O proszę kogo znalazłem na YT! Zawsze miło pooglądać twoje stare produkcje wiec i tu będę zaglądał :)
@SirHenryPL8 жыл бұрын
Ty to wszystko płynnie tak z głowy, prowadząc auto i bez ściągawki? SZACUN.
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Jak się wie o czym się mówi ;-) to ściągawki nie są potrzebne :-)
@sakrebleyx80078 жыл бұрын
WV Bora 1.6 16V dopuszczalne paliwo zarówno 95 jak i 98. Na 98 silnik chodzi słyszalnie lepiej (delikatnie mniej ''trajkocze'') i ma troszeczkę większe ''kopyto''. Spotkałem się z opiniami że 98 jest do tego modelu wręcz zalecane. A w ogóle zdziwiło mnie paliwo wysokooktanowe ze Statoil, powiem tylko jedno słowo, rewelacja. Czasem więc 98 się przydaje.
@Marcin_z_bloku_obok4 жыл бұрын
Kurła, wszędzie filmy o paliwie 98 i kolejna osoba, która nigdy takiego paliwa nie lała więc równie dobrze mogę sobie poczytać jakieś forum i posłuchać kolejnych teoretyków.
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Oddball testowałem w kilku autach paliwo o wyższej liczbie oktanowej. Nawet próbowałem z Shell V-Power 100 i żadnych efektów nie było.
@Marcin_z_bloku_obok4 жыл бұрын
@@damiansmigielski Po ilu tankowaniach takie wnioski? Spalanie też na tym samym poziomie?
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Oddball po trzecim tankowaniu. Akurat V-Power testowałem w Hondzie Legend KA-9. Zero efektów. W motocyklu, zero efektów.
@130rapid6 жыл бұрын
Z porównaniami benzyn 95 vs 98 jest zawsze jeden feler. NIKT nie zwraca uwagi na to, że paliwa Premium mają dodatki uszlachetniające, których w standardowych paliwach brak.
@damiansmigielski6 жыл бұрын
130rapid jakie to dodatki?
@130rapid6 жыл бұрын
OK, zapędziłem się. :D Zwykłe paliwa też mają dodatki - inhibitory korozji, detergenty do redukowania ilości nagaru, "antyoksydanty" do ochrony elastycznych przewodów i uszczelek. Tyle że nie wiemy w jakiej ilości i w jakich pakietach są dodawane. Ale gdyby był to tylko czysty marketing, to mój śp. mechanik (był "Świętym Markiem od spraw beznadziejnych w ASO" ;-), po 20 latach obecności paliw Premium na rynku, zauważył pewną prawidłowość: NIGDY nie miał klienta z usterką układu paliwowego, który lał Premium.
@130rapid6 жыл бұрын
A ja nigdy nie wymieniałem sprzęgła. :) A zdarzały się samochody, które przychodziły używane, dokręcałem im 200 tys. km i szły dalej w ludzi. Nawet 126p z przebiegiem 140 tys. km. miał jeszcze fabryczny zestaw. Usterki układu zasilania w 90% pochodzą od zaniedbań serwisowych i lania paliwa z niepewnego źródła. Czasem przetrze się filtr wstępny w zbiorniku i pompa zassie to, co na dnie. Na 100% jedną rzecz co jakiś czas trzeba robić -> chemicznie usunąć wodę ze zbiornika.
@130rapid6 жыл бұрын
Niżej padł argument, o którym zapomniałem - zawartość związków siarki w benzynie. Ona nie jest bezpośrednio powiązana z tym czy benzyna jest standard, czy premium. Bardziej czy kupujemy ją w przyzwoitej stacji, czy u Rysia za krzywą bramą. U mnie niezawodnym analizatorem (składu spalin, stanu silnika i katalizatora) jest... nos. :DDDD Przy benzynie premium spaliny nigdy nie śmierdzą siarkowodorem. Przy Pb95 zdarza się, nawet w renomowanej sieciówce. Zapach, to pikuś, ale świadomość, że razem z mocniej zasiarczoną benzyną finalnie dodaję do oleju silnikowego jeszcze więcej np. kwasu siarkawego (nie mylić z siarkowym), kłuje jak kamień w bucie. :)
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Kwas siarkawy i siarkowy tworzą się dopiero w oleju, w którym wiążą się z wodą. Ja nie tankuję za krzywymi bramami ;-) więc raczej nie mam się czego obawiać.
@Tomasz2927 ай бұрын
Lejąc 98 nie muszę wchodzić na wyższe obroty by zmienić bieg na wyższy. Przy 40 km/h jadę spokojnie na 5 biegu a auto jest dynamiczne i się nie dusi, niższe obroty, mniejsze spalanie. Mam silnik 1,2 cm3 86 koni w oryginale, dodałem chip i jest pod 100 koników. Pozdrawiam
@dyg3sta7 жыл бұрын
dziękuję Ci bardzo dobry człowieku. zawsze się zastanawiałem o co chodzi ludziom, którzy mówią że wyżej oktanowe paliwo daje wyższą moc, wiedząc za co odpowiadają oktany. Teraz rozumiem, odpowiedni silnik, to coś da, u mnie na baku jest E85 czyli nie ma żadnego sensu, zapłon i tak nastąpi w pełni przy 95 ponieważ jest poniżej tej wartości i zapłon stukowy nie powinien się w ogóle pojawić. Dziękuję :)
@Milosnicy4Kolek8 жыл бұрын
chodziło mi w skrócie by nie lać do golfa 3 98 bo to ściema w starych autach komputer nie ustawia wyprzedzenia zapłonu :)
@PółelFzBrygadyVrihedd7 жыл бұрын
Akurat w golfie 3 sterownik robi korekty kąta zapłonu o ile dobrze pamiętam ze swojego gruza. I ogólnie kąt można było ustawiać ręcznie kręcąc aparatem zapłonowym, a jakże. ;)
@wlodziej7 жыл бұрын
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam No dobra, jeśli komputer nie ustawia wyprzedzenia zaplonu a w starszych modelach mechaniczne rozwiązania jak autor twierdzi działają z pewnym opóźnieniem to bezpieczniej będzie łac właśnie paliwo o wyższej liczbie oktanowej - większy bufor przy opóźnieniu manulanej regulacji kata przez systemy mechaniczne oraz bufor na nieprawidłowe ustawienie aparatu zapłonowego. Źle myślę?
@issorpe37947 жыл бұрын
W instrukcji mojego sprzętu pisze, żeby lać benzynę o liczbie oktanowej przynajmniej 85, więc 95 w zupełności wystarczy.
@adamciesielski9768 Жыл бұрын
volvo s80 2006 rok, silnik 2.5t. stopień sprężania 9,5:1. producent zaleca 98.
@damiansmigielski Жыл бұрын
Jeśli zaleca to nie ma co dyskutować.
@jaty44388 жыл бұрын
ja mam Seata altea 1.9 tdi 105 .aktualnie zhamowane na 160 km 365 nm od czasu jak zacząłem tankowania v-power diesel (średnio 50 gr droższe od zwykłego ON) na shell czuje dużą różnicę. auto jest znacznie "żywsze" .czasem zatankuje na innej stacji zwykle i czuć ze to nie to .
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Wiara czyni cuda.
