🇬🇧🇩🇪🇪🇸 ⚫ Black Week w Instytucie Lingwistyki ⚫ 🎯 Skorzystaj ze zniżek: 👉 instytutlingwistyki.pl/bwyt ⏳ Tylko do niedzieli 1.12! ⏳ 💪 Dołącz do naszego 7-dniowego wyzwania językowego: bit.ly/3nyliUw 👉 Sprawdź się w bezpłatnym językowym quizie: instytutlingwistyki.pl/quiz/ 🇬🇧🇪🇸🇩🇪 Poznaj Nasze Pełne Szkolenia Językowe: instytutlingwistyki.pl Subskrybuj nasz kanał. 🔔 Kliknij dzwoneczek, aby otrzymywać info o nowościach! Polub nas na Facebooku: 👥 facebook.com/InstytutLing... ...i dołącz do naszej grupy: 👩👨 facebook.com/groups/szybk... ↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘ Mówi się, że Amerykanie mało wiedzą o świecie, a interesuje ich tylko to, co dzieje się w Stanach. Czy tak jest naprawdę? Obejrzyj film, a dowiesz się wszystkiego! Dave a Ameryki Nowe odcinki w każdy wtorek o 20. ↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗ Skontaktuj się z naszym biurem: 📨 kontakt@instytutlingwistyki.pl ------------------------------------------------------- Prosty Angielski jako podcast: 🎧 Spotify: open.spotify.com/show/6rLC1Kk... 🎧 Google Podcasts: podcasts.google.com/feed/aHR0... #SzybkaNauka #KursAngielskiego #Fiszki #Słówka
@TWARDOWSKY.Ай бұрын
Masz dar mówienia i jesteś szczery Dave. To może polityczny temat, ale mnie zawsze zastanawiało dlaczego Ameryka ma tylko 2 partię polityczne a nie więcej. Może zrobisz o tym vbloga?
@LivingOrganismFromMarsAndVenus Жыл бұрын
Kiedyś znajomy z Australii pojechał na wakacje do Austrii i był w szoku że tam jako pamiątki sprzedają kangury figurki. Kolega widząc to już po raz któryś w sklepie z pamiątkami zapytał się sprzedawcy dlaczego tak jest, i sprzedawca mu odpowiedział że to dla idiotów Amerykanów którzy myślą że Austria to Australia i ciągle się pytają o kangury w Austrii. Przypadek autentyczny.
@pannikt4615 Жыл бұрын
a to cwaniak
@vesemirbozy1593 Жыл бұрын
tak jasne tak było na pewno
@vesemirbozy1593 Жыл бұрын
byłem w Austrii wiele razy i nigdzie nie widziałem pamiątek z kangurami, tak samo znajomy który bardzo często jeździ do Austrii na narty.
@cleightorres3841 Жыл бұрын
@@vesemirbozy1593 bardzo duzo pseudopolakow na youtube niemcy maja bardzo rozwinieta propagande na youtube bardzo czesto sie podszywaja pod amerykanow i anglikow ta propaganda ma wiele celow, jednym jest zeby prsedstawic amerykanow jako idiotow i zbrodniarzy najgorszych na swiecie przedstawic niemcow jako bardzo normalnych ludzi nie innych nawet troche od tych europejczykow ktorzy nie mordowali ciwilnych w drugiej wojnie i tez predstawic polakow jako glownych mordercow zydow po ich angielskim wiem ze to sa niemcy, jesli chodzi o polskie komentarze to nie wiem czy polakom placa za to czy to sa slonzacy wchodzimy znowu w czasy kiedy niemcy maja jakies ambicje w europie i glowna przeszkoda beda amerykanie anglicy zydzi i polacy historia sie powtarza
@jasnowidze8158 Жыл бұрын
@@vesemirbozy1593Twoja wypowiedź jest równie wiarygodna, co jego 😄😉 Oczywiście, że NIGDZIE nie widziałeś. A teraz Cię zaskoczę, ja widziałem takie pamiątki w Polsce 😉 A co do Amerykanów, oczywiście że Oni są ogólnie mniej rozgarnięci, niż chociażby my. Dlaczego? RZECZYWISTOŚCI w jakich żyjemy, "nieco" się między sobą różniły i nadal różnią (chociaż w mniejszym stopniu). Ale my powoli ich doganiamy, niestety... Pozdrawiam.
@martamarta7799 Жыл бұрын
Twoje opowieści o kulturze, zachowaniu, zwyczajach, życiu codziennym bardzo mnie interesują i tylko dla nich tu jestem !
@victorfarge4426 Жыл бұрын
Wiesniak , to mentalnosc - Rolnik , to zawod .
@ryansimon4582 Жыл бұрын
Ale nie każdy, kto mieszka na wsi jest rolnikiem.
@PolishWoodpecker Жыл бұрын
@@ryansimon4582 ale jest bardzo wielu takich co mieszkają w mieście a są wieśniakami....
@maxiges Жыл бұрын
Wieśniak - , osoba niezaznajomiona z technologią, czy też "nowinek" kulturowych. Czyli osoba która wydaje się być z minionej epoki, Więc wieśniak może i być z miasta, dodatkowo są też buraki, buce, itd....
@victorfarge4426 Жыл бұрын
@@maxiges Ta definicja " Wiesniaka " , to typowo lewacka propaganda . Wiesniak , to stan umyslu , mentalnosc buraka ignoranta , buca itp . Osoba niezaznajomiona z technologia , czy tez taosoba ktora olewa " nowinki kulturowe ' w szmatlawcach - brukowcach , nie ma tu nic wspolnego .
@czarnypiotrus6975 Жыл бұрын
Uganda nie leży w Ameryce Południowej geniuszu.
@MaciejPolak Жыл бұрын
Mam kumpla w Rochester, Amerykanin. Poznaliśmy się tu, w Warszawie ładnych parę lat temu. I fakt, jak sobie gawędzimy czasem to trzeba przyznać, że jest z natury jakiś taki bardziej otwarty na różne sprawy, ogóle ciekaw różnych rzeczy. Jak czegoś nie wie, a ktoś wie więcej to też nie udaje jak Polacy, tylko prosi żeby mu opowiedzieć. Jest ogólnie społecznie bardzo rozwinięty, a nie jest nie wiadomo kim z wykształcenia.
@budus2 Жыл бұрын
@@funthomas472 światowcy, kurde faja. Tam w Warszawie byli.
@olachaberek4566 Жыл бұрын
Nie trzeba wiedzieć wielu rzeczy,żeby mieć kasę. Ale trochę trzeba wiedzieć, żeby mieć klasę.
@tulipan1078 Жыл бұрын
@@olachaberek4566Są filozofowie którzy się z miejsca nie ruszali......
@roxycrystals135610 ай бұрын
Kiedyś siedzieliśmy z dziewczyną w klubie na dworze na leżakach i podszedł do nas koleś Amerykanin zapytał czy to miejsce jest wolne, myśleliśmy że chce wziąć ten leżak ale on po prostu usiadł i zaczął z nami rozmawiać - przebalowaliśmy z nim całą noc po całym mieście. Poznawałem wcześniej też wielu Amerykan czy Anglików sytuacja podobna pod względem łatwości nawiązywania takich społecznych relacji.
@S-Theo6 ай бұрын
Oni sie tego ucza w szkole podstawowej. My nie.W pubach w UK wszyscy ze soba rozmawiaja czasami jest jak w ulu. Jak wejdziesz do polskiej knajpy to cicho jsk w kosciele. Polacy nie maja polotu i wyobrazni. Sa bardzo przyziemscy. @@roxycrystals1356
@zbychu_136 Жыл бұрын
Oczywiście, że chcemy słuchać o językach, dlatego oglądamy ten kanał. Ale należy pamiętać, że kultura również jest częścią języka, dlatego taki kontent jest jak najbardziej okej. Bardzo dobry materiał, dzięki za Twoją pracę w niego włożoną.
@robertcudny1839 Жыл бұрын
kontent - masz awersję do polskiego języka czy to teraz taka moda?
@_Chakotay Жыл бұрын
@@robertcudny1839 Popisywanie się i leczenie kompleksów.
@jolantatokarz5994 Жыл бұрын
Raczej język jest częścią kultury.
@Sileste17 Жыл бұрын
Nie mogłabym się zgodzić bardziej :D
@weedingadmiral9431 Жыл бұрын
Na kanale Dave'a -"Dave z ameryki" jest mnóstwo filmów na temat USA i różnic w stosunku do Polski.
@adammarkowski5502 Жыл бұрын
Jestem inżynierem pracującym w it (o dziwo mam żonę i przyjaciół, ale to Polska) ;) . Dużo pracuję z Amerykanami i jedno muszę przyznać, w gadaniu jesteście niesamowici, znaczne gorzej jak się trzeba wziąć do merytorycznej roboty. W Polsce taka gadatliwość jest na ogół źle odbierana. Mamy nawet przysłowie na to "krowa która dużo ryczy mało mleka daje". Przykład pierwszy z brzegu. Mieliśmy kiedyś pewna awarię. Był call z Amerykanami na ten temat. Awarię usunęliśmy w Polsce po 15 minutach a Amerykanie nadal o tym gadali przez kolejne 2h. Niestety to gadanie nic nie wnosiło a wręcz przeszkadzało w pracy. Myślę że wasi dziadkowie mniej gadali a wiecej pracowali dlatego USA nie jest już tym czym był 40 lat temu. Szkoda bo dobrze Wam życzę. To co mi się u Was podoba to fakt że w USA ludzie wartościowi są promowani i osiągają sukcesy, np w polityce. Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem.
