A DART űrszonda | #60 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL

  Рет қаралды 71,760

Űrkutatás magyarul

Űrkutatás magyarul

Күн бұрын

Egy stadion méretű aszteroida tart a Föld felé, a becsapódás látszólag elkerülhetetlen! Mit tesz a NASA? Nem, Bruce Willis most nem sokat tudna segíteni, ezért inkább egy szonda szándékos becsapódásával próbálják eltéríteni pályájáról az égitestet.
De mi ebből a mese, és mi az, amit valóban útjára indítanak november végén a mérnökök?
A becsapódás képei;
• KisOkos #30 | A DART...
Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul

Пікірлер: 196
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
A szonda 2022.09.27. 01:14-kor a terveknek megfelelően becsapódott! Videó az ütközésről; kzbin.info/www/bejne/p3ecgqquacx8iMU
@Lexendary87
@Lexendary87 3 жыл бұрын
Szuper, mint mindig! Armageddonos elemzést támogatom én is!
@Superberci
@Superberci 3 жыл бұрын
Én is örülnék :)
@Azrodoth
@Azrodoth 3 жыл бұрын
Jöhet egy kis könnyed mozi elemzés, értő szemmel :D
@jozsefszegedi4035
@jozsefszegedi4035 3 жыл бұрын
Addig nem alszok, amíg meg nem kapjuk! 🤗
@lakleon
@lakleon 3 жыл бұрын
Mint mindig, nagyszerű volt a videó, és ha nem ég ki teljesen az agyad az Armageddonos elemzés közben, szerintem azt is mindenki szívesen fogadná :)
@scubazola
@scubazola 3 жыл бұрын
Már előre várom a továbbfejlesztett ionhajtóműről szóló epizódot. Nem keveset olvastam már az ionhajtómű témában, de a továbbfejlesztés mivoltja is érdekel és az is, hogy Te milyen megfogalmazást hozol össze a forrásaidból. Kíváncsi lennék miért terjed el ilyen lassan, miközben nagyon hatékony. A munkásságodért minden elismerésem.
@dickcage1
@dickcage1 3 жыл бұрын
+1
@akosgeleta7461
@akosgeleta7461 3 жыл бұрын
+1
@KoczorSzilard
@KoczorSzilard 3 жыл бұрын
+3
@angyalosib
@angyalosib 3 жыл бұрын
🙌
@Cmt7890
@Cmt7890 3 жыл бұрын
+2
@attilaferencz5350
@attilaferencz5350 3 жыл бұрын
Jó ebédhez szól a szonda! :) Köszönjük a munkádat, csak így tovább!
@XtalCukee
@XtalCukee 3 жыл бұрын
9:05 a robbantásos módszernek nem az lenne az értelme, hogy több darabra szakítsa az aszteroidát/üstököst, pont ellenkezőleg! A lényege az lenne, hogy (amennyire lehet)egyben maradjon és csak a mozgásienergiáját csökkenteni annyival, hogy a keringési pályája úgy változon, hogy az ne keresztezze a föld keringési pályáját! Mellékesen jegyzem meg, hogy elég "kicsi" (de halálos) méretű test esetén, egy eléggé "nagy" hatóerejű hidrogénbomba, akár el is "párologtathatja" a célpontot...ahhoz hogy ez (az atomi por) újra akkora együttessé álljon össze, ami veszélyezteti a földi létet "igen hosszú" ideig tartana.
3 жыл бұрын
Én adnám azt az Armageddon elemző videót, sőt! Lehetne akár a bolygós sorozat mellett egy ilyen külön sorozat is, hogy időnként előveszel 1-1 filmet / sorozatot, és kielemzed, szerintem anyag lenne bőven (jó, rossz filmeket vegyesen, Gravitáció, 2001 Űrodüsszeia, Interstellar, stb).
@szektolo3195
@szektolo3195 3 жыл бұрын
Ötlettnek nem rossz, 1-2 éve, egy másik magyar csillagászattal foglalkozó csatorna ezt már megtette és egész jó volt, de szerintem valahogy ez nem illene bele ennek a csatornának a profiljába, de akár még jól is elsülhet. És a Galaxis útikalauzt stopposoknak, bárhol, bármikor, bármeddig :D
3 жыл бұрын
@@szektolo3195 Galaxis útikalauz elemzés? Azt akarod mondani, hogy lehetséges, hogy az űrben nem röpködnek bálnák, meg cserép petúniák? :D
@szektolo3195
@szektolo3195 3 жыл бұрын
@ , de de léteznek, és a bisztromatikai hajtómű és az MVP pajzs is :))
@zoltankomloci6815
@zoltankomloci6815 3 жыл бұрын
@@szektolo3195 melyik csatorna volt? Rákeresnék.
@szektolo3195
@szektolo3195 3 жыл бұрын
@@zoltankomloci6815 remélem az Űrkutatás magyarul csatorna ezt nem veszi rossz néven, hogy be másolom a linkeket, végülis a csillagászatban nincs konkurencia, minden kutató intézet megoszt a többivel minden infót.kzbin.info/www/bejne/e3uVkGeGadJnjrs kzbin.info/www/bejne/f3rFnmSfib-gjqc egész érdekes mind a 2
@dNUKERb
@dNUKERb 3 жыл бұрын
Húú ez nagyon deep volt. :) Belegondolni, hogy egy szikla mit képes művelni más égitestekkel, köztük az élettel teli Földünkkel, finoman szólva is hátborzongató.
