Czarna niedoskonałość [TOWARY MODNE 8]

  Рет қаралды 87,466

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

O płytach winylowych, szelakowych i ebonitowych, a także o gramofonach i fonografach, singlach, longplayach i maxi singlach.
Część druga: • Winylowe mity [TOWARY ...
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/s...
oraz do subskrybowania: www.youtube.co...
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 221
@marekuryga4500
@marekuryga4500 4 жыл бұрын
Jeden z najbardziej wartościowych i merytorycznych kanałów na KZbin. Zero przymilania, samo mięso
@ms-ht1cj
@ms-ht1cj 4 жыл бұрын
Haha, uwielbiam za komentarz o Edisonie. 😀👍
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic Жыл бұрын
Z jakiejś audycji radiowej o jazzie dowiedziałem się jak to było z szybkimi utworami jazzowymi na płytach. Jazz jest muzyką wolną a było sporo płyt z utworami szybkimi. Otóż wolne utwory które normalnie trwały by kilkanaście minut MUZYCY GRALI W SZYBKIM TEMPIE po to ażeby zmieściły się one na ówczesnych kilkuminutowych płytach. Dzięki więc pierwszym płytom z krótkim czasem odtwarzania o mało nie powstał nowy gatunek muzyki.
@krzychokrzycho640
@krzychokrzycho640 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dla mnie było tu wiele nowych informacji. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Świetny kanał, Pana materiały nadają się także do tradycyjnej telewizji, są po prostu świetnie przygotowane technicznie jak i merytorycznie. Kawał dobrej roboty Panie Adamie! A dźwięk takiej płyty jest magiczny, nie wiedziałem o tych prędkościach i szerokościach pasma przenoszenia, bardzo ciekawe informacje fakty i ciekawostki. Życzę rozwoju kanału i miliona subskrybentów.
4 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowo :)
@ToruOgiwara
@ToruOgiwara 5 жыл бұрын
Znakomity cykl. Bardzo dziękuję 😁
@romekkregiel6778
@romekkregiel6778 4 жыл бұрын
Pana kanał jest lepszy niż stara SONDA. Gorąco pozdrawiam.
4 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa i również pozdrawiam :)
@briann2399
@briann2399 Жыл бұрын
Na wielu pocztówkach są dwa nagrania. Trudno oba odtworzyć na cywilizowanym gramofonie bo drugie nagranie podchodzi aż pod szpindel talerza. Da to się odtwarzać tylko na sprzęciorach typu Bambino i innych WG. Jest jedna cecha pocztówek która czyni je absolutnie unikalnymi. Rejestrowano na nich niekiedy nagrania których w bardzo wielu przypadkach nie ma w żadnych radiowych archiwach ani nie występowały nigdy na innych nośnikach. W dawnych czasach można było nagrać będąc na wakacjach na przykład nad morzem pocztówkę i dźwiękowo przesłać pozdrowienia własnym głosem.
@semafor5640
@semafor5640 4 жыл бұрын
Miałem takiego "Artura". Modyfikowałem go na różne sposoby, m. in. dostosowując do obrotów 78. Ostatecznie zdołałem w nim zamontować wkładkę MF100 oraz zaimprowizowaną przeciwwagę, przyłączyłem na krótko do nowo nabytego Radmora i ... oszalałem ze szczęścia! Kropką nad "i" było przełożenie transformatora daleko poza obudowę. O VTA, azymucie, kącie prowadzenia, itp. nie miałem wówczas żadnego pojęcia. Niemniej działało to na tyle dobrze, że zakupiony później gramofon "Altus" mocno mnie rozczarował znacznie wyższym poziomem zakłóceń elektrycznych i mechanicznych w stosunku do mojej "samoróbki".
@dobromiromiostanzwyczajny9720
@dobromiromiostanzwyczajny9720 4 жыл бұрын
"Kogos kto nie zdążył go zastrzec" :) szacun dla Adama i dla Tesli
4 жыл бұрын
No niestety, Edison nabroił niemało.
@dobromiromiostanzwyczajny9720
@dobromiromiostanzwyczajny9720 4 жыл бұрын
@ no cóż, takie czasy, taka sytuacja ;)
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 4 жыл бұрын
Edison bardziej lubił dźwięk monet niż gramofonu ;). Jedyne co wynalazł to mikrofon i słuchawka, od której zresztą prawie ogłuchł, reszta "wynalazków" to tak jak w filmie, czego nie ukradł to nie wynalazł ;), ot takie podejście do pracy ;). A na czasy nie ma co zwalać, niewielu kradlo cudze wynalazki ;).
@filipbarski6990
@filipbarski6990 4 жыл бұрын
Akurat w tym przypadku analogia nie za bardzo pasuje bo to zadziałało odwrotnie. Ro Thomas Edison wynalazł fonograf (fonautograf był dużo mniej funkcjonalnym wcześniejszym urządzeniem które nie umiało odtwarzać dokonanych nań nagrań) ale Edison nagrywał na cynowej folii a pomysł wałków woskowych pochodzi od braci Bell (w tym tego od telefonu) kiedy ci stworzyli graphophon i zaczęli zarabiać na pomyśle Edisona ten przypomniał sobie o swoim wynalazku i aż do lat 20-tych toczył batalie prawne z Columbią (bracia Bell stworzyli najstarszą oficynę działającą do dziś)
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 4 жыл бұрын
@@filipbarski6990, no niby tak, taki był właśnie Edison, jego ludzie coś tam wymyślili, coś podkradl z patentów innych, ulepił z tego całość, która zazwyczaj nie działała lub działała źle ;) i próbował to wciskać ludziom. Taki mały kombinatorek ;). Generalnie znaczącą większość "jego" wynalazków to były unowocześnienie lub doprowadzone do końca lub prawie końca wynalazki-prototypy innych ludzi od których patenty odkupił lub ukradł wiedząc, że tamci z braku środków nie wytoczą mu procesu ;). Wynalazca kiepski ale bardzo dobry biznesmen, oj do tego to miał smykalke. Zawsze wiedział z kim pogadać, do kogo się uśmiechnąć, z kim zjeść obiad i komu dać "w łapę" ;), i to mi się w nim najbardziej podoba :).
@mirekwalczak9418
@mirekwalczak9418 5 жыл бұрын
super. Przyznam, że parę rzeczy nowych się dowiedziałem.:)
@bikeforjoy
@bikeforjoy 4 жыл бұрын
Bardzo interesujące informacje przedstawiłeś w ciekawy sposób.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 4 жыл бұрын
Takiego starego sprzętu na obroty 78 , słuchałem u znajomego w Tarnowskich Górach, w prywatnym muzeum starych radioodbiorników(tylko modele przed wojenne), płyta Jana Kiepury straszna jakość tego, ale działa nadal.
@wdcddv1590
@wdcddv1590 13 күн бұрын
❤❤❤❤
@JamCiToJest
@JamCiToJest 3 жыл бұрын
Była taka ciekawostka wydana w Wielkiej Brytanii - płyta żart zawierająca żarty czyli "The Monty Python Matching Tie and Handkerchief" wydany na winylu z dwiema niezależnymi "równoległymi" ścieżkami. W zależności gdzie na początku trafiła igła, tak później otrzymywało się zupełnie inną treść - dla wielu osób, które o tym nie wiedziały, ponoć, to był istny szok - płyta, która raz odtwarza jedno a innym razem co innego ;)
@Richard_Green_143
@Richard_Green_143 3 жыл бұрын
Ładnie podsumował Pan Edisona, taka prawda. Tesla przekonał się o tym na własnej skórze, niestety...
@erikvanbrussel5304
@erikvanbrussel5304 7 ай бұрын
Super film!
@braborgbraborg9112
@braborgbraborg9112 4 жыл бұрын
Świetny film! Bardzo dziękuję!
@fabkas8986
@fabkas8986 4 жыл бұрын
Szacun... Uczymy się cały czas...
@volodymyrumanskyi9877
@volodymyrumanskyi9877 4 жыл бұрын
Bardzo fajnie, super.