@tadek2145 Жыл бұрын
W polityce w USA nie masz szans zostać politykiem szczebla centralnego (łącznie z prezydenturą) jeżeli nie zaakceptuje Cię AIPAC :)). To tak w temacie promowania ludzi "wartościowych" w USA.
@adammianowski7710 Жыл бұрын
Calkowicie sie zgadzam. Amerykanin dzisiaj potrafi sie wypowiedziec nawet o tym o czym nie ma pojecia. Od lat powtarzam w pracy, ze to co oni napisza w aplikacji o prace i to co powiedza na interview nie ma rzadnej wartosci. Niech po tej gadce o niczym dadza gosciowi np 2 godziny i niech pokaze co potrafi zrobic, a nie mowic. Generalnie ludzie po high-school ( dla mnie to podstawowka ) dziela sie na tych co po kursach czegos sie naucza zeby miec zawod i daja sobie rade. Reszta nic nie wie, ale chce pracowac w biurze bo jest klimatyzacja. Tylko ze nic nie potrafia oprocz obslugiwania email's. Mam u siebie takich co po paru latach nadal nie rozumieja co robia. To sa idioci jesli definicja idioty jest zupelne nieprzygotowanie do zycia, a tym bardziej utrzymanie rodziny.
@Michael_Oberschlesien Жыл бұрын
@@adammianowski7710 @AdamMarkowski Ok, wszystko ładnie, pięknie, w takim razie czemu ci inteligentni Polacy nie podbijają amerykańskiego rynku? Czemu to oni są globalnym mocarstwem?
@adammarkowski5502 Жыл бұрын
@@Michael_OberschlesienBo jest szklany sufit dla obcokrajowców. Spróbuj w amerykańskiej firmie awansować wyżej niż kierownik. Bez szans.
@elzbietahoffa6714 Жыл бұрын
Kazdy sadzi wg siebie. Stare przyslowie ale caly czas aktualne.Polacy maja to od wiekow ze najlepiej krytykowac innych. Ja mieszkam w Stanach I wole to towarzystwo amerykanskie niz to co przezylam przez 56 lat w Polsce.
@aaaxxx9836 Жыл бұрын
Zdecydowanie bardziej wolę ten kontent, niż nauki językowe. Dzięki twoim porównaniu jak jest w Polsce a w USA, poznajemy inny świat. ❤
@IDF1990 Жыл бұрын
tak sa idiotami , mieszkam w USA od prawie 25 lat , amerykanie sa zakochani w sobie i nie uznaja nikogo ,kto jest madrzejszy od nich
@pisulmaximus Жыл бұрын
Jeden z ciekawszych odcinków. Bardzo dziękuje. Dużo ludzi wypowiada się o stanach ale niewielu mówi jak jest bez poprawności politycznej. Chyba dlatego tyle osób Pana ogląda. Bardzo proszę o więcej tego typu. O różnicach kulturowych o różnicach między postrzeganiem świata przez ludzi z różnych stanów Usa.
@drTobiasz Жыл бұрын
Różnice kulturowe są bardzo interesującym tematem! Język to nie tylko słówka i gramatyka, a kultura jest świetnym kontentem dla tego kanału! ❤
@iLolek10 Жыл бұрын
Miałem dziewczynę ze Stanów. Tu w Polsce. Pracowała jako nauczycielka j. angielskiego. Podczas ferii zimowych zabrałem ją na narty do Słowacji. W wypożyczalni nart trzeba było podać wzrost i wagę, żeby ustawić wiązania. Ja tam byłem tłumaczem bo nikt z obsługi nie mówił po angielsku, Pytam się ile masz wzrostu? A ona mówi że ma 5 stóp i cztery cale. Ile cal ma cm to wiedziałem że można przyjąć że 2,5cm Ale ile stopa ma cali to nie wiedziałem. Pytam się jej, ale ona też tego nie wiedziała. Pytam o wagę podała w funtach. Wtedy się załamałem zmierzyłem ją i zważyłem wzrokiem podałem obsłudze i niech ustawiają według tabelki. Pytam się jeździłaś na nartach? Powiedziała że trochę jeździła. Na wyciągu orczykowym chyba za 5 razem udało jej się nie wywrócić i wjechała na górę. Ale okazało się że jednak nie zjedzie zdecydowałem że musi schodzić na piechotę a ja razem z nią bo niosłem jej narty. Stok był łagodny dla początkujących i bez muld bo to z rana było. Na szczęście nic się nie stało. Wróciliśmy do domu. Pytam się jej koleżanki też ze stanów też po Uniwersytecie w Filadelfii. Może ona wie ile stopa ma cali? Ale ona też nie wiedziała. To było w czasach że telefony komórkowe już były, ale internetu w telefonie jeszcze nikt nie miał. Czy Filadelfia wg. twojej mapy zalicza się do stanów o lepszej edukacji?
@lorakphloda4440 Жыл бұрын
Sam nie jestes nic " inteligentniejszy" od tej amerykanki skoro nie wiedziałeś ile ma cal czy funt. Ja wiedziałem to w wieku nastu lat bo gralo sie w nba na konsoli a tam był wzrost koszykarzy w calach podawany. Zresztą na oko widać kto ma ile wzrostu i wagi mniej więcej, choc wiele osób lubi se zawyżać do równej liczby typu 180 cm.
@Gracz87 Жыл бұрын
@@lorakphloda4440 Ale facet nie podawał swego wzrostu w stopach tylko cm. Głupio zrobił, że nie poprosił by pokazała na przedmiotach jak długa jest stopa :p.
@iLolek10 Жыл бұрын
@@lorakphloda4440 A ty jesteś takim tępakiem że nawet nie potrafisz sformułować zdania. "Ile ma cal" czego ma? Przecież napisałem wyraźnie że można przyjąć że cal ma 2,5cm. Ale napiszę to innymi słowami specjalnie dla ciebie - Cal ma w przybliżeniu 25mm. A skąd ja miałem wiedzieć ile cali ma stopa. Bo tego wtedy nie wiedziałem. A nie "ile ma cal" Mieszkam w kraju z układem metrycznym i wiem ile cm ma mm. Ile metr ma cm itd. Ona natomiast nie wiedziała ile stopa ma cali. to tak jak ja bym nie wiedział np. ile cm ma mm. Wtedy by było adekwatne porównanie. Dalej piszesz że na oko widać ile kto ma wzrostu i wagi. No przecież właśnie tak zrobiłem, bo nie trzeba dokładnych wartości podawać. Tym bardziej że jest jeszcze trzeci parametr który się uwzględnia o którym nie napisałem. A mianowicie umiejętności w trzech stopniach - dobre średnie i początkujący.. Jak się jedzie do kraju gdzie obowiązuje inny system miar to należało by go znać. Trudno wymagać od jakiejś babci czy dziadka którzy są za granicą pierwszy raz. Ale ona była wcześniej w Europie w wielu krajach. A już niedopuszczalnym jest dla mnie nieznajomość swojego systemu. A to że mają taki głupi system to nie moja wina. Bo np. W dokładnych pomiarach technicznych stosuje się w stanach system metryczny żeby było łatwiej coś obliczyć. O tym pewnie nie wiedziałeś bo w NBA na konsoli o tym nie było. A o tym że są dwa rodzaje galonów albo 4 rodzaje mil w NBA było? Pytanie retoryczne nie wysilaj się.
@iLolek10 Жыл бұрын
@@Gracz87 Ja swojego wzrostu nie musiałem nikomu podawać, bo i po co? Ja miałem ze sobą swoje narty. To dla niej wypożyczałem.
@Gracz87 Жыл бұрын
@@iLolek10 Skoro nie wiedziała ile cali mierzy stopa. To mogłeś powiedzieć jej by na śniegu zrobiła linię o długości jednej "stopy". To byś sobie na ok. przełożył na cm. Niedokładnie ale zawsze jakieś odniesienie.
@haniam8350 Жыл бұрын
Dave, musze napisać, że zrobiłeś ogromne postępy w posługiwaniu się językiem polskim. Pamiętam Twoje pierwsze filmiki i od tego czasu wiele się zmieniło na plus.
@MrPietras65 Жыл бұрын
Dave zapewne od urodzenia zna doskonale jezyk polski. Dzieki takim gosciom jak Dave istnieja polish jokes.
@davidsanders9058 Жыл бұрын
Najsmutniejsze,gdy człowiek bardzo wykształcony jest idiotą.Ludzie "prości"mają bardzo często coś mądrego do powiedzenia i to się czuje,a wiedzę swoją pozyskali obserwując życie ,świat.Wykształcenie bardzo dużo wnosi do naszego życia ,ale warto jeszcze to udowodnić swoim zachowaniem .Bardzo fajnie opowiadasz,potrafisz zainteresować tematem.Pozdrawiam.
