A jednak! Silniki elektryczne przegrają ze spalinowymi? Paliwa syntetyczne będą nową ekologią!

  Рет қаралды 522,849

Povagowani

Povagowani

3 жыл бұрын

Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!
Współpraca / Cooperation ► povagowani@gmail.com
Koszulki i inne oficjalne gadżety ► povagowani.pl/sklep
Playlista:
• Asi-C - Drop the bass
• Rex banner - Goals
• Ynke - Get out
• Fassounds - Be yourself
------------------------------
Patronite ▸ patronite.pl/povagowani
FB ▸ / povagowani
Instagram ▸ / povagowani
------------------------------
This video is fair use under copyright law because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work.
------------------------------
All music under Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
------------------------------

Пікірлер: 1 700
@krzysztofkobylecki2167
@krzysztofkobylecki2167 3 жыл бұрын
Jak to dobrze że są w śród nas mądrzy i dociekliwi ludzie . Życzę dalszego zapału w poszukiwaniu ciekawostek technicznych .
@Dzejwor_Gromowladny
@Dzejwor_Gromowladny 3 жыл бұрын
Wszystko fajnie ... Tylko problemem nadal pozostaje bilans energetyczny - tak długo jak w procesie jest etap wymagający produkowania wodoru przez elektrolizę wody tak długo będzie on skrajnie energochłonny i nisko sprawny. Do wyprodukowania tego paliwa zużyjemy ZNACZNIE więcej energii niż potem otrzymamy przy jego spalaniu, w dodatku spalimy je w relatywnie nisko sprawnym urządzeniu jakim jest silnik spalinowy tracąc jeszcze więcej energii. Wydaje mi się że jednak prostsze tańsze i bardziej ekologicznie może być opracowanie lepszych metod magazynowania energii elektrycznej. Co do samochodów elektrycznych to osobiście bardzo lubię ich bezgłośną naturę i ekstremalne przyspieszenia praktycznie od zera obrotów:D Nie patrzę na to jak na konkurencję czy zagrożenie dla silników spalinowych ze wszystkimi ich cechami które wszyscy tak lubimy a jak na kolejną kategorię fajnych samochodów która ma swoje unikalne cechy i charakter diametralnie inny od klasycznej motoryzacji :D
@jeshkam
@jeshkam 3 жыл бұрын
Oglądam Twoje materiały jak stare odcinki Sondy, bez odrywania wzroku od ekranu. Fenomenalny kanał.
@MateuszDonajski
@MateuszDonajski 3 жыл бұрын
Zgadzam się na propsie bardzo. W oparciu o opinię oraz znane badania. Super jak dla mnie również oglądam z zapartym tchem.
@VVotek
@VVotek 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jX6riXRjZshneq8 niestety nie znalazłem całego odcinka
@fenix888reinkarnacja4
@fenix888reinkarnacja4 3 жыл бұрын
Silnik który pobiera energię z otoczenia perpetum mobile już dawno istnieje, główne głowy tego świata powolutku wdrażają przestarzałe technologie aby zarobić na Nas, zyjemy w obłudzie technologicznej, co za Matrix
@hubertj8565
@hubertj8565 3 жыл бұрын
Prowadzący Sondę próbowali najpierw dobrze zrozumieć zagadnienia a potem tłumaczyć. tu jest na odwrót.
@VVotek
@VVotek 3 жыл бұрын
@@hubertj8565 Można zrobić cykl programów pod tytułem ''40 lat później''. Treścią odcinków byłyby zagadnienia nad którymi zastanawiali się panowie Kamiński i Kurek. Co się zmieniło od czasów nakręcenia odcinka do dzisiaj, i jakie są widoki na przyszłość. Rozumiem że łatwo powiedzieć niż zrobić.
@Erohoz
@Erohoz 3 жыл бұрын
Będziemy jeździć na takim paliwie na którym ktoś zarobi.
@matizmbk3261
@matizmbk3261 3 жыл бұрын
@@zelachotv8940 Jak będziesz chciał jeździć na takim które dostępne nie będzie to daleko nie pojedziesz
@giorgioajr
@giorgioajr 3 жыл бұрын
elektryki przejmą 90% rynku nowe baterie będą tak wytrzymałe że przeżyją karoserie i wygląd który trzeba odświeżyć ropa będzie nadal wydobywana tylko na dużo mniejszą skale bo z ropy wytwarza się inne rzeczy jak np.w budownictwie ,budowaniu dróg ,w lecznictwie i wielu innych branżach motoryzacyjnych . Wodór jest zbyt drogi w pozyskaniu i bardzo niebezpieczny jest on najmniejszym pierwiastkiem występującym w przyrodzie i trudny do uszczelnienia w Norwegii zanykają stacje wodorowe.
@kamilgrzeszczyk1315
@kamilgrzeszczyk1315 3 жыл бұрын
Prawda nie zawsze leży po środku, tylko leży tam gdzie jest ;)
@MateuszDonajski
@MateuszDonajski 3 жыл бұрын
Dokładnie!
@GregorySeko
@GregorySeko 3 жыл бұрын
Czyli okradłeś/ukradłeś.... po mimo tego iż ktoś Ci to podrzucił.... :)
@x64Joxer
@x64Joxer 3 жыл бұрын
W pełni się zgadzam.
@mazzgaj
@mazzgaj 3 жыл бұрын
Jak to mówił Ś.P. . ks. Józef Tichner "Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda"
@d0m4nkrzysztof75
@d0m4nkrzysztof75 3 жыл бұрын
100% racja
@tarasdavydiuk5560
@tarasdavydiuk5560 3 жыл бұрын
To brzmi obiecująco i mam nadzieję że pomysł z paliwami syntetycznymi się spełni.
@monylek3028
@monylek3028 3 жыл бұрын
Nareszcie "COŚ"! Jest jednak nadzieja! Od dawna w głowę zachodzę, kiedy jakiś fenomenalny pomysł przyćmi "elektryki", bo max na hybrydę dam się namówić, a nie pełne elektro! Świetny material!
@LucekV12
@LucekV12 3 жыл бұрын
Uwielbiam takie merytoryczne materiały. Dzięki!
@marcelzamachowski5150
@marcelzamachowski5150 3 жыл бұрын
Ty tutaj? ;D
@bijezone4622
@bijezone4622 3 жыл бұрын
@@marcelzamachowski5150 nie kurwa w dupie
@mmichal81
@mmichal81 3 жыл бұрын
a gdzie tu merytoryka? Raczej reklama niemieckiego biznesu, który boi się elektryki bo tam się nie ma co zepsuć, a niemieckie koncerny częściami i serwisem stoją.
@witstwosz1612
@witstwosz1612 3 жыл бұрын
Tu nie ma żadnej merytoryki. Tu jest czysta amatorszczyzna.
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 3 жыл бұрын
@@mmichal81 Panie Michale.. Pan rozśmiesza ludzi... Samochód na bateryjkę to ślepa gałąź ewolucji... Chyba ze wreszcie stanie się cud i wymyślą jakieś nowe lepsze bateryjki. To właśnie w "elektrykach" dzieją się cuda nad biznesem. Bateryjki po 80 tysięcy są pakowane do samochodu i razem kosztują 160. Wmawia się ludziom, ze jak będzie masowo bedzie taniej... A niby dlaczego? Jest ogromny głód materyjek na rynku. Tanieją bateryjki... ALE TYLKO TE DO SAMOCHODÓW... Pozostałe są ponad 10 krotnie droższe. Co rodzi podejrzenia, że dopłacają do produkcji ... by dostać dopłaty. A stoją przed barierą podaży baterii. Jeśli by się upowszechniły elektryki będzie ich potrzeba 50 razy więcej... i to co 8 - 10 lat na nowo..
@lukepowaluke1933
@lukepowaluke1933 3 жыл бұрын
Silnik elektryczny jest maszyną prostą, składa się ze stali miedzi i trochę smarów. Silnik elektryczny może osiągnąć obroty znamionowe "maksymalne" w ułamku sekundy, spowolnienie osiąganie obrotów jest celowe bo które ciało wytrzyma takie przyspieszenie. Silnik elektryczny może pracować zalany wodą bez udziału powietrza lub innych czynników. Jedynym skomplikowanym czynnikiem jest elektronika, ale to dotyczy także silników spalinowych. Silnik elektryczny jest doskonalszy od każdego silnika spalinowego. Jeżeli skonstruuje się jakąś wytwornice wodoru to i tak napędem będzie silnik elektryczny.
