Mám BMW i3 s baterií 94 Ah (využitelných 27 kW) r.v. 11/2016, najeto 50.000 km. Vlastníkem jsem od 2/2021 kdy mělo najeto 25.000 km. Za 10 měsíců jsme najeli 25.000 km. Důvod koupě jako 2. auto do rodiny. Výsledkem je zjištění, že 90% cest si s tímto autem vystačíme, takže se z něho stalo auto č.1. S golfem 1, 4 TSi jsme za stejné období najeli ani ne 5.000 km. Průměrná spotřeba za období 2-10/2021 byla 15,9 kW/100 km, za období 11-12/2021 byla 22,8 kW/100 km. Spotřeba v zimě je tedy vyšší o 44%. Auto parkuje venku pod pergolou (465 mnm). Spotřeba je měřena poměrem přijaté celkové energie během nabíjení a počtu ujetých km. Zahrnuje tedy i spotřebu auta na ranní vytápění před jízdou a spotřebu batery managementu. Průměrná hodnota spotřeby v autě za 2-12/2021 je 16,8 kW/100 km. V zimním období auto výrazně méně rekuperuje. V létě auto dokáže úplně zastavit na rekuperaci i z mírného kopce. V zimě je schopna baterie rekuperovat cca 5 sekund na plný výkon a pak se schopnost baterie přijmout rekuperovanou energii značně sníží. Auto více méně jezdí stále stejné trasy, takže srovnání léto-zima je reálné. V létě byly maximální dojezdy cca 210 km na nabití, v zimě cca 140 km. Téměř 100% nabíjím doma v noci na AC 11 kW, takže délka nabíjení mě celkem nezajímá, protože je jedno, jestli nabíjím 3 nebo 4 hodiny. Ještě podotýkám, že jezdíme bez jakéhokoliv omezení komfortu tj. výkonu nebo teploty interiéru, protože denní dojezd bohatě přesahuje naše potřeby a tudíž se nemusíme omezovat a naopak můžeme využívat všech jízdních vlastností (hlavně návykového zrychlení). I po roce zkušeností mám stejný názor. Tohle auto je skvělé při denních nájezdech 80-150 km s možností nabíjet doma z míchačkové zásuvky 400 V. V letním období jsme jezdili v pohodě i trasy 300 km s jedním dobíjením na trase. Náklady na servis za 10 měsíců 0 Kč, pouze jsem koupil za 12.000 Kč sadu zimních pneu. V roce 2022 bych měl nechat vyměnit pylový filtr (800 Kč) a brzdovou kapalinu (1.200 Kč).
@HofyCZ3 жыл бұрын
Ahoj Lubosi, take mame jako dvojku i3 a kdybych nemel i Teslu, je z nej jednicka. Ale do mesta s i3 jezdim radeji, nez s obrovskou TMX. BMW i3 je vyborne auto. 👍
@romankubenka29282 жыл бұрын
Tak tomu říkám vítězství evoluce budeme jezdit pomaleji a nejlépe jenom v létě
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
jasně v zimě můžeš jet motorovým vlakem 😀
@ondrahavala7016 ай бұрын
Nejlepší reklama na spalovací motory😂
@HofyCZ3 жыл бұрын
Copak to asi udělá s baterkou, když se do studené baterky bude rvát kolik kW? Ja musím mít s Teslou baterku ohřátou podstatně více, aby mě to pustilo přes 50 kW. Nevím, zda je dobře to, co dělá Audi a nebo zda je Tesla až příliš opatrná.
@petrhofmann37764 ай бұрын
Tohle chce nekdo resit? Aplikace na sledovani auta?
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Test dobrý ale pokud chceš ukazovat realitu a bojovat proti strachu z BEV tak zkus start v zimě jako by si to měl venku na sídlišti. To jsou největší obavy a argumenty proti BEV. Tak až zas přituhne... Nech to venku.... Pěkně od mrazivévo startu ať ti to má tu největší vypovídající hodnotu.... Díky za tvou práci a hodně štěstí a zdraví do nového roku.
@martinsmolka3 жыл бұрын
Když nasedneš do vyhřátého auta, bere auto bez TČ na údržbu teploty cca 2,5kWh, pokud ho máš vymrzlé, bude to v prvních cca 4 minutách brát 7kWh a pak zas těch 2,5kWh. Lidově řečeno rozdíl bude někde okolo 0,5kWh - 1kWh odebrané energie z baterie, což u mého malobaterkáče může mít poznatelný vliv, nicméně nepozorovatelný, bo předehřev ze zásuvky v podstatě nepoužívám, ale u etrona je to nic... Co je 1kWh z ~80? :-D
@Desperoro3 жыл бұрын
Pokud by chtěl simulovat sídlištní realitu, tak by nemohl testovat s autem za dvě mega nebo kolik tedˇstojí. Nějaký Kia Sorento, 500E nebo tak něco zkusit
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
@@Desperoro cena auta vůbec není důvod... Pro mě je to dostupné a přitom jsem v paneláku takže realita parkoviště bez dobíjení a provoz pouze na rychlonabijení mě zajímá....
@Desperoro3 жыл бұрын
@@MiroslavBruna tak to mě taky, protože neočekávám, že budu bydlet s nabíječkou u domu
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
@@Desperoro tak časem určitě jo.... Trafo stanice jsou všude a tuším že PRE už to u nějakých má
@pompoz12023 жыл бұрын
Vsechno dobry ale tohle vse plati jen za konkretnich podminek: - Audi e-Tron (Tim myslim, ze to nebude platit treba pro Leaf...) - Stoji vam to pred barakem na zasuvce, pokud to nemate, vsechny vyhody padaji - Ruku na srdce, kdo kupuje e-Tron a jezdi po dalnici 130? - Porad se mluvi o usporach eenrgie, ale predehrivat to auto take nejakou energii stoji... Snadno se rekne, ze elektromobilum zima nevadi, kdyz to testujete na hign-end modelu.
