Kontakt w sprawie chronografu z Polski: SERVICE@LMBR.PL LMBR.PL Artykuł na Blogu: www.omnisarma.pl /173v
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
Kupiłem lmbr
@007RAVAL3 жыл бұрын
10:32 Tak na marginesie - dopplerowski pomiar prędkości nie polega na pomiarze czasu tylko pomiarze różnicy częstotliwości fali nadanej i odbitej.
@OmnisArma3 жыл бұрын
Prawda.
@tadeuszniedzwiecki41483 жыл бұрын
Doceniam ten odcinek , zwłaszcza profesjonalny komentaż o przekroju urządzeń - poszukiwałem takich informacji w sieci i nie znalazłem. Natomiast ok. rok temu kupiłem demonstrowane urządzenie na podczerwień, w przekonaniu , że jest to sprzęt dedykowany do wiatrówek itp. Testowałem go przy użyciu głównie czarnoprochowca, oczywiście od razu wpadłem na to,że ma nie być masywnych przybitek i potwierdzam niezłą według mnie dokładność. Główna trudność polega na wąskiej przestrzeni skutecznego pomiaru, co wyszło i w tym teście, oraz ryzyku postrzelenia urządzenia. Dodam, że przy odległości ok 3metrów wpływ kaszki i dymu jest już znikomy. Pozdrawiam
@OmnisArma3 жыл бұрын
Są wersje do pneumatyki i broni palnej. Grunt, że działają.
@Amigo-a447 ай бұрын
Dosyć mętnie omówiona zasada działania tych przyrządów i to wszystko.
@BruceLee_PL3 жыл бұрын
Jak zwykle fajny i ciekawy materiał wyjaśniający w ludzi sposób trudne zagadnienie.
@OmnisArma3 жыл бұрын
Cieszę się w takim razie.
@michmiga13 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy materiał, pomiar prędkości ma duże znaczenie szczególnie w strzelectwie pneumatycznym gdzie w Polsce mamy limit 17J a zawody ft czy HFT gdzie mamy limit angielski 16,3 J
@PiotrPiowelWeltrowski3 жыл бұрын
Na razie łapa w górę szybki komentarz obejrzę i sie dowiem czegoś ciekawego później. Pozdrawiam!
@OmnisArma3 жыл бұрын
👍
@katejot22743 жыл бұрын
Jak zmierzyć prędkość pocisku metodami domowymi: Poziomy drążek obracany przez silnik o znanej liczbie obrotów. Na drążku dwie okrągłe tarcze papierowe, jedna tarcza (np.) metr od drugiej, wspólnie wirują. Lufa umocowana poziomo, równolegle do wirującego drążka. Strzelamy tak, żeby pocisk przeszedł przez obie tarcze, blisko brzegów obu tarcz. Reszta oczywista: pomiar kąta, prędkość kątowa tarcz, kalkulator, itd. Pewnie znane :-)
@OmnisArma3 жыл бұрын
Dodaj analizę błędów pomiarowych do teoretycznej koncepcji. Wtedy okaże się czemu już nikt tego nie robi.
@katejot22743 жыл бұрын
@@OmnisArma Nie mam złudzeń, co do tej metody. Ale może ktoś ma wentylator, trochę szpargałów i baaardzo chce zmierzyć prędkość pocisku :-) Mała dygresja: pierwszego udanego pomiaru prędkości światła dokonano za pomocą silnika i wirującej tarczy. Błąd tego pomiaru nie był wcale duży.
@kwintotrn16373 жыл бұрын
Piekło i szatani . Wiedza dla bardziej zaawansowanych strzelców . Mimo wszystko dobrze jest się czegoś ciekawego dowiedzieć , i przy okazji zobaczyć jak to działa w praktyce . Pozdrawiam ;)
@urlichwichmann64563 жыл бұрын
Wg mnie to jest materiał na podobnym albo wyższym poziomie niż prezentują słynne i profesjonalne kanały zza oceanu. Na żadnym nie usłyszałem o innych narzedziach niż chronograf, a jedynie Paul Harrel ostrzegał, że pomiar chronografem wyraźnie zależy od warunków.
@BigFil3593 жыл бұрын
Sprytnie. Koment dla zasięgu.
