :)
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Minolta XD7 to świetny aparat, i nie miałem przyjemności nią fotografować, Minoltę 7 kiedyś miałem. Z wielką chęcią skorzystam z propozycji, tylko teraz jestem na urlopie, poproszę o maila po 7 września na adres horazy@poczta.fm - pozdrawiam. Paweł
@bettymegami
@bettymegami 3 жыл бұрын
Mogę prosić temat Praktici VLC i obiektywów Pentacon Electric? Bo akurat poluję na taki :)
@przemekm.6810
@przemekm.6810 3 жыл бұрын
Praktica VLC - dobry wybór, szczególnie ze względu na wymienny układ celowniczy. Jedna uwaga, nie wierz ludziom, którzy mówią, że potrzebna jest specjalna bateria do światłomierza. Światłomierz jest ze wskazówką (w odróżnieniu od DTL 3, tam ze względu na układ diodowy musi być specjalna bateria). U mnie chodzi na zwykłym paluszku R6. Niestety, za dobry egzemplarz trzeba dać powyżej 300 zł, a dodatkowe celowniki też nie mało kosztują (od 150 zł, identyczne jak do Exakty RTL 1000), ale moim zdaniem warto.
@amdfanatyk
@amdfanatyk Жыл бұрын
W instrukcji Zenit TTL jest napisane, że zalecają naciągać dwoma krótkimi pociągnięciami zamiast jednym długim bo drugie krótkie daje wyraźny opór i wiadomo wtedy, że zostało naciągnięte prawidłowo. Natomiast o tym, żeby pierścień pod spustem nacisnąć celem zwinięcia filmu tam nic nie ma. Ten pierścień należy obrócić przeciwnie do wskazówek zegara co powoduje odblokowanie zębatek i dzięki temu można zwinąć film korbką. "Specjaliści", którzy tego nie robią potem płaczą, że mają zerwaną perforację. "(2) Releasing the film for rewinding. The Zenith TTL has a locking device which permits rewinding without constant application of pressure. To engage it first press the Shutter Release Button (3) then turn the Rewind Release Ring (4) fully anti-clockwise. Make sure the Ring is turned until no further movement is possible and you'll then be able to rewind the whole film quite freely."
@Analogi
@Analogi Жыл бұрын
Nie czytałem angielskiej instrukcji obsługi - pewnie dlatego nie słyszałem o podwójnym przewijaniu filmu 😀, natomiast w instrukcji do Zenita którą nagrałem na pewno jest o przycisku pod spustem. Co do zrywania filmów przez Zenity, z którym osobiście się nie spotkałem a dużo filmów naświetliłem na różnych Zenitach - to błąd w instrukcji może to tłumaczyć 😀
@amdfanatyk
@amdfanatyk Жыл бұрын
@@Analogi oglądałem film, na którym człowiek obracał ten pierścień pod spustem i pokazywał dlaczego trzeba to zrobić i działało tak jak w instrukcji. Jeśli jest tam jakiś przycisk to może jakaś partia ma inne rozwiązanie zastosowane. Ja o przycisku pod spustem w Zenit TTL nic nie znalazłem ani na YT ani w instrukcjach, które można znaleźć w sieci.
@jaroslawstepien6411
@jaroslawstepien6411 2 жыл бұрын
Super! Czekam na Contaxa!
@Analogi
@Analogi 2 жыл бұрын
Jeden film o Contaxie już jest: kzbin.info/www/bejne/iHixgqqKgblopbM
@mediaexpert92
@mediaexpert92 3 жыл бұрын
Cyfrowy aparat Nikon J 5 review czy warto kupić
@chaha666
@chaha666 3 жыл бұрын
Ja w 'zenitce' zabezpieczałem się przed samoczynnym przestawieniem czułości za pomocą taśmy izolacyjnej. Wyglądało toto, no, tak sobie, jednakowoż działało...
@radek170777
@radek170777 3 жыл бұрын
Mam taką propozycję. Może by tak przerzucić filmy o aparatach analogowych z kanału "fotografia jest fajna" na ten kanał? Było by troszkę łatwiej się odnaleźć. Kilka filmów związanych z tym odcinkiem: Praktica MTL 5 - kzbin.info/www/bejne/hmTSmaN8oLxpidE Zenit TTL - Niestety nie było odcinka, chyba że przegapiłem Zenit 12XP - kzbin.info/www/bejne/Z6u2XmOsgc6nmJY Q&A Zenit + Helios - kzbin.info/www/bejne/a4TMl5KZd7iUqbc Zenit E - kzbin.info/www/bejne/p32bZ56apJ6Bic0
@Brawl_stars_fan391
@Brawl_stars_fan391 3 жыл бұрын
Dziękuję za, jak zwykle, ciekawy film. Ile modeli, tyle opinii. Generalnie wszystkie zenity są super. Niektórzy twierdzą, że najlepszy 12xp. Potwierdzam. Ale najlepsza matówka jest w Zenicie E. Jest czysta, dzięki czemu ładnie chwyta się bokeh przy fotografowaniu. Matówka z klinem, o której Pan wspomniał dookoła centralnego kółka jest mleczna i nie widać dokładnie efektu bokeh w tle. Jestem okularnik i bardziej podchodzi mi czysta matówka. Ale... jak kto lubi. Mam prośbę o zrobienie serii filmów o średniakach. To tygryski lubią najbardziej 😎 Pozdrowienia.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Kilka dni temu nagrywałem instrukcję Zenita 122 - gdyby on był w porównaniu to Praktica by tak wyraźnie nie wygrała, oczywiście kliny jak w 12xp ale całkiem zmieniony licznik zdjęć, który działa! Później, czyli Zenit 212, 312, 412, nic się nie zmieniło - dopiero Zenit KM to był postęp ale czy Zenit KM to "prawdziwy" Zenit? Co do średniaków to na 7 września jest zaplanowana recenzja Lubitela 166B - ale osoby o słabych nerwach proszę o nieoglądanie filmu 😀.