@janosbodola1765
@janosbodola1765 3 жыл бұрын
Piszkosul jó videó, lehengerlő minőségben! Köszönjük! Az Armageddonos alázást támogatom! :P
@PzkpfwIVB
@PzkpfwIVB 3 жыл бұрын
WOW! Elképesztően király rész lett ismét! 😁
@JanosifjRuzsa
@JanosifjRuzsa 3 жыл бұрын
Szuper rész volt ez is. Akkor szerdán reggel magyar idő szerint 7:20 perckor van a start ha jól látom. Annak idején a Cassinit is ugyanigy végigkövettem. Ezt is szeretném :) Ha esetleg lenne vmi live közvetités, az jó lenne. A Nasa oldalán biztos lehet követni. De ott nem lesz magyar kommentár.
@EcchiEdric
@EcchiEdric 3 жыл бұрын
Az ion hajtómű jó téma egy következő videóhoz. :-)
@csabakiss1122
@csabakiss1122 3 жыл бұрын
Várom az Armagedonos részt!!!! A Szirmaival csinálnátol még nagyobbat szólna.
@Videkimen
@Videkimen 3 жыл бұрын
Pont Peter Wright van az indexképen.a kedvencem! Köszönet! 😄
@onesoldierfromSulaco
@onesoldierfromSulaco 3 жыл бұрын
Armageddon kritikát mindenképp!!! 😁 15 voltam, mikor ment a mozikban és már akkor egetrengető baromságnak tartottam a film 95%-át! Persze mindenki el volt ájulva, hogy hú meg ha, meg brúszvilisz! A mai napig traumát okoz! 😀 És sajnos nagyon kevés olyan emberrel találkoztam, aki hasonlóan kritikus eme remek alkotással kapcsolatban! 😐
@Tiberiusz
@Tiberiusz 3 жыл бұрын
Én is kritikus vagyok, de azért az amerikai filmek többsége "halivúdi tucatfilm" rengeteg baromsággal. Pl. fa bútort használnak fedezéknek gépkarabély, vagy egyéb fegyver ellen, hangtompító használatát nem hallják meg 5 m-ről, a defibrillátor újra indítja a szívverést, stb.
@zsombor1212
@zsombor1212 3 жыл бұрын
Szia. Engem mindenképpen érdekelne egy olyan rész ahol az Armageddon "hibáit" elemzed. Mostanában nagyon rákattantam a Térség(The Expanse) című sorozatra, a könyveket is kiolvastam. Ha esetleg arról is lenne szakmai vélemény, nagyon érdekelne. Amúgy, ha nem ismered, ajánlom. Nagyon jó sorozat.
@ataalma3551
@ataalma3551 3 жыл бұрын
Az első három rész meglepően hiteles. Igazi Asimov fíling. Látszik hogy volt tudományos tanácsadójuk. Aztán mikor átvette az Amazon, akkor csapnivaló lett. Fölírtam ezt is Jeff Who számlájára :)
@zsombor1212
@zsombor1212 3 жыл бұрын
@@ataalma3551 Az túlzás, hogy csapnivaló. Valamennyire igazodik a könyvekhez. Ott is vannak sajnos ilyenek, hogy nagylevegő és átlibbenünk egyik űrhajóból a másikba. Mint tudjuk az itteni régebbi videóból, ez nem igazán lehetséges.
@ataalma3551
@ataalma3551 3 жыл бұрын
@@zsombor1212 A könyvet nem olvastam. De amugy a sztori is nagyon ellaposodott a 3. után. Az tetszett, hogy az egyik űrhajón a Virgin Galactic emblémája volt. De mikor a földről egy SZUBORBITÁLIS! űrhajóval mentek a Holdra, az nagyon fájt. Vagy lehet hogy csak a fordító volt homály.
@rockyschannel6164
@rockyschannel6164 3 жыл бұрын
8:11 Kiváncsi lennek az Armagedon baromságaira bár én is jo filmnek tartom :D de azert sokaka érdekelne egy ilyen elemzős videó
@h734802
@h734802 3 жыл бұрын
4:59. Lehet tudni, honnan vannak a vizes képek?
@peterkohalmi5505
@peterkohalmi5505 3 жыл бұрын
Nagyon kíváncsi lennék erre az Armageddon-os videóra! 😁 Szerintem csináld meg! 😁
@Killerpapa78
@Killerpapa78 3 жыл бұрын
Köszi az infót, nem is hallottam erről a küldetésről mostanáig.
@Dadam89
@Dadam89 3 жыл бұрын
Szia ismét egy nagyon szuper videó lett és köszönöm is egybe a munkád. Már régóta vártam egy ilyen részt. Csak így tovább és várjuk az újabb videókat.
@editkiss5127
@editkiss5127 3 жыл бұрын
Érdekes lesz a küldetés. Nem lesz egyszerű dolga a " Dart nak. Csak az a kérdés hogy milyen távolságban tudja befogni az ürsziklat, kimegy e naprendszerunk szélére érte vagy megvárja hogy valamelyik bolygó vonzáskörzetében repüljön és úgy. Ez a szikla, értsem úgy, hogy egyenesen száguld mintha a sztrádán lenne? Ha igen, akkor könnyebb lenne bemérni és rá csimpaszkodni és lökni rá a gravitációs vonzást amivel a föld palyalyarol le lehetne téríteni. ESA az europai urugynoksegnek akkor ez lesz a legnagyobb projektje gondolom. Köszi!🍀
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Az űrben semmi sem megy egyenesen, vagy épp minden egyenesen megy, ez a relativitás! Az Didymos és holdja a Nap körül kering, hasonló pályán mint a Föld.