@noreckkos Жыл бұрын
W USA to mówią Street Smart i mają wybitną inteligencję w tym kierunku
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Mądrość, inteligencja a wykształcenie to trzy różne kwestie. Ludzie to mylą. Wykształcenie świadczy o tym, że ktoś ma wiedzę na dany temat a przynajmniej teoretycznie powinien mieć i w sumie to tyle.
@noreckkos Жыл бұрын
@@sylwuniap4951 Sylwunia dobrze mieć to wszystko w jednej kupie być bogatym i zdrowym😁
@VVojtas10 Жыл бұрын
@@noreckkos i pięknym jeszcze
@abadenoughdude300 Жыл бұрын
@@VVojtas10 i młodym ;)
@konradzrt2387 Жыл бұрын
takie odcinki też są super bo żeby naprawdę znać język trzeba poznać też kulturę i wiele innych rzeczy o danym kraju
@ewarzeuska7182 Жыл бұрын
Dokładnie.
@jjk350211 ай бұрын
Zeby wiedziec cos o US trzeba tutaj mieszkac przybajmniej 5 lat. Ja mieszkam w Californii juz 41. Kazdy stan jest inny. Zachodzi takze pytanie w jakim spoleczenstwie sie obracasz. Cale to video to ogromna generalizacja.
@KasieMusic4 ай бұрын
Mój amerykański teść do mnie, jak mu powiedziałam że dzieci w Europie też się bawią w Indian: "wow, to w Europie też mieszkali Indianie?" Kurtyna Teść jest szanowanym inżynierem, z pochodzenia Irlandczykiem, więc to jednak zaskoczyło
@krystynam.4584 Жыл бұрын
Cześć! Mieszkam wUS 35 lat i to w Tennessee!Wyobraź sobie co ja tu przechodzę! Ale za to góry są piękne! Jesteś super ! Jesteś bogaty w doświadczenia Pozdrowienia
@agentofchaos8239 Жыл бұрын
Co przechodzisz?
@krzysztofp7846 Жыл бұрын
???? co przechodzisz rzeżączkę?
@ewagierlak7842 Жыл бұрын
🌷
@genowefawitkowska2865 ай бұрын
Mam 80 lat i wiem gdzie jest Uganda,Rwanda,Kongo,Kuba ,Wenezuela Gwatemala,Ekwador, Iran itd. Znam historię mojego kraju , historię antyczną, rzymską. Po prostu interesują mnie różne tematy.
@ewica142 Жыл бұрын
Masz fantastyczne poczucie humoru. Swietnie, gratuluje. pozdrawiam z Florydy z Tamarac. Ewa
@jacekbojanowicz3828 Жыл бұрын
Mieszkalem w Tamaraku kolo Fort Lauderdale.
@konik999 Жыл бұрын
Dave , założenie że Polacy nic nie wiedzą o wojnie domowej w Hiszpanii jest podyktowane tezą że Amerykanie nic nie wiedzą o wojnie domowej w Hiszpanii, natomiast w naszych podręcznikach do Historii w szkole podstawowej było o tym wystarczająco dużo informacji. Pytanie tylko jak kto się uczył. 🙂
@slowdiesel1044 Жыл бұрын
Nie było. To jest bezużyteczna wiedza przy okazji zaklamana, bo historię piszą zwycięzcy.
@antekp2965 Жыл бұрын
Tym.bardziej, że mieliśmy Dąbrowszczaków :-)
@konik999 Жыл бұрын
@@slowdiesel1044 Trzeba było nie wagarować 🤩
@slowdiesel1044 Жыл бұрын
@@konik999 naprawdę tak było. Może w twoim czasie zmienili program propagandy dla debili i stąd te różnice. A ciebie uczyli, że Bolek obalił komunę czy jednak był tylko pachołem komunistów wykorzystanym do uspokojenia nastrojów społecznych i zmiany ustroju?
@swiatyaleksandry2251 Жыл бұрын
Yyy, z tą wojną w Hiszpanii to chyba zależy od pokolenia. Ja nic nie miałam, myśmy zaczynali od starożytności i bo ja wiem, na renesansie kończyliśmy i tak w kółko XDDDD
@jkar4727 Жыл бұрын
Kiedyś na maturze z polskiego było coś na zasadzie speech. To znaczy wybierało się temat wcześniej i przygotowywało speech na 20 minut a potem odpowiadało na pytania powiązane. Oczywiście tematyka była w jakiś sposób językowa. Miałam temat "Przedmiot w literaturze" - opowiadałam o tym, jak przedmioty kreują kontekst i budują przekaz. Jak masz kolorowy spiczasty kapelusz i szatę, to czarodziej, jak są czarne i jest miotła - to masz czarownicę, jak szata z kapturem zamiast kapelusza i kosa to śmierć. Wtedy można było wnosić rzeczy na salę, więc przyniosłam całe naręcze rekwizytów i mówiąc prezentowałam te wszystkie przedmioty. Włącznie z tym, że mówiąc o śmierci stałam z kosą dziadka i ją ostrzyłam. Z jakiegoś powodu rok później już nie wolno było niczego wnosić na salę X D
@MM-ph9ev Жыл бұрын
Tak, albo prezentacja na dany temat już na studiach. I za każdym razem te prezentacje to były pierwsze jakie się miało od 10 lat, a może nawet jedyne w życiu, więc taka matura czy egzamin powodowały ogromny stres i paraliż. Znam osoby, które się fantastycznie uczyły, zdały matury pisemne świetnie, a ustne na absolutnym minimum. W Polsce powinno się więcej stawiać na wystąpienia publiczne już od najmłodszych lat. A nie, że pierwszą prezentacją przed ludźmi jest matura w wieku 18.
@adr_ex132111 ай бұрын
Interesują mnie Twoje filmy właśnie z powodu tych fajnie opowiadanych ciekawostek :))
@9pmamericanpolish956 Жыл бұрын
Bardzo dobry kontent 👍😀👍 ciekawie prowadzony program!!! 👏👏👏👏👏👏👏🙏👍👍👍👍
@ActusPurus Жыл бұрын
Dave, każdy temat jest dobry. Nie tylko o języku.
@bkot8113 Жыл бұрын
Twoje filmiki są bardzo pouczające. Wreszcie poznałem różnicę między bachelor degree a master's degree. Dziękuję. Masz prawdziwie belferskie zacięcie.
@TechPriest1873 Жыл бұрын
Te lekcję na polski można przełożyć jako RETORYKA, jest to sztuka i umiejętność wysławiania się.
@czesawszlykiewicz Жыл бұрын
Do tego bym dodał Erystykę.
@otigiruru Жыл бұрын
Ale to była by retoryka gdyby uczyli się mówić a to brzmi jak zajęcia które mają przyzwyczaić młodzież do publicznego wyrażania się więc bardziej pasują mi w tym wypadku zajęcia z referowania.
@TechPriest1873 Жыл бұрын
@@czesawszlykiewicz Nie uczmy ludzi być Politykami, już lepiej się kurwić pod latarnią.
@dorotamaty888 Жыл бұрын
@@otigiruru Tak naprawde ucza tu wystapien przed publika, prezentacji swojego projektu, itp.
@TechPriest1873 Жыл бұрын
@@otigiruruna tym polega Retoryka xDD
@karlesia Жыл бұрын
Zgadzam się. Jeżeli chodzi o wypowiadanie się Amerykanie biją Polaków (i myślę, że nie tylko nas) na głowę. Jestem introwertykiem i bardzo nie lubię wypowiadać się przed ludźmi i większość osób w moim wieku też tego nie lubi. Często dziwię się starszym pokoleniom jak oni potrafią się tak swobodnie wypowiadać, nie boją się odzywać i wyrażać swojej opinii. Ale z drugiej strony taka wielka otwartość i wychodzenie do przodu Amerykanów też mi średnio odpowiada. Nie lubię, gdy ktoś się tak wyrywa do odpowiedzi, do tego aby coś powiedzieć. Szczerze mnie to denerwuje i chyba wolę jednak nastawienie Polaków jeśli chodzi o te sprawę, ale to pewnie dlatego, że po prostu jestem do tego przyzwyczajona🤷♀️
@elasroka9876 Жыл бұрын
Zdecydowanie wolę mentalność Amerykanów, ułatwia i uprzyjemnia życie! Dlaczego ludzie mieliby się bać, wyrażać swoje zdanie?🙈
@thestuff1014 Жыл бұрын
Duzo latwiej przychodzi mi mowienie do duzej grupy ludzi niz rozmowa z indywidualnymi osobami, zwlaszcza gdy osoba jest malomowna. W duzej grupie latwiej utrzymac konwersacje gdyz wiecej ludzi ma cos do powiedzenia.
@gryf0811 ай бұрын
To jednak vos nie tak z tobą nigdy nie zrobisz kariery większej ichyba nie masz przyjaciół wogole
@adrianpiex70066 ай бұрын
@@gryf08 ty za to masz pełno zjaomych, pewnie na fewjsbuju, bo lubisz oceniac innych, ze jest z nimi coś nie tak.