@Atetus948 жыл бұрын
Niekoniecznie, oktanowość to nie jedyny parametr paliwa - jest jeszcze kaloryczność, której się zwykle nie podaje. Może być tak, że seria V-power ma więcej kalorii dzięki domieszkom. Ale jak jest to by trzeba było zbadać w laboratorium - czy to nie placebo.
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Nie ma czegoś takiego jak oktanowość. ;-) A kaloryczność podaje się dla LPG. Próbowałem V-power... nie zauważyłem różnic.
@jaty44388 жыл бұрын
+Damian Smigielski wiesz znam takich co by im koło odlecialo i tez by mówili że nie zauważyli ha ha a specjalnie kilka razy wyjeździe paliwo do zero i tankowalem raz zwykle kolejnym v-power i tak kilka razy i nikt mi nie powie ze różnicy nie ma .może to też zależeć od silnika może nie wszystkie reagują na dane paliwo tak samo innego wytłumaczenia nie widzę.
@Bigos127 жыл бұрын
Moje doswiadczenie potwierdza to co pisze "Ja Ty". Używałem benzyne Power 100 od Shella w Astrze G oraz Power Diesel Shell w Golfie5 1.9 TDI oraz 2.0 CR TDI. W trzech autach silnik pracuje ciszej, jest lepszy zryw, lepiej ciagnie z niskich obrotów. Paliwo jest co prawda droższe, ale auto mniej pali co wyrównuje koszt. Efekt pojawia sie już po kilku kilometrach. Warto spróbować, każdemu polecam.
@marcinkasza4784 жыл бұрын
Fiat 126 "Maluch" tak właśnie miał. Dobierało się sprężynki. To były ciekawe zabawy. Z pozdrowieniami:
@Shagrath7866 жыл бұрын
A ja zauważyłem jedyną (jak na razie) dobrą rzecz związaną z laniem 98: mniejsze spalanie (w małym oczywiście stopniu)... Pozdrawiam...
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Đ Gritz jakie auto z jakim silnikiem?
@albenalbus11988 жыл бұрын
Witam. W Twoich filmikach w bardzo wielu dziedzinach zgadzam się w Twoich wypowiedziach (świetnie zrównoważony sposób wypowiadania i na temat) z tego materiału absolutnie się nie zgadzam się z Twoim twierdzeniem iż nie ma ponoć sensu używać czy lać lepszego paliwa np 98Pb niż Pb95 (o ile producent jasno określa czy można czy nie oraz tylko takiego a nie innej liczby oktanowej benzyny) bo 98Pb ma znacznie mniej przede wszystkim związków siarczanowych, a te w kolei w silniku powstają nieporównywalnie mniej m in. nagarów siarczanowych w tłokach co w kolei powodują nie bez znaczenia mniejszy opór tarcia ich pracy mechanicznej i jest efekt domina mniejszego spalania benzyny o ok. 2-7%, o ok 4-5% więcej KM, o 5-7% większego mN (to nie są jakieś znaczące osiągi o których mówisz co jest tylko połowiczną prawdą), dalej, zwiększa się kondycja silnika, świec zapłonowych, jest lepsze ustawienie faz rozrządu do dłuższych jazd autostradowych (niezaprzeczalnie stwierdzam iż zużycie paliwa podczas włączonego tempomatu jest mniejsze o 9-10% na 100km, a to procentuje de facto kupuję (do 2 aut) 98Pb, SPOKÓJ na serwis na niektóre podzespoły budowy pojazdu (choćby praca alyernatora czy pompy paliwa i to WSZYSTKO POD WARUNKIEM iż lejesz od NOWOŚCI na zawsze z zachowaniem pierwszych 7000km spolojnej jazdy celem zrobienia tzw giftu (trzeba mieć świadomość somozaparcia by potem mieć korzyści). Dokładne doświadczenia dokonywałem od ponad 16 lat. Masz w jednym rację gdy faktycznie leje się na okrągło 95Pb to nie ma sensu na 95Pb no chyba bardzo dokładnie wyremontujesz np układ paliwowy i wiele innych rzeczy ale to temat rzeka, i to wcale nie na wyczynową jazdę. Oczywiście iż wiele osób ubzdurało sobie iż 98Pb daje osiągi itp, ale trzeba się na tym znać zagadnienia tematu od kuchni mechanika i podejścia z głową nawet na zwykłą jazdę na co dzień nie wspominając iż niebawem w benzynówkach będzie obowiązywało filtr DPF od września 2017r i od stycznia 2018r bo jak wspomniałem niektóre związki siarczanów po prostu nie tyle nie tak szybko zapcha się sadzą, to jeszcze lepiej się spali zwłaszcza w silnikach z wtryskiem pośrednim (w bezpośrednim następują nieco wolniejsze reakcje chemiczne choć wyższe osiągi w proporcji) np świetny nie do zdarcia fiatowski Multiair II z rodziny Fire np 500x czy bezpośredni w ponad 500konna Gulia z Alfy Romeo. Życzę udanych filmików z Twoim charakterem z merytorycznego punktu widzenia. Pozdrawiam.
@MiniacPL7 жыл бұрын
śmieszne głupoty piszesz :)
@zukreatorful8 жыл бұрын
Wszystko fajnie opowiedziane, ale niestety trochę minąłeś się z prawdą. W miejscu, w którym stwierdziłeś, że "w samochodach do codziennej eksploatacji nic nam to nie da" pokazałeś, że nie posiadasz wiedzy o sterowaniu kątem wyprzedzenia zapłonu w nowoczesnych (a nawet i nie) silnikach benzynowych. O stopniu sprężania silnika i jego wpływie na odporność na spalanie stukowe było powiedziane dobrze. W jednostkach z wysokim stopniem sprężania, producent zazwyczaj wymaga jazdę na paliwie 98 oktanowym i tylko na tym paliwie jesteśmy w stanie osiągnąć podawane przez producenta wartości mocy i momentu. W przypadku takim, gdy optymalny moment zapłonu, który zapewni maksymalny moment obrotowy silnika dla danych obrotów jest (a może być !) ograniczony właśnie występowaniem spalania stukowego, innymi słowy mówiąc: moglibyśmy jeszcze wyprzedzić moment zapłonu osiągając lepsze wykorzystanie energii z palącej się mieszanki, ale występowało by przy tym spalanie stukowe - czego nie możemy zaakceptować, więc zapłon należy cofnąć do bezpiecznego momentu (gdzie stukowego nie ma, ale "tracimy" wtedy energię z rozprężających się gazów z palącej się mieszanki). Skoro paliwo o większej liczbie oktanowej odsuwa moment wystąpienia spalania stukowego, to w przypadku jak wyżej opisałem zalanie takiego paliwa pozwoli osiągnąć wzrost momentu obrotowego silnika, bo będzie można bardziej wyprzedzić zapłon i lepiej wykorzystamy ładunek energii z zapalonej mieszanki. Jedno należy w tym przypadku rozpatrzyć: czy nasz silnik ma wysoki stopień sprężania i wzrost momentu wyprzedzenia zapłonu ogranicza głównie występowanie spalania detonacyjnego ? (przy tym należy pamiętać, że nie zawsze wzrost kąta wyprzedzenia zapłonu powoduje