Рет қаралды 9,660
Część 1: Ewolucja humoru • Ewolucja humoru | Humo...
Dlaczego wykorzystujemy śmiech do szydzenia i poniżania innych? Czy są tematy z których żartować nie wolno? A może humor ma na celu poradzenie sobie z ciężkimi sytuacjami i pozwala na zmniejszenie stresogennego napięcia? W drugim odcinku z cyklu “Humor nie na żarty” przyjrzymy się roli poczucia humoru z perspektywy filozofii i psychologii. Omówimy teorię wyższości, która upatruje w żartach narzędzie do podkreślenia dominacji społecznej, zobaczymy jakie mechanizmy i funkcje kryją się za tzw. czarnym humorem oraz zastanowimy się dlaczego żarty potrafią tak dobrze zacieśniać więzi i konsolidować grupę.
W materiale gościnnie wystąpiła Olga Drenda - polska pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę Wyroby. Pomysłowość wokół nas. W roku 2023 ukazała się jej piąta książka “Słowo humoru” poświęcona różnym odsłonom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu na tle polskiej historii współczesnej. Więcej o książce “Słowo Humoru” znajdziecie tutaj: karakter.pl/pr...
Seria “Humor nie na żarty” to pięć odcinków poświęconych naukowym aspektom poczucia humoru. Poszukujemy w niej ewolucyjnych podstaw tworzenia żartów jak i funkcji poznawczych, które są dzięki nim kształtowane. Sprawdzamy, jaki wpływ ma śmiech na zdrowie a także kiedy i czy możemy radzić sobie z trudnymi tematami “na wesoło”. W końcu też zastanawiamy się, czy ze wszystkiego można żartować oraz czy humor może być kluczową cechą odróżniającą ludzi od sztucznej inteligencji.
Serię “Humor nie na żarty” prowadzi Diana Sałacka - absolwentka filozofii i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zajmuje się promocją i public relations, autorka publikacji popularnonaukowych, prywatnie interesuje się sztuką współczesną, poststrukturalizmem i filozofią języka. Na kanale Copernicus znajdziecie także jej serię “No to pięknie!”, która przedstawia pojęcie piękna z różnych naukowych perspektyw.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
Wesprzyj kanał Copernicus:
/ @copernicuscenter
Źródła:
Arystoteles, Poetyka, Ossolineum, 1989
Barel E., The Effects of Mating Cues and Intrasexual Competition on Humor Production, Psychology, 2019 (10)
Hobbes T., Human Nature, in: The English Works, 1840
Hobbes T., Leviathan, Penguin, 1981
McGraw P., Warren C., Williams L., Leonard B., Too Close for Comfort, or Too Far to Care? Finding Humor in Distant Tragedies and Close Mishaps, Psychological Science, 2012 (23)
Scott S., Lavan N., Chen S., McGettigan C., The social life of laughter, Trends in Cognitive Sciences, 2014 (18)
Tinbergen N., Perdeck A., On the Stimulus Situation Releasing the Begging Response in the Newly-Hatched Herring Gull Chick, Behaviour, 1950 (3)
Tinbergen N., The Study of Instinct, Clarendon Press, 1951
Warren C., Barsky A., McGraw P., What makes things funny? An integrative review of the antecedents of laughter and amusement, Personality and Social Psychology Review, 2021 (25)