@lubo52082 жыл бұрын
Pompo Z Akože kto??Ved predsa tí blázniví ekošialenci,ekoteroristi,ved predsa e-Tron do každej rodiny,nie ?? :-)))
@RadimStrnad Жыл бұрын
já
@jojoba32822 жыл бұрын
Cena tychto aut pokial neklesne o 70 %, tak su nepredajne pre beznych ludi. Pripomina mi to dobu, ked TV satelit stal tolko, ako osobne auto. Jeho funkcie boli s tymindnesnymi na smiech. To iste s prvymi mobilmi, neskor smartfonmi. Pockajme 10 - 15 rokov a kupime si auto podstatne lacnejsie a neporovnatelne technucky lepsie. (Bateria, dojazd, nabijanie) Momentalne je to zabavka pre prachacov.
@tomasaugustin6065 Жыл бұрын
a odhad pri takomto teste s q8 55 ? o kolko by bola lepsia spotreba ?
@romankratochvil19373 жыл бұрын
Ta výhoda vyhřívání během nabíjení: říká se tomu nezávislé vytápění lidově zvaný bufík, ve spalovacích autech je to věc známá desítky let. V dnešní době je možné nezávislé vytápění zapnout dálkově. Nabito na 92% a dojezd 278 km, když mám já dojezd 272 km, tak začínám uvažovat kde budu brát benzín, ale dobře je zima.
@martinsmolka3 жыл бұрын
A kolik % těch spalováků ten bufík má? Jo na sídlišti ve 4 ráno, když si zapne každý bufík, to se bude ostatním fajn spát... a ten vzdoušek při inverzi :-P
@romankratochvil19373 жыл бұрын
@@martinsmolka Má ho každý kdo si ho zaškrtne v konfigurátoru. Bufík žere málo, žádné extra nebezpečné spaliny z toho nejsou.
@martinsmolka3 жыл бұрын
@@romankratochvil1937 Není nad přesné číselné vyjádření :-D. V reálu to tedy znamená takřka nikdo, bo nové káry kupují výhradně fleety a ti Vám na bufík budou rozhodně kašlat! ;-). Což mimochodem potvrzuje i každodenní obrázek co vidím na parkovišti před fabrikou a výdával jsem i na sídlišti! Každý příjde, nahodí rachotinu a jde škrabat sklo, ti otrlejší daj ještě čouda! A já?, Dojdu, zapnu, zapnu výhřev zrcátek, mávnu štěračema a do minuty, když se odmlží i zrcátka jedu pryč v teple!
@romankratochvil19373 жыл бұрын
@@martinsmolka Každé auto v ceně elektomobilu má bufíka.....
@keemaxcz3 жыл бұрын
@@romankratochvil1937 Třeba u autobusů je bufik docela síla, ale u aut to moc žádné extra spaliny nejsou, takže na sídlišti by to snad takovou “neplechu” neudělalo :D
@michalsmrha1661 Жыл бұрын
Je pěkné vidět jak podporovatelé spalovacích vozů tady vyhledávají fantaskní scénáře co by kdyby aby si mohli flusnout. Já mám samozřejmě spalovací auto ale už dva roky ho používám na příjezd 3 km k vlakovému nádraží a domů. Víc než sto kilometrů jsem jel dvakrát v létě, před dvěma dny jsem zkusil kombo kolo plus vlak a můžu vřele doporučit. M2síčně ujedu s autem 510 k m cirka a auto stojí 23 hodin denně. Elektromobily jsou budoucnost, ať se to někomu líbí nebo ne.
@jerrynovak30668 күн бұрын
To Michal: jsou budoucnost . Ale jen za určitých podmínek, pro úzkou skupinu lidí, a vzhledem k děsivému propadu ceny ještě hodně dlouho úplná ekonomická hloupost. Spočítej si, na kolik Kč za 1 km ti při takovém "poskakování" kolem komína přijde.
@romaningr8042 Жыл бұрын
Zdravím, to je všechno pěkné, je jasné že se vám dojezd nesníží když tam mate přes celou noc napojenou nabiječku. Tak pojdme ted na realitu - vtěchto minusovýh teplotách stojím na sídlišti ráno nasednu do auta. Jaký bude stav baterie? Nemám na auto s nejsilnější autobaterii co je, tak jaké bude mít hodnoty taková autobaterie a nastartuju ji vůbec ráno?
@matrixczech53843 жыл бұрын
Mno baví mě tyhle testy,kdy se jezdí podle předpisů. Neříkám závodit,ale i na dálnici většina jezdí 140-150/km h a pak to beztak stoupne na 30kW/h ... jeliž pravda?
@panektonda2 жыл бұрын
ano, stejně jako u benzíňáků - tam taky když jedu 130, mi žere oktávka 6,5L/100 a když jedu 150, tak jsme už okolo 10L/100
@marekhusivarga34343 жыл бұрын
Dúfam že ti vezmu vodičák za to natáčanie sa počas jazdy!!! Ako novinár by si mal ísť príkladom!!!
@philipsboranowitze53283 жыл бұрын
Martine, koukal jsem na spotřebu cca 26kWh/100, ale neznám ceníkovou cenu za kWh na tom hyperchargeru (nabíjím jen u našich Tesláckých nabíječek) ani přesné ztráty při takovém rychlém nabíjení... na kolik Vás při takové kombinaci přijde ujetý km? ... bez nočního předehřívání, myslím čistě jen kolik zaplatíte na chargeru a kolik za to ujedete do dalšího nabíjení. Počítal jste to? Pokud tedy nemáte nějaký nestandardní tarif, zajímala by mě cena pro běžného "kolemjedoucího" Díky
@robertgregus48683 жыл бұрын
Test bol dobry, ale mne sa natlaca este jedna otazka a dost opoctatnena. Vlastnim Audi etron byvam v panelaku na sidlisku povedzme na 5 poschodi, cize nemam moznost mat auto napojene celu noc na kabel a teraz by chcelo dalsi test ako bol tento predosli ???