wzrost uzyskiwanego momentu obrotowego silnia, tj nie można wyprzedzać zapłonu w nieskończoność) Nowoczesne, a nawet te mniej nowoczesne silniki, wyposażone są w komputery sterujące kątem wyprzedzenia zapłonu z zapisaną tzw. mapą zapłonu, która posiada zapisane wartości kata wyprzedzenia zapłonu dla konkretnych obrotów, obciążenia silnika, temperatury silnika czy temperatury zasysanego powietrza. Owe komputery sterujące mogą posiadać zdolności adaptacji - algorytmy optymalizujące zdany kąt wyprzedzenia zapłonu, a owa adaptacja następuje w wyniku analizy wartości z czujnika spalania stukowego. Jeżeli zalejemy kiepskie paliwo o niskiej wartości oktanowej, to komputer sterujący zapłonem będzie w stanie wykryć, że wartość kąta wyprzedzenia zapłonu domyślnie zapisana w sterowniku jest zbyt duża, bo czujnik wykrył spalanie stukowe i należy moment zapłonu opóźnić, żeby nie uszkodzić silnika. Jeżeli nasze auto ma sterownik z takim mechanizmem adaptacji ( z czujnikiem spalania stukowego/detonacyjnego), a producent zaleca lanie benzyny wysokooktanowej (98 i wzwyż) to zalanie mniej oktanowej benzyny niż producent zaleca spowoduje wystąpienie spalania stukowego, wykrycie go przez sterownik, opóźnienie momentu wyprzedzenia zapłonu i w efekcie spadek momentu obrotowego silnika. Istnieją też algorytmy sterowania momentem zapłonu polegające na zwiększaniem wartości momentu wyprzedzenia zapłonu do momentu aż osiągniemy spalanie stukowe - wtedy wartość tego wyprzedzenia jest cofana o jakąś stałą bezpieczną wartość, po to, aby wyprzedzenie było jak największe, ale bez spalania stukowego. W takim przypadku lanie 98 zamiast 95 poprawi nam parametry silnika (moc, spalanie, elastyczność). Wracając do pierwszej części komentarza - jak mamy poloneza na gaźniku z zapłonem na przerywaczu - lanie 98 zamiast 95 to fakt, jest to strata pieniędzy. Natomiast jak mamy nowoczesne auto z czujnikiem spalania stukowego i producent zaleca lanie 98, bo auto jest do tego przystosowane - możemy odczuć wzrost osiągów i elastyczności auta, a także spadek spalania. Pozdrawiam !
@egonzet8 жыл бұрын
Eksperymentowałem z 98 w Peugeocie 206 z silnikiem TU3A. Tankuję zwykle na jednej stacji. Zauważyłem różnicę w spalaniu na korzyść 98. Różnice niewielkie rzędu 0.3 w trasie do 0.5 w terenie górzystym. Właśnie jazda pod dużym obciążeniem, czyli wysoki bieg, średnie obroty i wzniesienie na 98 wydawała mi się płynniejsza a silnik mniej "marudny".
@Nietyp7 жыл бұрын
" Natomiast jak mamy nowoczesne auto z czujnikiem spalania stukowego i producent zaleca lanie 98, bo auto jest do tego przystosowane - możemy odczuć wzrost osiągów i elastyczności auta, a także spadek spalania." To, co w końcu chciałeś powiedzieć??? Napisałeś wiele słów... tylko po to, aby na końcu stwierdzić oczywistą oczywistość!!!
@zukreatorful7 жыл бұрын
heh. film pod tytułem: CZY WARTO LAĆ PALIWO O WYŻSZEJ LICZBIE OKTANOWEJ? przytoczony fragment mojej odpowiedzi: "Natomiast jak mamy nowoczesne auto z czujnikiem spalania stukowego i producent zaleca lanie 98, bo auto jest do tego przystosowane - możemy odczuć wzrost osiągów i elastyczności auta, a także spadek spalania". WZGLĘDEM LANIA 95, to jest w domyśle mistrzu. SŁOWA KLUCZE: CZY WARTO (film - tytuł) ---> JAK AUTO JEST DO TEGO PRZYSTOSOWANE-MOZEMY ODCZUC WZROST OSIĄGÓW...
@zukreatorful7 жыл бұрын
po co czytacie, jak nie umiecie. jak nie rozumiecie tekstu to jest to wasz problem ;)
@zukreatorful7 жыл бұрын
ja wysiadam.
@vorster16 жыл бұрын
Ja od czasu do czasu leje 100 nitro + do audi a3 1.6 i widze różnicę w przyśpieszeniu ;-) Chociaż zacząłem je tankować tylko po to by oczyścić silnik.
@damiansmigielski6 жыл бұрын
NIe chce mi się pisać więc tylko wkleję link kzbin.info/www/bejne/pZiWZGyCidOnbJo
@grzegorzfortuna29823 жыл бұрын
Minęło 5 lat od emisji, ale nie poruszyłeś tematu liczby oktanowej, a LSPI i jazdy nowych silników na niskich obrotach. Czy używanie benzyny o większej odporności na spalanie stukowe nie poprawi sytuacji z LSPI i jeździe na niskich obrotach ??
@damiansmigielski3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o LSPI to ważniejsze od stosowania paliwa o wyższej liczbie oktanowej jest stosowanie oleju zalecanego przez producenta auta.
@grzegorzfortuna29823 жыл бұрын
@@damiansmigielski ok, tylko że olej to jedno, a kwestia dodatkowego zabezpieczenia w postaci paliwa to drugie. Olej póki świerzy to może i działa, a co w sytuacji gdy jest prawie przed wymianą i do tego temp ujemna, a auto i tak jedzie na 1400 obr. Dociśniesz gaz i puk puk LSPI gotowe.
@TWARDOWSKY.5 жыл бұрын
a co z paliwem E10? Szkodzi? Toyota w silniku 1.33 mówi, że można stosować, ktoś powiedział, że jednak nie zaleca.
@pracakosaipilarka43014 жыл бұрын
Nowoczesne silniki potrafią wykorzystać wyższą liczbę oktanową i wygenerować odrobinę więcej mocy i zmniejszyć spalanie. Jednak wzrost mocy będzie niedostrzegalny bez aparatury pomiarowej, spalanie spadnie zbyt mało żeby koszt droższego paliwa się zwrócił. Nie ma sensu lać lepszego paliwa z tych powodów. Ale został całkowicie pominięty fakt że wyższa liczba oktanowa to paliwa premium które poza oktanami różnią się też składem. Utrzymują silnik w lepszej kondycji co w czasach skomplikowanych i mocno wysilonych silników nie jest bez znaczenia. Małe jednostki turbo które zdominowały niższe segmenty jak A, B a często i C mają tą przypadłość że występuje spalanie stukowe przy małych obrotach i dużym obciążeniu. Wyższa liczba oktanowa może w ich przypadku oznaczać "być albo nie być". A jeżeli producent podaje żeby lać 95 lub więcej to oznacza jedynie że 95 oktanów jest liczbą minimalną poniżej której silnik może mieć problemy, nie oznacza to że nie będzie pracował lepiej na wyższych oktanach. Czy lać lepsze paliwa? W starych albo prostych silnikach nic to nie zmieni ale w nowoczesnej, wysilonej jednostce warto się zastanowić, zwłaszcza jeśli chcemy długo i bezproblemowo ją eksploatować.