@videogroszek
@videogroszek 5 жыл бұрын
Jak zwykle super filmik!
@robertpleszewa3437
@robertpleszewa3437 4 жыл бұрын
Miałem jako dziecko gramofon z 3 prędkościami chyba z Włoch i miałem plyty z obrazkami DISNEYA na srodku kladło się stożkowe lusterko płyta pracowała na prędkości 78 imiała po 1 piosence z disneya w języku włoskim na każdej stronie wielkości singla ale była giętka jak pocztówki , patrząc w lusterko na srodku widać było bohaterów Disneya np sknerusa który skakał na główkę w stertę złota tam i z powrotem szkoda że ten sprzęt zaginą . wspomnienia pozostały
@Tempera101
@Tempera101 4 жыл бұрын
Jeszcze panie Autorze, zapomiał przytoczyć jeszcze jedną odmianę: małych płyt 7” przystosowanych do odtwarzania z szybkością 33obr. Sam osobiście mam w swoich zbiorach taką płytę wydaną przez Tonpress, zawiera cztery utwory grupy Perfect: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Bla Bla, i coś tam jeszcze. Ale nie był to tylko polski wynalazek, bo mam również taką płytę wydaną przez brytyjską wytwórnię. Mogę służyć zdjęciami.
4 жыл бұрын
Dużo było tych odmian, niektóre kolorowe, nawet pachnące :)
@piputek
@piputek 2 жыл бұрын
Kapanie wody na płycie Pink Floyd "Atom Heart Mother", istotnie ;) Zdajsie, że jeszcze The Beatles zrobiły podobny zabieg, ale nie pamiętam na jakiej płycie.
@adamkatowice1928
@adamkatowice1928 2 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo merytoryczny film. Pozdrawiam serdecznie.
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 4 жыл бұрын
super kanał - subskrybuje od dawna - ciekawa i merytoryczna (czasem aż za bardzo) odskocznia od goowna na YT o tym jak zalać ajfona wrzątkiem czy płaskoziemcach
@tretowntret7541
@tretowntret7541 3 ай бұрын
Odcinek jak zawsze supper !
@anowakowski3312
@anowakowski3312 2 жыл бұрын
Jak zwykle fachowo !
@stefanfuksiewicz8990
@stefanfuksiewicz8990 4 жыл бұрын
A co z minilongplayami? Plytami o średnicy 10'? W takim formacie ukazał się koncertowy krążek U2 "Under The Blood Red Sky". Druga solowa płyta Eno "Taking Tiger Mountain (By Strategy)" również miała zapętlony koncowy rowek. Ale na koncu pierwszej strony.
@elWieslaw
@elWieslaw 4 жыл бұрын
ten gramofon Artur był tylko wizualnie przystosowany do lansu wśród znajomych nowoczesną na owe czasy stylistyka. To niby samo opadające ramię, które de facto waliło w płytę jak cegła, zaopatrzone w piezoelektryka, bodajże Uf-50, przetwornik który wyciskał sztucznie wysokie tony ścinając niskie jak gilotyna i rżnący płytę jak pług na wiosennej orce. Nawet talerz miał podziałkę stroboskopową, ale niestety bez żadnej regulacji i źródła impulsów. ( Ja sobie zainstalowałem obok niego w małej obudowie neonówkę z żelazka i nawet fajnie to wyglądało) Ta regulacja nacisku igły na płytę oparta na pokrętle ze sprężyną kompensującą ( w zamyśle) nie dawała niczego oprócz bajeranckiego wyglądu. Wystarczyło kichnąć mocniej obok pracującego gramofonu i ramie leciało do góry jak messerschmitt. Talerz plastikowy , przeniesienie napędu oparte na pasku gumowym. Słowo - antyskating niedostępne dla tej klasy samograja. Właściwie ten Artur, niczym się nie różnił od starszego o tysiąc lat "Bambino", może jedynie wbudowanym wzmacniaczem . Dopiero urządzenie o nazwie Bernard, można było nazwać gramofonem
4 жыл бұрын
Powiedzmy sobie szczerze: wszystkie te gramofony były kiepskie, łącznie z Bernardami, Adamami, Danielami (przerost sensorowej ambicji nad sensem) i tak dalej. Elektronicy to widzieli: w środku te same kiepskie rozwiązania. Ale te gramofony miały odtwarzać polskie płyty, które były ich warte. Taki Artur i tak dostawał pokrzywioną, totalnie nieliniową płytę, która brzmiała równie źle na nim jak na topowych zachodnich sprzętach. Jak już audio w pececie można było "uprawiać" profesjonalnie, przegrałem wszystkie swoje płyty (za pomocą Bernarda z własnym przedwzmacniaczem) i dopiero po mocnej korekcji jako tako zagrały. W przypadku kilku płyt pasma rzędu pół oktawy były podbite o kilkanaście decybeli. A ja myślałem: co to tak brzęczy w kółko...
@rednelli
@rednelli Жыл бұрын
Jejku, wróciłem do okresu szkoły średniej. Tego nie uczyli, jak się obecnie oczekuje. Ta wiedza szła z pism branżowych i książek. Internet był w trybie tekstowym, dopiero ONET się rodził.
@piotrus7aswaitosaw979
@piotrus7aswaitosaw979 3 жыл бұрын
Dodam kilka informacji uzupełniających i doprecyzowujących temat płyt szelakowych 78 oraz urządzeń je odtwarzających,oraz cechy pozytywne tych rozwiązań.Ktoś możne oczywiście zarzucić mi małą wiedzę na ten temat choć mam ok. 4.5tyś tych płyt plus 200 rzadkich i z pęknięciami i w sumie kilkanaście urządzeń odtwarzających od starych po najnowsze (2019) Zacznijmy od powszechnego mitu lecz wciąż obecnego.Dotyczy z używalności igły po jednym odtworzeniu to prawda i mit jednocześnie.Polega to na tym jak szybko chcemy zdegradować nasza płytę.Dla tych wartościowych stosuje się igły miękkie i tu może być zaskok dla wielu i te rzeczywiście wymiana się wraz z płytą i są pochodzenia naturalnego jak sam szelak.Takie igły są z drewna,roślin trawiastych lub kaktusów.Metalowe przy późniejszych konstrukcjach wytrzymują dość długo.Mechanizmy napędowe posiadały stabilizator odśrodkowy i jeśli mechanizm jest w dobrej kondycji naprawdę daje radę a odchyłki są praktycznie nie słyszalne.Kolejnym mitami jest to że tak źle brzmią ogólnie oraz że nie dają się odtwarzać na zwykłych gramofonach.Oczywiście pomijam prędkość.Są szlify igieł uniwersalnych i jest całkiem dobrze nie tak dobrze jak na dedykowanych (zielonych) ale ciekawostką jest to że im bardziej zużyta klasyczna igła tym lepiej zaczyna odtwarzać płyty 78 choć oficjalnie kompletnie się do tego nie nadaje i powinna lądować na śmietniku.Po przez zużycie dopasowuje się do rowka.Duża waga igły destrukcyjnie wpływającej na płyty celowo oczywiście to wczesna forma marketingu i założenie 30 krotnego odtworzenia a potem recykling oraz specjalne limity i podatki od płyt szczególnie w latach 40 ubiegłego wieku lecz ta waga wynikała z konieczności współpracy bezpośrednio z sound box'em i to on był winowajcą wagi.Teraz pozytywne informacje ale może jeszcze o kruchości te płyty potrafią się roztrzaskać w drobny mak więc nie denerwujcie żon,mężów czy kochanek bo nie ma szansy,że przeżyją kontakt z podłogą jakość potrafi zaskoczyć i choć oczywiście nie było choć dziś się pojawiają zapisów stereo to były hifi oraz full-range i te rzeczywiście potrafią zaskoczyć jakością u schyłku produkcji były bez szumowe i bez trzasków.A wczesne produkcje były przecież całkowicie analogowe 1:1 wystarczy dziś posłuchać przeciętnego gwiazdora sceny D-P bez obróbki cyfrowo studyjnej by zauważyć analogię.Może zakończę bo mógłbym tak godzinami ale jeszcze na jedno zwrócę uwagę wśród kilkunastu najbardziej rozpoznawalnych producentów tamtych czasów te same nagrania różniły się gigantycznie jakością.Więc jeśli traficie na takiego macie prawo uważać że jakość była słaba lecz jeśli odnajdziecie to samo nagranie wytoczone przez jednego z moich trzech faworytów sytuacja ulega natychmiastowej zmianie.Uważam,że masa użyta do płyt też jest inna.Do lat 40 płyty miały ducha stroju życzę każdemu by mógł go doświadczyć.Pozdrawiam Serdecznie dziękuje ci za kolejny ciekawy materiał.Pozdrawiam Serdecznie
@Kardor
@Kardor 5 жыл бұрын
Dobrze wytłumaczone. Mimo że wiem wiele z tego filmu, takie sprostowanie i przypomnienie jest niezłym filmikiem. Natomiast prosiłbym o pokazanie przegrywania z płyty na taśmę :)
5 жыл бұрын
W planach mam pokazanie nie tylko samego przegrywania, ale restauracji płyt zużytych. Co do samego przegrywania - zależy od przetwornika. Takie jak ten z filmu, piezzoceramiczny, wystarczy podłączyć choćby do karty muzycznej lepszej klasy przez dodatkowe rezystory o wartości co najmniej pół megaoma (inaczej znikną basy). Przetworniki lepszej klasy, magnetoelektryczne wymagają już specjalnych wysokoczułych wejść korekcyjnych, które na wyjściu dają sygnał liniowy, kompatybilny z rejestratorami bądź magnetofonami.