@gryf086 ай бұрын
@@adrianpiex7006 nie mam konta na fejsbuku i nie szukam zadnych internetowych znajomości
@Artur-wm1xc Жыл бұрын
Te klimaty około językowe są najcenniejsze, pozdro!
@MM-ph9ev Жыл бұрын
Tego Amerykanom zawsze zazdroszczę: PEWNOŚĆ SIEBIE, otwartość do ludzi, łatwość komunikacji. Czasem mam wrażenie, że wszyscy Amerykanie są ekstrawertykami. Mi się to podoba i to akurat moglibyśmy zaadaptować na swój własny rynek ;) bo Polska jest jednym z najbardziej zakompleksionych narodów i nie da się wyjść do sklepu, żeby to nie biło po oczach.
@jjk350211 ай бұрын
Ahhh dokladnie. Generalnie polacy maja okolo 20% sily przebicia niz amerykanie. Mieszkam w US 41 lat.
@dandionizy6 ай бұрын
Taaa i ten amełykanski mcdonald smile. Podziekuje,juz wole Polske
@tomimasta1436 ай бұрын
Starsze pokolenie ma kompleksy. Młodzi ich już nie mają. Miasta często mamy dziś ładniejsze i czystsze niż na zachodzie. Jest jeszcze w miarę bezpiecznie. Jedynie zarobki w Polsce „leżą” ale młodzi też nie chcą iść do pracy za minimalną krajową i chwała im za to…
@dandionizy6 ай бұрын
@@tomimasta143 slowo klucz-jeszcze. Od pelnoeskalowej inwazji u na Polske w 2022 sie to zmienilo. A teraz dochodza opalone inzyniery i lekarze
@iirekm6 ай бұрын
Wszędzie ekstrawertyków jest mniej więcej tyle samo, tylko amerykańska kultura im sprzyja (i są najbardziej tam widoczni), podobnie jak azjatycka najbardziej sprzyja introwertykom. Ja bym im też nie zazdrościł pewności siebie: zbyt mała pewność siebie jest zła (np polskie kompleksy), ale zbyt duża pewność siebie (jaką ma wielu amerykanów) jest jeszcze gorsza, bo szybko prowadzi do konfliktów z ludźmi, długów (amerykanie mają ogromne długi, wliczając w to te z kart kredytowych takie jak nie ma żaden inny naród, bo przecież nie możesz mieć gorszego auta niż twój somsiad), za duża pewność siebie często prowadzi też do konfliktów z prawem (i to w USA jest procentowo na np milion mieszkańców najwięcej więźniów na świecie!). Wszystko jest potrzebne, ale z umiarem
@marlenawg7292 Жыл бұрын
Od czasu do czasu jeśli wrzucisz filmik o sprawach politycznych, mentalnych czy kulturowych z USA to będzie coś fajnego. Dzięki takim kanałom uczymy się nie tylko języka ale również mamy okazje poznać troszkę inną kulturę.
@jshktl Жыл бұрын
Usa to wielki i zróżnicowany kraj zarówno geograficznie i kulturowo. Jest sie czego uczyć.
@PanKazzik Жыл бұрын
Przednia formuła, content na wysokim poziomie. cheers!
@piotrg209611 ай бұрын
Pracuje z jedna osoba z USA, jest to osoba bardzo inteligentna, dobra w tym co robi, otwarta i swiatowa. Kompletne przeciwienstwo tego co sie widzi np. na youtube. Ciekawy filmik, mam wrazenie ,ze sprawiedliwy, dziekuje. Pozdrawiam
@robertcudny1839 Жыл бұрын
Z moich wieloletnich doświadczeń. Amerykanin jeśli czegoś nie wie, to po prostu powie. Polak woli z siebie zrobić durnia niż się przyznać.
@garysmith7760 Жыл бұрын
Znam jednych i drugich i masz racje!
@robertcudny1839 Жыл бұрын
@@garysmith7760 Leczenie kompleksów?
@garysmith7760 Жыл бұрын
@@robertcudny1839 Bardzo mozliwe.
@roman48 Жыл бұрын
Even if it is an offtopic, to się nadal uczy języka polskiego i słuchałem z przyjemnością. Dziękuję!
@patrykbutryn1910 Жыл бұрын
Ciekawy film 🙂 I bardzo dyplomatyczny sposob przekazu 🙂
@pawekogut1644 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, poproszę więcej takiej tematyki😊.
@anabellik Жыл бұрын
Ja mam znajomego, który skończył jeden z najlepszych uniwersytetów w Stanach i nawet on nie ma podstawowej wiedzy o świecie. Jak czasem z nim rozmawiam, to dochodzę do wniosku, że w Polsce to on by nie dostał dyplomu nawet z przedszkola. Nie potrafi rozróżnić cytryny od pomarańczy, nie wie do czego służą antybiotyki, jesień jego zdaniem zaczyna się w lipcu. O umiejętnościach życiowych nawet nie wspomnę, to pierwsza osoba, którą spotkałam, która nie potrafi NIC zrobić w kuchni, kawa tylko ze Starbucksa (bo samemu nie zaparzy nawet rozpuszczalnej), głupią zupkę w proszku trzeba mu zalać. Nigdy w życiu nie robił prania, nie prasował, nie zmywał naczyń. Powiecie że pewnie ogarnia kwestie techniczne, potrafi coś naprawić albo zmontować, ale to też nie. Także jak widać, nawet dyplom z jednej z najlepszych uczelni w USA (i na świecie) nie gwarantuje, że ktoś nie będzie idiotą. Moim zdaniem proste czynności domowe/życiowe też rozwijają (manualnie i intelektualnie), jakoś tam pobudzają ciekawość do próbowania nowych rzeczy i uczenia się. W Polsce normalne jest, że nawet dorośli ludzie uczą się nowych języków obcych, chodzą na kursy tańca, warsztaty, lekcje gry na instrumencie (wiadomo, nie każdy i nie wszędzie, ale jednak to dosyć mocne trendy w dużych miastach). Robią zakwas do pieczenia chleba, haftują albo szyją na maszynie, starają się czytać jak najwięcej książek. Nasza kultura w naturalny sposób sprzyja samorozwojowi. A jak rozmawiam z Amerykanami, to mam wrażenie, że dla nich życie to praca, ogólnie wszystko kręci się wokół pracy i tej jednej wąskiej dziedziny czy umiejętności, która jest im potrzebna do pracy i zarabiania (jak najwięcej) pieniędzy, a po pracy co najwyżej odmóżdżacz na Netflixie albo wycieczka do Disneylandu. No ewentualnie siłownia.
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Ale z kierunku, który skończył coś wie czy też nie bardzo? Zbytnio nie rozumiem osób, które nie potrafią takich podstaw jak gotowanie, sprzątanie czy podstawowe kwestie naprawcze w domu. Przecież to podstawy dzięki, którym ułatwia się sobie życie.
@tuzo5493 Жыл бұрын
Cały ten wywód i opinia na podstawie jezdnej znajomosci.
@janinanestorowicz274611 ай бұрын
Moze mial sportowe stypendium@@sylwuniap4951
@januszkowalski2306 ай бұрын
" Mój stan konta to ... "
@annapykao237 Жыл бұрын
Jak ja lubię Cię słuchać...tak fajnie analizujesz temat z każdej strony... pozdrawiam NAJserdeczniej🍀
@tadekrafa4121 Жыл бұрын
Akurat to mi się podoba w stanach, jeśli chodzi o edukację , że możesz sobie wybrać , to co cię interesuje . U nas musisz uczyć się dużo niepotrzebnych i nie interesujących rzeczy . To wyzywanie od wieśniaków , jest w dzisiejszych czasach krzywdzące dla ludzi mieszkających w małych miejscowościach . Dzisiaj niejednokrotnie ludzie z małych miejscowości są lepiej wykształceni, niż mieszczuchy. Dzisiaj rolnicy , bardzo często posiadają wyższe wykształcenie . Poza tm co tu dużo mówić , Amerykanie , bez napływu ludzi nauki z Europy , nie byli by tak rozwinięci technologicznie . Nie zbudowali by , ani bomby atomowej , ani nie polecieli by nawet w przestrzeń kosmiczną .