@wojtekjacek5611
@wojtekjacek5611 3 жыл бұрын
Pozwolę odnieść się do tego komentarza. Masz trochę racji w przedstawionej wypowiedzi to trzeba przyznać, ale do rzeczy: 1. Silnik elektryczny potrafi osiągać swoją moc bardzo szybko zgadza się ale jest też bardzo ograniczony w dolnych zakresach obrotów. Krzywa momentu silnika elektrycznego jest jaka jest z początku lipa jak się wkręci jest moc a po nie dużym przeciążeniu szybki spadek oczywiście można to obejść stosując przewymiarowane silniki lub silniki BLDC ale to z kolei znowu komplikuje jeszcze bardziej sterowanie. 2. Co do zalania wodą silniki elektryczne są bardzo wrażliwe na wodę i tu nie ma co ukrywać przez chwile może się zdarzyć ze taki silnik popracuje ale w niedługim czasie da o sobie znać korozja i przyspieszone starzenie materiałów pod wpływem wody i pola elektromagnetycznego. 3. Elektronika zamienia mnóstwo energii elektrycznej na ciepło ponieważ podczas przepływu takim wartości prądu podzespoły najzwyczajniej się grzeją. 4. Mówisz ze jest doskonalszy z całą pewnością jest znacznie mniej skomplikowany jeśli mówimy o samej budowie, ale sądzę że silniki zarówno elektryczne jak i spalinowe mają po prostu rożne cechy i predyspozycje do rożnych zastosowań. Moim skromnym zdaniem na siłę da się zastosować silniki elektryczne do napędu aut jak widać ale myślę że nie tam ich miejsce. A co z ciągnikami wszelkiego rodzaju ??? Gdzie potrzebujemy wysokich wartości momentów obrotowych przy nie dużych prędkościach obrotowych. Uważam że brzmienia silnika spalinowego i odczuć z jazdy silnikami R4, R6, V8, V10, V12 nie zastąpi żaden silnik elektryczny. (nie mam również tu ma myśli silników produkowanych po 2003 roku).
@piobzo
@piobzo 3 жыл бұрын
1. silnik elektryczny nie ma skrzyni biegów nie potrzebuje jej, w każdym chwili swoje pracy ma do dyspozycji maksymalny moment obrotowy. Silnik spalinowy w zależności od przełożenia max mement obrotowy ma tylko przy jakieś określonej wartości obrotów na minute. Tylko przy niej osiąga swoją maksymalną skuteczność. 2. Silniki spalinowe się zacierają, po kontakcie z wodą... natychmiast? 3. Sprawność silnika elektrycznego jest wielokrotnie razy większa niż spalinowego, jest praktycznie stała, podczas gdy spalinowy aby mieć swoją maksymalną skuteczność musi się nagrzać. Wystarczy oglądnąć sobie te samochody pod kamerą termowizyjną aby zobaczyć ile więcej ciepła samochód spalinowy emituje. 4.(retoryka) A co z ciągnikami wszelkiego rodzaju ? Nie ma problemu np. lokomotywa, nie ma bardziej skutecznego silnika w zastosowaniach kolejowych, nawet gdy lokomotywa działa na rope, to działa na generatorze prądotwórczym, nie potrzebuje przekładni biegów ani niczego. Silnik prądnicy działa w lokomotywie z stałą wydajnością, zapewniając możliwie niskie spalanie. Jedyny problem silnika elektrycznego to paliwo. Ale powoli pojawiają się ogniwa wodorowe... może w przyszłości pojawią się nie tak szkodliwe w produkcji akumulatory. Ale jeśli chodzi o silnik elektryczny vs spalinowy, to według mnie spalinowy wygrywa tylko vmaxem, chociaż gdyby w elektryku zastosować przekładnie biegów.
@bandito12341
@bandito12341 3 жыл бұрын
@@wojtekjacek5611 Coś ci się kolego pokręciło ! Niektóre rodzaje silników elektrycznych potrafią wytworzyć największy moment obrotowy przy zerowych obrotach , wielokrotnie przekraczający moment obrotowy silnika spalinowego tej samej mocy przy jego nominalnych obrotach. Przewymiarowanie dotyczy właśnie silników spalinowych, które nie wytwarzają żadnego momentu przy zerowych obrotach a maksymalny potrafią wytworzyć tylko w małym zakresie obrotów.
@tobiaszkomorski5980
@tobiaszkomorski5980 3 жыл бұрын
@@bandito12341 mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Jak może być moment przy zerowym ruchu/pracy/obrocie? Bo chyba czegoś nie kapuje... Proszę rozwiń, z chęcią się doedukuje😉
@andischo7580
@andischo7580 3 жыл бұрын
Silnik elektryczny jest wynalazkiem bez ktorego nie istnial by dzisiejszy Swiat. Sa niezawodne w przemysle gdzie pracuja normalnie przy okolo 1500 obr/min. W samochodach elektrycznych obroty sa do ponad 10x wieksze czego nie wytrzymuja lozyska. W Tesli taki silnik wytrzymuje 80 tys km i jest do wymiany. O silnikach elektrycznych innych marek samochodowym jeszcze nic sie nie mowi. Poza tym jest cena bateri oraz zasieg. Gdy te trzy elementy stana sie niezawodne wtedy elektryczny samochod ma przyszlosc na szeroka skale. Na dzisiaj elektrycznymi samochodami mozna jechac do pracy ale nie pokonywac dlugie dystansy.
@blessed747
@blessed747 3 жыл бұрын
Mieszkam w centrum Łodzi , kiedy była pandemia i praktycznie zerowy ruch , było zupełnie inne powietrze
@leszekll
@leszekll 2 жыл бұрын
Dzięki za bardzo dobre, fachowe i rzetelne przybliżenie mam tego problemu!
@tomaszlisiewski3275
@tomaszlisiewski3275 3 жыл бұрын
Było by pięknie z epaliwami, czekam na to 😁👍
@CylindrowyWilk
@CylindrowyWilk 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Mam nadzieje, że właśnie taki scenariusz jaki przewidujesz się spełni. Pozdrawiam serdecznie!
@trucker091
@trucker091 3 жыл бұрын
Właśnie to jest fajne że będą paliwa ekologiczne gdyż np. V8 będą istnieć. Tyle żeby te paliwa były naprawdę ekologiczne, musielibyśmy pozyskiwać wodę tak, by nie zaszkodziło to planecie, czyli m.in. z pary wodnej z powietrza, w tym ze spalin, czy z deszczówki.
@saxonzet
@saxonzet 3 жыл бұрын
Nie ma mowy o wyeliminowaniu technologii spalinowych przez elektryczne, tak z powodu problematycznych baterii jak i proporcji pojemności akumulatorów do ich masy, zasięgów i czystości technologii ich produkcji. To (elektryczność) nadawać się będzie tylko w miastach i na wysoko zurbanizowanych drogach pomiędzy nimi. A czy bedziemy jeździć na wodorze czy czymś podobnym, czy na płynnych syntetykach to nie jest zbyt istotne, ale jest pewne. Nie wyobrażam sobie jazdy gwiżdżącym elektrykiem z akustyką V8. V-ka ma być prawdziwa a ekologia niezbyt narażona. Serdeczności!
@maciejwiercinski2616
@maciejwiercinski2616 3 жыл бұрын
Dobrze, że wspomniałes o wodorze syntetyczna benzyna gazowce ale myśle,że i elektryki będa trwałym zjawiskiem, ale raczej ani nie znikna ani nie zastapia spalinowych. Nowe paliwa? jak najbardziej plus nowe silniki...
@drlukis
@drlukis 3 жыл бұрын
bardzo fajny odcinek i wiele trafnych spostrzeżeń! pozdrawiam!
@rychu1978
@rychu1978 3 жыл бұрын
Hasło "podwójnie szkodliwa" rzucone i zostawione. Uwielbiam takie podejście. W głowach pozostaje bez wyjaśnienia a mity o elektrykach krążą po sieci i w świadomości.
