Snímače a senzory jsou obrovská skupina. Každý druh snímače by byl na samostatné video. Máte zájem o další videa ohledně průmyslové automatizace? Komentujte, lajkujte, odebírejte, sdílejte ;)
@s.o.m.e.b.o.d.y.19914 жыл бұрын
Určite je záujem ;-) Vždycky sa dozviem niečo nové aj napriek tomu, že v obore pracujem ;-)
@stalker-svk3 жыл бұрын
mohol by si spraviť video o nastavovani optickych snimačov?
@davidkolar25592 жыл бұрын
Ano
@kyslik4413 жыл бұрын
úžasné videá :) ..tie indukčné to majú naopak, zapustené sú tie s celým závitom.
3 жыл бұрын
Jo, máš pravdu. Trošku jsem to prohodil :)
@ondrejnejezchleb2 жыл бұрын
Perfektní videa. Díky moc. Dost jsem se naučil. Dávám odběr
@wolfmajk64364 жыл бұрын
diky super video, taky mam par omron zesilovačů na opto. vlakna ale vyuziti je opravdu jen do toho prumyslu
4 жыл бұрын
Minule jsem laboroval s nějakým snímačem Omron a vypadal úplně stejně jako Keyence. Ale je fakt, že "na doma" to moc není. Průmyslové snímače je úplně jiná cenová kategorie.
@wolfmajk64364 жыл бұрын
Peťan Keyence bude myslím Japonske vyroby ty jsou drahé, ja se dival mam asi 20x omron E3X-DA44V, tenkrat to bylo drahe zarizeni, ale jde to vsechno hrozne rychle dopredu. Nadruhou stranu je to neznicitelne, vydrzelo to pracovat mnoho let, vetsinou se poskodi jen optovlakno nebo plast. koncovka na vlaknu.
@Pod_napetim2 жыл бұрын
pěkná práce, hezké video.
@makORmalonek8 ай бұрын
U nás málokterá kamera (či detekce barvy apod.) je v černé skříňce a bývají s tím problémy, potvrzuji. Zároveň platí, že čím modernější, tím méně těch problémů je. Celkově děkuji za video, spousta věcí, co vidím u nás je mi tím srozumitelnější.
@amperak4 жыл бұрын
Pěkný video... Ty indukční P+F děláme u nás v Trutnově ;-)
@newimjakejnick4 жыл бұрын
ty jsi z Trauce ? :)
@amperak4 жыл бұрын
@@newimjakejnick ano
@radimvodak75113 жыл бұрын
Super video. Ještě se chci zeptat, co je to zač ten pyrometr?
@lordfreedom0012 жыл бұрын
Zdravím, prosím tě řešíme v práci jeden problém s tím, že indukční snímače se po sepnutí nepřeklopí stabilně do sepnutého stavu, ale na výstupu zakmitají - nevím tedy jestli pravidelně a jestli po celou dobu sepnutí. Na kontrolní LED to není vidět, ale pokud PLC scanuje dostatečně rychle, tak to z toho zjistíme. Moje otázka je co to může způsobit, pokud pomineme vadné čidlo. Velká vzdálenost od snímané plochy? Nevhodná montáž v rozporu s návodem (kovové materiály v blízkém okolí)? Snímaná plocha začíná náběhem, tedy nevhodné umístění čidla? Moc jiných možností mě nenapadá, ale opravdu nevím jestli něco z toho takové chování může způsobit...
2 жыл бұрын
S takovým problémem jsem se vesměs nesetkal, ale... O jaký typ snímače se jedná? Pokud zůstává nějakou dobu v "mezipoloze", tak je možné, že čidlo vyhodnotí sepnutý i vypnutý stav. Ale tohle by mohl odchytávat program v PLC (tzv. debounce - dělá se, že po sepnutí/rozepnutí snímače se třeba 100 ms neřeší stav snímače). Poměrně špatnou zkušenost mám s dvoudrátovými snímači (s LEDkou), které i po vypnutí můžou propouštět trochu proudu a PLCčko pak na to reaguje všelijak. Setkal jsem se s pístnicí, která měla špatné tlumení v koncové poloze a při přejetí se píst odrazil a čidlo na konci dráhy "probliklo". PLCčko na to samozřejmě zareagovalo, ale tou dobou už bylo všechno OK. Dobré je se na chybnou částí stroje kouknout "vysokorychlostní" kamerou - stačí obyčejný zpomalený záběr z telefonu - to je diagnostický nástroj, který mi pomohl odhalit už spoustu poruch. Nebo bych začal připojením osciloskopu a změřil bych, jak přesně poruchový signál vypadá. Třeba to dokáže nasměrovat.