@Dave-PL Жыл бұрын
3:00 @Dave, speech to po Polsku nie wymowa, tylko "Przemowa" 😎
@ewapiksrandeb3966 Жыл бұрын
3:40 Nie do końca się z tobą tutaj zgodzę Owszem bywają co po niektórzy ale przeważnie Polacy także potrafia rozmawiać Może ta chęć wynika z poczucia że jak jest jakaś nieznana nam obca osoba to nie zawsze wejdzie się z tą osobą w otwartą dyskusję Może też zależy jaki jest omawiany temat. 13:00 No i czy Polska na pewno ma lepszą edukację Pod względem nauk ścisłych Polacy byliby dobrzy ale nie ma takich ludzi w Polsce który by pobił Amerykanina w jakiejś olimpiadzie matematycznej Amerykanie dosyć często rywalizują z chińczykami pod tym kątem Natomiast w Polsce brakuje dobrze wykwalifikowanych programistów oraz lekarzy. Ogólnie mentalność Polaków jest bardzo oddalona od ludzi w Stanach. Także chciałem podkreślić że dzisiejsze reformy edukacji w Polsce nie są rewelacją Nie wszystkiego cię w szkole nauczą dosyć często jestem skazany na to abym ja sam potrafił znaleść czego chcę się nauczyć W Stanach jest wiele uniwersytetów które przewyższają rangą większość jak już nie wszystkie uniwersytety w Polsce. Ale na pewno Stanom nie będzie łatwo przebić brytyjczyków czy finów gdzie są tam jedne z najlepszych systemów edukacji na świecie
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Masz racje. W koncu wszyscy chca w Stanach studiowac. Po polskim uniwersytecie trzeba sie czesto doszkolic, by nostryfikowac polski dyplom magistra. Kiedys w Polsce byl nacisk na ogolna wiedze i rzeczywiscie wpajali nam od fizyki do muzyki. To bylo jednak tylko w liceum, a tam nie kazdy sie uczyl. Przeciez jest masa Polakow, ktora chodzila do zawodowki, a tam edukacja nie wyla na wielkim poziomie(a na pewno w wiekszosci). Teraz polowa mlodych ludzi po studiach. Jesli te studia tak wciaz wygladaj jak nasie lat temu to pozal sie Boze. Moja corka kuzynki na pol roku przyleciala do Stanow(popracowac) i ten rok zaliczyla na studiach. Jakim cudem? Tu trzy spoznienia = jedna nieobecnosc. 3 nieobecnosci= wywalenie z klasy(przynajmniej w collage, gdzie ja chodzilam.
@TheDeltt Жыл бұрын
Przecież sektor IT to najszybciej rozwijająca się branża w Polsce. No chyba, że porównujesz naszych programistów do tych z Doliny Krzemowej albo NASA.
@MsLiextreme Жыл бұрын
Ja spotkałem w swoim życiu trzech amerykanów którzy przyjechali do europy pracować i wszyscy trzej mieli wspólną cechę.gadali bez końca 😁japa im się nie zamyka chyba nigdy.pozdro
@idepowas33293 ай бұрын
Tak dużo gadają że ty aż musiałeś o tym napisać w internetach 🤡
@tomaszb9668 Жыл бұрын
Posłuchać ciekawostek zwiazanych z USA jak najbardziej fajnie się slucha
@szmoncess Жыл бұрын
Bycie milionerem nie usprawiedliwia braku podstawowej wiedzy, zwłaszcza gdy ten milioner dorobił się na wciskaniu shitu ludziom, którzy nie potrafią odmówić.
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Czemu nie usprawiedliwia? W jego oczach raczej tak, bo ma kasę i może mieć wszystkich gdzieś.
@olowrohek95406 ай бұрын
Dzieki 👌 wielkie A te plenery co to za drzewa i rosliny? Jaki typ siedliskowy Lasu?
@konrad9666 Жыл бұрын
Tak taki content jest ok, dawaj więcej :)
@elzbietatetela69306 ай бұрын
Różnimy się bardzo mentalnie. Amerykanie na pewno potrafią "zagadać" choć nie rozumieją, że w Europie to często jest brane za kompletny brak taktu, Znajomy Brytyjczyk powiedział mi, że w hotelu mieszkał obok pewnego Amerykanina i parę razy jechali na piętro jedną windą. Otóż mimo, że on sam uprzejmie tylko pozdrawiał sąsiada, to Amerykanin podczas tych kilku przejazdów zdążył opowiedzieć o sobie tyle, że nawet wyjaśnił ile miał kochanek i skąd pochodziły. Nie wyobrażam sobie aby ktoś kogo pierwszy raz widzę na oczy pytał mnie o to co robię, co robi mąż, czy go mam , ile mam dzieci. Po prostu powiedziałabym "proszę wybaczyć" i odeszłabym od takiego człowieka bez słowa. Uważam to za absolutny brak taktu, nie mówiąc o tym aby ktoś mi się ładował do mieszkania z jakimś własnym wypiekiem, gdy sią wprowadzam do nowego domu, rozsiadał, przechodził na mówienie po imieniu... Nie, nie., to żadna "społeczna inteligencja". To spadek po europejskim wieśniactwie i biedocie, która tę kulturę "opłotków" wyniosła z własnych wsi i przeniosła na nowo zdobyty kontynent, podobnie jak umiłowanie kiczu..
@matrixmannn Жыл бұрын
Zgadzam się, że Polacy są niepewni w wystąpieniach publicznych i tego nie potrafią. Problem jest w tym, że w polskiej szkole nie uczy się retoryki, debat i wystąpień publicznych. Kiedyś tego uczono przy okazji nauki łaciny (to oddzielny temat). Natomiast w wiedzy ogólnej Polacy są lepiej wykształceni w podstawowych przedmiotach takich jak biologia, chemia, fizyka, matematyka itd. No i Polacy mają jeszcze jedną cechę, która się mocno przydaje, są mobilni i ciekawi świata, a nawet ciekawscy.
@jakubwieckowski5610 Жыл бұрын
👍Cześć. Podobają mi się odcinki o różnicach kulturowych, mogło by ich być więcej. To ciekawy temat. Studia Wyższe w Polsce nie są za darmo, wszyscy płacimy za to w podatkach. Dlatego podatki u nas są wyższe niż w Stanach. Za darmo to mogą studiować u nas ludzie z zagranicy, i tak niektórzy ludzie robią, z krajów gdzie edukacja jest płatna.
@wioletka4002 Жыл бұрын
Dave, świetnie opowiadasz. Jak dla mnie możesz mówić o wszystkim i tak słucham z przyjemnością 🙂
@michumbk Жыл бұрын
Super odcinek , bardzo ciekawy czekam na nastepny
@danieljewasinski573 Жыл бұрын
Wyjątkowo ciekawa opowieść o USA. Trudno mi oceniać to czego uczą w amerykańskich szkołach niemniej mam przyklad znajomych , którzy w swoim czasie wyjechali do USA, ale po kilku latach wrócili. Ich córka miała bardzo duży problem ze szkołą z powodu braków z zakresu matematyki i fizyki. Musiała edukować sie z dwa lata młodszymi. Miałem tez niemal roczny kontakt w ramach współpracy z amerykańskim konstruktorem budowli typu "dome" , tyle ,ze on jeździł po całym świecie i jego wiedza ogólna pewnie była nieco inna niż osób mieszkających w USA i nie ruszających się z miejsca.
@ViktorSavchukTraveling6 ай бұрын
Dziękuję bardzo
@CzJamer Жыл бұрын
Jestem Polakiem od lat mieszkajacym w USA z pelnymi prawami obywatela Amerykanina. Generalnie podzielam odczucia Davida w tym temacie bo sam mialem okazje wielokrotnie przekonac sie o wielkiej ignorancji Amerykaninow w pewnych dziedzinach powszechnej edukacji. Dlatego sadze ze “srednia” znajomosc wiedzy Amerykanina jest nizsza niz “ srednia” znajomosc wiedzy Polaka. Wyzsza edukacja ktora kosztuje w USA ogromne sumy za moich polskich czasow byla oparta w Polsce na tzw. “Plecach i znajomosciach jak rowniez “podarunkach” a co otwieralo droge do lepszego standartu zycia. Nie wiem czy tak jest dalej w Polsce ale za moich czasow powszechne bylo podkreslanie edukacji czestokroc bez uzywania samego imienia czy tez nazwiska lecz w zamian tytulu naukowego typu Panie Prodesorze, Panie Magistrze, Panie Doktorze, Panie Inzynierze etc. Wlasnie ta forma tytulomani miala znamionowac jakby wyzszy szczebel standartu spolecznego. Tego w USA nie ma i mysle ze z korzyscia dla zacierania roznic czy to rasowych czy tez spolecznych.
@bogumiajasinska4844 Жыл бұрын
P
@BasiaStasia-j5g Жыл бұрын
To nadal istnieje w Pl, może nie na taka skale jak kiedyś, ale nadal istnieje
@wojciechkosek4089 Жыл бұрын
Już takie tytułowanie mało w Polsce występuje. Miło z szacunku do nauczyciela uczelni czy nawet szkoły średniej zwracać się Panie Profesorze, ale w młodszym pokoleniu do starszego wykładowcy. Jak idziesz do lekarza to Panie Doktorze, ale na ulicy zwracasz się normalnie. W sumie Pani/Panie Magistrze czy Inżynierze to nie spotykam (wyjątkowo zasłyszałem u starszych ludzi do pracownika apteki... ale to bardzo sporadycznie). Poznałem ostatnio 3 amerykanów i dopiero po pobycie dłużej w Europie to coś więcej wiedzą. Też to zauważyłem, że amerykanie mają bardzo słabą wiedzę o geografii, biologi, fizyce...