@Brawl_stars_fan391
@Brawl_stars_fan391 3 жыл бұрын
@@Analogi Zenit 122 to też ciekawy aparat. Ale mnie irytował zawsze ten plastik. Ile razy nim cykałem, zawsze się denerwowałem czy coś w nim nie pęknie i mi się klapka nie otworzy. Światłomierz 3 diodowy, ale... kto tam mierzy światło przy Zenicie 😀 Nastawy czasów są tak konkretne i wystarczające, że można strzelać na czuja. Wyższymi modelami nie robiłem, ale 412 miałem w dłoni. Na pewno lepsze plastiki. Bebechy te same. Co do Lubitela, zaparzę sobie melisę przed oglądaniem 😂
@CezariX89
@CezariX89 3 жыл бұрын
Prowadzi Pan fantastyczny kanał! Kilka lat fotografowałem amatorsko lustrzanką cyfrową, a po obejrzeniu filmów z Pana kanałów jestem już w posiadaniu kilku modeli aparatów analogowych, które sprawiają mi wiele przyjemności jak i z wielką nostalgią zachwycają się nimi mój Teść i Ojciec ;) Chciałbym PROSIĆ o PORADĘ. O instrukcje do tych aparatów jest na prawdę ciężko, a nie daje mi spokoju taka myśl: Naciąganie filmu/kliszy powinno się wykonywać przed zamiarem wykonania zdjęcia, czy można to robić np. po wykonaniu zdjęcia i tak z "uzbrojoną/naciągniętą" mechaniką go odłożyć? Czy ma to jakiś wpływ na elementy mechaniczne aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź. PS. Może również ktoś inny z oglądających jest w stanie mi na to odpowiedzieć? Pozdrawiam.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Ja na półkę odkładam aparaty ze zwolnioną migawką, jest w stanie spoczynkowym, mechanizmy (sprężyny) są w stanie "zwolniony" czyli nie naciągnięte, nie odkształcają się - tak dawno, dawno temu uczył mnie instruktor 😀. Co jakiś czas biorę aparat z półki i na "sucho" robię kilka zdjęć po to by mechanizmy się nie zastały. Pozdrawiam
@grzegorzgawron6685
@grzegorzgawron6685 3 жыл бұрын
Super film jak zwykle.Panie Pawle a może by tak zrobić film o Zorki 4
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Lubie fotografować Zorki 4 - na pewno doczeka się swojego filmu 😀.
@mikoajtontor546
@mikoajtontor546 3 жыл бұрын
Przypominam o ile jest to ten aparat o którym myślę że film już o nim nagrany został ale jest na innym kanale tego samego autora: kzbin.info/www/bejne/o6nMmmN_rLWri80
@woczykij6398
@woczykij6398 3 жыл бұрын
Co Pan myśli na temat Minolty x300? Jak wypada na tle chociażby tutaj omawianej Praktici? Będzie to dobry aparat, aby zacząć przygodę z analogami?
@maciekd.8556
@maciekd.8556 3 жыл бұрын
Co myśli Pan Paweł, to być może sam napisze, ale np. według mnie, to aparat IDEALNY! Niby jakiś taki "zabawkowy", niby to "tylko" Minolta, w dodatku model podstawowy... ALE: 1. Wizjer i matówka! OGROMNA i JASNA - tutaj nawiązać walkę mogą tylko topowe Nikony z epoki, a i to nie jest takie pewne! 2. Tryb manualny, ale z cały czas działającą automatyką, "podpowiadającą" własne ustawienia - wszystko na temat, rzut oka i wiesz wszystko, o korektach EV itd. 3. Lekki i poręczny. Adaptery na obiektywy M42 dostępne za grosze. 4. No i żeby było w temacie - poszukaj sobie pod hasłem ZENIT DF-300... ;-) A potem: Seagull, Centon, Soligor 300 MD, Vivitar V50, Samyang DF-400. Minusy: brak podglądu DOF i wartości przysłony w wizjerze (to ma X-500) - ale to w porównaniu do ideału, a nie z Prakticą.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Apart ma być wygodny w używaniu, mieć jasny wizjer z klinami, mieć tryb manualny, może mieć jakiś automat ale nie musi - i te wszystkie parametry Minolta x300. A co do firmy Minolta - to była (niestety - była) jedna z czołowych firm produkujących aparaty i obiektywy fotograficzne.
@woczykij6398
@woczykij6398 3 жыл бұрын
Analogi są fajne, dziękuje bardzo za opinię
@torphePL
@torphePL 3 жыл бұрын
Witam!Świetny film! Mam Fujice STX 2 z Fujinonem 50mm/1.6;) chętnie udostępnię do filmu!
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Z wielką przyjemnością zrobił bym film o aparacie Fuji, mało osób wie, że produkowali aparaty na film (i to całkiem dobre), teraz jestem na urlopie, ale poproszę o maila po 7 września (horazy@poczta.fm). Pozdrawiam. Paweł
@torphePL
@torphePL 3 жыл бұрын
@@Analogi super! Odezwę się i jesteśmy w kontakcie :)
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
W 1992/94 posiadałem taką Fujicę. Obiektywy to standardowa 50 i długi 70 - 200 zoom. Do dziś bardzo miło go wspominam , prosty , niezawodny , lekki i ani jednego problemu. Wzorniczo był bardzo dopracowany. Potem zamieniłem na OM 10 i po kilku tygodniach zacząłem żałować.
