Poza niepodważalną wartością merytoryczną rozmowy, jestem zachwycona jej klimatem. Dzieki Panowie!
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Dziękujemy czerwieniąc się :)
@babschicorn68895 жыл бұрын
Wywiad rewelacyjny! Uswiadomiliście mi mnóstwo rzeczy, które miałam w podświadomości, z których korzystałam ale nieświadomie, co upośledzało w pełni korzystanie z zalet tych technik. Sama nauczyłam się niemieckiego do poziomu B1, dopiero poszłam na kurs, zaczęłam naukę zawodu technicznego w Niemczech, gdzie musiałam każdego dnia poznawać mnóstwo zagadnień z chemii, fizyki, mechaniki, komputerów, CAD, metalurgii. Na koniec miałam prezentację i rozmowę w języku fachowym. Komisja zaczęła sobie stroić żarty, że powiedziałam coś głupiego, jak blondynka, tylko, że od razu ucięłam, wytłumaczyłam, a kopary im opadły. Na koniec bili mi brawa i wielokrotnie gratulowali, tak byli zadowoleni. A jeszcze jedno. Przypomniało mi się jak zdawałam na prawko, bałam się okropnie, ale udawałam wyluzowaną. I ta technika, o której mówiliście " przejąć kontrolę nad egzaminowanym". Nie wiem skąd się to wzięło w mojej głowie, ale jak po placyku, zapytał czy mam jakieś pytania, zadałam mu jedno, a później znów pyta, czy mam pytania, a ha " czy jest Pan gotowy na jazdę ze mną" z miną od ucha do ucha, jakbym na jakieś rodeo się wybierała, a egzaminator nie mógł się powstrzymać od śmiechu. To było to. Wyrwałam mu broń z ręki.
@PodcastCharyzmatyczny5 жыл бұрын
Dziękujemy ślicznie! :) Kurde, to naprawdę są motywujące historie. Mam wrażenie, że niektórzy z nas trochę naturalnie są w stanie wyciągać wnioski z tego co działa, a co nie - tak jak Ty :) Historia z egzaminu - dokładnie o to chodzi, żeby wybić kogoś z roli. Powodzenia!
@babschicorn68895 жыл бұрын
@@PodcastCharyzmatyczny dziękuję i nawzajem.
@joannap53704 ай бұрын
Rozbawiłaś mnie z tym egzaminatorem na prawko 😅
@Nes92_3 ай бұрын
@@joannap5370mnie tez hahahah super historia
@monikam38977 ай бұрын
Wspanialy wyklad, dziękujemy ❤
@ktosktosiowaty3 жыл бұрын
Czyli nie ja jedna jestem takim dziwadłem które kolekcjonuje wiedzę z bardzo wielu dziedzin. Poza paroma drobnymi różnicami ( nie pasuje mi Anki ani podobne systemy, ale uwielbiam mapy myśli, które są skuteczne jedynie dla ludzi ze specyficznym oprogramowaniem mózgu, ale nie robię ich tak jak proponował Buzzan) dostrzegam mnóstwo podobieństw w podejściu do zdobywania wiedzy. Świetny materiał do usystematyzowania wiedzy o zdobywaniu wiedzy:)
@PodcastCharyzmatyczny3 жыл бұрын
Potwierdzamy - nie jesteś dziwadłem :) Dzięki wielkie za komentarz i wszystkiego dobrego ;)
@joannap53704 ай бұрын
Świetne ! 👍😃
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Kursy Bartka Czekały 🔹 Vocabulary Labs - Jak samodzielnie opanować dowolny język w błyskawicznym tempie? universeofmemory.pl/o-kursie-vocabulary-labs/ 🔹Experts Incubator - Jak samodzielnie zdobyć wiedzę ekspercką i uczyć się efektywnie? universeofmemory.pl/jak-uczyc-sie-szybko-efektywnie/ 🔹Kurs trychologiczny "O jeden włos za daleko - Dowiedz się, jak zapobiegać, zatrzymywać oraz odwracać łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn? - universeofmemory.pl/o-jeden-wlos-z-daleko-kurs-trychologiczny/
@rozaxzy83892 жыл бұрын
dziękuję za Twą wiedzę❤❤
@kornelia9613 Жыл бұрын
Bardzo tego potrzebowałam i jestem bardzo wdzięczna za ten materiał. Bardzo dziękuję ❤
@PaniAnna262 жыл бұрын
Za tydzień mam egzamin dyplomowy, dużo materiału do ogarnięcia.😝 Bardzo dziękuję za ten podcast ! 💚
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Trzymamy kciuki za egzamin i powodzenia! :)
@PaniAnna262 жыл бұрын
@@PodcastCharyzmatyczny dziękuję!😁
@izas84312 жыл бұрын
😁🥰yhym dziękuję bardzo za ten wywiad ( glos poprostu ciarki) nadajacy do medytacji ;)
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz :)
@Radocha-k3y Жыл бұрын
Często słucham podkastow przed snem. Twoich będę unikać, bo ten dżingiel na koniec był koszmarny. Całość ciekawa.
