Co dalej z MORDOREM? | GOOD IDEA

  Рет қаралды 96,906

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Күн бұрын

Пікірлер
@patrycjapawowska4662
@patrycjapawowska4662 5 жыл бұрын
Niesamowite, jak elegancki, bogaty merytorycznie, a przy tym rozrywkowy jest Wasz kanał :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy!
@podkowalesna
@podkowalesna 4 жыл бұрын
elegancki - to jest właściwe słowo
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 5 жыл бұрын
Pani z Savills mówiła "pięknym" korporacyjnym językiem. Mordor jest urbanizacyjnym gwałtem i absolutnym tumiwisizmem ze strony miasta i developerów. Jak pieniądze szły to ten chaos tylko pogłębiano. Teraz najemcy powiedzieli dość i nagle płacz.
@sza2562
@sza2562 5 жыл бұрын
Tuniwizm?
@helenamoj1472
@helenamoj1472 3 жыл бұрын
@@sza2562 to od słowa; tu mi wisi. Tumiwisizm. C!yli mnie na tym nie zależy. Pozdrawiam
@kapimka
@kapimka 5 жыл бұрын
Ale niespodzianka z tematem Domaniewskiej 😁 pracuję w Mordorze od prawie 15 lat i pamiętam jak między Postępu a Suwak zamiast asfaltu były kocie łby a chodnik był do połowy ulicy ale tylko po jednej stronie 😁 jak nie zaopatrzylam się w jedzenie to cały dzień nie jadłam bo nie było żadnego sklepu 😁 ależ to były czasy ... Teraz jest już WYPAS! Chociaż płoty mogły by zniknąć i życie było by o wiele prostsze 😎 bo autobusy wreszcie puścili. ..skarb nad skarby 218 i 308... pozdrawiam wszystkich pracowników z Mordoru!
@dziabunga
@dziabunga 5 жыл бұрын
Pracowałam na Domaniewskiej w pierwszym biurowcu który tam powstał- Jak padało to końcówka Domaniewskiej ta z kocimi łbami zamieniała się w błocisko. Jedyne jedzenie jakie można było kupić to jeden działający chińczyk :)
@dawidrzepecki7229
@dawidrzepecki7229 5 жыл бұрын
Jestem wielkim fanem nazwy "Mordoru". ❤️
@thannis79
@thannis79 5 жыл бұрын
Ja też :)
@beegees21
@beegees21 5 жыл бұрын
Chyba fanem nazwy "Mordor". Piszmy po polsku.
@kpt.stratford5212
@kpt.stratford5212 5 жыл бұрын
Brak planowania urbanistycznego polskich miast to ich cecha wspólna, a plan to przecież najważniejszy punkt rozwoju miasta (miasta, jako wygodnego i 'własnego' miejsca do życia, a nie chaosu budynków i skrzyżowań). Polskie miasta na dekady - a może i na zawsze - robią sobie, i ich mieszkańcom krzywdę, i co najgorsze; są z tego dumne.
@kubamiszczz
@kubamiszczz 5 жыл бұрын
to tak w rzeszowie nadupcaja wszedzie nowe bloki, budynki, bloki w przemyslowej dzielnicy, gdzie tylko troche zielonego, bloki na brzegu rzeki, a potem zdziwienie ze droga 7m szer. do 10 blokow, no ale ktos te mieszkania jednak kupuje ://
@LU33CAS
@LU33CAS 5 жыл бұрын
@@kubamiszczz moim zdaniem Rzeszów to czołówka najgorszych pod względem urbanistyki miast w Polsce... smutne to, ale niestety to prawda...
@HalinkaC
@HalinkaC 5 жыл бұрын
Przeraża ta przyjęta powszechnie koncepcja budowy polskich miast polegająca tylko na megalomanii, nieustannym poszerzaniu ulic pod samochody, budowy kolejnych szpetnych torowisk wysypywanych tłuczniem wyglądajacych jak linie kolejowe w lasach i kompletny brak zieleni. Rozbudowa przedmieści czy wręcz podmiejskich wsi gdy w centrum są wielkie bezludne połacie pod zabudowę. Chaos, bałagan i rozlazłość to głowne cechy polskich miast.
@HalinkaC
@HalinkaC 5 жыл бұрын
Kuba Miszcz Rozbudowywanie się wzdłuż rzek to jeden z najlepszych pomysłów na rozwoj dla naszych miast. Większość polskich miast leży nad rzekami, ale tak naprawdę, jak przeanalizowac ich plany, to w rzeczywistości obok tych rzek, bo wzdłuż rzek są potężne pasy ugorów. A przecież rzeka mocno uatrakcyjnia miasto. Niestety rozbudowywanie się nad rzekami czyli głownie na terenach zalewowych to koniecznosć drogich inwestycji takich jak budowa mostów, koryt rzek czy podnoszenie terenów. Stąd powszechne odwrócenie się plecami polskich miast do rzek.
@kubamiszczz
@kubamiszczz 5 жыл бұрын
@@HalinkaC podaj przyklad miasta gdzie sa te pasy ugorow? miasto nad rzeka to yyyy miasto z rzeka w srodku? rzeki w miescie to naturalne tereny rekreacyjne, tam sie powinno robic parki, bulwary itp a nie bloki/biurowce, one moga stanac wszedzie, w rzeszowie w niedziele wzdluz wisloka 3m sciezka przewala sie taki tlum ludzi/rolkarzy/rowerzystow ze chyba ludzie potrzebuja takiego terenu w miescie a nie 15km dalej na przedmiesciach, bloki buduja nawet przy parku krajobrazowym (drogi zostawili na potem;]), sprawdz date zalozenia wiekszych parkow w miastach, wiekszosc pochodzi z XIXw i najchetniej by je zabudowali do ostatniego kawalka (skwerki to nie parki) tak samo ul. przemyslowa - jakies zaklady sklady magazynu i w srodku osiedle heheh, pewno byl plac po jakims zakladzie nie mowie juz o demolowaniu i zagracaniu istniejacych osiedli ktore sa zamknietym skonczonym duzym projektem (jaki developer postawi 10 blokow?, sa za mali, nie ta skala co w PRL), a wstawia sie w nich pojedyncze bloki jesli tylko sie da miedzy istniejace bloki, developer zachwala ze szkola sklepy i przedszkole blisko to zadna jego zasluga, i ciekawe czy wspolnoty partycypuja w utrzymaniu np drog? i co z miejscami do parkowania? i sluszna uwaga nt terenow zalewowych, dla parku/parasolek to nie problem (zaleje to wyschnie), dla budynkow juz tak, i w rzeszowie wlasnie maja stanac 10 pietrowe bloki na olszynkach od zawsze terenie zalewowym, tak mozna podniesc teren (nie wiem jak gleboko i czy w ogole planuja wymienic grunt), ale ta woda gdzies sie musi podziac, pewno zaleje jakies wioski za/przed rzeszowem i sie ludzie zdziwia bo nigdy nie zalewalo;] niedawno sie okazalo ze galerie rzeszow postawili troche za blisko i jest problem dodac prawoskret, poszerzyc wiadukt, to nikt nie pomyslac zeby postawic ja z 10-20m na zachod, a nie tuz przy glownej drodze w centrum rzeszowa? dalo sie bo te 10-20m to jest maly parking na tej samej dzialce z drugiej strony ogolnie prowizora ktorej nie odkreci nawet za 100lat chyba ze jakies bombardowanie bedzie
@bartkaron8067
@bartkaron8067 5 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się struktura tego odcinku. Dobra robota! Wasz kanał wciągnął mnie w architekturę miast, a Wasz książka czeka na najbliższy wolny weekend. Piona! :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
@juliastasinska6769
@juliastasinska6769 5 жыл бұрын
Na Waszych zdjęciach Mordor i tak prezentuje się nieźle, dopiero jesień i zima wydobywają z niego "to co najlepsze": błotne parkingi i błoto na chodnikach naniesione przez samochody z nich wyjeżdżające. Mam szczerą nadzieję, że uda się ten obszar jakoś uzdrowić i tak polepszyć transport publiczny, że 3/4 kierowców do zostawi samochody w domu.
@krzysztofzwolinski956
@krzysztofzwolinski956 5 жыл бұрын
Mordor powstał w Exelu, działki zostały podzielone na tak aby się opłacało.
@mr_slave
@mr_slave 5 жыл бұрын
Excelu**
@archail4231
@archail4231 4 жыл бұрын
Atutem służewca jest lokalizacja co ona muwi do centrum to się ponad 1h jedzie ,dwa tramwaje na krzyż i i do metra daleko. Daszyńskiego to jest centrum biznesowe metro dobra lokalizacja , przestrzeń miejska i fajna architektura
@metal87power
@metal87power 5 жыл бұрын
Chaszcze mają ogromny potencjał. Brakuje tylko sklepów monopolowych.