@michaconiekicha59586 жыл бұрын
Co do silników zasilanych benzynu to należy trzymać się tego co zaleca producent i tyle w temacie. Co do ropu sytuacja jest już inna i ta droższa ropa zazwyczaj faktycznie jest lepsza bo poprostu jest czystsza i z większą ilością dodatków. Mamy w domu dwa auta na ropu jeden to 2.0 hdi z 2011 roku i tam tej różnicy nie jest tak duża ale o dziwo w starym 2.0 tddi różnica jest duża , mniejsze wibracje i ładniejszy przyjemniejszy dźwięk. Poza tym na droższej ropie można zrobić parę kilometrów wincyj.
@ram15004x4td6 жыл бұрын
dokladnie tak jak Pan mowi pozdrawiam
@sztuczka193 жыл бұрын
Witam Panie Damianie. Jakie paliwo Pan tankował do swojej Skody tfsi/tsi 95 czy 98??? Posiadam TSI i już nie wiem czy lać 95 czy 98
@damiansmigielski3 жыл бұрын
95. Lanie 98 nic nie da
@Macias096 Жыл бұрын
A co z paliwem shell v power racing 100? Chyba żadne auto cywilne nie ma polecanego paliwa z taką liczbą oktanową, a z drugiej strony shell w ogóle nie oferuje benzyny 98. Można je lać bez strachu, jeżeli rekomendowane paliwo to 98?
@andyparaf31162 ай бұрын
Obszerna wypowiedź tylko nie do końca jasna i wyczerpująca dla zwykłego użytkownika (laika) i nie daje odpowiedzi co lać - ponieważ w instrukcji z reguły nie jest napisane jak Pan mówi "producent zaleca 95, czy 98" tylko o liczbie oktanowej nie mniejszej niż 95. Więc co lać ??? 95, 98, 100.?
@dante108207 жыл бұрын
obejrzyj test paliw 98 i 100 z roznych koncernów na subaraku. zbiorniki płukane po każdym paliwie i impreza leciala na hamownie. wyniki byly od bodajże 5km do 22km wiecej niz podaje producent subaraka.
@damiansmigielski7 жыл бұрын
Oglądałem różne testy paliw. Najlepiej zrobiony był ten w programie Fifth Gear. Co z niego wynikło? 2-3KM czyli błąd pomiaru. Szkoda prądu. A badali te paliwa na Golfie R (chyba). W przeciętnym aucie różnice niezauważalne. Szkoda kasy.
@damiansmigielski7 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jYXEc6Gdq9iDqMU
@ADAMSAJ73Ай бұрын
Mazda 2.0 l. Wysoki stopień sprężania. 98 ma sens. 😊
@MrApril778 жыл бұрын
Dobra a czy ma sens lanie paliw premium gdy na wlewie i instrukcji napis ron 95 + (95 lub więcej)?
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Moim zdaniem nie. Ostatnio widziałem pomiar na hamowni auta zasilanego pięcioma różnymi benzynami. Różnica między najlepszym a najgorszym wyniosła 5KM, ale to był silnik o mocy 300KM. W przypadku normalnego silnika można się spodziewać różnicy 1,5KM. Bez sensu.
@andrzejaczkowski37876 жыл бұрын
Będzie jeszcze coś o jednoślad-ach ?
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Andrzej Łączkowski już niedługo
@jarosawfijakowski16753 жыл бұрын
A jak się ma sprawa do diesla czy to są porównywalne aspekty?
@sykipeja6 жыл бұрын
A czy do Forda Focusa 1.6 ecoboost 184 konie jest sens wlewać 98?
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Nie ma sensu.
@JanuszKładź9 ай бұрын
Audi A4 b7 1.8t 163kM.z ogrzewaniem stacjonarnym -jakie paliwo.wczesniej e95.piszą że latem można,a zimą nie że względu na ogrzewanie.A jeśli zimą będę jeździł bez ogrzewania,czy można lac E10?
@damiansmigielski9 ай бұрын
Której firmy jest ogrzewanie? Webasto, czy Eberspacher?
@JanuszKładź9 ай бұрын
Muszę sprawdzić. Janusz
@dariusztarnawski3 жыл бұрын
Drogi Panie proszę o potwierdzenie Pana przemyśleń na hamowni proponuje 95 do 102 Aral w tedy raz na zawsze skończymy ten temat
@damiansmigielski3 жыл бұрын
A jaki silnik będziemy badać?
@dariusztarnawski3 жыл бұрын
Jestem pewny że Pan ma duże większe możliwości w pozyskaniu samochodu do testu ale jeżeli mam wybór to może UP 1.0. Pozdrawiam
@damiansmigielski3 жыл бұрын
@@dariusztarnawski dobry wybór, ale musi być z silnikiem 75KM. Mam takie auto tylko ze znaczkiem Škody.
@dariusztarnawski3 жыл бұрын
Zdaje sobie sprawę ze nakład finansowy nie będzie mały ale może zejdzie się dziennikarz który teorie poprze faktami
@WiolkaBie7 ай бұрын
A co do toyota z 2002?silnik 1,4
@TheMqyable7 жыл бұрын
Jakim samochodem jedziesz w powyższym filmie i tym o ciemnych olejach?
@damiansmigielski7 жыл бұрын
Škoda Citigo
@motoslaskie76287 жыл бұрын
Co do paliwa to wystarczy zwykła 95 z pewnej stacji (orlen,bp itp.)98 to wg. mnie odchudzanie portwela daje mocy ale widać w precyzyjnych badaniach.A najlepsze to jest LPG Ekologiczne tanie ale warto na jakiś czas przegonić na benzynce aby syf się nie robił
@markgandi51556 жыл бұрын
Żeby mówić o paliwach i silnikach trzeba te silniki rozbierać i remontować wtedy widać kto i na jakim paliwie jeździł widać po nagarach na powierzchni wewnętrznych części silnika wypowiedz nie dokładna. a szkoda.
@Permutoto6 жыл бұрын
Co to znaczy wysoki stopień sprężania? Czy na przykład 1.5 TSI ze stopniem sprężenia 12.5:1 już się kwalifikuje do benzyny 98?
@damiansmigielski6 жыл бұрын
A czy producent zaleca stosowanie takiego paliwa?
@Permutoto6 жыл бұрын
Damian Smigielski W instrukcji jest podana tylko norma paliwa, a nie jej konkretna oktanowość. Na baku zaś jest min 95 RON, rozumiem to, że jest to minimalny dopuszczalny wskaźnik a nie zalecany do optymalnej pracy
@damiansmigielski6 жыл бұрын
A ja rozumiem, że należy lać takie paliwo. Lanie paliwa o wyższej liczbie oktanowej nie zmieni NIC :-)
@StefanK195010 ай бұрын
lanie pb98 ma sens, bo póki co, jest ona E5
@damiansmigielski10 ай бұрын
No i?