@sylwiajankowska23852 жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
My również dziękujemy za słuchanie!
@michabernaczek32992 жыл бұрын
Nic mi tak ostatnio nie otworzyło tak oczu jak wiedza Bartka.
@toinspiracja Жыл бұрын
Ja z kolei polecam kursy szybkiego czytania i naukę mind mapping. Wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na kursy. Można wypożyczyć książki Tony Buzana i je przerobić gruntownie. Dla mnie to była super zabawa pamięcią. Każdy powinien na sobie przetestować czy mu podejdzie. Mi te metody pomogły na studiach w nauce. Podkreślanie też ma sens, tylko trzeba wiedzieć jak to robić....
@joannabrandt31722 жыл бұрын
Mapy myśli mogą służyć do zapamiętywania, jesli odpowiednio się je tworzy... Jeśli do notowania używamy kolorów, emocji skojarzeń, humoru to jak najbardziej można zapamiętać materiał odpowiednio zanotowany... Jeśli mapy myśli są nudne i płaskie to trudniej zapamiętać co na niej zanotowano.
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Tutaj też mamy na myśli czasochłonność, bo robienie takiej mapy to nie jest hop-siup i zajmuje bardzo dużo czasu :) Chociaż sam wykorzystuję mapy myśli do strukturyzacji pytań do wywiadów.
@krystynajacek90022 жыл бұрын
2 m-ce biorę wit.C lipo+5ml tj.1000 mg.Nie jestem pewna czy to dobra dawka.ważę 50 kg.Przypadkowo dowiedziałam się,że mam 4 mm guzek na płucach.Za 2 m-ce dowiem się dopiero co to jest.Dziękuję za pomocny materiał i pozdrawiam 😘
@joannabrandt31722 жыл бұрын
Tak poza tym jestem podekscytowana przekazanymi tu informacjami🙂
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Dziękujemy!! :)
@opowiedzmiswojahistorie.5287 Жыл бұрын
Bartek to jak Sherlock Holmes medycyny i dietetyki. :)
@aniab-j5262 жыл бұрын
Metformina😉 zaskakujące jest, że endokrynolog nie wziął tego pod uwagę. Zaskakujące też że nie analizował pobocznych informacji. Polskie towarzystwo diabetologiczne i polskie towarzystwo endokrynologiczne ogromną wagę przykładają do czytania aktualnych publikacji, a ta kwestia jest fundamentalna.
@zenonpompka2 жыл бұрын
Dzięki
@joannaem91402 жыл бұрын
Mega. Tylko jedno - herbata herbacie nierówna :) Wielki dzięki!!!
@ConstructiveMinds1002 жыл бұрын
Chciałbym zapytać się gościa co sądzi o krótkim pięciominutowym filmiku Expert i czy matematykę traktuje jako ważną czy coś nie ważnego, coś co świat intelekualistow mógł by się pozbyć raz na zawsze.
@ola.kiepura2 жыл бұрын
A jaki podcast o negocjacjach wysłałeś Bartoszowi? :)
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
To chyba była rozmowa Michała Szafrańskiego z Wojtkiem Woźniczką :)
@ola.kiepura2 жыл бұрын
@@PodcastCharyzmatyczny dziękiii!
@annakotwica19122 жыл бұрын
Jestem ciekawa jakie zdanie Bartek ma o bardzo ostatnio popularnych sketchnotkach, notatkach wizualnych itp. pomagają, jest sens sie tym zajmować (takie notowanie pochłania sporo czasu)?
