Nagyon jó oktató anyag! Tőled mindíg a legmagasabb szintű hozzáértés és tudás jön le. Remélem még találkozunk!
@kriszrap Жыл бұрын
Pont a mainap kerestem egy Tirisztor videót hogy mire is használják. És nagyon magyar nyelven és részletesen nagyon nem taglalták. Isten meghallgatta imáim :D
@madg7525 Жыл бұрын
Üdv! Köszönöm a videóidat, kiváló tananyagok! Elektrós suliba járok, de nagyon karcsú az oktatás színvonala az elmondottaidhoz képest! Kérünk még! :)
@arnoldbencz68862 күн бұрын
Nna Pityu barát! Az egész videó szuper , de a triak vezérlés az meg főleg! Le a kalappa! +l !
@mihalytoth2732 Жыл бұрын
Köszi a videót!
@robokaland-official Жыл бұрын
Ismét egy szuper videó! Köszönjük! 😊
@EcoPityu Жыл бұрын
Nektek készült!
@peterzatyko4405 Жыл бұрын
Super Vagy nagyon héééé.
@kulcsarzoltan14109 күн бұрын
57:57 Szia! Kipróbáltam szimulátoron. Elég az egyik ellenállás is, mindegy melyik. A szimulátor nevét, amit használtam, nem tudom, hogy leírhatom-e? TI-vel kezdődik, NA-val végződik és nincs köztes betű.
@GyulaKesmarki-bm2xn5 ай бұрын
Kérdezem hogy a tirisztor felhasználásal lehet csinálni invertert ? A válasz előre köszönöm😊😊 köszönöm
@EcoPityu5 ай бұрын
A tirisztort egyenáramú körben nagyon nehéz kikapcsolni! (kényszerkommutáció) ezért nem.
@imrecsallo4363 Жыл бұрын
Szia Pityu ! -abban szeretném a segítségedet kérni hogy állandóan elküldöm a magas hangsugárzóimat egy buli alkalmával , nincs esetleg valami buta ellenes megoldásod egyszerű szinten ?(előre is köszönettel üdv: Imre),arra gondoltam hogy valamit elékötni a magasnak hogy egy bizonyos freki felett ne menjen át-hiába van feltekerve a magas....
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! PA hangfalak hangváltóiban használatos a sorbakötött izzó. Ez optimális terhelés mellett nem világít, egyben nem is korlátoz. Egy adott szint túllépésekor fel felvillan, majd kiég. (legalább nem a magas). Jól méretezve, esetleg foglalattal kihozva "lâtványos" helyre, még mutatja is, hogy "NE TOLD TOVÁBB!!" PA hangfalakban pont a gerjedések ellen véd. 12V/5-10W-os sofita izzóval kezdenék a helyedben.
@imrecsallo4363 Жыл бұрын
@@EcoPityu köszönöm ! megpróbálom...
@peterzatyko4405 Жыл бұрын
Szia Pityu. Hasonlo HANTECem van. Ha van 2db trafom 230/12V 40VA es bekotom 230rol12re és 12rol 230ra és arról lessz az osciloszkóp táplállva akkor mérhetek cuccot ami a hálozatal ossze van kotve vagyis foldelve?
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! Ha ezáltal készítesz egy dupla leválasztást biztosító leválasztó transzformátort, akkor elvileg igen. Azt tudnod kell, onnantól a szkóp minden fém része "rázhat"! A feszültség leosztásra ügyelni kell! (én is 1/10-esben mértem a 230V 50Hz-et) Csak teljes odafigyeléssel, saját felelősségre, veszélyes üzem! (nem vállalok felelősséget én sem a szkópodra!)