5 жыл бұрын
Ach, to i o tym spróbuję przy okazji odcinka o magnetofonach, który z pewnością nadejdzie. W skrócie: potrzebny lepszy nieco magnetofon, koniecznie z ręczną regulacją poziomu i odpowiednimi wejściami, czyli w przypadku gramofonów wyższej klasy, z korekcją RIAA, a niższych, z wkładką piezzo - z wysokoczułym. To drugie można uzyskać z niskoczułego wejścia liniowego montując szeregowo rezystor 470k - 1M, zapas czułości powinien wystarczyć. Wejść z korekcją zwykle nie ma i najlepiej korzystać z takiego we wzmacniaczu albo specjalnie zaprojektowanego przedwzmacniacza do gramofonu. Potem już wyszukujemy najgłośniejszy kawałek na płycie, ustawiamy poziomy, żeby nie było przesterowania i uzbrajamy się w cierpliwość. Jeśli dysponujemy zaawansowanym doborem prądu podkładu, możemy próbować kombinować albo oddać regulację automatom. Co do systemu redukcji szumu, zdania są podzielone. Ja zalecam dystans, po latach te systemy są często rozstrojone i psują dynamikę (słychać pompowanie, zwłaszcza na wysokich tonach). Trzeba to sprawdzić w konkretnym wypadku.
@piotr433
@piotr433 4 жыл бұрын
@ Dodałbym, że znaleźć ten najgłośniejszy kawałek może pomóc przyjrzenie się ścieżkom na płycie - głośne fragmenty zazwyczaj są dobrze widoczne, zwłaszcza na płytach khm... nieco nowszych (gdzieś od końca lat 50.), gdzie stosowano zmienny krok ścieżki - węższy dla cichych fragmentów i szerszy dla głośniejszych. P.S. Brakuje mi czasów świetności pl.rec.foto(.cyfrowa)...
4 жыл бұрын
To prawda, rzut oka na płytę i już wiele wiadomo. Grupy usenetowe padły, trochę ze względu na "postęp", a trochę dzięki trollom. Tu przynajmniej trolli nie będzie, dostają kopniaczek zanim się rozkręcą :)
@mirosawnikitiuk7835
@mirosawnikitiuk7835 4 жыл бұрын
gdy miałem nie więcej niż pięć lat rodzice kupili gramofon w zielonej walizce oklejonej skajem... do tego był na początek singiel Rodowiczki _ Prawdziwych cyganów już nie ma... Płytę odsłuchaliśmy w trójkę i adapter (tak się wtedy mówiło) się zepsuł bo nie chciał się wyłączyć i płyta ciągle kręciła się... rodzice dali sobie na luz a ja zostałem przy adapterze i rozkmniniłem co trzeba zrobić z ramieniem by zatrzymać kręcącą się płytę i włączyć odtwarzanie ponownie... byli niespotykanie zdziwieni że ja miastowy (bo urodzony już w mieście) wykazałem wyższość intelektualną nad wieśniakami z Dubiażyna i Wólki Wygonowskiej
@satarello
@satarello Жыл бұрын
Panie Adamie jestem fanem zarówno słuchania płyt gramofowonowych jak i z CD. Każdy z nośników ma swoje wady i zalety. Muzyka rockowa, metalowa mi osobiscie bardziej sie podoba na płytach winylowych słychać jakby wiecej i głębiej, ale..muzyka ambientowa, elektroniczna zdecydowanie na Cd, ponieważ czasem "trzask: z winyla podczas spokojnej muzyki potrafi wybić mnie z klimatu:). serdeczne pozdrowienia
@tomaszczerwinski4763
@tomaszczerwinski4763 Жыл бұрын
Mogę udostępnić Panu bambino 3 hah bo one mają 78rpm. BTW ładnie ponad 100g nacisku przy starym gramofonie a ludzie się czepiają bambino 😆 Super materiał Pozdrawiam
@dasboot5903
@dasboot5903 4 жыл бұрын
Szanowny panie Adamie Smialek. Gratuluje takiego wlasnie popularno - naukowego opracowania samej idei klasycznej plyty gramofonowej, nawet polaczonego na poczatku z geneza jej powstania jako nosnik audio. Ja rowniez podswiadommie uwazam, ze Thomas Alva Edison byl klasycznym ... ~ "Alfonsem Cudzych Talentow" ~, czyli innych uzdolnionych osob - ktore pracowaly lub nawet i nie pracowaly dla niego. Mowie to chociazby na podstawie tego co stalo sie z uzdolnionym panem Nicola Tesla !!!! >>> Ale wracajac do samej winylowej plyty gramofonowej, to nie zaglebial sie pan specjalnie w szczegoly czysto techniczne - to i dobrze nawet sie stalo, bo zapewne bylyby dla bardzo wielu osob za trudnie do zakumania i tak :o)) Pracowalem jakis czas w "Muza" przy produkcji plyt winylowych jako Kontroler Muzuczny i dlatego mysle, ze mam panu za co podziekowac, bo uwazam pana video za wyjatkowo ciekawe z natury, ... oraz doskonale prowadzone i swietnie zmontowane, z przeznaczeniem dla szerokiego spektrum widzow pana kanalu na You Tube. Dodatkowo jestm przekonany, ze jest pan KOPALNIA wiedzy w tematach audio-visualnych, czego moge tylko pozazdroscic !! Dziekuje i pozdrawiam serdecznie bardzo >> Das~Boot
4 жыл бұрын
Miło mi spotkać kolegę, który miał z tą historią styczność bezpośrednią :) Pozdrawiam również.
@maciejmaj75
@maciejmaj75 4 жыл бұрын
Panie Adamie nie wie czy ktoś już to pisał ale ten gramofon powinien obsługiwać tempo 78. Jeśli się nie mylę to da się wcisnąć dwa przyciski (od tempa) na raz. A przynajmniej tak było w fonomasterze.
4 жыл бұрын
W niektórych gramofonach to nie było tempo 78, ale wypadkowa rezystancji połączonych równolegle potencjometrów od obrotów 33 i 45 obrotów. Ile w praktyce - trudno powiedzieć. W Arturze natomiast wciskanie dwóch naraz przełączników nic nie dawało, ponieważ jeden był ślepy i służył tylko ustaleniu pozycji drugiego. Na schemacie dobrze to widać.