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Je pěkný jak tomu skoro nevadí mráz při nabíjení. Jak je možné že ioniq5 na to tolik trpí? Nevezmeš ho taky na pořádný zimní test?
@RadoFan36193 жыл бұрын
👍 Fajn
@marianfedor9782 жыл бұрын
Urob(te) test na aute čo si kúpi bežný vo fabrike, či službách pracujúci Slovák/Čech s bežným platom. Kúpi si auto z bazáru s cenovkou okolo 8-10t€ z toho vychádza 7 ročný i-on/c-zero alebo Leaf G1, možno citigo iV alebo e-Up. S leafom majú bohaté skúsenosti vodárne VSS, by som povedal že z firiem v SR asi najbohatšie, keďže ich majú krátko po tom odkedy ich začali vyrábať, majú jeden dva na každom stredisku, celkovo cez 10, myslím že by stálo s nimi natočiť reportáž o skúsenostiach s bežným "ľudovým" elektromobilom pre bežných ľudí na denné jazdenie. E-tron má tak "malú" baterku aj v lete takú "super" spotrebu, že tých pár kw tam v zime dieru na dojazde neurobí. Aj čo sa týka novšieho Leafu 2, Soul EV alebo Ioniq electric, kde v lete to ide za 13-15kWh/100km mesto-mimomesto, Cca 22 dialnica a vďaka tomu že to nemá v základe TČ tak v ziime tých 4-5kW na kúrenie robí o tretinu menší dojazd, pri veľmi krátkych jazdách kde to ťahá aj 7kW na kúrenie dojazd spadne takmer na polovicu. Suma sumárum dojazd max. 130-140-km s plne nabitým autom, ďalšie rýchlo-nabitie cca 30 min na 100km jazdy. Trasa napr. Košice-Bratislava čo je v lete ešte v pohode s 2 nabijaniami po 15 minút na kafe a cigaretku akurát je v zime katastrofa s 3 nabíjaniami možno aj po pol hodinu. A to sa bavíme o "lacnom" jazdenom cca 3-4 ročnom aute s cenovkou +/- 20t€, to je už dosť aj pre priemerne zarábajúceho Slováka s platom 1171 € brutto t.j. 893€ v čistom. Iba 30% slovákov zarába rovnako a viac ako je priemer. Toto keď niekto nechce vidieť keď testuje nove auto s cenovkou 70t€... a borí mýty o elektromobiloch...
@petodutko-dudik61102 жыл бұрын
Rozprávka pekná a teraz návrat do reality. Skúsme to tak, ako si to predstavuje EU. Bežný človek v meste asi nebude mať na E-tron s obrovskou baterkou a nebude ho môcť nabíjať cez noc. Vyskúšajte to s elektromobilov s 40 kW batériou, nechajte ho stáť bez kábla v noci na nabíjačke a potom do neho ráno sadnite a vyrazte. Z dojazdu 300 km bude zrazu 150 km.
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
taky by mě zajímalo když tu esračku nechám stát 3 dny v mrazu před barákem a pak sednu a pojedu jaký to bude mět vliv na dojezd
@panektonda3 жыл бұрын
Popravdě, už teď se moc těším, až si budeme moci v garáži s manželkou nabíjet auta a nebudu muset řešit nabíječky...lidi ty elektromobily hejtují a hledají na tom záměrně každou mouchu a naopak přehlíží hlavní výhody. Důležité je zmínit, že tohle jsou první generace elektromobilů - za 10 let budou ty modely opět o kus dál a hlavně doufám, že budou cenově dostupnější. Moc rád bych si pořídil Teslu model Y nebo Mustanga e-Mach, ale dát za auto 1,7 milionů je mimo moje možnosti. Elektromobilitě ale držím palce...jen mě štve, že kvůli nim zanikají postupně oblíbené a cenově dostupné modely, například Fabia v kombíku.
@8000SAC2 жыл бұрын
"...za 10 let budou ty modely opět o kus dál..." - a v čem budou dál...?
@panektonda2 жыл бұрын
@@8000SAC jednoduše - tak jak se daří posouvat vývoj v oblasti spalovacích motorů, tak se pochopitelně podaří vymyslet i něco co posune elektromobily o kus dál...snižuje se koeficient tření, zlepšují se dojezdy, prodlužuje se životnost baterií, zrychluje se nabíjení...tohle všechno bude mít za následek, že "za 10 let budou ty modely opět o kus dál..."
@8000SAC2 жыл бұрын
@@panektonda : Tření není kam snížit. Na ložiskách nelze, na převodech taky. Motor je obvykle bez komutátorů. Akumulátor je limitován vlastnostmi chemických prvků a jejich sloučenin a směsí - jeho energetická hustota má svou obálku. Zrychlit nabíjení = zvýšit tepelné ztráty a snížit životnost, nic víc. Elektromobil je efektivní jen jako velmi lehké vozítko, určené pro krátké trasy - bohužel politické tlaky to směrují jinam...
@panektonda2 жыл бұрын
@@8000SAC není to úplně pravda - už nyní se do nových Tesel začínají montovat baterie, které budou mít podstatně menší degradaci při nabíjení do 100% - reálně vydrží o hodně déle a jsou dokonce i menší a cenově vyjdou nastejno...tomu se říká inovace - tření není kam snížit a přesto se každý rok inženýři předhánějí - nyní vede Mercedes přes Teslou modelem S, ještě před pár lety byly ty cifry úplně někde jinde. Je to nemožné, dokud to někdo neudělá a opravdu nezmění historii - stejně tak baterie, je obří množství nápadů a dříve či později přijde i v této oblasti revoluce. Technologie pádí neskutečnou rychlostí, co je nyní normální nám ještě před 10 lety připadalo jako absurdní a nemožné Vy vše vidíte pouze příliš černě...
