Czy da się przewidzieć kształt Wszechświata? Dyskusja z udziałem Michała Hellera i Zdzisława Pogody

  Рет қаралды 28,225

Copernicus

Copernicus

9 жыл бұрын

"Czy da się przewidzieć kształt Wszechświata?" to kolejne z serii spotkań "Rozmowy przy kawie", odbywających się w księgarnio-kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.
W dyskusji udział wzięli: prof. Michał Heller - filozof i kosmolog oraz dr Zdzisław Pogoda - matematyk. Przedmiotem dyskusji była hipoteza (a właściwie - od kilku lat - twierdzenie) Poincarégo, jej odkrycie oraz mity i prawda historyczna, jaka z nią jest związana.

Пікірлер: 29
@juliuszbennich6152
@juliuszbennich6152 8 жыл бұрын
Obaj panowie bardzo ciekawie i przystepnie opowiadaja o tych trudnych, ale interesujacych zagadnieniach. Dziekujem i prosimy o kolejne odcinki.
@juniorfisher7228
@juniorfisher7228 2 жыл бұрын
I know I'm kind of randomly asking but does anybody know of a good site to stream new series online ?
@solid1234567
@solid1234567 6 жыл бұрын
Wydaje mi sie, ze pewne stwierdzenia sa nie scisle; np. "jak po sferze 2 wymiarowej pojde w pewnym kierunku to po pewnym czasie wroce do punktu wyjscia" - to prawda tylko jak nie bede zmieniac kierunku, tzn. bede szedl po okregu opisanego na tej sferze i przecinajacego sie z tym punktem, bo jakbym zmienial kierunek, to moglbym np. chodzic w kolko. Mam tez problem z rakieta wystrzelona z punktu na sferze 3 wymiarowej - dlaczego ma wrocic do punktu wyjscia? Na koniec, jak mnie uczono topologii na III roku matematyki UW, to intuicja o czym to jest, byla troche inna... (np. topologie T1, T2, etc.) Ale, w sumie slucham z wielka ciekawoscia wszystkich odczytow i pogadanek z udzialem Prof. Ks. Hellera.
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
2. Czy można cofnąć czas? Czy kurczenie się sfery wszechświata wróci nas do jej historii? Moim zdaniem - nie. Podobnie jak w wymiarze przestrzennym przejazd z A do B, a potem z B do A nie cofa licznika pojazdu, a wręcz go podwaja. :)
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
4. Grawitacja. Pytanie do Szanownych Prelegentów: Czy trójwymiarowa sfera wszechświata może rotować? Jak sobie tę rotację wyobrazić? Czy można oczekiwać jakiejś globalnej siły odśrodkowej (lub dośrodkowej)?
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
1. We wszechświecie sferycznym wymiar czasowy jest (każdym) promieniem sfery. Tak rozumiany wymiar czasowy jest prostopadły do sfery (!), a więc prostopadły do każdego jej wymiaru przestrzennego. Rozszerzanie się sfery powoduje jej "przesuwanie" się po wymiarze przestrzennym. A więc to nie czas płynie, to nasza przestrzeń "płynie" w czasie.
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
5. A może jakaś prelekcja z wątkami 1-4? Z zapałem wysłuchałbym. Pozdrawiam. :)
@wj5000z
@wj5000z 7 жыл бұрын
I ostatnia uwaga: fizycy nie są dla matematyków konkurencją, może są przyjaciółmi, ale na pewno są klientami:-) W końcu przecież fizycy posługują się językiem, który dostarczyli im matematycy, czyli matematyką.
@wj5000z
@wj5000z 7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, który nasuwa mi dwie uwagi: Uwaga pierwsza: Profesor Pogody sugeruje, że wszechświat może mieć kształt sfery trójwymiarowej. Podróżując dostatecznie daleko dotrzemy do punktu, z którego rozpoczęliśmy podróż, czyli używając dostatecznie silnych teleskopów powinniśmy zobaczyć "swoje plecy" (przepraszam za uproszczenie). Sugeruje to, że dowodów na istnienie większej ilości wymiarów powinno się szukać w skali makroskopowej. Z drugiej strony zwolennicy teorii strun sądzą, że dodatkowe wymiary są bardzo małe i objawiają się w skali mikroskopowej i to tak małej, że nigdy nie będziemy w stanie tego zaobserwować. Te dwa podejścia wydają mi się zupełnie sprzeczne. Jeśli jednak się mylę (pewnie z braku wiedzy :( ) to czy ktoś z Was może mnie nakierować na prawidłową ścieżkę do zrozumienia tego paradoksu?
@wj5000z