@semafor5640
@semafor5640 4 жыл бұрын
Niegdyś uzyskałem w Arturze 78 rpm dodając potencjometr, który wisiał sobie na drutach i umożliwiał regulację według ręcznie wykreślonej na brystolu tarczy strobo (przy zwykłym oświetleniu 220V). Prędkość ta była współdzielona z którąś standardową, chyba 45, do której wracałem potencjometrem według fabrycznego strobo na brzegu talerza. Wkładka UF70 miała dwie igły do wyboru, więc wystarczyło przełożyć na "grubą". Niestety na płytach 78 muzyka klasyczna (tylko taką wtedy miałem) brzmiała tak okrutnie, że prędko zrezygnowałem.
@Dziku888
@Dziku888 4 жыл бұрын
Jednym z wyjątków tłoczenia jest Bolero Ravela, najczęściej odtwarzane "od środka".
4 жыл бұрын
Tego nie wiedziałem. Ale po chwili zastanowienia wydaje się to jak najbardziej logiczne.
@dolnoslaski345
@dolnoslaski345 Жыл бұрын
Zapis wgłębny był w przypadku płyt patefonowych, szelaki (gramofonowe) miały od początku zapis poziomy, ba! Sam Emil Berliner zaczął z zapisem poziomym.
@radiotv2011
@radiotv2011 4 жыл бұрын
Super film pozdrawiam😀
@xxxx8304
@xxxx8304 4 жыл бұрын
Ja Jako dzieciak miałem dostęp do płyt analogowych ? ( pocztówek dźwiękowych ) na gramofonie zasilanym tylko bateriami - i mile to wspominam !!!
@semafor5640
@semafor5640 4 жыл бұрын
Jako miłośnik czarnej płyty bardzo dziękuję za ten felieton. Konieczne wydaje mi się jednak sprostowanie: dla "typowej przedwojennej płyty szelakowej" powszechny był zapis boczny. Widać to nawet na porównawczym powiększeniu 3'48", gdzie po prawej stronie kadru obserwujemy falowanie rowka na boki, oraz jego płaskie dno, jednorodne na całym widocznym obszarze. Za bocznym systemem przemawia także konstrukcja najbardziej rozpowszechnionych, akustycznych głowic (1'20", 1'39", a zwłaszcza 1'53"), gdzie membrana "stoi" równolegle nad rowkiem, aby odbierać poprzeczne ruchy igły. System wgłębny, typowy dla cylindrów Edisona oraz znikomej części płyt (np. Pathe), łatwo poznać po membranie "stojącej" poprzecznie do rowka (1'11"), względnie "leżącej" nad nim (0'38", 0'46"), co umożliwia odbieranie pionowych ruchów igły. Natomiast za główny powód złego odtwarzania przy pomocy współczesnej wkładki (3'00") uznałbym brak należytego kontaktu wąskiej igły z bokami szerokiego rowka, oraz bardzo duże rozmiary "ziaren" szelaku wobec mikroskopijnego ostrza. Serdecznie pozdrawiam Autora oraz wszystkich widzów kanału.
4 жыл бұрын
Poczyniłem pewne uproszczenia znalezione w źródłach, które określały zapisem wgłębnym niezbyt precyzyjnie to, co nie było zapisem drobnorowkowym. Dzięki za wyjaśnienia.
@marcinkopacz9462
@marcinkopacz9462 5 жыл бұрын
Adamie, w kwestii odtwarzania płyt szelakowych na współczesnym sprzęcie, to można kupić stosowne igły i wkładki. Ale oczywiście jak zwykle ciekawy odcinek.
5 жыл бұрын
A wiem, warto zainwestować jeśli się chce takich płyt słuchać. Te z lat trzydziestych i późniejsze potrafią zabrzmieć zaskakująco dobrze, choć oczywiście w mono.
@s3rverius
@s3rverius 4 жыл бұрын
U mnie w domu było radio z "magicznym okiem" i na górze miało gramofon z 78 obrotami. UKF też miało 😅.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
i to prawdopodobnie 88-104 Mhz - dziś jak znalazł, bez przestrajania! :)
@MaciejRW
@MaciejRW 2 жыл бұрын
Przedwojenne płyty gramofonowe były również, tak samo jak współczesne, nacinane bocznie. Nacinanie boczne nie miało z początku nic wspólnego ze stereofonią - odróżniało za to GRAMOFONY (zapis boczny) od PATEFONÓW i wałków Edisona (zapis wgłębny). Odtwarzanie przedwojennych płyt na współczesnym gramofonie jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba kupić specjalną wkładkę (koniecznie monofoniczną) ze wzmocnioną igłą do pracy w znacznie szerszym rowku - no i mieć odpowiednie obroty.
@glock2898
@glock2898 4 жыл бұрын
Mam pytanko. Z tego co pamiętam ta popularna niszczarka płyt winylowych zwana Arturem, z wkładką UF-70 miała pasmo przenoszenia poniżej 15 kHz. I tu moje pytanie skąd na teście wyszedł wynik powyżej 20 kHz
4 жыл бұрын
Pasmo przenoszenia to zakres, w którym utrzymywana jest pewna umowna liniowość, którą producent deklaruje. Ale nie znaczy to, że poza tym pasmem nic nie słychać, po prostu nieliniowość jest większa (tłumienie rośnie, ale nie do nieskończoności).
@dasboot5903
@dasboot5903 4 жыл бұрын
Panie Adamie ... prosze mi przypomniec, jaki to model gramofonu z magnetyczna wkladka DYNAMICZNA, lodzka FONICA wyprodukowala niebawet zaraz po modelu "Daniel" na sensorach ?? Zawodzi mnie juz pamiec, ale pamietam ze byl to model caly czarny jak smola :o)) No i wowczas to bylo cacko z polskiej wyzszej polki i nawet ciezko dostepne na poczatku lat 80-tych.
4 жыл бұрын
Z tych legendarnych były Fryderyk, Adam, Daniel i Bernard. Ale te miały nazwy, było też dużo oznaczanych tylko symbolem, często przystosowanych wzorniczo do konkretnych wież. Trudno też mówić o kolejności, bo produkowano je równolegle i z dużymi modyfikacjami. Generalnie najdłużej z tej czwórki Bernarda (i taki właśnie miałem). Co ciekawe, część rozwiązań mechanicznych nie różniło się niczym od najtańszych serii Artoropodobnych czy Emanuelów, inna była tylko obudowa i talerz, dużo cięższy, metalowy.
@tommygun6028
@tommygun6028 4 жыл бұрын
Fajny odcinek 😎👍🤝
@TomaszZgutka
@TomaszZgutka Жыл бұрын
Oj jak dobrze, ze sie już Pan tak nie śpieszy ...
@marcinwozniak1689
@marcinwozniak1689 5 жыл бұрын
Do widzenia!
@VeryImportantPoetry
@VeryImportantPoetry 4 жыл бұрын
W mojej kolekcji współczesnych płyt winylowych, posiadam winylową wersję albumu, która w przeciwieństwie do wersji CD miała inną kolejność utworów. Właśnie ze względu na stylistykę od hi-fi do lo-fi. Mam też maxi singla, którego strona A musi być odtwarzana w przękdości 33 obrótów na minutę a strona B, 45. Albo 12-calowe winylowe albumy do odtworzenia z prędkością 45 zamiast standardowej 33.
4 жыл бұрын
Płyta o różnych obrotach na stronach to rzeczywiście ciekawostka. Duże płyty jako maksisingle wypuszczano na 45 obrotów, brzmiały bardzo dobrze.
@pawelswirek8914
@pawelswirek8914 3 жыл бұрын
@ nie wszystkie duże maxi single wypuszczano na 45 obrotów. Istniało trochę tego typu wydawnictw na obroty 33 1/3. Przykłady: Marillion - "Market Square Heroes" (strona B zawiera 17-minutowy kawałek), większość Italo Boot Mixów, Trans-X "Living on Video" wersja z podwójną stroną A, Trans-X "Ich Liebe Dich" wydanie zawierające poza dwiema wersjami tego numeru także dłuższą wersję "Living on Video". To tak na szybko przykłady, z którymi sam się zetknąłem. Istniały też maxi single o nietypowym wymiarze 10" (25cm) na obroty 45. Ja w swej kolekcji mam tylko jeden taki krążek (Marillion : "Dry Land"). Ale też niektóre LP w latach 60 były wypuszczane w takim rozmiarze (na obroty 33 1/3).