@8000SAC2 жыл бұрын
@@panektonda : Tření lze snížit leda na brzdách a to opravdu minimálně a za dost vysokou cenu. Jsem realista, takže vím, co lze a co nikoliv - u baterek je jasný limit. Radioaktivní materiály se využívat nebudou kvůli bezpečnosti i ceně, takže hranice je pevná.
@vladimirhalama80583 жыл бұрын
Tendenční zkreslené na objednávku. ☹️
@bohumilblazek565Ай бұрын
SEM nejen JEN PŘEKVAPEN AŽ ZASKOČEN nechci plantat blbosti ale já jezdím už dost dlouho abych neměl názor a mám i spoustu přátel co mají i elektromobily ale nikdo high-lines takže nevím jistě jen když vidím teslu a spol jak jede za kamionem tak mě napadá proč bych si měl kupovat el auto za dva míče a víc abych jezdil za kamiony abych dojel a taky bez pořádných solárů a bateriového úložiště taky jezdění kolem domu aby se vyvážily stráty ceny auta abych nakonec nezaplatil i raz tak víc bych si myslím hybrid bude líp, dá hlavně odpadní teplo a i podle potřeby dobíjí baterii, taky všici čekaj daleko dýl na nabití, jo a co za přípojka ty vole! tam je sakra! skoro 400A?!?! 150Kw!?!? skoro furt nad 300A? skoro všichni asi neviděli ten jistič?? a ty KABELY?!?! já nám na domě 20A 400V a na tohle by mi museli ergeváci přimontovat stejných min 19x jističů víc nebo téměř 400A? pojistky sem viděl jen u trafačky která tady zásobuje naši větev a de od toho kabel jak noha takže to nabíjení musí podle mne mít chlazení stejné jak to mám na CO2 svářečce když vařím nad 200A a to ale taky při jen 25Voltech né 400V takže je to pro mne a jiné podobné svářeče neuvěřitelné, zkrátka za mne blbost fake nebo je to z jiné planety na obyč svářečce mám 140A 16tky kabely a hřejou se, musel sem je vyměnit za dvacítkové tak co tam je při skoro 400Ampérech při velkých mrazech když sem na náštěvě chci fakt vidět kdo vám povolí se připojit k domácí síti!!?!?? po vesnicích nikdo!! já určo ne! nejsem blázen a ani nikde snad na vesnicích nejsou nabíječky! taky je tam ani nikdo dlouho dávat nebude možná tak obrovskou elektrocentrálu, jo viděl někdo 400A centrálu? já jo v německu v továrně kde byla plánovaná odstávka sítě a to s tím měli problémy jako blázen, přivezl ji tonážní kamión na podvalu podobná třeba tu a to je na jedno auto? pojme přes 500l nafty a jak se zdá nemá to co sem tady viděl takže podle mne - poblíž musí být jaderný reaktor jen koukám na to jako blázen neuvěřitelné, tedy masakr? hezký den B. www.svarecky-obchod.cz/68384-hahn-sohn-naftova-elektrocentrala-hde250rst3-3?CZ%20%7C%20PMax%20%7C%20ELEKTROCENTR%C3%81LY%20-%20Shopping%20Only&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwvpy5BhDTARIsAHSilynh2i78EENhsad8dAuydoyBrWw4IM6M1T48gchVy_fVvLGnxAvXPUQaAlX_EALw_wcB
@philipsboranowitze53283 жыл бұрын
Co je to zase za mystifikační video? Pokud si auto předehřeju při trvalém připojení na nabíječku (což si asi udělá kolik procent městských lidí pro které je BEV určeno?) tak se snad auto chová jako jiné zahřáté auto když s ním vyjedu třeba z garáže, ne? Tak jaké omezení dojezdu? Jinak nevím kolik předehřev sežere vám, ale mě Tesla i bez sentry módu zbaští za mrazivou noc na nabíječce hodně kilowatt jen na temperování promrzlé baterie... do spotřeby to ale nikde počítané není, což by tedy rozhodně být mělo stejně jako kdybych si pálením dinosaurů rozmrazoval ropáka. Apropos, teď přemýšlím jestli to náhodou nezbaští na vyhřátí baterie a interiéru víc kWh než by mě stál benzín na zahřátí interiéru v ICE, docela bych se vsadil že jo (i když uznávám že to kolemjdoucím před domem Tesla nesmrdí :-) )
@MartinPultzner13 жыл бұрын
Hezký den, ano, v tomto jsou Tesly hodně nepraktické. Mně e-tron žádnou energii na vyhřátí baterie přes noc na nabíječce nebaští :)
@petrnovak83569 ай бұрын
Tak a ted test, kdy budou v aute 4 lide, plny kufr a nahore rakev. A pojedeme do Alp do Francie na lyze pres vsechny ty prusmyky, ktere jsou cca ve 2000 nad morem a teploty kolem -5, se zapnutym topenim, radiem, vyhrivanim sedacek atd atd... Je pravda, ze by se i memu dieselu zkratil dojezd, ale jestli ujedu 1100 nebo 1000 km na nadrz, je mne uplne jedno.
@Kotrisek3 жыл бұрын
Pěkný test, ale spalováky jsou pořád stále lepší tak nechápu důvod proč nám to pořád všichni cpou až to bude stát stejně jako benzíňák/nafťák a bude to vše lépe zvládnuté (nabíjení na sídlištích, více nabíječek apod..) tak pak má smysl o tom uvažovat, nehledě na momentální energetickou krizi, kdy se ceny elektřiny pořád zvyšují... Jako alternativní nabídka je to fajn stejně tak jak LPG nebo CNG, ale elektromobilita je stále pouze pro horních několik procent lidí co si to mohou dovolit, nehledě na to, že v ČR je průměrný věk auta 15,3 roku a to jsou elektromobily už téměř 2x po smrti. Fandím elektromobilitě ale zatím nedává smysl, každý kdo jen trochu uvažuje a umí si spočítat 2+2 tak by to měl vidět... Jako alternativa pro podnikatele nebo člověka co na to má peníze, který zvažuje jestli si koupí novou Q5 nebo E-tron je to fajn a určitě na tom pak ušetří na nákladech když najezdí dejme tomu +/-50000 km za rok a po 3-5 letech to auto pošle do světa, tam to smysl má.