@pawek.6611
@pawek.6611 3 жыл бұрын
Chętnie obejrzałbym i wysłuchał zdania na temat Pentaxów LX i 645 ;)
@lesnik5003
@lesnik5003 3 жыл бұрын
Kilka miesięcy temu zacząłem swoją przygodę z fotografią tradycyjną od Zenita 12xp, zrobiłem kilka rolek i stwierdziłem że brakuje mi 1/1000s i dłuższych czasów oraz czas synchronizacji jest dość wolny. Miałem kupić Prakticę, ale kupiłem Minoltę XD7 i naprawdę świetnie się fotografuje tym aparatem, szczególnie w trybie priorytetu przysłony. Jest to konstrukcja godna uwagi, bo jak twierdzi internet była to pierwsza konstrukcja z trybami PASM jakie znamy dziś i jest chyba trochę niedoceniana. Pozdrawiam i dziękuję za filmy jakie Pan tworzy.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Minoltę XD7 - doceniana przez miłośników klasycznej fotografii, świetny aparat - ale to całkiem "inny świat" fotograficzny.
@lesnik5003
@lesnik5003 3 жыл бұрын
@@Analogi Racja, jak była nowa pewnie kosztowała majątek
@Jakub_Jedrzejewski
@Jakub_Jedrzejewski 3 жыл бұрын
Drobna polemika. Przypadkiem mam 5 Zenitów: E, dwa XP12, 11, 122. Część od nowości, żaden zajechany. Aparaty fakt wiekowe; c.30 - 50 lat. Każdy miał / ma awarię (obecnie sprawnie działa tylko jeden XP12; ale i on był naprawiany w okresie gwarancji). Głównie problemy z migawką bardzo skłonną do zacięć / niedomykania. Aparaty bez przerwy trzeba poddawać konserwacji. Czasem wymienić nieszczelną migawkę (płótno przepuszcza) W efekcie będąca w rodzinie od nowości, mająca złą reputację 54-letnia Praktica Nowa B to przy Zenitach wzorzec bezawaryjności. Z drugiej strony gdyby nie fatalna migawka to Zenit nie jest wolny od swoistego uroku :) - mały ale wyraźny wizjer, z dobrym powiększeniem - czytelny choć powolny światłomierz - prosta konstrukcja = serwis tani, czasem nawet możliwy metodą "zrób to sam" - dobrze leży w ręku i przy oku; moim na pewno - ciężar Zenita potrafi być zaletą I nie żebym narzekał. Mimo przesiadki na Nikkormata i F801 nie wygnałem Zenitów z domu. Zawsze można nauczyć się na nich jak działa aparat, np migawka klasycznej Leic'i :)
@karmazynowy_7
@karmazynowy_7 5 ай бұрын
- mały ale wyraźny wizjer, z dobrym powiększeniem - Porównujesz do małpek? - czytelny choć powolny światłomierz - Jeżeli działa. - prosta konstrukcja = serwis tani, czasem nawet możliwy metodą "zrób to sam" - To akurat faktycznie zaleta po psuje się co może. - dobrze leży w ręku i przy oku; moim na pewno - mam porównanie z cegłówką leżą podobnie "dobrze" w dłoni. - ciężar Zenita potrafi być zaletą - Zapewne, po co nosić mniej na szyi jak można więcej. Zenit istnieje nadal w świadomości tylko z powodu nieracjonalnego sentymentu. Nic innego do wyboru praktycznie nie było.
@ukaszkaras1291
@ukaszkaras1291 3 жыл бұрын
Panie Pawle, na początek dzięki za oba kanały, mega dużo mnie nauczyły a filmiki które już widziałem nie raz oglądam ponownie dla umilenia czasu. Czy jako że dalej się "wkręcam" w fotografię analogową przydał by mi się jakiś poradnik jak robić zdjęcia na filmie infrared, jest szansa na taki filmik?? Z poprzednich filmów wiem, że pani Dorota ma to super opanowane ale może dało by rade zrobić jakiś filmik z jakimiś podstawami robienia zdjęć w podczerwieni, jakie filtry, sprzęt itp? Pozdrawiam!!
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Są filmy do podczerwieni - trzeba włożyć film i nic więcej 🙂 (może obiektyw - nie wszystkie się nadają do zdjęć w podczerwieni).
@MrBogus1983
@MrBogus1983 3 жыл бұрын
Mi wygodniej było ostrzyć mikrorastrem w Praktice Super TL niż klinem w VLC3. Zauważyłem, że w moich kadrach jest mało linii, które widać na klinie.
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh 3 жыл бұрын
co do psucia się zenitów to była makabra - miałem jednego zrobiłem dwa filmuy i urwały się tasiemki ciągnące szmacianą migawkę, serwis naprawił zrobiłem dwa kolejne filmy i znów to samo.... wyrzuciłem śmiecia do kosza niestety z obiektywem .. a szkoda - nie przewidziałem że w przyszłości będą cyfrówki z adapterami ...
@panhed_et
@panhed_et 3 жыл бұрын
Byłem posiadaczem nowej kupionej w DDR Praktici ( kupił mój tato) , psuła się, zacinał się transport filmu. Obecnie posiadam Zenit 12 XP z obiektywem Zeiss. Działa jak należy. Pozdrawiam.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Bo najlepsze jest to, że obiektywy są wymienne między nimi 🙂
@Jaklas88
@Jaklas88 Жыл бұрын
Stara dobra szkoła. Niezależnie od tematyki uważam, że warto mieć w doświadczeniu używanie prymitywnych prostych rozwiązań. Chociażby po to by wiedzieć z czym to się je.