@MegaAbaris
@MegaAbaris 3 жыл бұрын
dzięki za rzeczowa wypowiedz i znajomość tematu, pozdrawiam serdecznie
@dejvini9746
@dejvini9746 3 жыл бұрын
W końcu jakiś optymistyczny akcent związany z silnikami spalinowymi :D
@mmichal81
@mmichal81 3 жыл бұрын
porozmawiamy o tak jak ci rodzice pochorują na raka, albo inną POCHP
@dejvini9746
@dejvini9746 3 жыл бұрын
@@mmichal81 Zapewne produkcja bateria do elektryków jest bez emisyjna i nie szkodzi środowisku 🤣🤣🤣
@moneypullaction
@moneypullaction 3 жыл бұрын
@@dejvini9746 Emisja jest w miejscu produkcji baterii i produkcji prądu - spalinówki emitują wszędzie - śmiej się teraz, tylko fona nie zalej łzami
@djpiecia
@djpiecia 3 жыл бұрын
optymistyczny akcent byłby wtedy jakby badano emisję spalin w silniku diesla na hamowni co 2 lata zamiast tylko badać zadymienie , może klasyczny polski tuning by się skończył w tym program klapy off, EGR off, DPF off - tlenki azotu on, bezopireny on , rak+ kzbin.info/www/bejne/nH-ZkGeAfsyiY5o
@dejvini9746
@dejvini9746 3 жыл бұрын
@@moneypullaction 🤣bardzo mnie to przekonało 🤣🤣🤣
@Punisher4xe
@Punisher4xe 3 жыл бұрын
"Prawda zawsze stoi pośrodku" no właśnie, ani nie zawsze, ani nie nigdy... tylko pośrodku
@bartal9
@bartal9 3 жыл бұрын
Ja bym powiedział że "niesłychanie rzadko tylko jedna strona ma rację"
@MrPudzianFan
@MrPudzianFan 3 жыл бұрын
@Tom Dok Nie ma czegoś takiego jak prawda czy racja... Świat się rozwija. To co kiedys było "kosmosem, spiskiem", dzisiaj jest faktem.
@etametam598
@etametam598 3 жыл бұрын
czarne jest białe czy czarne jest czarne? prawda leży pośrodku.
@84kmieciu
@84kmieciu 3 жыл бұрын
Jak to? Jak podejdę i kopnę Cię w tyłek to będziesz chciał mi oddać a ja powiem chwila chwila prawda leży zawsze pośrodku 😉
@michdem100
@michdem100 3 жыл бұрын
Prawda nie jest pośrodku, tylko tam gdzie jest
@jarekziedarski5466
@jarekziedarski5466 3 жыл бұрын
Juz stworzono lata temu silniki wielopaliwowe ! Benzyna syntetyczna znany temat ! Wiec czas na wydajne silniki splinowe 1l paliwa na 100 km jazdy samochodem terenowym ze srednia predkoscia 100 km/h w terenie !
@donm6280
@donm6280 3 жыл бұрын
Dobry jesteś w tym co robisz. Kolega delikatnie rozprawia się z pseudo nauką i pseudo ekologią, która obecnie kwitnie. Samochody elektryczne to wyłącznie pomysł na wyciągnięcie pieniędzy od rządów (podatników) i osób które uwierzyły w ich zbawienny wpływ na środowisko. Inna rzecz to kasa. Za ropę trzeba zapłacić i to krajom średnio przychylnym. Jeżeli kiedyś uda się wyjść co niektórym z kryzysu rozumu dojdziemy do momentu kiedy zdrowy rozsądek pokaże o co chodzi z tą prawdą i gdzie ona jest. Wodór jest ok ale jeszcze na niego poczeksmy. Paliwa syntetyczne są już dziś, technologia jest dopracowana. Może już w przyszłym roku będziemy je tankować i nie tylko do Mazdy.
@krzychu_8682
@krzychu_8682 3 жыл бұрын
Ale my już mamy w Polsce najbardziej ekologiczne paliwo, nazywa się to LPG ;)
@JanKowalski-di7qh
@JanKowalski-di7qh 3 жыл бұрын
Albo olej opałowy rzepakowy do diesla
@kacper0482
@kacper0482 3 жыл бұрын
@@JanKowalski-di7qh też myślałem nad tym :/
@dugibaka4259
@dugibaka4259 3 жыл бұрын
Tak. W Danii jaki jakiś van jeździ na gas to ma naklejkę że jeździ zielono dla środowiska . Jak by to dziwnie nie brzmiało. Z kolei chcą odejść od ocieplania domów na gas.
@danielpoweska6604
@danielpoweska6604 3 жыл бұрын
@@dugibaka4259 ocieplanie gazowe jest nie ekonomiczne, ale ze spalania gazu powstaje chyba najmniej szkodliwych związków, wręcz ich pomijalna wartość
@lemonnade4380
@lemonnade4380 3 жыл бұрын
Ekonomiczne* xD
@slawpap1081
@slawpap1081 3 жыл бұрын
Prawda "stoi" tam gdzie "stoi", niekoniecznie po środku.
@ikarus210
@ikarus210 3 жыл бұрын
Dajcie jej siąść , prawda też się męczy 😉
@agrazaj223
@agrazaj223 3 жыл бұрын
@@ikarus210 abo co ?
@ikarus210
@ikarus210 3 жыл бұрын
@@agrazaj223 Abo nic
@agrazaj223
@agrazaj223 3 жыл бұрын
@@ikarus210 a gdzie jest?
@ikarus210
@ikarus210 3 жыл бұрын
@@agrazaj223 Miedzy Twoimi nogami
@witek607
@witek607 2 жыл бұрын
Jak usłyszałem o tych w paliwach, to aż mi się lżej na serduszku zrobiło :)
@dmytrodmytro3086
@dmytrodmytro3086 3 жыл бұрын
Dobrze gadasz , fajnie przekazujesz informacje, milo się słucha
@piotrwesoowski6269
@piotrwesoowski6269 3 жыл бұрын
Auta elektryczne i tak nie są ekologiczne tylko zero emisyjne. Bo wyprodukowanie baterii i utylizacja na pewno nie jest eko.
@goralAdrian
@goralAdrian 3 жыл бұрын
Warto dodać że w Polsce... Prąd mamy z węgla, co jest kolejnym argumentem.
@kubroxx7793
@kubroxx7793 3 жыл бұрын
@LanzShoty Produkcja solarów również nie jest ekologiczna
@ziomalxxz
@ziomalxxz 3 жыл бұрын
@@goralAdrian i tu jest problem to nie znaczy że powinniśmy rezygnować z silników elektrycznych tylko albo szukać innego źródła energii np wodór lub zmiany w energetyce np budowa elektrowni jądrowej lub jądrowych czy innych źródłem
@marcinmrozek2435
@marcinmrozek2435 3 жыл бұрын
@@kubroxx7793 Miało się coś ruszyć apropo badań nad grafenem. Jednak nie wiem jak daleko to zaszło.
@Accordxxx
@Accordxxx 3 жыл бұрын
@@rodo_7668 wiemy oświecony
@pawekam2714
@pawekam2714 3 жыл бұрын
0:51 - nie powtarzaj oklepanych frazesów. Prawda leży tam gdzie leży, a nie "zawsze po środku".
@mikoajn.k4934
@mikoajn.k4934 3 жыл бұрын
Jeśli to taki pewnik, że ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka, to musiał się on sporo napracować w historii Ziemi.
@seez8164
@seez8164 3 жыл бұрын
@@mikoajn.k4934 czy mógłbyś rozwinąć ? Domyślam się do czego zmierzasz i jednocześnie mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że nie spróbowałeś zgłębić tematu.
@mikoajn.k4934
@mikoajn.k4934 3 жыл бұрын
@@seez8164 Co mówi świadek w sądzie przysięgając na Biblię? Obiecuję że będę mówił prawdę, tylko prawdę i samą prawdę. Pytanie dlaczego aż tak dokładnie jest ta przysięga sformułowana? Bo jeśli te 3 warunki nie są spełnione, to zeznanie jest praktycznie bezwartościowe. Podobnie jak (bez urazy) Twoja wypowiedź. "Ocieplenie klimatu jest spowodowane działalności czowieka". To brzmi tak jakby ocieplenie było funkcją tej jednej zmiennej. A więc, czy jest spowodowane tylko tym? A jeśli nie tylko, to w jakim stopniu? Czy w 99,9%? A może w 50%, albo tylko w 0,001% a za resztę odpowiada aktywność słoneczna, pyły wulkaniczne itd. Podejrzewam że nie masz na ten temat zielonego pojęcia, w zasadzie jestem pewien, bo nikt tego nie wie i wiedzieć nie może. A jeśli ktoś jest jednak taki mądry to niech powie kiedy Grenlandia znowu stanie się zieloną wyspą.
