Egy mérnök HIFIsta kalandja az ezotériával (2. rész)

  Рет қаралды 7,313

RetroTech Hungary

RetroTech Hungary

2 жыл бұрын

A HIFIzés alapvetően egy komplex hobby. Nagyon sok tudással kell felvérteznünk magunkat ahhoz, hogy igazán el tudjunk mélyedni benne. A szűkülő HIFIs társadalom pedig úgy tűnik, hogy két pólus mentén rendeződik. Az egyik ilyen pólus a mérnök-hifisták oldala, akik mindent szigorúan az ismert fizikai törvényekből és az informatikából vezetnek le, az ezzel ellentétes pólus pedig az ezoterikus-hifisták csoportja, akik meg csak a saját fülük után mennek. Habár én a tanulmányaim alapján inkább az előző csoportba sorolnám magam, azt is gondolom, hogy mint az élet más területein is, itt sem jó dolog, ha kizárólag a saját nézőpontunkból értelmezzük a világot, hanem igenis kell időt szánni arra, hogy megismerjük a másik oldal érveit is, mert az igazság gyaníthatólag ebben az esetben is valahol középen lesz. Azt hiszem, hogy aki ismeri Farkas "Long" Zsolt munkásságát, blogját és nézeteit, az tudja, hogy a kettőnk véleménye a HIFIzésről, alapvetően sok ponton eltér. Én ennek ellenére úgy gondoltam, a korrektség úgy kívánja, hogy időt szánjak arra, hogy megértsem azt, amit sokszor zsigerileg elutasítok. Szóval kaptam az alkalmon és meghívattam magam Zsolt előadására, amelynek a Bodor Audio adott otthont és azt kell, hogy mondjam, sokat tanultam a Zsolt által demonstrált dolgokkal kapcsolatban, de természetesen továbbra sem értek vele nagyon sok mindenben egyet... Nos tehát erről lesz szó ebben a két részes videóban...
Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
LONG Audio Blog:
longkft.hu/audioblog/
LONG Facebook csoport:
/ 260964382016452
Bodor Audio:
bodoraudio.hu/
Bodor Audio Facebook csoport:
/ bodoraudioplus
A csatorna hosszabb távú fenntarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuccino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseiteket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
Rendszeres támogatás (Patreon):
/ retrotechhungary
Eseti támogatás (PayPal):
paypal.me/RetroTechHungary
Eseti támogatás (Buy Me A Coffee):
www.buymeacoffee.com/rthungary
Discord:
/ discord
Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
avx.hu/forum/
Facebook oldal:
/ retrotechhungary

Пікірлер: 175
@forrest1bp
@forrest1bp 2 жыл бұрын
És, ha piros pólóban vagyok, meg amikor lilában....... akkor nagyobb a tér, meg énekes hangtartománya.... Nos 1980 óta hallgatom ezeket sátánista marhaságokat. Minden hi-fi show kiállításon ott voltam, (próbáltam elhinni) de nem meggyőző. A bemutatott termékek igen nívósak voltak, öröm volt megnézni őket. Nem mutattak kiemelkedően nagy változásokat az előző év technológiáihoz képest. De legalább milliókat el lehet kérni a komponensekért. Hozzátenném, hogy sok pénzt elköltöttem ezüst kábelezéstől kezdve mindenféle állványokig, de nem váltották be a hozzá fűzött reményeket....... Az igen drága erősítőkről, lemezjátszókról nem is beszélve. Nyilván tapasztalhatók hangbéli javulások, de az ár érték arány nem definiálható. Tehát minden szubjektív.
@MrGyulaBudai
@MrGyulaBudai 2 жыл бұрын
Szerintem a hangképre legnagyobb hatása a hosszú szeánsz alatt a hallójártokban termelődő fülzsirnak volt.
Жыл бұрын
Fexek 😆
@danielcserveg3807
@danielcserveg3807 2 жыл бұрын
Amikor a bitek okozta nyávogásról beszélt akkor majdnem kikapcsoltam a videót... Ennyi baromságot régen hallottam. Külön kiemelném amikor azt magyarázza hogy egy extra jó ethernet kábellel fel lehetne javítani a hangot. Én azert lejátszottam volna a teszt trekket úgy hogy nem változtatok semmin. Szerintem úgy is hallottak volna különbséget. :)
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Ez sajnálatos, ugyanis tökéletesen leírta a jitter fogalmát, függetlenűl attól, hogy tudatos volt vagy sem. Szélsőséges esetben lehet olyan zavart okozni a hálózatban, hogy nem lesz stabil, és így valóban gond, hogy nem jut el a megfelelő adat a megfelelő időben, ami okozhat a hangban változást. Nem is értettem, hogy miért nem az egészet cserélik, ethernetet nem toldozgatunk, épp ez miat.
@danielcserveg3807
@danielcserveg3807 2 жыл бұрын
@@fileferenc7920 sajnos nem ismerem a zenelejátszó szoftvert illetve az infrastruktúrát sem. De két dolog jut eszembe: 1. Valószínűleg a zene már réges rég a memóriában (ram) volt, főleg mivel vagy 20x le lett játszva. Minek töltené le a pc 20x ugyanazt ugye... 2. Ha le is tölti, akkor a zene csak úgy fog elkezdődni, ha már minden egyes bit a számítógépen van.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@danielcserveg38071. Ha streamként hallgatják, akkor nem, minden egyes alkalommal letölti, és nem a teljes adatot, csak a lejátszáshoz szükséges részt, és a megadott mérető bufferbe rakja, így elindul, és amikor kell lekéri a következő csomagot. 2 Ha fájlként játsza le, és egy központi gépen van (NAS, szerver), akkor logikailag megvan, így elkezdi a lejátszást a buffer feltöltése után, hasonlóan a stream-es változathoz.
@robertratalics1389
@robertratalics1389 2 жыл бұрын
Szerző pont ezt kérte, hogy ne csináljátok, amit te (is) csinálsz. Tipikusan.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@robertratalics1389 Falra hányt borsó, pusztába kiáltott szó, egyik fülén be a másikon ki. Vannak akik csak kommentelnek kérhet bárki bármit.
@SimonDavid
@SimonDavid 2 жыл бұрын
Mint informatikus, engem is elvesztettek a routeres/streamelős résznél, a matricákról meg inkább nem is mondok véleményt. A pszichoakusztikának utána kéne olvasnia Long mesternek (a fül és az emberi agy nagyon könnyen átverhető és nagyon nem konzisztens és még idővel fárad is, szóval már ez eleve több faktor ami miatt változást hallhatunk).
@papaiacciattila4394
@papaiacciattila4394 Жыл бұрын
Teljes mértékben eggyet értek! Ezt mondom Producerként, mivel zenekeszités közben a fül, agy, és a csend bizonyos ideig elengedhetetlen! Elég jól benne vagyok ezekben a dolgokban, s 11 éves koromtól hangfalakat készítek... Az emberi agyat és fület úgy át lehet vágni, hogy az valami hihetetlen... Ézek a patkány súlyok s társai, igen van különbség... De a rendszered nem itt fog el bukni hanem a szoba akusztikán és a hangfalak elhelyezésen és a hallgatási pozíción leginkább, hiába van 20 000 000 forintos hangfalad ha a szoba akusztika siralmas... Na mindegy... Ezt csak így le írtam.
@petermarton6160
@petermarton6160 2 жыл бұрын
A banyatank rejtélye is megoldódott! 😄
@viccesrobi1364
@viccesrobi1364 2 жыл бұрын
hogy hogy én ezt a videót nézem?? kuruzslás a köbön
@ferencpeto5574
@ferencpeto5574 2 жыл бұрын
Mert jót akarsz röhögni, szerencsére munkàban vagyok, így nem időpocsékolás, otthon természetesem zenét hallgatnék. Valami sz.r, hallgathatatlan rendszeren.