@tomaszgebel9038
@tomaszgebel9038 4 жыл бұрын
Nie znalazłem w komentarzach, a i Pan nie wspomniał, o ciekawym sposobie na ominięcie problemu zbyt zagęszczającego się zapisu pod koniec płyty - nagrywanie sygnału od środka do zewnątrz płyty. Tak można nagrać utwory zaczynające się delikatnie, a kumulujące ilość i głośność dźwięku pod koniec nagrania. Przykładem może być Bolero M. Ravel'a.
4 жыл бұрын
A to prawda, było kilka takich rzadkich płyt.
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 4 жыл бұрын
kto teraz słucha Ravela??? Zenka się słucha a on kumuluje od samego początku
@fleshless3
@fleshless3 8 ай бұрын
no niedawno rzuciłem w gronie znajomych rzuciłem, że CD są nowocześniejsze niż winyle... Matko, myślałem, że zemdleją...
@Rob3rtM
@Rob3rtM 6 ай бұрын
Nie pojmuje tej wiecznej debaty co jest lepsze co gorsze. Są gusta i guściki, wychowałem się w dobie mc i cd, dziś wolę słuchać z winyli, nie potrafię tego wytłumaczyć i nawet nie chciał bym, po prostu lubie trzymać winyl w ręku, gdy b6 cd były trwalsze jak i mc pewnie też bym je zbierał😂
@filipbarski6990
@filipbarski6990 4 жыл бұрын
Z modulacją starych płyt wgłąb a nowych na boki to tak nie jest. Nowe płyty są modulowane pod kątem 45stopni i to połączenie ruchu góra dół i prawo lewo tworzy stereo. Stare płyty mają modulację zazwyczaj boczną z paroma wyjątkami jak np. płyty Edison Diamond Disc(które nie są z szelaku) i Pathé. Wałki mają modulację góra dół. Generalnie fajny film miło że ktoś się zajmuje tematem :)
4 жыл бұрын
Trochę uprościłem opis, ale forma ogranicza. Systemów było sporo. Przyglądałem się natomiast wielu starym płytom i raczej nie widziałem jakoś modulacji na boki, ale może po prostu takie mi się trafiły.
@filipbarski6990
@filipbarski6990 4 жыл бұрын
Adam Śmiałek szelak trzymany w filmie (który chyba jest późniejszy możliwe że z lat 50) na 100% ma boczną modulację
@filipbarski6990
@filipbarski6990 4 жыл бұрын
A co do jakości szelaków to w latach 30-tych wychodziły naprawdę dobrze nagrane płyty, oczywiście to dalej nie było hifi ale starczyło by zapoczątkować audiofilizm. Wtedy zachwycaną się tymi lepszymi radiolami (te które ówcześnie były z górnej półki moim zdaniem przebijają jakością standard lat 50-tych) a ci bardziej ekscentryczni mieli akustyczne maszyny jak Bond Cascade czy EMG Xb (odsyłam do zdjęć w sieci wyglądają dość niestandardowo)
4 жыл бұрын
To prawda, dużo przedwojennych nagrań brzmi naprawdę dobrze. Później bywało różnie. To co popularne było marne, także na etapie masteringu (z tym klozetowym pogłosem w każdej piosence), ale muzyka ambitna broniła jakość.
@pauloziutek9985
@pauloziutek9985 4 жыл бұрын
super
@PinkyMad
@PinkyMad 4 жыл бұрын
o której płycie Pink Floyd mowa? Można gdzieś tego posłuchać?
@PinkyMad
@PinkyMad 4 жыл бұрын
ok, znalazłem kzbin.info/www/bejne/lWecm2uhl9p-mMk
4 жыл бұрын
Działa tylko na gramofonach bez autostopu :)
@andrzej21111
@andrzej21111 4 жыл бұрын
Dawne pocztówki dźwiękowe z Polski zostały zauważone. kzbin.info/www/bejne/qZnMpJqvott-kJo
@k4be.
@k4be. 3 жыл бұрын
To ograniczenie pasma blisko środka płyty może wynikać z użycia igły zużytej, lub też (w mniejszym stopniu) po prostu taniej, ze szlifem symetrycznym, o kształcie końcówki będącym wycinkiem sfery. Lepsze i droższe igły radziły sobie z tym lepiej, w mniejszym stopniu niszcząc też przy tym powierzchnię rowków, i przy okazji o wiele lepiej odtwarzając płyty zużyte przez gorsze igły (paskudne zniekształcenia "zjechanych" rowków zmieniają się w dużo mniej nieprzyjemny modulowany szum).
@mediazet7479
@mediazet7479 3 жыл бұрын
3:43 poltora, nie poltorej g.!
@stanhifi
@stanhifi Жыл бұрын
Macie problem😊
@rafal7
@rafal7 4 жыл бұрын
Panie Adamie, oglądam Pana od dawna na bieżąco. Więcej o audio prosimy 😉 www.audiostereo.pl/topic/151970-orygina%C5%82-czy-pirat-p%C5%82yty-cd/?do=findComment&comment=5029870 Pozwolilem sobie zamieścić Pana film na forum, chyba nie ma Pan za złe?
4 жыл бұрын
Raczej bardzo mi przyjemnie :)
@proxpro2004
@proxpro2004 2 жыл бұрын
Hej, widzę, że masz stary gramofon unitra, pozwól, że zapytam ... w jaki sposób podłączyłeś głośniki?
2 жыл бұрын
Do wyjść głośnikowych, to gramofon ze wzmacniaczem. Trzeba tylko znaleźć gdzieś wtyczki starczego typu.
@proxpro2004
@proxpro2004 2 жыл бұрын
@ tak mam taki tylko, że patry stereo, sprawny tyle, że końcówki din 5 jak i dwu pinowe mają wyjście jack czyli gdybym podlonczyl do kompa to by wykryło jaoo słuchawki a do głośnika nie ma wejścia jack
2 жыл бұрын
Do głośników trzeba kupić przejściówki.
@proxpro2004
@proxpro2004 2 жыл бұрын
@ a jakie kable ty masz?
@lovtza
@lovtza 9 ай бұрын
Panie Adamie. Co Pan natomiast powie na manie kupowania dziś nowoczesnych winyli nagrywanych z cyfrowych kopii ?
9 ай бұрын
Na pewno mają większy potencjał niż te sprzed lat, miks można wykonać dużo dokładniej, gospodarując skromne zasoby nośnika do granic możliwości. Ale jeszcze większy potencjał ma cyfrowy oryginał :) Moda, ładnie się kręci, lecz nigdy nie zrozumiem fenomenu akustycznego. Dla mnie to jest cofka do czasów kompromisu.
@lovtza
@lovtza 9 ай бұрын
@ ok zatem jak sa cyfrowe to beda graly jak CD tylko z cala ta niewygoda (choc jak rozumiem, czesc to lubi)
9 ай бұрын
Zwykle nie będą, bo winyl nie da rady przyjąć materiału przeznaczonego dla CD i trzeba taki materiał popsuć nieco (w drugą stronę natomiast nie ma żadnych przeszkód, ale zwykle nikt nie wydaje CD z materiałem "popsutym" na potrzeby winyli). Jeśli chodzi o źródło, nie ma na świecie człowieka, który potrafi uchem rozróżnić źródło cyfrowe od analogowego (jeśli oba są dobrej jakości, a rozumiem, że o takich tu mówimy). W każdym razie najlepiej szukać materiałów zmasterowanych w ten sposób, by brzmiały miło i używać wobec nich nośników współczesnych. Dla mnie np. najlepsze mastery to często pierwotne, niestety często także osiągalne wyłącznie jako zgrania winyli, z całymi ich ograniczeniami, bo właściciel matki nie kwapi się do reedycji bez poprawiania. Często późniejsze mastery są już przesadnie skompresowane, a np. słynne japońskie wydania dla mnie są zbyt agresywne. Ze szkół masteringu nie lubię tych, angielskich i niemieckich, a lubię francuskie i amerykańskie, ale to jest bardzo ogólne i pełne wyjątków. Tak na marginesie, polska szkoła masteringu poza wyjątkami jest chyba najgorsza na świecie, a równocześnie mamy znakomitych realizatorów - ale oni w komercji nie siedzą albo robią fuchy zagranicą.
