31. Życie z ADHD | Michał Kuryłek | Andrzej Silczuk Podcast | 2024

  Рет қаралды 4,897

Andrzej Silczuk Podcast

Andrzej Silczuk Podcast

Күн бұрын

Пікірлер: 31
@SandyBezBana
@SandyBezBana 3 ай бұрын
Chciałabym dodać że ta zwana moda itd jest bardzo krzywdząca dla osób które faktycznie cierpią z powodu adhd czy depresji. Ponieważ środowisko bagatelizuje problem i wyśmiewa takie osoby twierdząc że wmawiają sobie problem właśnie dlatego że taka jest moda i teraz każdy to ma.
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@SandyBezBana dokładnie tak! 🙌🏻
@agakicia7712
@agakicia7712 3 ай бұрын
Też się z tym zmagam.
@pietras1984r
@pietras1984r 3 ай бұрын
To teraz czekamy na rozmowę z dr Jarosławem Jóźwiakiem.
@eugzz4901
@eugzz4901 3 ай бұрын
Fajna ta rozmowa, Kuryłek rządzi!
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
Tak, jest super Gościem!
@OgarnijChateZadhd
@OgarnijChateZadhd 3 ай бұрын
Jeszcze nie słuchałam, ale już daję znać, że to dobrze, że rozmawia się o ADHD też z mężczyznami. Tak trochę poszło w tę stronę, że o ADHD w dorosłości mówi się głównie w kontekście kobiet, albo - kobiety są zapraszane do opowiedzenia o swoim ADHD. Pewnie dlatego, że nie mówiło się o nich w dzieciństwie. Dobrze, żeby się to wyrównało:) PS. Dzięki za fajną rozmowę u Przemka Górczyka - poleciłam ją w swoim podcaście:) Do usłyszenia:)
@dorotakaczmarska7753
@dorotakaczmarska7753 3 ай бұрын
Ale fajny chłopak :) dziękuję za ciekawy wywiad ❤
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
:))))
@mamamtasas1
@mamamtasas1 3 ай бұрын
Good Job
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@mamamtasas1 :)
@petit_grimpereau
@petit_grimpereau 3 ай бұрын
po przesłuchaniu poprzedniego odcinka byłam pod wrażeniem rzetelności i wyważenia wypowiedzi w tym gorącym ostatnio temacie (w sumie jak zwykle na tym kanale;)). jednak tutaj czuję niedosyt. rozmowa była jak najbardziej ciekawa, jednak moim zdaniem nie pokazywała wcale jak ADHD potrafi dezorganizować życie wespół w zespół z niewspierającym otoczeniem. osobiście do mnie trafia określanie ADHD jako cechy, która może rozwinąć się w różnych kierunkach zależnie od tego, jak człowiek zostanie zaopiekowany. może stać się źródłem siły i sukcesów, a może być przyczyną cierpienia. dlatego tak ważna jest edukacja :)
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@petit_grimpereau dlatego mając ten niedosyt zdecydowałem się zaprosić specjalistkę do kolejnego odcinka, który jest już dostępny :)
@MANEYmotorsport
@MANEYmotorsport 3 ай бұрын
Panie Doktorze, uważam, że nazywanie ADHD „cechą” jest nieodpowiednie, szczególnie w kontekście osób, które zmagają się z poważnymi skutkami tej choroby. ADHD może wywoływać ogromny chaos w życiu zawodowym, osobistym i rodzinnym, zwłaszcza gdy jest niezdiagnozowane, więc bagatelizowanie tego problemu wydaje mi się niewłaściwe. Porównywanie ADHD do cechy, która ma "plusy", przypomina mi mówienie o rzekomych korzyściach z niepełnosprawności - np. dostępu do miejsc parkingowych bliżej wejścia, łatwiejszego miejsca siedzącego w komunikacji czy dotacji z PFRON-u. Trudno to jednak uznać za zalety w obliczu realnych trudności, jakie niesie niepełnosprawność. Podobnie jest z ADHD - to nie jest „zaleta”, lecz choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Pana podejście do farmakologii różni się od tego, co słyszałem u innych specjalistów. Zachęcam słuchaczy, by poznali też opinie innych lekarzy, aby mieć pełniejszy obraz tego schorzenia i jego leczenia.
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@MANEYmotorsport dziękuję za komentarz i głos w dyskusji:)
@paulinasiwek8568
@paulinasiwek8568 2 ай бұрын
To ja z chęcią podłącze się pod dyskusję i ja widzę to tak, że jednak adhd nie jest chorobą, a zaburzeniem, a w odniesieniu do medikinetu - jego stosowanie nie "leczy" adhd, a w pewien sposób wpływa na objawy - docelowo powinniśmy dążyć do tego, żeby osoba wykształcila odpowiednie schematy zachowania i radzenia sobie z tymi trudnościami, a nie wybierała szybszą drogę, która jednocześnie ściąga trochę odpowiedzialności, bo w końcu nie trzeba nad niczym pracować. Medikinet nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, szczególnie kiedy jest łączony z innymi substancjami czy jest brany latami. I ja osobiście widzę też taką jego wadę, że nawet jeśli pacjent nie odczuje poprawy w koncentracji czy ogólnym funkcjonowaniu związanym z adhd, to niejednokrotnie będzie chciał kontynuować używanie go, chociażby ze względu na jego wpływ na dopaminę. Ponadto