@abrkdbrk
@abrkdbrk 2 жыл бұрын
Csaba, nem érted te ezt a digitális jelekre gyakorolt hatását az switch alátéteknek. Az informatikai egyetemen nem figyeltél pontosan. Szóval az a lényeg, hogy digitális 0-1 adatfolyamba, az alátét okán, néha bekerül egy 2-es is. Na látod, ez az a változás, amit hallani lehet ... 😂😂
@mcdomy
@mcdomy Жыл бұрын
Én már azon gondolkodtam a múltkor, hogy a szolgáltató által biztosított modem helyett kérek egy highend modemet, mert a letöltött lossless hires fileok nem hozzák az elvárt minőséget ;)
@pepecsek
@pepecsek 2 жыл бұрын
Én amikor sokat melóztam és éjszakáztam akkor tapasztaltam ilyeneket hogy kicseréltem egy utp kábelt és meg voltam győződve hogy szebbek lettek a weboldalak, meg a lewarezolt videók is sokkal jobbak lettek :)
@laszlobarany5368
@laszlobarany5368 2 жыл бұрын
A legfontosabb, hogy "jó" - nekünk tetsző, a zenei ízlésünknek megfelelő - zenéket hallgassunk. A "gyenge" zene high-end rendszeren is gyenge és élvezhetetlen marad a számunkra. Ha a zenén keresztüli minél több érzelmi töltet átadására törekszünk, onnantól kezdve érdemes adagolni a pénzt egy komoly rendszer felépítésébe, amit egy dedikált tápösvény kiépítésével érdemes elkezdeni és apró lépésekkel haladni tovább előre, a számunkra ideális hangzás megtalálása érdekében. Az ezotérikus elemek, mint matricák, kristálygyöngyök, stb. hangra gyakorolt pozitív hatásaiban nem igazán hiszek. Azok, csak lakásdekornak lesznek jók, ha már előtte tisztességesen elvégeztük a zenehallgató szoba akusztikai kezelését. Persze a szoba helyes akusztikai kezeléséhez használhatunk szobadekorációs eszközöket is, mint pl. jó szőnyegek, függönyök, stb. (A "gyenge" zene varázsgömbökkel telepakolt szobában is ugyan olyan gyengén fog szólni. :-) A hifi rendszer minden eleme nagyon fontos, a megfelelő minőségű és tisztaságú tápfeszültségtől elkezdve egészen a végleges szobaakusztikai kezelésig. (Bizony a különböző audio kábelek is a rendszer részei és nem érdemes azokat sem elhanyagolni, figyelmen kívül hagyni.) Jó zenéket és zenehallgatást kívánok mindenkinek.
@TheOriginalLaszloVarga
@TheOriginalLaszloVarga 2 жыл бұрын
Oké, a matricánál hangosan felnevettem.
@keresztnevemvezeteknevem5395
@keresztnevemvezeteknevem5395 2 жыл бұрын
Mert mint tudjuk a matricák számának mindíg prím számoknak kell lennie! ;)
@ATEE77
@ATEE77 2 жыл бұрын
Hú, már nagyon vártam. Köszönöm.
@maledictionmetal
@maledictionmetal 2 жыл бұрын
Véleményem szerint, ha pár másodpercnél több idő telik el a tesztelt állapotok között, akkor egyre nehezebb objektíven megállapítani, hogy valóban volt-e változás. (Az más kérdés, hogy ezekben a módszerekben nem tudok hinni )
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Ezért, a két másodperc akusztikus memória miatt is szoktak, ahogy el is hangzott, A/B tesztek helyett hosszabb meghallgatásokat tartani. Amit aztán minden befolyásol, de ha statisztikusan több ember mondja ugyanazt, akkor tulajdonképpen mérést végeztük, pl. a DSP-ben is abszolút valós eredményeket lehet elérni ismételgetéssel és statisztikával. :-)
@DoomCoob
@DoomCoob 2 жыл бұрын
Nagyon jó videó! :)
@peterkovacs2684
@peterkovacs2684 2 жыл бұрын
Én azért megkérdezném a mesterektől, hogy fülmosás utoljára mikor volt? És ez nem vicc, ennek kellene az első lépésnek lennie.
@jozsefstempel
@jozsefstempel 2 жыл бұрын
Az emberi agy egy szuper szubjektív dolog, innen kell kiindulni. (így sajnos a saját fülünknek sem hihetünk). Az egésznek akkor lett volna értelme, hogy ha mindenkinek be lett volna kötve a szeme és nem lett volna "mese", hanem 1.es, 2,es, stb. teszt és mindenki valahogy rögzítette volna minden lépés után a benyomását, miközben a Zsolt különböző dolgokat módosított volna a konfiguráción (esetleg néha nem módosított volna semmit). A digitális technikánál ha az adott specifikációnak megfelelő hardvert használ az ember az mindenképpen szükséges és egyben elégséges is ergo a drágább usb/ethernet kábel nem hoz semmi extrát. (De ez szépen monitorizható ).
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Azért a digitális technikánál is bele lehet jópofa dolgokba futni. Itt pl az ethernet toldás, ha nem tökéletes 100 helyett mindjárt csak 10 mbit/s kapunk. Usb még rosszabb kezd lenni Az usb c felület mögött bármilyen csatoló lehet, ha nem a megfelelö kábelt használod mindjárt nem lesz jó, mert nem a szabványnak megfelelö. Ez itt azért fontos, mert a videoban ilyenekröl nem esett szó, csak hogy ki gyártja. Ilyenekkel is simán lehet manipulálni.
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
@@fileferenc7920 Az ilyen problémák, már amikor a tényleges átviteli sebesség tényleges adatvasztést vagy lassabb átvitelt okoz, simán észrevehetők, nem fognak nüansznyi, csak teszteken hallható vátozásokat okozni. Az USB 2.0 480 Mbps-ja pl. mindenre elég, és ott nincs olyan, hogy "csak egy kicsit lassabban" fog működni, mivel az átvitt bitek mindig ugyanolyan gyorsak, csak kisebb kihasználtságnál kevesebb csomag közlekedik rajtuk. Ha ezek nem mennek át, akkor nem fog HighSpeed eszközként működni. Az alatta levő FullSpeed (USB1.1) 12 Mbps-ja meg 24/96-ra már nem elég, ha jól emlékszem, szóval úgy nem fog működni a lejátszás. És akkor ennek a 10 Mbps-os Ethernet-re is vonatkoznia kell. Az USB-n az még az érdekes, hogy a "normál" (Bulk) adatátvitel hibajavított, de ahol az a fontos, hogy a késések ne halmozódhassanak, Isochronous módban zajlik a kommunikáció, ami miatt kimaradhatnak információk. Ez sem pl. "a teret" fogja elrontani egy hangátvitelben, de tény, hogy az átlag hangkártyák, a normál hangkártya-protokoll Isochronous USB üzemmódban mennek, amiben nem garantált a hibamentesség. Viszont a HighSpeed USB szerintem megeszi reggelire az egész hangátvitel témát, annyival gyorsabb. Régen foglalkoztam mindezzel. De ebben a szeánszban amúgy sem volt USB-ről szó, csak akörül, a kábelek körül is megy mindig a vakítás, azért említettem. A zavarérzékenység ott viszont fokozottan igaz, nincs olyan szépen leválasztva, mint az Ethernet.
@deimagoston
@deimagoston 2 жыл бұрын
A bitek máshogy érkeznek.... édes Istenem... a digitális adatátvitelnél - csomagkapcsolt - van hibajavítás, az invalid csomagokat az UDP-nél is eldobjuk a csomagokat.... az AudioQuestről meg a szó ami eszembe jut: csalás.
@peterbanki910
@peterbanki910 2 жыл бұрын
Ez már nekem is sok(k). :D
@stati5829
@stati5829 Жыл бұрын
Ha a melletted ülő előre dől vagy hátra már akkora hatással van az akusztikai térre, hogy ennyi erővel akár hangfalat is cserélhetsz. A felvétel minősége és a lehallgató környezet sokkal nagyobb problémakör kéne legyen, mint a lehallgató lánc. Agyrém ez a sok egymást bódító, unatkozó ember. Az is befolyásol, ha az előadó két méterrel előrébb vagy hátrébb áll. Persze ennek tisztázása után nem lehet eladni a bálnaherén érlelt UTP kábelt 500 ezerért. Ja, segítek is, ne csak okádjak. Ha hallja a csilliárd forintos hifi szettjén, hogy melyik elosztóba van bekötve akkor ótvar táp van az erősítőben. Vagy az egyik körön épp a neje vasal zárlatos vasalóval.
@vatafakiz
@vatafakiz 2 жыл бұрын
Én maradnék 2 lábbal a földön! Ez a szoba annyira visszhangzik annyi irányból, hogy bármelyik hallgató ha csak 10-20 cm dülöngél jobbra/balra vagy a lábait mozgatja, vagy pár álló résztvevő nem ugyanott áll folyamatosan, a sok résztvevő közül elképzelhető, hogy páran hallhatnak valami változást a hangképben. De nem gondolnám hogy az alátétek/matricák miatt. Még a szobában növekvő CO2 koncentrációja is erősebben befolyásolja a hangterjedést. De lehet hogy egy napkitörés, vagy lent elhaladó villamos/troli/metro is jobban alakítja.
