Tam gdzie jest Bartek jest wiedza i pasja. Bardzo go lubie. Dziekuje za zaproszenie Bartka.
@Janek-Ай бұрын
Super podcast, jeden z moich ulubionych tematów - skuteczna nauka. Dużo rzeczy mnie zaciekawiło - tłumaczenie na anegdotach, konkretnych przykładach dużo mi rozjaśnia. Jak to by uczyć się w wielu kontekstach - w hałasie, biegu, przy kimś. Kocham słuchać o nauce w Anki, dlatego kursy i chyba wszystkie dotąd odcinki na YT z tym powiązane z udziałem Bartka odhaczone :)
@magdalenazarebczan445323 күн бұрын
Dziękuję za film.
@patricoooooo27 күн бұрын
1:42:10 Miałem dokładnie takie same wyrzuty sumienia! :D Dobrze wiedzieć, że jednak przeglądanie fiszek w autobusie itp. jest OK.
@Quesoamarillo2 ай бұрын
Jestem jednym z tych, których Bartek zaraził Anki. Tyle, że ja wpadłem w manię zapamiętywania. Wszystkich fiszek już zrobiłem prawie 18000. Codziennie powtarzam około 700. :-)
@W-S-6-92 ай бұрын
I jakie masz efekty?
@Quesoamarillo2 ай бұрын
Uważam, że można naprawdę sporo zapamiętać. Mam 52 lata, jestem po ciężkiej operacji guza mózgu a Anki i zapamiętywanie nowych rzeczy jest dla mnie świetną terapią. Uczę sie trzech języków i geografii w ten sposób. Do tego tworzę fiszki z różnymi ciekawostkami, które chcę zapamiętać I naprawdę dużo w ten sposób zapamiętuję.
@jarot99272 ай бұрын
No dobra tylko jak powienem tego użyć np w nauce języka?skoro nie mogę zapamiętać czegoś to co powtarzam np 50 razy i wtedy klikam że zapamiętałem?
@Quesoamarillo2 ай бұрын
Jeśli chodzi o języki to ja zapamiętuję całe zdania. Jeśli nie mogę jakiegoś zdania zapamiętać w jednym dniu to klikam żeby pokazało mi je w następnym i tak to niestety jest, że niektóre zdania zapamiętujemy po drugim trzecim dniu a niektóre po dwóch tygodniach w zależności od trudności.
@jarot99272 ай бұрын
@@Quesoamarillo dzieki😀
@arkadiuszblicharski23002 ай бұрын
Zaraźliwe,inspirujące.Fajnie byłoby wsiąść do tego pociągu.
@kkkk57732 ай бұрын
Kup kursy Bartka i jedź przed siebie. Ja jkbc mam i polecam
@januszgoyzniak2762 ай бұрын
Pozdro, zasięgi i wszystko jasne. PS. Bartek myślałem że trening umysłu w moim wieku (53l), się już nie przyda ale powoli przekonujesz mnie że chyba warto, choć jeszcze się zastanawiam...
@kkkk57732 ай бұрын
Nie ma nad czym. Im więcej wysiłku umysłowego tym lepsza starość - chociażby z tego powodu warto
@gosiasos44112 ай бұрын
Mam 55 i poszłam do szkoły na opiekuna medycznego dla....... starszych ludzi 😂😂😂
@Ptasiemleko2 ай бұрын
Ciekawe, że Marcin Maskow Kowalczyk, prawdziwy mistrz sportów pamięciowych i rekordzista w rozwiązywaniu kostki Rubika, w tym z związanymi oczami, a układał tak nawet 50 kostek jedna po drugiej, ogłosił jakiś czas temu, że przerzuca się na naukę języków i jak łatwo miało mu to wychodzić. Było to parę lat temu. Miał wrzucać na kanał swoje postępy. Zaczynał od hiszpańskiego. Efekt jest taki, że całkiem wyczyścił swój kanał ze wszystkich filmów. Czyli metoda Loci jednak nie ma tego przełożenia na realne życie. Można tak się bawić z zapamiętywaniem liczby Pi. 😂 Inna sprawa, że część ludzi ma afantazję czy hypofantazję i żadnego pałacu pamięci sobie nie wyobrażą. Swoją drogą sam przerobiłem ze 3 tysiące fiszek na memrise i nic z tego nie pamiętam.