@tomkrs5429
@tomkrs5429 4 жыл бұрын
tak jak i pustostany ;)
@helenamoj1472
@helenamoj1472 3 жыл бұрын
Idziesz w destrukcję. Czy nie widzisz że ta dwójka architektów naprawdę się stara, to uzmysłowić władzom.
@malgorzatamichalczyk
@malgorzatamichalczyk 4 жыл бұрын
Uwielbiam w Wasz kanal.. pan Radek jest bardzo elegancki, kulturaly i niebywale zaangarzowany w to co mówi ... to dzisiaj rzadkość... uwielbiam ❤️
@emteiks
@emteiks 5 жыл бұрын
Super odcinek! jak ja się ciesze ze Wasz kanał istnieje... W końcu glos rozsądku, pod którym można się podpisać.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy!
@dziumak
@dziumak 5 жыл бұрын
świetne, merytoryczne podsumowanie na koniec odcinka! :)
@kisiel1267
@kisiel1267 5 жыл бұрын
Dziękuję za pracę. P.S. we wcześniejszym odcinku macie chyba najpiękniejsze ujęcia na waszym kanele. Tam gdzie przez liście drzew przenika zamek. Gratuluję :)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! :) Dla czytających ten komentarz, to ten wcześniejszy film z liśćmi i zamkiem jest tu: kzbin.info/www/bejne/eZDYqXSCfbypmbc Zapraszamy!
@karolina8367
@karolina8367 5 жыл бұрын
Urbanistyka w Waszym wydaniu jak zawsze ciekawa 🙂
@Ma88la88
@Ma88la88 5 жыл бұрын
Świetny odcinek 😊szkoda, ze mamy tak mało lotnych urzędników, żeby korzystać z wiedzy takich architektów jak wy. Mam nadzieje, ze gospodarowanie przestrzenne w końcu się pojawi w Polsce i to nie w kontekście zakazu lub pozwolenia Ryśkowi na postawienie wielkiej reklamy w ogródku lub krzyczącego neonu na fasadzie kamienicy
@aleksanderszczurek8629
@aleksanderszczurek8629 5 жыл бұрын
A w Gdańsku właśnie powstaje taka dzielnica biurowa w Oliwie i wszystko wskazuje na to, że nie jest to do końca przemyślana decyzja. Jedyny plus tam to jednak bliskość kolejki SKM/PKM. Co sądzicie?
@thannis79
@thannis79 5 жыл бұрын
Dla mnie największym zdumieniem są bloki stawiane teraz przy Obrzeżnej, Postępu czy Cybernetyki. Brak tam jakiejkolwiek infrastruktury dla ludzi, sklepy to Żabki, może są jakieś żłobki prywatne, nie ma gdzie iść na spacer. Nie zapomnę widoku - gorący wiosenny dzień, okolice Obrzeżnej, ja nie mogąca się przebić z Obrzeżnej do przychodni na Postępu, bo płoty, a mnie co chwila mijają mamy z maluchami w wózkach, których jedynym szlakiem spacerowym jest chodzenie wzdłuż ulic po tych chodnikach. Koszmar! A jeszcze warto by dodać jeszcze jeden fakt - to są tereny poprzemysłowe. Tam były fabryki, chemikalia. Nie wiadomo co w tej ziemi siedzi. Plus oczywiście możliwość wojeryzmu bez lornetki (no, może dla niektórych to byłby akurat plus ;) ).
@dominiktbg92
@dominiktbg92 5 жыл бұрын
Frodo Baggins :) Po pierwszym „spotkaniu” i każdym następnym z Wami widzę w jak inteligentny sposób obnażacie błędy popełnianie podczas zagospodarowania przestrzennego Warszawy, ale i nie tylko.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
💍🧙🏻‍♂️🧝🏻‍♀️
@tomaszburza1519
@tomaszburza1519 5 жыл бұрын
Pamiętam moje pierwsze wyprawy do Warszawy, gdy skracalem sobie drogę z ulicy Domaniewskiej (wschodnia strona od Woloskiej) na przystanek tranwajowy Rzymskiego idąc przez chaszcze, dziś to Galeria Mokotów. W 2006 roku podjąłem tam pierwszą oficjalna pracę, już w tedy Służew był dzielnica biznesową, ale do "Mordoru" było mu daleko 🙂. Wspaniałe miejsce, sporo wspomnień, dziękuję za odcinek i za podsumowanie 👍
@mareks5674
@mareks5674 5 жыл бұрын
B. dobry odc, wszak arch. i urbanistyka to nie tylko piękne bud, idealne his. założenia, Foster, Howard, Hadid czy van der Rohe , ale także błędy projektantów, zaniedbania planistyczne i problemy z którymi musi poradzić sobie zwykły mieszkaniec. Cieszę się, że duet R & N nie skupia się jedynie na cukierkowej wizji świata ale omawia również porażki i zagrożenia z tych pięknych dziedzin - creme de la creme!:)
@rhalfik
@rhalfik 3 жыл бұрын
Przede wszystkim to za kilka lat tu będzie linia metra M3 łącząca Służewiec z Pragą południe oraz skrzyżowane z liniami M1 i M2. Jak to zrobią to Praga, Sadyba i Służewiec wyskoczą w górę jak Wola.
@cezarygerardinho
@cezarygerardinho 5 жыл бұрын
Większość uwag z tego filmu dotyczy całej Warszawy. Płotoza wokół inwestycji nowych i starych (tzw obozy mieszkaniowe/biurowe), nieadekwatna komunikacja miejska, fatalna infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, zagarnięcie całej przestrzeni przez samochody i łudzenie się, że jeszcze jeden pas dla osobówek cokolwiek poprawi. Tak to miasto gospodaruje w strachu przed podwarszawskimi kierowcami.
@Tcheslaf
@Tcheslaf 5 жыл бұрын
Ta kilometrowa eskapada to celowe działanie w celu rozruszania skostniałych pracowników biurowych, oni to robili przed spopularyzowaniem endomondo i mody na bieganie, to nie błąd tylko geniusz wyprzedzający epokę :P
@GustawJaworski
@GustawJaworski 5 жыл бұрын
Ja przyznam się, że właśnie przez sławę Mordoru nie wybrałem jednego miejsca pracy, a prace w okoliach Ronda Daszyńskiego :D Teraz czekam tylko aż M2 przedłużą do dzielnic mieszkalnych :P
@rhalfik
@rhalfik 3 жыл бұрын
I jak tam praca w Isengard 2 lata później?
@helena9747
@helena9747 2 жыл бұрын
Pasjans klasyczn
@michwil2
@michwil2 5 жыл бұрын
Od kiedy Galeria Mokotów to kulturalne centrum?
@10limak
@10limak 5 жыл бұрын
Kino jest :)
@10limak
@10limak 5 жыл бұрын
A zaraz obok jest dzielnicowe centrum kultury
@HalinkaC
@HalinkaC 5 жыл бұрын
Jaki poziom kultury Warszawiaków, takie centra kultury ;)
@krzysztofzwolinski956
@krzysztofzwolinski956 5 жыл бұрын
Jedna z firm (zapomniałem nazwy) zrobiła szacowanie najopłafalniejszego przebiegu III linii metra (teraz i w przyszłości). Jej przebieg to Nowodwory - Żoliborz - Wola - Raków - Mordor - Wilanów + odnoga na Lotnisko Chopina.
@heybestie6440
@heybestie6440 5 жыл бұрын
niestety III linia metra zostala zaplanowa ze 1 stacja to Stadion Narodowy a nastepnie to idzie na poludnie przez prage poludnie do wawru (co nie ma chyba najmniejszego sensu XDDD)
@mack6182
@mack6182 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek! Czy planujecie Państwo stworzyć film na temat „miast-ogrodów”? Koncepcja przedmieść, która powstała ponad 100 lat temu i do dzisiaj wydaje się być bardzo aktualna. Wokół Warszawy znajduje się kilka takich miejscowości, które przetrwały jako miasto- ogród do dzisiaj. (Podkowa Leśna, Milanówek, Komorów, Stara część Konstancina) Jestem bardzo ciekaw Państwa opinii na ten temat. :)
@bartek.poplawski
@bartek.poplawski 5 жыл бұрын
Bardzo lubię jak p. Natalia występuje w filmach
@Zimex62
@Zimex62 5 жыл бұрын
Chodziłem z A do B...