@magicscreengames4353
@magicscreengames4353 2 жыл бұрын
Na végre! Ez a legfontosabb, a szobaakusztika. Beültetnek egy rakás embert hosszú órákra, persze izegnek-mozognak folyton. Persze hogy változik a hang. Például az előtted levő előre dől, akkor kitakarja a hangfalat, ha hátra, akkor meg nem. Hang terjedése, alap fizika. És hány ilyen szeánszot meg vaktesztet láttam a neten. Vaktesztnél meg fordítva működik, ott is mindig másképp szól, tehát soha nem fogják eltalálni mi szól éppen.
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Nekem is ez volt az egyik első gondolatom, csak késtem egy évet. A gyászosan vékony és rossz helyen levő oldalpanel, helyette a csupasz ajtó, hátul az ablaküvegek (reluxa ide vagy oda), a valószínűleg túl kicsi távolság a hangsugárzók mögött (nem biztos, mert torzít a kamera), az öblös, magas, felülről is csillapítatlan tér, aztán valószínűleg a hallgatók is közel voltak a falakhoz - ez még az amatőr professzionalitás skáláján is annyira alul van, hogy nyilván csak szándékos lehet. :-) Ezt valóban bármi megbolygatja.
@gyapjassandor
@gyapjassandor 2 жыл бұрын
Nem akarok bántó lenni, de amit hallottam a videó 11. percétől, ott teljesen egyértelművé vált, hogy emberünknek lövése sincs a digitális adatátvitelről. Parasztvakítás felsőfokon. :)
@robertratalics1389
@robertratalics1389 2 жыл бұрын
Dehogynem akarsz bántó lenni.
@PaulusdeKenezy
@PaulusdeKenezy 2 жыл бұрын
Pedig a PCM digitális jelfolyamának időzítése részben analóg. Ez tény. A fickó erről beszélt, csak máshogy. A gyengébb USB-s DAC-ok is nagyban függenek az USB saját időzítésétől, ami elég sz@r szokott lenni.
@ervinbese9439
@ervinbese9439 2 жыл бұрын
Nem is szükséges ismernie azt ! Kizárólag azt kell tudnia eldönteni, hogy a hallott hang változott-e ? Az meg megy majdnem mindenkinek. A módszer nem a tudáson alapul, hanem a tapasztaláson. Az emberi tudás legalább 90%-a így lett felhalmozva, hiszen az alaptudományok ismerete csak a legutóbbi időkről mondható el.
@mrkajtar
@mrkajtar 2 жыл бұрын
@dospalek007 Ehhez szimplán elég egy optikai hdmi kábel. Ugyanúgy ahogy routerekből is van optikai kábel fogadására alkalmas eszköz.Nem is kerülnek sokba egyáltalán. De egyszerűbb nyomni a bullshitet és audiofil pöcsköszörűket árulni százezrekért vagy milliókért.
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
@@PaulusdeKenezy Ez így zavaros, az a jitter meg egyenesen zöldség, ahogy el lett mondva. Létezik az ilyen jellegű torzítás a lejátszóban, ez nagyon szép - csak nem az Ethernet kábeltől. Így annak megváltoztatása is _ha_ hat a hangra, azt másképpen teszi. Másfelől most vagy ismerjük a DSP-t meg az USB átvitelt és hogy esetleg milyen áramköri egyszerűsítéseket alkalmazhatnak egy DAC-ban, vagy nem. Biztosan létezhet egy jelenség _az USB kábeltől_, de nem azért, mert a bitek nem közlekednek "megfelelően ütemezve". Ha érdekel, elmondom bitről bitre, mi megy át egy USB kábelen beleértve az Isochronous módot, és hogy annak milyen hatása lehet a hangra...
@ferenchorvath5311
@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
Ismételten köszönöm a gyors válaszodat. Előre bocsátom, hogy senkit se akarok megsérteni, de ha mégis így sikerül, Kérem bocsássanak meg. Az ethernet kábeleket ismerem, mert több féle változatok kerültek hozzám, majd dolgoztam velük. Nem tartom szerencsésnek azt, hogy a hanganyagot az egyik készülékről a másikra digitális jellel visszük át, majd analóg erősítővel és hangfallal hallgatjuk. Közben okoskodunk, hogy milyen akusztikai élményben részesülünk, miközben egy minden akusztika javító eljárás nélküli lakásban, mindenféle kütyüségekkel próbálkozunk hangminőség változásokat kimutatni. Én úgy gondoltam - évtizedekkel ezelőtt-, hogy családi házam padlás terében kiépítek egy stúdió helységet megfelelő hangszigeteléssel és hangelnyelő belső felületekkel, majd ezután próbálkoztam megfelelő HI-Fi technikát telepíteni. Belső légtéri rezonanciák, utánzengések, interferenciák nélkül szólalnak meg az analóg hanganyagok, melyek száma manapság rendkívül kevés. Mindenbe bevitték a digitalizációt, mely torzít, viszont ezt vastagon elhallgattatják a nagyközönséggel. Évtizedek óta csak dicsérik a digitalizációt. Szinte úgy beszélnek róla, hogy a digitalizáció az a leg-HI-Fi-bb! Gondoljuk végig az analóg jel átírását digitális jelre. Például a mikrofon 3 voltos jelét kvantáljuk kettes számmá, és ekkor 11 lesz. Csak az a probléma, hogy a 2,5 volttól a 3,4 voltig mind 11 lesz! Az analóg jelre vissza alakításnál ez szigorúan 3 volt lesz. Ugyan is nem tudja a vissza kódoló rendszer, hogy ez a 11 hány volt volt eredetileg. A másik torzítás abból keletkezik, hogy a 0,4 voltig a feszültséget a kvantálás 0000 fogja beállítani. Tehát a gyenge hangok eltűnek. Az erős hangoknál a kis energiájú felhangok is eltűnek. Harmadik torzítás abból keletkezik, hogy két mintavételezés között bármilyen a hang feszültség értéke, arról a kódoló rendszer nem vesz tudomást. Bár a mintavételi frekvencia kellő nagy értékre választva ez utóbbi torzítást erősen csökkenthető. Ezek után valamilyen lakószobában, valamilyen analóg-digitál technikán, valamilyen minőségű hanganyaggal bemutatni azt, hogy ilyen-olyan alátétek, papírlapok, homokos zacskók milyen hangzásbeli változásokat idéznek elő, amit egyesek nem is hallanak, egyszerűen ..........-nak tartom. Nem így kell mutatni a hangzás eltéréseket! Ezt mégiscsak valahogyan az ilyet hangoztató személyek tudomására kellene hoznunk. Nem ők illetékesek az ilyen jelenségek bemutatására. Az ilyen bemutatásra mégis csak egy stúdió (és még süketszoba), nagyon komoly minőségű elektroakusztikai berendezés, magas fokú szakmai műveltséggel szükségeltetik. Tisztelettel: H.F.
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Azért nem árt tudni róla, hogy kvantálás ide vagy oda, ha elég sűrűn vesszük azt a mintát és elég apró lépcsők vannak benne, elérünk egy olyan szintet, ill. spoilerezek: már rég el is értük, amikor már képtelen az emberi fül különbséget tenni. Kimutathatatlan. Az emberi szem sem állóképeknek látja azt a - legyünk bőkezűek - 90 vagy 120 kép/másodpercet, és lesz (van) egy szint, ami felett semmilyen bűvészkedéssel sem tudja senki megmondani, hogy nem a valóságot nézte egy lencsén át, hanem egy monitort (hogy ne tudja, mikor melyiket nézi). A DSP-t viszont nem árt ismerni annyira, hogy tudjuk, hogy "a gyenge hangok eltűnnek az erősek mellett" jelenséget a dinamikával mérjük, néhány számmal, ami ennek a minőségét, korlátait írja le, ami egyrészt analóg rendszerben szintén jelen van mint probléma, valamint analóg és digitális rendszerben szintén tud olyan alacsonyszintű lenni, hogy az adott készülékből jövő legerősebb hang mellett másik, leggyengébb hangot ne mossa el, ne takarja ki. A helyzet az, hogy pl. az analóg hanglemezek nagy nehezen elérhető, különlegesnek számító 90 dB-s dinamikájával szemben (a többi elveszik a zajban) a digitális rendszereké nagyságrendekkel nagyobb. Sokkal nagyobb. Ettől még lehet eltérés a hangban, főleg az ismerős torzításokat tartja a fül kellemesnek, nem a precizitást - csak nem amiatt a félismeretekkel felvázolt probléma miatt, hogy a hibáknak nincs dimenziójuk, a digitálisban mindenképpen hallhatók, az analógban meg nincsenek. :-)
2 жыл бұрын
"Nem tudjuk. Fogalmunk nincs!..." - hát igen :D
@georgedomse
@georgedomse 2 жыл бұрын
Én az abszolút hívők közé sorolom magam. Nekem is van alátétem, minden alatt IS, mert akár van hatása, akár nincs, a lelkemnek jót tesz, hogy én megtettem amit megtehettem. Na de a varázsrúnák... Nemár. Komolyan, nemár.
