Panie Profesorze, te wykłady są tysiąckrotnie lepsze od super filmów sensacyjnych czy sf. To ogromna przyjemność poszerzać i przypominać wiedzę słuchając historii fizyki czy religii. Z wyrazami szacunku pozdrawiam.
@mbatorowiczАй бұрын
Nie mogę się z tym nie zgodzić. 😊
@larsnilsson7106Ай бұрын
nie przesadzaj
@Katarzyna240Ай бұрын
Zgadzam się, przyjemnie się słucha i robi powtórkę z fizyki😊oj ja już z 20 lat nie zaglądałam...😊
@mariuszskiba8548Ай бұрын
Bardzo lubię te wyklady.
@agaagusia4726Ай бұрын
Tablica suchościeralna i kartka z adresem witryny internetowej Pana Profesora przypominają, że oprócz cudów techniki istnieje też zwykła praktyczna prostota. Bardzo lubię spokój i nieśpieszność wypowiedzi Pana Profesora. To wszystko daje niepowtarzalny klimat tych spotkań.
Niezmierzalny jest moj entuzjazm w zwiazku z rzetelnymi publikacjami TURBO INTELIGENTNYCH WYKŁADOWCÓW. BARDZO DZIĘKUJĘ PANU WOJCIECHOWI ZA DZIELENIE SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ. JEST PAN WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM. POZDRAWIAM SERDECZNIE DUŻO ZDROWIA ❤🎉
@Damian-yd4nrАй бұрын
Polski system edukacji potrzebuje takich ludzi jak Pan Profesor, słuchać Pana wykładów to czysta przyjemność, widać z jaką pasją opowiada nam Pan o zjawiskach ze świata fizyki. Pozdrawiam Serdecznie i zdrówka dla Pana.
@cyndiman-bb8cuАй бұрын
Z Nowacką nie ma szans, bo lewackie rozumowanie, nie ma nic wspólnego z inteligencją
@xXTenTypXxАй бұрын
Dziękuję za ten świetny wykład, obiecuje, że zostanę nowym i stałym widzem. Zdrowia życzę 🖐️
@punk3900Ай бұрын
Doskonały kanał 🎉🎉🎉
@canalminus-Ай бұрын
Prawda
@pikaczu2875Ай бұрын
Kupiłem dziś Pana książkę o Wittgensteinie. Super że Państwo wydaliście!! Gdyby jeszcze miał Pan taka siłę przebicia żeby wznowić Wittgensteina Powinność Geniusza w Polsce , to byłoby coś pięknego.
@wojciechsady480Ай бұрын
Nie mam możliwości wpłynąć na wznowienie książki Raya Monka. Pozdrawiam
@ksasiadek27Ай бұрын
@@wojciechsady480proszę wznowić dwa pierwsze tomy "Dzieje religii, filozofii, nauki" 🍀 A może coś podobnego napisze Pan dla nas i wyda w wydawnictwie Radia Naukowego to będzie jeszcze piękniej wydane i z audiobookiem 🍀
@andrzejzinkiewicz3849Ай бұрын
@@ksasiadek27 super pomysł
@lanzu1344Ай бұрын
@@ksasiadek27 popieram - chętnie zakupiłbym te pierwsze tomy a obecnie dostępne są w mojej okolicy tylko w czytelni biblioteki, bez możliwości wypożyczenia 😢
@fotomielecАй бұрын
Panie profesorze koniecznie proszę nagrać odcinek o modelu atomu Bohra. Bardzo proszę.
@wojciechsady480Ай бұрын
dobra sugestia, pozdrawiam
@pasmanpasmanski5405Ай бұрын
Świetny wykład. Warto tłumaczyć współczesną fizykę, bo staje się ona bardzo skomplikowana.
@henrykwalilko5749Ай бұрын
Współczesna fizyka jest oparta na parametrach, osobliwościach, błędnych teoriach, hipotezach i dlatego jest skomplikowana. Fizycy odfrunęli od rzeczywistości i wymyślają wciąż nowe twierdzenia aby przykrywać niezgodności, w ich teoriach, niezgodności z obserwacjami wszechświata tego wielkiego i tego bardzo małego. Wszechświat został już opisany w szczegółach w teorii: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświata i w tej teorii jest także szczegółowy opis elektronu.
@PPP-on3vlАй бұрын
Dziękuje ❤
@megsup167Ай бұрын
Dziękuję
@AU-80Ай бұрын
Jestem fanem W.Sadego!