@Camel9991
@Camel9991 5 жыл бұрын
W Gdańsku jest podobny problem z parkowaniem w dość nowym zagłębiem biurowym w Oliwie. Pracownicy korpo zaczęli rozjeżdżać zabytkowe ulice starej Oliwy, co skończyło się zwiększeniem stref płatnego parkowania i zarzuceniem zaporowych cen abonamentów. Pobliski kampus UG wprowadził też szlabany na wjazdach, bo spryciarze parkowali na uniwersyteckich parkingach. W odpowiedzi na szlabany zaczęło kwitnąć zapisywanie się na byle jaki kierunek studiów, żeby mieć legitymację i dostęp do parkingu UG. Wszystko to mogłoby być jeszcze zrozumiałe, tylko, że Oliwa jest chyba najlepiej skomunikowaną dzielnicą w Trójmieście. Jest tu dworzec kolejowy SKM, krajowy i międzynarodowy, tramwaje, dojeżdżają autobusy gdańskie i gdyńskie, między wieżowcami przebiega główna arteria samochodowa i rowerowa Trójmiasta, łatwy jest dojazd od tunelu pod Wisłą, a w pobliżu znajduje się peron Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, która biegnie w głąb Kaszub, ale i tak ulice są zawalone, bo najwidoczniej ludzie najchętniej wjechali by samochodami na swoje biurka.
@justynakrupa
@justynakrupa 5 жыл бұрын
👏 świetny odcinek i wspaniałe wnioski, wierzę że w biznesowa część Woli bedzie dużo bardziej przemyślana
@SkurczMan
@SkurczMan 5 жыл бұрын
Prosimy o odcinek o kamienicach krakowskich. Tam jest z czego wybrać, a na pewno znajdzie się cała masa ciekawostek! 😎😎😎
@mossak
@mossak 5 жыл бұрын
Jest mi przykro, bo mam wrażenie, że obejrzałem ordynarne lokowanie produktu bez kluczowej odpowiedzi, jaka jest przyszłość dzielnicy w odniesieniu do odpływu biznesu. Pani, która sprzedaje powierzchnie na Mordorze raczej szczera nie będzie.
@mr.single183
@mr.single183 5 жыл бұрын
Po tym odcinku stwierdzam- więcej Pani Natalii!!!!😘 👌bardzo fajny odcinek, pożyteczny i ciekawy, dający do myślenia, w szczególności nad sprawami, nad którymi na ci dzień sie nie zastanawiamy
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 5 жыл бұрын
I zastanawiam się nad jeszcze jednym zagadnieniem - czy lokalizacja blisko centrum, czy też blisko lotniska jest aż takim atutem, a wręcz, czy w ogóle nim jest. Bo zastanówmy się co nam daje lokalizacja blisko centrum? Jest to węzeł komunikacyjny, gdzie dociera transport z praktycznie całego kraju i przez ten węzeł dojeżdża bardzo wielu pracowników z podwarszawskich miejscowości, a często nawet z miejscowości oddalonych i o 100 km, ale posiadających dobre połączenie kolejowe. Tylko, ze równie dobrze nie musieliby dojeżdżać akurat do centrum, ale gdyby w zupełnie szczerym polu gdzieś na trasie Siedlce - Radom, czyli na przedłużeniu tak zwanej linii średnicowej - zbudować biurowiec z miejscami pracy i atrakcyjną przestrzenią gastronomiczno-rekreacyjną oraz stację kolejową - to równie dobrze taki pracownik dojeżdżał by tam, a nie do centrum. Ba - nawet chętniej by tam dojeżdżał, bo by się nie musiał martwić korkami. A z kolei co nam daje lotnisko? Jeszcze 20 lat temu bym powiedział, ze absolutnie wszystko, co najważniejsze - bo może do nas bez problemu przylecieć klient zagraniczny i odwiedzić nasze biuro. Tylko, że teraz trudno mi mieć takie zdanie. Dużo szybciej, taniej i skuteczniej będzie, jeśli ten zagraniczny kontrahent nie odwiedzi nas fizycznie, a cyfrowo, za pomocą telekonferencji. W takim wypadku wystarczy nam zapewnienie dostatecznie dobrej infrastruktury technicznej, w absolutnie dowolnej lokalizacji, nie tylko na terenie Warszawy, ale wręcz w dowolnym miejscu na świecie. Argument oi spotkaniu w biurze zamiast w dowolnym centrum konferencyjnym na świecie też upada, bo opiera się głownie na dostępie do dokumentacji i materiałów promocyjnych, które znajdują się w naszym firmowym budynku, bo dzisiaj znajdują się w chmurze i wystarczy firmowy laptop z dobrym łączem internetowym - ponownie w dowolnym miejscu na świecie. Jednym słowem - moim skromnym zdaniem o atrakcyjności danej lokalizacji dla przestrzeni biurowej dzisiaj już nie stanowi jej położenie geograficzne, a raczej atrakcyjność samej przestrzeni do pracy, jej wysoka uniwersalność i zaplecze pozabiurowe, ze tak to określę - czyli atrakcyjne tereny zielone, obiekty gastronomiczne i rozrywkowe oraz możliwie mała odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, ewentualnie połączenie tych miejsc poprzez zapewnienie pracownikowi nie tylko "biurka" ale i mieszkania. Moją wizją przyszłości jest świat, gdzie biuro jako takie kompletnie nie będzie miało znaczenia, bo gdzieś tam będzie się znajdować serwerownia, do której dostęp otrzymamy z tego miejsca, gdzie będzie nam on potrzebny i w podróż służbową nawet nie zabierzemy laptopa, bo komputer z superszybkim internetem zapewni nam nawet najtańszy hotel w małej miejscowości. A dojazdy do pracy? W przyszłości nie będzie problemów z tym zagadaniem, bo znikną korki i miejsca parkingowe. Dlaczego? Pod same drzwi podjedzie po nas autonomiczny samochód, odstawi pod same drzwi biura, a następnie odjedzie albo zawieźć gdzieś kolejną osobę, albo do zlokalizowanej, choćby poza miastem bazy - generalnie zamiast pół dnia stać bezczynnie na parkingu w pobliżu, żeby na nas czekać, wystarczy, ze będzie na nas czekać w momencie, kiedy jest nam potrzebny, a to jasno wyliczy z naszego planu dnia, czy śledząc lokalizację naszego telefonu...
@karolkarol3440
@karolkarol3440 3 жыл бұрын
Silny gospodarz miasto ma zrobić porządek. Taa czyli jak zwykle w Polsce. Sektor prywatny nasrał a publiczny ma po nim sprzątać. Prywatyzujemy zyski i upaństwawiamy straty klasyka. A na koniec mówimy że podatki to kradzież dla leniwych roszczeniowców.
@szymoncesarczyk5195
@szymoncesarczyk5195 5 жыл бұрын
Marzę żebyście opowiedzieli o moim Osiedlu Za Żelazną Bramą. Mogę pomóc, pokazać jeden z bloków od środka, ba nawet mieszkanie mogę pokazać :D według mnie to jedno z piękniejszych modernistycznych osiedli w Warszawie.
@pelephant2024
@pelephant2024 8 ай бұрын
Nadal macie tyle karaluchów?
@szymoncesarczyk5195
@szymoncesarczyk5195 8 ай бұрын
Ta, karaluchy, szczury, śnieżny koczkodan przez niektórych nazywany też yeti. Wszystko na swoim miejscu.
@gallanonim3394
@gallanonim3394 4 жыл бұрын
Odnoga 1 linii metra do lotniska? W latach '90-'95? Czy autor zdaje sobie sprawę z kosztów? Łatwo się mówi z perspektywy 30 lat, że należało zrobić to i tamto. Ale te 30 lat temu przewidzieć, że fabryki upadną, a w ich miejsce tak bardzo rozwiną się powierzchnie biurowe, to trzeba mieć nie lada dar jasnowidzenia. Odnoga kolejowa ze Służewca do terminala, została wybudowana dopiero w związku z Euro w 2012 roku. Perony na Służewcu zostały przebudowane dopiero w 2012-2013 roku, czyli 23 lata po tym, jak ktoś miałby przewidzieć, że ten teren będzie Mordorem. Skoro to takie proste, to polecam sobie proste ćwiczenie. Kup mieszkanie tanio i sprzedaj za 30 lat drogo. Wytypuj lokalizację, która obecnie jest mało atrakcyjna i przez to tania, ale za 30 lat będzie biegła obok linia metra, która sprawi, że ceny za m2 poszybują w górę. No... czekam na propozycje.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 4 жыл бұрын
Zasadniczo planowanie polega na tym, że analizuje się uwarunkowania i określa kierunku rozwoju - potrzeba do tego specjalistycznego wykształcenia i ekspertów z wielu branż, ale założenie jest takie, że jednak pewne rzeczy da się przewidzieć i co więcej - są liczne przykłady, że to się sprawdza, choć jednocześnie trzeba pamiętać, że planowanie jest procesem ciągłym. Koszty budowy metra są wielkie, a jednak zbudowano w Warszawie dwie linie - pierwsza w chwili otwarcia zaczynała się w polu, a druga prowadzi na dawne tereny przemysłowe, które teraz przekształcają się w nowe zagłębie biurowe - nie jest więc tak, że poprowadzenie linii metra w miejsce, gdzie nie ma gęstej zabudowy to jakieś niespotykane w świecie science-fiction, skoro w Warszawie zrobiono to już dwa razy. Biurowce na Służewcu nie powstały niespodziewanie - był to proces, który trwał wiele lat i na każdą nową inwestycję musiał się zgodzić urząd miasta, wiedział więc, jak wygląda dynamika zmian w tym rejonie i w jakim kierunku te zmiany następują, a jednak zdecydował nic nie robić i patrzeć, jak wydłużają się korki i jak komunikacja publiczna osiąga limit pojemności. Analogia z kupieniem mieszkania i sprzedaniem go drożej jest zupełnie nietrafiona, ponieważ właściciel mieszkania nie ma wpływu na realia za progiem. Urząd Miasta ma, ponieważ posiada ustawowe narzędzie do planowania zagospodarowania przestrzennego - może wpływać na ceny nieruchomości, ich funkcję, chłonność terenu, tym samym kreować rozwój i zapewniać mu ramy. Po prostu w Warszawie samorząd zrezygnował z tej roli w odniesieniu do Służewca.