@Ar-Kos4 жыл бұрын
To może ja od siebie, jako od zawodowego mechanika: guzik prawda. Niestety dziennikarze motoryzacyjni są teoretykami do bólu. Jeszcze gdyby tak pogrzebać konkretnie, porobić na podnośniku, mieć praktyczne zaplecze i doswiadczenie, to MOŻE byłby temat do polemiki. Z teoretykami niestety wygląda ona tak, jak nauki przedślubne u księdza... O ile 100% racji jest w wypadku starszej generacji silników, gdzie kąt wyprzedzenia zapłonu regulowany był mechanicznie (klasyczny, mechaniczny rozdzielacz zapłonu z kopułką i palcem) o tyle zero racji w wypadku nowoczesnych jednostek napędowych. W nich kąt wyprzedzenia zapłonu ustala sterownik silnika na podstawie informacji z czujnika wału, wałka i czujnika spalania stukowego. Większa liczba oktanowa to większa odporność na spalanie stukowe a tym samym możliwy większy kąt wyprzedzenia zapłonu. Samochody z bezpośrednim wtryskiem paliwa jeszcze lepiej potrafią wykorzystać liczbę oktanową i tu różnice są jeszcze większe. O ile silnik z klasycznym, wielopunktowym wtryskiem paliwa osiągnie kilka procent więcej na mocy i momencie, o tyle z bezpośrednim różnice te mogą sięgnąć nawet okolic >10kM. Na hamowni silnik VAG 1,5 TSI DPCA na Pb95 pokazał 152kM@255Nm a na Pb98 miesiąc później po przejechaniu na niej 600km wyszło 168kM@278Nm. To jest ten kompletny brak sensu? Jak się zalewa 98 po jeździe na 95 i natychmiast robi się jakieś testy, to z całą pewnością wyjdzie kupa z włosem - z przewagą kupy. Jest toś takiego jak samoadaptacja sterownika silnika. Musi się "nauczyć" nowych warunków pracy, a są nimi z pewnością inna liczba oktanowa a co z tym związane inna kaloryczność paliwa a co z tym związane inne dawkowanie paliwa do powietrza, aby skład mieszanki był poprawny. Dlaczego przy remapie lepsze wyniki są na Pb98? Tunerzy robią ludzi w konia? Proponuję się troszkę praktycznie obeznać, naczytać się każdy potrafi. Bez urazy, ale merytoryka na zasadzie "nie zauważyłem różnic" nie kipi fachowością.
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Arek Kostek bardzo się napracowałeś pisząc ten komentarz ale następnym razem zadaj sobie trud i sprawdź czyje wypowiedzi komentujesz. Mam 30 lat doświadczenia jako mechanik. Oczywiście są silniki, w których wlanie paliwa o wyższej liczbie oktanowej da jakiś przyrost mocy, ale takich silników jest niewiele i niezbyt często występują w autach cywilnych. Oczywiście jeśli producent wymaga od nas paliwa o wyższej liczbie oktanowej to nie dyskutujemy z tym. Jeśli chodzi o silnik 1,5 TSI, o którym piszesz to szczerze rozbawiła mnie do łez wiara w przyrost 16KM i 23Nm momentu. 10% na samym paliwie? Zastanów się nad tym jeszcze raz i sam będziesz się śmiał. Taki przyrost najprawdopodobniej wynikał z błędu pomiaru i różnych warunków przeprowadzania testu. Przy silniku z turbosprężarką wystarczy, że jeden pomiar był wykonywany w upalny słoneczny dzień a drugi w chłodny dżdżysty dzień i już możesz mieć zauważalne różnice. Zmiana ciśnienia w ogumieniu, czy napięcia pasów mocujących auto na hamowni. Pamiętaj, że wyższa liczba oktanowa wynika z zastosowania większej ilości i innych dodatków do paliwa. Mniej benzyny w benzynie. A co do tunerów... kilku znam. Kilku zna się na robocie, kilku innych po prostu wgrywa soft i zgarnia kasę. Znam kilku tunerów mechaników, którzy są uważani za autorytety w swojej branży a tak naprawdę są tylko mitomanami. Nie wszystko złoto co się świeci.
@Ar-Kos4 жыл бұрын
@@damiansmigielski scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/98065474_2902775003104121_7184415181563232256_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=ca434c&_nc_ohc=kws_sBNdyEcAX_0mCjO&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=ea15b1ebe3e5b81f71affab9b20e2e37&oe=5EF64F70 Inne auto, ten sam silnik. Też bez zmian mechanicznych w silniku. Mogę wrzucić jeszcze ze 2 wykresy z hamowni...
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Arek Kostek przydały by się. Co prawda nie zmieni to mojego zdania co do wpływu paliwa na moc. Nie w tym silniku, nie taki przyrost.
@Ar-Kos4 жыл бұрын
@@damiansmigielski proszę scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/99292250_10223346057547596_1029573836321849344_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=1480c5&_nc_ohc=Pzm5OKz3SYYAX9lcAFu&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=16c3196d6d105be5aea3f140d728e6d0&oe=5EF75FE5 Niestety tego drugiego nie umiem odnaleźć w gąszczu postów, ale możesz sobie to potwierdzić na fecebookowej grupie "1.5TSI - Modyfikacje, Problemy, Porady" . Możesz też potwierdzić u właścicieli, że silniki nie były w żaden sposób modyfikowane. Każde z tych aut jest praktycznie nowe, z kilkutysięcznym przebiegiem i na gwarancji, co wyklucza mapowanie (utrata gwarancji). Mój DCPA też nie był modyfikowany, bo to nowe auto - luty 2020. Mokka B14NET również na Pb98 inaczej się zachowywała. Większa elastyczność, szczególnie odczuwalna na wyższych biegach, niższe zużycie paliwa. No ale nie była hamowana więc nie podejmuję dyskusji. Karoq jedzie zdecydowanie lepiej, silnik zachowuje się trochę jak diesel - mocniej idzie z dołu, zaczyna wyczuwalnie cisnąć od 1600 obr/min. Na Pb95 zaczynało się dziać w okolicy 1800 obr/min. Spalanie w mieście ponad 0,5l mniej (7,0 na Pb98, 7,6 na Pb95, jazda raczej spokojna i niezbyt dynamiczna). Silnik pracuje nieco ciszej i bardziej gładko. Mokka również tak miała. Oba auta jeżdżą na Pb98. Od chwili wyjazdu z salonu, w obu autach wyjeździłem jeden pełny zbiornik Pb95, stąd właśnie mam porównanie odczuć. Po dokładnie 28 latach i 10 miesiącach w mechanice pojazdowej nauczyłem się nie wykluczać w żaden sposób nawet mało prawdopodobnych rzeczy. Po prostu sprawdzam i weryfikuję. No i muszę mieć namacalne lub wymierne dowody. I mam. I mogą się wszyscy śmiać, ale wyznaję starą szkołę: docieram nowe auto, pierwsze 1500km przejeżdżam spokojnie, bez mocnego obciążania silnika, a zaraz potem wymieniam olej silnikowy z filtrem. I kolejne wymiany oleju robię max co 15kkm lub raz w roku, a nie jak zaleca dealer co 30kkm lub 2 lata.
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Arek Kostek no ale ty mi przedstawiasz wykresy z dwóch różnych aut...