@editkiss5127
@editkiss5127 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm.😊 Hát erről a Didymosrol most hallottam először és még holdja is van. Ez igen.🤗 Egyenesrol akkor mondjak le, akkor jó elfogadom a relativitast asszem az lesz a reális.😁 Szia!
@ungergabor
@ungergabor 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Egy pár Órája kitett Esa videóból kiderült, hogy ennek a szondának is lesz két útitársa. kzbin.info/www/bejne/naCokGmwaJppjck 2024 a kijelölt indulása és 2026ra érhet célba.
@banpeter6902
@banpeter6902 3 жыл бұрын
Szia! Lenne 2 kérdésem amikere nem tudok választ: 1. Igaz az, hogy mielött a hold meglett volna, a földnek gyűrüje volt? (Ezt egy magazinban láttam) 2. Budapest alatt lehetett látni az égen kék színben izzó valamit és elvileg az egy szétrobbantott orosz műhold, ez igaz? Bár kötve hiszem hogy nem
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
A Föld kialakulása (6.) epizódban már láthatad, hogyan alakult ki a Hold, ott látatod a gyűrűt is. Nem valószínű, hogy látható lett volna a törmelékfelhő.
@eszkep
@eszkep 3 жыл бұрын
Az Armageddon (film) megérne egy részt! Mondom ezt úgy, hogy amúgy "bűnös élvezet": tudjuk hogy rossz filmet nézünk, de akkor is szórakoztat :-)
@zoltanemil5771
@zoltanemil5771 3 жыл бұрын
Most is nagyszerű lett a videó. Az elemző videót szívesen megnézném (de nemcsak) az Armageddonról.
@anonymus9570
@anonymus9570 3 жыл бұрын
Örülnék ha lenne Armageddonos elemző videó, a videó szokásosan szuper volt!
@marcellkovacs8027
@marcellkovacs8027 3 жыл бұрын
Szia! Engem nagyon érdekel az űrkutatás és azt szeretném megkérdezni, hogy milyen/melyik weboldalról szerzed információid.
@danieljozsefbalogh7206
@danieljozsefbalogh7206 3 жыл бұрын
bármikor ha felmerül egy újabb video valaminek az elemzéséről, nem kérdés hogy támogatjuk-e :) bármit szívesen megnéznénk, annyira jó videoanyagokat csinálsz! :) csak így tovább! +1 armageddonos elemzés Esetleg Expanse sorozatot ismered-e? az pedig pont a hitelességéről hírés ( már amennyire lehetséges )
@kovbal95
@kovbal95 3 жыл бұрын
Én hamarabb lennék kíváncsi az ionhajtóműves részre, de az Armageddonra is szavazok.
@mayerstorkgabor
@mayerstorkgabor 3 жыл бұрын
Megnéznék egy Armagedonos videót. Kis kitérőnek jól hangzik!
@alexgaal1317
@alexgaal1317 3 жыл бұрын
Pont ma lettem csatornatag, rá pár órára már új videó. 😁
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Téged vártunk! Üdv a a fedélzeten! ;)
@alexgaal1317
@alexgaal1317 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul imádom a dartsot szóval a legjobb választás volt 😁
@mindegymindenvers23
@mindegymindenvers23 3 жыл бұрын
9:00 szívesen megnéznénk jópáran, szerintem
@peterhirku1748
@peterhirku1748 3 жыл бұрын
Szuper lett, azért ezeket a vándorokat észre kell venni. Készíthetnek egy olyan részt ahol ez az észlelés fontossága is központban lesz. Mert volt hogy akkor észleltek aszteroidát mikor már elhaladt a föld melet.👏👍
@blackbrain8547
@blackbrain8547 3 жыл бұрын
Olyan videó lesz amiben a híresebb filmekben használt űrjeleneteket mutatod be és elmagyarázod hogy mi felel meg a valóságnak és mi nem? Én nagyon élném. Csak lehet hogy a youtube annyira nem a szerzői jogok miatt.
@janoshaasz5219
@janoshaasz5219 3 жыл бұрын
A Hyp-R-es Gramtól lehetne hozzá "videótrükk" tippeket kérni. Ő biztos "birkózik" a youtube algoritmussal ilyen értelemben. (Bár most ők nagyon eltűntek a rendszeres műsoraikkal :-( )
@tamasgonda6288
@tamasgonda6288 2 жыл бұрын
Szia. Azt szeretném mondani hogy én azt hallottam hogy holnap vagyis szeptember 19 hogy akkor fog megtörténni a becsapódás a kisholdhoz. És hol lehet majd nézni hogy be csapódik. Én nem szeretnék le maradni róla.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
Szeptember 26-án fog megtörténni. De nem fogunk belőle látni semmit, az őt követő kamerás egység pár nappal később fog elhúzni a hold mellett, hogy lencsevégre kapja a krátert.