@piter8336
@piter8336 3 жыл бұрын
Kawał fajnej roboty, choć trochę tendencyjny - widać, że autor darzy Zenita sentymentem ;) Potraktować za minus Prakticy, to że nie muszę dźwignią naciągu zasuwać prawie 300 stopni jak w Zenicie i twierdzić, że skoro mi się udało nie zerwać filmu przy powrotnym zwijaniu, to takie ryzyko, to żaden mankament, to lekka przesada :) Poza tym warto zwrócić uwagę na skośne położenie spustu w Praktice vs pionowe w Zenicie - dzięki czemu było mniejsze ryzyko poruszenia zdjęcia przy wyzwalaniu dłuższych czasów. No i trzymanie parametrów - np. czasy ekspozycji Zenita, były tylko mniej więcej zgodne z tymi na podziałce - dużo zależało od egzemplarza. Praktica była tu o wiele rzetelniejsza. Do dziś posiadam Praktice L i VLC2 i działają bez zastrzeżen (miałem też B200, ale sprzedałem). Natomiast ostatniego Zenita 19 (chyba najbardziej wypasiony model) wspominam bardzo źle.
@minox5250
@minox5250 3 жыл бұрын
Ciekawy test , jednak (co oczywiście nie było przedmiotem testu) mając obiektywy na M42 nie wybrałbym żadnego z nich tylko Pentaxa Spotmatica.
@marekniemcunowicz2271
@marekniemcunowicz2271 3 жыл бұрын
Dziękuję za film. Co do porównania tych dwóch aparatów to niestety Praktica bije Zenita na każdym polu z wyjątkiem ceny i dostępności. Dodam tylko że Zenit potwornie bał się przegrzania, rozklejała mu się migawka. Miałem Zenita E z TTL miałem tylko raz do czynienia i poza pomiarem światła i kolorem to w zasadzie niczym się nie różniły.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Zenity to w zasadzie od pierwszego do (prawie) ostatniego modelu mało się różniły - ta sama migawka z tymi samymi czasami.
@marcinflees4543
@marcinflees4543 4 ай бұрын
Miałem w młodości zenita 12xp. Zrobiłem trochę fajnych zdjęć ale ogólnie było to totalne dziadostwo.Na starcie musiałem oddać aparat do naprawy bo nie było synchronizacji z lampą błyskową. Wiele kadrów (mam na myśli zdjęcia bez lampy) całkowicie nienaświetlonych. Jakim cudem? Robiłem zdjęcia z dekielkiem na obiektywie? Nastawianie ostrości to tragedia.Słaby wybór czasów - z tego co pamiętam od 1/30 do 1/500 s. W czasach przedinternetowych nie zdawałem sobie sprawy z jeszcze jednej wady zenita - podobno w wizjerze widać tylko 65% tego co znajdzie się w kadrze. Trochę napaliłem się na nowy aparat analogowy który szykuje pentax - mam nadzieję, że nie przesadzą z ceną. Uprzedzając pytania po co? Dla zabawy.
@adamnowak4172
@adamnowak4172 3 жыл бұрын
Podpowiedzi: Leningrad, Kiev 15 Tee (niestety żadnym już nie dysponuję). Nie dlatego, że są jakieś super, że warto je kupić, ale dlatego, że są pewną ciekawostką jak na produkcję "demoludów" z tamtego okresu. W cyklu porad niedrogich aparatów "do kupienia" myślę, że mogłyby się znaleźć ostatnie modele manualnych lustrzanek Yashica - mniej popularna firma niż Minolta, Pentax czy Olympus, jednak to całkiem fajne, małe i lekkie lustrzanki z całkiem fajną firmową optyką (np. ostatnie obiektywy ML, choć zdarzają się "święte wojny" między zwolennikami starszych serii DSB i nowszych ML). Miały bagnet, mało popularny, nazywał się Y/C - jeśli ktoś się zastanawia, skąd to "C" - Contax, to bagnet "Yashica/Contax", czyli za kilkadziesiąt zł (pewnie podobnie do lustrzanek Praktica) mamy dostęp do optyki Contaxa (jeśli nas na nią stać), oraz do "firmowej", plus do pojawiających się na aukcjach obiektywów "firm niezależnych". Kiedyś można było znaleźć adapter umożliwiający zamocowanie obiektywów z gwintem M42 do lustrzanek Yashica, teraz może być z tym trudniej, choć pewnie na jakimś ebay czy aliexpress coś się pojawia. Temat "Yashica" można rozwinąć o starsze modele - miały mocowanie obiektywów gwintowe M42, dokładnie takie jak w Zenitach czy Prakticach (średni format, dwuobiektywowe Yashici to już inna bajka).
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Kieva 15 Tee mam ale nie działa prawidłowo automatyka. Yashica - moja ulubiona FX3 Super 2000 (kiedyś ją odkupię) - robiłem, dawno temu, na filmie test - na zmianę podpinałem Yashinona 50 f/1.9 i Planara T 50 f/1.8 a później kazałem specjalistom zgadywać które zdjęcie zostało zrobione którym obiektywem - i polegli, nie byli w stanie rozpoznać.