@Vzolko
@Vzolko 2 жыл бұрын
Nekem ugyan van némi spirituális hátterem, de ez akkor is nagyon komolytalannak tűnik. Ha feltételezzük, hogy egy marék gyöngy, vagy egy szimbólum matrica hatással van az élményre, akkor egy nagyon fontos (sőt a legjelentősebb) teszt hiányzik. Nevezetesen, hogy ne a rendszerre, a DAC-ra, a hangfalra, meg routerre tegyük, hanem a befogadóra. Vagyis az én homlokomra a matricát, a fejemre a homokszákot, és a zsebembe a kristályokat, meg az én talpam meg seggem alá alátétet. Miért a környezetet akarjuk befolyásolni, ha ki is jelentjük, hogy az konstans. Miért nincs teszt a hallgatókon???
@gezajakab3180
@gezajakab3180 2 жыл бұрын
ha a zsebembe a megfelelő mintázatú papírt teszel bármint hallok amit szeretnél! :)
@sandordeli9143
@sandordeli9143 2 жыл бұрын
Nem akarok ide nem illő szavakat használni, és nem is fogok... ezeknek a dolgoknak egyféle értelmét látom, hogy ha megváltoztatjuk a mentális, lelki állapontunkat, akkor a zene is más lesz... ezt úgy írom, hogy még nézem a videót...
@joanyadhatan
@joanyadhatan Жыл бұрын
uhh.. a 2. részben kicsapták a bőrpatkányt, ennek már a fele sem tréfa!
@gyorgylukacs7672
@gyorgylukacs7672 2 жыл бұрын
Huuuú !! :D Nagyon lementetek a pokól bugyraiba ! Ez már az a szint amikor a mérnök, tudós, laikus, és hívő egymás torkának esik ! :) Vannak dolgok amiket értek, vagy logikusan következtetve, azt mondom, lehet hatása, másokra meg azt mondom ameddig nem hallom nem hiszem ( lehet a hallasom miatt soha nem veszek észre olyan dolgokat amelyeket mások hallanak) .
@igormedo
@igormedo 2 жыл бұрын
A trivialis valtozasokon felul az analitikus zenehallgatás miatt ha semmit nem valtoztatunk akkor is tobbet vagy mashogy fogunk meghallani a zeneben.
@KillerMonk71
@KillerMonk71 6 ай бұрын
Egy valami számít, ami ténylegesen befolyásolja a hangzást. Az a szoba akusztika. Az ilyen-olyan kábeleket, meg a többi ezoterikus baromságot azt hagyjuk már.
@csabaracz8222
@csabaracz8222 Жыл бұрын
A videó jó! RetroTech csatornát nemrég ismertem meg, de nagyon tetszik! Gratula! Long Wang mester viszont túltolta kissé. Abban maradhatunk, hogy számít a tápokon bejövő és kábelek által összeszedett zaj, illetve az akusztikai környezet változásai és legvégül a psziché.... Mit is árulnak Bodorral? :D :D Be kéne ültetni a wudu mestereknek egy bufferelésről szóló informatikai előadásra. Régóta jókat röhögök a különböző streamerek meg audio pécékről szóló szemfényvesztésre. Milliókért. Itt szinte mindig fut egy DSP a lejátszáson, ami szépen be van hangolva, hogy más legyen egy picit a hang. Ez benyalja mindenki. Mi a francnak kéne adattovábbításhoz egy hi-end gamer minőségű pécé. A táp és maga a pécé zaj itt is játszik, de ennyi...
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
De ha ezt kimondod, akkor te vagy a technokrata, akinek az érzékeit és gondolkodását gátolja a tudása. :-) Pedig a valódi fantázia - nem a képzelgés - alapos tudással jön meg igazán, ahogy az alkotásokban is. Néha egy-egy naív művész is beletalál, másik oldalról meg a tudás valóban csábít rá időnként, hogy a bejáratott utakat ne hagyja el az ember, de ez minden.
2 жыл бұрын
Minden elem, alkatrész megváltoztatja a hangot többé, kevésbé, hallható, nem hallható szinten. A Gordiuszi csomó átvágása: metafizika. Minden mindenre hatásai van, még a hallható elvárása is a hallott hangra. És azon túl nem is azonos ponton helyezkedünk el a térben, és így a hozzánk érkező hangot és reflexiót is másképp halljuk - bár ettől a változást éppen hallhatnánk. Na és a végső érv, különböző hallószervekkel rendelkezünk.
@kNGXXX
@kNGXXX 2 жыл бұрын
Én tényleg nyitott vagyok mindenre, OP AMP-ok között hallok különbséget, és hamarosan érkezni fog réz ribbon RCA összekötő kábel és USB kábel is tesztelésre...de a matricánál felvisítottam. :D
@csanad88
@csanad88 2 жыл бұрын
A matricánál én fogtam a fejem ezt hogy lehet elhinni ez nagyon gáz mikor valaki olyan dolgot akar bizonyítani ami nincs szívesen beszélgetnénk emberünk el
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@csanad88 Annyira földhöz ragadtak vagytok. Ha lenne valaki, aki egy ilyen szobát lemodellez, és megfelelö teljesítményű számítógép, akkor biztosan ki lehetne számolni, hogy ezek a változtatások milyen mértékben változtatják meg a hang visszaverődéseit pl. a szoba közepén ülőnél. Az már más kérdés, hogy ez emberileg érzékelhető-e. Ez mondjuk meghatározható lenne olyan adatokból, ahol azt vizsgálták, mi az a küszöb érték amit az átlag ember érzékel. Itt kéne megnézni, hogy a legkissebb változást érzékelő ember érzékelési tartományába bele esik-e a számított érték. A denevérek biztos észre veszik a változásokat :-)
@benjoe999
@benjoe999 Жыл бұрын
Nálam 70%-ban a mérőmikrofon dönt 😅✌
@abrkdbrk
@abrkdbrk 2 жыл бұрын
Ez tragédia ......
@alivemoon
@alivemoon 8 ай бұрын
Nekem úgy tünik, mintha a szereplőknek fogalma sem lenne, hogy a hálozaton keresztül küldött zene elöbb egy bufferbe gyűlik és amig a lejátszó dac buffere nem ürül ki pont olyan mintha az összes zene a dac saját memóriájában lenne. Ha a kábelnek bármi hatása lenne az egyértelmű akadozásban nyilvánulhatna meg. Minden toldás pedig analóg zajforrás semmi más :)
@janosnagy4382
@janosnagy4382 2 жыл бұрын
A nyávogó biteknél hangosan felröhögtem, néhány számítástechnikus pedig valószínűleg a szeppuku kardjához nyúlt!
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Ez sajnálatos, ugyanis tökéletesen leírta a jitter fogalmát, függetlenűl attól, hogy tudatos volt vagy sem.
@janosnagy4382
@janosnagy4382 2 жыл бұрын
@@fileferenc7920 Aki nem hallott még a bufferelésről, annak milyen sajnálatos! Meg annak aki csak egy kis szeletét vizsgálja egy láncnak, komplex rendszernek a többi összetevője nélkül, és ez alapján hoz következtetéseket.
@denibeniable
@denibeniable 2 жыл бұрын
Én személy szerint hallottam már nyávogni CD-t, volt egy kiadvány, amire többen is panaszkodtak (volt akinél nem vitte a lejátszó), ismerősnél szólt a műhelyhifin, tényleg nyávogott. Nyilván extrém eset az ilyesmi, de létezhet.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@janosnagy4382 Ha a hálózat felől közelítjük meg a dolgot, akkor az a gond,, hogy UTP kábelt nem toldozgatunk, mert olyan a kialakítás, hogy nem mindíg viseli el. Lemérjük, levágjuk, csatlakozók, azt jónapot. fontos a kábel minősége is. A szabvány 100 méter, de volt olyan kábelhez szerencsém, ami 150m ig stabil volt (persze arany árért). Kérdés milyen volt a forrás. Ha 10 mbit/s vagy annál nagyobb, és a toldás miatt beesik ennyire a hálózat sebessége, akkor elképzelhető, hogy lehet valamilyen különbséget hallani aki erre érzékenyebb. Sajnos találkoztam olyan kábellel, ahol, ha sima teszterrel mértük, akkor tökéletes volt, viszont a nem biztosított stabil kapcsolatot, 100 és 10 között váltakozott a hálózat. Ezek jellemzően 8-10 méter felett jelentkeznek, így itt is elképzelhető ez a jelenség. Ilyenkor meg hiába van beállítva a buffer, ha egyszer ritkábban jön az adat, és kifogy a buffer. Egy tisztességesen összerakot rendszernél ilyen fel sem merülhet, ha a kábelnek "hangja" van akkor ott valami nem jó. azt sem tudjuk mi van a PC vel/ben, mivel az saját készítésű, jelentsen ez bármit is.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@denibeniable Ez elképzelhető, az audió CD -n nincs olyan hibajavítás, ami biztosítja a bithelyes visszaadást. Ezért az is előfordúl, hogy ha egymásról másolsz több CD-t, az utolsó rosszabbúl szól mint az eredeti, mert minden egyes másolatnál több hiba kerül a lemezre az eredetihez képest. a hiba mértéke a lemzről kiolvasás pontosságával csökkenthető. Nekem is van olyan gyári CD-m, ami egy régebbi lejátszóban mintha pattogna, egy újabban viszont észre sem venni.