@joannabrandt31722 жыл бұрын
Wiedza teoretyczna o szydełkowaniu nie oznacza, że jesteśmy dobrzy w szydełkowaniu...
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Pełna zgoda!
@arkadiuszwooszkiewicz10492 жыл бұрын
Słucham drugi raz. Tym razem cisnę notatki:D
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Super! Miło nam słyszeć i trzymamy kciuki za wykorzystanie wiedzy :)
@marzenabuszka8514 Жыл бұрын
Metoda Paula Dennisona zakłada picie wody w celu doeneretyzowania komórek nerwowych (kationy, aniony)
@Madeleine.....2 жыл бұрын
Tylko jak powiedzial Einstein ,nauka dawno poszla w zlym kierunku i dziala przeciwko czlowiekowi.A badania naukowe sa czesto finansowane przez koncerny spozywcze. Mamy 21 wiek a oni nadal nie potrafia(nie chca) leczyc chorob przewleklych.
@PodcastCharyzmatyczny2 жыл бұрын
Dlatego Bartek też dużo pisze o tym jak odrzucać nierzeczowe badania.
@andrzejmutrynowski6201 Жыл бұрын
Choroby przewlekłe to duży problem dla milionów, a gigantyczny interes dla wybranych! ps. punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia jak powiedział Jacek Kuroń siadając w fotelu ministra. Pozdro
@aniab-j5262 жыл бұрын
Nie należy zalecać odstawiania warzyw zawierających goitrogeny, bo zawierają wiele wartości odżywczych, a prawidłowe ich przygotowanie znacznie zmniejsza zawartość tych substancji. Warzywa które poddano mrożeniu, a potem ugotowaniu mają ich już bardzo mało. Ponadto jazdy człowiek powinien mieć odpowiednią podaż jodu, co w dobie soli hodowanej nie powinno już być kłopotem.
@prawicowyotaku68863 жыл бұрын
A mi by się przydało szybkie czytanie. Nie do nauki bo zgadzam sie z wami ale do czytania trywialnych książek. Lubię czytać czasem jakąś ciekawą opowieść
@PodcastCharyzmatyczny3 жыл бұрын
Nie pamiętam, czy w podcaście zostało to powiedziane, ale Tim Ferriss poleca na błyskawiczne przyspieszenie czytania to, żebyś palcem/ołówkiem nadawał sobie tempo czytania. Czyli po prostu "pokazujesz" sobie co masz czytać. Trzymamy kciuki :)
@jj-mr7bl2 жыл бұрын
😃😃😃😃😃
@Katarzyna-Maria4 ай бұрын
Wszystko super, jednak czy cała soja nie jest GMO ? A jeśli GMO, to nieprzydatna. Poza tym, świetnie wykazano jak ogólna wiedza z wielu dziedzin zazębia się i jaką ma wartość jako całość połączona kropkami.
@MultiKoliber Жыл бұрын
Mnie zastanawia jedna rzecz. Jeśli my z kazdej książki, podcastu czy jakiejś inne dawki informacji mielibyśmy robic fiszki i wykorzystując np. Anki mielibyśmy powtarzac te porcje informacji wtedy, kiedy ta apka nam to podpowiada, to czy nie dojdziemy w koncu do punktu, ze nic innego nie bedziemy robic, jak tylko powtarzac te fiszki? :D
@PodcastCharyzmatyczny Жыл бұрын
Nie mam czasu odpisać na ten komentarz, bo tworzę/powtarzam fiszki
@Zosia91216 ай бұрын
Ale tak ogólnie to "ulżyło" mi. Byłam przekonana, że mam jakąś demencję, Alzheimera ukrytego od zawsze, skoro tak malo pamiętam z przeczytanych książek. Przecież to niemożliwe "tępy mózgu", żeby ci w głowie zostało pięć informacji jak te książke niedawno czytałam. A tu się okazuje że to jest normalne😃. Ps. Od zawsze robiłam intuicyjnie notatki z książek.
@walkiria78514 жыл бұрын
Bardzo fajny podcast, praktyczne porady, zgadzam się w wielu kwestiach ALE nie zgodzę się z tym, że nadmierne spożycie soli nie wpływa na wzrost ryzyka chorób sercowo naczyniowych, wpływa i jest to wiedza powszechna, odsyłam do publikacji, jest mnóstwo dużych badań na ten temat. Stanowisko WHO - zalecane ograniczenie spożycia soli kuchennej do 5g/ dobę, promowanie nieprawdziwej wiedzy że sól nie ma wpływu na nadciśnienie tętnicze wydaje się być szkodliwe. Druga sprawa- metformina a nie metmorfina.