@barbarawol-gajewska5915
@barbarawol-gajewska5915 11 ай бұрын
Miałem oba, z oboma problemy z jakością wykonania. Obecnie radziłbym każdy japoński niż ten szajs. Pozdrawiam. Marek
@gregro
@gregro Жыл бұрын
Witam. Marzeniem był Zenit ale szczęściem udało mi się nabyć Practice MTL 50. Kolega miał 5G, drugi BC1. Zenitów sporo przeszło przez ręce, E, ET, TTL, 12XP. Co do trwałości mechaniki Zenita to się nie zgadzam. Niestabilność czasów i częste zrywanie migawki (taśmy). Optyka Pentacona bez porównania do Heliosa.
@grzegorczykgrzegorz
@grzegorczykgrzegorz 2 жыл бұрын
PLC3 już ma pomiar w spuście migawki ;)
@tadeuszmichalski3913
@tadeuszmichalski3913 6 ай бұрын
"Klin'? "Obowiązkowo"? Bo? Tak powiedział Pan Horąży ? Lata używałem Praktici VLC; mając te 2 matówki- zawsze- wybrany był- raster ...
@ksj1065
@ksj1065 3 жыл бұрын
Prosiłbym jeszcze ocenę Kieva 60 TTL. Jedyny kontakt z tym aparatem dał mi ciekawą obserwację: ustawienie czasu otwarcia migawki na 1/1000 sekundy powoduje otwarcie migawki na dowolny czas od 1/1000s do potencjalnie plus nieskończoności.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Chcę zrobić porównanie Kieva 60 z Six-em.
@ksj1065
@ksj1065 3 жыл бұрын
@@Analogi To jeszcze tak z ciekawości: ostatnio w modzie (dziwnej moim zdaniem) znalazła się Mamiya RZ67 (- / PRO I / PRO II / PRO IId) - można ciekaw jestem, czy jest w niej naprawdę coś rozsądnego.
@edwardm67
@edwardm67 8 ай бұрын
Poproszę o instrukcję Panasosic DMC LX100
@Analogi
@Analogi 8 ай бұрын
Ale to jest aparat cyfrowy 😀
@TheKaz44
@TheKaz44 3 жыл бұрын
Podstawowa różnica między tymi aparatami, w czasie kiedy zaczynałem przygodę z fotografią w końcówce lat siedemdziesiątych była taka , że Zenita można było przy odrobinie szczęścia kupić w sklepie Foto-Optyki , a Prakticę tylko pooglądać na folderach reklamowych. Technologicznie to dwa inne światy, co zresztą zostało wypunktowane. Zenit w tym czasie był pierwszym stopniem do świata lustrzanek i chyba większość bardziej zaawansowanych fotoamatorów miała z mim do czynienia. Faktycznie, konstrukcja prosta i dość toporna, wywodząca się z dalmierzowych Zorek , przeznaczona dla szerokiego grona fotoamatorów. Aparaty Praktica zawsze stały wyżej, ale epoka cyfrowa sprowadziła je prawie na ten sam poziom. Za to standardowe obiektywy Helios zrobiły się dość popularne ze względu na specyficzne oddanie nieostrości na drugim planie. Mała uwaga na temat bateryjek. Do Zenita i jemu podobnych w tamtym czasie były używane bateryjki rtęciowe o napięciu 1,35 V. Dzisiejsze odpowiedniki to już 1,5V , inny skład chemiczny ogniwa i inna charakterystyka rozładowania. W Zenicie i Prakticy może się tego nie zauważy, ale w innych aparatach światłomierz czy elektronika aparatu może źle działać, zwłaszcza w końcowym okresie żywota bateryjki.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Pierwszego Zenita kupiłem w sklepie, wszedłem i mogłem wybrać Zenit TTL lub Zenit 11, ale pierwszą Prakticę dostałem (kilka lat później) w ramach rozliczenia za wykonane zdjęcia od człowieka który ją miał, ale nie fotografował.
@adamnowak4172
@adamnowak4172 3 жыл бұрын
Foto-optyki w dawnych czasach to temat sam w sobie na kilka odcinków :) Dość duże śląskie miasto, sklep w centrum - praktycznie nic, to samo miasto, sklep w "mocno robotniczej" dzielnicy - chemia, koreksy na półkach, od czasu do czasu sprzęt na półkach, choć i tak chyba każdy, kto zajmował się fotografią starał się "zaprzyjaźnić" z paniami z "foto-optyki", najczęściej na zasadach znanych ze szkoły, z lekcji o "wspólnotach pierwotnych" (wymiana towar-towar) :D
@krzysztofkaska703
@krzysztofkaska703 2 жыл бұрын
W zenicie czas B plus samowyzwalacz daje ok 2sek.
@krzysztofpawluk335
@krzysztofpawluk335 3 жыл бұрын
O ile pamiętam oba aparaty nie miały gąbki do tłumienia uderzenia lustra i o ile praktica strzelała dość delikatnie to zenit strzelał jak kałasznikow i przy krótkich czasach na statywie efekty były opłakane pozdr
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Kiedyś w jakiejś recenzji spotkałem się z opisem "dźwięk jak uderzenie klapy od sedesu" - ale nie pamiętam czy chodziło o Zenita czy Praktice.
@Brawl_stars_fan391
@Brawl_stars_fan391 3 жыл бұрын
@@Analogi z tą klapą to chodziło chyba o Pentacona sixa 😏
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
😀😀😀
@wuhazet
@wuhazet 3 жыл бұрын
Ja bym dołożył punkt Zenitowi za możliwość blokady czasu B bez konieczności użycia wężyka.
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Tak, przydatna funkcja.