@robertw.7789
@robertw.7789 2 жыл бұрын
Hááát emberek, ezek után nehéz volt megszólalni; csak a fogtam az arcomat perceken keresztül. Balázs, minden elismerésem a türelmed előtt! Tény, hogy az egyes tárgyak anyaga, elhelyezkedése a szobában befolyásolja a hangképet, de amikor arról ment a vita, hogy a monitorra tegyünk-e papírlapot vagy ne, mert úgy másképpen szól, ott már nekem is ledobta az agyam a láncot...
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Pedig szerintem az még vállalható is, elég nagy felület, a közönséggel szemben, változik a hang visszaverő felület. Az érdekesebb a switch esetén ani az állványban van
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
@@fileferenc7920 Egy össze-vissza zengő szobában tök mindegy.
@gazsi72
@gazsi72 2 жыл бұрын
Ez olyan, mint a "hihetetlen magazinos", ezoterikus, elvarázsolt arcok, akik annyira hiszékenyek, hogy a ráutaló kérdésekre mindig megakarnak felelni, ezért ebben a megfelelési kényszerben válaszolnak. Természetesen legtöbbször az elvárt irányban...
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Az azért elgondolkodtató, hogy mennyien hallották a változást. Egyszerűen el lehetne dönteni, minden változtatás után mindenki írja le le névtelenűl vagy teszt jelleggel (volt változás, jobban tetszik, stb), hogy mit tapasztalt. azért írja, mert akkor nincs olyan kényszer, hogy mondani kell valamit. Ha egyezőek a vélemények mondjuk 30 %-nál nagyobb arányban, akkor érdemes kutatni az okokat.
@SoXxX123033
@SoXxX123033 2 жыл бұрын
@@fileferenc7920 ezzel semmit sem bizonyítanál. Itt nem arròl van szò, hogy ezek az emberek hazudnànak. Ezt èrzèkelik valòban. Az a kèrdès, hogy az èrzèkelès a valòsàg vagy csak a pszichèjük jàtszik velük. Ennek a bizonyítàsàra semmi más nem alkalmas, mint a kettös vakteszt.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@SoXxX123033 Nem arra gondoltam, hogy hazudnak, hanem. hogy ha mindenki mond valamit nyílvánosan, az jobban befojásolhatja a saját értékelésemet, és lehet, hogy olyat is bele hallok, ami nincs ott. Ha egy ilyet akarsz vakteszten megcsinálni, akkor azt sötétben kell, mert pl, ha valamit a hangfalra teszel, az egyből látszik, az nem lesz vak teszt. Egyetértek a vakteszttel, csak ezeket a változtatásokat nehéz úgy megcsinálni, hogy ne lássák a tesztelők.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@SoXxX123033 És az is fontos, hogy ki mennyire "képzett" füllel rendelkezik, aki meghallja a hangfal kábel alátámasztásával létrejött változást, azt ne a "hű ez sokkal jobban szól"-al ne egy csoportba rakjuk. A kiválasztást lehetne egy vaktesztel elvégezni.
@SoXxX123033
@SoXxX123033 2 жыл бұрын
@@fileferenc7920 szerintem vègtelenül egyszerü megcsinàlni. Paraván/függöny kell hozzà.
@sandordeli9143
@sandordeli9143 2 жыл бұрын
Akit érdekel, nézze meg Kiss Tóth Ágnes: Pszihoakusztikai kísérletek című előadását !!! Egy csini hölgy egyetemisnáknak készült érdekes előadása !!!
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Atomcsill :-)
@Robert-so6cb
@Robert-so6cb 2 жыл бұрын
A matricához képest szerintem nagyobb hatása van még annak is, hogy zene közben hány hallgatónak van nyitva illetve csukva a szája. Hánynak van keresztbe téve a lába, változtat az ülésmódján stb.
@blasiushun
@blasiushun 2 жыл бұрын
A lehetséges ezer tényező közül sikerült 0 darabot ellenörzés alatt tartani. Így tesztelni lehet, ám minek?
@ferenchorvath5311
@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
Végig néztem és hallgattam mind a két részt. Sajnos kár, hogy nem tanulták meg a fizika törvényeit. A vezetékkel ellenállása a hosszúságtól, keresztmetszettől, anyagi minőségtől (fajlagos ellenállástól) és kis mértékben a hőmérséklettől függ, de csak egyen áram vezetésnél. A hangszóró vezeték hangfrekvenciás váltakozó áramot vezet! Váltakozó áramnál megjelenik a vezeték induktivitása és erek közötti kapacitás. Ezek a hatások összeadódnak az egyenáramú ellenállással. Ezek a tényezők a vezeték hosszával nőnek. Amikor betoldott a hangszóró vezetékébe vezeték darabokat, akkor megnövelte a hangszóró kábel hosszát és vele az impedanciát. Ez változást okoz a hangképben. Semmi ezotéria, különlegesség, csak fizika! Másik: A lakás (meghallgatási hely) Egy sajátos Helmholtz-féle üregrezonátor a maga rezonáló frekvenciáival. Ezeket a frekvenciákat erősen módosítja a határoló falak hangelnyelő, hang visszaverő és hang vezető tulajdonsága a bent lévő bútorzattal, textiliákkal ,üveg felülettel ... stb., bent tartózkodó személyektől, azok ruházatától és így tovább-tovább. Elkezd papírokat ide-oda elhelyezni, és csodálkozik a hang változásán, már ha ez a kicsi változás kinek-kinek hallható. Látszik, hogy a lakószoba akusztikáját különböző burkolásokkal nem javította. Harmadszor: 1-2% torzításnál kisebb értéket nem hallunk meg. Az analóg-digitális átvitel ilyen kicsi torzítással jár, amit sokan nem hallanak. A jel átalakítás és vissza alakítás torzítást okoz! CD-t hallgatva nincs értelme HI-FI minőségről beszélni. Más kérdés a Hi-Fi, azaz torzítás nélküli, és megint más a kellemesen hangzó, színpatikus, jó hangélményt nyújtó hangzás. A két fogalmat nem szabad összekeverni. Negyedszer: Ma a korszerű erősítő berendezések mikrofónia mentes alkatrészekből épülnek fel. Ezek nem elektroncsövek. Igaz, hogy a CD lejátszók lézer ágyúi berezegnek igen nagy hangerőn. A másik dolog, hogy nincs bejáratás, nincs rá szükség. Minden ilyen kijelentés a tudatlanság kategóriája. Az egyetemi könyvekben nem tanítanak az erősítők és más készülékek tervezésénél ilyen bejáratási dolgot. Végezetül ezt a hozzászólást is lehet törölni, ahogy ezt teszik a nem tetsző hozzászólásokkal, más oldalakkal együtt. Tisztelettel: H.F.
@RTH
@RTH Жыл бұрын
Csak egy megjegyzés… A hangfalkábel végig ugyanaz volt. Az ethernet kábelbe lett beletoldva.