@gallanonim3394
@gallanonim3394 4 жыл бұрын
@@goodidea_archi ok, miasto może tworzyć sobie projekty, że tu i tam będą biurowce, tam bloki mieszkalne, a tam galerie. Tylko do tego potrzebuje jeszcze inwestorów, którzy podzielaliby ich opinię. W praktyce spojrzenie urzędnika miejskiego i dewelopera nie musi i często nie jest takie samo. Jeżeli argumentem w materiale jest, że na Mordorze nie ma miejsc parkingowych, to jak to się ma do zagłębia biurowego na Daszyńskiego? Tam tych miejsc nie ma jeszcze bardziej. To jest też kwestia ceny. II linia metra pokazała jak bardzo wzrosły ceny na m2 na Bemowie. Z drugiej strony wielu deweloperów szuka, aby kupić tanio. Nie w ich interesie jest, aby martwić się o dojazd mieszkańców. Miasto natomiast trzyma się wytycznych, wg. których jeden budynek od drugiego musi mieć minimum ileś metrów, ale jak samo wiemy, nie jest to za wiele. Chyba najbardziej optymalną metodą jest, aby inwestorzy kupowali działki tanio, wtedy nie będą się aż tak szczypać z ilością miejsca, a miasto musi nadążyć z budową infrastruktury.
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 5 жыл бұрын
Brawo Natalia, widać że kocha Warszawę :-)! Straszna muzyka, momentami bałem się bardziej niż oglądając Czarnobyl. Słowo tramwaj pada tylko raz, potem już tylko metro, to po co Warszawa kupiła te Hyundaje? Radek ma nowy zegarek! Frodo Baggins
@piotrgurgul7977
@piotrgurgul7977 5 жыл бұрын
Trakcja tramwajowa wymaga większej przestrzeni niż metro (mówiąc oczywiście ogromnym skrótem). Tabor tramwajowy wymaga ciągłej modernizacji.
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 5 жыл бұрын
Obawiam się, że nie mogę się zgodzić z powyższym twierdzeniem, mieszkam w Pradze i codziennie widzę, jak najnowsze tramwaje Škoda 15 T - pl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_15T - bez problemów pokonują gęstą zabudowę centrum. Stacja metra po dokończeniu i zasypaniu wygląda niepozornie, ale jej niewidoczna infrastruktura jest imponująca, w podziemiach są setki ton betonu i stali, to co widzi podróżny to 1/10 całości. Zapraszam do odwiedzin, chociażby wirtualnych.
@piotrgurgul7977
@piotrgurgul7977 5 жыл бұрын
@@wlodekkrajewski5826 Uważam to samo co Pan :)
@MollTheWitch
@MollTheWitch 5 жыл бұрын
Podobny problem z planowaniem infrastruktury jest w dzielnicy Bemowo. Mnóstwo terenów mieszkalnych, a bardzo mało między nimi infrastruktury użytkowej - szkół, placy, skwerów, placy zabaw, obiektów sportowych, a nawet dobrej handlówki, czy parkingów! Deweloperzy tez raczej nie dbają o nadmiar zieleni na osiedlach, czy nawet miejsc do zabaw dzieci. Wyszło jakbym sama miała gromadkę potomstwa;) a po prostu widzę jak wyglądają na tych osiedlach młodzi rodzice na spacerach.
@khartvin
@khartvin 5 жыл бұрын
Ze Służewca nikt nauki nie wyciągnął, nie wyciąga i prawdopodobnie nie wyciągnie. W Poznaniu właśnie zamykany jest kolejny etap analogicznej inwestycji - setek tysięcy metrów kwadratowych biur umiejscowionych po drodze z centrum do lotniska, z dogodnym dojazdem do obwodnicy. Bez żadnej infrastruktury, bez transportu publicznego, z małą ilością legalnych miejsc parkingowych, tuż obok galerii handlowej (do której aby dojść trzeba jednak pokonać ponad kilometr). Tak, jak sam obszar parku biurowego aż bije porządkiem i ładem, tak jego otoczenie już jest, a po otwarciu kolejnych setek biur będzie w jeszcze większym stopniu - materializacją chaosu, chlewu i gemeli.
@mlodykonieczko5770
@mlodykonieczko5770 5 жыл бұрын
Masz rację, ale przy tym dwie uwagi: 1) inwestorem tego kompleksu biurowego jest znana skandynawska firma (a niby w Skandynawii to urbanistyka taka, że klękajcie narody); 2) zapytaj Grobelnego, dlaczego poszerzając ul. Polską i Bułgarską na Euro 2012 nie puścił środkiem tramwaju, a nawet (sic!) nie zostawił rezerwy terenu! - co by nie gadać o Jaśkowiaku, to zaczął jako jeden z pierwszych na wyższym szczeblu mówić o dzikiej urbanizacji...
@marekborcz3793
@marekborcz3793 5 жыл бұрын
Można zrobić estakadę do bezkolizyjnej obwodnicy ,autostrady miejskiej.Wyprowadzającą ruch.Można zbudować parking wielopiętrowy przynosi dochody właścicielowi.Można położyć płytę z otworami na zieleń parkingi przy drodze.Można tymi płytami jechać rowerami,jednośladami ,małymi dwuśladami.Estakadą wysiadasz przy parkingu samochodowym i wieżowcach centrum handlowym bez dojeżdżania skrzyżowaniami brak ruchu bocznego po drodze .Przykładem zjazd z autostrady M8 Glasgow.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Przecież jest bezkolizyjne połączenie z S79 i dalej S2 i S8 - bezpośrednio z Mordoru do systemu autostrad i dróg szybkiego ruchu.
@marekborcz3793
@marekborcz3793 5 жыл бұрын
Bezkolizyjne znaczy że wyjazd jest tylko w głównym miejscu centrum handlowym jeśli są dojazdy innych samochódów z wcześniejszych osiedli to nie jest bezkolizyjne trzeba im ustępować pierwszeństwa.Nie będę sprawdzał na mapie tak powinno być.Światła powodują utrudnienie ruchu w godzinach szczytu.
@aryon55
@aryon55 5 жыл бұрын
Moze odcinek o la défense?
@piotrgurgul7977
@piotrgurgul7977 5 жыл бұрын
Super pomysł!
@stanisawkwasniewski2087
@stanisawkwasniewski2087 5 жыл бұрын
trapsaregay
@6Oko6Demona6
@6Oko6Demona6 5 жыл бұрын
szczerze mówiąc to przy całej tej sterylności, grzeczności i powadze wszystkich tych nowych budynków z ich zadbanymi obejściami to dla mnie właśnie nierówny chodnik i wydeptana ścieżka daje poczucie wytchnienia i bycia bardziej u siebie, w miejscu gdzie chociaż trochę można sobie pozwolić na bycie sobą i gdzie nie trzeba dążyć do jakiegoś wyznaczonego przez kogoś innego ideału. Mordor to nie korek, tylko budynki od linijki, z firmami od linijki i kulturą, która pracownika też chce mieć odmierzonego linijką.
@beatak.208
@beatak.208 5 жыл бұрын
Niestety, ale patrząc na wiele miast, miasteczek, o to myślenie wyprzedzające w urbanistyce najtrudniej.
