Pan Szybka jak zwykle bardzo ciekawie, Pani prowadząca zapomniała sie przedstawić na początku ale wybaczamy za wdzięk i dobre filtrowanie pytań z czatu.
Niesamowicie ciekawe tematy. Sądzę, że do tych tematów potrzebny jest tak wielki zakres znajomości matematyki i fizyki, jakiego w toku studiów nie poznają świeżo upieczeni absolwenci kończońcy studia ścisłe, po prostu - czas nauki w szkołach wyższych jest za krótki i naukę matematyki i fizyki do tych tematów trzeba po studiach podjąć samemu. A przeciętny zjadacz chleba, choćby z jakimiś studiami, np. taki jak ja - może tylko usiłować(!) wyobrażać sobie zjawiska, o jakich Pan profesor mówi. Pomimo to - bardzo dziękuję.
@marcingogowski607710 күн бұрын
Genialne! Widziałem już dziesiątki prelekcji i w żadnej nie powiedziano, że tak naprawdę promieniowanie czarnych dziur to oddziaływanie grawitacyjne na próżnię czy jak i dlaczego są odrzucane pewne matematyczne wywody (istnieją w teorii a w rzeczywistości nie bo są niestabilne). Mega szacun! Taki niepozorny wykład a takie perełki
@mariuszdyrda72419 ай бұрын
Wspaniały wykład.Dzięki serdeczne i pozdrawiam profesora.
@piotrcze93319 ай бұрын
Dużo wiedzy przystępnie przekazanej. Wykład mnie mocno wciągnął, dziękuję.
@rafabiakiewicz69648 ай бұрын
Arcyciekawy wyklad. Wspaniala Gospodyni podcastu i Gość. Dziekuje za Wasz czas i prace wlozoną w ten bogaty materiał. Pozdrawiam i czekam na wiecej!
@Zyggi-t5sКүн бұрын
Rzetelne informacje dotyczące wiedzy teoretycznej - jaka ciekawa hiperbola. W jaki sposób jest to weryfikowalne, powtarzalne . Uwielbiam obecną fizykę - stała się nową religią ze wszystkimi tejże cechami ; należy wierzyć w to , że przewodnicy mówią prawdę i nie podważać . Gdzie fizyka , w której odstępstwo od reguły w myśleniu tworzyło debatę i prowadziło do nowych odkryć? Niestety - kapłani i klakierzy - to zostało z nauki.
@lordhesus89889 ай бұрын
Szaleję za panią prowadzącą ❤
@AdadEszmun-s2h9 ай бұрын
Bijmy się w dużych rękawicach o nią, rzucam Ci rękawicę
@snowbaord9 ай бұрын
Fuuj
@israelhands7511Ай бұрын
ja szaleję słysząc jej dźwięk paszczą - w Radio Naukowym, ale kiedy ją zobaczyłem, poznałem prawdziwy wymiar szaleństwa. Późna aborcja powinna być konstytucyjnym obowiązkiem. Taka powyżej - na oko - 30 r.ż.
@danutaborgosz2211Ай бұрын
@@israelhands7511Chamstwo i brak kindersztuby... Może Pan Israel zamieści próbkę swojej urody, bo na widok całości moglibyśmy oślepnąć.. A tego nie chcemy, i już!!!
@grazynawisniewska92015 күн бұрын
😊
@ArcherOfFuture8 ай бұрын
Ok. To mam pytanie. Skoro wszystkie galaktyki poruszają sie z dużymi prędkościami w całym wszechświecie to jak mają sie do tego czarne dziury? Czy ugięcie czasoprzestrzeni też się przemieszcza? Czy ulega rozciągnięciu w czasie i przestrzeni a początek pozostaje niezmienny w miejscu pierwotnego powstania?
@marcinokun63779 ай бұрын
Bardzo Bardzo dobry materiał. Dobrze się go oglądało.
@jerzynielepiec60039 ай бұрын
Świetny wykład i prowadzenie. Polecam
@Cucumiso9 ай бұрын
świetny wykład - dziękuję
@voltsverige5 күн бұрын
Chcialbymabys mi dal odpowiedz jak jak wyglada kosmos z jej środka, jak narazie to wiem ze tam wszystko jest uwiezione czy prędkość początkowa jest zerowa
@piotrstandarddeviation69347 ай бұрын
Rozwiązanie musi być proste bo natura lubi prostotę.
@israelhands7511Ай бұрын
to miło, że pozostajesz na tyle blisko z tym, co sobie uważasz/nazywasz naturą, że poznałeś jej upodobania, ale czy naprawdę uważasz przestrzeń publiczną za wystarczająco dojrzałą do przenoszenia w nią swoich dotychczasowych rozmazów z wewnętrznych stron drzwi toalet publicznych jakichś umierających przystanków kolejowych/pijalni czegokolwiek, zasadniczo nie różniącego się od tego co w tych toaletach konsumencji pozostawiali?
@HerrSztedke-yy9js9 ай бұрын
wyklad super, pozdrawiam
@krzysztofwitkowski45659 ай бұрын
Jeśli balon wypełnimy piaskiem i do środka włożymy petardę to nastapi Wielki Wybuch a ziarenka piasku niczym galaktyki poszybują we wszystkich kierunkach i teraz mam pytanie czy fizycy na podstawie oserwacji oddalających się galaktyk ustalili gdzie jest to epicentrum i czy jest tam teraz Wielka Pustka bo chyba taka powinna tam powstać?