@sylvesterszliwoski2835 Жыл бұрын
Przecietny Polak nie wie gdzie lezy Litwa I Estonia I co jest jej stolica Wiekszosc Polakow mysli ze Szczecin lezy and morzem😂
@sylvesterszliwoski2835 Жыл бұрын
Jak pokazac Polakowi mape Europy do gory nogali I kazac wskazac Japonie I Australie to znajdzie I pokaze na mapie 😂
@qlana3 Жыл бұрын
13:27 - yes, exactly ;) Wieśniak kiedyś to osoba mieszkająca na wsi, a obecnie raczej zawsze ma pejoratywny wydźwięk. To ktoś, kto lubi szpanować, brakuje mu kultury, traktuje innych z góry, coś w ten deseń. Trochę niefajnie, że akurat to określenie się wzięlo od osób ze wsi, no ale tak już się przyjęło przez lata
@tadeuszwyszomirski9328 Жыл бұрын
Cudowne są Twoje opowieści!!! 😂 A tak między nami to kto wygrał???
@dynaxd5d Жыл бұрын
Ci, których było więcej na koniec ;) Ale np. w Rosji uczą dzieci, że IIWŚ, a raczej Wielką Wojnę Ojczyźnianą wygrali Rosjanie, pomimo tego że przeszkadzali im Amerykanie, Anglicy itp. I że gdyby nie Wielka Rosja, to... nie wiem, pewnie Niemcy by wygrali?
@cleightorres3841 Жыл бұрын
@@dynaxd5d bylo bardzo blisko ani stany ani rosja same by nie wygraly niemcy omalo nie wygrali mimo tego sojuszu muj dziadek sluzyl w wehrmacht w warszawie i mial dostemp do roznych ciekawych papierow/dokumentow byl ozeniony z polka i nigdy nie wrocil do austri bylby to okrutny swiat, i sie dzieki Bogu tak nie stalo, ale rosjanie nie klama kompletnie, ich pomocy byla bardzo wazna
@dynaxd5d Жыл бұрын
@@cleightorres3841 Chyba nie zrozumiałeś. Nikt w cywilizowanym świecie nie umniejsza zasług Rosjan w II WŚ (zachowanie rosyjskich żołdaków to inna sprawa i tu nie o tym), natomiast w Rosji naucza się dzieci i głosi się oficjalną historię, jak to Rosjanie musieli samodzielnie walczyć z Niemcami, Polakami i jeszcze kilkoma innymi nacjami. I SAMI wygrali tę "wojnę ojczyźnianą" a dopiero pod koniec TROCHĘ pomogli Anglicy i Amerykanie. O tym że był pakt Ribbentrop-Mołotow, o tym, że Rosja napadła Polskę razem z Niemcami, tylko 2 tygodnie później, nic się nie mówi - są to "kłamstwa zgniłego Zachodu". A Stalin w wielu regionach Rosji jest ciągle przedmiotem kultu. Świat byłby inaczej, ale równie okrutny, gdyby zwyciężyły hitlerowskie Niemcy, jak i stalinowska Rosja. A Rosjanie, gdyby mogli, spokojnie by pociągnęli wojska do Atlantyku i zorganizowali by europejsko-azjatycki związek sowiecki. Gdyby tylko mogli. I tak Polska i Polacy nie wyszli na przepychankach Rosji z Zachodem zbyt dobrze. A nawet całkiem źle. Ale to znów całkiem inna historia...
@zofiab.45567 ай бұрын
Rewelacyjnie Pan opowiada. Przykuwa uwagę, nawet gdy temat nie jest mi bliski 👍
@Allertec1 Жыл бұрын
Ja uważam, że nauka jakiegokolwiek języka powinna się wiązać z nauką historii danego kraju lub kultury. Lubię etymologie słów, zachowań, postaw społecznych. A zatem tak, lubię takie ekstra odcinki
@vlodski735 ай бұрын
Content jest ok!! Fajnie się ogląda!
@waldred3537 Жыл бұрын
Znam tylko ameryknów z mojej branży CNC, stan MA czyli rejon najbardziej wykształcony. Moim zdaniem nie są idiotami im brakuje wykształcenia. Wydaje mi się że amerykanie podczas edukacji kłada duży nacisk na czytanie ze zrozumieniem, przedstawianie swojej opini reszcie grupy i pracy w grupie. Polski inżynier jest dużo lepiej wykształcony ale nie potrafi siebie sprzedać. W sumie mogę mieć zakrzywiony punkt widzenia odnośnie amerykanów bo sam mogę być idiotą ;)
@adrianpiex70066 ай бұрын
no tak bo nie kłamie na swój temat, ze jest zajebisty, i wszystko zrobi:)
@PiotrHechner Жыл бұрын
Dave ciekawi mnie na jakim uniwersytecie czy tam collegu zdobyłeś wykształcenie i czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z polską uczelnią? Czy w USA w szkołach wyższych też są dwa terminy egzaminów (u nas drugi to poprawka, a czasami nawet poprawka to trzeci termin, bo pierwszym jest "zerówka")? Jak popularne są federalne kredyty wspierające osoby niezamożne, które chcą kontynuować naukę po high school? Czy w ogóle są takie formy zapomogi federalnej, żeby starczyło na Ivy league, czy też w przypadku ivy league oprócz finansowania we własnym zakresie, w grę może wchodzić jedynie stypendium? Czy kredyty na naukę po szkole średniej są w ogóle popularne? Czy są one ekonomicznie uzasadnione, jeśli weźmie się pod uwagę okres spłaty zadłużenia. Wydaje mi się, że fajne byłoby nagranie o systemie edukacji w USA z jakimś akcentem Twoim prywatnym, np. czemu nie pracujesz w zawodzie po uczelni: czy to się mniej opłaca niż kanał na YT, czy czekasz z pracą w zawodzie, aż sie ustatkujesz i założysz rodzinę o ile byś chciał coś takiego w ogóle 🙃😅czy po prostu życie w podróży jest ciekawsze? Pozdrawiam.
@utahdan231 Жыл бұрын
O przyjęciu do Ivy League decyduje także legacy. Czasem bardziej niż twoje postępy w nauce
@PiotrHechner Жыл бұрын
@@utahdan231 Nie miałem zielonego pojęcia, że bierze się coś takiego jak legacy pod uwagę i, że w ogóle istnieje takie kryterium... Wow, w Polsce w czasach komunizmu kandydaci otrzymywali dodatkowe punkty za pochodzenie chłopskie...
@utahdan231 Жыл бұрын
@@PiotrHechnerlegacy to biznes , tu nie chodzi o pochodzenie społeczne. Jesli ojciec studiował i zarabia dobre pieniądze , daje ładne kwoty do Alma Mater. Taki zwyczaj maja Amerykanie, np $100K. Jesli syn zrobi to samo i jego dzieci w przyszłości , uczelnia ma zasoby aby pomagać innym. Dlatego w Ivy League zwykle studiuje kilka pokoleń.
@marcdenoire546210 күн бұрын
Studia w Ameryce generalnie nie polegają na zdawaniu egzaminów (jeżeli już to w formie testowej) tylko na czytaniu i pisaniu. Z reguły trzeba napisać pracę na każdy przedmiot. To oczywiście w przedmiotach humanistycznych, podejrzewam, że na medycynie czy inżynierii jest inaczej.
@kamilowski6295 Жыл бұрын
Rozumiem, że sprzedawcy nie jest potrzebna wiedza historyczna albo, że kierowca autobusu nie musi znać gatunków małp w Afryce. Jednak podstawowa wiedza na temat świata ułatwia komunikację, rozumienie żartów, prowadzenie rozmów bo ta wiedza pozwala na dokonywanie odniesień, przenośni, porównań...
@DormiusOksivox Жыл бұрын
Hey Dave! Taki content jest jak najbardziej ok! Dawaj tego więcej! 👍
@renio98 Жыл бұрын
Znam cie od dawna ale zaczalem ogladac od kilku dni i najchetniej sprawdzam odcinki gdzie opowiadasz o roznicach miedzy usa i polska i ogolnie o tym jak cos wyglada w usa
@marianzacharski5748 Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Sam jestem historykiem i wiem jak musi się Pan wku... słuchając ludzi, którzy nie rozróżniają Poland od Holland.
@MedsonekGaming Жыл бұрын
Ja też mam zagwostkę odnośnie wieśniaków bo ja używam sformuowania "wiejska mentalnośc" i to się odnosi do osób które przejawiają proste czasem niecywilizowane cechy i ma to pewnie związek, że kiedyś osoby na wsiach byli niewyedukowani i prości gdzie zwyczaje cywilizacyjne nie były w normie natomiast teraz osoby ze wsi czasem mają wiecej w głowach niż Ci z miast i też mam zagwostkę bo te sforumowanie nie jest na obecne czasy zbyt poprawne
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Dokładnie, lepiej brzmi wiejska mentalność. Bo tak naprawdę w mniejszych miejscowościach mieszkają ludzie o różnym poziomie intelektualnym tak jak w mieście aktualnie.
@dorotamaty888 Жыл бұрын
To moze czas najwyzszy, by jezyk usprawnic.