@ferenchorvath5311
@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
@@RTH Köszönöm a gyors választ. Mindegy, hogy milyen a betoldás. Más fajta vezetéknél a fajlagos ellenállás tükrözi az anyagi minőséget, oxigén mentességet, kristály szerkezetet. R= l*r/A. (hosszúság szrozva fajlagos ellenállással osztva keresztmetszettel. Görög betűket nem tudtam itt írni.) Az induktivitást a vezeték hossza, de a keresztmetszet nem számít, kapacitást a hosszúság és erek közti távolság a szemben álló felülettel határozza meg. Hangfalaknál a kosár anyaga (préselt acél, öntött alu., fröcs öntött műanyag), mágnes anyaga (bárium ferrit, acél, stb) nem hat a hangzásra. Magy mértékben a szerelvény tömege, pille és perem rugalmassága, mágnes légrésének induktivitása (milyen erős a mágneses légtér) alapvetően meghatározza a hangszórók hangzását. Elromlott hangszóróknál teljes szerelvénnyel javítunk, és teljesen más hangszínezettel szól a javított hangszóró. Ha a kónuszra (rezgő rendszerre )ragasztunk bármilyen papírt vagy mást, megváltozik a hangzás. A doboz mérete, anyaga, tömege, belső kárpitozása, térfogata, alaki kiképzése,...stb is hangszínezet változást okoz! Ezeket a Hi-Fi kedvelőknek kellene tudni, és butaság ezen vitatkozni. Tisztelettel: H.F.
@RTH
@RTH Жыл бұрын
Az ethernet kábel digitális kábel. Hibajavítással viszünk rajta át digitális adatokat. Amíg a specifikáción belül maradsz semmi nem fog változni.
@keosoft
@keosoft Жыл бұрын
Hát lehet, hogy egyetemi tankönyvekben nincs bejáratás leírva, de hogy hangdobozoknál működik, az biztos.. még a mért jellemzőik is változnak a bejáratási periódus alatt. Az egyetemi tankönyv nem egy biblia (tudomány tudományvallás.
@ferenchorvath5311
@ferenchorvath5311 Жыл бұрын
@@keosoft Kedves "keosoft"! Talán makacs vitatkozásnak tűnik, hogy azonnal válaszolok a hozzászólásodra, pedig nem azért teszem. Próbáld megérteni az én véleményemet is. A hangszóró dobozok és hangszórók bejáratásával, a tanulmányaim és méréseim alapján sem értek egyet. Gondold végig, hogy csak a pillére és pereme rugalmas, a többi mind merev alak tartó, és tömegtartó tárgy. Több millió rezgés hatására se változik a technikai adata. A két rugalmas tárgy, pille és perem rugalmassági tulajdonsága változhat, ha túlterhelik. Tekintsünk el a tekercségéstől! Az előbbiekben említett két tárgyat úgy gyártják, hogy névleges teljesítménnyel és az alatt járatva semmilyen változást ne szenvedjen. (Maximális-, félhangerőn járatva.) Csak az a probléma, hogy mit tekintünk maximális (névleges teljesítménynek)? Ha manapság vásárólunk például egy 120 wattos hangszórót, akkor az nullától 12 wattig úgy viselkedik mint a 40-50 évvel ezelőtti gyártmányok. 12 watt felett már torzítva szól, és 40 watt felett leég a tekercse. A 120 wattig nem lehet "meghajtani" a 40 watti tekercs égés miatt. Vannak ugyanilyen méretű hangszórók, melyekre 600-800 wattot írtak a gyártók. Ha ezeket akarja valaki befárasztani, akkor honnét tudja azt, hogy hány watt teljesítménnyel fárassza? Ugyanis, 12 watt felett a pille és perem túlterhelődik, anyagkifáradás keletkezik, amitől pille és perem cserével javítható a hangszóró. Én 55 éve hangszórókat javítok. Régen a magyar cégek hangszóróit magyar alkatrésszel javítottuk. Most a külföldit is magyar gyártmánnyal javítjuk! Ne csodálkozzon senki se azon, ha túlterheléstől vagy hazai alkatrésztől megváltozik a hangszóró és doboz hangzása. Tisztelettel:H.F.
@veresscsaba9148
@veresscsaba9148 2 жыл бұрын
Ez az két videó a TV2 Naplójában és megállná a helyét :) A stílust mintha Sváby oktatta volna. Le a kalappal.
@abrkdbrk
@abrkdbrk 2 жыл бұрын
Még az elején járok, 9 percnél a videónál. Kicsit rosszul hallottam a hangot, ezért - követve "Lang" elvtárs szemléletét - odamentem a hangfalakhoz és rájuk szóltam, "Ebadta büdös kölkök, ha nem szóltok jobban, eladlak benneteket." Most egy kicsit, mintha jobban szólnának, az énekes hangfrekvenciájának felső harmada, tisztább lett. Komolyan. Tisztán hallom, bár lehet holnapra elmúlik......
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Ha rászólok az ebadta büdös kölyökre, elmegy fürdeni aztán tisztábban szól, de mindíg összekoszolja magát :)
@rhiannon212
@rhiannon212 Жыл бұрын
Ez szintiszta szélhámosság, MLM pólyában tálalva.
@gezajakab3180
@gezajakab3180 2 жыл бұрын
Hát, minden tiszteletem, hogy ilyen diplomatikusan tudtál fogalmazni és hogy hosszan hallgattad ezt és nem álltál fel. "Már az ezoterikában is unortodox" csodálatos kifejezése a faszságnak! :)
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Lám, a kreatívokban a nívótlan hatások is szép gondolatokat szülnek...
@csanad88
@csanad88 2 жыл бұрын
Sok mindent lehet tanulni ezen a találkozón viszont amiről nem esett szó az a szoba akusztika illetve hogy hogyan tereljük a hangot bútorok segítségével egyszerűen pedig bármennyire is furcsa a házban elhelyezett bútorok sokat befolyásolnak.a hangzáson
@PaulusdeKenezy
@PaulusdeKenezy 2 жыл бұрын
Az egy másik téma. Lehetne arról is videót készíteni. Érdekes számomra, hogy a nagy hifisták láthatóan magasról tesznek a teremakusztikára. Nem csak itt, hanem mindenhol. A legmenőbb helyeken is.
@MrGyulaBudai
@MrGyulaBudai 2 жыл бұрын
Az a szoba ugy kongott mint egy ures kontener.
@sandorfoldesi2268
@sandorfoldesi2268 Жыл бұрын
Ebbe az irányba légyszi ne menjünk el! Eddig nagyon szívesen néztem, de a köldöknézés már nem játszik. :)
@TillZoltan
@TillZoltan 2 жыл бұрын
Milyen zenével indul a videó? Nagyon bejövős!
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Nem olyannal, amit érdemes lenne audiofil berendezésekkel hallgatni...
@TillZoltan
@TillZoltan 7 ай бұрын
​@@dzsombliszorszita1716 Volt régen a Kretén magaziban egy kérdezz-felelek bakelit rovat. Ott volt egy fiktív olvasói levél, h "A lemezjátszó, amit vettem, fordítva forgatja a lemezeket. Mit csináljak?" A válasz pedig valami olyan volt, h "Hallgasd tovább! Egy Hi-Fi rajongónak nem a lemez forgási iránya a lényeg, hanem a hangminőség". Nálam a szükséges követelmény, h tetszik-e és csak jókora plusz, ha jól is szól :)
@kNGXXX
@kNGXXX 2 жыл бұрын
25:38 "Nincs kedvünk zenét hallgatni", persze, mert telítődsz vele...minél tovább hallgatod, annál inkább lefárad az agyad...nyaralásból visszatérve a K712PRO-m a JDS LABS ATOM stackkel a világ legjobb rendszere volt...másnap kellemes, a 3. nap már átbillent, és nem volt kedvem zenét hallgatni...semmi nem változott a rendszerben, én "telítődtem el a zenével". Olyan mint egyfajta ételből sokat enni...adott napon a 4. alkalommal már nem biztos, hogy annyira finom lesz, mint első alkalommal volt.
@alatomalbeth3947
@alatomalbeth3947 Жыл бұрын
Üdvözletem! Egy olyan kérdésem lenne,hogy egy lemezjátszótűnek mennyi lehet az élettartama! Én pár éve vettem egy Teac lemezjátszót aminek Sumiko Oyster mm hangszedője van. Mikor kell vajon kicserélni!??🤔Köszi a választ!
@RTH
@RTH Жыл бұрын
Hello. Erre nem lehet egzakt módon válaszolni, mert sok mindentől függ. Általánosságban a hangszedő tűk élettartama 300 és 1000 óra között mozog. Sokkal egyszerűbb megvizsgálni egy erős nagyító vagy mikroszkóp alatt a tűt, hogy lássuk, hogy kopott-e.
@alatomalbeth3947
@alatomalbeth3947 Жыл бұрын
@@RTH Köszönöm! Most rendeltem egy Sumiko Pearl mm hangszedőt,ami kicsit jobb,mint az Oyster. Persze a cserét még nem tudom hogy kell csinálni,de csak találok róla valami videót…🤔🧐🙂 Köszi!