@rigelheron99979 ай бұрын
To jest błędna analogia. Balon z piaskiem znajduje się w już istniejącej przestrzeni. Tymczasem w Wielkim Wybuchu miała powstać także sama przestrzeń. Nie miał epicentrum, bo dosłownie wydarzył się wszędzie, gdyż samo "wszędzie" powstało w Wielkim Wybuchu. W ogóle nazwa "Wielki Wybuch" to jedna z najbardziej mylących nazw w nauce (ale w sumie trudno się dziwić, bo w zamyśle jej autora - Freda Hoyle'a - była prześmiewcza).
@krzysztofwitkowski45659 ай бұрын
@@rigelheron9997 Jeśli weźmiesz dwie śruby i jedną nakrętkę , do nakrętki nasypiesz prochu i po skręceniu ich podgrzejesz to je to nastąpi wybych. Jedna sruba poleci w lewo a druga w prawo oddalając się od siebie zatem powiedz gdzie jest ten pusty środek we wszechświecie po tym Wielkim Wybuchu bo przecież wszystko oddala się od siebie w przeciwnych kierunkach po czymś takim
@AG-ed1tx17 күн бұрын
@@krzysztofwitkowski4565 Ten wielki wybuch to jest po prostu rozszerzanie się czasoprzestrzeni w której się znajdujemy. Czyli środek wielkiego wybuchu jest u ciebie w domu. U mnie też jest w domu. I na drugim końcu wszechświata też jest środek wielkiego wybuchu. Wszędzie jest środek.
@wk99069 ай бұрын
Horyzont zdarzeń określa promień schwarzschilda, a ten wewnętrzny horyzont? Jak się nazywa i co go definiuje?
@akyzif9 ай бұрын
Promień Schwarzschilda opisuje horyzont zdarzeń nieobracającej się czarnej dziury. W przypadku rotacji horyzont rozszczepia się na wewnętrzny i zewnętrzny i te powierzchnie nie są już opisywane przez promień Schwarzschilda. Wewnętrzny horyzont zdarzeń rotującej czarnej dziury nazywa się horyzontem Cauchy'ego. Oba horyzonty zdarzeń są zdefiniowane przez wyrażenia, które można wyprowadzić z badania osobliwości metryki Kerra. Polecam poczytać o metryce Kerra, która opisuje rotującą czarną dziurę.
@rafabiakiewicz69648 ай бұрын
@@akyzif świetna odpowiedź, dziekuje za wzkazowki.
@KrzyhcoMao9 ай бұрын
Świetny wykład 🤟😁👍
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Po odpowiedziach na pytania internautów widać sposób myślenia naukowego p. Pollo. Szacun.
@arturmruszczak49292 ай бұрын
Moim zdaniem taka duża masa (czarna dziura) jest złożona z samych kwarków, ponieważ foton nie może przyspieszyć, ani zwolnić. W związku z czym jest rozrywany przy schodzeniu na niższe orbity. Zatem powstaje plazma kwarkowa. Jeśli masa rośnie, rośnie energia w środku. Przy odpowiedniej ilości energii, ta plazma kwarkowa może wytworzyć foton, w osobliwości, samym centrum czarnej dziury. W jakiej formie czysta energia może być fizycznie przechowywana? Fotony drgają. Maksymalna częstotliwość drgań może wynosić prędkość światła. Zatem foton może przenieść jedynie ograniczoną ilość energii. Jeśli foton nie może się rozpaść, a energia rośnie (masy przybywa), to foton będzie przekazywał energię poprzez drgania do otoczenia. Przy odpowiedniej ilości energii, z kwarków tworzone są kolejne fotony. Masa jest zamieniana w oddziaływanie elektromagnetyczne (światło). Przemiana zachodzi do momentu, w którym odziaływanie grawitacyjne jest równoważone przez ciśnienie światła. Następnie następuje Big Bang. Masa takiego obiektu jest znana (nasz wszechświat, obliczenia polegają na ustaleniu jakie ciśnienie masy jest wstanie zrównoważyć ciśnienie fotonów). Jest to masa, która jest niezbędna do utrzymania fotonów w środku. Dopóki obiekt jest w całości, fotony nie mogą się zderzać i tworzyć cząstki. To się dokonuje dopiero, kiedy mogą się wyrwać. Część fotonów ucieka. Część zderza się z materią otaczającą oraz tworzącą obiekt. Fotony zderzają się z innymi fotonami. Zatem zanim powstaną nowe cząstki ze zderzeń fotonów, elektromagnetyzm przeważa grawitację. Jeśli teoria jest prawdziwa, to oznacza, że prawa fizyki działały przed Big Bang, ponieważ doprowadziły do jego powstania. Może to oznaczać, że przestrzeń jest większa i zawiera inne masy, ponieważ proces nie jest wyjątkowy, tylko jest to kolejna faza życia gwiazd. Jeśli tak jest, to powinniśmy spotkać fale grawitacyjne z zewnątrz. Możemy także obserwować inne obiekty, które wleciały w naszą przestrzeń wybuchu, ponieważ były przyciągane przez masę przed wybuchem. Jaki jest więc obszar wyczyszczony z obiektów fizycznych przez masę Big Bang w przestrzeni? Jakie obiekty mogą się oprzeć fali wybuchu i na jakiej odległości od wybuchu? Czy 13 miliardów lat wystarczy na osłabienie fali uderzeniowej, aby coś mogło przetrwać falę uderzeniową? Jak fala uderzeniowa wpłynie na tor lotu obiektów, które mogą przetrwać falę uderzeniową?