@lechwolanowski4406
@lechwolanowski4406 3 жыл бұрын
lubię robić zdjęcia na czas bo migowe to nie dają tej frajdy kontroli czasu.
@lechwolanowski4406
@lechwolanowski4406 3 жыл бұрын
lubię robić zdjęcia na czas bo migowe to nie dają tej frajdy kontroli czasu.
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 3 жыл бұрын
a zacinające sie kurtyny migawki? i czasy dla lampy blyskowej
@kaka123150
@kaka123150 3 жыл бұрын
i praktica z rynku znika :p zawsze po takich filmikach rosną ceny tych aparatów na allegro i OLX, pamiętam że jeszcze 3 lata temu dało się dostać ładną MTL5 z obiektywem za 100 złotych, dzisiaj 250 to takie minimum a jak coś się pojawi taniej to tego samego dnia się sprzedaje
@namesurename-fotografiaana3168
@namesurename-fotografiaana3168 3 жыл бұрын
INFLACJA :) + malejąca podaż - niezależne od "takich filmików" : )
@kaka123150
@kaka123150 3 жыл бұрын
@Sutello a jakie szkiełko do tego? Monitoruj kolego ile czasu zajmie żeby ktoś ją kupił. Teraz, 9 miesięcy po napisaniu komentarza najczęściej widuje ceny w okolicach 350 złotych za body plus obiektyw, czasem ktoś dorzuca jeszcze jakieś graty w rodzaju paska czy torby.
@kaka123150
@kaka123150 3 жыл бұрын
@Sutello starocie to owszem, tanio, ale MTL3, 5 i 5B stały się hipsterską bańką spekulacyjna
@kaka123150
@kaka123150 3 жыл бұрын
@Sutello starocie to owszem, tanio, ale MTL3, 5 i 5B stały się hipsterską bańką spekulacyjna
@kaka123150
@kaka123150 3 жыл бұрын
@Sutello 250 wciąż zajebista cena za NOS, ale to jest eksponat na półkę a nie żeby tym zdjęcia trzaskać, w momencie odpakowania wartość leci na pysk o połowę
@chaha666
@chaha666 3 жыл бұрын
Aha, jeszcze jeden minus dla wszystkich 'srebrnych' (czyli oprócz modeli serii 'b') modeli 'praktiki' - boleśnie - czasami aż do krwi - wrzynający się w serdeczny palec prawej dłoni wihajster samowyzawlacza. Przynajmniej ja tak miałem.
@ArtFilmStudio1
@ArtFilmStudio1 Жыл бұрын
Popieram wybór praktyki Niemniej jednak proponuje pamiętać że w praktyce występuje usterka która wygląda w następujący sposób film zaczyna zjeżdżać do dołu i klatki naświetlają się na perforacji po prostu jest to usterka mechaniczne tego nie ma w zenicie za to w zenicie rozkleja się migawka
@Analogi
@Analogi Жыл бұрын
Z taką usterką w Praktice nigdy się nie spotkałem, musiała by opuścić się kaseta i negatyw spaść z zębatek rolki prowadzącej a tego nie jestem sobie w stanie wyobrazić :)
@andrzejbulej3635
@andrzejbulej3635 3 жыл бұрын
Zaczynałem od Zenia E, później w DDR kupiłem Prakticę L2 . Obydwa do dziś działają lecz w Praktice dwa razy wymianiałem migawkę a Zenek nie wymagał interwencji serwisu. Pozdrawiam i dziękuję -)
@DorelMormegil
@DorelMormegil 2 жыл бұрын
Aparat może mieć wpływ na zdjecie. Jak spust strzela jak armata i wstrzasa lekko, to przy dlugim czasie bedzie rozmazane foto.
@karmazynowy_7
@karmazynowy_7 5 ай бұрын
Nie zgadzam się zupełnie ze stwierdzeniem, że aparat nie ma wpływu na wykonane zdjęcie. Ma i to ogromny. Spust może chodzić twardo, mieć zbyt długi skok przez co uchwycony moment będzie spóźniony. Lustro może powodować taki odrzut, że fotografie na dłuższych czasach często będą poruszone. To tylko najbardziej oczywiste przykłady.
@jaroslawdabrowski6637
@jaroslawdabrowski6637 3 жыл бұрын
Zenit hym miałem ich kilka ,zakres czasów to była bolaczka najwieksza i przez wiele lat kolejne modele wychodziły z tym prymitywnym zakresem czasów dopiero zenit auto miał ciut więcej czasów. No a migawka głośna jak sieczkarnia. Przesiadlem się na zenita z zorki 5 i zastanawiałem się czy ja jestem mądry czy głupi bo zorka kultura pracy no i zakresem czasów biła zenita na głowę no ale to była lustrzanka to było coś... No a praktiki to i profesjonaliści używali były one niedostępne A jak już to drogie za jedną można było kupić z 5 zenitow
@user-zd5hz1tm8u
@user-zd5hz1tm8u 3 ай бұрын
mój nikon d 300s ma pryzmat , a nie lustra - pozdrawiam
@alexanderpowerman7825
@alexanderpowerman7825 Жыл бұрын
У меня есть оба этих аппарата. Практика, конечно, лучше, чем Зенит. Но, она и стоила дороже, более чем в два раза. Это аппараты разных классов.
@Analogi
@Analogi Жыл бұрын
Kiedyś tak, ale oceniając je dziś to ich cena, przynajmniej w Polsce, jest bardzo podobna :)
@alexanderpowerman7825
@alexanderpowerman7825 Жыл бұрын
@@Analogi В России Зениты, в среднем, стоят 30 - 50 долларов, а Практики стоят 100 - 200 долларов. Возможно, потому, что Зенитов у нас много, а Практик мало. Я сам очень люблю Практику. Я считаю, что это один из лучших фотоаппаратов с резьбой М42.