@peterbalazs4748
@peterbalazs4748 3 жыл бұрын
Egy Armageddon elemzős videó engem is érdekelne, sokszor hallottam már róla ,hogy a NASA újoncok egyik feladata elemezni a marhaságokat a filmbe :D, illetve ha netán elolvasnád a kommentem lenne egy kérdésem. Azok az űrhajósok akik jártak a holdon, megtarthattak mondjuk egy kavics méretű Hold kőzetet ?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Jogilag nem tarthattak meg semmit, de elképzelhetőnek tartják, hogy elraktak maguknak egy-egy kavicsot ;)
@peterbalazs4748
@peterbalazs4748 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul köszönöm a válaszod :)!
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
Ha szabad érdeklődni lehet tudni hogy hol van ez a aszteroida?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Keress rá, a Föld pályájánál kicsit távolabb kering a Naptól.
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
Rendben. Itt van ha valaki érdeklődik iránta Dimorphosnak nevezik azt a kisebbik aszteroidát
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
@@babcsanybalazs4282 Talán a Didymos-ra több találat lesz (az a nagyobbik).
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Igen meg van. Köszönöm
@KissRichard_HU
@KissRichard_HU 2 жыл бұрын
Hétfőn (szept. 26) lesz a becsapódás. Várható élő közvetítés?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
Nem nagyon lesz mit közvetíteni
@KissRichard_HU
@KissRichard_HU 2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Hogyhogy?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
@@KissRichard_HU Nincs kamera a környéken.
@tamasfenyo8450
@tamasfenyo8450 3 жыл бұрын
Jó Egy újabb kitünő viedo az Aramaggedonos ötletet én adom :D. Továbbá arra lennék kiváncsi hogy az tök jó hogy eltéritjük az aszteroidát de mi lesz utána,nem fogja bolygonk gravitációs mezeje csapdába ejteni?
@kyis333
@kyis333 3 жыл бұрын
én megnéznék egy epizodot az armageddonról. mi az ami totál hülyeség a filmben és mi az ami legalább elvileg kivitelezhető lenne. nekem a kedvenc részem az volt, mikor az aszteroidán égett a tűz. :D
@laszlokanay8139
@laszlokanay8139 3 жыл бұрын
Szia. Kedvenc ételem a sajtos pogácsa.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Ezt tudod bizonyítani is?
@eszkep
@eszkep 3 жыл бұрын
Ez a rész most felvett pár kérdést,ami megválaszolatlan marad. - Egy kis kötözködés: "a robbantás alapból nem túl jó ötlet", de a felvázolt lehetőségeknél még mindig életszerűbbnek tűnik. Ui. a felszíni robbantás lökéshulláma még mindig nagyobb pályakorrekciót eredményezhetne, mint a felsorolt lehetőségek(?). Ráadásul az esetleges kisebb részekre szakadt törmelékek még mindíg nagyobb hatásfokkal égne el a légkörben. - A Dart által mért adatok mennyivel lehetnek pontosabbak, mint ha kiszámítjuk a becsapódás hatását? A becsapódás sebessége a szonda tömege (így a mozgási energiája) nyilván ismert. A kettős rendszerben keringő aszteroidák tömegét gondolom szintén kiszámították(?), a méretét is(?), így a sűrűsége is ismert(?)
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Ez egy technikai demonstráció, azt akarjuk megtudni, hogy képesek vagyunk-e rá, illetve pont azt, hogy az előzetes számításaink mennyire ütköznek a valósággal.
@wagenhofferszabolcs8834
@wagenhofferszabolcs8834 2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Szerintem a sűrűség önmagában kevés információ. Egy ilyen becsapódás nem rugalmas ütközés (ahol a mozgási energia megmarad). Az energia számos részecskének adódik tovább, ami nem modellezhető, ezenkívül keletkezik hő, és anyagdeformáció is. Ezek aránya nagyon fontos. Ezért fontos az anyagok szerkezete (szikla, kavicsos, portakaró vastagsága, hogy reagál a hőmérséklet változásra)! Például - két frontálisan ütköző autóból az egyikben lehet, hogy nem élik túl, a másikból sértetlenül kiszállnak, - versenyautó pálya szélén nem véletlenül van kavicságy, és nem betonfal - szivacsból is nagyon sokfélét gyártanak a felhasználási célterület figyelembevételével - a kevlár mellény is nagy találmány volt A felénk közeledő objektum összetételét nehéz ránézésre megmondani. Sokkal egyszerűbb végrehajtani egy kísérletet, és annak eredményét kiértékelni, mint előre matematikai modellt alkotni.
@odanneloconnor6814
@odanneloconnor6814 3 жыл бұрын
Érdekes epizódot kaptunk mint mindig! Armageddon elemzés sztem is jó ötlet. Sztem a jövőben inkább egy passzív aszteroida eltérítő úgymond pajzsfunkciós közeget tudnék elképzelni, mint minden egyes fenyegető aszteroidához űrszondát küldeni+nem minden esetben hatákony a szimpla ütközés ahogy a videó is kitér rá.
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
Éljen elektromos hajtómű. És egy igazán érdekes téma.
@kristofpetnehazy2729
@kristofpetnehazy2729 3 жыл бұрын
Profi munka élmény hallgatni
@Gellert74
@Gellert74 3 жыл бұрын
Az ionhajtóműről tényleg jó lenne egy külön rész. Az armageddon film elemzése is jó ötlet. Az armageddonon kívül még szívesen megnéznék a tolmácsolásodban még pár sci-fi elemzést. Ez a videó is remekük össze lett rakva.