@edithkarwacki7728Ай бұрын
dziekuje za wyklad
@Grego7q9 ай бұрын
Bardzo ciekawy wyklad Panie Profesorze. Tylko jedna mala uwaga: deTektory a nie deDektory. Przeciez sam Pan powiedzial deTekcja, a potem trzy razy mowi deDektory.
@GustavoFreeng7 ай бұрын
Dziękuję, w końcu wszystko zrozumiałem.
@marcinezd9 ай бұрын
Czarne dziury są w środku puste, w tym senise że nie ma w nich przestrzeni. Przestrzeń jest zagięta maksymalnie na ich powierzchni. Nasze zmysły mówią że jak jest kula to musi mięc wnętrze, musi być tam przestrzeń, ale to nie jest prawda. Taka jest moja teoria. Czekam teraz na Nobla albo idę do psychiatry :)
@KrystianNowakowski-qc8mu9 ай бұрын
Od Nobla do psychiatry jest niedaleko, ale Tobie na razie nic takiego nie grozi. Twoje przypuszczenia sa slusznej i fizycy sa zgodni, ze we wnetrzy czarnej dziury jest zupelnie inna metryka niz nam dobrze znana metryka euklidesowa. Sprawdz sobie metryke Kruskala Szekeresa.
@henrykwalilko57499 ай бұрын
Nikomu nie polecam poznawania zakrzywień przestrzeni, inflacjii, wielkich wybuchów teorii o rozszerzaniu się wszechświata, metryk nieeuklidesowych itp. ponieważ to prowadzi donikąd lub raczej na dno nauki albo tam jak to jest ujęte w Twoim wpisie. Ponieważ cały nasz lokalny wszechświat w tym tzw. próżnia i dowolny obiekt i zjawisko są i muszą być zbudowane wyłącznie z fotonów i elektronów dlatego nie ma nic łatwiejszego w poznawaniu nieograniczonego wszechświata niż zawartość czarnej dziury. Oczywiście czarna dziura to nie jest dziura bo ma swój kształt łatwy do określenia, a do fotonów naszego lokalnego wszechświata zaliczają się także elementarne fotony czyli elementarne porcje materii o masie 1,595*10^(-75)kg!!
@wandakarpinska4366 ай бұрын
Uwielbiam wykłady tego Pana.
@ajg37689 ай бұрын
Zgubiła mnie ciekawość, wpadłem do czarnej dziury .Po tygodniu czułem się jak ogòrek w beczce.
@voltsverige5 күн бұрын
Dlaczego fala ni została wchłonięta
@bg076578 ай бұрын
Muszę się wycofać ze stwierdzenia ,że nie ma fal magnetycznych .Otóż są .Po przeanalizowaniu fali w przestrzeni ,a nie w płaszczyźnie wyobraziłem sobie ,że jest to rozchodzące się zagęszczenie ośrodka czyli zmieniające się i przemieszczające pole magnetyczne.Wynikające z różnicy gęstości ośrodka między oddalonymi od siebie punktami w przestrzeni.
@Tromasz8 ай бұрын
Gęstość czarnej dziury rozumiem jako stu procentową - bezszwową. Ją samą widze jako gigantyczne jądro atomowe. Uwazam że przejscie przez horyzont zdarzeń powoduje calkowite rozłożenie materii atomowej na kwantową i wlasnie to powoduje ekspansję przestrzeni.
@arakiskisara5189 ай бұрын
Dzieki za wyklad, Szyb jest oki, zrozumialy ale razem z prowadzaca zaje... współpraca tej dwójki jest super - ala dualizm wtórny,,,,
@edwardlewandowski54739 ай бұрын
Kosmos zadziwia I szokuje🌃😯!?/✋zdrowia I pomyślności w badaniach w... bezpiecznej rzeczywistości🏖👪💗/dla Pani🌹
@ELIAN06128 ай бұрын
Wrzechswiat rozszerza się coraz szybciej i z obliczeń wychodzi iż rozszerza się szybciej od prędkości światła. Może czas to prędkość światła, promieniowanie elektromagnetyczne może poruszać się tylko w jedną stronę w przód,tak jak czas. Więc my poruszamy się z prędkością światła w której żyjemy z tąd upływ czasu w jedynym kierunku. A w tej hipotetycznej czarnej dziurze promieniowanie może poruszać się swobodnie to i czas może upływać w każdą stronę. W takim wypadku czas musi być wraz z przestrzenią skwantowany do pikseli wielkości Stałej Planca. Do tego musi istnieć odświeżanie z też tak wysoką częstotliwością by piksele mogły przeskakiwać. Hmmm tak mi na mysl przyszło oglądając.
@krzysztofrudnik47458 ай бұрын
W tzw czasoprzestrzeni Mińkowskiego (taka jedna z interpretacji STW) wszystko porusza się w "prędkością światła", tylko że jest to prędkość 4-wymiarowa, uwzględniająca prędkość upływu czasu. 4 składowe czasoprzestrzeni są ortogalne (prostopadłe) - składowe prędkości sumują się zgodnie z tw. Pitagorasa (w płaskiej czasoprzestrzeni) i ta wypadkowa prędkość dla każdego obiektu jest stała. Im coś się szybciej porusza w przestrzeni tym wolniej w czasie. Przekątna jest stała. C to nie jest "prędkość światła" to pewna właściwość czasoprzestrzeni - współczynik dopasowania współrzędnych przestrzennych i współrzędnej czasowej. 1 sekunda na współrzędniej czasowej to ok 300.000 km współrzędnej przestrzennej. Światło porusza się w taką szybkością, bo szybciej nie może.