@robolindor73013 жыл бұрын
vidno, že nemáš ani len ponatia o EV ked napíšeš takú sprostosť 15,3roku a 2x po smrti. Skús si zrátať 3000cyklov x 400km(jeden cyklus) toľkoto vydrží batéria ak má okolo 80kWh v aute a 1,2mil. km určite nedáš za 7,65roka!!! Alebo ano??? Za dalšie porovnávať cenu auta ropáka kde ta 1km len na palive stojí 0,11-0,14€ s podobne veľkým EV kde ťa 1km stojí 0,25€ je naozaj priam hlúpe, to je presne to isté ako keby si porovnával plazmový TV a LEDTV to aj v takomto prípade chceš stále plazmu so spotrebou 400W/hod ktorá je asi lacnejšia voči LED TV so spotrebou 80W/hod? Ten cenový rozdiel medzi rovnakovýkonným ropákom a EV je natolko malý, že po zohľadnení len pohonných látok sa ti rozdiel vráti zhruba za 50 až 80tisíc km a to neberiem v uvahu ked ho nabijam z fotovoltaiky. Ale ak si človek, ktorý si kupuje len 10-15 ročné jazdenky za 1000-2000€ tak už chápem prečo máš averziu voči EV. Ale neboj raz príde aj ten čas kedy aj 15ročné jazdenky EV si budeš môcť dovoliť aj ty. Je ti len napíšem zamna, ja som tiež jazdil na takýchto jazdenkách a ako 45ročný som si našetril na elektromobil nový a poviem ti, že ropáka už nechcem ani zadarmo.
@Kotrisek3 жыл бұрын
@@robolindor7301 akorat ze svet neni ruzovej nebo laborator a baterie casem degraduje nabíjenim (pak taky spatnym nabijenim) stridajicimi se teplotami apod. Najdi si videa na YT kde lidi hodnoti prvni tesly model s ktere jsou ted cca 8 let stare a jsou to uz nepouzitelna auta.
@Kotrisek3 жыл бұрын
@@robolindor7301 navic kdyby sis precetl poradne muj komentar tak mi tohle nenapises, ono totiz vetsina lidi opravdu nema na nova auta, takze znovu precist komentar poradne a pak se vyjadruj, ja osobne proti tomu nic nemam, kdo na to ma at si to koupi, je to jedna z moznosti vyberu pohonu aut, ale je trapny jak nam to porad cela EU diky greendealu predhazuje a jak elektromibilisti zaryte prosazuji elektromobily jako nejaky svaty gral OK jezdete si v tom uzivejte si to, ale neni treba to vsem cpat, lidi co jezdi na LPG nebo CNG taky nedelaj milion videi o kazdy blbosti nebo jsem si nebsim ze by nam je byrokrati cpali..
@Kotrisek3 жыл бұрын
@@robolindor7301 jo fajn v pohode gratuluju k elektromobilu napis mi za 10 let jak jsi spokojenej s nim. Jinak nechápu úplně důvod tvého útočení na moji osobu, vyjádřil jsem svůj názor a jsem hned sprostý nebo ze mě děláš socku? Když o mě nevíš vůbec nic? Já nejsem proti elektroautům, naopak jsou tichá, mají rychlou odezvu, nabitá technologiemi jako fanoušek technologií tomu fandím, ale uvažuji racionálně a elektromobily ještě nejsou tak daleko, aby byly alternativou nyní používaných aut. Takže ano raději budu mít auto se spalovacím motorem prozatím protože to pro mě má větší smysl a je to pro mě komfortnější na používání.
@robolindor73013 жыл бұрын
@@Kotrisek ja som mal predtým 1oktáviu na LPG a aj peugeot 206cc ktorý som tiež dal na LPG a ten stále mám v garáži, ale odkedy mám električku tak nanom som neprešiej jedinný km. Ja som tiež predtým obhajoval LPG, ale dnes je cena plynu 75centov a pri spotrebe 9litrov + na benzín kým je chladný motor je to trojnásobne drahšie ako na raz takej električke. A to nerátam elektrinu zo slnka čo mám. Vieš doba ide dopredu a to nieje len o green dealu, ale hlavne o financiách a tie sú o dosť lacnejšie hlavne kde sa neplatí spotrebná daň a neskôr aj zelená daň a voči FVT aj DPH. Ja keby som si to neprerátal, že je to lacnejšie tak do toho tiež nejdem a stále jazdím na LPG, ale potreboval som auto s ťažným nakoľko mi neprečla oktávka emisiami a aj olejničkovala odspodu tak som išiel do väčšieho auta, kde som ešte na ZŤP dostal 12% zľavu od koncernu VW. Dnes ked tak rapídne zdraželi aj palivá už viem, že som spravil dobre. zatial som najazdil 1400km za mesiac čo ho mám a mám spotrebu 22kWh/100km, cez leto by to malo byť okolo 15kWh. Bud rád že sa to tak rozvíja, lebo ked sa trh naplní tak aj jazdenky klesnú a aj ty si ich budeš môcť dovoliť. Ohľadne batérie, ja moc dobre viem že treba ísť donej a z nej max 1C a ona ma bude mať rada aj za 20rokov. Takže si moje auto vážim a správa sa ku nemu tak aby vydržalo čo najdlhšie, ale to bolo aj pri predošlých autách.
@ondrahavala7016 ай бұрын
Pán řekl, že EV má výhodu, že se dá nabíjet když stojí. No ještě jsem neviděl auto které se tankuje za jízdy🤣
@bettyna46242 жыл бұрын
Mluvíte jako dealer od výrobce. Samé klady, to je mi podivné
@vaclav196 Жыл бұрын
Nesere tě život tady takhle blbě žvanit?