@mateuszblicharski1395
@mateuszblicharski1395 3 жыл бұрын
Zgadzam się z tobą że elektryczne samochody nie zastąpią spalinowych i że samochody będą napędzane bio-paliwem. Nie da się ukryć że utylizacja samochodu elektronicznego jest bardzo szkodliwa dla środowiska i należy pamiętać też że każdy kij ma dwa końce i zawsze są plusy i minusy każdego rozwiązania
@ninik65
@ninik65 3 жыл бұрын
Nie wyobrażam sobie elektryków jako główny transport, musielibyśmy mieć tyle elektrowni co stacji paliw :) Do tego brak infrastruktury przesyłowej,w sumie czegokolwiek na taką skalę. Dalej analizując to produkcja baterii, na razie to produkują jakaś tam liczbę baterii i ogniw a jest to zaopatrzenie dla garstki pojazdów w skali światowej. E paliwa jak najbardziej, pozostawi to na rynku spalinówki które tak kochamy :)
@minion4979
@minion4979 3 жыл бұрын
główny problem leży w efektywności energetycznej napędów, a napęd spalinowy to nic innego jak piec grzewczy którego efektem ubocznym ok 30% jest moc mechaniczna. Dlatego cokolwiek będzie spalane nie jest w stanie nawet zbliżyć się do napędu elektrycznego o efektywności ponad 80%. Drugim czynnikiem są finanse, każde paliwo produkowane i sprzedawane, czy to będzie wodór czy benzyna syntetyczna będzie podlegało opodatkowaniu akcyzą, podatkiem paliwowym, vatem itd przez państwo i jedynym darmowym źródłem energii może być energia elektryczna produkowana w domu np z paneli. Tak więc pojazdy elektryczne zdominują świat, to tylko kwestia czasu. Jeśli chodzi o utylizację to wg Tesli juz obecnie ponad 80% surowców jest odzyskiwanych z baterii, za 10-20 lat będzie tak samo jak obecnie z akumulatorami Pb czyli prawie 100%.
@tombouu
@tombouu 3 жыл бұрын
dokładnie
@ksztyrix
@ksztyrix 3 жыл бұрын
Taa, bo oczywiście państwo nie wprowadzi nowych podatków od akumulatorów, opłat przesyłowych czy limitów na pobór prądu
@dawidpusa2126
@dawidpusa2126 2 жыл бұрын
@@ksztyrix pasibrzuchy i złodzieje
@dawidpusa2126
@dawidpusa2126 2 жыл бұрын
Też mi porównanie do pieca grzewczego...
@Kjfl516
@Kjfl516 3 жыл бұрын
Podoba mi się że te paliwa są robione przy użyciu wodoru ciekawostka jest taka że większość wodoru mamy z produktów ubocznych destylacji ropy A pozyskiwanie wodoru przez elektrolize podobno jest bardzo nie opłacalne i dlatego samochody na baterie to raczej pewna przyszłość motoryzacji
@ogkraks4615
@ogkraks4615 3 жыл бұрын
Coraz lepiej i z wiekszym zaciekawieniem oglada sie ten kanal. Trzymac tak dalej🔥
@grdDandelion
@grdDandelion Жыл бұрын
Jeśli chodzi o prąd do elektrolizy to identyczna sytuacja jest w przypadku wodoru. Elektryki też potrzebują prądu. A tak jest czysta spalinówka i brak nadmiarowych baterii.
@hwu7013
@hwu7013 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, czekam na odcinek o wodorze
@Fidek_gaming
@Fidek_gaming 3 жыл бұрын
e-LPG
@patrykpp554
@patrykpp554 3 жыл бұрын
Oczywiscie ze spalinowe wygraja. Elektryczne sa bardzo proste w budowie, malo co moze sie tam psuć, a motoryzacja to nie tylko nowe samochody, wiekszosc to rynek czesci zamiennych, a w spalinowych silnilach jest tego od groma.
@dd119dd
@dd119dd 3 жыл бұрын
Wooooow, liczba oktanowa izo-oktanu wynosi 100 !!! Jaki to cud !!! "Dokładna wartość liczby oktanowej jest równa procentom objętościowym zawartości izooktanu w takiej mieszaninie izooktanu i n-heptanu, która wywołuje identyczną liczbę stuków w silniku testowym jak analizowane paliwo."
@LucekV12
@LucekV12 3 жыл бұрын
Tak to prawda, że brzmienie tych aut to super sprawa. Z drugiej strony, jeśli to napędy elektryczne byłyby rozwijane tak jak spalinowe od lat 20, to dzisiaj byłby niedopuszczalny hałas silników spalinowych. Wszystko kwestia perspektywy. Nikt nie chciałby prymitywnej technologii silników spalinowych. Projekt który opisałeś, faktycznie wymaga przemyślenia. Gdyż dużo prościej obecnie magazynować ciecz nież energię elektryczną z nadwyżek. Są akumulatory wodne czy ogniwa magazynujące, które tworzy chociażby Tesla (power wall dla domów i przemysłowe). Bardzo fajna rzecz i dobrze się o czymś takim dowiedzieć. Dzięki!
@szajsonmontana1012
@szajsonmontana1012 3 жыл бұрын
Nie sądziłem ze cię tutaj znajdę. Z twoim komentarzem też się zgodzę w 100%
@dziknaramowicki9480
@dziknaramowicki9480 3 жыл бұрын
Nie mogły być rozwijane bo jeszcze nie było ogniw litowo jonowych
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 3 жыл бұрын
@@dziknaramowicki9480 Jest dokładnie odwrotnie. Napęd elektryczny jest rozwijany od ponad 100 lat, a to co blokuje jego użycie w samochodach to właśnie AKUMULATORY. Powiedzmy sobie szczerze. Silnik spalinowy właściwie się NIE NADAJE do napędu samochodów, napęd elektryczny jest do tego wręcz IDEALNY. Dlatego tam, gdzie nie ma problemów z masa i miejscem, od dawna stosowany jest napęd elektrycy... Z elektrownią "na pokładzie". Tak napędzane są śruby statków i lokomotywy. Silnik spalinowy by mógł być napędzać samochód musi mieć wielostopniową przekładnię. A mimo to mimo to nie rozpędzi samochodu tak szybko jak elektryczny. Silnik spalinowy ma małą przeciążalność. Silnik elektryczny indukcyjny może przez niedługi czas dawać moment 2,5 momentu znamionowego, specjalnie skonstruowany bez problemu da przez krótki czas 5 razy większy moment. Tak więc rozum podpowiada że przyszłością powinna być HYBRYDA. Samochód napędzany silnikiem elektrycznym, z elektrownią (na przykład spalinową) na pokładzie i z buforem energii elektrycznej na parę minut jazdy. Napęd elektrowni - choćby mini-turbina gazowa, zapewniałby średnią moc, akumulator uzupełniałby ją gdy jej chwilowo brakuje.
@dziknaramowicki9480
@dziknaramowicki9480 3 жыл бұрын
@@boguslawszostak1784 chodziło o to, że napęd elektryczny nie mógł być rozwijany w samochodach że względu na akumulatory, dopiero gdy na rynku pojawiły się względnie bezpieczne ogniwa litowo jonowe producenci zaczęli się na auta elektryczne powoli wdrażać.
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 3 жыл бұрын
@@dziknaramowicki9480 Chodzi o to że technologicznie nie ma żadnego problemu z napędem elektrycznym, bo skok technologiczny nastąpił po wynalezieniu IGBT (ang. insulated gate bipolar transistor) - tranzystor bipolarny z izolowaną bramką. Pozwoziło to konstruować falowniki prosto i dość tanio... a problemem w samochodzie jest nie napęd lecz Bateryjka.
@Spalding99
@Spalding99 3 жыл бұрын
Przyznam że nie miałem pojęcia o czymś takim jak e-paliwo.Bardzo ciekawy odcinek. Czekam na wodór.