@Analogi
@Analogi Жыл бұрын
@@alexanderpowerman7825 W Polsce ceny ich są podobne, pewnie dlatego, że mamy bliżej do Niemiec ale też jest trochę aparatów japońskich i to też takich na gwint M42.
@butlaoctu4464
@butlaoctu4464 3 жыл бұрын
Bardzo pan tego zenita oszczędzał. Teraz altix?
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
Będzie i Altix ale "przepychanki" między aparatami są duże i każdy z nich chce już i natychmiast 😀.
@butlaoctu4464
@butlaoctu4464 3 жыл бұрын
@@Analogizawsze może Pan zacząć robić odcinek dwa razy w tygodniu, analogów nie zabraknie. Albo co 5 dni, tyle ile Pan jest w stanie, byle częściej niż raz na 8 dni.
@butlaoctu4464
@butlaoctu4464 3 жыл бұрын
@@Analogi jeszcze do walki można by dopisać "Zorki vs Fed" bo odpowiedź nie jest tak oczywista jak zenit i praktica a kiev jest na tyle inny że się nie nadaje. Albo o samym fedzie bo to fajna seria dalmierzy i kompaktów których ceny zaczynają się od 30zł (chociaż na olx od lipca siedzi późniejsza trójka za darmo) właśnie, i to ciekawe że Fed 3 i Fed 2 które różnią się tak bardzo między swoją wcześniejszą a późniejszą wersją.
@butlaoctu4464
@butlaoctu4464 3 жыл бұрын
@@Analogi No i jeszcze z radzieckich dalmierzy jest sokol i leningrad, dwa tak dziwne że zasługują na własny odcinek, zwłaszcza leningrad chociaż go trudno dostać bo mało go wyprodukowali i najłatwiej na ebayu
@Analogi
@Analogi 3 жыл бұрын
@@butlaoctu4464 Sokała mam i będzie o nim film, Leningrada miałem ale popsutego i nie udało mi się porobić nim zdjęć, ale za to jego młodszego brata czyli Lomo 135BC lubię, a za tydzień będzie film o Voshodzie, też oryginalny aparat 😀.
@jakubbrach1045
@jakubbrach1045 Жыл бұрын
Nie wiem co ludzie mają z tym zakładaniem filmów do Zenita. Mój pierwszy "poważny" aparat to Zenit 122. Nie jestem nawet zaawansowanym amatorem ale NIGDY nie zdarzyło mi się źle założyć filmu do Zenita. Chyba trzeba być jakimś atechnicznym "artystom".
@piotrgawron2034
@piotrgawron2034 5 ай бұрын
Pan poważnie uważa, że aparat który losowo myli się w ekspozycji od 10 do 39 procent nie ma wpływu na jakość zdjęcia ???
@Analogi
@Analogi 5 ай бұрын
Rożnica temperatury wywoływacza o 1°C daje większe różnice.
@beholder2012
@beholder2012 2 жыл бұрын
A po co "na siłę" do Zenita TTL przystawiać "taką sobie" (niezłą, ale bez rewelacji) Praktikę MTL5, skoro można kupić przecież Prakticę BC1 za stosunkowo skromne pieniądze (jakieś 200-300 zł., często razem z obiektywem 50mm). Niektórzy wprawdzie usiłują narzekać na jej "plastikowość" -- ale przypuszczam, że może to mieć znaczenie głównie w przypadku, jeśli ktoś koniecznie chce tym aparatem wbijać gwoździe. Jeśli zaś chodzi o fotografowanie, to nie przeszkadza zbytnio.
@Analogi
@Analogi 2 жыл бұрын
Bo BC1 to by trzeba porównać z Zenitem 19 a takowego nie posiadam :)
@beholder2012
@beholder2012 2 жыл бұрын
@@Analogi nie, nie ma takiego "obowiązku"; po prostu: PO CO "wchodzić" w takiego "przeciętniaka" jak Zenit TTL, skoro można kupić całkiem fajną Praktikę BC1?
@januszfotart5228
@januszfotart5228 Жыл бұрын
Moim zdaniem nie mozna porownywac tych aparatow do siebie. Sa diametralnie rozne. Jesli by nie cena czyli gdyby byly w tej samej cenie to nikt by nie siegnal po zenita. Praktica to klasa wyzej lub wiecej od zenita. Pracowalem na zenitach od modelu e po 12 xp kiedy to pozniej przesialem sie na Praktice mtl 50. Wiadomo ze cena aparatu czyli zenita np 12 xp decydowala o wyborze . Nigdy bym nie siegnal po zenita gdyby nie osiagalna cena za praktice Wowczas praktica byla sprzetem uzywana przez fotoreporterow gazet jesli nie stac bylo na nikona czy canona. Takze to sa dwa swiaty dwie bajki nieporownywalne do siebie moim zdaniem 📸
@piotrang8634
@piotrang8634 2 жыл бұрын
3:52 no jak to nie ma, a migawka? Może mieć całkiem spory wpływ na zdjęcie, na czas synchronizacji z lampą, itp
@jankowalski8188
@jankowalski8188 2 жыл бұрын
4:42 Oczywiście, że widać, że było zrobione Zenitem. Jak? To proste: porysowany film, nałożone klatki, zdjęcie niedoświetlone lub prześwietlone ze względu na nieprecyzyjne czasy, dziwne rzeczy na krawędziach kadru, bo wizjer pokazuje tylko 60% tego, co będzie na zdjęciu, itp., itd... :))
@radoslaw8444
@radoslaw8444 Жыл бұрын
Mi się lepiej robi prakticą
@wwiertus
@wwiertus 2 жыл бұрын
zenita z Praktica w ogole nie mozna zestawiac. Zenit to plucienna migawka skopiowana od Leici z roku 1925 i posiada te same czasy. tyle ze wykonanie ruskie i migawka sie zrywa. Praktica to wlasne rozwiazanie takie jak w contaxie czy nikonie ,pionowa metalowa migawka, niezniszczalna. Precyzja wykonania to tez przepasc, Zenit fabrycznie rysowal film czesto, praktica to gladki swietnie spasowany sprzet, naciag migawki tez przepasc, zenit to gumowa naciag, sroby sie odkrecaja same bo nie sa niczym zabezpieczone. Elektronika w zenicie to zart w porownaniu do praktici, Design to juz indywidualna sprwa . Obiektya Zeisa to chyba nie ma pytan, Zenit to wymagajacy aparat, nic nie dziala poprawnie po czasie, praktica jest pewniejsza. i najlepsze na koniec, w zenicie przez srodek pryzmatu pojawia sie brazowa linia nie do usuniecia, tasma trzymajaca pryzmat sie rorpuszcza na nim. i to dla mnie zamyka temat.