@petrkult53133 жыл бұрын
Zajímal by mne 15 let starý elekromobil jak funguje v zimě topení dojezt nabíjení atd.
@panektonda3 жыл бұрын
Podle mě podobně jako 15 let starý benzínový motor - může bez problémů fungovat, ale taky může blbnout.
@davidmilbach35902 жыл бұрын
Nebude. Po 5 neprodejné. 😉😉
@lubo52082 жыл бұрын
Petr Kult Ty si to nepochopil???Napr. Hyundai Kona cena nového auta podľa výbavy cca 1.500.000,- Kč..Za 7-8 rokov ti vypovie bateria a cena novej baterie 1.300.000,-Kč až 1.600.000,- Kč.....Ešte stále si myslíš,že je to výhodné ??
@robolindor73013 жыл бұрын
Martine si frajer, dá sa to meracie zariadenie aj na VW ID4 pro kdesi objednať? rad by som si tiež sledoval teplotu batérie a podobné veci? Inak ten tvoj etron nieje MEB koncernová platforma ked sa nabíjací výkon a napätie líši od VW ID4 pro??? Ostal som zaskočený, myslel som si ,že je to rovnaké tie črevká ako aj Eniak aj IDčko???
@MartinPultzner13 жыл бұрын
Hezký den, ne, e-tron je zcela jiná platforma. na MEB je postavený Q4 e-tron, což je jiné auto.
@markyzdesade932 Жыл бұрын
270 km.??hm..350 mam len do hlavneho mesta..nadrz 80 litrov.dojazd 1400 km..eee el nechcem ..eee..
@helfstajn4739 Жыл бұрын
stejně jak jsou spalováky s malým dojezdem tak jsou elektromobiy s malým dojezdem, jestli potřebujete každý den jezdit tisíc+ km tak Mercedes má novinku s dojezdem 1200km
@hlbocky3 жыл бұрын
Zímní cesty na hory nebudú problém. Hm... Tak ja to mám do zimného strediska Stuleck 235km. A potom čo ? Prídem a budem rád, že zaparkujem. Čiže žiadne nabíjanie.
@lohbergerpavel38553 жыл бұрын
Hezký. Ještě dobu nabíjení z klasické 16A zásuvky.
@vojtechpalus60852 жыл бұрын
Každý vodič má tendenciu chváliť svoje vozidlo, aj keď realita môže byť trochu iná.Zabúdame , že výroba batérií potrebuje niekoľko vzácnych prvkov, ktorých dostatok bude veľmi otázny.
@lubo52082 жыл бұрын
Vojtech Paluš Myslíš,že to ekošialencov zaujíma??Alebo,že čo sa bude robiť s haldami a kopami opotrebených baterií po skončení ich životnosti..A tiež ekobláznov absolútne nezaujíma,že odkiaľ sa zoberú tie gigawatthodiny potrebné na nabíjanie veľkého množstva týchto baterkových nezmyslov.A takisto ich vôbec netrápi,že elektrina do tých prudko,,zelených" haraburd sa vyrába v tepelných elektrárnach spalovaním celých vlakov uhlia,lenže čo oko nevidí,srdce nebolí a to už ani nehovorím o atomových elektrárnach.A teraz si predstavme príklad,že sa po rozšírení týchto silno ,,eko"kraksní bude nabíjať len v rámci ČR naraz asi sto tisíc elektromobilov príkonom 150 kW ako tá audina vo videu...Potrebný príkon bude 15 gigawattov alebo 15.000 MW...Jeden blok v atomovej elektrárni má výkon 1.000 MW a jedna atomová elektráren má štyri bloky.Takže len na súčasné nabitie sto tisíc elektronezmyslov by len jedna malá krajina potrebovala štyri dalšie atomové elektrárne.!!!!Tak to je ekologia ako noha....
@milanlorenc72022 жыл бұрын
Je mi tě líto, jak málo o tom víš.
@vojtechpalus60852 жыл бұрын
@@milanlorenc7202 Nože nás vyveď u omylu, odborník.
@myrinaa22lalala51 Жыл бұрын
Zkreslující test , nech dobite auto přes noc někde bez nabíječky a ráno tam je -35%
@SodaKatana Жыл бұрын
To sa radšej preveziem s elektrickou…katastrofa, ale je to vec vkusu…ani zadarmo…niet nad zvuk 6 valca…alebo 8 valca…
@jindrichtauchman85863 жыл бұрын
Ja bych jen reagoval v jednom videu jsme slyšel že jsme kverulanti a brzdime elektromobilitu ... ja bych jen chtěl vědět vaš názor na to co se bude dělat až tu bude třeba 20%elektro aut... za me jsou stále nedostatečné nabíjecí stanice a protože vím jak náročné je postavit dobíjecí stanici chtěl jsem jednu udělat... a navýšení výkonu změna trafa a schválení nabíječky je tak složité že jsme to zabalil... I kdybych měl vše připravené dřív než za rok CEZ nezareaguje... tedy můžeme se uklidnit buďme rádi že elektromobilita je zatím pomalá... jinak tu čekejte velký kolaps a problém:(... nevím proč lidi stále musí dělat takové kotrmelce jako elektromobilita
@lubo52082 жыл бұрын
Jindrich Tauchman Takáto elektromobilita nasilu pretláčaná to nie je slepá ulica.To je slepá dialnica do nikam
@jindrichtauchman85862 жыл бұрын
@@lubo5208 bohužel asi si to mocni nemocní uvědomuji ale mám pocit ze je to snaha uvolnit do 10let silnice ... a opět budou vozy pouze pro vyvolené
@jerrynovak30667 күн бұрын
@@jindrichtauchman8586: přesně tak. Je to součástí projektu, sebrat tupému státu svobodu pohybu.