@rna737926
@rna737926 5 жыл бұрын
Jak zwykle 😊 Bardzo ciekawy odcinek. Szczególnie konkluzja pouczająca. W latach 90 tych bezbrzeżna wiara w niewidzialną rękę wolnego rynku prowadziła w dziedzinie urbanistyki i architektury do bardzo .... średnich rezultatów. Rozprawicie się jeszcze bardzo proszę z koszmarem wszechobecnych reklam 🙏
@Terrus_38
@Terrus_38 5 жыл бұрын
Frodo Baggins :) Pozdrawiam! Świetny odcinek jak zawsze!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
🧝‍♀️🧝‍♂️💍🧙‍♂️
@jolabobras6051
@jolabobras6051 3 жыл бұрын
Kocham Was i wszystko co publikujecie❤️ Służewiec w porównaniu z centrum Łodzi wydaje się oazą harmonii. To jest trochę tak, jakbym oglądała film o problemach pierwszego świata, żyjąc w trzecim 🤔. Może Wy znajdziecie receptę na to trudne miasto? Pozdrawiam serdecznie i czekam na wszystkie Wasze filmy.
@Lukas77986
@Lukas77986 5 жыл бұрын
Świetny odcinek. Niestety w Warszawie nie bedzie lepiej jeśli ludzie nie przesiądą sie do komunikacji miejskiej. Samochody zabijają to miasto.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 5 жыл бұрын
Jak ludzie mają się przesiąść do komunikacji miejskiej, skoro miasto pozwala na budowę biurowców (nie tylko na Mordorze), w miejscach, do których nie ma jak dotrzeć KM? A żeby nie było zbyt wesoło, to jeszcze zamknijmy na kilka lat linie tramwajową, żeby zbudować wiadukt dla samochodów. Co może pójść nie tak?
@HalinkaC
@HalinkaC 5 жыл бұрын
Niestety my Polacy kochamy samochody. Tak się nauczyliśmy, a oprócz tego, wydaje mi się, że dla wielu z nas samochód to wyznacznik statusu społecznego. Oprócz tego, w ostatnich 30 latach powstało mnóstwo zabudowy pod miastami, jest ona mocno rozproszona i trudno dla takiej takiej tkanki architektonicznej stworzyć dobrze dostępną sprawną komunikację zbiorową. Rozwiązaniem jest własny samochód. Komunikacja w wielu miastach Polski nie jest taka zła, a jednak korzystamy z niej niechętnie.
@Lodolamacz666
@Lodolamacz666 5 жыл бұрын
Mordor to przypadek krytyczny. Mamy do wyboru: zapchaną po brzegi komunikacje, która zresztą nie dojeżdża tam wszędzie i jej plan ni cholery nie pasuje do obecnego układu, brak miejsc parkingowych i parkowanie na lewo trzy przecznice dalej oraz nikłą ilość ścieżek rowerowych. Tam się nie da przyjemnie dojechać. A ludzie przesiadają się do komunikacji jeżeli jest dobrze rozplanowana. Jeżeli mają jechać zapchanym tramwajem, który kursuje co 20 minut i się wlecze 1h podczas gdy samochodem dojeżdża się 25 minut to się nie dziwny, że wybierają samochód.
@adamurban2834
@adamurban2834 5 жыл бұрын
To jest kiosk typu "yugo". W ekstremalnej wersji miał nawet cztery stanowiska obsługi na cztery strony świata. Posadowiony w kluczowym miejscu mógł mieć spory potencjał. Szalone lata '90 i jeszcze trochę później. Jak Szopen nie wyrobi to będzie trudno. Dziękuję, trzymam kciuki za Służewiec.
@Ukiya44
@Ukiya44 5 жыл бұрын
Może nazwa Służewiec też nie jest przypadkowa 😄
@katamaran_dobrej_zabawy
@katamaran_dobrej_zabawy 5 жыл бұрын
Może teraz ocena działań deweloperów w Krakowie?
@radzio8886
@radzio8886 5 жыл бұрын
Właściciele budynków powinni się spotkać, wybrać jakąś działkę w miarę centralnie usytuowaną ze starym budynkiem, wyburzyć go i wybudować kilkukondygnacyjny parking z parkiem na dachu (dobry i ciekawy punkt widokowy, jakieś kawiarenki itp). Koszty budowy powinni podzielić miedzy sobą. Każdy z inwestorów powinien mieć pewną ilość miejsc parkingowych, którą może udostępnić (za opłatą) najemcą swojego budynku. Skończyłoby się parkowanie w nieodpowiednich miejscach a i właściciele sąsiednich budynków mieliby kolejny atut w postać parkingów dla potencjalnych najemców.
@thannis79
@thannis79 5 жыл бұрын
To musiałby byc prawdziwy Orthank, żeby zmieścić te samochody!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Niestety rozwiązanie z powszechną dostępnością miejsc parkingowych ma duży minus w postaci korków. Nie istnieje taka infrastruktura drogowa, która pozwoliłaby na to, aby wszyscy pracujący dojeżdżali do swoich miejsc pracy samochodami. Gdyby tak miało być w Warszawie, to powierzchnia dróg musiałaby być zbliżona do powierzchni... Warszawy! A gdzie wtedy miejsce na budynki i... parkingi? :)
@maciejklonowski2000
@maciejklonowski2000 2 жыл бұрын
Może zajęli byście się najpiękniejszym architektonicznie torem wyścigów konnych w Europie :"Torem Służewiec" 250 hektarów zaniedbanych ,źle zarządzanych i popadających w ruinę ( dewastacja) !!!
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 5 жыл бұрын
Fajnie się słyszy o starszych budynkach wybudowanych przed 2004-5 rokiem, wspominając jednocześnie jak w 2006 zaliczało się swoją pierwszą pracę w jednym z nich (konkretnie był to już 20 letni Orion, także jak dla mnie był nowy to już miał 7 lat) i dla mnie to on wręcz "śmierdział nowością" i zapierał dech w piersiach młodego studenta, który dopiero poznawał stolicę. Gdy kilka lat później pracowałem już zupełnie, gdzie indziej, ale z racji na remont budynku tymczasowo korzystaliśmy z podnajętych biur w "Marsie" - raptem 2 lata starszym, bo z 1997 (ale był wtedy już 2011 rok, a ja miałem za sobą już zupełnie inne doświadczenia i widziałem niejedno lepsze wnętrze biurowe) - to zacząłem "Mordoru" wręcz szczerze nienawidzić, mimo sentymentu, jaki kiedyś do niego miałem... A kebab na Wołoskiej za 7zł dla studentów na zawsze zostanie w moim sercu:P
@orbis123
@orbis123 5 жыл бұрын
14:00 - to chyba nie do końca prawda, że "pierwszy w Polsce co-living" powstanie w tym miejscu. Chociażby w Gdańsku od kilku lat działa tego typu budynek (nazywa się "Clipster") - co prawda niewielki, ale jednak co-living. Podejrzewam, że kilka takich instytucji w innych polskich miastach też by się znalazło :) Ale odcinek i tak świetny, pozdrawiam! :)
@savillspoland
@savillspoland 5 жыл бұрын
Słusznie! Dziękujemy za wychwycenie przejęzyczenia. Projekt planowany na Służewcu zapowiadany jest jako "pierwszy w Warszawie" lub jako "największy w Polsce". Więcej na str. 22-23 naszego raportu: sav.li/ejj
@kajkapi8297
@kajkapi8297 5 жыл бұрын
Isengard na Daszyńskiego pozdrawia ^^' Odcinek oczywiście świetny. Ale informacje w nim bardzo martwiące..
@grzegorzkaszuba9843
@grzegorzkaszuba9843 5 жыл бұрын
Moglibyście zrobić odcinek o Łodzi? W przyszłości miasto to ma być pierwszym w Polsce inteligentnym miastem z systemem 5G. Jak to wpłynie na architekturę miasta i jak powinna wyglądać przebudowa łodzi z dość smutnego post komunistycznego wyglądu?
@NataszaKotarska
@NataszaKotarska 5 жыл бұрын
No pięknie!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
❤🧙‍♂️
@Theorlik16
@Theorlik16 5 жыл бұрын
Fajne rzeczy robicie na kanale, subuje
@metal87power
@metal87power 5 жыл бұрын
>aspekt ludzki >hrowy Pick one, lady. Albo ludzki albo zarządzanie człowiekiem jako zasobem xD
@piotrfi6613
@piotrfi6613 5 жыл бұрын
Zarządzanie człowiekiem tak aby jako zasób poczuł się człowiekiem ;)
@corhydron111
@corhydron111 5 жыл бұрын
dlaczego polscy stulejarze nadal używają greentekstu poza chanami w roku pańskim 2019? to jest prawdziwe pytanie
@metal87power
@metal87power 5 жыл бұрын
@@corhydron111 wtf? pardon?