@BartoszCzekala4 жыл бұрын
Witam serdecznie! (1) Dziekuje za poprawe przejezyczenia. (2) Jesli chodzi o sol, to mamy do czynienia z mala probka populacji, ktora zle reaguje na wieksza ilosc soli, najprawdopodbniej ze wzgledu na polimorfizmy genetyczne, ktore zostaly juz dosc dobrze poznane, wiec nie ma Pani racji. To natomiast, ze WHO zajmuje jakas pozycje nie ma nic wspolnego z tym czy jest to prawda. Przypominam, ze na przestrzeni lat, wiele organizacji tego typu twierdzilo, ze palenie jest zdrowe, tluszcze typu trans są cacy albo, ze tluszcze nasycone sa be, mimo ze jedyne badania, w ktorych to wykazano, to badania, w ktorych tluszcze nasycone byly mieszane z weglowodanami (patrz cykl Randalla), co jest fatalnym bledem dietetycznym. Jako fun fact wspomnie rowniez, ze American Diabetes Association zajelo 40 lat, zeby w swoich rekomendacjach napisac, ze najlepszym sposobem kontrolowania cukrzycy jest wyciecie weglowodanow, co stalo sie w styczniu tego roku. Nie znaczy to, ze wyciecie weglowodanow bylo zlym pomyslem 10 lub 20 lat temu. Organizacje zmieniaja swoje stanowiska bardzo wolno. Polski odpowiednik tego towarzystwa zlozony z 80 profesorow wciaz uwaza, ze przy tym schorzeniu mozna jesc do 60% weglowodwanow, byle zlozonych. Innymi slowy, prawda wyplywajaca z badan naukowych jest wyznacznikiem samym w sobie, a nie stanowisko jednej czy drugiej instytucji. (3) A propos soli, moglbym powklejac swoje badania, ale rzucam wyzwanie. Jesli sol jest niezaleznym czynnikiem promujacym nadcisnienie, prosze o wrzucenie linków do badan, ktore Pani przeczytala, ktore: (I) nie są badaniami epidemiologicznymi i kohortowymi - nie ustalaja one przyczynowosci (II) są randomizowane (III) mają odpowiednią probke statystyczna. Z chechia przeczytam, bo pomimo bycia dietetykiem, sam takich badan nie widzialem. Widzialem natomiast takie, ktore potwierdzaja, to co mowie. W danej probce statystycznej mamy najczesciej do 10% osob, ktore wykazuje duza responsywność na sol. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
@walkiria78514 жыл бұрын
@@BartoszCzekala no dobrze, przyjmuję wyzwanie i spróbuję (chociaż z pewnością nie jestem tak biegła w czytaniu, porównywaniu i analizowaniu badań jak Pan), także proszę śmiało wyrażać swoje wątpliwości,potraktuję to jako fajną zabawę w której mogę się czegoś nauczyć- w tym wypadku czytania i analizowania publikacji. A więc co Pan powie na to www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004937.pub2/full
@BartoszCzekala4 жыл бұрын
@@walkiria7851 Bartek starczy :) Bardzo mi sie podoba takie podejscie - "Strong opinions held loosely". Wiec po pierwsze - swietny dobor badania. Meta-analiza badan randomizowanych i wiekszosc oceniana wedlug skali GRADE. To prawdopodobnie najlepsza meta-analiza, ktora wyszla w ciagu ostatniej dekady dotyczaca soli. A teraz a propos uwag. Nie chce robic pelnej analizy, bo zajeloby to duzo czasu i pisania, wiec ogranicze sie do tematu spornego. Prosze zwrocic uwage, ze bez wchodzenia w metodologie badania widac wyraznie, ze lwia czesc pacjentow to "hypertensive patients". To u nich efekt ograniczenia soli jest bardzo widoczny. I tu nie ma sie z czym klocic. Jedyne, co w takich badaniach mozna dodac, to u takiej grupy WSZYSTKO, co dobre wplynie na ich cisnienie Jesli zostawimy