@standjel54692 жыл бұрын
Chci videt zivotnost baterie ,pri rychlem nabijení,určite jí moc nesvedčí..
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
300km na jedno nabití super , já mám 650km na jedno natankování 😀pravda v zimě si trošku zatopím tak se spotřeba malinko zvedne tak dejme tomu v zimě 600km noo a z kopce se zařazenou rychlostí a sundání nohy z plynu to funguje stejně spíš podobně jako ta rekuperace :-D čím víc jízd z kopce tím se mě zvyšuje dojezd 😀
@ErikVavra Жыл бұрын
A tankuješ plnú že tak machruješ s 650km dojazdom? 🤔
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
@@ErikVavra když jedu na Moravu tak jistě v podstatě dojedu tam i zpět na jednu nádrž tj. jedno tankování cca 10min. včetně platby a nákupu svačinky 🙂 a to jak v létě tak aji v zimě :-)
@ErikVavra Жыл бұрын
@@josefpolasek8800 to som sa ťa nepýtal, ty tu machruješ s 650km akoby si tankoval vždy plnú
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
@@ErikVavra no dyť , čemu nerozumíš? Když tankuju tak dycky do plna až to vyjedu natankuju zase do plna .Co na tom nechápeš?
@ErikVavra Жыл бұрын
@@josefpolasek8800 aha a koľko platíš za full? Lebo sa mi zdá že elektro je ekonomicky výhodnejšia
@novcamn3 жыл бұрын
Jste můj oblíbený elektro fanatik pořád bych se bál zbytkové hodnoty vozidla po třech letech elektromobily se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a diky tomu elektromobil ztrácí neuvěřitelnou rychlostí i hodnotu bohužel to pro mě nemá žádnou cenu Felicie za 1000Kč udělá stejnou funkci jako na dojíždění do práce 5 km. auto za milion a půl nepotřebuji.
@sky3netko3 жыл бұрын
Momentálne presný opak je pravda. Elektroautá si držia cenu kdežto spalovacie nie. A bude horšie
@jirikosek63833 жыл бұрын
Diky zvysujicim cenam energii surovin, ropy tudiz plastu. Spotrebe lithia atd do baterií. Bych právě očekával zdrazovani na úrovni cca 10 procent az 20' behem dvou let u novych vozu. Musíte také brat v potaz ze servis pro tohota auta je minimalni a jine.
@novcamn3 жыл бұрын
@@sky3netko To nevim pane to si nemyslim v dnesni dobe se auta ze spalovacim motorem jsou mnohem drazsi nez byvala lidi jsou ochotni dat za 15 let starou ibizu 160 tis auta nejsou proto jsou draha, kamarad pracuje v bazaru a lidi daji za Skodu citigo s trivalcem 200tis ja jen cumim :/ do mesta neni lepsi auto nez eletricke mam rad eletra ale ta cena :/
@novcamn3 жыл бұрын
@@jirikosek6383 Ano servis je minimalni to je pravda, ale v dnesnich dobe kdy eletrika zdrazuje o desitky procent to take neni nic dobreho mit na zahrade el panely a vlastni velkokapacitni baterku tepelne cerpadlo pro barak tak to ma smysl velky smysl je to vse o penezich a to cesky prumerny clovek bohuzel moc nema :/
@jirikosek63833 жыл бұрын
@@novcamn ano take pravda. Doufejme ze se to ustálí a elektrina moc.zdrazovat letos nebude. Ted je tuším na burze 350 euro. 7 x vice nez byvalo. Pokud to letos pochopitelně nespadne pod cca sto euro. Bude mit další roky problémy uplne kszda domácnost. Budou dojíždět fixace atd.
@radovanzelenc87363 жыл бұрын
Pozívny test bez problému.
@lubo52082 жыл бұрын
Radovan Zelenc Toto sú rozprávky starej matere a ty si naivné decko bez vlastného rozumu....
@josefpolasek8800 Жыл бұрын
taky test na 50km je k ničemu chtělo by to nabít a kolik to v zimě po dálnici najede do dalšího nabití .Jao ujet 50km říst jo sežralo to např10% baterky a přepočítat to na celkový je k ničemu .To je stejné jak když do fabriky přišel týpek dělat normu .Sedl a hodinu makal , pak spočítal kusy a a ty přepočetl na 8h směnu , ale jako co třeba oběd , záchod a tak? No a tento příklad s dojezdem co je v tomto videu je na tom stejně
@jarkahejtman3 жыл бұрын
Myslel jsem si, že je elektromobilita dal. Spinavej mokrej kabel co na ulici osti pes až budu mít kliku a vyjde na mě nabíječka je radost vozit v kufru auta za 2mio. Dokud nebude nabíjení srovnatelné ba lepší (to bych přirozeně čekal od vývoje) je to jen diskomfort. Upatlane Displeje misto fyzických tlačítek a aplikace s mobilem to nezachrání. Fandim pokroku, ale tohle je zatím predrazena bejkarna.
@mteassyy2 жыл бұрын
klasika TEST zasa AUDI exceluje - v ničom sa nik nepribližuje a zasa je nejlepšie vo všetkom ....úúúúplnááááá klasika novinárov
@RadoFan36193 жыл бұрын
Môže byt
@et42383 жыл бұрын
Pro boha, naučte se konečně používat správně jednotky. Není to 150kilowatt, ale 150 Kilowattů. A také nabíjecí proud není 300 ampér, ale ampérů. Nikdo neříká 200 kůň, ale 200 koní tak proč to mršíte u kW?
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Je to nespisovně, ale i tak to řada lidí takto říká. Neslyším to prvně. Neřešil bych to.... Horší je když si některé weby o autech pletou kW a kWh.
@MuscleCarsChryslercHemiCZ3 жыл бұрын
Táto klid ,praskne ti cevka a co pak 😃
@petr_svoboda3 жыл бұрын
Neuvěřitelné, me auto za 3 mega po celonocnim nabíjení ujede neskutečných 278 km. Možná si budu moci i zatopit. A to se vyplatí... 😁👎
@JirkaCFC3 жыл бұрын
Haters gonna hate...evidentne nejste fanda novych technologii, tak proc se o toto video zajimate?