@lovtza
@lovtza 9 ай бұрын
@ moje pytanie jest efektem rozmow ze znajomymi (ktory srednio sie znaja ogolnie na audio i technice). Ja kupuje CD co jakis czas. Mam CD i AMP Primare podlaczone do VA Bach. Moim zdaniem tro sprzey bardzo dobry. Ich zdaniem, ze kupuje CD zamiast vinyle to robie glupio :) Jak powiedzialem, ze masa vinyli dzis to rekonstrukcje z digitali a ja wole jednak dobre i wgodne CD to sie smiali. Dalej uwazam, ze malo zostalo dobrych analogowych plyt vinylowych na runku a wiekszosc dzis to skok na kase przez mode z biedronki a ludzie kupuje cyfrowe kopie upchane na vinyl cieszac sie, ze i sluchac to na badziewnym sprzecie. Jednak uwazajac, ze jak vinyl to juz najlepsze co ich trafilo.
9 ай бұрын
W tej dziedzinie panuje ogromna niewiedza, począwszy od fizyki, na zagadnieniach czysto muzycznych skończywszy. A na niewiedzy łatwo zarabiać. Każdy powinien po prostu zamknąć oczy i wsłuchać się w dźwięk: jeśli coś będzie nie tak, warto szukać dalej. Ale nie na forach czy w reklamach, tylko samemu. Dla mnie dźwięk cyfrowy wypuszczony z nawet tanich, ale nowoczesnych monitorów masteringowych (do kupienia za ~1000 zł) jest szczytem osiągnięć w dziedzinie audio przez rodzaj ludzki. Fajnie, że dożyliśmy tych czasów. Pozostaje do tego zestawu dobrać dobrze nagrane realizacje i dalej szukać nie trzeba :)
@makrofaguss
@makrofaguss 4 жыл бұрын
Koniec odcinka? W takim momencie? Skandal... :-)
@Lukasz-Lach
@Lukasz-Lach 3 жыл бұрын
Pomylił Pan zapis patefonowy z gramofonowym.
@MP-iy5jk
@MP-iy5jk 4 жыл бұрын
Była jeszcze jedna prędkość obrotowa płyt winylowych - 16 2/3 obr./min. Jednak, ze względu na trudności techniczne w produkcji płyt, nie zyskała na popularności. Jako ciekawostkę dodam, że mechaniczne odtwarzanie dźwięku (bo na takim opiera się gramofon, nawet z wkładką dynamiczną) występowało też postaci nagrań odtwarzanych z odpowiednio spreparowanej, grubej taśmy ze sztucznego tworzywa, gdzie były rowki z zapisem dźwięku. To urządzenie nazywało się tefifon. Dziś to już wielka gratka dla kolekcjonera starych urządzeń odtwarzających dźwięk. Często tefifon był dodatkiem do wyższej klasy radioodbiornika lampowego. W latach sześćdziesiątych XX wieku zaprzestano produkcji tefifonów. Przegrały one ze znacznie lepszą płytą długogrającą.
4 жыл бұрын
O płytach 16 2/3 obrotów opowiedziałem w drugiej części. Stosowano je głównie do audycji słownych i nauki języków.
@MP-iy5jk
@MP-iy5jk 4 жыл бұрын
@ Gdzieś w zakamarkach moich zbiorów mam adapter Ziphona, który jako jedyny dostępny w Polsce miał tę niską prędkość obrotową. Montowany był w radioli Viola. Była też druga wersja Violi, z magnetofonem Melodia.
@imienazwisko9322
@imienazwisko9322 4 жыл бұрын
Trzeba miec odwagę, by do prezentacji użyć takiej frezarki, jak gramofon (a wlasciwie adapter) ARTUR.
4 жыл бұрын
Gramofon, adapter to wkładka. W przypadku płyt wygrzebanych praktycznie ze śmietnika odwagi nie trzeba mieć specjalnej :) Zresztą tych gramofonów powstały miliony i jakoś świat się nie zawalił.
@imienazwisko9322
@imienazwisko9322 4 жыл бұрын
@ Potocznie zwyklo sie nazywać "adapterem" gramofony niższej klasy, niektore bambinopodobne wrecz dedykowane glownie do pocztówek dzwiekowych i mialy inny nacisk igly. Specyfika "Artura" niewiele odbiega od tego. Niektore "Artury" mialy prymitywną regulację nacisku, a niektore w ogole nie mialy.
4 жыл бұрын
Ludzie mówili na gramofony "adapter", bo brzmiało nowocześniej (gramofony kojarzyły się z wielką tubą). Gramofony wyższej klasy (z wkładkami magnetycznymi) stanowiły jakiś ułamek rynku, znakomita większość to krystaliczne gramofony z naciskiem igły równym kilka gramów. Przy tak marnej jakości płyt, jakie były wydawane w peerelu, nie miało to żadnego znaczenia.
@imienazwisko9322
@imienazwisko9322 4 жыл бұрын
@ Gramofony ktore zaslugiwaly na nazwę "gramofon" (a ktore nie nazywano "adapterami"), to nie byl znów taki skromny ulamek rynku. Te wszystkie Adamy, Daniele, Bernardy byly juz jednak modelami, ktore wstydu Unitrze nie przynosiły.
4 жыл бұрын
Owszem, było ich sporo jeśli chodzi o modele, ale ilościowo niewiele. Cena... ludzie w peerelu za dużo pieniędzy nie mieli.
@kaem3
@kaem3 4 жыл бұрын
Wśród materiałów na płyty był jeszcze ebonit. Właściwości miał pośrednie pomiędzy szelakiem, a winylem.
4 жыл бұрын
0:58 :)
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 жыл бұрын
Gramofony braci Patie, to z tąd pochodzi określenie patefon - czyli magnetofon:) tak mówiono u nas na Sosnowcu jeszcze w latach 80 :)
@majtej2403
@majtej2403 4 жыл бұрын
Proszę Pana Pańska wiedza jest nieoceniona. Pozdrawiam i zdrowia życzę ....
4 жыл бұрын
Dziękuję i wzajemnie :)
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
Największy przebój grupy ELO „Mr. Blue sky“ kończy się słowami „please turn me over“ co świadczy o tym że wydawca nie oglądał tego odcinka, skoro umieścił ten na dodatek mocno dynamiczny hit jako ostatni na stronie A longplaya...
3 жыл бұрын
Nie zawsze stosowano się do tej reguły.
@hades1696
@hades1696 4 жыл бұрын
Może Pan zamieszczać utwory znane w filmikach. KZbin po prostu umieści przed takim filmikiem reklamę, żeby wydawca muzyki mógł zarobić na wykorzystaniu utworu.
4 жыл бұрын
Wolę zamieszczać własne, tylko na to też trzeba czasu, a tego nigdy nie za wiele.
@hades1696
@hades1696 4 жыл бұрын
I bardzo dobrze, to wspaniałe kompozycje. Odniosłem się tylko do Pana obaw dotyczących zdejmowania filmików.
4 жыл бұрын
Staram się tutaj uważać i korzystać ze źródeł, które do tego nie dopuszczą, nawet jeśli zablokują zarobek.
@kaem3
@kaem3 4 жыл бұрын
Gramofony "z napędem ręcznym" miały napęd sprężynowy, tak więc prędkość kręcenia korbką nie wpływała na prędkość obrotową płyty.
4 жыл бұрын
Były takie i takie, ale to w bardzo dawnych początkach technologii.