@lordfreedom0012 жыл бұрын
@ Čidlo je NBN40-L2-E2-V1, osciloskop jsme nezkoušeli. Akorát logovat stav po 1ms, to chce programátor nechat běžet nějaký čas a pak se ukáže jestli z toho něco vyčte... Jakým způsobem PLC, jestli se to dá říct obecně vyhodnocují stav vstupu? Jen na základě okamžité hodnoty a nebo těch hodnot přečte víc a udělá "průměr"? Myslím digitální vstupy.
2 жыл бұрын
Běžně se načítá na začátku v každé smyčce programového cyklu. Uvnitř cyklu je změněný stav snímače ignorován (pokud tedy není použito přerušení). Pokud má PLC dobu cyklu třeba 5 ms a signál není stabilní třeba 10 ms, je jeden cyklus zpracován se zapnutým vstupem a další s vypnutým. Nevím co používáš za PLC, ale třeba Simatic S7 má tzv. Input filter, viz support.industry.siemens.com/cs/mdm/107623221?c=70059481227
@lordfreedom0012 жыл бұрын
@ Rozumím, tomu co ten input filter dělá. Asi by to tato funkce dokázala napravit, ale ještě lepší by bylo vědět proč, aby se to například nehoršilo. Jedná se o PLC Pilz, tedy safety aplikaci a sice nejsem programátor, ale nevím jestli i z bezpečnostního hlediska tam taková možnost je nebo ne. To sledování probíhá, ale na jiném PLC. Základ si myslím bude to, jestli to čidlo je vhodně a správně umístěno. Výrobce udává nějaké minimální vzdálenosti detekční plochy od kovových předmětů a jestli to nyní není dodrženo, tak nevím co se tam může nebo nemůže odehrávat za nestabilní stavy. A nyní ani nevím jestli ty zákmity jsou na začátku a nebo po celou dobu sepnutí. Sice to není osciloskop, ale z nasbíraných dat po 1ms bude snad schopen dát dohromady nějaký časový průběh. Tak uvidíme za pár dní. Dám vědět. Díky za informace.
2 жыл бұрын
Zkusil bych ten osciloskop, má řádově větší frekvenci snímání. Případně zkusit technickou podporu - Pepř vyrábí tyto snímače myslím v Trutnově, tak by s nimi mohla být řeč.
@jankolar94463 жыл бұрын
Ahoj, kde ses tohle vsechno naucil? Jinak dekuji za video a klidne toc dal o automatizaci. Mne by zajimalo nejake rozdeleni a popsani komunikace. Asi, prfinet, profibus, pak treba i nejak vysvetlit can a ethernet 😛 pekny den a dobra prace 👍
3 жыл бұрын
Naučil jsem se to tak nějak průběžně. Proto natáčím tyhle videa a píšu články, aby to ostatní měli jednodušší ;)
@cooleecook25493 жыл бұрын
Hele moc super video i web. Máš prosím tě nějaký doporučený zdroj, kde sehnat čidla? Děkuji
3 жыл бұрын
Díky. Nějaký věci jsem kupoval na eshop.technoline.cz/ Mají tam docela dobrý ceny. Akorát s těma jejich spínacími jednotkami nemám kdovíjaký zkušenosti. To je lepší koupit Schneider ZB5.
@cooleecook25493 жыл бұрын
@ Děkuji moc.
@vojtechkocis11324 жыл бұрын
Velmi pekne video a naučne :) pracujem v oblasti a vela som sa noveho dozvedel. Chcem ťa poprosiť kde si zohnal ten tester snimaču ? hodil som do vyhladavača,našiel mi ale už žial niesu v ponuke.Možeš popripade sem hodiť link. Dakujem
4 жыл бұрын
Tento tester již není v nabídce. Ale mají náhradu cz.rs-online.com/web/p/prislusenstvi-pro-snimace/8399875/ Vypadá dost podobně, tak si myslím že bude uvnitř stejný. Podobných testerů existuje více. Myslím že i Balluff nějaký má. Ale já osobně jsem nejvíc spokojený s tímto.
@vojtechkocis11324 жыл бұрын
@ dakujem :)
@tiborjurista91244 жыл бұрын
mohol by si spraviť osobitne video s tou IFM kamerkou? ako sa nastavuje ta detekcia uhlov a podobne celkovo cez aky program atd.