@piotrjackowski-yf6wcАй бұрын
Dziękuję. Chciałbym namówić syna do wspólnego słuchania.
@mykodemgrzybodemАй бұрын
"przypadkowego zbiegu okoliczności" - biorąc pod uwagę bazę fizyki kwantowej w postaci rachunku prawdopodobieństwa czy takie stwierdzenie nie jest żarcikiem :)? Zbiegi okoliczności, uciekinierzy przypadku hihi 🤭 Siadam i słucham :), dziękuję w ciemno!
@marcingaal8610Ай бұрын
Panie profesorze jest Pan niezwykle inteligentnym człowiekiem. Pańskie wykłady o fizyce są ogromnie ciekawe. Pozwolę sobie ponowić pytanie, które zadałem już wcześniej, mianowicie czy odniósłby się Pan profesor do tzw "swobodnego spadku elektronu" wg profesora Gryzińskiego? Bardzo intrygujący temat, który przyprawiony Pańskim komentarzem może wywołać dozę ekscytacji u odbiorcy, większą niż na najlepszych filmach akcji. Pozdrawiam serdecznie pana Profesora i wszystkich na tym kanale.
@wojciechsady480Ай бұрын
Nie znam się na teorii Gryzińskiego - ale we wspólnocie fizyków uważana jest za pseudonaukę. Pozdrawiam
@marcingaal8610Ай бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Z niecierpliwością czekam na kolejne wykłady z fizyki.
@antroponautusАй бұрын
Dzisiaj będzie w sekcji komentarzy dużo "wściekłych", jazda samochodem po Warszawie była niezwykle zabawna, takiej ilości frustratów dawno nie widziałem. Zaraz dostanie się i Panu Profesorowi. A ja i tak uwielbiam te wykłady.
@slawomirgrabowski2963Ай бұрын
Na Warszawie świat się nie kończy. W Szwecji nikogo wściekłego na drogach.
@antroponautusАй бұрын
@@slawomirgrabowski2963 Całe szczęście!
@sebastianmac3660Ай бұрын
💪
@Lukasz.SkowronАй бұрын
Skoro wtedy nie znano pojęcia elektronu, dlaczego mówili pojedynczo zjonizowany atom wodoru? Dziękuję za rzetelny wykład! 🙂
@emit673Ай бұрын
Ale co się dzieje z masą elektronu, po tym jak odda energię fali na ekranie ? 1/1830 masy atomu, to jednak ogromna gęstość masy maleńkiego elektronu w porównaniu do średnicy i masy wodoru.
@Potimus_RipmeАй бұрын
Anihiluje?
@emit673Ай бұрын
@Potimus_Ripme Jeśli anihiluje, to powinna uwolnić się ogromną energia. Chyba nie anihiluje. Może w czasie odrywania się od pierwiastka z katody jest nośnikiem energii falowej (elektromagnetycznej). Na anodzie zatrzymuje się uwalnia w przestrzeń kwant o wartości zależnej od prędkości przed zderzeniem. Jako wolny elektron jest neutralny. Stanowi ładunek elektryczny. Tak sobie myślę
@olasek7972Ай бұрын
a co ma się niby dziać z ich masą? Nic się nie dzieje, elektrony te powracają do obwodu zamkniętego.
@emit673Ай бұрын
@@olasek7972 Ktoś wcześniej napisał, że elektron anihiluje. A to oznacza, że zamienia się w czystą energię promieniowania elektromagnetycznego. To nie to samo co powrót do obiegu zamkniętego.
@olasek7972Ай бұрын
@ ten „ktoś” napisał oczywistą bzdurę, zreszta sam nie był pewny, zgadywał ale nie wyszło, radzę sprawdzić w renomowanych źródłach jak mi nie wierzysz. Tak na marginesie, jest wiele „ktosiów” którzy piszą że Ziemia jest płaska a ty natychmiast to łykasz bo napisali, tak? 🤡🙄
@megsup167Ай бұрын
❤️
@canalminus-Ай бұрын
Ponoć pytanie czym jest elektron jest tak fundamentalne że odpowiedź może dać metafizyka 😊
@marcingaal8610Ай бұрын
No i jestem winny wyjaśnień i poczuwam się do usprawiedliwienia swojego postępowania w poprzednim komentarzu. Otóż poniekąd przymusiłem Pana Profesora do odpowiedzi na zadane pytanie poprzez wzmiankę o jeszcze wcześniejszym komentarzu w którym zawarłem już to pytanie. Panie Profesorze mając na uwadze wnikliwość Pana umysłu i drobiazgowość w omawianiu poszczególnych zagadnień z zakresu fizyki, uznając Pana autorytet w tej dziedzinie ja, jako człowiek malutki a zarazem głupiutki i podatny na, jak to Pan ujął "pseudonaukę", jednak bardzo ciekawy świata, zanim zabiorę się sam za teorię profesora Gryzińskiego liczyłem, że Pan ze swoją wnikliwością umysłu oraz właściwym sobie komentarzem przedstawi krytyczne podejście do owej hipotezy zamiast omawiać jakieś religie, nie ujmując tutaj żadnej religii oczywiście. Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie Pana Profesora i szczerze mówiąc po cichu liczę, że kiedyś rozłoży nam Pan tutaj pięknie model atomu Gryzińskiego z właściwym Panu podejściem i dowcipem, który ujawnia się w Pańskich wykładach na temat fizyki i zawsze mile widziany jako urozmaicenie w prowadzeniu już i tak niezwykle ciekawych prelekcji.