adhd nierzadko idzie w parze z innymi zaburzeniami, co z jednej strony faktycznie sprawia, że taka osoba ma ciężej, żeby się ogarnąć w życiu, a z drugiej strony może dać osobom o określonych cechach osobowości dobrą wymówkę na to, dlaczego im się w życiu nie udało, jednocześnie odwodząc ich właśnie od włożenia tej pracy w naprawę swojej sytuacji. I o ile uważam, że każdy pacjent powinien mieć możliwość wyboru sposobu leczenia i brania tylko leków, jeśli nie ma ochoty czy możliwości na terapię, tak podoba mi się bardzo podejście dr Silczuka, bo fajnie jednak zastanowić się nad tym, czy aby nie wybieramy drogi na skróty i czy na pewno w naszym przypadku taki sposób leczenia będzie najskuteczniejszy i najlepszy. A co się zrobi z tą wiedzą to już każdego indywidualna decyzja i wydaje mi się, że jeśli są osoby, które pomimo bardzo dużej pracy nad sobą odczuwają korzyści z brania tych leków - to nic, tylko cieszyc się, że są :)
@DipSterno
@DipSterno 3 ай бұрын
Michał jest osobą idealnie zaopiekowania ze swoim ADHD, myślę że 99% adhadowcow nie ma tyle szczęścia.
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
o tym tylko sam Michał może się wypowiedzieć, ale zgadzam się, że życzymy wszystkim osobom cierpiącym odpowiedniego zaopiekowania
@agakicia7712
@agakicia7712 3 ай бұрын
Podkreślę, że w pewnych miejscach w kraju na terapię na NFZ czeka się około dwa lata.
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
niestety tak, liczmy na to, że ten system się poprawi, m. in. poprzez eliminację dubli (zapisów w różnych miejscach, bez pojawień się)
@agakicia7712
@agakicia7712 3 ай бұрын
Ok, liczymy że system się poprawi. Co zatem z osobą, która zostanie zdiagnozowana przez psychiatrę i nie stać jej na terapię? Ma nie dostać leku? Uważam, że w takim przypadku psychoedukację jesteśmy w stanie przerobić sami. Dużo treści jest dostępnych i wychodzę z założenia, że jednak większości z nas zależy na poprawie funkcjonowania.
@agakicia7712
@agakicia7712 3 ай бұрын
Może chociaż jakiś program psychoedukacji w ADHD powinien być finansowany ze środków publicznych i dostępny np. grupowo dla osób z diagnozą.
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@agakicia7712 tak właśnie powinno być
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@agakicia7712 pracuję nad tym, żeby w cyklu moich odcinków dać jak najrzetelniej dostęp do edukacji. Następny odcinek (już nagrany) zrobiłem z autorytetem i specjalistką w tej dziedzinie
@jusnow5531
@jusnow5531 3 ай бұрын
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
@@jusnow5531 🩵
@ukaszgasiewicz931
@ukaszgasiewicz931 3 ай бұрын
🎉
@magdalenasikora9545
@magdalenasikora9545 3 ай бұрын
Czasem decydujesz się na terapię długotrwałą przez lata ale potem masz poczucie ze to nie to, albo nie zupełnie to i ze problemy z którymi się zgłosiłeś pozostały. Chodzi mi o to że sama decyzją o terapii nie rozwiązuje problemu,,
@AndrzejSilczukPodcast
@AndrzejSilczukPodcast 3 ай бұрын
terapia to proces, czasami po prostu mimo lat terapii nie jesteśmy gotowi by podejmować zmiany, cierpliwości
@swietamajorka124
@swietamajorka124 24 күн бұрын
Nie zgadzam się z prowadzącym podcast. Dr nauk med. powinien opierać się na rzetelnych badaniach. Tym czasem z filmu wybrzmiewa własna teoria że lek typu medikinet nie powinien być stosowany przy ADHD. Otóż zaburzenie neurorozwojowe ADHD najlepiej leczyć łącząc psychoterapię z farmakologią i dotyczy to pacjentów, którzy tego wymagają na podstawie przeprowadzonej diagnozy z psychologiem. Tym czasem autor filmu generalizuje, wprowadzając widzów w błąd. Brakuje tutaj informacji, że leki muszą być stosowane i wynika to z jasno określonych wskazań. Sprawdziłem, że autor filmów nie specjalizuje się w leczeniu ADHD więc tym bardziej uderza fakt, że wypowiada się nie mając do tego kompetencji.
@SandyBezBana
@SandyBezBana 3 ай бұрын
🎉
S04E25 Główka precz, reszta hasa - uzależnienia i kompulsje - O Zmierzchu
1:24:35
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
Jak psychoterapeuta pracuje z pacjentem? | Wojciech Stefaniak
1:40:54
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 14 М.
Umysł Ferrari z hamulcami malucha - OPEN EDU 6 | Jak zrozumieć ADHD?
1:15:11
Platforma Edukacyjna Nauczycieli
Рет қаралды 45 М.
Co zrobić, jeżeli nie wiesz co dalej z Twoim życiem? | dr Roman Solecki
1:43:02
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 44 М.
ADHD - supermoc czy przekleństwo? | dr Kajetana Foryciarz
1:54:55
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 65 М.