@lukeduke9304
@lukeduke9304 3 жыл бұрын
👍
@gitarka6037
@gitarka6037 4 жыл бұрын
Dla mnie czarna płyta to kompletna tragedia . Ale mam niezły gramofon i małą kolekcję płyt .I nie pozbędę się ich nigdy . Sam zrobiłem kilka preampów phono i dalej szukam co by poprawić . Pozdro dla wielbicieli winyla , dla Ciebie .Robisz fajne programy . ( niestety winyl jest b. niewygodny . Czasem doprowadza do nerwów . Ale jak włączę czar rozlewa się po salonie razem z muzyką ) .
4 жыл бұрын
Rzadki głos rozsądku :) Miewam podobnie, też czasem sobie odpalam jakieś dziwne stare medium, choć sensu to teoretycznie nie ma.
@gitarka6037
@gitarka6037 4 жыл бұрын
Coś w tym jest .Często słucham muzyki z plików Wave Flac , o mp3 nie wspomnę bo to standard . Ale jak odpalę winyla wszystko jest inaczej .Może to magia obracającej się płyty , może szumy , trzaski - nie wiem .Wiem że będę GO słuchał , i zawsze z pewnym dreszczykiem .Pozdrawiam Ciebie .
@naprawiacz7879
@naprawiacz7879 2 жыл бұрын
Prowadzący mógłby wspomnieć o zasadniczo podstawowej zasadzie w audiofonii stereofonicznej. Najbardziej jest to uwidocznione w płytach gramofonowych - prowadzącym, a bardziej to określając wodzącym kanałem jest kanał lewy. Mógłby to być osobny odcinek dla fanatyków audio i elektroakustyki, ale że zdecydowana większość odbiorców jest atechniczna - byłoby to nudne i nużące. Drugim zobrazowaniem to wszechobecne (nie dotyczy produktów i****) wtyki typu jack - zaczynające się od styku kanału właśnie lewego :-)
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 4 жыл бұрын
Filmy tak merytoryczne az szkoda ze takie krotkie
4 жыл бұрын
Merytoryka wymaga przygotowań, a pracować trzeba i czasu wciąż brakuje :) Może kiedyś znajdzie się sponsor, będzie można się można zaangażować mocniej.
@Tobiasz4909
@Tobiasz4909 2 жыл бұрын
jaka nazwa płyty 5:35
2 жыл бұрын
5:23
@Tobiasz4909
@Tobiasz4909 2 жыл бұрын
Jaka nazwa tej muzyki 5:40
2 жыл бұрын
No przecież kilka sekund wcześniej jest pokazana okładka tej płyty :)
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
@ Dziarski fryz , panie Adamie .
@lechgbiorczyk7603
@lechgbiorczyk7603 4 жыл бұрын
Panie Adamie. Nie do końca się z panem zgodzę. A na pewno nie pod kątem jakości dźwięku, który w dzisiejszych czasach niestety jest często nie do przyjęcia. Np. w Tidalu ( i nie tylko ) większość ( na szczęście nie wszystkie) współczesnych nagrań jest przesterowana i nie da się tego słuchać i nie jest to wina serwisów streamingowych tylko wytwórni płytowych. Ostatnio się natknąłem na ciekawy Vlog, pewnie panu znany, gdzie udowadnia moje stwierdzenie kzbin.info/www/bejne/r5XKXpSgg5aob9E
4 жыл бұрын
Wiele płyt jest zniszczonych złym masteringiem, ale nie wszystkie, a do tego następuje tendencja odchodzenia od tej mody. Poza tym to nie ma nic wspólnego z technologią, a z modą właśnie. CD można doskonale zmiskować, lepiej niż winyla, bo na więcej pozwala.
@lechgbiorczyk7603
@lechgbiorczyk7603 4 жыл бұрын
@ Miejmy nadzieję, że ta moda odejdzie z masteringu mimo, że to samonakrecajaca się spirala. Oczywiście zalety CD czy innego cyfrowego zapisu dźwięku są niezaprzeczalne ale pod warunkiem odpowiedniego podejścia do jej obróbki. Niestety coraz mniej jest reżyserów dźwięku jak i tzw. akustykow nagłaśniających koncerty, którzy rozumieją pojęcie wyważonego dźwięku. Ps. Dziękuję za ciekawie pana programy .
4 жыл бұрын
No ale właśnie to "zgłaśnianie" technicznie robi się na etapie miksu i masteringu. Jeśli chodzi o poziom szczytowy, każda prawidłowo nagrana płyta sięga maksymalnego poziomu dostępnego dla medium, natomiast subiektywna głośność to poziom średni i nie ma możliwości prostego zwiększenia poziomu ogólnego, lecz tylko przy użyciu różnego rodzaju kompresorów i pochodnych, co ma miejsce między zgraniem śladów, a stworzeniem gotowca dla tłoczni.
@DeathAndTheFly
@DeathAndTheFly 2 жыл бұрын
Problemem są tez same 'nowoczesne' technologie odtwarzajace CD. Pasmo przenoszenia, dynamika jest na zenujaco niskim poziomie, nizszym niz mialy dobre magnetofony w latach 80. Coz z tego ze plyta jest cyfrowym zapisem jesli pozniej odtwarzamy to z max czestotliwoscią 16kHz ?
@wett8
@wett8 4 жыл бұрын
Fajnie się ogląda nie można się oderwać może pan zrobi kiedyś materiał o muzyce z kaset y VHS pozdrawiam.
@nietoperek75
@nietoperek75 3 жыл бұрын
Artura dostałem na komunię
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
Ta mała płyta to "czwórka" a nie singiel.
@pawelswirek8914
@pawelswirek8914 3 жыл бұрын
Czwórka zawiera więcej niż 1 utwór na stronie, niekiedy "czwórka" czyli EPka była na obroty 33 (a czasem na 45). Niektóre EPki również były wydawane w formacie 12" 45 obrotów (czasem 33 obroty, gdy na jednej ze stron zawierały dłuższy kawałek - przykład: Marillion - "Market Square Heroes").
@mirosawmiskiewicz1366
@mirosawmiskiewicz1366 4 жыл бұрын
Płyty zdarte na Arturze dobrze odtwarza Shure M44-7,
@mazakaudio
@mazakaudio 4 жыл бұрын
Fajny filmik,zapraszam na moje filmy w podobnym klimacie.
@danielsobotka679
@danielsobotka679 4 жыл бұрын
Wczoraj miałem Płyte Wilelową jak tak że Słucham na Gramafonach
@popowiczpawel
@popowiczpawel 3 жыл бұрын
Uwielbiam Pan filmy ale błagam półtora grama nacisku a nie półtorej grama - gram = rodzaj męski
@piotrekzpoznania2413
@piotrekzpoznania2413 2 жыл бұрын
Podpisuję się pod tymi słowami.
@KominowskaKurwa
@KominowskaKurwa Жыл бұрын
Pan jest z Krakowa, tam tak mają.
@marcintechniczny177
@marcintechniczny177 4 жыл бұрын
Jest jeszcze kwestia LP odtwarzanych na 45 obr. :-)))
4 жыл бұрын
Wspomniałem o tym w filmie, zwyczajowo mówi się o nich maxisingle i miewają jeden - dwa utwory na stronie.
@marcintechniczny177
@marcintechniczny177 4 жыл бұрын
@ ale mi chodzi o 12 calowe płyty które odtwarza się szybciej co poniekąd zwiększa dynamikę brzmienia. Ale materiał super. Pozdrawiam.
@jancy71
@jancy71 4 жыл бұрын
Gramofon Artur, to mój pierwszy "poważny" sprzęt audio. Za pomocą małych przeróbek wykorzystywałem go jako wzmacniacz by przez jego kolumny puszczać muzykę z chińskiego walkmana . To były fajne czasy , również dla tych , których nie było stać na wierze Unitry , Radmora
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 4 жыл бұрын
wieże a nie wierze - mądralo
@shuxu8789
@shuxu8789 4 жыл бұрын
Ja wierze w wieże
@jancy71
@jancy71 4 жыл бұрын
@@shuxu8789 Moja jest wyjątkowa. Dlatego p[rzez RZ
@s3rverius
@s3rverius 4 жыл бұрын
@@shuxu8789 Jak już, to "wierzę" 😅
@gilo7171
@gilo7171 4 жыл бұрын
Przez takie "ARTURKI" większość płyt z tamtych lat jest nie do odsłuchania........