@piotrjuszczyk19 ай бұрын
21:00 hipoteza naukowa oparta o sprawdzoną w innych warunkach teorię.
@web_sky9 ай бұрын
wykład niesamowity, na stówkę chcę posłuchać Pana Sebastiana na żywo. Szkoda że nikt nie pomyślał o tej ślicznotce ... bo na stole stoi tylko jeden kubek. Panowie z realizacji ... słabo.
@robertkwroc15019 ай бұрын
Być może ''ślicznotce'' zaproponowano coś do picia , a ta odmówiła .
@s3rverius9 ай бұрын
Nie zdążyłem z zadaniem pytania: czy możliwa jest czarna dziura obracająca się tak szybko, że "siła odśrodkowa" równoważy jej grawitację? Co wtedy z jej horyzontem zdarzeń?
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
Skoro nawet światło nie może wydostac to raczej nie ma takich obrotów 😁
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
A horyzont zdarzeń teoretycznie można mocno ograniczyć ladujac dziurę jednym ładunkiem elektrycznym
@darekdarek16179 ай бұрын
Horyzont zdarzeń odnosi się do masy czarnej dziury. Niezależnie od prędkości rotacji masa czarnej dziury jest taka sama. Rotacja nigdy nie zwiększy średnicy czarnej dziury na skutek dzialania siły odśrodkowej poza horyzont zdarzeń.
@aazzz9 ай бұрын
Istnieje maksymalny moment pędu dla rozwiązania Kerra. Uważa się, że powyżej tej wartości rozwiązanie nie jest fizyczne. Nie ma jak dodać takiej dziurze momentu pędu, trzeba by było przekroczyć prędkość światła.
@s3rverius9 ай бұрын
@@aazzz Rozumiem, że chodzi Ci o prędkość kątową horyzontu zdarzeń?
@riddick95479 ай бұрын
Co jest w środku tego ,,silnika grawitacyjnego" napędzającego materię w galaktykach? Czysta skoncentrowana energia zdefragmentowanej materii, której nigdy pewnie nie poznamy. 5% mierzalnego wszechświata jakoś nie chce się poddać matematycznemu zbilansowaniu energetycznemu reszty z całości. Czyli wiedzę mamy w 5%...powierzchownych subiektywizmów wizualnych, gdzie mózg lubi płatać figle, któremu się wydaje, że wszystko wie, choć trudno mu się przyznać,ze względu na powagę majestatu zajmowanego stanowiska, że tak na prawdę nie wie,a jedynie opiera się na symulacyjnych przypuszczeniach własnych projekcji. Ciekawe zjawisko
@pawkapawka-yv1np9 ай бұрын
Co się porusza szybciej przez wszechświat: fale grawitacyjne czy elektromagnetyczne?
@m655379 ай бұрын
Grawitacja porusza się z prędkością światła.
@pawkapawka-yv1np9 ай бұрын
@@m65537 Fala elektromagnetyczna również porusza się z prędkością światła, ale prędkość światła jest różna zależnie od ośrodka. A co z falami oddziaływań silnych? Skoro fala grawitacyjna porusza się z prędkością światła to one raczej też, ale czy na pewno i jak to sprawdzić.
@qj0n9 ай бұрын
Z pomiarów wynika że obie fale rozchodzą się z prędkością światła, ale rzeczywiście geawitacyjna idzie szybciej przez materię więc trafia do nas szybciej niż światło Przy czym to nie wynika z żadnej teorii - po prostu to zmierzono i z dużą dokładnością to się zgadza
@jacek20787 ай бұрын
@@pawkapawka-yv1np oddziaływania silne to nie fale bardziej pola o małym zasięgu
@MultiElektryk9 ай бұрын
Ile masy trzeba skupic w pojedynczym punkcie( osobliwości) aby wytworzył się wokół choćby najmniejszy horyzont zdarzeń?. rozmiar i czas życia nie ma znaczenia.
@aazzz9 ай бұрын
dowolna punktowa masa ma horyzont zdarzeń
@Duferek9 ай бұрын
Czarne dziury powstają z masywnych gwiazd, ale hipotetycznie istnieje możliwość utworzenia mikroskopijnej czarnej dziury poprzez skoncentrowanie dostatecznie dużej masy w bardzo małym obszarze. Jednakże, aby to zrobić, trzeba spełnić warunki skrajne i użyć zaawansowanych technologii, co w obecnej technologii jest poza zasięgiem.
@KrystianNowakowski-qc8mu9 ай бұрын
Promień Schwarzschilda - zapoznaj sie z tym terminem i bedziesz znal odpowiedz na swoje pytanie, a moze Cie zaskoczyc.
@michad46439 ай бұрын
Według mnie przedmówca zadał ciekawe pytanie i nikt z dotychczas udzielających się nie odpowiedział właściwe. Mnie interesuje czy możnaby stworzyć czarna dziurę wielkości atomowej? Czy załóżmy z 5,10,50,1000 atomów bylibyśmy w stanie tego kiedyś dokonać mając technologie przyszłości? Czy fizyka to jakkolwiek ogranicza?