@gaborbolla6935 Жыл бұрын
@@EcoPityu Na pont ezért volt az az alapelv, hogy a műszerek a hálózatról üzemeltek,de a mérendő,javítandó eszközök a leválasztó transzformátorról! Mondjuk az akkumulátoros azaz szintén szigetelt üzemű műszer, oszcilloszkóp is megoldás! Vagy 12-24 voltos akkumulátorról szigetelt üzemben inverter 230VAc ra és onnan üzemeltetve a szkópot! De pl egy rádiót is lehet mérni szkóppal amik mind kettő a hálózatról üzemelnek,azaz a szkóp és a rádió is, csak a rádiónak legyen hálózati transzformátora aminek a 230vAc nincs közvetlen összekötve a rádió testelésével! Lényeg, hogy a szkóp ne kerüljön a mérővezetékei felől közvetlen a hálózatra! ;-) Mert azt nagy dirrel durral fogadja! És ugye mint ez a Hantec is már inkább mikroprocesszor mint hagyományos oszcilloszkóp, így a javítása a gazdasági totálkárra hajaz. Azaz olcsóbb egy új műszer, mint a régi, vagy elfüstöltetett példány megjavítása! 😞
@bicsakgabor6038 Жыл бұрын
Szia. Nagyon jók a videóid, minden videódat megnézem, mivel egy műszaki emberként ( villanyszerelőként) érdekel és sok jó és új dolgot mondasz. Csak így tovább! Továbbá az lenne a kérdésem, hogy van egy szigetüzemű napelem rendszer, annak van fölösleges termelése amit nem tudok elhasználni a termelés pillanatában és az akkumulátorok is tele vannak, gondoltam egy olyanra, hogy csinálnék egy áramkört ami az akkumulátor feltöltődse után aktiváldna az látal, hogy van az inverternek egy száraz érintkezője ami úgy működik, hogy ha tele az akku záródik és elenged mikor egy bizonyos feszültség alá csőkken. Ez indítaná azt az áramkört ami a napsütés intenzitása alapján fázishasításos módszerrel szabályozná egy fűtőszál (villanybojer fűtőbetétjének) teljesítményét és elfűtené a fölösleges energiát, majd ha egy bizonyos feszültség alá csőkken az akkuk feszültsége kikapcsol az inverter érintkezője és újra feltölti az akkukat. Remélem sikerült érthetően leírnom. :) Kérdés: 1. Mennyire tud ártalmas lenni az inverterre és az inverteren levő más fogyasztóra nézve( full szinuszos inverter) a fázishasítással modulált teljesítmény útján szabályzott terhelés? 2. Mekkora a hatásfoka ennek a fázishasításos teljesítményszabályzásnak? Mondjuk egy 1.2kw-os fűtőszál esetén amit 50%-os kitöltési tényezővel hajtok mennyi esik a triakon? Az a 0,9v? Ha igen az, hogy 0,9v akkor az 1.2kw 230v on 5,21A és 5.21*0,9=4,59W esik? Jól gondolom? 3. Tudsz egy kapcsolási rajzot valahol ahol fotoellenállással a fényerő függvényénem szabályzott valaki teljesítményt fázishasítással, vagy tudsz egy ilyet küldeni, illetve segíteni ebben? Köszönöm előre is válaszod! Csak így tovább! ;)
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! Röviden, tömören, a fâzishasítás nem tesz jót az inverterednek! A hálózatnak sem tesz jót csak az minket nem érdekel! :) (csak azt, ahol ez zavart okoz) Íly módon ne akarj teljesítményt szabályozni, saját elektronikus úton előállított hálózatból! Amúgy, igen a tirisztoron/triakon maradó feszültség és kapcsolt áram szorzata fogja csak melegíteni! Bojlerben tárolása a fölöslegnek célravezetőbb, egyenirányítva, pufferelve a termelt 230V-ot, majd elektronikus úton PWM-el szabályzottan kapcsolgatva a fűtőszálra.
@attilabodnar3298 Жыл бұрын
Nagyon jó magyarázat, köszönjük. Az miért lehet, hogy a dimmer, ha csökkentett fényerővel dolgozik vibrál, vagy inkább villódzik a fény. Olyan mint mikor a gyertya fénye pislákol. Remélem tudod mire gondolok. Több típust is próbáltam már, de mindegyik esetében megfigyelhető valalmilyen szinten. Az univerzális dimmereknél (tehát lednél ugyanúgy mint hagyományos wolfram szálasnál) Ha jól tudom ezek is nagytöbbséggel triakosak, persze az újabbak már nem.
@EcoPityu Жыл бұрын
Valószínűleg azok is több félhullámot kihagynak, így látható tartományba esik a "villogásuk". Ez általában terhelés növekedéskor megszűnik. Nekem egy külső 2kW-os (bontott porszívó sebesség szabályzó) a sarokcsiszolóval csinálja ezt, minimumon. (nyekeg)
@tamasjaloveczki78562 ай бұрын
Szia Szeretném kérdezni tőled hogy ha én két napelemet szeretnék kapcsolni fütőbetét re tirisztorral azt hogy érdemes?
@EcoPityu2 ай бұрын
@@tamasjaloveczki7856 tirisztorral sehogy, mert nem tudod megszakítani az áramkörét.
@tamasjaloveczki78562 ай бұрын
@@EcoPityu Szia köszi és szerinted mivel lehetne?Ugy szeretném megcsinálni hogy ha elkezd menni föl a feszültsége akkor bekapcsoljon a fütőbetét.mondjuk ha sötét van ugy is kikapcsol.