@BillencsH1933
@BillencsH1933 2 жыл бұрын
miau:) tönkre ment a rendszerem, kérem cseréljék le mert beleragadt a hang
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Nem mindegy, hogy valaki ugyanazt a mozifilmet jókedvűen vagy depressziósan nézi meg, az sem mindegy, hogy józanul vagy ittasan vagy részegen, az sem mindegy, hogy milyen minőségben és milyen környezetben, stb. Az nem derült ki, mit hallgatnak meg és mennyi ideig tart egy meghallgatás, de szerintem ez így nem oké. Kapcsolgatni kellene 5 másodpercenként, hogy ez az egyik összeállítás, ez a másik, tessék, van-e különbség. Nem pedig tíz perc szöveg után meghallgatni ugyanazt, hogy ki mennyire "emlékszik rá", milyen volt az előző tíz és ahhoz képest mi változott. Ez kb. ugyanaz, mint három óra agymosás után megkérdezni a hallgatóságot, hogy ugye érzik-e jobban Jézus személyes jelenlétét... Biztos érezni fogják.
@papaiacciattila4394
@papaiacciattila4394 Жыл бұрын
Meg fájdolt a fejem ettől a 2db videótól, elnézést kérek! De azért álljon meg a bicikli...!
@sz.a.6702
@sz.a.6702 2 жыл бұрын
Long a magyar hifi Hahnemann-ja 😂
@joefoldvari3747
@joefoldvari3747 Жыл бұрын
Szia! Azt esetleg meg tudod mondani, hogy mit hallgattatok?
@RTH
@RTH Жыл бұрын
Hello. Ha jól emlékszem Frank Sinatra-t és Ismerős Arcok-at.
@joefoldvari3747
@joefoldvari3747 Жыл бұрын
@@RTH Köszönöm viszontválaszod! Nagyon jók és tanulságosak a feltőltéseid. Csak igy tovább!👌✌
@dclass92
@dclass92 2 жыл бұрын
Matrica???? Istenem....
@-dorkoka2104
@-dorkoka2104 2 жыл бұрын
Nem kell őket bántani. Egész életükben a hang manipulálásával foglalkoztak, valószínűleg értenek hozzá, azok a gépek nem véletlenül születtek meg. A műszerészet nehéz szakma.
@ferencpeto5574
@ferencpeto5574 2 жыл бұрын
Igen és az emberek manipulásával, mint a birkàk igen hallottuk a külömbséget...matrica, papírlap stb. szerintem ezeket az embereket szanatóriumba kéne utalni.
@-dorkoka2104
@-dorkoka2104 2 жыл бұрын
@@ferencpeto5574 Én egyébként nem gyakorló műszerész vagyok és tudom hogy az amit mutattak az létező dolog, inkább a mértékével van a baj. Ami neten eljött az semmi. Ma már sok jó rendszer van és a szakik már ilyeneken vitatkoznak. Nekem a problémám inkább az hogy miért nem etalon kábel+dobozzal játsza le, az a hibákat és előnyöket is kinagyítja. De ne szidd a tudós embereket, ezek nem a földön jàrnak-műsorvezető is elmondta a korrekt kötelezőt.NEM ÁLLÍTJA.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@-dorkoka2104 az etalon választás nem 1*ü
@karcsi20071
@karcsi20071 2 жыл бұрын
Szupi
@MegaBarcaBOY
@MegaBarcaBOY 2 жыл бұрын
A boszorkány üldözés korszakában a Longot biztos máglyán égették volna el. Nagy tisztelet neki és a tudásának.
@ZAZENKE
@ZAZENKE 2 жыл бұрын
nem véletlen hogy elmaradt a vakteszt. Így sajnos hiteltelen az egész
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Az első, ami feltűnik ezekben a videókban, az a professzionalitás teljes hiánya, még az amatőr professzionalitásé is. Nemcsak az analóg és digitális hozzáértésé, ami elengedhetetlen a logikus következtetésekhez a parttalan találgatásokkal szemben (a logika alkalmazott tudomány, ismeretek nélkül nem létezik), hanem a lehallgatótéré, az emberek elhelyezéséé. Ami nemhogy nem volt ideális, hanem ilyen célokra szerintem használhatatlan, elrettentő. Csak egy példa, bár a kamera torzít a képen: az oldalsó csillapítás ott hatásos (ráadásul mélyebb hangoknál az ilyen vékony semmiségek eleve semmi sem csillapítanak), ahol a hangsugárzó és a hallgató közti falrészről visszaverődik a hang. Ez biztosan nem közvetlenül a hangsugárzó mellett van, hanem inkább a puszta felületű ajtó tájékán (egyenlő faltól való távolság esetén félúton lenne). És ennek a sokszorosát szokták megtenni a zengések kordában tartására. Rossz volt hallgatni onnan már az emberi beszédet is. Persze, a változásokkal való kísérletek ettől még hallhatók, de aki ennyit nem tud vagy nem érdekli, mert ilyenekről az elsők közt beszélnek teremakusztika témában, arra nem érdemes odafigyelni. A matricákról nem is beszélve, amiknél biztosan minden hatás nagyobb volt, pl. ha nyitott szájjal ámult éppen valaki, nem csukottal. Nekem is eszembe jutott, hogy a hallgatók homlokára kellett volna ragasztani, ott legalább nem látták volna, hogy milyen karakter van rajtuk...
@lajos-High-Fidelity
@lajos-High-Fidelity 2 жыл бұрын
Hat azmár nemjó hogy valaki a hangkülömbséget tudományossan akarja elmegyarázni . Ezt hallani is kellene . Üdv mindenkinek
@SoXxX123033
@SoXxX123033 2 жыл бұрын
Kèrdès, hogy valòjàban hallhatò vagy csak èrzèkeled. No ennek eldöntèsère alkalmatlan ez a fajta “teszt”.
@ervinbese9439
@ervinbese9439 2 жыл бұрын
@@SoXxX123033 Ha azt érzékeled, akkor azt hallottad ! Ezért hívják a fület érzékszervnek.
@SoXxX123033
@SoXxX123033 2 жыл бұрын
@@ervinbese9439 szerintem valamit nem èrtettèl abban amit írtam. Attòl, hogy èrzèkeled, nem biztos, hogy valòban van különbsèg. Amit èrzèkelsz annak a jò rèsze az agyad müködèsèböl adòdik, amibe nem csak a hangnak van beleszòlàsa, hanem rengeteg pszichoakusztikai hatàsnak is.
@dzsombliszorszita1716
@dzsombliszorszita1716 7 ай бұрын
Ez az örök butaság. Olyan, mint a védtelen állatok remegése a mezőn a villámlásban, vagy a tánc a totemoszlop körül, hogy jöjjön az eső. A tudás nem beszűkíti, hanem kiterjeszti a gondolkodást. Nem mellesleg segít a töredéke alatt megtalálni egy jelenség okát, ha létezik.
@peterbanki910
@peterbanki910 2 жыл бұрын
Engem az érdekelne, hogy a hallgatóság között hány beépített ember volt. Ha a hallgatók többsége azt állítja, hogy van változás, akkor a nem beépített ember is elkezdi hinni, sőt hallani a különbséget.Ez inkább pszichológia. :)
@SoXxX123033
@SoXxX123033 2 жыл бұрын
Nincs szüksèg beèpített emberre. A hifistàknak (meg ùgy általàban az embereknek) igènyük van a misztikumra, arra, hogy ök jobbak legyenek, mint màsok, stb.
@1KefeaR
@1KefeaR 2 жыл бұрын
Nincsen semmilyen hifi-rendszerem, sem komoly tapasztalatom, mégis évtizedek óta érdekel a téma, olvasok, tanulok róla. A 2 videósorozat második részét és az elsőt is azért néztem végig, mert érdekel a vélemények intelligens ütköztetése, illetve a nálam tapasztaltabbaktól való tanulás lehetősége. A videóban látott "változók" nyilván megdöbbentettek, de nem vagyok már 20 éves fotelkommentelő, így tapasztalat nélkül nem szeretnék egyik oldalra sem állni. Az észrevételem/konklúzióm mégis az lenne, hogy ennyi erővel az is változást eszközöl, ha 60 kilóméterre a busz befordul a sarkon. Vajon ha egymás után változtatás nélkül 20-szor hallgatnánk meg ugyanazt a felvételt, nem éreznénk ugyan ezeket a változtatásokat? Nem az agy fáradása, az eszközök hőmérsékletének/bármilyének változása és az ezek együttes hatása okozza ezeket az észrevételeket?
@RTH
@RTH 2 жыл бұрын
Hello. Még egy gondolat… Ha elkezdesz hallgatni egy dalt, amit életedben először hallottál, akkor nem újabb és újabb részletek kerülnek elő minden egyed hallgatásnál, ahogy egyre jobban elmélyedsz a dalban? Ezek természetesen olyan változások, amelyeket az idéz elő önmagában, hogy egyre jobban megismered az adott dalt és semmi köze a rendszerhez, vagy annak az esetleges változásaihoz.