@aazzz9 ай бұрын
@@michad4643 Pytanie jest błędne. Dowolna punktowa masa ma horyzont. Problemem jest jak ją ścisnąć, czyli pokonać pozostałe oddziaływania. Jedyna znana metoda to zebrać masę powyżej 3 słońc i pozwolić się zapaść.
@Paracelsus939 ай бұрын
Gdyby zanurzyć głowę pod horyzont zdarzeń w taki sposób, że reszta ciała wystawałby na zewnątrz przytrzymywana nieskończenie wytrzymałym wysięgnikiem. To czy czarna dziura zadziałałaby by wówczas jak gilotyna z układu odniesienia tej głowy?
@wd628319 ай бұрын
Siła z jaką działaby na resztę ciała taki wysięgnik urwała by głowę (a raczej resztę ciała od głowy) na długo przed przekroczeniem przez głowę horyzontu...
@magyarefe9 ай бұрын
Zdecydowanie bardziej mi się ten wykład podoba niż niezliczone celebrycko-widowiskowe wystąpienia pana Dragana, które coraz silniej zaczynają przypominać jedynie słuszne prawdy, zwane potocznie aksjomatami.
@ProcesMyślowy1.6188 ай бұрын
1:24:41 a proces wielkiego wybuch nie wygląda na białą dziurę ? Jak dla mnie to jest właśnie biała dziura i w zasadzie żyjemy w niej ;)
@myoniwy9 ай бұрын
Pięknie, 1,5h fizyki.
@MANIEK_69_ALKUS9 ай бұрын
Jak się nazywa aplikacja o którym mówi , P. SZYBKA
@addaco839 ай бұрын
nie jestem pewien, ale chyba to jest aplikacja Gravitational Wave Events
@pawciu_jankowski3388 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@pawek.30199 ай бұрын
Ale skoro powstają cząstki o Energi dodatniej i ujemnej, które normalnie anihilują to raz wpadnie do środka cząstka o Energi ujemnej więc czasem musi wpaść o energi dodatniej i masa się większy. Więc bilans powinien być zerowy.
@stivi90839 ай бұрын
A właściwie czemu ta druga cząstka też nie wpadnie do środka?
@qj0n9 ай бұрын
I dlatego to wyjaśnienie jest tylko uproszczeniem na użytek popularyzacji nauki Tak naprawdę to promieniowanie hawkinga wynika z zastosowania zasady nieoznaczoności na powierzchni horyzontu. Można to sobie wyobrażać jako pary cząstek ex nihilo ale to takie przybliżenie
@jacekpiotrowski56629 күн бұрын
Zauważyłem, że naukowcy bardzo mało mówią o dziurach czarno-białych, zwłaszcza o ich odmianie prążkowanej.
@obywatelwolny1529 ай бұрын
profesorze, może lepiej prawdę ! co ty tam wiesz o wnętrzach czarnych bzdur!? dobrze stołek jest grzany.
@darek74kr4 ай бұрын
Brawo
@Maciej.019 ай бұрын
Jak nie ma zdarzen to nie ma czasoprzestrzeni?
@bg076578 ай бұрын
Ja bym użył pojęcia rozciągnięta zamiast zakrzywiona moim zdaniem przestrzennie lepiej to pasuje.
@KM7699 ай бұрын
Wnętrze czarnej dziury, wedle obecnego stanu wiedzy, nie jest obiektem empirycznym, więc rozważania o nich nie są hipotezami ani teoriami odnoszącymi się do obiektów empirycznych. W takim sensie nie jest to nauka empiryczna (ani fantazja na temat empiryczny). Może to być jedynie nauka w sensie rozważań teoretycznych. Można by to nazwać filozofią przyrody. To samo dotyczy tej części świata, która jest poza zakresem obserwacji w sensie odległości od nas. Z punktu widzenia świata zewnętrznego, nie można wlecieć do czarnej dziury, bo próbujący by został zamrożony w czasie na horyzoncie zdarzeń. Natomiast można sobie wyobrazić, że stan wiedzy się jakoś zmienia i wtedy zostaje uzyskany dostęp empiryczny, wówczas filozofia przekształciłaby się w naukę empiryczną.
@henrykwalilko57499 ай бұрын
Niestety wewnątrz czarnej dziury nie ma potworów czyli nadzwyczajnych zjawisk lub tajemniczych obiektów jak sugerują profesorzy oderwani od rzeczywistości lecz jest tylko to co naukowcy już znają, a przynajmniej znają nazwy elementów tworzących czarną dziurę, a są to cząstki poruszające się z prędkością światła. Przykładem czarnej dziury jest nasz wszechświat lokalny NWL. Masa naszego wszechświata lokalnego wynosi M(NWL)=m[e]*W^2, promień NWL wynosi L(NWL)=L(e)/π *W, a promień czarnej dziury wg wzoru R=2GM/c^2 i wszystkie twoje problemy znikają? Problem jest tylko w tym, czy nasz NWL rozkwita, czy zanika. L(e) to długość fali fotonu o masie równej masie elektronu, ^ to znak potęgowania, m(e) to masa elektronu. Znam praktycznie wszystkie prawa matematyki wszechświata bo prawa fizyki nie istnieją!!! Tutaj W to moja najważniejsza liczba wszechświata i wynosi ona W=5,7098476*10^44 !!! Oczywiście w czarnej dziurze o innych mniejszych rozmiarach są w innych proporcjach odpowiednio poukładane znane obiekty NWL.