@EcoPityu2 ай бұрын
@@tamasjaloveczki7856 úgy nem fogod tudni, mert ha terhelhetetlenül megy föl a feszültsége, rákapcsolod a fűtöbetétre, egyből leesik a feszültség, és már ki is kapcsolt.
@tamasjaloveczki78562 ай бұрын
@@EcoPityu Szia bocsi még kérdezném hogy abban az esetben ha eleve van egy terhelés a napelemen állandó és ha egy bizonyos feszko után akarom bekapcsoljon még + terhelés!Így esetleg meg lehet szerinted oldani?köszi előre is.Üdv Tamás
@EcoPityu2 ай бұрын
@@tamasjaloveczki7856 szia! Úgy talán igen.
@norbertlazar3625 Жыл бұрын
Üdv. Szeretnék egy egyenáramu pálcás hegesztő teljesítményét szabályozni. Jelenleg egy 200A es graetz híd egyeniranyit. Mivel van 200A es tirisztorom is, így inkább szeretném a graetz híd fél ágát tirisztorral másikat Diodával. Mi a véleményed erről ? Hogyan lehetne megoldani ?
@EcoPityu Жыл бұрын
Féloldalasan semmiképp ne szaggasd, mert felmágnesezi a vasat! Graetz után viszont a lüktető egyent már szaggathatod a tirisztoroddal.
@norbertlazar3625 Жыл бұрын
@@EcoPityu és ha 3 fázisú lenne a trafo és a 3 Dioda és 3 tirisztor lenne akkor is meglenne a felmágnesezés probléma ?
@domellli Жыл бұрын
Ha egy ilyen fázishasítós áramkörben teljesen leveszem a fényerőt úgy hogy az izzószál éppen csak ízzon, akkor az miért van, hogy ha kihúzom a konnektorból majd visszadugom, akkor nem fog ízzani az izzószál, csak akkor ha megint feltekerem, majd letekerem ???
@EcoPityu Жыл бұрын
Mert terhelés függő, és hidegen az izzó ellenállása kisebb!
@laszlofarkas6971 Жыл бұрын
Köszönjük Mester, rengeteget tanultam már eddig is a videóidból, mikor rájövök valami működési elvére a videód után, mindig nagy az öröm :) Akkor a régi 2000W-os porszívó is így lágyindít illetve a sebesség szabályzója fázis hasítással működhet?
@EcoPityu Жыл бұрын
Igen, azzal működik!
@alexnemeth3832 Жыл бұрын
Tudom nem a tirisztor témához kapcsolodik. 🫢Csak egy gondolat🤔 milyen király lenne ha ignitront meg stb. társai lennének neked és be is tudnád mutatni.😃 De így is bámulatosak a videók. Le a kalappal.😎
@EcoPityu Жыл бұрын
www.elektroncso.hu/cikkek/okcso.php Ilyen durva cuccom nincs, de thyratron - om van!. kzbin.info/www/bejne/eWfEfKxrd9V6grM
@viktormolnar Жыл бұрын
Ezt a triacos dimmert nagyon szuperul elmagyaráztad. Egy kérdésem lenne: mi van akkor amikor egy ilyen dimmert egy ( nemtudom most a pontos nevét ) hálózati feszültségű motorra kötjük rá ahol ha jól tudom a fordulatszámot a színusz jel sebessége frekvenciája határozza meg? Ott gyakorlatilag a fordulatszám maradni fog csak gyengébb lesz a motor? Vagy mi? Mert gondolom motor fordulatszámot ezzel szabályozni nem tudunk.? Csak egyenáramú motornál lehetne. Vagy hogy is van ez?
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! Univerzális, kefés motor, és onnantól fázishasító a becsületes neve. A 3.,4. ponthegesztős videómban bővebben hallhatsz róla!
@viktormolnar Жыл бұрын
@@EcoPityu köszönöm szépen. Majd még nézegetem majd a videóidat. Mert valahogy érdekel az elektronika. Tök érdekes az egész. Ráadásul szerencsés lenne többet tudni róla. Motor esetében nem az egyenáramú kefés motorra gondoltam hanem a hálózati feszültségű vátóáramúakra.
@EcoPityu Жыл бұрын
@@viktormolnar igen, azt hívják univerzális, kefés motornak, az Elektronika konyhanyelven sorozatban van róla szó, és be is mutatom! Azt is, hogy megy AC-ről, és DC-ről is.
@@EcoPityu Na mostmár kicsit utána kell nézzek. Valahogy úgy rémlett hogy nincs is kefe benne.