@metal87power
@metal87power 5 жыл бұрын
HR traktuje człowieka jako środek do celu, którym jest zysk firmy. Natomiast humanizm albo personalizm traktuje człowieka jako cel sam w sobie (JPII). To jest różnica taka, jaka występuje między interesownością i bezinteresownością.
@maciejhelminiak6300
@maciejhelminiak6300 5 жыл бұрын
@grażyna pies Moze dlatego ze nie jestes zadnym wyznacznikiem czegokolwiek? :) khem :)
@radekpietka6483
@radekpietka6483 5 жыл бұрын
To wspaniała myśl przewidywać jakie potrzeby będą przed określonym zagospodarowaniem , ale czy można to w 100 0/0 przewidzieć sam Służewiec raz był centrum przemysłowym ,by później stać się centrum biurowym po jeszcze szalone lata 90 i mamy to co mamy a czy dziś jest jakaś idea w władzach Warszawy aby zmuszać inwestorów do określonych działań.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
100% nie da się przewidzieć, ale to nie jest powód, aby nie przewidywać w ogóle. Warszawa nie jest jedynym miastem na świecie, a Służewiec jedyną dzielnicą biznesową. Przeobrażenia, jakie widzimy w Warszawie od lat '90. można było prześledzić na przykładach innych miast, które stawały się atrakcyjne dla inwestorów albo tworzyły biurowe zagłębia. Po to mamy szkolnictwo wyższe, a w nim kierunki urbanistyka i gospodarka przestrzenna, aby umieć analizować różne zagraniczne przykłady i na ich podstawie prowadzić politykę w Polsce. Niestety nie korzystamy z tych możliwości, a potem musimy rozwiązywać problemy, które nam narastały dekadami.
@radekpietka6483
@radekpietka6483 5 жыл бұрын
@@goodidea_archi pytanie czy urbanistów słuchają politycy . Myślę ,że urbanistyka jest nauka pogodzienia interesów pojedynczych inwestorów dla ogólnego dobra .Może dzięki takim publikatorów jak wasz kanał dotrze informacja że nie wystarczy trzeba wkomponować w otoczenie.
@Bratek193
@Bratek193 5 жыл бұрын
Ciekawy odcinek który porusza dość często ignorowany temat w opini publicznej, jakim jest chaos bądź złe zagospodarowanie przestrzenne. Moim zdaniem najważniejszy wniosek jaki możemy wyciągnąć z tego odcinka to, że miasto nie buduje się z pojedynczych działek na których można robić co się chce. Miasto się komponuje tak aby działki i przestrzeń wchodzące w całość dzielnicy budowały jedną, spójną całość, dotaczając wszystko co trzeba dla mieszkańców - od infrastruktury pieszo-rowerowej, komunikację miejską, miejsca spotkań aż po tereny zielone. Ciekawą informacją na temat Służewca jest to, że impulsem do zmian była wyprowadzka kilku klinetów. Czyli co, gdyby nie było kilku dużych ryb to właścicile tych budynków dalej by trwali w maraźmie i nic nie robieniu? To jak w takim razie mają wyglądać szanse poprawy w przypadku budownictwa mieszkaniowego, przecież jak jedna świadoma osoba zrezygnuje, to i tak jest kilka innych (który jest tak naprawdę sypialnią bo o jakiejkolwiek kompletnej dzielnicy nie można mówić) którzy kupią taki "produkt". Takie domki czy całe działki taki budynków mają wymierny wpływ na jakość życia - "Czemu codziennie się korkuje ta ulica dojazdowa" Najsmutniejsze jest to, że mamy dostęp do doświadczeń wielu miast, miejsc na świecie, ale wychodzi na to, że musimy na własnej skórze przekonać się jak złym pomysłem jest wyciskanie jak najwięcej z danej działki ignorując wszystko co otacza daną działkę. Co do samego Służewca - w Warszawie byłem dziesiątki razy, odwiedzałem wiele różnych miejsc, ale na Służewcu to nigdy nie byłem :). Można poprosć o odcinek na temat "De jaren 80 troep" czyli o najgorszym okresie w architekturze Niderlandów :)?
@krzysztofzwolinski956
@krzysztofzwolinski956 5 жыл бұрын
Posiadałem taki koncept: Na Służewcu pozostały puste działki (lub parkingi) po torach kolejowych, ciągną się one wzdłuż Mordoru. Dlaczego ich nie wykorzystać? Tam zrobić ciągi dla pieszych, może tramwaj? 14:12 tu zabrakło mi wspomnienie o potrzebie miejsc edycji, jedyne co na razie tam stoi to liceum.
@thannis79
@thannis79 5 жыл бұрын
Idealnym przykładem dzielnicy lokowanej na surowym korzeniu jest Ursynów. Ale to był PRL, ziemi było dużo ;) Fakt faktem, że zielony i swietnie skomunikowany to on został jakieś myślę 20 lat po pierwszych wprowadzkach, ale ćśśśś ;) Mordorowi 20-tka też niedługo stuknie.
@magpie_girl3741
@magpie_girl3741 5 жыл бұрын
Już był bardzo ciekawy odcinek o Ursynowie: kzbin.info/www/bejne/oJ6tc4N3bLiAapo
@thannis79
@thannis79 5 жыл бұрын
Znam znam! :)
@annazochowska1822
@annazochowska1822 5 жыл бұрын
Fakt, drzewa urosły, już nawet niektóre wycinają :( A zielony był od początku bo pomiędzy blokami rosły takie chaszcze, że na obecnym KEN-ie zgubić się można było. A kto się wtedy przejmował komunikacją - ludzie doczekali się po 30 latach zbierania na książeczkach mieszkaniowych własnego M to nic im nie przeszkadzało. Zresztą czasy były ciężkie, naród szczuplejszy to i do autobusu więcej osób właziło :D A jak się taki zepsuł to tłum wylewający się z wnętrza i idący do najbliższego przystanku przypominał pielgrzymkę. Gdy 503 miało podjeżdżać pod Belwederską to kierowcy prosili pasażerów o zrozumienie i też wszyscy wysiadali i lecieli pod górkę na piechotę - cudowne czasy komunikacji miejskiej i młodego jeszcze wtedy Ursynowa. A pamięta ktoś budowę metra na Ursynowie? Płoty się rozpadły a metra jeszcze nie było.
@Bercik87
@Bercik87 5 жыл бұрын
Sztos materiał, zresztą jak zwykle ;) Wielkie propsy za podzielenie się tym raportem, bardzo fajny dodatek. A tak swoją drogą - co sądzicie o remoncie na Marynarskiej (budowa tego wiaduktu) oczywiście w kontekście jego poprowadzenia i użyteczności gdy zostanie zakończony? Trzymajcie sie o/
@TheRumunskoje1
@TheRumunskoje1 5 жыл бұрын
Jesteście spoko, ziomy!
@rafak995
@rafak995 5 жыл бұрын
Świetny materiał :) Czy którekolwiek miasto w Polsce jest lub było rozwijane zgodnie z założeniami, o których Radek wspomina pod koniec filmu? Fajnie by było poznać jakieś przykłady (o ile istnieją). Jeśli nie w Polsce to może któreś z miast UE?
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 5 жыл бұрын
Np. Bielsko-Biała i Maks Fabiani - pl.wikipedia.org/wiki/Plan_regulacji_urbanistycznej_Bielska ale to było dawno, trochę zrealizowano, ale potem przyszli chłopcy od Le Corbusiera i zaczęła się epoka betonowych klocków, świeżego powietrza i nasłonecznienia :-( . A po II wojnie to samo, tylko jeszcze bardziej ... Trochę lepiej skończyła Lublana, odbudowywana po trzęsieniu ziemi 1985 zgodnie z planem Fabianiego. Ale to inna cywilizacja :-)
@jakubnowakowski4139
@jakubnowakowski4139 5 жыл бұрын
Super film!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@marcinstachelski4514
@marcinstachelski4514 5 жыл бұрын
Uwielbiam Wasz kanał :) Mam pytanie: czy pojawi się kiedyś materiał o polskim neogotyku? Coś o Józefie Piusie Dziekońskim? Polskie miasteczka są pełne neogotyckich kościołów, fajnie byłoby obejrzeć coś takiego. Pozdrawiam :)
@Yaroldd
@Yaroldd 5 жыл бұрын
diagnoza post mortem moordoru jest, to może w następnym odcinku o tym jak urbanistyka patrzy na wolę za kilka lat?
@ewab.9276
@ewab.9276 5 жыл бұрын
To może dla odmiany pojawi się odcinek o Targówku Fabrycznym i jego możliwościach?