@CybersGamingClub
@CybersGamingClub 3 жыл бұрын
Jöhet az Armageddon! :) Mármint az elemzés ;)
@3dpseurope
@3dpseurope 2 жыл бұрын
Érdekes lenne ezeket a tervezett "utakat" követve újabb adásokban hírt adni róla :) Így aktuális az első kérdés: Mi a helyzet a célbadobónkkal? :)
@zoltanlaszlo6385
@zoltanlaszlo6385 3 жыл бұрын
Armageddon és hasonszőrű filmek elemzését én is szívesen várom tőled.
@zoltankomloci6815
@zoltankomloci6815 3 жыл бұрын
Én örülnék az Armageddon videónak, mert ugyanúgy szeretem a filmet és jó lenne tudni mi volt benne még butaság, amit én nem vettem észre.
@boka06071
@boka06071 3 жыл бұрын
Armageddon részt én is megnézném!😁
@xTheTrickster
@xTheTrickster 3 жыл бұрын
9:00 igen!!!! Én nagyon élném.
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
Csak így tovább Űrkutatás Magyarul
@OwerWild
@OwerWild 3 жыл бұрын
Armageddon-os részt adnék! Még nem venne el a film élményéből , de lehetne belőle tanulni
@szektolo3195
@szektolo3195 3 жыл бұрын
Ha valaki igazi katasztrófa filmet szeretne látni, az nézzen Mr. Bean-t :)) Inkább ha kérhetném a videóban szereplő brachiosaurosokról készíts egy részt, mint az Armageddonról :D Mi van akkor, ha egy aszteroidának ami nekünk akar jönni, nincs holdja? Akkor már nem működne a dárdás dolog. Érdekesre sikerül ez a rész :)
@strammmi
@strammmi 11 ай бұрын
Az Armageddonos és Interstellaros videódat már láttam. Később kommentelek. De nagyjából ide illik: Érdekelne a véleményed a Ne nézz fel! című filmről. Habár az jobban társadalomkritika, mint sci-fi.
@norbert-danielrozsi1517
@norbert-danielrozsi1517 3 жыл бұрын
Kernek szepen 1 urfilmeket analizalo sorozatot
@benedekszarvas7176
@benedekszarvas7176 3 жыл бұрын
Szerintem csinálj egy külön részt az Armageddon című filmről, érdekes lenne főleg, hogy az egyik kedvenc filmed! 😃
@VarGabi85
@VarGabi85 3 жыл бұрын
Igen! Kéne csinálnod egy videót az Armageddonról :)
@druserfail
@druserfail 6 ай бұрын
Laikusi tippem, hogy az ilyen égitestek eltérítésére a termonukleáris generátorokkal táplált ionhajtómű lehetne képes. Ebben az igazi kihívás az lehet, hogy az egységnek esetleg több száz évig kellene működnie.
@offraistvan8060
@offraistvan8060 3 жыл бұрын
Mindenképp készíts Armageddonos videót!
@mihalyenczi4343
@mihalyenczi4343 3 жыл бұрын
Nagyon jó lett ez is mint mindig. 😀
@nicolagoriup6594
@nicolagoriup6594 3 жыл бұрын
Köszönöm szepen, szuper resz volt!🙏🏻 Es jöhet a resz az Armageddonrol, meg ha van kedved esetleg meg masik filmekröl is. Peldaul a Mentöexpedicio filmröl is.
@babcsanybalazs4282
@babcsanybalazs4282 3 жыл бұрын
Én szívesen fogadnék egy Armageddonos videót
@ac.hungarydova8247
@ac.hungarydova8247 3 жыл бұрын
A Bennu-ra küldött OSIRIS-REx űrszonda tevékenysége is ezt a célt szolgálja, vagy kifejezetten csak a Bennu-ra koncentrál?
@darumisi
@darumisi 3 жыл бұрын
OSIRIS-REx-et mintavételi céllal küldték a Bennu-hoz (NASA), amit sikeresen teljesített 2020 októberében, bár kisebb komplikáció lépett fel a mintavételi kapszula bezárásakor. A szonda már elindult vissza a Földre és várhatóan 2023 szeptemberében landol a kapszula 60g mintával. Várjuk nagyon. :)
@ac.hungarydova8247
@ac.hungarydova8247 3 жыл бұрын
@@darumisi Köszönöm! :)
@Attila_P
@Attila_P 3 жыл бұрын
Nyugodtan csinalhatsz egy videot az Armageddon film csacsisagairol. Tanulsagos lenne. :)
@theonewolf523
@theonewolf523 3 жыл бұрын
Na várjunk, akkor most az örökös félelmem valóra vált hogy egy aszteroida bele fog csaposnő a földbe és az meg változtatja az emberek életét kicsit igaznak bizonyul? És Egyépként ez a be csapodás mikor is lesz?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Nézd meg a videót, mindkét kérdésedre választ kapsz ;)
@balint_szoke
@balint_szoke Жыл бұрын
Igen, régóta foglalkoztat engem is ez a kérdés, mi több, aggaszt is, mert sokszor úgy érzem, hogy kényelmesebbek vagyunk ezen a téren, mint amilyennek kéne lenni*, hiszen ha el tudunk kerülni valamit KORAI (igen, korai, mert hogy a 14:00-nál megjelenő nagyon szemléletes ábrád 👍🏼 mutatja meg a legjobban, hogy elsősorban nem a minél nagyobb, hanem a minél korábbi (14:10) beavatkozás, pályaeltérítés hozza meg a kívánt eredményt, azaz itt is előkerül az a bölcsesség, hogy többet ésszel, mint erővel) felkészüléssel és cselekvéssel, akkor azt miért ne tennénk meg? Nekem még ennek ellenére a LASER-es megoldás tűnik nagyon üdvözítőnek, mert az azonnal ott van a Földről, rögtön tudunk korrigálni is, és folyamatosan E-t tudunk táplálni a műveletbe tőlünk egészen az aszeroidáig -feltéve persze, ha egy másik objektum nincs közöttünk, mert ebben az esetben pl. nem alkalmazható-, és szerintem a fémeknél is alkalmazható, hiszen a fémet is el tudjuk gőzölögtetni, persze az lehet, és valószínű is, ahogy így írom és gondolkozom rajta, hogy ugyanakkora hatás eléréséhez sokkal-sokkal több E-t kell beinvesztálni a LASER-rel egy fémnél, mert hogy lényegesen sűrűbb és magasabb forráspontú anyag, mint mondjuk egy vízjeges aszteroida. *...és pontosan ezért jó volt ezt a részt látni! Merci!