@OmnisArma3 жыл бұрын
👍
@EverynyanSan3 жыл бұрын
Strzeliłem w radar i nie działa czy to może być jakaś wada fabryczna? Pozdrawiam! koloryzowane
@kamiladamczyk47103 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@OmnisArma3 жыл бұрын
👍
@Tomek-Mocny3 жыл бұрын
Super odcinek. Planowałem zakup chronografu. Chyba pomogłeś mi się zdecydować. Pozdrawiam.👍
@OmnisArma3 жыл бұрын
Oby się przydało ale polecam zajrzeć na blog. Tam dopisałem kilka słów po rozmowie z autorem LMBR.
@Tomek-Mocny3 жыл бұрын
@@OmnisArma Dzięki
@piotr-u1h9 ай бұрын
Pytanie. Jeśli ustawimy w torze 2 chronografy (wersja pierwsza dziś omawiana ) powiedzmy na 1start a potem w odległości np.-3m i 5m a uzyskany pomiar 1, 2, i 3 środkowy wrzucili w kalkulator energii gdzie podajemy masę i średnią prędkość z czego uzyskamy otrzymaną energię powinniśmy otrzymać w miarę uśredniony wynik? Pozdrawiam
@OmnisArma9 ай бұрын
Nie wiem. Ten opis jest bez sensu. Średnia energia na dystansie 3 m też jest bez sensu.
@piotr-u1h9 ай бұрын
Dzięki za odpowiedż...to była tylko sugestia i dotyczyła raczej domowych metod. Pozdrawiam.@@OmnisArma
@edtix3 жыл бұрын
Fala sondująca radaru jest falą elektromagnetyczną czy akustyczną? Wydaje mi się, że w takich urządzeniach używa się fal radiowych, a zatem przybitka nie powinna być przez to urządzenie rejestrowana. Bardzo fajny odcinek. Chętnie dowiem się więcej o tym cacuszku :)
@janossowski14903 жыл бұрын
oczywiście jest to fala elektromagnetyczna, ale pytanie jaka. prawdopodobnie podczerwona, na pewno nie radiowa bo za słabo by się odbijała. Akustyczna to ma niewielki sens bo miała by porównywalną prędkość do samego pocisku, a często mniejszą ;)
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
Dzień dobry, prosze Pana przy ustawianiu chrono r2h gdy chcemy zmierzyć ek oraz prędkość śrutu wiatrowkowego wprowadzamy w ustawieniach jednostkę metryczną czy imperial?
@OmnisArma2 жыл бұрын
To zależy co ma wyjść. Po naszemu, czy po ich.
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
@@OmnisArma po naszemu ma być do 17J, bo potem to już nie jest wiatrówka tylko broń pneumatyczna. I lepiej najpierw kupić chrono a potem dopiero zamówić "wiatrówkę"
@OmnisArma2 жыл бұрын
Żeby wyszły dżule - jednostka metryczna, miernik musi być ustawiony w jednostkach metrycznych, czyli metrach (na sekundę).
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
@@OmnisArma Dziękuję, ustawiłem, fajny jest ten chronograf i bardzo przydatny, właściwie to konieczny w tym kraju bardziej jak wiatrówka. Szkoda że limit jest max do 17J, mógłby być chociaż do 25.
@adamsnieg3 жыл бұрын
Możesz podać źródła gdzie jest opisanie to zjawisko. Jakoś nie mieści mi się w głowie, że po opuszczeniu lufy pocisk jeszcze przyspiesza.
@OmnisArma3 жыл бұрын
W książkach? Maiłem naprawdę wrażenie, że to wszyscy wiedzą. Gazy są wypluwane strumieniem o dużej energii i popychają pocisk (tak jak robiły to w lufie). Oczywiście szybko się rozprężają, więc nie trwa to długo.
@cinek77d233 жыл бұрын
👍🏻
@OmnisArma3 жыл бұрын
👍
@roj_jeferson3 жыл бұрын
Mateusz, nie za bardzo rozumiem dlaczego pocisk po opuszczeniu lufy mógł by jeszcze przyspieszać - po jej opuszczeniu gazy prochowe już na niego nie działają, ale opór powietrza już tak - na logikę powinien zwalniać zaraz po opuszczeniu lufy. Gdzie tu jest haczyk ?