@tiborkis9457 Жыл бұрын
A kis "vaskalapos" a TO-66-os tokozás....
@EcoPityu Жыл бұрын
Köszi, talán képes vagyok megjegyezni! :) rákerestem, tényleg!
@napoleon78zs Жыл бұрын
eez konyhanyelven, semmit se értettem belőle😂🤣
@EcoPityu Жыл бұрын
Ahhoz a többit is meg kell nézni ám!
@gaborbolla6935 Жыл бұрын
Pityunak igaza van! .... Valamint ne feledd el, jól meg kell alapozni a házat is, hogy stabil legyen! Így ehhez a szakmához, vagy akár csak a hobbihoz is kell a jó alap! És ismételni, ismételni unásig és még tovább az elméletet.... Valamint ha van rá lehetőséged helyed időd, módod, gyakorolni és nagy alázattal a tudást leülepíteni és rendszerezni! Valamint mások magyarázatát és szakkönyveket is elolvasni! Akkor összeáll majd a tudás! A lényeg ne akarj egyszerre mindent és főleg, NE KESEREDJ EL! Magadat pedig NE BECSÜLD ALÁ, de túlontúl se gondold a képességeidet! Hozd magad egyensúlyba a gyakorlati és elméleti tudásoddal, és legyél türelmes! Meg fogod te is érteni amit Pityu ezzel a sorozattal Konyhanyelven elmagyaráz és közkincsé tesz! ;-) Ezt a szakmát 4 évig oktatták és érettségihez volt kötve. Avagy 4 év gimnáziumi alaptudás matek, fizika, kémia, tudásalapjaira ,,felpakolva" a szakmunkás suliban 2? vagy 3 de azt hiszem 2 év volt a szakma elsajátítása.... Igaz a Szakmunkás 2, évben, de mondom lehet 3 év már matek, fizika kémia nem volt és a k-l-f. pl magyar töri stb tantárgy sem! Csak Elektrotechnika, Rádió és Televízió műszerész szakmai ismeret, ipari elektronika, villamos anyag és gyártásismeret-tantárgy, villamos mérés elmélet, szakrajz. K.b.; mint szakmai tantárgyak, valamint mérés gyakorlat és gyakorlati foglalkozás ahol a tanulók, úgy mint ÉN,a szakközépiskolában, de itt azaz ott a szakmuki-suliban zanzásítva,a 2-3 év alatt és kb 1/3 elmélet 2/3 gyakorlati oktatás súlyban az órák száma elosztva! Áramköröket építettek, alap kapcsolásokat a gyakorlatban is megismerve, majd mérve. Aztán rádiók részegységeit elkészítve, mérve ugyan ezt a TV készülékeknél is.... -Beigazolták az elméleti órákon tanultakat! A szerencsésebbek, szorgalmasabbak, megtanultak Rádiót, TV készüléket javítani. ( ezt általában Gelka és annak megfelelő szervizekben tudták elsajátítani)... Tehát, mint látható és mint ecseteltem, ez egy bonyolult,összetett,de nagyon szép szakmacsoport! Tehát ne csüggedj figyelj tanulj kérdezz, és ha lehet valaki hasonló érdeklődésű barátoddal a tudásod hangosan beszéld át! ;-) Menni fog!
@ferencandras2118 Жыл бұрын
Tudsz valakit, aki úgy ért a stereo rádókhoz, mint te az erősítőkhöz?
@EcoPityu Жыл бұрын
Nem, sajnos! Láthatod, az analóg technika kihalóban van! :(
@joseftamas6582 Жыл бұрын
Nekemis az a baj a trabinal hogy nem ad áramot az agy aszt lehet mérni egy fekete doboz gondolom láttál ijet
@EcoPityu Жыл бұрын
Te most a gyujtásról beszélsz! Én egy elektromos trabant sebesség szabályzóját építettem tirisztorosra.
@joseftamas6582 Жыл бұрын
Szia igen van egy 85 ös trabi nem kaptam platinát hozzá mert az újnak rövid a kakasa és nem lehet állítani a gyújtás ezért attak egy elektromos gyújtás aszt mondták hogy hal jelados egy fekete doboz és a főtengely re is elektronika bekötem helyesen a dobozba bemegy az áram de ki nem ott is régi diodák vannak és ara gondoltam hogy lehetne e mérni
@joseftamas6582 Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/d3nSZYqte7dle68
@tibsim Жыл бұрын
Szió! Egy buta kérdésem van... Kettő sima egyenírányítót sorba kötve lehet tranzisztort csinálni?