@garysmith7760 Жыл бұрын
@@dorotamaty888 A moze czas zmienic aroganckie postepowanie wobec ludzi mieszkajacych na wsi..? Z tym usprawnieniem jezykiem pokazujesz "woke" mentalnosc...let's touch the surface of a problem but not the core of a problem. What a shame...
@dorotamaty888 Жыл бұрын
@@garysmith7760 Co niestosownego widzisz w usprawnianiu jezyka?
@garysmith7760 Жыл бұрын
@@dorotamaty888 "Usprawniania jezyka.."...??...a co to w ogule znaczy..?
@katarzynaherman4814 Жыл бұрын
Nie ma lekcji nauki 'przemawiania'. W Polsce podcina się skrzydła i ciągle powtarza ze jesteśmy za kimś lub kogoś gonimy. Jest ustalone, ze jestesmy na usługach dlatego nie pobudza się w Polakach chodzby umiejętnosci przemawiania i prezentacji
@dariuszz8202 Жыл бұрын
Dave jesteś przykładem że można być ciekawym człowiekiem. Twoje programy ogląda się z przyjemnością bo ciekawie opowiadasz i potrafisz przekazać swoją wiedzę w sposób bardzo interesujący. Uważam że jesteś żydem, bo masz niesamowitą pamięć która cechuje żydów, przynosisz raczej chlubę swojemu narodowi bo dużo wiesz i cały czas pogłębiasz swoją wiedzę. Król David ze Starego Testamentu gdy Pan Bóg go zapytał jaki dar chciałby otrzymać od Boga wybrał mądrość rozsądzania spraw i otrzymał mądrość. Uważam że ze swoimi umiejętnościami gdy zechcesz możesz zrobić wiele dobrego dla Polaków, którzy w USA mają opinię antysemitów. Byłeś w Polsce i znasz Polaków i widziałeś że Polacy i Zydzi żyli przez 1000 lat w Polsce i zawsze mieli lepiej niż gdzie indziej w Europie, gdzie byli prześladowani i wypędzani. 😊👍👍👍
@binabalbina107 Жыл бұрын
Chciała bym powiedzieć, że edukacja nawet w państwowej szkole nie jest za darmo. Jak ja chodziłam do szkoły to zawsze trzeba było zapłacić na komitet rodzicielski, ubezpieczenie, za książki czyli podręcznik i ćwiczenia do każdego przedmiotu + do tego czasami dochodziły jakieś inne opłaty.
@abadenoughdude300 Жыл бұрын
Może i tak ale w porównaniu z amerykańskimi kredytami studenckimi spłacanymi przez resztę życia to i tak w zasadzie za darmo.
@binabalbina107 Жыл бұрын
@@abadenoughdude300 Bo w zasadzie to państwowa szkoła w Polsce jest za darmo poza tym, że trzeba zapłacić za niektóre rzeczy.
@palegrim2319 Жыл бұрын
jak wygląda system edukacji w stanach?college to to samo co university?a jeśli nie to gdzie kontynuuje się naukę po high school,trzeba najpierw college apotem universytet czy można odrazu iść na uniwerek?czy po high school masz coś w rodzaju naszej matury?mógłbyś zrobić filmik na ten temat.
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Collage i universytet to to samo. Po 8 klasie idzie sie do liceum (high school) wszyscy. Tam uczniowie sa dzieleni w klasy, w zaleznosci od zainteresowania, poziomu wiedzy, checi do nauki i wlasnych mozliwosci, uzdolnien. Edukacja jest obowiazkowa do 16-18 roku zycia(w zaleznosci od stanu). Po 4-5 latach w liceum jesli sie ma odpowiedni poziom wiedzy(ekwiwalent matury) mozna wysylac podanie by sie dostac na uniwersytet lub collage(to jest to samo, niektore uniwersytety maja gorszy poziom niz collage i vica versa). Po liceum mozna tez isc do collage, by sie nauczyc zawodu (pielegniarka, asystetka dentysty, itp) lub do tzw. zawodowki(vacational school). Np. zeby zostac inzynierem studiujesz 5lat i mozesz pracowac w zawodzie, ale zeby sa jeszcze 2-3 lata tzw Master degree. I to nie ma porownania do magistra (po 5latach to tak jak magister). Jesli chcesz zostac lekarzem, prawnikiem to lata nuki. Na studiach poszerzasz wiedze w tych kierunkach i po 4-5 latach skladasz podanie, by cie szkola prawnicza czy medyczna przyjela. Tu kilka lat.
@palegrim2319 Жыл бұрын
@@dorotamaty888 w takim razie co to jest junior collage?zdaje się,że maja też coś takiego.
@dorotamaty888 Жыл бұрын
@@palegrim2319 Junior collage to nauka 2-3etnia w tzw. community collage(panstwowe/publiczne wyzsze szkoly), po ktorych mozna dostac dyplom associate degree(podobienstwo licencjata w Polsce). Pozniej bardziej ambitni moga kontynuowac nauke w wyzszej szkole lub przeniesc sie na uniwersytet, by dostac bachelor's degree( czyli cos na wzor polskiej nauki po 4 latach uniwersytetu w Polsce). Czesne w wyzszych szkolach publicznych jest duzo mniejsze niz na uniwersytecie wiec duzo studentow zaczyna studia w takich szkolach.
@whiteeagle2585 Жыл бұрын
Jest ogromna roznica miedzy college a university! A polega na tym ze w college nie mozna uzyskac tytulu innego niz licencjat. Na liscie najlepszych uczelni, tzw Ivy League, sa tylko uniwersytety. Po high school mozna pojsc do college, university, trade school, community college etc (nie slyszalam nigdy o Jr College). Community College to dwuletnia, bardzo tania, szkola w ktorej mozna zdobyc wyksztalcenie tzw. Associate, albo przerobic pierwsze dwa lata do wybranego kierunku w uczelni czteroletniej za o wiele mniejsze pieniadze ($3tys za semester vs 15tys na uniwersytecie stanowym) a potem kontynuowac gdzies indziej tym samym zdobywajac koncowy dyplom na bardziej prestizowej uczelni. W NJ community College sa subsydiowane przez Stan ale najlepsze prywatne uczelnie tez wiec wg prawa np Rutgers University nie prawa odmowic przyjecia studenta po dwoch latach community college podczas gdy inni kandydaci musza najpierw przejsc proces rekrutacji (to te slynne listy z odpowiedziami czy ktos dostal sie czy nie do danej szkoly). Tak wiec po high school wyglada to podobnie jak w PL, idziesz na jakies studia, po 4 latach dostajesz dyplom. Potem mozesz kontynuowac jesli chcesz dostac tytul magistra. Ale dobre uczelnie nie przyjmuja do programow od razu po licencjacie, oni chca zebys mial juz ze dwa lata doswiadczenia w temacie, moze jakies osiagniecia.
@piotr2354 Жыл бұрын
Bardzo podoba mi się taki format odcinka
@agamalinowa9 ай бұрын
O nie ! W Little Rock znam dwie mądre amerykanki Rhondę i Mary ! Tam pracowały także kobiety , nie tylko facety
@longinzaczek5857 Жыл бұрын
Wśród ślepców jednooki królem - tak można podsumować "social intelligence" w USA.
@slowdiesel1044 Жыл бұрын
@@KZbinCommentatorzxcvbnm film o Polsce.
@seboho6938 Жыл бұрын
@@slowdiesel1044 Twoja rodzina to nie jest żadna "Polska" szczochu.
@Sileste17 Жыл бұрын
Super odcinek, myślę że znajomość kultury jest bardzo potrzebna do znajomości języka, więc takie odcinki są jak najbardziej potrzebne :)
@krzysztofd9164 Жыл бұрын
Nie cierpię takiego podejścia " czy Amerykanie, Rosjanie, Polacy.....są idiotami? ". To jest tak głupie, że ten kto tak stawia sprawę sam wyrasta na idiotę. Różni ludzie żyją w różnych miejscach.
@idepowas33293 ай бұрын
🤝
@violettawegrzynowska6517 Жыл бұрын
To prawda Dave ,I’m a history buff myself . Loved history in Poland and loved learning USA history
@frankdrebin5861 Жыл бұрын
Idiocracy - film z 2006 roku pokazuje dokąd zmierzamy
@TWARDOWSKY.Ай бұрын
Ameryka i nie tylko już tam jest, zobacz ostatnie wybory w USA to koncert rockowy a nie więc wyborczy….porażka jakimi metodami chcą przekonać ludzi żeby oddali głos. Gdyby Amerykanie mieli więcej niż te 2 partie by się pogubili.
@wingssj Жыл бұрын
SUPER 👍👍 Ciekawy i interesujący odcinek !! Pozdrawiam !! 👍🌞😎 . BARDZO lubię takie ciekawostki i wiadomości 👍👊
@elzbietatetela6930 Жыл бұрын
Cóż z tego, że Amerykanie posiadają większą swobodę wypowiadania się przed jakimś audytorium, skoro nie mają o czym mówić. Taka umiejętność jest przydatna pod warunkiem, że ma się coś do powiedzenia.