@Analogi
@Analogi 2 жыл бұрын
1. Jest wiele świetnych aparatów z płócienną migawką. 2. Twierdzenie, że w Zenicie zrywa się migawka - tak, sam zerwałem sprawdzając jak to zrobić i wiem, że można zerwać ale albo trzeba zrobić to specjalnie albo być kompletnym jełopem technicznym. 3. Natomiast co do tego, że Zenit rysuje filmy - miałem z tym problem w latach 90-tych, bardzo duży, walczyłem, malowałem, polerowałem, wymieniałem docisk i dziś wiem, ze to nie była ich wina tylko biedy która zmuszała mnie do używania kaset wielokrotnego użytku - dziś używam kaset jednorazowych i moje Zenity NIE RYSUJĄ FILMÓW - a każdy kto twierdzi inaczej to znaczy, że dziś nimi nie fotografuje.
@wwiertus
@wwiertus 2 жыл бұрын
@@Analogi Zenit fabrycznie nowy rysowal Film bardzo czesto przez zla kontrole poprodukcyjna. I to zadna tajemnica nie jest. Zrywanie migawki w zenicie to efekt urzytego materialu, wstazki ktora prowadzi migawke i parcieje z czasem. Dosyc predko ustepujac naprezeniom mechanicznym. Wiec to nie debilem byl urzytkownik ,a raczej produzent. Pewnie ze jest masa wspanialych pluciennych migawek. Leica np. Ale wciaz sa to starsze Konstrukcje niz migawki metalowe. Trwalosc pluciennych tez jest limitowana trwaloscia tworzyw. Mam laice z 1938 i dopiero teraz dostala nowe plutno migawki. Ale Zenit mial zle materialy po prostu.
@w-klgos4231
@w-klgos4231 Ай бұрын
Zenit jest bardziej uniwersalny, bo oprócz funkcji do jakich jest przeznaczony, może służyć do wbijania gwoździ i rozbijania orzechów. Natomiast jeśli chodzi o obiektywy to zdecydowanie bardziej wolę zeissowskiego pancolara 1.8/50 niż topornego heliosa 44M-4, w którym, jak się przysłona otworzy na full, to może w tym stanie trwać uparcie przez cały dzień i można tego nie zauważyć do momentu wywołania filmu.
🎞10 Legendarnych niemieckich aparatów - Fotografia Analogowa
46:46
Fotografia analogowa
Рет қаралды 12 М.
Zenit, prawdziwy aparat [TOWARY MODNE 40]
14:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 129 М.
THEY WANTED TO TAKE ALL HIS GOODIES 🍫🥤🍟😂
00:17
OKUNJATA
Рет қаралды 20 МЛН
Survival skills: A great idea with duct tape #survival #lifehacks #camping
00:27
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 4 МЛН
Самое Романтичное Видео ❤️
00:16
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 4,7 МЛН
🎞 Praktica BMS - Fotografia Analogowa
18:52
Fotografia analogowa
Рет қаралды 2,9 М.
🚩 Historia firmy PENTAX - Fotografia jest Fajna
34:36
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 18 М.
🎞 10 aparatów które zmieniły świat (fotografii) - Fotografia Analogowa
38:22
🚩 3 mistakes when buying a new camera - Photography is cool
15:46
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 9 М.
🚩Q&A Zenit i Helios - Fotografia jest Fajna
21:39
Fotografia jest Fajna
Рет қаралды 16 М.
Zenit 12XP How To Use (Operating)
6:28
Hamesh
Рет қаралды 18 М.
🎞 Hasselblad kontra Kiev - Fotografia Analogowa
40:43
Fotografia analogowa
Рет қаралды 10 М.
🎞 Zenith KM plus - the last Zenith - Analogue Photography
25:19
Fotografia analogowa
Рет қаралды 14 М.
ОБСЛУЖИЛИ САМЫЙ ГРЯЗНЫЙ ПК
1:00
VA-PC
Рет қаралды 1,4 МЛН
Спутниковый телефон #обзор #товары
0:35
Product show
Рет қаралды 2,2 МЛН
YOTAPHONE 2 - СПУСТЯ 10 ЛЕТ
15:13
ЗЕ МАККЕРС
Рет қаралды 181 М.
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 26 МЛН