@OmnisArma3 жыл бұрын
Nie herezjuj, bo piszesz, co Ci się wydaje. Gazy są wypluwane strumieniem o dużej energii i popychają pocisk (tak jak robiły to w lufie). Oczywiście szybko się rozprężają, więc nie trwa to długo.
@roj_jeferson3 жыл бұрын
@@OmnisArma Tak, dokładnie tak - napisałem jak to widzę, nie twierdząc że kłamiesz. Potrzebowałem tylko wyjaśnienia Twojej teorii.
@ldziekan3 жыл бұрын
Gazy prochowe nadal działają, niejako "z rozpędu". Podobnie w oceanie przy ujściu rzek są wody niezasolone. Prędkość wyrównania zasolenia uzależniona jest od wielkości przepływu wód w rzece.
@EverynyanSan3 жыл бұрын
jeśli nie ma znaczenia po co robi się korone lufy?
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
Każdy dzieciak z podstawówki jest w stanie obliczyć? Ha, dziś studenci mają problem z tabliczką mnożenia
@OmnisArma2 жыл бұрын
Też prawda.
@MsLiextreme3 жыл бұрын
Mnie bardzo ciekawi o ile pocisk traci prędkość po przeleceniu przez np cegłe lub płyte zwykłej stali budowlanej 😁
@meganstanisz3 жыл бұрын
w przypadku cegły to zależy, jaka to cegła, jak przygotowana, jakiej jakości tworzywo, jaką technologią wytwarzana, czy ze słojami, czy pustak, a może z komorami regularnymi lub nieregularnymi, czy szamotowa, a może klinkier, a może jeszcze inna 🤔 można by tu filozofować. 😂 😉
@MsLiextreme3 жыл бұрын
@@meganstanisz zwykła czerwona cegła tak jak z piosenki.lub zamku w Malborku albo kościoła w Częstochowie albo starego domu albo dworca kolejowego 😁
@meganstanisz3 жыл бұрын
@@MsLiextreme wiesz bo obecnie te cegły to takie cegły, że nie cegły. :) Dlatego ważne jest aby precyzować jaka cegła, a najlepiej jeszcze z jakiego okresu 😂 bo technologia się zmieniała i mieszanki modyfikują cały czas.
@okiemmysliwego14353 жыл бұрын
siemka to Ty siedzisz na meczach siatkówki ze suszarką?
@meganstanisz3 жыл бұрын
człowieku wiesz ile ja bym dała, by Mateusz zechciał na mecz siatkówki pojechać ? 😂 ale niestety to nie jego klimaty. Ale spokojnie z suszarką mierzymy prędkość uszakom i jeleniom 😉
@okiemmysliwego14353 жыл бұрын
@@meganstanisz 👍😁ok. Zapraszam do Kędzierzyna na Zakse 😁
@alfredkowalski68963 жыл бұрын
A MAGNETOSPEED?
@OmnisArma3 жыл бұрын
Przecież był.
@The96565763 жыл бұрын
Strzelcy dzielą się na tych co przestrzelili polski produkt i na tych co od razu kupili labradar :)
@yaso0069 Жыл бұрын
Ja tylko postrzeliłem. Nadal działa :)
@szeryf2153 жыл бұрын
Miało być o fedarm ie 😁
@meganstanisz3 жыл бұрын
Trzeba nagrać wpierw 😉 jak skończymy remont studia
@szeryf2153 жыл бұрын
Nie doczekamy się , nam remont studia nie przeszkadza 😁
@meganstanisz3 жыл бұрын
@@szeryf215 no ale jak nie masz gdzie to jak nagrać 😂 no już bez przesady, doczekacie nieco cierpliwości 😉
@szeryf2153 жыл бұрын
@@meganstanisz taka piękna sceneria za oknem :D
@meganstanisz3 жыл бұрын
@@szeryf215 ale wiesz, to jest tak jak z moim zaglądaniem do silnika w samochodzie... co maskę podniosę to zaraz grad napiernicza za kołnierz 😂
@nn3x Жыл бұрын
Zasada działania i optyka współczesnych chronografów do 300zł niczym nie różni się od tego zaprezentowanego w filmie poza dorobioną filozofią. Rozumiem że to odcinek sponsorowany i nie wiem ile kosztuje chronograf z filmu, ale domyslam się że dużo wiecej, skoro trzeba do niego dorobic otoczkę bo inaczej się nie sprzeda. Pomiar prędkości można równie skutecznie wykonać na odcinku 1 cm, ważne żeby ten centymert był stosownie zmierzony do oczekiwanej dokładności pomiaru.