@ALPHABYTE64
@ALPHABYTE64 2 жыл бұрын
No to byłeś bardzo głupi, oczywiście że takie rzeczy są, problemem jest miejsce na uprawę, bo boją się że by robiło się w PIP e-paliwa, a mało miejsca było by na uprawę żywności.
@terranova158
@terranova158 3 жыл бұрын
złoża się nie wyczerpują, normy ustalają LUDZIE BIZNESU, a elektryki to ciekawa opcja - która przy odpowiednim rozwoju MOŻE ZOSTAC DOPRACOWANA do tego stopnia, że będziemy mogli jeździć ZA DARMO! BO SIĘ DA!
@keksiu351
@keksiu351 3 жыл бұрын
W skrócie, dzisiejsze spalinowe muszą być zastąpione bo kończyć się będą zasoby z których ów paliwo jest produkowane, elektryki są przeczekajką która pozwoli wynaleźć sposób na produkcję E benzyny i E diesla, a potem wszystko zatoczy niejako koło i znów prym wieść będą silniki spalinowe, tyle że napędzane E paliwem.
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 3 жыл бұрын
0:50 Nie do końca, prawie zawsze jest POMIĘDZY, ale to nie oznacza że jest po środku, może być tak że któraś ze stron ma więcej racji, ale wciąż druga ma trochę racji
@wojciechparol9417
@wojciechparol9417 3 жыл бұрын
Nie ma dwóch stron, stanowisko nauki jest jasne.
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 3 жыл бұрын
@@wojciechparol9417 1.:Nie pisałem stricte o tym zagadnieniu tylko ogólnie jak zazwyczaj jest w życiu. 2. De facto nie ma czegoś takiego jak stanowisko nauki ponieważ stanowisko może mieć osoba lub organizacja, nauka zaś to rodzaj wiedzy/ sposób zdobywania wiedzy/sposób poznawania świata. Więc zgaduje że raczej chodziło o to że konsensus naukowy jest taki że globalne ocieplenie istnieje i jest spowodowane działaniami człowieka (ewentualnie można to nazwać :stanowisko społeczności naukowej) 3.Widzę tu błędne założenie że skoro naukowy konsensus jest taki... to nie ma stron, jest to błędne założenie/ błędna logika bo drugą stroną jest stwierdzenie że globalne ocieplenie nie jest spowodowane działaniami człowieka (można by też uznać dzisiaj raczej niespotykany pogląd ze zmian klimatycznych nie ma wcale) Ta strona może nie mieć racji(patrz główny komentarz) ale nie zmienia to faktu że jakąś drugą stroną jest. (Przy czym "druga strona" jako "wzór" poglądu przeciwny, może nawet skrajnego, gdzie pojedyncze osoby mają płynne poglądy. )
@wojciechparol9417
@wojciechparol9417 3 жыл бұрын
@@crusaderanimation6967 To zabawne, że próbujesz łapać za słówka, stanowisko nauki czyli aktualny konsensus naukowy, to było słabiutkie. Jeśli rozmawiamy o GO to logicznym wydaje się, że bierzemy pod uwagę jedynie stanowisko nauki(najważniejszych ośrodków naukowych). Druga strona nie istnieje, nie ma rzetelnych badań kwestionujących aktualne stanowisko(konsensus).
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 3 жыл бұрын
​@@wojciechparol9417 1.Nie czepiam się za słówka tylko ciałem poprawić nie do końca precyzyjne określenie, którego nie widzę sensu stosować gdy mamy równie proste za to bardziej precyzyjne określenie, i nie wiem czemu miało być to słabiutkie. 2."Jeśli rozmawiamy o GO to logicznym wydaje się, że bierzemy pod uwagę jedynie stanowisko nauki" Nie widzę powodu dla które brak znaczącej racji u danej strony miał oznaczać że dana strona nie jest stroną. W sensie jeśi panuje spór pomiędzy dwoma ludźmi o to że ktoś ukradł komuś krowę, to czy to że dana osoba nie ma racji nie sprawia że nie jest stroną ? W sensie ok. biorąc pod uwagę środowisko stricte naukowe to możemy przyjąć że tam nie ma drugiej strony. Ale jeśli mówimy w kontekście społeczeństwa to jest druga strona, może nie mieć racji, może się mylić, ale istnieje. A dla mnie domyślnie mówmy o ogóle społeczeństwa, gdy mamy na myśli stricte środowiska naukowe to w tedy doprecyzujemy. PS. Przydało by się też by Pan zdefiniował co w ogóle znaczy dla pana "strona".
@wojciechparol9417
@wojciechparol9417 3 жыл бұрын
@@crusaderanimation6967 Jeszcze raz powtarzam, stanowisko naukowców zajmujących się problemem GO jest jednoznaczne, także dyskusję na temat przyczyn tego zjawiska można odłożyć. Nie wiem co chcesz osiągnąć robiąc takie fikołki xD
@mateuszmateusz147
@mateuszmateusz147 3 жыл бұрын
I co ja będę w warsztacie ludziom wycinał jak wejdą te paliwa i katalizatorów nie będzie? Z czegoś trzeba żyć 😆
@dziadWSZEWIED
@dziadWSZEWIED 3 жыл бұрын
wirusa z móżgu bedziesz wycinał i kasował za coś czego nie ma a wszyscy myślą że są ;) hahah
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 3 жыл бұрын
Ten wirus to jest taka sama akcja jak z globalne ocieplenie, niby jest ale nie aż tak groźny i nie wiadomo z czego
@BHBalast
@BHBalast 3 жыл бұрын
Będą robić psującą się elektronikę, a to szyby się zarną, a to jakiś błąd wyskoczy, spryskiwacz padnie, o to bym się nie martwił :p
@grzechniogrzechnio6556
@grzechniogrzechnio6556 3 жыл бұрын
Spokojnie, ropy nie zabraknie!!, jedyne co teraz może się wydarzyć, to podwyżka cen paliw, dlatego że światowe koncerny paliwowe, przy tak niskich dochodach, nie inwestują w poszukiwania nowych złóż, ale są obszary, jak Rosja, czy Arabia, gdzie mogą pompować jeszcze przez długie lata, tyle że będzie drożej.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 3 жыл бұрын
@@BHBalast no i elektryczne samochody idealnie pasują do utopijnej idei sztucznej inteligencji zarządzającej całą infrastrukturą
@mirkomz
@mirkomz 3 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawe, gratulacje.
@zachariaszmagulski1497
@zachariaszmagulski1497 3 жыл бұрын
Po co wymyślać drugi raz koło? Wolnossący diesel + olej rzepakowy. Bilans CO2 utrzymany. Może wrócą do produkcji W124 z 2.0 D
@Playonstereo
@Playonstereo 3 жыл бұрын
Wodór - gęstość energii 33,0 kwh/kg, benzyna 1/3 tego, a bateria Tesli 0,25kWh/kg i w przyszłych planach 0,50kWh/kg
@mmichal81
@mmichal81 3 жыл бұрын
gęstość energii nie jest najważniejszym parametrem, tylko dostęp to technologi, całkowita cena (zanieczyszczenia, choroby) i praktyczność.
@Buslowicz
@Buslowicz 3 жыл бұрын
Antymateria ma jeszcze większą gęstość energii, ale co z tego :P?
@dziknaramowicki9480
@dziknaramowicki9480 3 жыл бұрын
i 5 000 bar pod d... Czy hemoroidy to wytrzymają? Szybkie obliczenia dla 20kg wodoru i zbiornika 50L
@MEKANIOR
@MEKANIOR 3 жыл бұрын
Od dziś kocham vaga ❤️
@mariuszplaczynski7605
@mariuszplaczynski7605 3 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat, bo już myślałem, że zbliżamy się do kresu silników spalinowych. Bardzo fajny odcinek. Jeżeli natomiast zabrakło by benzyny, to nauczę się pędzić bimber, tylko po to, aby móc raz w tygodniu odpalić swoją v-ósemkę i posłuchać jej dźwięku.😄
@ukaszpirog9088
@ukaszpirog9088 3 жыл бұрын
E tak szczytnym celu mogę zostać abstynentem
@Robert_Barszcz
@Robert_Barszcz 3 жыл бұрын
Szanowna Autorze, nie ze wszystkim co powiedziałeś się zgadzam, ale doceniam sposób prowadzenia programu. Brawo.