4 жыл бұрын
One już takimi były po przyniesieniu ze sklepu.
4 жыл бұрын
1:30 chyba obroty to 33 no i rowki są dosyć gęste :):)
4 жыл бұрын
Przykład tych fałszów zrobiłem tym, co miałem, czyli wydaniem późniejszym, drobnorowkowym. Ale tu chodziło o usłyszenie efektu, nie mam niestety dostępu do gramofonu na korbę.
4 жыл бұрын
Adam Śmiałek , nie krytykuję , robisz dobrą robotę, akurat może poproszę o porady hehehe mój tutejszy kanał polityczny został zdemonetyzowany kompletnie a przy okazji też muzyka z nowego projektu Polka Music , to zrobiłem nowy Polka Music Channel :) mam sporo 78 i muszę ustawić nagrywanie podobne do 33 POLKA MUSIC: kzbin.info/aero/PLIWUm-NhSoovukdqj1vrE-1S4OnaZlkgq
@annaboczkowska8424
@annaboczkowska8424 2 жыл бұрын
0.30 SINGLE Z JEDNA PIOSENKĄ?!🤣strona d bez nagrania.?troche przekłamanie.
2 жыл бұрын
Single to single, a mowa o maxi singlach, często mających z drugiej strony remix albo wersję instrumentalną.
@furlag2
@furlag2 4 жыл бұрын
Gramofon Artur nie byl kompatubilny z jednym gatunkiem muzycznym - nie byl w stanie poprawnie odtworzyć muzyki drum n bass/jungle. Ta ba rdzo dynamiczna muzyka, z dużą ilością basu i bębnów, wyrzuciła igłe ze ścieżki. A to wszystko przez brak mozliwosci regulacji siły nacisku - obciążenia igly, co np mial Bernard.
4 жыл бұрын
No niestety, ale tak pracowała większość gramofonów z peerelu. Te z wkładkami magnetycznymi były dużo mniej popularne.
@mirosawmiskiewicz1366
@mirosawmiskiewicz1366 4 жыл бұрын
Była regulacja, nawet była waga dołączana
@porucznikkazubek1544
@porucznikkazubek1544 3 жыл бұрын
Wyrzucała w przenośni czy dosłownie?
@furlag2
@furlag2 3 жыл бұрын
@@porucznikkazubek1544 doslownie, wizne z dnb mialy tak nieregularnie usiane ścieżki - igła wypadała i lubiła cel.
@furlag2
@furlag2 3 жыл бұрын
@@mirosawmiskiewicz1366 mój egzemplarz tej regulacji nie posiadał
@ksantyp77
@ksantyp77 4 жыл бұрын
Jutubek po prostu kasę z reklam dałby autorowi piosenki...
4 жыл бұрын
Odrobinę być może. Nagrywając jeden z odcinków musiałem zmienić przykłady własnej muzyki, bo podobno ktoś gdzieś użył brzmień z mojego syntezatora. Miałem pecha, że on pierwszy :) Prawo autorskie dotyczące muzyki na YT osiągnęło poziom absurdu. Dlatego między innymi w tło serii wrzucam muzykę z wygasłymi prawami autorskimi.
@przemysawpiorkowski9370
@przemysawpiorkowski9370 4 жыл бұрын
Proszę obejrzeć - KZbin zabiera twórcy 2/3 kasy jeśli uzna że naruszono prawa. I wystarczy że zanucisz znany utwór. kzbin.info/www/bejne/q3nLaaGGn5qGers
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 2 жыл бұрын
PółtoRA grama!!!
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 7 ай бұрын
Panie Adamie , nie ma takiego slowa jak "gestsiejsze" , jest "gestsze" . Pozdrawiam
@Jeremi5b
@Jeremi5b 6 ай бұрын
To jest regionalizm
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 6 ай бұрын
@@Jeremi5b To jest bledem
@jraszczyk
@jraszczyk 3 ай бұрын
Nie ma takiego słowa jak "gestsze", jest "gęstsze".
@mtyzsw6549
@mtyzsw6549 3 ай бұрын
@@jraszczyk Tak ,dokladnie. Po prostu nie mam polskiej czcionki , myslalem ,ze to proste do pojecia ,ale jak widac niezbyt 😁
@lukronaut2376
@lukronaut2376 3 жыл бұрын
W Rosji nie ma praw autorskich można piracić do woli.
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 жыл бұрын
Jestes genialny, dokladnie tak to scierwo edison nigdy sam nic nie wymyslil tylko kradl jak kazdy amerykanin
@a000000000ful
@a000000000ful 2 жыл бұрын
@@michasj9 Jaka kulture? Ich potrawa narodowa to 'beens on toast'.
@piotrkoper526
@piotrkoper526 4 жыл бұрын
Mam taki gramofon.Dostałem na komunię.
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 4 жыл бұрын
a co to kogo obchodzi się pytam?
@piotrkoper526
@piotrkoper526 4 жыл бұрын
@@brudgerfrudger2174 jak cię nie obchodzi to się nie pytaj.
@OliwiaBoliwia567
@OliwiaBoliwia567 3 жыл бұрын
Panie Adamie, rozkręć Pan to: kzbin.info/www/bejne/pp_HZamOj8uSgLc
3 жыл бұрын
Jak tylko trafi mi w łapy, chętnie.
@OliwiaBoliwia567
@OliwiaBoliwia567 3 жыл бұрын
@ nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje
@Apacz960
@Apacz960 4 жыл бұрын
Jak widzę jak Pan trzyma te płyty, to mnie trzepie i jakiś dziwnych skurczów dostaję.
4 жыл бұрын
Przecież te płyty to złom wyciągnięty z jakiegoś wózka sprzedawcy śmietnikowych skarbów. Dobrych płyt nie katowałbym Arturem.
@mirosawnikitiuk7835
@mirosawnikitiuk7835 4 жыл бұрын
@ z płytami nauczyłem się postępować obejrzawszy odcinek Pancernych i psa gdy puszczali płyty po ulicy... potem u mojej babki gdzie stał jakiś przedwojenny patefon z tubą i było dużo przedwojennych niemieckich płyt stosowaliśmy na podwórku ta metodę... ale zapamiętałem jedno... tamte płyty były twarde i nie dawało się jej za bardzo złamać ani wygiąć w przeciwieństwie do tych z PRLu gdy np płyta z przebojem Sun of Jamajca kręcąc się przywoływała falowanie fal na plaży w Jamajce
6 problemów świetlówek [TOWARY MODNE 136]
22:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 69 М.
Gramofon Bernard GS434 [TOWARY MODNE 130]
22:58
Adam Śmiałek
Рет қаралды 64 М.
Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:20
Leisi Crazy
Рет қаралды 116 МЛН
How to whistle ?? 😱😱
00:31
Tibo InShape
Рет қаралды 13 МЛН
Historia kart muzycznych, część pierwsza [TOWARY MODNE 17]
16:01
Adam Śmiałek
Рет қаралды 66 М.
Addiatory i suwaki [TOWARY MODNE 7]
6:36
Adam Śmiałek
Рет қаралды 67 М.
TO KONIEC - elektryczne szaleństwo w motoryzacji UPADA
28:48
Povagowani
Рет қаралды 1,6 МЛН
Timex 2048 i programy [TOWARY MODNE 51]
18:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 54 М.
Zobacz jak na płytę przenosi się DŹWIĘK - Fabryki w Polsce
7:35
Fabryki w Polsce
Рет қаралды 58 М.
"Świat Młodych" [TOWARY MODNE 12]
9:05
Adam Śmiałek
Рет қаралды 71 М.
386 i komputeryzacja Polski [TOWARY MODNE 156]
23:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 73 М.
Analog vs cyfra - na poważnie i bez kompresji
13:39
0dB.pl
Рет қаралды 89 М.