@aron97998 жыл бұрын
Mam nowego tucsona 1,6 w instrukcji pisze ze można 95 i 98 nie pamiętam czy 100 tez... Wiec dobrze rozumie ze lepiej lac 95? Pozdrawiam fajne filmy:)
@bambocha2PL8 жыл бұрын
Ja w instrukcji mam coś takiego: • Benzyny o LO 91 nie można stosować w silnikach czterocylindrowych, a innego rodzaju silnikach można ją stosować tylko w wyjątkowych wypadkach. • Benzyna o LO 95 może być stosowana do normalnej jazdy. • Dla zapewnienia maksymalnych osiągów silnika i minimalnego zużycia paliwa zalecana jest benzyna o LO 98. Mam silnik 2.4i (5 cylindrów) czyli rozumiem, że u mnie 98 jest nawet wskazane i zrobi różnicę w mocy i spalaniu?
@bambocha2PL8 жыл бұрын
Ok wypaliłem benzynę 95 u siebie prawie do zera, zalałem do pełna 98, kosztowało mnie to niewiele drożej, ok 15 PLN, łącznie zapłaciłem ok 250 PLN więc nie uderzyło tak bardzo po kieszeni. Przejechałem już trochę, jechałem w trasie 100 km, po mieście również, wypaliłem już pół baku, jeździłem i spokojnie stosując się do ecodrivingu, jechałem po trasie z tempomatem, jeździłem również "na rajdowca" z obrotami rzędu od 4 tys do tylu ile pozwalała skrzynia biegów (mam automat). Mój samochód Volvo V50 2.4i (5-cylindrowy z turbo, 170 KM) Moje obserwacje: MOC - Na niskich obrotach żadnej poprawy, jak wdepnę gaz do dechy jest jakby bardziej zrywniejszy, aczkolwiek nie jest to tak bardzo odczuwalne, być może działa placebo, gdyż tak jakby mocniej wbija w fotel, ale nie jest to znacząca różnica, żona też tak uważa. Ostatecznie mocy mu nie przybyły w sposób znaczący, może delikatnie ale nie ma o czym gadać. SPALANIE - Tutaj różnica bardzo zauważalna, co wcześniej miałem przy prędkości 140 z tempomatem na równej powierzchni ok 9,5 litra, tak teraz spadło do niecałych 8 litrów, przy prędkości 120 na 95 było ok 8 litrów, teraz ponad 6 litrów, jak patrzyłem na równej powierzchni było 6,4 litra. Ostatecznie, różnica w spalaniu jest bardzo odczuwalna na trasie, w mieście już mniej. HAŁAS SILNIKA - Według mnie nic się nie zmieniło, jak nie było słychać tak nadal nie słychać. Rozmawiałem jednak z gościem ze stacji na której zawsze tankuję, opowiadał on, że wiele osób które tankuje benzynę 98 na tej stacji mówiło mu, że cały myk jest w turbo, ponoć silniki bez turbo nie odczują różnicy pomiędzy 95 a 98, zaś z turbo lepiej funkcjonują na 98, aczkolwiek tak jak mówił, są to tylko pogłoski tych co tutaj tankują, sam nigdy nie zgłębiał tej wiedzy, jednak jeśli kilka osób tak mówi, coś w tym może być. Najlepiej jak osoby które posiadają auta w których producent napisał, że benzyna 98 lepiej będzie działać od 95 spróbują i podzielą się swoimi obserwacjami, bo jest to ciekawe :)
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Facet na stacji powie ci wszystko to co chcesz usłyszeć. Zużycie paliwa może i spadło, ale był to wynik tego, że skupiłeś się na stylu jazdy. :-)
@PanBunktrek8 жыл бұрын
Czy dobrze kojarzę, że im mniejsza liczba oktan tym bardziej wybuchowo (więcej energii chemicznej zmienia się w ciśnienie a nie w temp.) spala się mieszanka, a na tym właśnie nam zależy. Samochód dostosowany do 95 powinien mieć większą moc na 95 niż na 98.
@bambocha2PL8 жыл бұрын
Nie do końca. Im mniejsza liczba oktanowa, tym większa szansa na NIEKONTROLOWANY wybuch. Nam zależy na wybuchach wysoko kalorycznych (czyli siła wybuchu) i przede wszystkim na wybuchach kontrolowanych, bo niekontrolowane mogą nam zniszczyć silniki.
@rawibox43364 жыл бұрын
mam seata ibize z 2013 roku na klapce z paliwa jest kartka żeby tankować 91/95 pytanie moje jest takie czy lanie w tej sytuacji paliwa 98 może np doprowadzić do uszkodzenia zaworu ?
@damiansmigielski4 жыл бұрын
rawi box nie. Nic złego się nie stanie
@rawibox43364 жыл бұрын
@@damiansmigielski dziękuje za odpowiedź..moj kuzyn miał audi które miało przeznaczenie na 95 tylko a tankował ciągle 98 i wypaliło mu zawór i na serwisie powiedzieli ze przez lanie 98,ponieważ silnik jest przystosowany tylko na 95
@piotro99946 жыл бұрын
Może jest tak, że przy okazji wyższej liczby oktanowej, niektórzy producenci, bo z moich doświadczeń wynika, że nie wszyscy stosują różne dodatki wpływające np. na wyższą kaloryczność paliwa? Stąd lepsze osiągi i z drugiej strony cała armia wątpiących. TRZEBA przenieść dyskusję z liczby oktanów na kwestię dodatków!
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. ;-)
@piotro99946 жыл бұрын
Panie Damianie! Lubię Pana i szanuję po występach w TVN Turbo 😉...Pan nie będzie beton i zaleje bak vervy, pojeździ i wtedy pogadamy, ok? 😉
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Chciałem uwierzyć w czary i zalewałem różne auta, różnymi paliwami. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
@piotro99946 жыл бұрын
Mam 5 znajomych, którzy za moją namową zalali vervę i... widzą różnicę! Nie chcą słyszeć o innych paliwach😉
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Ludzki mózg jest niezbadany, a efekt placebo i autosugestia to potężne narzędzia.
@prze-mytnik20753 жыл бұрын
Dobra a jak ja mam w instrukcji min91 to jaka lac?
@sebastianniksa46147 жыл бұрын
W sumie to prawda w temacie technicznym paliwa. Z mojego doświadczenia wynika i to niema znaczenia czy silnik PB czy ON, lepsze czyt. droższe paliwo zatankowane do auta powoduje mniejsze spalanie na 100km. Reasumując zalewając droższe paliwo spali mniej, tańsze spali więcej, podsumowując po przeliczeniu koszt przejechania 100km wychodzi na ZERO. Czyli tak jak powiedział Damian nie ma sensu tankować droższego paliwa ale wyłącznie pod kontem ekonomicznym. Natomiast w kwestii czystości układu paliwowego to już ma znaczenie. Każdy musi sam zdecydować jakie tankować paliwo.
@filipsikora34127 жыл бұрын
Lałem 95 i 98 do 1.8t w moim A3 i jedyna różnica jaka widziałem to ta w portfelu
@MarcinB016 жыл бұрын
Też mam 1.8t w TT i pod klapką do wlewania paliwa 98 jest wymieniona jako pierwsza.
@zbyszek92023 жыл бұрын
@@MarcinB01 to masz ten 180KM to lej 98 to samo mam w 2.8 V6, tak jak mówi Damian przy 98 silnik mniej obciazony spalaniem stukowym
@MarcinB013 жыл бұрын
@@zbyszek9202 Sprawdzałem logi dynamiczne i rzeczywiście jest ogromna różnica w kwestii spalania stukowego między benzyną 95, a 98. Od tego czasu do 1.8t leję tylko 98.