@abstrakt2003
@abstrakt2003 3 жыл бұрын
Prawda nie leży po środku! Prawda leży tam gdzie leży!
@tomtimor9789
@tomtimor9789 3 жыл бұрын
Ten temat juz przerobiony. Czy zauwazyles jeszcze cos ciekawego w tym video ?
@paulo13q32
@paulo13q32 3 жыл бұрын
Ja i tak jestem zwolennikiem samochodów elektrycznych. Wiem że wśród prawilnych fanów czterech kółek takie stwierdzenie to herezja, ale trzeba być też trochę pragmatycznym. Napęd elektryczny ma taką przewagę nad napędem spalinowym, że jest prosty. Zwykły człowiek potrzebuje samochodu, który nie będzie się psuł i nie obchodzą go opinie "koneserów motoryzacji".
@lukaszparypa4863
@lukaszparypa4863 3 жыл бұрын
Silnik spalinowy jest skompilowany bo produkuje energię a elektryczny dostaję ją gotową z akumulatora. Silnik elektryczny jest mocno uzależniony od infrastruktury i tam gdzie niema prądu jego funkcjonalność się kończy a jak gdzieś staniesz to tylko laweta. Dajmy przykład wybucha gdzieś wojna przeciwnik niszczy infrastrukturę z prądu i pojazdy elektryczne są uziemione. Jakas katastrofa żywiołowa pożar, powódź itd. itp. niema prądu służby nie mają jak funkcjonować. Do tego długi czas ładowania. Tankujesz pięć minut i jedziesz dalej baterie żeby naładować potrzebujesz tego czasu znacznie ale to znacznie więcej. Na silniku spalinowym przejedziesz ten sam dystans co przejechałeś 10 lat temu a bateria szybko traci ten dystans. Drogie baterie i ich częste wymiany których produkcja nijak ma się do ekologii. Puki co elektryki to cofnięcie się w rozwoju a nie pójście w przód. Silniki spalinowe jeszcze długo będą nie do zastąpienia przez elektryki pod wieloma względami. Taki elektryk to narazie bez większych problemów nadaje się na miasto ale pojechać gdzieś dalej to już katorga a pojechać całkiem dalej tam gdzie niema infrastruktury jest jeszcze niemożliwe.
@grek5719
@grek5719 3 жыл бұрын
Aż miło słuchać. Wiedza, przykłady, nauka, prostota przekazu. SUPER!
@sensoriumpsychodelica614
@sensoriumpsychodelica614 11 ай бұрын
"Prawda zawsze leży po środku" Jest to jedno z najmniej prawdziwych zdań o prawdzie
@jacek2pasje603
@jacek2pasje603 3 жыл бұрын
Zakaz + nakaz = "norma"
@vvy1988
@vvy1988 3 жыл бұрын
To nie prawda że prawda leży zawsze po środku ;)
@wujekradzi
@wujekradzi 3 жыл бұрын
"Czysta" e-benzyna lepsza od zwykłej i przyjmie sie jeśli bedzie ekonomicznie konkurencyjna ale i tak sprawność jest najważniejsza, ile energii zostanie zamienione na prace a nie na ciepło, elektryki zdaje sie są sprawniejsze.
@sobotadyzio
@sobotadyzio 2 жыл бұрын
bardzo trafne i mądre podsumowanie. Pozdrawiam Cie Robert:) kolejny super film
@pawul89
@pawul89 3 жыл бұрын
Możesz zostawić rękę, pomyslalem o wodorze 😂
@michalsiekierski1453
@michalsiekierski1453 3 жыл бұрын
ja tez O wodorze Pomyslalem bo kazdy Samochod Sie Da Przerobic :D
@dugibaka4259
@dugibaka4259 3 жыл бұрын
Jeszcze nie obejrzałem i też o wodorze pomyślałem
@wesolyromek5401
@wesolyromek5401 3 жыл бұрын
A może by tak na bimber jeździć xD owoce tanie niema gdzie sprzedać za rozsądną cenę to pędzić lać j jeździć 🤣
@jabirex
@jabirex 3 жыл бұрын
A jak coś w baku zostanie ,to imprezkę można zrobić ;)
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 3 жыл бұрын
@@wesolyromek5401 w brazylii auta jezdza na alkohol z trzciny cukrowrj
@doczko123
@doczko123 3 жыл бұрын
Ale mi humor poprawiłeś dzisiaj :)
@andrzejmatwijenko7311
@andrzejmatwijenko7311 3 жыл бұрын
Chcę tylko dodać do Twojej wizji że jest duża szansa że auta będą jeździć na napędzie hybrydowym i nie mam na myśli te które są teraz A takie które będą korzystać prawie ze wszystkich źródeł energii.
@Trakkson
@Trakkson 3 жыл бұрын
O ile jestem zdania, że silniki spalinowe póki co się jeszcze nigdzie nie wybierają, o tyle moim zdaniem i tak silniki elektryczne będą wygrywać. Pomijając ekologię, olbrzymią zaletą silnika elektrycznego jest jego sprawność. Granica sprawności silnika o spalaniu wewnętrznym leży gdzieś blisko 40%, choć wiele silników nawet tego nie osiąga. Jeżeli chodzi o silniki elektryczne, jesteśmy dziś w stanie tworzyć takie o sprawności 95 i więcej procent, choć oczywiście nie wszystkie taką osiągają. Powstawały już silniki o sprawności rzędu 99%. Silniki spalinowe przegrają na pewno w takiej formie, a przegrają całkowicie, jeżeli nie zostaną wynalezione na nowo, o znacznie wyższej sprawności.
@pawejaruga9163
@pawejaruga9163 3 жыл бұрын
0:25 civic center HA HA HA!
@84kmieciu
@84kmieciu 3 жыл бұрын
Prawda nie leży pośrodku tylko tam gdzie leży :)
@emrzaca
@emrzaca 3 жыл бұрын
przyszłością jest "sztuczna" fotosynteza a nastepnie przerobienie uzyskanych związków w metanol lub inne paliwa. Poczynania w tym kierunku w Polsce tworzył prof z Lublina, ale lobby zablokowało badania, a było to ciekawe...
@AZAZA0009990
@AZAZA0009990 3 жыл бұрын
I tu się z tobą zgadzam prąd z węgla bateria nie przeżyje samochodu jest droższy utylizacja kosztuje mały zasięg większy ciężar samochodu i w sumie wytwoży tyle samo dwutlenku węgla co samochód spalinowy tylko w innym czasie nie wyobrażam sobie jechać na wakacje z przerwą kilkunastu godzin na ładowanie bateri a w delegacje musiał bym wyjechać ze trzy dni wcześniej paranoja
@suchy8403
@suchy8403 3 жыл бұрын
Dzień dobry
@thystype9819
@thystype9819 3 жыл бұрын
Siema Suchy:)
@Povagowani
@Povagowani 3 жыл бұрын
Cześć Wam ;)
@kacperczerwinski7858
@kacperczerwinski7858 3 жыл бұрын
Siema
@lordzopiclon4101
@lordzopiclon4101 3 жыл бұрын
Elektroliza jest nieoplacalna bo pochlania oromne zasoby Energii.
@iamweasel_
@iamweasel_ 3 жыл бұрын
No właśnie... lepiej tym prądem od razu ładować akumulatory, a nie zużywać na produkowanie paliwa... bez sensu!
@patorikkubaketsu8845
@patorikkubaketsu8845 3 жыл бұрын
@@iamweasel_ XD a skąd się akumulatory biorą
@McMimax
@McMimax 3 жыл бұрын
Paliwo jest łatwiej przechowywać i tankować, niż prąd.
@iamweasel_
@iamweasel_ 3 жыл бұрын
@@McMimax Paliwo w ogólności - tak, ale tu chodzi przecież o zużycie wielkiej ilości prądu do produkcji tego paliwa, więc logicznym jest pominięcie tego dodatkowego etapu, który musi pociągać za sobą straty. A po co tracić energię niepotrzebnie?