@zoltankoos5563
@zoltankoos5563 2 жыл бұрын
@@RTH Én is azt gondolom a emberi psziché a megfelelő válasz. Erre mondják nem vagyunk egyformák! Vagy, hogy kinek a pap, kinek a paplan.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@RTH Igen, éppen ezért javasolt mindíg olyan zenével tesztelni, amit már sokszor hallgattál.
@tamasgiczi
@tamasgiczi Жыл бұрын
Úristen ezt a baromságot :D nembaj, kell csibálni egy céget, árulni nekikn atcimkézett tplinket 300 ezerért, és meggazdagodni a hülyéken.
@Digit_ALF
@Digit_ALF Жыл бұрын
Vagy elképesztő higgadtsággal sikerült elhallgatnod ezt a tömérdek humbuk hülyeséget, vagy csak kivágtad a dührohamodat a videóból. 🙂 (én tuti bele álltam volna ebbe mint a gerely) Ennek a "Long" embernek amúgy még nagyon "hosszú" utat kellene bejárnia a megfelelő informatikai és akár távközlési tudás megszerzéséig, sok hárombetűs dolgot nem ismer és/vagy összemos, összekever, szóval javaslom neki legalább ezeket értelmezni, UDP, TCP, QOS, MTU, NTP, PTP, stb. és még mi minden ami egyébként RFC, de akár lehetne említeni a unicast, multicast nyalánkságait, ami mind-mind átviteltechnika! Az tényleg elképesztő, hogy mérnök emberek próbálnak technikai hókuszpókuszolással olyan pszichés, pszichológia vagy már tényleg csak ezoterikus misztikumokat bebizonyítani hívők számára, ami egyszerűen nem kivitelezhető, nem összegyeztethető és még csak nincs is rá szükség, hisz a vallás sem kérte meg soha a tudományt, hogy bizonyítsa a vallás igazát. A kedvencem egyébként a Mr. "Abszolút" volt, na neki mindegy mi történt, a kis okos fejében "abszolút" érzékelhető események zajlottak le. 😀 Juj meg a matrica/papírlap/jingjang/fengsui/abrakdabra/csiribúcsiribá az óriási lehetett, óvodás színvonal .... erre vevő felnőtteknek. 😁 Csodálkozom, hogy nem lett a végén ez valami MLM-es termék piramis játék. 😃
@Bushmaster.
@Bushmaster. 2 жыл бұрын
Ez a videó nagyon durván a szinted alatt volt Balázs, ennyire ne add le. Sokkal jobb vagy te ennél, mint hogy ilyen bohócról csinálj videót!
@RTH
@RTH 2 жыл бұрын
Nem baj, de legalább kiderült, hogy van szintem :)
@Bushmaster.
@Bushmaster. 2 жыл бұрын
@@RTH igen, és jóval e fölött vagy… :)
@RTH
@RTH 2 жыл бұрын
Nézd szerintem elmondom a véleményemet, azzal esetleg lehet vitatkozni. Ha nézed a csatornámat, akkor tudod, hogy a HIFI-zés több aspektusa is foglalkoztat. Szóval nem értem, hogy miért nőtt volna a csatornám színvonala attól, ha ezzel nem foglalkozom, még akkor is ha nem értek vele esetleg egyet. Nem látom az összefüggést.
@sz.a.6702
@sz.a.6702 2 жыл бұрын
@@RTH szerintem arra gondolt, hogy még ezek a sarlatánok is megérdemlik, hogy megszólaltasd őket, de ennél több energiát ne fektess az ezo-kandzsi hifibe, mert a te (egyébként jó) reputációd sínyli meg.
@RTH
@RTH 2 жыл бұрын
Én azt értem, hogy mire gondolt, csak nem értek egyet vele :) Mi köze van a reputációmnak ahhoz, ha bemutatok egy HIFI szubkultúrát?
@bajnok44
@bajnok44 2 жыл бұрын
A divatos "1-esek, meg 0-ák" érvelés nem reális, mert csak a kódolás módja ami, megkülönbözteti a digitális jelet az analógtól. Fizikailag mindkettő egy elektromos jelként terjed a vezető anyagban. Ahogyan egy hangszórókábelt már egyre kevesebben vitatnak, mert tudományos fizika ismeretek nélkül is hallható a minőségbeli különbség. A digitális jelek ugyanolyan módon hallhatóak, mert ugyanúgy viselkednek más és más minőségű vezető anyagban továbbítva. Valóban a dekódolásnál ugyanaz a zene fog megszólalni, hiszen az adatokon nem történt változtatás, így nem lehet a dalban "plusz versszak" sem más dallam, de a szubjektív nyugodtság érzete, vagy hangulata esetleg a gépiessége nagyon is különbözni fog, mivel az átalakításnak nem mindegy a jel minősége sem, pedig a technokraták szerint csak a jel tartalma az egyedül fontos. Legyen mindenkinek a hite szerint, de a kipróbálás nem úszható meg a vélemény mondás előtt. Aki kipróbálás nélkül mond véleményt, az csak előítélet. Az meg nem számít.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
Ha veszünk egy olyan készüléket, ahol az da koncerter rá van kötve az ad konverterre, és megallgatjuk, majd az ad da konverter közé bármilyen digitális átviteli eszközt beépítünk, akkor ugyanazt a hangot kell kapjuk. Ha nem így van az azt jelenti, hogy átviteli hiba van a rendszerben, mert nem úgy érkezik meg a jel, ahogyan kellene. Az már más kérdés, hogy ez milyen irányban befolyásolja a hangot (lágyabb, harsányabb)
@gezajakab3180
@gezajakab3180 2 жыл бұрын
az optikai kábelben is elektromos a jel?
@bajnok44
@bajnok44 2 жыл бұрын
@@gezajakab3180 Az említett SPDIF szabvány . 2 fajtája létezik egy koax és egy toslink formátum. A koakxban átalakitás nélkül elektromos jel fut. A toslink (optikai) szabványban az elektromos jelet egy átalakitó dióda rendszer optikaivá konvertálja amit az optikai kábel túlsóvégén egy hasonló dekódoló vissza alakit. Kicsit bonyolultabb, de nagyobb távolságokra való jeltovábbitásnál van haszna. Örülök, hogy segithettem.
@fileferenc7920
@fileferenc7920 2 жыл бұрын
@@gezajakab3180Ott nem, de kell hozza olyan eszköz, ami a jelsorozatot fénnyé majd elektromos árammá alakítja, mert a fényt általában nem lehet bevezetni direktben az ad konverter chipbe, bár ilyen megoldást is biztos lehet készíteni.
@gezajakab3180
@gezajakab3180 2 жыл бұрын
@@fileferenc7920 ez esetben a routerben még mindig csak 1, 0 van. Én inkább az akkusztikában, psihoakkusztikában keresgélném a megoldásokat.
(Majdnem) Spotify vs. TIDAL összehasonlítás...
13:06
RetroTech Hungary
Рет қаралды 10 М.
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 71 МЛН
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 11 МЛН
HIFI TOP 5: Mibe' toljuk a zsét...?
16:29
RetroTech Hungary
Рет қаралды 9 М.
Most akkor az A/B, vagy a vakteszt hülyeség?
19:46
RetroTech Hungary
Рет қаралды 9 М.
Túlélheted az atomrobbanást? Hogyan működik az atombomba?
9:55
Hogyan működik? Röviden - Tömören
Рет қаралды 1,1 МЛН
Én kérek elnézést! Fejhallgatózni igenis jó!
17:45
RetroTech Hungary
Рет қаралды 6 М.
A magyar nyelv a világ legnehezebb nyelve!?
4:49
MagyarLincoln
Рет қаралды 200 М.
HIFI Show: Van jövője?
12:51
RetroTech Hungary
Рет қаралды 10 М.
Aiyima A70 amp review: Evolution? (w/Eng_Sub) #aiyima
14:54
RetroTech Hungary
Рет қаралды 4,8 М.
Cheapest gaming phone? 🤭 #miniphone #smartphone #iphone #fy
0:19
Pockify™
Рет қаралды 2,7 МЛН
Clicks чехол-клавиатура для iPhone ⌨️
0:59
Как правильно выключать звук на телефоне?
0:17
Люди.Идеи, общественная организация
Рет қаралды 1,3 МЛН
Красиво, но телефон жаль
0:32
Бесполезные Новости
Рет қаралды 940 М.
iPhone 16 с инновационным аккумулятором
0:45
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 8 МЛН