@arturg1881 Жыл бұрын
W tematach które ich interesują i w czym są dobrzy mają.Potrafią ze swobodą mowy przedstawić swoją wiedzę.A to że mają może mniejszą wiedzę ogólną o świecie,to zupełnie inna kwestia.
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
Dobrze mogą manipulować 😅. Ważne, że w swojej wąskiej dziedzinie jest dobry i potrafi to sprzedać dzięki umiejętnością komunikacji.
@cleightorres3841 Жыл бұрын
pomaga w tym zeby niemca powiedziec co maja robic jak sa za bardzo ociagliwi
@elzbietatetela69306 ай бұрын
@@arturg1881 Każdy choć trochę rozgarnięty człowiek potrafi mówić o tym co go interesuje i w czym jest dobry. To żaden wyznacznik inteligencji.
@elzbietatetela69306 ай бұрын
@@sylwuniap4951 Obawiam się, że to działa jedynie w USA. Nie wiem czy potrafiłby coś sprzedać w takiej np. Holandii chodząc od drzwi do drzwi i mając nie wiadomo jaką umiejętność komunikacji. Nikt by mu raczej tych drzwi nie otworzył.
@sebastiandaniel1157 Жыл бұрын
In one of the episodes, I saw a liquor store in Florida that reminds me of the one in Port Charlotte
@mariusznowak3139 Жыл бұрын
Najlepsze jest ,że Polacy zawsze mają najbardziej amerykański Akcent , Którego w życiu Amerykanie nie mieli 🤯🤮 …
@pannikt4615 Жыл бұрын
Polacy leczą w ten sposób swoje kompleksy... Amerykanie ich nie mają...
@michakumenda9138 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie.
@poro666 Жыл бұрын
Ja chcę także filmiki o kulturze i stylu życia w USA.
@grzesiek1x Жыл бұрын
Bylem na randce z nauczycielka w szkole niedaleko Los Angeles, co mi sie strasznie podobalo , ze ona tak ladnie mowila, wyraznie, ale tez tak jakby nieskrepowanie, malo spotykam Polakow , ktorzy po polsku mowia tak jakby wez wahania rzadnego :) Bede mial mile wspomnienia :) z Los Angeles. A wlasnie a co do historii , to ona mnie wlasnie zaprowadzila do pomnika ze zdjeciami zolnierzy poleglych podczas 2 wojny swiatowej i razem ogladalismy ich zdjecia na takim jakby placu, czy parku (to nie bylo w Los Angeles, ale niedaleko, nie powiem gdzie , bo tam bylo zbyt super , zeby to zdradzic hahah ).
@DezyderiaGlacjalis Жыл бұрын
dość już dawno w prawdzie ale miałem taką sytuację w której to Amerykanie ( w postaci 3 geniuszy) przyjechało do Polski do mojego pracodawcy aby wdrożyć nowe oprogramowanie. Otóż okazało się ze zlokalizowali je ale cyrylicą ( po rusku znaczy)
@Gianluca_B Жыл бұрын
Dave, super content!
@mrwr7308 Жыл бұрын
Jak najbardziej, kontent jest OK 👍😊
@DirrrtyKama Жыл бұрын
WŁAŚNIE TAKI CONTENT NAJLEPSZY 😊
@PanLukash Жыл бұрын
Chcę takich treści. A generalnie Dave - jesteś wielki. Cokolwiek nagrasz, nawet dywagacje na temat fastfoodowów jest ciekawe. A co opinii o Ameryce - najbardziej trafna wg mnie jest jedna zasłyszana on jednego z Amerykanów - USA ma wszystko co najlepsze i wszystko co najgorsze na świecie jednocześnie. Przykladowo ten relatywnie niski poziom wyksztalcenia "naukowego", ale jednocześnie najlepsze uczelnie wyższe, światowa czołówka, najwięcej Nagród Nobla. Mnóstwo biedy, ale też najbogatszych ludzi planety itd
@slowdiesel1044 Жыл бұрын
Bolek dostał Nobla.
@TheDeltt Жыл бұрын
Faktycznie, USA to kraj niesamowitych skrajności. Z jednej strony plaga otyłości, niezdrowe żarcie i wożenie wszędzie dupsk samochodami, a z drugiej strony to stamtąd przyszła moda na jogging i fitness (do tego mają sport zawodowy na wysokim poziomie) Z jednej strony wybitna kinematografia, z drugiej strony duża popularność oper mydlanych Z jednej strony mnóstwo konserwatywnych fanatyków, z drugiej strony największy przemysł porno na świecie 🙂 Do tego w jednych stanach klimat jak w Hiszpanii a w innych piździ jak w Skandynawii.
@arrecky Жыл бұрын
Co do speech / prezentacji to masz w 10000% racje. Pracuje z Amerykanami i widać to na spotkaniach jak pewni siebie wychodzą na scenę i rewelacyjnie prowadzą meetingi.
@JolajnaLoja Жыл бұрын
Tak, ja Twój kanał oglądam tylko dla tego rodzaju filmików :P Nauka języka to dla mnei dodatek
@eloman9276 Жыл бұрын
Bardzo fajny i ciekawy odcinek. Pozdrawiam
@Maffcio Жыл бұрын
Spoko, Dave. Fajnie byłoby zobaczyć coś o każdym ze stanów z jakimiś gośćmi?
@wawoj Жыл бұрын
Jest taki stary dowcip o idiotach : jak zwiększyć poziom inteligęcji w Polsce i USA? - wysłać wszystkich strażników miejskich z Polski do USA.
@adamdarski8919 Жыл бұрын
Amerykanie są bardzo utylitarni - wiedzą i robią to co im się przydaje i z czego są pieniądze, albo co ich interesuje.
@Lula20239 Жыл бұрын
Nie zgodze sie ze gorsza edukacja jest w poludniowych Stanach. Wystarczy popatrzec na roznice w Nowym Yorku, Phili Chicago czy LA. Edukacja zalezy od majetnosci. Szkola publiczna v prywatna i dzielnica bogata czy biedna.
@arye2457 Жыл бұрын
Studiowałeś historię, dlatego wiesz, że Uganda jest w Południowej Ameryce. Love you bro.😂
@noreckkos Жыл бұрын
No poleciał za szybko. Ale wybaczam a ty?
@arye2457 Жыл бұрын
@@noreckkos Wybaczam.
@utahdan231 Жыл бұрын
Myśle , ze to zle skonstruowane zdania gramatycznie. Mówił o Afryce , Ameryce Pd i niefortunnie wmieszał Ugandę. Traktuje to jako skrót myślowy , a nie niewiedzę.
@ytgrabber Жыл бұрын
A ty wiesz gdzie jest Gujana i Francuska Gujana?
@jokdok8946 Жыл бұрын
@@ytgrabber Tak, i Holenderska też ;)
@Dan-x3q11 ай бұрын
Bardzo fajny film i ciekawy temat. Osobiscie uwazam ze my Polacy przykładamy zbyt wielką wagę do nas i znaczenia Polski w świecie. W gruncie rzeczy jestesmy relatywnie niewielkim krajem z niewielka liczba ludnosci ktory ma wielkie aspiracje i oczekiwania. Oczywiscie inna sprawa jest czy zaslugujemy na to aby odgrywac wieksza role i tu jestem pewny ze tak jak najbardziej z racji naszego polozenia geograficznego, trudnej historii i przez to ciezkich doswiadczen z nia zwiazanych powinnismy odgrywac wieksza role w swiecie tylko musimy jako spoleczenstwo do tej roli dorosnąć. Mowienie o innych nacjach ze sa idiotami ogolnie jest dosc slabe i wedlug mnie jest przejawem naszego poczucia braku wartosci ktore kompensujemy sobie takimi wlasnie niesmacznymi stereotypowymi porownaniami. Byloby dobrze gdybysmy pokonali nasze wewnetrzne demony, wzajemne spory i wzieli sie do roboty i edukacji bez ponizania innych nacji dla checi poprawy naszego samopoczucia. A po prawdze to spytajcie na ulicy mlodych ludzi o pewne zdawaloby sie proste sprawy czy to z biologi, matmy, geografii i historii to sie mozecie zdziwic jaki jest niski poziom wiedzy. Zaryzykowalbym twierdzenie ze zidiocenie spoleczenstwa w skali swiata wciaz postępuje bez wzgledu na narodowosc. Dlatego ludzie czytajcie ksiazki, madre artykuly, ogladajcie madre filmy itp. aby nie poddac sie temu trendowi. Pizdrawiam
@leszek9037 Жыл бұрын
Nagrasz może odcinek, czemu amerykanie zapisują datę w zły sposób? Totalnie nielogicznym wydaje mi sie najpierw podawanie miesiąca, potem dnia, a potem roku
@TheDeltt Жыл бұрын
Znam ziomka (Polaka) któremu amerykański zapis 9/11 tak się wrył w banię, że myśli że zamach na WTC był 9 listopada 😅
@leszek9037 Жыл бұрын
@@TheDeltt też tak myślałem przez bardzo długi czas. Jakby, gdzie logika w takim zapisie daty? Czy godzinę też podają najpierw minuty, potem sekundy, a potem godziny? No nie Ameryka to stan umysłu