@barbara9876543211
@barbara9876543211 5 жыл бұрын
Panie Radku, a może by tak zrealizować film o tym, jak zaplanowany oraz zorganizowany jest Singapur? W końcu jedną z osób odpowiedzialnych za jego dzisiejszy wygląd był Krystyn Olszewski :)
@tomekzaw
@tomekzaw 5 жыл бұрын
Istotne jest to że większość ludzi przyjeżdża tam komunikacją miejską. 40% pracowników siedzi tam ponad 8 godzin dziennie. I ma poważne problemy, aby w szybki i cywilizowany sposób dostać się do domu. Parki są ich ostatnim zmartwieniem. Lotnisko z którego korzysta promil ludzi też. Może trudno uwierzyć, ale 99,99% ludzi siedzi przy biurku na głośnym openspejsie, a nie lata po świecie ;-) Najmniej ważnym aspektem co chyba każdy pracujący tam potwierdzi były kwestie komunikacyjne. Jedyna co było istotne to cena działki. Zwykła chamska brutalna prymitywna ekonomia. I to jest piękne. Bo nie ma większego argumentu dla tych ludzi niż pieniądze. Mam nadzieję że te 19% pustostanu urośnie do np. 40%. bo tylko pieniądze widzę są wstanie przedefiniować ich pojęcie czym jest dobry biznes. A w mojej opinii dziki kapitalizm z lat 90 nie liczący się z ludźmi jest bardzo krótkowzroczny. Taka inwestycja mogła by być przewidziana na 200 lat, a nie tylko do czasu kiedy inne lepsze rozwiązania je wyprą.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
To nie jest kwestia dzikiego kapitalizmu, a braku urbanistyki i masz pretensje do firm o coś na co one nie miały wpływu, każdy budował swój biurowiec, bez świadomości co będzie w skali dzielnicy. Władze miasta nie udrożniały gruntów, nie tworzyły warunków do sensownych i planowanych inwestycji.
@tomekzaw
@tomekzaw 5 жыл бұрын
​@@Adamus1410 To samo może powiedzieć miasto: nie mamy wpływu na to gdzie inwestorzy budują swoje biurowce ;-) Nie wiem czy przerzucanie się odpowiedzialnością do czegoś prowadzi ;-) Miasto dało ciała. Brak planów na 100 lat do przodu, pomysłów itd. Jasne, ale wybudowanie biurowca byle gdzie i szukanie winnych problemów komunikacyjnych po za sobą wydaje się nie racjonalne ;-P
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@tomekzaw Hanna Gronkiewicz Waltz rządziła Warszawą 12 lat i była nie tylko prezydentem miasta i samorządowcem, ale i liderem ugrupowania, które przez 8 lat rządziło krajem, a przez 5 -PO miało właściwie pełnie władzy, natomiast nawet po aferach reprywatyzacyjnych ci ludzie nie zmienili zdania co do polityki gruntami, rozwiązań odnośnie reprywatyzacji, a co najwyżej można było słyszeć, że winny jest Kwaśniewski, bo nie zreprywatyzowaliśmy pół Polski wedle projektu z czasów AWS. Ktoś jednak wydawał pozwolenia na budowę, warunki zabudowy, a proces budowy Mordoru trwał kilka dobrych lat, jeśli nie ponad 10 - dwa sprawa beznadziejnej urbanistyki, braku planowania i polityki odnośnie gruntów - to nie jest kwestia li tylko Mordoru, ale np polityki mieszkaniowej, komunikacji, czy rozwoju w skali całego miasta. Czyli co mamy gigantyczną barierę rozwojową, której prezydent miasta nie widzi, dalej ma głupawe poglądy odnośnie reprywatyzacji, nie widzi skali patologii, ohydnego procederu, a ma jakąś absurdalną manię odbudowy II RP - nie widzi jak jej zaplecze i urzędnicy kręcą kolejne afery ? Nieład urbanistyczny w skali kraju jest kosztownym koszmarkiem i raport urbanistów z przed kilku lat pokazywał przykłady zabudowy, były zdjęcia dla porównania Polska vs kraje Europy Zachodniej - już dla totalny analfabetów - i co i nic. To jest kwestia bardzo konkretnego problemu jakości klasy politycznej, kompetencji, czy różnych głupawych poglądów - co ciekawe dziś, także PIS nie zamierza radykalnie skończyć z reprywatyzacją, choć jest np renta planistyczna - ale nie ma jednego polityka, który pokazałby jakiś docelowy model urbanistyki, polityki państwa odnośnie gruntów, polityki mieszkaniowej itd. Wydaje się to jednym 2-3 najważniejszych problemów w skali kraju, a sensowne rozwiązanie tego problemu z miejsca dałoby ogromny impuls rozwojowy.
@tomekzaw
@tomekzaw 5 жыл бұрын
@@Adamus1410 Czym jest 12 lat? Od wolnych wyborów minęło 30 lat ;-) Taki most północny powstawał 10 lat przy udziale 5 prezydentów Warszawy i 6 premierów z różnych stron sceny politycznej ;-). Mniej więcej po równo PO/PIS/SLD ;-) Dlatego uważam, że trzeba myśleć w skali 50 lat, czy 100 lat planując rozwój miasta. Jeśli spojrzymy na to co naprawdę zmieniło nasz kraj i stolicę to widzę dwa istotne impulsy. Pieniądze z unii europejskiej, co owocuje np. budową dróg oraz Euro 2012 i przystosowania infrastruktury pod te zawody. Bez wpływów zewnętrznych niestety nie zrobiono by tak dużo ;-)
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@tomekzaw Wydaje mi się, że okres kilkunastu lat jest wystarczający do jakiejś refleksji nad danym modelem, rozwiązaniami plus prostą analizą, czy jest dobrze, czy jest źle.
@MissMoffet19
@MissMoffet19 5 жыл бұрын
fajny odcinek
@kajakulinicz-szymankiewicz1411
@kajakulinicz-szymankiewicz1411 5 жыл бұрын
Frodo Baggins pozdrawia! Mordor to czysty koszmar.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 жыл бұрын
💍🧙🏻‍♂️🧝🏻‍♀️
@fjuvo
@fjuvo 5 жыл бұрын
Super odcinek, tylko trochę mało Radka :(
@azariacoulibaly7002
@azariacoulibaly7002 5 жыл бұрын
Może coś o nowej szkole w Wilanowie ? ( Akademia High School )
@dominp1988
@dominp1988 5 жыл бұрын
Niestety ten problem jest w wielu dzielnicach. W Wawie władze mają kompletnie gdzieś urbanistykę. Wydają pozwolenia na budowy jak ulotki, kompletnie nie dostosowując komunikacji. Ważne aby hajs się zgadzał.
@jankowalski9663
@jankowalski9663 5 жыл бұрын
To może dla kontrastu odcinek o nowo powstającym mordorze na Rondzie Daszyńskiego, czy urbaniści tym razem podołali?
@rossluk
@rossluk 5 жыл бұрын
Proponuję odcinek o terenie na Mokotowie ,,Pod skocznią". Ogromny teren z uchwalonym MPZP i powstającymi już osiedlami. Czy wyjdzie z tego coś dobrego? Wg mnie też projekt polegnie przez słabą komunikację.
@jakubzawadzinski2532
@jakubzawadzinski2532 5 жыл бұрын
Zrobilibyście kiedyś proszę odcinek o architekturze kościoła Dominikanów własnie na Służewcu + dobre przestrzenie sakralne Polski w zestawieniu z wszechobecnym problemem sacro-kiczu w Całej Polsce? :3
@spruchberyl34
@spruchberyl34 5 жыл бұрын
Zrobcie odcinek o paryskiej la defense. Czy moze on sluzyc za wzor takich dzielnic?? Pozdrawiam
@rejmons1
@rejmons1 5 жыл бұрын
A ja jak zwykle z innej beczki. A mianowicie, spacerując po Warszawie pomyślałem sobie ostatnio, że to wielka szkoda, że w Warszawie nie działał malarz w stylu Edwarda Leona Cortesa. Oczywiście, żył i tworzył tu mistrz nad mistrze - Canaletto. No, ale przydał by się ktoś z tak lekkim i wdzięcznym "pędzlem" jak ten Francuzko-hiszpański impresjonista, który jak nikt inny potrafił oddać cały wdzięk Paryża...