@Quesoamarillo2 ай бұрын
@@Ptasiemleko Marcin Maskow Kowalczyk niejednokrotnie podkreślał, że on zapamiętuje mnemotechnikami swoje informacje, ale na bardzo krótko i jak ich nie powtarza to je zapomina. To jest naturalne. Nie pamięta ani tych kostek ani liczby Pi, której wartości nauczył się kilku tysięcy po przecinku. Ty też zapomniałeś fiszki bo przestałeś je powtarzać :-)
@Ptasiemleko2 ай бұрын
@Quesoamarillo nauczyłem się 3 tysięcy, ciągle to przerabiałem, został jeszcze tysiąc z tej serii, ale już nie widziałem sensu tego męczyć, bo w żaden sposób te, których się niby nauczyłem, nie przekładały się na znajomość języka. W zasadzie najlepsza metoda to czytanie książek w danym języku, ale ja niestety tak mam, że i temat, i dana książka muszą mnie wybitnie interesować. Nie jestem w stanie się zmuszać do czytania czegoś. Zwłaszcza, że mam afantazję. Więc czytam tylko jakieś non fiction. Ale i tak dalej jest to tylko wiedza pasywna. Marcin miał zmienić podejście i podejść do tego profesjonalnie.
@Quesoamarillo2 ай бұрын
@@Ptasiemleko ale żeby czytać interesujące książki w miarę bezboleśnie to trzeba znać język co najmniej na poziomie B2. Czyli trzeba znać około 5000 zwrotów a tych najlepiej nauczyć się właśnie z fiszek. Słabo się czyta książkę jak się nic nie rozumie. :-)
@andrzejkowalski16302 ай бұрын
Każdy filmik Bartka odnawia hype na Anki i powrót na odkopanie mielonych od roku tysiące słów z angielskiego
@O.ELA.ELA-g4e2 ай бұрын
Bez przesady z alkoholem. Gdyby był paskudny, nikt by go nie pił, a jednak są wielbiciele nawet bimbru. To znaczy, że nie można Anki ustawić na inną częstotliwość, na przykład co 3 dzień? Ciekawią mnie tacy ludzie jak Kasparow. Znają się perfekcyjnie na jednej rzeczy, a w innych bardzo przeciwnie. Wydawało mi się kiedyś, że umysł błyskotliwy w jednej dziedzinie jest błyskotliwy ogólnie, to znaczy więcej rozumie niż przeciętny człowiek. Czy politycy szkolą się na takich kursach? Chodzi mi o to czy mają taką super pamięć czy jednak czytają, odsłuchują z jakiegoś urządzenia? Na przykład tacy MM, JK, DT potrafią mówić jedną-dwie godziny. Oni mają wprawę, ale inni mniej znani niekoniecznie i też potrafią mówić długo. Ilu zagadnień/ kierunków uczy się Pan na Anki? Czy bierze Pan coś na dobrą, sprawną pracę mózgu, czy to jest wrodzone? Nie chodzi mi o kawę. Specjalści ćwiczą nawet, gdy są zmęczeni, niewyspani, głodni. Czy umysł ćwiczy się w podobny sposób, aby w każdej sytuacji pamiętał nauczone? Czy na Anki można sobie dodać lub odjąć któreś zagadnienia, jeśli przestało pasować czy coś? Uczy się Pan od kilkunastu lat - czy to ma jakiś koniec? Ja nie zapamiętują tak samo wszystkiego. Jedno wchodzi mi łatwo, drugie z oporem, trzecie wcale. Czy to znaczy, że coś u mnie nie działa, czy raczej chodzi o poziom mojego zainteresowania? Jan Englert powiedział w wywiadzie, że obecnie dzieci nie potrafią zrozumieć ze słuchu. Muszą jednocześnie słuchać i czytać. Nie pilnuje się tego i nie zwraca uwagi. No i rosną takie wybrakowane, a co dopiero uczyć się.