4 жыл бұрын
Toto je taková jednodušší kamera. Umí rozpoznávat pouze obrysy...ale třeba něco na toto téma natočím. Chtělo by to kameru od Keyence. To je úplně jinej level.
@NicNevym4 жыл бұрын
@ Hlavně s ukázkou spolehlivosti detekce dílců na pozadí starého ošoupaného dopravníkového pásu :D
@s.o.m.e.b.o.d.y.19914 жыл бұрын
@ Keyence je super :) Spoľahlivý, jednoduchý na nastavenie...pecka :)
@somnoob75404 жыл бұрын
Čus idem robiť ročníkovy projekt v oblasti elektrotechniky a neviem co mam zrobiť? Nemáš nijejake typy?
4 жыл бұрын
Tak to je opravdu dobrá otázka. S tím ti neporadím...ale rozhodně doporučuji zrobiť něco, čemu rozumíš.
@s.o.m.e.b.o.d.y.19914 жыл бұрын
Ročníkový projekt je ti k hovnu, keď ťa cez matury nepustia kvôli tvojej slovenčine.
@somnoob75404 жыл бұрын
@@s.o.m.e.b.o.d.y.1991 namiesto toho aby si niečo užitočné napísal tak budes písať somariny. Ale čo už existujú aj takí idioti
@lordfreedom0014 жыл бұрын
2 drátové snímače do válců od SMC mají barevné označení modrá, hnědá (provedení bez konektoru) pokud se nepletu. Nevím proč v tom dělají bordel a nepoužijí místo modré černou, tak jak by to mělo být...
4 жыл бұрын
Je to přesně tak. Ale stejné to je třeba i u snímačů Norgren. Zrovna minulý týden jsme řešili barevné značení i s tím, že se podařilo při zapojování zapojit jeden vodič na plus a druhý na mínus. Při sepnutí snímače spadlo napájení v celé mašině... Osobně doporučuji nepoužívat dvoudrátové snímače. Někdy je to samotné jazýčkové relé, ale pokud má nějakou elektroniku, tak i malý zbytkový procházející proud může způsobovat zpoždění vypnutí signálu do PLC. Může to pak vytvářet náhodné chyby - je to cca 14 dnů, co jsem přesně tohle řešil.
@USPUHman4 жыл бұрын
Super video, díky. A teď ještě nějaké základy TIA Portal.... :-)
4 жыл бұрын
Mám rozepsanej článek o S7-1200... Ale celý tohle natáčení a psaní je časově poměrně náročný. A to je přitom jen takový šmrdlání.
@NicNevym4 жыл бұрын
Ještě jsi tam mohl dát ty mechanické M10 s kuličkou, jako výstrahu příštím generacím ;-)
@jackdogs45244 жыл бұрын
Ty šroubovací konektory jsou na prd když se používají někde kde je vlhkost a dělá se spárou tak je dobrý když je zatavený.
4 жыл бұрын
Ano, samozřejmě že záleží na krytí. Zatavený konektor bude asi vždy těsnější, než složený z několika dílů. Když beru v úvahu standardní průmyslové stroje (montážní linky, jednoúčelové stroje, ...), kde není takové agresivní prostředí (sucho, maximálně trochu oleje), tak tyto dostačují. Ale třeba do nějakého CNC, kde teče emulze proudem je vhodnější co nejvíce zakrytá/těsná varianta.
@lordfreedom0014 жыл бұрын
Teď nemám na mysli nějaké vlhké prostředí, ale konektory mám radši zařezávací, než ty se šroubky - rychlejší montáž. Zbytečně se ještě holí dráty, dávají dutinky, .... Jen je nevýhoda, že když je potřeba ho předělat, tak se musí dráty zas o něco zastřihnout.
4 жыл бұрын
Já mám ze zařezávacích konektorů takový rozporuplný pocity. Kabelů k čidlům existuje velké množství s různými průřezy. Pokud člověk použije nějaký běžný s průřezem třeba 0,35, nebo 0,25 mm2 tak je to OK. Ale spousta čidel má daleko menší průřez a to se třeba ani pořádně neprořízne izolace. Už jsem několikrát řešil špatně zařízlý konektor, kde třeba nevedlo mínus (třeba i po nějaké době). Někdy se to chovalo docela divně.
@lordfreedom0014 жыл бұрын
@ Ano, tak tam kde se to dá použít samozřejmě. Tahali jsme nedávno kabel k čidlu a byla po ruce zase jen 1,5mm2. Tam by taky zařezávací konektory použít nešli. Šroubovací to zvládl ]:->