spozycie soli na wysokim poziomie, a zwiekszymy spozycie magnezu - cisnienie spadnie. Jesli zwiekszymy ruch - cisnienie spadnie. Damy wiecej warzyw - cisnienie spadnie. Mowimy jednak o chorej populacji. Prosze zwrocic uwage na wahanie cisnienia u "normotensive patients". Wahania sa w granicy bledu statystycznego. Pomijam rowniez to, ze wartosc p value rozni sie od grupy do groupy, co wyklucza wyciagniecie jedniznacznych wnioskow i jest wada tego badania. Dodatkowo, srednie cisnienie poczatkowe "normotensive patients" wynosilo 127/77. 120/80 jest okreslane jako graniczne cisnienie normatywne. Warto miec wiec w pamieci, ze 127/77 jest nie normatywne, lecz powyzej formy. Tym samym, nawet normotensive patients, mieli lekko podwyzszone cisnienie mimo, ze ograniczenie soli przynioslo prawie zerowe efekty. Tl;dr W schorowanej populacji na pewno ograniczenie soli pomaga. Jak wspominalem, glupota jest natomiast zalecanie tego calej populacji poniewaz nie ma to prawie zadnego wplywu na ich cisnienie, co potwierdza chocby ta meta-analiza. Przy pacjentach normotensywnych ograniczenie soli zaczyna przy ilosc mniej niz 2 g wplywac negatywnie miedzy innymi na insulinoodpornosc i uklad laknienia. Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane :)
@PodcastCharyzmatyczny4 жыл бұрын
@@BartoszCzekala @Walkiria Muszę powiedzieć, że bardzo mi miło czytać TAKI poziom komentarzy. Wzajemny szacunek i wymiana badań naukowych jako argumenty. To jest najwyższy poziom komentarzy na YouTubie. Dziękuję Wam! :)
@a.k462311 ай бұрын
Who to chyba żaden autorytet w obecnych czasach
@Zosia91216 ай бұрын
Rozmowa super ale po prostu NIE DA SIĘ tego słuchać bo reklamy są CO 5 MINUT! dramat😡
@kobietawczerni..........1368 Жыл бұрын
Anki pro , czy to to samo ?
@kairat280 Жыл бұрын
Brak mi widoku człowieka i jakichś tabelek. Wzrok jest tu całkiem wyłączony. A człowiek uczy się również przez Wzrok
@PodcastCharyzmatyczny Жыл бұрын
W nowych odcinkach już jest wizja
@jmg2958 Жыл бұрын
1:00:00
@Pysia.to.belja.4 жыл бұрын
Reklama Anki. Najdłuższa jaką słuchałam, a to, że zawiesza system i trzeba poświęcić przy niej czas, to nikt nie mówi.
@PodcastCharyzmatyczny4 жыл бұрын
Dodam tylko, że Anki nie płaciło nam za reklamę :) A tak poważnie, to Bartek uważa Anki za najlepszy darmowy system do optymalizacji nauki.
@bleszkens3 жыл бұрын
Ja używam i nie mam problemu, dla mnie najlepsza aplikacja do nauki. Jeśli chodzi o darmowe ;)
@marios-jw9zb3 жыл бұрын
Wszędzie poświęcamy nasz czas moja droga, to inwestycja a na zyski przyjdzie czas. Daj czasowi czas Pozdrawiam serdecznie :)
@danutabiaogrecka99722 жыл бұрын
Czy mogę prosić jakiś link do Anki? Przydałby się też jakiś filmik jak z tej aplikacji korzystać. Chyba, że już gdzieś jest. Z nowymi technologiami mi pod górkę stąd prośba 😌
@aniab-j5262 жыл бұрын
Ja używam od lat. Myślę, że min 15... Mnie pasuje. Czas zainwestowany w tworzenie fiszek zwraca się z nawiązką w mojej ocenie. Nie warto uczyć się szybko i zapomnieć.
@jj-mr7bl2 жыл бұрын
@zofiaciesielska81052 жыл бұрын
Dlaczego w tym filmiku dykcja p. Bartosza Czekała jest piękna, czysta a w innych bardzo brakuje mnie słów p. Bartka, bo są jakby przyciszone czy połykane, prawie w każdym zdaniu, dwa czy 3 słowa. To b. utrudnia rozumienie wielu zdań. Dziękuję za ewentualną odpowiedź.