@marekbiaoszewski2159
@marekbiaoszewski2159 3 жыл бұрын
Ohoho i po co ci naukowcy tam kombinują jak mamy tu tak znamienitego znawce wszech nauk XDD
@GwwaraD
@GwwaraD 3 жыл бұрын
Świetny materiał, merytoryczny, bez dłużyzn, więcej takiego kontentu na YT. A co do tematu, uważam że elektryki nie mają szans przejąć całego rynku. Problem baterii, ich produkcji i utylizacji jest bardzo poważny. Według prognoz elektryki maksimum swoje udziału w rynku będą miały ok 2025 roku, ale już w 2030 to technologia wodorowa ma mieć centralne miejsce w rynku. Oczywiście w tych prognozach nie są uwzględniane takie pomysłu jak biopaliwa, czy technologia atomowa. Jeżeli faktycznie uda się stworzyć technologie która będzie produkować benzynę na szeroką skalę i jedynym ograniczeniem będzie tylko prąd, to wydaje mi się że nie ma się co martwić, z racji na to że używanie paneli fotowoltaicznych nowej generacji może wyeliminować ten problem. Jedynym istotnym problemem może być lobbing sektora paliwowego, gdyż im ta technologia zwyczajnie popsuje biznes.
@mikiyosangyo1627
@mikiyosangyo1627 Жыл бұрын
Z góry przepraszam za uwagę a la mądrala: końcówki słów z litrą ą, brzmią u Pana "om" np: benzynom zamiast benzyną. Język polski ma ładne akcenty i kiedy się ich używa, wypowiedź brzmi o wiele lepiej. To moje trzy grosze wtrącenia. Pana videoblog jest świetny! Brawo i dziękuję.
@krzychu433
@krzychu433 3 жыл бұрын
Tym odcinkiem przywróciłeś mi wiarę w to, że motoryzacja z charakterem nie umrze w najbliższym czasie. Łapka :)
@malyheniek
@malyheniek 3 жыл бұрын
Kurde! Wyglądasz jak młody Patrick Swayze. :D :D :D
@ThomasJ.StonewallJackson
@ThomasJ.StonewallJackson 3 жыл бұрын
Podejrzewam, że jeśli to przejdzie, to będzie funkcjonowała tylko produkcja paliw do celów wyścigowych czy dużych pojazdów, jak tiry czy może także samoloty, a samochody osobowe zostaną całkowicie zelektryfikowane.
@azjatot5253
@azjatot5253 3 жыл бұрын
przyszłość będzie wodorowa.. ...dostęp do słonych wód będzie tak ważna dla każdej gospodarki, jak dziś węgiel i ropa.
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 3 жыл бұрын
A gdzie nasze samochody? Kwas z kiszonej kapusty,solona slonina i paprykarz szczeciński...
@djpiecia
@djpiecia 3 жыл бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/Melex
@brzozabrzozman3892
@brzozabrzozman3892 3 жыл бұрын
2T na ekopaliwo to będzie miazga😍
@KKarczmarczyk
@KKarczmarczyk 3 жыл бұрын
Możesz sobie zalać Warter Pro zmieszane z olejem i będzie działać z 2T - Warter Pro to eko benzyna alkilatowa, używa się jej do zasilania gokartów na niektórych halach (w silnikach hondy 4T) zamiast zwykłej benzyny, by ograniczyć zapach spalin na hali.
@krzysztoftkacz
@krzysztoftkacz 3 жыл бұрын
@@KKarczmarczyk o i to jest ciekawe!
@czeslawrogalski1837
@czeslawrogalski1837 3 жыл бұрын
Najlepszy program o motoryzacji, fascynujący. The best. 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍
@TG_DZWONEK
@TG_DZWONEK 3 жыл бұрын
08.33 liczba oktanowa paliwa nie zmienia stopnia sprężania, nie zwiększa i nie zmniejsza, jest stałą konstrukcyjną.
@krl1313
@krl1313 3 жыл бұрын
I like it! na poziomie, można się czegoś nauczyć i nawet czasami jest coś o motocyklach :D
@jancap1917
@jancap1917 3 жыл бұрын
Jest jeszcze ekologiczne CNG LNG ( gaz ziemny ) LPG ( choć LPG to odpad benzyny ) . Lubie jak opowiadasz (szczególnie to co o polskości Arinerry mówiłeś tak z głową to powiedziałeś ) ..... Acha 2 sekundy do 100km/h takiej Tesli myślicie że taki 18 latek będzie mógł tym jeździć i nie założą kagańców ?? Nie sądzę .
@geez_3521
@geez_3521 3 жыл бұрын
obecnie tak jest, 18 latek po zdaniu prawa jazdy moze jezdzic taką teslą. Inna sprawa skąd wezmie na nią pieniadze, tylko 18 latkowie z bogatymi rodzicamy chyba bedą mogli sobie pozwolic na tesle jako pierwsze auto
@danielpoweska6604
@danielpoweska6604 3 жыл бұрын
Możesz jeździć bugatti, agerą, ferrari (800 km tylko na tylnej osi), a znając teslę i jej systemy, to mając nawet ćwierć sekundy do setki będzie bezpieczniejsza od przeciętnego passata
@danielpoweska6604
@danielpoweska6604 3 жыл бұрын
@@geez_3521 tesla jest stosunkowo tanim autem, w normalnym kraju nie musisz brać 20 letniego golfa na pierwsze auto, bo oni dorywczo pewnie zgarniają naszą medianę zarobków (która wynosi między 2,5k do 3k netto).
@adriancygan9391
@adriancygan9391 3 жыл бұрын
@@danielpoweska6604 Tesla to plastikowy smartfon na kołach. Hype jest taki jak na Apple.
@dzikifarmer6664
@dzikifarmer6664 3 жыл бұрын
Ja jako osoba która chciała lupo 1,4tdi a dostała golfa 2.0 (benzyna) powiem że bałem się go wkręcać więcej niż 2,4tyś i nie wrzucałem 5 ponieważ się cykałem. A do takiej tesli bym nie wsiadł. Aczkolwiek ja to ostrożny jestem ;)
@marcinklabis6616
@marcinklabis6616 Жыл бұрын
Dziękujemy.
@DrLucyfer666
@DrLucyfer666 3 жыл бұрын
Do wytwarzania energii elektrycznej całkowicie ekologicznie można dalej używać węgla, jest technologia dzięki której pozyskuje się wodór z węgla kamiennego, pod ziemią, a więc najczystszego paliwa i tego wodoru można używać do wytwarzania energii elektrycznej :)
@asiajas9790
@asiajas9790 3 жыл бұрын
Końcówka brzmi jak jakaś przepowiednia 🤣🤣🤣 tylko że na wnioskach i to całkiem logicznych
@gregbaniak9650
@gregbaniak9650 3 жыл бұрын
Samochody elektryczne to zbawienie dla ziemi...spalanie gigantgcznych ilisci paliw plynnych to zbrodnia megatony CO2...temp.globalna o 1 stopien wyzsza..i dalej chcemy to robic...NIEEEE
@michaltrzepuzur3999
@michaltrzepuzur3999 3 жыл бұрын
Prawdziwą ekologię osobiście widzę w wodorze tylko nikt nie dopuścić tej technologii prawdopodobnie z powodu zysków a ta całe ekologia opiera się na pieniądzach a nie prawdziwej ekologii naszego środowiska
@dawidpusa2126
@dawidpusa2126 2 жыл бұрын
To dlatego elektryki są drogie jak cholera
@ukaszjozwiak9468
@ukaszjozwiak9468 3 жыл бұрын
A jednak koniec silników spalinowych jest już przesądzony. Elektryka (silniki) będzie coraz bardziej rozwijana gdyż lepiej integruje się z elektroniką. Te wszystkie zabiegi to tylko przesuwanie w czasie nieuchronnego końca ze względu na zacementowany przepływ petrodolara ale nie może to trwać wiecznie.
@MrDawid1507
@MrDawid1507 3 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek,wytłumaczyłeś to bardzo mądrze i zgadzam się z Tobą i nienawidzę elektryków. Mam prawie codziennie okazję jechać Teslą z 2020 roku w każdym modelu. Tak to przyśpieszenie jest mega ,nie mogę zaprzeczyć ale jednak brak charakterystycznego dżwięki podczas przyśpieszenia jest dość odczuwalna. Po prostu po którymś razie jazdy Teslą,zaczyna wiać nudą. Przyzwyczajasz się do tego przyśpieszenia,do wciskania w fotel i brak tchu ale poźniej wsiadasz w niemieckie V8 450 koni i podczas odpalania,wrzucania 1wszego biegu i wciśniecia na maks gazu w podłogę masz ZA KAŻDYM RAZEM mega banana na twarzy. Będzie tego brakować ale jak podsumowałeś wierzę i ja ,że motoryzacja spalinowa powstanie z popiołu.