@petepaul2139
@petepaul2139 2 жыл бұрын
Szia, csinálsz majd esetleg egy frissítést a DART hoz, miután a jövő hónapban megérkezett ?? :)
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
Egy ilyet? kzbin.info/www/bejne/p3ecgqquacx8iMU
@petepaul2139
@petepaul2139 2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Igen, pontosan!! ...nem mondod, hogy épp ma töltötted fel, amikor rákérdeztem??!! ...bár minden kívánságom ilyen gyorsan és pontosan teljesülne... KÖSZI !! Nagyon informartívak a videóid !!! nagyon szeretem őket! ...és Bruce Willis mit szólt a becsapódáshoz ?? :)))
@akoskalmar1954
@akoskalmar1954 3 жыл бұрын
Nagy vagy! Köszönjük! :)
@zoltanzelenak5936
@zoltanzelenak5936 3 жыл бұрын
9:00,videó megállít,kommentelnem kell. Természetes,hogy legyen egy epizód az Armageddonról. Akár még a következő epizód is nyugodtan lehet. Ja,és szerintem a zene is tuti: kzbin.info/www/bejne/gJyuaZpse7J4jqc&ab_channel=AerosmithVEVO
@FreestylerAlbert
@FreestylerAlbert 3 жыл бұрын
Itt nem lenne az fontos információ az asteroida anyagösszetétele? Mert ettől is függ hogy mennyi lesz a kitérése a DART becsapódása után. (vagy ekkora sebességnél az már elenyésző?)
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Inkább az átlagsűrűsége a fontos, azt pedig tudják, hiszen a mérete adott, és a tömegét is ismerjük a mozgásából.
@FreestylerAlbert
@FreestylerAlbert 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul köszönöm
@PeetZee
@PeetZee 3 жыл бұрын
Sziasztok. Az armageddonos részt megnézném. Nagyon
@arpadszeiff
@arpadszeiff 3 жыл бұрын
Hmmm. Kérdéseim lennének? Egy nukleáris robbantás nem képes arra, hogy az aszteroida egyes részeit kidobja a naprendszerből? Mert ha megteszi, akkor az aszimmetrikus tömegveszteség miatt az aszteroida mindenképp új pályára állna. Milyen kárt csinálna egy egykor 10 Km-es aszteroida, ha egy nukleáris robbantás miatt nem egyben, hanem elhúzódva felhőként, mondjuk több millió kis méteres darabra szakadva hetekig potyogna?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Minden robbanással az a gond, hogy az űrben nincs levegő, ami továbbítaná a lökéshullámot. Egy nukleáris atombomba az űrben csupán hatalmas hővel járna, nem lenne pusztító romboló hatása, mint a Földön.
@arpadszeiff
@arpadszeiff 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Hmmm. Ez így sánta. Ha a felszínbe becsapódik pl. egy méterre előtte, már van felette tömeg. Vagy vihet magával némi tömeget. Tulajdonképen felettünk sincs nagyobb tömeg, mint 10m vízoszlop egyenértékű levegő. Sőt. Van saját, minimum kritikus tömege. És minden tömeget elgőzölögtet a hővel, ami iszonyatos nagy nyomással iszonyatos sebességre gyorsul, de csak aszimmetrikusan tud.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Nem, a robbanásnak nem lenne nyomása, pont ez a gond. Hőmérséklet lenne, de egy atombombánál ez a magas hő csak néhány pillanatig állna fenn, amíg tart a láncreakció. Ennyi idő kevés, hogy egy több km-es égitestet felolvasszon, de ha megolvadna sem lenne kevésbbé veszélyes a Földre nézve.
@notmeipromise
@notmeipromise 3 жыл бұрын
Szerintem kéne az armageddonról is egy rész! Nekem tetszene
3 жыл бұрын
Kiváló!
@markguti9887
@markguti9887 3 жыл бұрын
Én örülnék egy részletes Armageddon elemzésnek :)
@leventekalocsai8113
@leventekalocsai8113 3 жыл бұрын
Armageddon elemzés? 2 órás videóra nem számitottam ezen a csatornán. :D
@richardhup4784
@richardhup4784 3 жыл бұрын
Armageddonos rész kell!
@azzeenn
@azzeenn 3 жыл бұрын
08:55 Igen.