@rafal7217Ай бұрын
Panie profesorze, mam pytanie, czy udało się komuś opisać fizykę (wyprowadzić wzory na prawa fizyczne) bez pojęcia czasu? Tak żeby wzory nie zawierały dt
@henrykwalilko5749Ай бұрын
Historia odkrywania elektronu w poprzednich wiekach jest ciekawa. Niestety tysiące razy ciekawsze jest poświęcanie czasu na tysiące, setki tysięcy etapów poznawania elektronu w szczegółach z wykorzystaniem wyłącznie matematyki tej poznanej w liceum. Elektron został opisany w szczegółach praktycznie dokładnie w teorii TMLW.
@TheSZZymАй бұрын
Poproszę wykład o: - Symetriach w fizyce (E. Noether) + Spontaniczne Łamanie Symetrii; - Pętlowa Grawitacja Kwantowa jako kandydat do zastąpienia teorii Einsteina. Mam także pytanie czy prawa dynamiki Netwona działają? Skąd wiemy, że obiekt z wyliczeń nie powinien polecieć np. o 2 milimetry dalej ale to nie błąd pomiaru ale błąd teorii ?
@wojciechsady480Ай бұрын
Przecenia Pan/i moje możliwości. Nie uprawiam fizyki, zgłębiam jedynie jej historię. W świecie naszego życia codziennego prawa dynamiki Newtona działają znakomicie. Ale np. fali elektromagnetycznej nie da się nimi opisać. Pozdrawiam
@henrykwalilko5749Ай бұрын
@@wojciechsady480 Pan Profesor opisuje słowami elektron widziany z daleka, a brakuje jeszcze zasadniczej informacji o elektronie czyli jak wygląda elektron od środka i z czego wynikają właściwości elektronu obserwowanego z zewnątrz. Wygląd elektronu ze szczegółami budowy jego struktury wewnętrznej i wyliczenia oraz wyjaśnienia właściwości widzianych z zewnątrz łącznie z wyliczeniem masy elektronu i to wszystko bez fizyki może Pan poznać korzystając z teorii: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświata.
@TheSZZymАй бұрын
@@wojciechsady480 Dziękuję za odp. Co do Netwona, skąd Pan jest pewien? Może mylą się o milimetr jego równania... bo czegoś nie uwzględniają, a my ten milimetr lekceważymy (bo wiatr, bo błąd pomiaru).
@goldengutiАй бұрын
@@TheSZZym wiesz, że możesz zmienić jednostki i liczyć w innych? Równania opisują fizyczne właściwości, a nie czy ktoś sobie weźmie milimetr zamiast cala. Droga to droga, tyle. Co byś chciał w takim równaniu napisac "droga +- droga"?
@olasek7972Ай бұрын
@@TheSZZymchyba nawet nie masz pojęcia o mechanice Newtona skoro piszesz „skąd wiemy …..”. Mechanikę Newtona to NASA używa z sukcesem aby trafić w krąg o średnicy 200 metrów na powierzchni Marsa.
@jeronims3079Ай бұрын
Poproszę wiecej o fizyce kwantowej, a moze i teorii symulacji ? ;)
@marekbodzioch9423Ай бұрын
Nie da się oglądać , jest 30 minuta filmu a reklama włączya sie 10 razy.
@gregorrdrewno9443Ай бұрын
To nie oglądaj
@marekbodzioch9423Ай бұрын
@@gregorrdrewno9443 I tak zrobiłem.. wyłaczyłem ten film.