@israelhands7511Ай бұрын
szereg nieuprawnionych spekulacji rodem z fantazmatów szwejkofikcji stosowanej, dla których wcześniejszymi wynikającymi z niewiedzy własnymi aksjomatami ograniczasz sobie prawo ich formułowania. Takie mędrkowanie w kolejce oczekującej na papier towaletowy czy karpia wielkanocnego. Nie napiszę, że podziwiam, ale poniekąd znam ten stan
@edwardlewandowski25125 ай бұрын
Pozdrowienia 🤚 pomyślności w badaniach tajemnic Kosmosu 🌌👀 pozdrawia Astrofaza 🍀 ps.informacja?/ciemna materia?/A.Dragan//dla Pani ładnej 🌹przy okazji:S.LEM❤
@LolaNowa21 күн бұрын
obiekt ten ma cechy lustra dlatego światło się nie wydostanie. Proste!
@wadcaszynszyli43849 ай бұрын
Super
@IN-vm1wt9 ай бұрын
Czy wnetrze czarnych dziur nie sklada z formy przeksciowej materii i energii, a na drodku punkt ktory kumuluje energie. Punkt ktory jedt punktem wyjścia dla bialych dziur.
@tiges9 ай бұрын
Na tapet. Tapet to taki stół do obrad z zielonym suknem. Dlatego na tapet. Jaką tapetę?
@Grzeniuu839 ай бұрын
Nice one!!
@mariuszwaciak62449 ай бұрын
A co z hipotezą na temat powstawania białych dziur Carla Rovelli'ego?
@qj0n9 ай бұрын
Jest... Dalej hipotezą ;) jak każda teoria białych dziur
@dietmarwons80929 ай бұрын
Jeżeli grawitacja wynika z oddziaływania materii z czasoprzestrzenią, to dlaczego ma ona jakiś kierunek. Przecież siły z tego oddziaływania posiadają nieskończoną ilość kierunków.
@qj0n9 ай бұрын
Bo kształt czasoprzestrzeni wynika z wypadkowej mas, a kierunek siły grawitacji - ze kształtu czasoprzestrzeni
@mariuszzoch6526Ай бұрын
To ziemia nie jest plaska?
@serczi199 ай бұрын
A gdybym do czarnej dziury wleciał z dwoma mega ciężkimi obiektami i w środku uderzył bym nimi o siebie to czy wywołane tym fale grawitacyjne wydostałyby się z czarnej dziury?
@wd628319 ай бұрын
Nie
@marcinokun63779 ай бұрын
Fajnie jest zobaczyć melfy rezystorowe zielony niebieski czarny Oczywiście 56ohm
@user-wn4jk9cz2x8 ай бұрын
To jest wykład popularno-naukowy, oglądają to wszyscy. Jeżeli twierdzi Pan że po przekroczeniu horyzontu nie możemy już powrócić, to ja się pytam kto ? nie może powrócić. jeżeli to niby my w zabłąkanym statku kosmicznym, to nie moglibyśmy powrócić o wiele , wiele wcześniej. Jest Pan profesorem i zapewne ma Pan matematykę w jednym palcu, to niech Pan odpowie o jaką odległość chodzi, jeżeli to my dysponujemy statkiem kosmicznym o masie 100 ton, dysponującym silnikiem o ciągu 150 ton, a nasza dziura ma masę 4 milionów mas Słońca. W tym założeniu nie bierzemy pod uwagę oddziaływań na nasz statek od innych obiektów w kosmosie.
@arekkondratowic61334 ай бұрын
To już wiem, CH cem wiedzieć czy ona ma jakieś ujście czy ona wypełnia się i wszystko co pochłonęła w potężnej grawitacji i ścisnęła aż dochodzi do wybuchu i powstania czegoś nowego?.
@piotrpuchalski72487 ай бұрын
To jest błędne. Odniesieniu tematu jak będzie wyglądać Kraków za x lat ja znam odpowiedź będzie miał metro to już Wien. Ależ można podróżować wstecz w czasie skoro prawo może działać wstecz to inne rzeczy też
@andrzejkurowski157516 күн бұрын
Nic, dlatego możemy dużo mówić, robić doktoraty itp.
@gregorius7909 ай бұрын
👍
@peceed9 ай бұрын
Czarne dziury są puste, a w momencie zapadania się są wypełnione promieniowaniem które wpada na horyzont. Proces ładnie opisany w ramach KTP, co ciekawe przez kobietę ale nazwiska sobie nie przypomnę! W opisie Teorii Strun składają się ze strun rozpiętych na horyzoncie - puste w środku.
@piotrstandarddeviation69347 ай бұрын
Myślę, że czarne dziury rotują z prędkością światła. Jak pies goniący własny ogon.
@darek84089 ай бұрын
Samo gęste. Miodzio wykład!
@snowbaord9 ай бұрын
I słodkie
@PrzemysawGrabskiPrem18 күн бұрын
Ile wynosi wartość liczby Pi, Czarnej Dziury?
@trzyczyczy28613 күн бұрын
czy aby na pewno?
@PrzemysawGrabskiPrem3 күн бұрын
@@trzyczyczy2861 Czy aby na pewno zero? :D
@piotr_sagala9 ай бұрын
O wnętrzu to zgodnie z zasadami fizyki nie mamy prawa wiedzieć nic. Możemy się domyślać.