@zbyszek92023 жыл бұрын
@@MarcinB01 mam od swojego 2,8 oryginalna instrukcje i do niego jak i do tego 1.8t 180 KM zalecana jest 98-ka zresztą u siebie tez przez pierwsze miesiace lałem 95 a dopiero póxniej na klapce zauważyłem 98/95 i sie zainteresowałem tematem tylko te dwa silniki, reszta , nawet 2.7BT na 95-tke
@farrel368 жыл бұрын
Jakim autem jedziesz w tym filmie kolego?
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Škoda Citigo :-)
@jakubj.4837 жыл бұрын
hmm jezeli producent zaprojektowal auto ktore ma jezdzic na 98 to ma jezdzic na takim lejesz 95 to twoj wybor
@mateuszz59597 жыл бұрын
jak oktan może mieć wpływ na moc??? ale się uśmiałem :D haha
@przemysawpiotr62844 жыл бұрын
Normalnie idioto.
@robertszychlinski22706 жыл бұрын
A tak naprawdę nikt nie wie co lejemy do baku 95 oktan naprawdę może być 89 oktan A 98 może być 95 oktan
@sohc776 жыл бұрын
Ja do Hondy 2.0 leje od zawsze. Czystsza jest i ma mniej siary
@JaroslawAftyka6 жыл бұрын
Nie wiem ile wynosi liczba oktanowa w shel v power diesel ale powiem tylko na swoim przykladzie ze cos w tym jest. Dlaczego? Otoz jezdze swoim toledo mk 3 2.0 tdi glownie miasto raczej mam lekka noge i po jakims czasie zaczelo odcinac turbine. Wyciagnalem wizualnie wszystko ok tylko sporo sadzy. Zaczela zacinac sie geometria, kiedy auto przekraczalo 2200 obrotow tracil moc. Luzow brak wirnik ok. Wyczyscilem zlozylem problem minal. Po roku moze powrocil. Juz mialem regenerowac turbinke, ale zaczalem jezdzic na v power. Najpierw jeszcze dwa razy zastosowalem dodatki plukajace do paliwa. Ale szczerze nie wiem jak dodatek z paliwa po opuszczeniu komory spalania ma mi turbine czy egr czyscic to dla mnie za wysoka matematyka. Ale dziala od dwoch lat chodzi idealnie ale pod warunkiem ze paliwo jest v power. Rad czy dwa zmienilem na zwykle gdzies z marketu problem od razu wrocil. Pomijam fakt ze srednio robi mi auto jakies 40 km wiecej na zbiorniku
@PiotrPilinko6 жыл бұрын
W ON nie określa się liczby oktanowej, a cetanową - ta ma odwrotne znaczenie do liczby oktanowej: w silnikach diesla chcemy mieć paliwo, o wyższej zdolności do samozapłonu - w silnikach benzynowych: wręcz przeciwnie (bo zapłon w benzyniaku ma pochodzić z iskry ze świecy, a nie wywołanego w losowym miejscu i czasie wybuchu z samozapłonu, co skutkuje spalaniem stukowym).
@PopekJP108 жыл бұрын
A to dlaczego moje auto powinno jezdzic na zwyklej ropie a tankuje shell v powver disel auto mniej pali jest mocniejsze i plynniej pracuje ?nie od dzis wiadomo ze w pl w zwyklych paliwach dolewaja wody i jest to gnojowa a nie paliwo,I zeby byla jasnosc nie hejtuje tylko pisze o swoich doswiadczeniach z tankowaniem pozdro
@andrzej4458 жыл бұрын
diesel to inna sprawa tam nie ma oktanów
@PopekJP108 жыл бұрын
racja o tym nie pomyslalem masz racje :)pozdro
@piratmotovlog96358 жыл бұрын
Wody to dolewają co najwyżej do Coli w McDonald's i do piwa na festiwalach. Paliwo i woda posiadają różne gęstości i wiązania molekularne. Innymi słowy woda wytrąciłaby się ze składu chemicznego benzyny czy oleju napędowego. Opadłaby na dno, a Twój diesel zassałby sobie kranówkę.
@BAXXTER197 жыл бұрын
a co ze spalaniem... nie będzie mniej palił na 98?
@PiotrPilinko6 жыл бұрын
Sprawdź. W moim przypadku zawsze spalanie było wyższe na 98 (po zalaniu kilku baków pod rząd nie skupiałem się na eko-jeździe, tylko sobie normalnie jeździłem tak jak codziennie, tą samą trasą).
@dziabi36 жыл бұрын
5:58 Ty tak na poważnie ? Udaj się na hamownie i powiedz to tunerowi bo jest w błędzie.
@hydraulikazary60593 жыл бұрын
SZUKAM WSZĘDZIE CO WLEWAĆ DO TSI I TU RÓWNIEŻ NIE DOSTAŁEM ODPOWIEDZI
@damiansmigielski3 жыл бұрын
Instrukcja mówi, że 95. Ja się z nią zgadzam. 98 NIC ci nie da.
@hydraulikazary60593 жыл бұрын
@@damiansmigielski DZIĘKI
@myszkosmiczna34968 жыл бұрын
hah ma pan kanał na YT ! leci sub :-)
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Dzięki :-)
@Arturek45677 жыл бұрын
Daje, trzeba nawet nalać od czasu do czasu, 98, żeby przepalić trochę, bo 98 ma tendencję do lepszego przepłukiwania i może oczyścić rozrząd i komorę spalania, a więc daje, nie moc, ale od czasu do czasu do każdego współczesnego auta benzynowego. Owszem starsze auta gorzej reagują na 98, ale wszystkie produkowane po 95 roku i z katem, warto przepłukać, najlepiej na zmianę lać.
@Sco0bY917 жыл бұрын
rozrząd oczyszcza mówisz?
@PółelFzBrygadyVrihedd7 жыл бұрын
To i skrzynię biegów pewnie też skoro rozrząd.
@Arturek45677 жыл бұрын
Bo dodają więcej środka myjącego do 98 to szybciej, choć w 95 też jest ale troszkę mniej, to jest taki środek co czyści komorę spalanie i głowicę, oczywiście dużo tego nie dodają, bo jak wiadomo częste mycie...
@piotro99946 жыл бұрын
Rzeczywiście nie poczułem różnicy po zatankowaniu 98 z BP, SHELL oraz Statoil, jednak różnica wyraźnie nastąpiła po zalaniu orlenowskiej VERVY! Nastąpił wyraźny przyrost dynamiki! Oczywiście trzeba było poczekać około 600 km. Efekt nastąpił na samochodach Honda Jazz, Suzuki Swift oraz Suzuki Baleno z 2017 roku. MOŻE NIE TYLE NALEŻAŁOBY SKUPIAĆ SIĘ NA LICZBIE OKTANOWEJ A NA NA DODATKACH DO PALIW?!
@MarcinB016 жыл бұрын
A czy przypadkiem Orlen nie zaopatruje tych wszystkich stacji w paliwo?
@zibbyi72006 жыл бұрын
Masz rację, ale z reguły paliwa o wyższej liczbie oktanowej mają również większą wartość opałową tym samym jest trochę więcej (niewiele ale zawsze coś) mocy w silniku generowanej ze spalenia tej samej ilości paliwa.