@lapimano2
@lapimano2 2 жыл бұрын
Szerintem az aszteroida összetörése, minél inkább felaprózása egy jó megoldás lehet (ha eltéríteni nem sikerül valamiért, mert mondjuk túl későn észlelik), ugyanis a sok apró darabból álló összetartó halmaz a légkörbe érve a légellenállástól szétesik, megváltozik a formája Egyrészt a kisebb dolgok, pl a por egyből lemorzsolódnak a nagyobbakról, másrészt az egész halmaz formája ellaposodna, és oldal irányba kiszélesedne az szemből ható erő hatására. Ugye az így megnövekedett légellenállás már elégethetné a sok kis darabot, és csak egy bizonyos méret feletti darabok érhetnék el a felszínt, de azok sem egyidőben. Ugyan így az eleve porhalmazból álló aszteroidák sem jelentenek szerintem akkora veszélyt. A gond inkább szerintem ott van, (és ha nem haragszol, akkor ennek a megemlítését, kifejtését hiányoltam az Armageddonos elemzésedből) hogy az űrben történő robbantáskor légkör hiányában másmilyenek a robbanások: (nem csak hang nem lenne), de gondolom a lökéshullám is hiányozna/másmilyen lenne. Erről érdemes lenne még beszélni, sajnos egy kis útana keresés után sem világosodtam meg a témáról. Viszont ha a bomba/bombák a légkörön belül, "az utolsó pillanatokban" robbannának, akkor már "rendesen" robbannának. Ha el akarjuk kerülni a radioaktív szennyezettséget, akkor esetleg nagy erejű konvencionáis robbanótöltetekkel is meg lehetne próbálni a dolgot, igaz, abból gondolom több kell.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
Nem ilyen egyszerű! Ripityára törni, nem tudnánk bombával sem, de még akkor is pocsék helyzetben lennénk. Az ütközés impulzusa tömeg x sebesség, mivel ezzel a megoldással egyik sem változna, ezért ugyanott lennénk. És csak a legkisebb darabkák égnének el. Ha egy egybefüggő sziklát 5 részre szakítanánk, semmivel nem lenne jobb. A legjobb megoldás az eltérítés.
@lapimano2
@lapimano2 2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm, hogy ilyen hamar válaszoltál. Persze az eltérítés lenne a legjobb, de nem tudom, hogy a veszélyes meteorok észlelése milyen hatékonyságú jelenleg. Ha túl későn észlelnénk, akkor gondolom az eltérítés nem játszik. OK, ha csak öt részre törnénk egy nagy aszteroidát, akkor az valóban nem lenne elég, bár valamennyit biztos érne a dolog, hiszen a megnövekedett felület ugyan akkora tömegű test esetén nagyobb légellenállást jelentene, ami nagyobb lassulással és több elégő anyaggal járna, és ami még fontos szerintem, hogy a tektonikai rétegekben öt kisebb lökéshullám keletkezne, ami talán kevésbé bolygatná meg a vulkanikus aktivitásokat. Viszont ha valahogy sikerülne sokkal több darabra szakítani, az már jelentős előrelépést jelentene. PL egy nagy helyett, Starlink módra fel lehetne küldeni rengeteg "apró", de erős robbanótöltetet, majd a légkörbe érve felrobbantani őket, és szétszórni sok darabra a meteort. Még jobb lenne, ha valamilyen fúró robotok formájában kerülnének fel a bombák, mert akkor nem a felszínre, hanem az aszteroida mélyébe kerülnének, és jobban hasadna a dolog. Azt hiszem a hadászatban már egy ideje léteznek ilyen önmagukat befúró bombák, amit a bunkerek ellen fejlesztettek ki, de a nasa is biztos ki tudna találni valami a célra. Sok kis atombomba még jobb lenne, csak akkor sok radioaktív por szóródna utána a felszínre. Így még ha lokálisan nagy pusztítást is végezne a dolog, talán a legrosszabb része, a globális kihalás elkerülhető lenne. Legjobb esetben, vagyis ha sikerülne teljesen felaprózni az egészet, akkor pedig nem kellene számolni a becsapódás következményeivel egyáltalán, de a meteor irdatlan mozgási energiája akkor is felszabadulna, csak még a levegőben, ami gondolom egy brutális légrobbanás-sorozattal lenne egyenértékű. Másik gondolat: ha egy atomot robbantunk a meteoron, de még az űrben, akkor a meteor anyaga nem elpárolog inkább a hőtől, és gőzként lő ki az egyik irányba, hasonlóan mint egy üstökösből, ahelyett hogy széthasadna? Ilyen módon az aszteroida saját anyagát használnák fel az ellenirányú lendület létrehozására. Az ilyen jelegű anyagkilövellés már túl intenzív lenne ahhoz, hogy az aszteroida gravitációs ereje visszavonzza gondolom, ahogy az üstökösökre sem kerül vissza a belőlük kicsapódó jég. Ilyen módon (a jelentős tömegcsökkenés mellett) hatékony pályamódosítás lenne elérhető. Ha meg valahogy nagy darabokra hasadna a dolog, akkor történhetne valamilyen más gravitációs test mellett a robbantás, és az a másik test bevonzaná magához a veszélyes tömeget, így biztos nem kerülne vissza a meteorra, ami ugyancsak pályamódosuláshoz vezetne.
@BMMO90
@BMMO90 3 жыл бұрын
érdekes videó
@gerekaroly9364
@gerekaroly9364 3 жыл бұрын
Akkor most mi lesz?