@niekwestionowanyautorytet702515 күн бұрын
Mało jest ludzi którzy opowiadają o pasjonujących sprawach w tak nudny monotonny i irytujący sposób. Wytrzymałem 3 minuty, zegnam
@Paracelsus939 ай бұрын
Biała dziura to jest tzw. "wielki wybuch".
@dzieckolaosu5 ай бұрын
Kolega zajmuje się czarnymi dziurami. Ja tam wolę te różowe.
@foksiu9119 ай бұрын
Zdjęcie obrazu który leciał 27tys lat z prędkością światła do Nas hehe wolę zdjęcie czrnej dziury z pepszhowa
@mateuszxxx12909 ай бұрын
Co tak naprawdę wiemy o wnętrzach czarnych dziur? - Tam żyją smoki :)
@arspoety33169 ай бұрын
Naprawdę to nic.🖖
@jolantalewandowska90469 ай бұрын
rzetelna wiedza o czarnych dziurach? chyba teoria - "rzetelna"
@jacek20787 ай бұрын
Może to nie fale graw. tylko testy jądrowe?😀
@Krzysiek-zc2em9 ай бұрын
Teoria dalej jest teoria
@bg076578 ай бұрын
A Nobel za potwierdzenie istnienia boskiej cząstki?Chyba ,że źle zrozumiałem wypowidź.
@kacpi_tv19 күн бұрын
Teoretyzując... Ciekawe czy te "czarne dziury" to nie jakieś planety składające się z antymaterii. Szkoda że jesteśmy jeszcze zbyt głupi by badać kosmos realnie...
@trzyczyczy28613 күн бұрын
spokojnie kulfon, będzie dobrze
@kacpi_tv3 күн бұрын
@@trzyczyczy2861 Spadaj na bambi złodzieju.
@PatrykJanczar9 ай бұрын
czyli nie wiemy nic- a nauka doszła do kresu . Odkryliśmy tylko kilka podstawowych zasad w kosmosie, a które i tak funkcjonują tylko do pewnego momentu gdzie zostają zamienione czymś innym . To się nazywa Boski Wzór . Mierzysz, liczysz i obserwujesz, a i tak do niczego nie dojdziesz, bo każde kolejne rozwiązanie otwiera kolejne zagadki i pytania .Bez końca .
@patrykpatryk18252 күн бұрын
Nic, bo istnienie czarnych dziur to tylko hipoteza
@bombadil78679 ай бұрын
0:34:55 Panie Profesorze: na "tapet"!, nie na "tapetę". 1:08:18 Bardzo ładnie Pani mówi po polsku. Zastanawiam się z jego kraju Pani pochodzi? Obstawiam kierunek wschodni. Akcentu prawie nie słychać, ale w naszym języku żaden autochton nie powiedziałby na czarne dziury "oni" :-). Pozdrawiam.
@breton55699 ай бұрын
No i niby co wynika z twojego bezsensownego wpisu?
@bombadil78679 ай бұрын
@@breton5569 Uświadomienie profesora i pani prowadzącej co do poprawnej wymowy języka polskiego. A co wynika z twojego?
@darek74kr4 ай бұрын
Jezyki sie zapomina ,zwlaszcza jak sie uzywa kilku naraz , ja jestem polakiem ale wcale nie mowie najlepiej po polsku
@HybrydaLudzkichLosow9 ай бұрын
Mozna "wysadzic" czarną dziure? 💥
@modestpotempa66078 ай бұрын
Co wiemy o wnętrzach czarnych dziur??????? Nic,kur.. nie wiemy bo z tamtąd nie wychodzi żadna informacja!!!!
@piotrstandarddeviation69347 ай бұрын
Czyli nie mamy pojęcia czym jest osobliwość.
@darek74kr4 ай бұрын
Oni nie maja pojecia o czym pisza
@marekkijak44658 ай бұрын
14minuta, mamy trzy detektory grawitacji,, pięć z nich ma narazie problemy trchniczne
@piotrstandarddeviation69347 ай бұрын
Trzy jak kwarki...
@Dariusz_K449 ай бұрын
W środku czarnej dziury nie ma grawitacji. Tak samo w środku planety Ziemia - też nie ma grawitacji. Tzn. jest, tylko suma równoważy się i jest stan nieważkości. Czemu fizycy o tym nie wspominają??