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Bardzo ciekawa teoria. Niestety nie ma ona przełożenia na fakty.
@bartopagor99634 жыл бұрын
Jedno pytanko czemu jak wleje 98 do mojej Hondy (motocykl) to zapierdziela lepiej i lepiej sie zbiera niz na 95 ???
@misiektadel4 жыл бұрын
Efekt placebo. Oto odpowiedź.
@dariusz10316 жыл бұрын
Co tam tak regularnie hałasuje??
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Dariusz R ????
@intruzgaming78606 жыл бұрын
Wycieraczki :p
@dariusz10316 жыл бұрын
Rzeczywiście, teraz to jasne. Dzięki!
@rafaello75825 жыл бұрын
Powiem krótko.....mylisz się pan że lanie lepszego PALIWA KOMPLETNIE nic nie daje ....i to się bardzo pan mylisz
@damiansmigielski5 жыл бұрын
Rafaello rozumiem, że nie przedstawisz nic na poparcie swojej tezy 🙃😶🤪😂😂😂
@rafaello75825 жыл бұрын
@@damiansmigielski nie chce mi się mielić oczywistych rzeczy,proszę poczytać sobie komentarze i opinie innych które popierają moją tezę bez przykładów🙂
@damiansmigielski5 жыл бұрын
Rafaello czyli jesteś kolejnym, który nie ma kompletnie nic do powiedzenia, ale bierze się za komentowanie.
@dawos844 жыл бұрын
nie ma tutaj mowy o lepszym i gorszym paliwie, tylko o liczbie oktanowej
@thomaspillar48167 жыл бұрын
Jezeli w angielskiej instrukcji wymagana jest PREMIUM to znaczy 97 oktan, jezeli REGULAR to znaczy 95 oktan. Nie wierzyc polskim handlarzom. Polska benzyna ma niska kalorycznosc, gdyz zawiera 10% etanolu, ktory obniza ja o ok. 7%.Polska wysoka tj 98 oktan ma zwiekszona zawartosc glownie ksylenu co obniza kalorycznosc o ok. 3%. Tankowac tylko na renomowanych stacjach.
@mariuszrz6436 жыл бұрын
A co z ropą? Jest zwykłe ON i ON Super, nie wspominając już o ON zimowym. "Ociec, lać? " czy Nie?😉
@damiansmigielski6 жыл бұрын
mariusz rz. zimowy lejesz, chcesz czy nie chcesz bo przepisy nakazują dostarczać takie paliwo na stacje. Co do premium... i super, ja nie leję.
@mariuszrz6436 жыл бұрын
@@damiansmigielski ...a czy między zwykłym ON a Premium też występuje różnica w "oktanowości", poziomie spalania, oszczędności, lepszym działaniu silnika etc.? Czy to tylko PR koncernów paliwowych?
@damiansmigielski6 жыл бұрын
mariusz rz. w przypadku ON mamy do czynienia z liczbą cetanową. Może paliwo premium ma odrobinę większą, ale ciężko wyczuć.
@kob96678 жыл бұрын
a nie ma zadnych ulepszaczy przy 98? a co sadzisz o vervie ON
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Z tego co wiem, to nie ma. O oleju napędowym nie mam pojęcia. Nigdy się tym nie zajmowałem.
@Ar-Kos4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/n4W8eqCpaJh-bc0 Różnice są, wyraźnie wyczuwalne i miarodajne.
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Arek Kostek 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@piratmotovlog96358 жыл бұрын
6:24 czyżby "M4K" ? ;)
@damiansmigielski8 жыл бұрын
?
@piratmotovlog96358 жыл бұрын
Miłośnicy 4 kółek... Ostatnio głośno jest o tym kanale na YT.
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Aaaaaa.... Głośno? No trochę mącą ludziom w głowach.
@Milosnicy4Kolek8 жыл бұрын
czyli jeśli powiedziałem to w innej formie niż w twoim odcinku a puenta jest ta sama to mące w głowie ? :)
@damiansmigielski8 жыл бұрын
Może nagramy film, w którym pogadamy o pewnych sprawach twarzą w twarz? :-)
@SGrzesiek16 жыл бұрын
A co lać do silnika VAG 1.8 t wystrojonego na 180 koni? 95 czy 98? Opinii tyle ile ludzi
@damiansmigielski6 жыл бұрын
Pewnie, że 95. 180KM to nie loty w kosmos.
@Coxick6 жыл бұрын
Na gaz trzeba jeździć
@annasycz3874 Жыл бұрын
Trzeba być głuchym jak ten Pan aby nie usłyszeć różnicy pracy silnika miedzy 95 a 98 😂
@damiansmigielski Жыл бұрын
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@738KM7 жыл бұрын
To nie tak dokońca bo jeszcze dochodzi kilka parametrów Lotność paliwa i jego Kaloryczność poza tym paliwo o większej liczbie Oktanów ma wyszą tęperature spalania za tem morze wsperać proces wypalania nagarów oraz równiejszą parce i przesto nastąpić minimalny wzrost mocy również czystość paliwa zwykle paliwa 98+ mają większą czystość niż 95 i obniża się nie raz radykalnie spalanie w niektórych silnikach na wet o 20% zwłaszcza tych pracójących w wysokim zakresie obrotów od 6500 do 8000 do miasta nie ma sensu ale w tasie już nieraz jest sens zalania np Shell V power Racing 100 OKTanowe
@PiotrPilinko6 жыл бұрын
Z 98 bywa bardzo różnie, bo z racji na wyższą cenę może zalegać na małych wiejskich stacyjkach, a z czasem benzyna traci swoje właściwości pędne, więc trzeba uważać, by nie zassać do baku jakiegoś zwietrzałego syfu.
Proponuję zrobić odcinek o liczbie cetanowej, też można by było się czegoś ciekawego dowiedzieć :-) a w sprawie tych paliw o wyższej liczbie oktanowej to nie wiem ile jest w tym prawdy ale ponoć producenci dodają do nich więcej środków uszlachetniajacych np czyszczących układ paliwowy itp. Zaznaczam że to tylko moja informacja uzyskana z ulotek reklamowych więc to może być tylko ściema ;-) producentów paliw aby ludzie je kupowali :-D
@twoj_ziomek5 жыл бұрын
Polecam Lucas fuel treatment 👍🏻
@misiektadel4 жыл бұрын
89 dających łapkę w dół, to właściciele stacji. Na paliwie 98 stacje mają znacznie większą marżę.
@damiansmigielski4 жыл бұрын
Pewnie tak, ale stacje od dawna nie zarabiają na paliwie. Paliwo jest przy okazji. No może poza autostradami 😉
@retipreczep98827 жыл бұрын
dziwne że nie jest rrrrrrrryżzżzy
@erikgundersen17 жыл бұрын
Jak ktoś zna dobrze angielski to niech sobie zobaczy materiał zrealizowany przez Kanadyjczyków o benzynie Regularnej tj 95 i Prumium tj 98.Zobaczycie jak was robią w bambuko te wszystkie potężne korporacje petro-chemiczne .A Damian ma tu w 100% rację!.kzbin.info/www/bejne/fIGznIN3l9-qmLc