@wj5000z 7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, który nasuwa mi dwie uwagi: Uwaga druga (dotyczy rzutowania obiektów 4D na przestrzeń 3D): Na zasadzie analogii do świata płaszczaków: jeśli matematycznie uzdolniony płaszczak w zaobserwuje w swoim dwuwymiarowym świecie pojawiające się z nikąd koło, i ma on podejrzenie że istnieją wyższe wymiary, to powinien on dojść do wniosku, że do jego świata 2D przeniknął rzut obiektu 3D. Jednak nie ma on możliwości wnioskowania o całym kształcie obiektu 3D, ponieważ widzi tylko jego rzut 2D. W naszym świecie 3D sześcian może w szczególnym przypadku być rzutem czterowymiarowego hipersześcianu, a ogólnie jakiejkolwiek figury 4D, która rzutowana na przestrzeń 3D stworzy sześcian 3D. Wynika z tego, że przestrzenie o wyższej ilości wymiarów są dla nas niepoznawalne. Skoro zakłada się istnienie czwartego wymiaru przestrzennego, to nie powinno być problemu z założeniem, że wymiarów istnieje 5 lub 6, lub 66... lub nieskończenie wiele.
@iLeeeon
@iLeeeon 4 жыл бұрын
Na podstawie dostępnej wiedzy i własnych przemyśleń , dochodzę do wniosku iż wszechświat jest w kształcie fali w ruchu .
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
3. Pan prof. Pogoda wspomniał tylko jednym słowem o roli obserwatora. Warto dodać, że mówiąc o topologii wszechświata stawiamy się w roli "SUPER OBSERWATORA". Chcemy niejako obejrzeć wszechświat z zewnątrz i to bez użycia kiepskiego nośnika jakim jest światło - oglądnąć wszechświat "natychmiastowo (bez opóźnień). Tak pewnie "widzi" wszechświat nasz Dobry Pan Bóg :) - euklidesowo. Jeśli jesteśmy "OBSERWATOREM WEWNĘTRZNYM", a do tego posługujemy się w obserwacji powolnym :) światłem, to po pierwsze nie widzimy rzeczywistej sfery wszechświata, a jedynie jej einsteinowski obraz (przestrzeń w coraz to starszych punktach wymiaru czasu - nazwaną czasoprzestrzenią). Sfera widzialna wpisana jest w sferę rzeczywistą i przechodzi przez punkt obserwatora oraz BB (środek sfery rzeczywistej). Połowa obwodu sfery widzialnej przez obserwatora wewnętrznego = 14,8 mld l.ś. Ale to już tylko moje dywagacje... :)
@heeenryk
@heeenryk 6 жыл бұрын
thx
@1BEATTA
@1BEATTA 4 жыл бұрын
Mieszkamy we wnętrzu ziemi a co jest poza ziemią to właśnie tym się powinna zajmować nauka
@LeszekImielski
@LeszekImielski 9 жыл бұрын
Słaby dźwięk osób zadających pytania!
@pawestreker443
@pawestreker443 4 жыл бұрын
Deska topolowa się wygina 😀👌
@richianis
@richianis 6 жыл бұрын
juz ktos wczesniej wspomnil ja potwierdam obywatelu heler czlowiek pana pokroju nieuchodzi ltakzwany luz widzow i sluchaczy nalezy szanowac zjedz pan to ciasteczko po wykladzie bo to ciamkanio przeuwanie jest wiecej niz irytujace do samej dyskusji nie mozna miec zastrzezen
@mopemczesany748
@mopemczesany748 4 жыл бұрын
Ja pierdolę, kwantowa jest przy tym prosta jak ruchanie 🤔
@benedyktczydziesty4399
@benedyktczydziesty4399 3 жыл бұрын
Zdzisiek wziął temat na klatę...
@SuperSnorlaks
@SuperSnorlaks 8 жыл бұрын
Wszystki fajnie ale czemu pan Heller cały czas cos żuje?
@SuperSnorlaks
@SuperSnorlaks 7 жыл бұрын
Chillyshot Orbitus I abyś Ty mógł zabłyszczeŚĆ ;)
@iwonaurbanska3259
@iwonaurbanska3259 5 жыл бұрын
@@chillyshotorbitus5152 nie pisze się ani nie mówi "wziąść " tylko" wziąć "
@iwonaurbanska3259
@iwonaurbanska3259 5 жыл бұрын
Ping pong
@kajetanchrumps8076
@kajetanchrumps8076 5 жыл бұрын
Wszechświat jest płaski !
@natural76
@natural76 8 жыл бұрын
Nie przyznaje się Nobla w matematyce bo Nobel uznał, że matematyka jest nieprzydatna w normalnym życiu ha ha.
@natural76
@natural76 7 жыл бұрын
Chillyshot Orbitus Prowokacja - blokuje.
@lajkonixpl1397
@lajkonixpl1397 5 жыл бұрын
Wieść głosi, że pewien matematyk uwiódł żonę Nobla. Stąd jego zemsta na matematyce. :)
@marekrudnicki9756
@marekrudnicki9756 4 жыл бұрын
Ortografia się przydaje. Cha, cha, cha!
@riddick9547
@riddick9547 3 жыл бұрын
No cóż, taką mamy konstrukcję mózgu, który lubi oszukiwać i płatać figle ubogimi i ograniczonymi zmysłami, ale za to z nieograniczoną wyobraźnią.
Filozofia przypadku, Michał Heller
52:12
Copernicus
Рет қаралды 79 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 72 МЛН
1🥺🎉 #thankyou
00:29
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 81 МЛН
Einsteina droga do ogólnej teorii względności, Michał Heller
45:04
prof. Jerzy Stelmach o sztuce manipulacji | Wywiad
24:50
Copernicus
Рет қаралды 11 М.
Krzysztof A. Meissner, Granice wiedzy we Wszechświecie
42:43
Copernicus
Рет қаралды 166 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 72 МЛН