@DreadLordOfNaggaroth
@DreadLordOfNaggaroth 4 жыл бұрын
Tam jest tyle miejsca, które można by zagospodarować pod parkingi. Ale nie, cisnijcie się w KM orki. Kto normalny chce jeździć z plebsem a nie samochodem? Serio nikt nie rozumie, że auto jest po prostu wygodniejsze ? Jak dojechać z poza Warszawy do pracy? Wszyscy mają mieszkać w mieście i robić jeszcze większy ścisk w tramwaju? Gdzie tu sens i logika?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 4 жыл бұрын
A w tych samochodach to sam patrycjat jeździ, skoro w komunikacji publicznej plebs? ;) Służewiec ma powierzchnię około 260 hektarów. Miejsca parkingowe dla pracowników, którzy przyjeżdżają tam codziennie zajęłyby około 160 hektarów, czyli ponad połowę terenu. Zostaje już niewiele miejsca na drogi, parkingi dla przyjeżdżających okazjonalnie no i budynki, do których wszyscy przyjeżdżają. Jeżeli ktoś podejmuje decyzję, że mieszka poza miastem, a pracuje w mieście, to musi się pogodzić z tym, że będzie stał w korkach - to jest logiczne: mam dom z ogródkiem, ale płacę za to godzinami spędzonymi na dojazdach i szukaniu miejsca parkingowego. Jeżeli miasto byłoby zaprojektowane tak, aby zapewniać różnorodność funkcjonalną na niewielkich nawet obszarach, to wiele podróży samochodem albo komunikacją zbiorową byłoby w ogóle niepotrzebnych, a zatem tłok w tramwajach i autobusach byłby mniejszy a nie większy.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 5 жыл бұрын
Kwestia infrastruktury drogowej poza jezdniami staje się szczególnie istotna w dzisiejszych czasach i tym bardziej bolesny jest jej stan w tej lokalizacji. A dlaczego staje się tak istotna właśnie teraz? Coraz więcej osób wybiera zdrowszy styl życia i pragnie wybierać inne formy dotarcia do pracy, niż samochód osobowy, a bardzo dużego rozwoju możemy się dopatrzeć w kwestii hulajnóg elektrycznych, które na tak nierównych chodnikach i wielu miejscach typu tych, pokazanych tu na filmie, gdzie po prostu przejechać się nie da - lekkiego życia bynajmniej nie mają. A to też jest wcale niemały czynnik wpływający na korki. Gdyby mieć od domu, oddalonego nawet o kilka kilometrów równy chodnik, czy ścieżkę rowerową, a w samym biurowcu zapewnioną możliwość odświeżenia się i przebrania - niejedna osoba wybrałaby rower/hulajnogę, a nie samochód. Oczywiście optymalnie byłoby, gdyby mieszkanie znajdowało się w bliskiej lokalizacji i w ogóle nie trzeba było dojeżdzać, a zamiast tego przejść ten kawałek - tak jak ja mam w tym momencie mieszkając obecnie w mniejszym mieście jakieś 800 metrów od budynku, w którym mieszkam, do budynku, w którym pracuję. Niestety obawiam się, że zorganizowanie w tej przestrzeni jeszcze budynków mieszkalnych, jest już całkowicie nierealne.
@piotrz9546
@piotrz9546 5 жыл бұрын
Trzy rzeczy ktore potrzebuje MORDOR 1. KOMUNIKACJA 2. KOMUNIKACJA 3. KOMUNIKACJA
@radekzamulacz
@radekzamulacz 4 жыл бұрын
SKM jest połączone zarówno z pierwszą, ajk i drugą linią metra i zawsze jeździ pusta / prawie pusta
@marekjakimowicz
@marekjakimowicz 5 жыл бұрын
Możecie powiedzieć coś więcej o "coliving"? Pierwszy raz słyszę to określenie.
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 5 жыл бұрын
Są miasta, np. Wiedeń, gdzie ponad połowa mieszkańców mieszka w mieszkaniach czynszowych, nawet ci zamożniejsi, własne gniazdko ogranicza mobilność.
@EnhancedNightmare
@EnhancedNightmare 3 жыл бұрын
To brzmi jak tłumaczenie oczywistości a ludzie z budżetami w setki milionów nadal robią fundamentalne błędy.
@korekta1489
@korekta1489 5 жыл бұрын
kosmopolityczna=świetna?????????
@pat49722
@pat49722 5 жыл бұрын
Firma Savills doradza miastu czy ma tu własne budynki?
@savillspoland
@savillspoland 5 жыл бұрын
Jako firma doradcza działająca na rynku nieruchomości komercyjnych doradzamy zarówno właścicielom nieruchomości (w tym firmom posiadającym obiekty na Służewcu, ale także w innych cześciach Warszawy) jak i najemcom poszukującym powierzchni w całej Polsce. Zajmujemy się również analizą sektora nieruchomości, czego przykładem jest nasz najnowszy raport o Służewcu do pobrania którego serdecznie zapraszamy: sav.li/ejj
@10limak
@10limak 5 жыл бұрын
Ciekawe czy stawki na Sluzewcu spadają. Bo na Wolę niby dociera metro i budynki są nowsze, ale wciąż jest dalej od lotniska.
@bartek05303
@bartek05303 5 жыл бұрын
W każde miejsce w takim samym promieniu od Centrum można dojechać szybciej niż na Służewiec :P
@michald2719
@michald2719 5 жыл бұрын
Chyba wszyscy wiedzieli co się stanie. Gdy był to jeszcze Służewiec Przemysłowy mówiło się, że po 17 diabeł mówi tam dobranoc. I niewiele mogło się zmienić jeżeli fabryki rzeczy ze stali zamieniono na fabryki rzeczy w power poincie.
@maciejmalinowski5498
@maciejmalinowski5498 4 ай бұрын
madry komentarz. smutne wnioski. ale wine za stan istnijacy ponosi Panstwo a w zasadzie Bezprawie. 20lat temu bylem zaangazowany zawodowo w zmiany o ktorych mowia Autorzy tresci... na poczatku mialem zal do urzednikow i ich decyzji... teraz mysle ze to nie do konca jest ich wina... bo Oni sa tylko srobkami w tej maszynie jaka jest Panstwo... po to jest Panstwo i Ktos za Nasze Pieniadze ma tworzyc Prawo i Zarzadzac Naszym Zyciem i Naszymi Miastami, a to o czym mowia Autorzy jest skutkiem tego ze nikt nic nie robi... albo robi to zle... *jak juz jestem przy glosie - pozdrawiam inne osoby, ktore tez uczesnicza w sekcji komentarzy - przeczytalem kilka i wydaje mi sie jak nigdy ze wiekszosc ma racje i to ze sa takie sensowne napawa nadzieja :)
@marekborkowski1084
@marekborkowski1084 5 жыл бұрын
Prawdopodobnie owe biurowce to przyszłe apartamentowce do mieszkania.
@piotrwalerysiak3307
@piotrwalerysiak3307 5 жыл бұрын
Za głębokie trakty, mieszkania byłyby bardzo nietypowe, raczej nieatrakcyjne. Chyba, że biurowce do wyburzenia i nowe mieszkalne do zbudowania.
@Adamus1410
@Adamus1410 5 жыл бұрын
@@prk2543 Za to blisko do pracy.
@batmangaming9770
@batmangaming9770 5 жыл бұрын
Niech planiści Warszawy pograją trochę w Cities Skylines dla doświadczenia
@magdalenasotysinska6311
@magdalenasotysinska6311 Жыл бұрын
Konstruktorska… były tam pustki - tata uczył mnie tam jeździć autem 😂
@janwilczak1194
@janwilczak1194 4 жыл бұрын
Przecież u nas urbanistyki po prostu nie ma!............
Pomysły na miasto: jak uratować MORDOR? | GOOD IDEA
18:02
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 52 М.
Ulice i kamienice: MOKOTOWSKA | GOOD IDEA
12:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 58 М.
Turn Off the Vacum And Sit Back and Laugh 🤣
00:34
SKITSFUL
Рет қаралды 7 МЛН
Creative Justice at the Checkout: Bananas and Eggs Showdown #shorts
00:18
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 8 МЛН
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 30 МЛН
prof. Andrzej Dragan - „Stany splątane i inne herezje. Nobel z fizyki 2022”
1:39:19
MORDOR NA DOMANIEWSKIEJ 🎬 Piątek
7:48
PIĄTEK - serial oryginalny
Рет қаралды 182 М.
Zobacz ogród jak z bajki w sercu Warszawy | GOOD IDEA
17:02
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 106 М.
5 pytań o WIELKĄ PŁYTĘ | GOOD IDEA
9:36
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 92 М.
Czego nie wiesz o MARSZAŁKOWSKIEJ? | GOOD IDEA
10:06
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 79 М.
#68 Wojciech Szewko - "Bliski Wschód wrze, Ameryka słabnie, Polska się zbroi"
2:29:44
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 7 МЛН
Skąd się wziął RENESANS? | GOOD IDEA
27:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 53 М.
POLSKA PRZYSZŁOŚCI: Najciekawsze inwestycje w Polsce poza Warszawą cz. 5 | GOOD IDEA
21:38
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 61 М.
Turn Off the Vacum And Sit Back and Laugh 🤣
00:34
SKITSFUL
Рет қаралды 7 МЛН