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Mivel?
@GoeroegViktor
@GoeroegViktor 3 жыл бұрын
Armageddonos rész vicces lenne. Utána mehetne a gravitáció film ami sokkal nehezebb, és nem is feltétlen a poén lenne a középpontban.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
A Gravitáció című film is egy hatalmas baromság. De az Armageddon legalább klassz film! :)
@falusiistvan3744
@falusiistvan3744 3 жыл бұрын
Ez a videó remekül felhívja rá a figyelmet, hogy miért is fontos az űrkutatás. 🌍----->🛰️ 🌠
@arpadszeiff
@arpadszeiff 3 жыл бұрын
Üzenet a DART-tól. Meggondoltam magam - STOP. Nem fogok felkenődni az aszteroidára a kedvetekért - STOP. 😁
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Rájöttem, mit akartok STOP Kabbe gyíkok, leléptem STOP :D
@jozsefszabo648
@jozsefszabo648 3 жыл бұрын
Plusz, amikor elkezdenek bányászni az ilyen aszteroidákon, azt is egy komoly fejlődés fogja megelőzni
@SanchoMuzax
@SanchoMuzax 3 жыл бұрын
Az Armageddon cringe rész érdekelne! +1 👍
@puffy6182
@puffy6182 3 жыл бұрын
Armageddon részt a népnek!
@leventekerek4820
@leventekerek4820 3 жыл бұрын
Szeretném megnézni az Armageddon elemzést. de ne szidd annyira szarrá :D
@jatektura4175
@jatektura4175 3 жыл бұрын
Köszönöm szépen jó lett
@zoltanhidi4694
@zoltanhidi4694 3 жыл бұрын
Küldöm tetszik!!!
@adamtrojak6419
@adamtrojak6419 3 жыл бұрын
íjjj olasz elektronika lesz a kamera... íjjj :D
@lovenoothers
@lovenoothers 2 жыл бұрын
A kocsi rossz példa, mert kozmikus arányokban pontosan tudjuk, hol lesz 5 óra múlva, ugyanúgy a Földön 😃 a Föld pedig az ismert pályáján 5 órával később.
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 2 жыл бұрын
Na, de honnan ismerjük a Föld pályáját? És ha az értelmezési tartományt lecsökkented az autóval azonos mértékre akkor megint csak bajban lennél, ugye? ;)
@szirmayk
@szirmayk 3 жыл бұрын
Én már nem is ismétlem magam, hogy milyen király volt ez a rész is, csak két dolog: léciléci jöhet az Armageddonos ilyen fun-videó, valamint egy saját élmény: egyszerűen endorfinokat termet a szervezetem, amint bejön a megszokott Űrkutatás magyarul zene, ezt soha soha ne változtasd meg :D Olyan vagyok ilyenkor, mint Pavlov kutyája, mindig egyből ugyanabba az állapotba kerülök :)
@oromarcell5777
@oromarcell5777 3 жыл бұрын
Fogalmam sincs miért de a "szonda helyett" "szobát" olvastam :D
@soyuz__7150
@soyuz__7150 3 жыл бұрын
Szuper!
@oticasi
@oticasi 3 жыл бұрын
király
@valentinbalint3560
@valentinbalint3560 3 жыл бұрын
Szia! Támogatnám én is az Armageddon film elemzését. Sőt inkább kiterjeszteném. Az űr témájú filmekből egy top 10 legnagyobb hülyeség gyűjteménye nagyon jó videó lenne. Természetesen a tudományos magyarázatokkal kiegészítve.
@richardsolyom4059
@richardsolyom4059 3 жыл бұрын
Azért azon jót nevetnék, hogy szórakozik itt a Nasa mindennel, aztán véletlen megindulna a föld felé az az aszteroida😅
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Erre esély sincs.
@richardsolyom4059
@richardsolyom4059 3 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Láttam én már éjjeli őrt nappal meghalni .
@urkutatasmagyarul
@urkutatasmagyarul 3 жыл бұрын
Csak hogy a szondának összesen nincs akkora kinetikus energiája, hogy a Föld irányába nozdítsa a szondát
Az Uránusz bolygó  |  #61  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
13:09
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 142 М.
Törpebolygók, kisbolygók  |  #103  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
17:16
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 51 М.
24 Часа в БОУЛИНГЕ !
27:03
A4
Рет қаралды 7 МЛН
Their Boat Engine Fell Off
0:13
Newsflare
Рет қаралды 15 МЛН
A James Webb Űrteleszkóp múltja és jövője  |  #65  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
20:32
Kamu volt a Holdra szállás?  |  #40  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:01
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 207 М.
A OneWeb konstelláció  |  #52  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
15:13
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 49 М.
Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT)  |  #124  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
18:58
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 44 М.
A James Webb Űrteleszkóp  |  #64  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
22:43
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 135 М.
Egyedül vagyunk az univerzumban? - Hol vannak az idegenek?
10:37
Hogyan működik? Röviden - Tömören
Рет қаралды 1,3 МЛН
Így jut ember a Marsra  |  #86  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
17:31
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 91 М.
Marsjárók  |  #19  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
25:45
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 277 М.
Az InSight űrszonda  |  #107  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
27:35
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 151 М.
A TRAPPIST-1 bolygói  |  #77  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
16:36
Űrkutatás magyarul
Рет қаралды 122 М.