@qj0n9 ай бұрын
Bo masa czarnej dziury zlokalizowana jest w centralnej osobliwości, a horyzont zdarzeń to w pewnym sensie tylko umowne miejsce? Dlatego pod horyzontem zdarzeń jak najbardziej jest grawitacja
@Dariusz_K449 ай бұрын
Czy ta osobliwość ma jakiś rozmiar?@@qj0n
@qj0n9 ай бұрын
@@Dariusz_K44 zgodnie z teorią względności - nie, jest nieskończenie mała. To właśnie clue - gęstość tak duża, że grawitacja sciska jeszcze bardziej i tak bez końca Czy tak serio jest, czy może teoria wszystkiego, która połączy relatywistyke z mechaniką kwantową powie inaczej to nie wiadomo, ale wielu fizyków wierzy, że tak naprawdę jakieś efekty kwantowe powodują, że to w cale nie jest punkt... Ale to tylko wiara
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen aby cokolwiek zbadać najpierw trzeba przygotować argumenty czyli laser co zderzy się z rzeczywistością amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen po przygotowaniu mega turbo lasera uderzenie lasera w czarne energie da odpowiedzi co jest w czarnych dziurach amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen po uderzeniu lasera trzeba również opracować urządzenie niwelujące turbo laser aby nie zginąć od siły uderzenia amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen jak te urządzenia będą przygotowane to łatwo zbadać co jest w czarnych dziurach na pewno próżnia amen czyli nic nicość plus energie magnetyczne amen magnesy energie co przyciągają obiekty latające w próżni amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen rozwiązaniem są energie magnesujące w próżni amen
@koleszka32116 ай бұрын
nic o tym nie wiecie pogdybajcue sobie zawsze coś gdybygdybu
@henrykwalilko57499 ай бұрын
Do obliczenia promienia czarnej dziury totalnie nie potrzeba zakrzywionych przestrzeni Einsteina i rozwiązań Schwarzschilda całkowicie zbędnych równań. Równanie R=2GM/(c^2) wyprowadzałem wiele razy dy było mi potrzebne nie mając wiedzy, że jest to jakieś ważne równanie Schwarzschilda potwierdzające prawdziwość teorii względności, a wystarczy 1 minuta czasu na wyprowadzenie tego wzoru całkowicie bez teorii względności (kilkanaście tysięcy członów wzoru teorii naukowców-co to jest i po co?). Jest jeszcze drugi promień dotyczący czarnych dziur R=GM/(c^2). Zrozumienie dokładne czym jest czarna dziura i co zawierają warstwy czarnej dziury wymaga powrotu naukowców od "tysięcy członów" do rzeczywistości i wszystko stanie się proste. Panie Profesorze naprawdę trudno znaleźć łatwiejsze problemy do wyjaśnienia niż te dotyczące zawartości czarnej dziury lub rozmiarów elektronu i szczegółowej budowy elektronu. Mam wrażenie, że problem naukowców ze zrozumieniem tajemnic czarnej dziury wynika z błędnej nazwy takich obiektów wszechświata bo prawidłowa nazwa wynikająca z prawdziwych właściwości tego obiektu jest dla mnie zupełnie inna. Podobnie nazwa biała dziura jest także oderwana od rzeczywistych właściwości tych obiektów.
@rigelheron99979 ай бұрын
Są rzeczy, które można poprawnie obliczyć zarówno z teorii Newtona, jak i z teorii Einsteina - jak właśnie wzór na promień Schwarzchilda. Ale są takie, które z teorii Newtona wychodzą błędne. Przykładem jest wzór na grawitacyjne ugięcie światła. Kąt ugięcia przewidywany przez równania Einsteina jest 2 razy większy niż ten wynikający z równań Newtona, (co potwierdzono obserwacyjnie). Istnieje także wiele efektów w ogóle niedających się wywieść z fizyki Newtonowskiej, jak precesja peryhelium (obserwowana zwłaszcza dla Merkurego) czy tzw. poprzeczny efekt Dopplera.
@henrykwalilko57499 ай бұрын
@@rigelheron9997 Precesja peryhelium (obserwowana zwłaszcza dla Merkurego) czy tzw. poprzeczny efekt Dopplera interesuje mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Nieporównanie bardziej interesuje mnie średni promień orbity Merkurego - ja go wyliczam za pomocą prostego wzoru a naukowcy potrzebują dziesiątki tysięcy obserwacji. Na temat grawitacyjnego ugięcia światła i równań Einsteina ograniczę się do stwierdzenia, że teoria względności nie jest potrzebna do wyjaśnienia jakiegokolwiek zjawiska i jakiejkolwiek stałej wszechświata i nie jest potrzebna do czegokolwiek oprócz totalnego blokowania rozwoju nauki o wszechświecie - wiem to doskonale bo wyjaśniłem praktycznie wszystkie najważniejsze tajemnice wszechświata włącznie z obliczeniem wszystkich fundamentalnych stałych wszechświata liczb wszechświata. Elementarny kwant materii ma masę 1,5953809*10(-75) kg, stała struktury wszechświata!!! wynosi a=137,035999098964 to przykład moich wyliczeń. Wyliczyłem ich wiele, bardzo wiele. Naukowcy są sto lat w tyle.
@rigelheron99979 ай бұрын
@@henrykwalilko5749 To fajnie, pozdrawiam
@henrykwalilko57499 ай бұрын
@@rigelheron9997 Oczywiście, że fajne bo poświęciłem na to całe życie, ale określenie fajne to wiele, bardzo wiele za mało bo efekty mojej pracy wykonywanej przez ponad 50 lat są genialne a to wynika wprost z porównania osiągnięć w dziedzinie badania fundamentalnych praw wszechświata moich i naukowców, pozdrawiam.
@JSTR029 ай бұрын
Obrazy😂😂😂
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen interesujące jest tylko temperatura magnesowania czyli energia temperatura lewitowania w próżni amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen temperatury w próżni amen
@MaciejRafael-rider8 ай бұрын
Amen acceptation 5 milliones dollares next album 7!=5040 roads experimentes broken black Energy in future amen
@mlewec4 ай бұрын
nic nowego
@GraczPierwszy9 ай бұрын
z całą pewnością wiemy że nic nie wiemy :D ale ja wiem że terminator musi zrobić porządek na tym świecie bo się żyć nie da