@OmnisArma Жыл бұрын
Jak trochę podniesiesz swoją wiedzę o prowadzeniu pomiarów, to pogadamy. Na razie smęcisz bez pojęcia i dorabiasz filozofię o sponsorowaniu, bo nie ogarniasz podstaw tematu.
@nn3x Жыл бұрын
@@OmnisArma Czyli kiedy pogadamy? Jak zrobię dziesiąty czy piętnasty swój chronograf? Nie Tobie oceniać moją wiedzę. Twoją możemy pooceniać, bo nagrałeś film o tym, że słyszałeś "że coś w trawie piszczy".
@gmareko3 жыл бұрын
strzela? strzela, leci? leci. i na h. drazyc temat :D
@OmnisArma3 жыл бұрын
Żeby trafić.
@Gryzli813 жыл бұрын
@@OmnisArma Szach-mat 🤣👍
@meganstanisz3 жыл бұрын
Wiesz w czasach gdy ludzie jeszcze nosili fikuśne galoty i gacie powodowały, że ich zad wyglądał jak namiot cyrkowy, wierzono, że to Bóg kule nosi i nie masz żadnego wpływu na wynik pojedynku pistoletowego. Tak więc leci leci, ale teraz nawet trafia 😉
@gmareko3 жыл бұрын
czy nikt z wzas sie nie skapnal ze probowalem sobe zazartowac? kazdy ma kija w d..?
@meganstanisz3 жыл бұрын
@@gmareko ale kto tu jest poważny ? Bez przesady 😉 za bardzo dosadnie wziąłeś mój komentarz. 😂 chyba poniedziałki nikomu nie służą.
@chomic763 жыл бұрын
prędkość początkową pocisku? v0=0, coś nie tak z tą nazwą.Zmieniając punkt względności można przyjąć, że v0=v naboju w momencie startu. Chyba chodzi o średnią prędkość?
@OmnisArma3 жыл бұрын
Nie filozuj. Doczytaj albo dooglądaj.
@chomic763 жыл бұрын
za chwilę - tak mnie to ugotowało - jakbyś powiedział świat się kręci, ale jebać to.
@Blejk_Karington3 жыл бұрын
To i jak teoria bo nie bardzo jest gdzie to u nas praktycznie stosować. Nie ma ogólnie dostępnych strzelnic o osiach 1km i więcej. Może sprowadzenie tego do świata wiatrówek miałoby jakieś praktyczne zastosowanie bo dystanse powyżej 50m to już są longszoty.
@krzywusala3 жыл бұрын
Polski chronograf? No to wchodzisz na stronę producenta i wygląda jakby polskiego klienta kompletnie zlekceważył. Przykra i dziwna praktyka coraz częściej spotykana niestety.
@meganstanisz3 жыл бұрын
często niestety spotykane, ale wynika też z faktu, że rynek zbytu na Polsce jest często nieopłacalny, bo ludzie demonizują Twój produkt, bo "kolega powiedział, że to g... bo on używa niemieckiego" itd. Niestety Polacy sami się o to starają, by producenci w PL szukali zbytu gdzie indziej, bez słuchania, że za drogie itd. :(
@krzywusala3 жыл бұрын
@@meganstanisz ehh ta nasza polska mentalość
@meganstanisz3 жыл бұрын
@@krzywusala niestety. Ja sama swoje produkty kieruje na rynek zagraniczny, bo na Polskim wiem, że ceny zostaną uznane za wysokie, nie ważne że bubel z chin o 5 zł tańszy już jest ok, a produkt wykonany od zera w PL ręcznie już niestety będzie ogień z tyłków, że drogo, bo powinno być niemalże za darmo. 💁 tak to już w tej Polsce jest.