@adamwojcik341
@adamwojcik341 3 жыл бұрын
Jeszcze bioetanol i nowoczesne instalacje LPG 😉
@jankowalski-sd2tq
@jankowalski-sd2tq 3 жыл бұрын
LPG to odpad od benzyny w produkcji..
@dziknaramowicki9480
@dziknaramowicki9480 3 жыл бұрын
@@jankowalski-sd2tq? To tak jakby powiedzieć że ropa (ON) albo benzyna to odpad przy destylacji ropy naftowej.
@dominowak7550
@dominowak7550 3 жыл бұрын
Olejzyna?
@xmdxd6412
@xmdxd6412 3 жыл бұрын
Nie kurcze paliwko ogórka
@michdem100
@michdem100 3 жыл бұрын
Prawda leży po środku i inne prześmieszne kawały jakie możesz sobie wmawiać (Na marginesie - wiemy że globalne ocieplenie istnieje, wiemy że jest spowodowane przez ludzi i wiemy za ile ludzie są odpowiedzialni - szacunki są między ok 100% a 110%) Aha - i po polsku jest radzieckie a nie sowieckie. Co do filmiku - e-diesel brzmi jak dobry pomysł, pod warunkiem że energia elektryczna będzie pozyskiwana z jakiś odnawialnych źródeł energii. I tutaj jest parę rzeczy które warto mieć na uwadze: 1) Produkcja nie musi być ciągła, więc solar i wiatr jak najbardziej się do tego nadają 2) Jeśli solar i wiatr to za mało to najlepszą alternatywą jest atom Z E-benzyją to trzeba trochę dopowiedzieć trochę o tym jak tak naprawdę liczba oktanowa wpływa na spalanie - otóż wszystko zależy od silnika. Jeśli silnik jest robiony pod benzynę 95 to nie ma znaczenia czy wlewa się 95, 98 czy 100. Natomiast jeśli jest robiony pod benzynę 98, to nie ma znaczenia czy jest to 98 czy 100, ale jak będzie 95 będzie to miało zły wpływ. Oczywiście lepsze są silniki dostosowane do benzyny 98, bo mniej spalają Co do przemysłu paliw kopalnianych - on od dekad przynosi ogromne straty, a firmy wydobywcze tracą na wartości. Jest to umierający przemysł. Gdyby nie ogromne dotacje do wydobycia ceny albo byłyby znacznie większe niż obecnie albo większość koncernów paliwowych zwyczajnie by upadła. Sprawa wygląda tak - nie wiemy czy przyszłością są biopaliwa, czy epaliwa, czy elektryka. Ale patrząc na to jakie są obecne tendencje oraz jakie technologie mamy teraz wiele wskazuje na to że cały przemysł samochodowy może przestać istnieć a zacznie górować transport publiczny. Bo w przypadku transportu publicznego mamy technologie które mają potencjał do zerowych emisji - konkretniej tramwaje i trolejbusy. Cokolwiek by się nie działo z silnikami i bateriami najlepszą opcją zawsze będzie powiesić trochę przewodów i podczepić do tego silnik elektryczny.
@TomaszKretek
@TomaszKretek 3 жыл бұрын
Ciekawe, nie wiedziałem o tym - więc dzięki! Choć nie sądzę by w ciągu kilku lat elektryki totalnie nie zdominowały motoryzacji. Pod praktycznie każdym względem są lepsze, przyjemniejsze i efektywniejsze. Trzeba opracować odpowiednie przełożenia, aby były efektywne przy większych prędkościach, czy też dobre baterie/akumulatory, aby było to ekologiczne, ale zdecydowanie jest to dobry kierunek. Dlaczego? Nieskończone możliwości regulacji - czy to w terenie czy na drodze - nie trzeba robić cudów, aby dokładnie kontrolować prędkość obracania się koła. Wspomagania hamowania poprzez regenerację energii - znacznie zmniejszy zużycie hamulców, jak ktoś mądrze jeździ. 4 silniki elektryczne w terenie czy sporcie, to będzie święty Graal :) Cisza, brak spalin i super płynne regulacje - to dużo dla komfortu, który uzależnia. Szybkie czasy reakcji i przyspieszenia - to już dla entuzjastów magia :) Choć uważam, że nie każdy "dres" powinien dostać takie coś, bo cicho i szybko przyspieszające auto, może narobić dużo szkód w mieście, jak ktoś ma bardzo mało mózgu.
@MrSeboss302
@MrSeboss302 3 жыл бұрын
A może odcinek o silnikach napędzanych alkoholem
@kabatone
@kabatone 3 жыл бұрын
kto by chciał słuchać o żołądku mojego starego
@januszzajaczkowski60
@januszzajaczkowski60 3 жыл бұрын
Super alkohol ,party w garażu😉😆👍popieram jeatem za głosujemy👈👏
@kamilkrzypkowski2729
@kamilkrzypkowski2729 3 жыл бұрын
A poza tym myślę że Tesla rozjebał by to wszystko w dwie sekundy :)
@ErtsenPlayGames
@ErtsenPlayGames 3 жыл бұрын
Prawdziwą technologią która mogłaby przejąc świat byłby reaktor na TOR ....50lat ciągłej pracy (vs do 6msc w standardowych elektrowniach atomowych i tony odpadów), praktycznie 0 ilość odpadów radioaktywnych , możliwość stworzenia mini reaktorów do zasilania samochodów itp.....ale co za dobre ....to nie przejdzie bo za mały zarobek XD
@albi_smx1937
@albi_smx1937 3 жыл бұрын
Jeśli udałoby się wprowadzić na rynek te e-paliwa to jest duże prawdopodobieństwo , że takie samochody jak np. Nissan Patrol w nowej generacji mogłyby być wprowadzone na rynek europejski bo nie ograniczałaby go tak norma emisji spalin.
@xwarriorx5960
@xwarriorx5960 3 жыл бұрын
Dzięki e paliwom zapomnimy o katach, dpf i innych badziewiach :D
@mimas165
@mimas165 3 жыл бұрын
Czy masz jakiekolwiek pojęcie do czego służy i co robi katal i DPF?!
@mateuszkucharski1350
@mateuszkucharski1350 3 жыл бұрын
Wszystko fajnie, ale przydałoby się jakieś amerykańskie V8 na początku.
@wlodzimierzszopa
@wlodzimierzszopa 2 жыл бұрын
Ludzkość już bardzo dawno wymyśliła ekologiczne paliwo. Nazywa się to holzgas (gaz drzewny). Przed II wojną światową tak zasilane były głównie samochodu ciężarowe które na skrzyni ładunkowej woziły wytwornicę która na bieżąco produkowała gas spalany następnie w silniku. Takim paliwem zasilane były np samochody w tajdze gdzie nie uświadczy stacji benzynowej. Przy obecnej technologii taki gaz można bylo by produkować nie tylko z odpadów drzewnych ale z odpadów rolniczych (słoma, łupiny, pestki)
@omeleq
@omeleq 3 жыл бұрын
fajnie fajnie, podoba mi sie. Oby jak najwięcej takich zastępników trujących gazów
ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ БАБУШКИ #shorts
00:19
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,1 МЛН
КАК СПРЯТАТЬ КОНФЕТЫ
00:59
123 GO! Shorts Russian
Рет қаралды 2,6 МЛН
it takes two to tango 💃🏻🕺🏻
00:18
Zach King
Рет қаралды 27 МЛН
Dlaczego samochody elektryczne nie są lepsze dla środowiska?
9:18
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 57 М.
Jak się kradnie paliwo w branży transportowej?
7:57
CplusE Omega Pilzno videoblog
Рет қаралды 280 М.
Dlaczego Porsche i Subaru stosują Boxery?
19:45
Povagowani
Рет қаралды 594 М.
Zielony metanol, biopaliwo, które może uratować Niemcy
8:23
Czy samochód może jeździć na ALKOHOL ? || MOTO ZAGWOZDKI #26
6:23
Автомобильный трюк🤯
0:57
Бутылочка
Рет қаралды 609 М.
Truck spring suspension straightening process #youtubeshorts #youtube #foryou
0:59
Pk Awesome Restorations
Рет қаралды 3,9 МЛН