@tomasmalknecht64612 жыл бұрын
On někde zmínil, že nabíjel celou noc?
@lubo52082 жыл бұрын
@@JirkaCFC Nové technologie????Ale ano,prečo nie,ale nerobiť to takýmto hurá spôsobom,cez mrtvoly......
@NeverNobodyNowhere3 жыл бұрын
Bohužel (nejen) EU razí pouze cestu elektoromobility a těžko se na tom dá něco změnit, což je velmi smutné s přihlédnutím k několika následujícím faktům. Začnu trochu "ze široka", z největšího nadhledu: 1) Na světě jsou 4 hlavní zdroje umělé produkce CO2 - auta, letadla, zaoceánské lodě a průmysl (krom toho jsou tu i neumělé/přírodní, jako tlející rostliny a lesy, ale to nyní neřešme). Každý se na emisi CO2 podílí podobně velkou měrou, kolem 25%. Je tedy špatné snažit se totálně eliminovat zplodiny z aut na (téměř) nulu a ostatní 3 sektory nechat, jak jsou. To totiž působí velké, až existenční, problémy v autoprůmyslu (např. potřeby miliard na rychlý vývoj, následně pak propouštění zaměstnanců, neb výroba elektroaut je jednodušší a lze ji více automatizovat, vysoké ceny aut, na které doplácí kupující a další, ale to všichni víme). Mnohem efektivnější a rozumnější by bylo vyváženě a citlivěji snižovat emise u všech 4 kategorií současně. Tím bychom se nedostávali do extrémních situací jako jsme teď s autoprůmyslem, ale vše by bylo přirozenější a přitom ke snižování emisí by dokonce docházelo ještě více (rozdíl mezi snížením 1x (z 25% na 0), tj. o celkem 25% a snížením 4x (z 25% třeba na polovinu), tj. celkem o 50%, tedy dvojnásobně). 2) Produkce CO2 za úplně celý životní cyklus elektroauta je téměř stejná jako spalovacího auta (sjednoceno/přepočteno na životnost spalovacího auta, tedy cca 20 let), neboť je nutné zohlednit např. neekologickou těžbu potřebných speciálních kovů. Čili ve výsledku se jedná jen o přesunutí zplodin do jiné fáze (ano, ale alespoň to zajistí čistší vzduch ve městech). Už nyní jsou ale známé nové technologie, které by skutečně snížily celkové množství CO2 (myšleno za celý živ.cyklus auta), jako třeba syntetický benzín, díky němuž by se mohly stále používat moderní spalovací motory, které by ale produkovaly o 70% méně zplodin než nyní - velmi levná a jednoduchá varianta, která by měla jen přínosy… 3) Cena ujetého 1km na elektřinu vs na benzín/naftu bude brzo stejná. Cena elektřiny, zejména s tím, jak po ní neustále poroste poptávka, bude růst a dost možná už za 2-3 roky bude vycházet dráže než nedávná cena nafty 40Kč/litr. Není to jen o poptávce po elektřině, ale i budování nabíjecí infrastruktury, což jsou mnohamilionové investice, které si, samozřejmě, investoři nenechají na svých účtech, ale promítnou to do ceny jejich služeb, tedy do nabíjení. 4) Současně s tím, jak se bude % elektroaut zvyšovat, tak s tím také opadnou všechny nyní poskytované výhody jako parkování a dálnice zdarma (o jiných nevím), protože by dotčené subjekty pak přicházely o příjmy. Opět záležitost max 3 let. 5) Jeden z velkých problému je ale životnost baterie (cca 8 let) a elektroauta samotného (cca 10 let). To jsou údaje, které již několik automobilek přestalo tajit. Z toho plynou dvě věci. Prvně, že i pokud by byla cena spalovacího auta i cena elektroauta řekněme 1mil Kč, tak vlastně elektroauto vychází na 1 rok více než na dvojnásobnou cenu (počítám-li životnost spal.auta 20 let, a nižší náklady na servis elektroauta to vůbec nezmění, to je kompenzováno zbylým rozdílem do 20 let). 6) Druhak, a to dávám jako samostatný bod, neb je to velmi podstatné, prodej/koupě 5-6 let starého elektroauta bude nereálná, nikdo si ho totiž nekoupí s tím, že bude vědět, že za 2 roky bude muset koupit novou baterii za 400tis Kč. V budoucnu tedy, třeba za 20 let, vlastně nebudou existovat žádná ojetá auta, resp. ojetinou se bude nazývat auto staré 3 roky s cenou 300tis Kč (bráno vzhledem k dnešním cenám), s tím, že za další 3 roky jej zešrotují (tedy nákladově vyjde na 100tis Kč/1rok), ale co ti, kteří si nyní kupují ojetiny v ceně do 100tis Kč a auto používají dalších 5 let (nákladově 20tis/rok)? Ti budou bez šance... 7) O (ne)možnosti nabíjení ve městech s velkou hustotou osídlení, zejména na sídlištích plných paneláků, se zmiňovat nebudu to je známá věc, ale spotřeba čipů je věc méně známá a zásadní. Na elektorauto je potřeba cca 10x více čipů než bylo třeba na běžné zánovní spalovací auto (ne hybrid). S tím, jak se tlačí elektroauta, tak tím také poptávka po čipech roste 10-ti násobně a to je tempo, které není reálné uspokojit ani za několik let. Jestliže je totiž potřeba vyrobit 10x více čipů, tak je, zjednodušeně řečeno, nutné mít 10x více továren (nebo udělat patřičná rozšíření a efektivnější výrobu), jenže postavit takovou továrnu zabere 3 roky a je to extrémně drahá investice (panují tam mnohem přísnější podmínky než na operačním sále v nemocnici!), z čehož jasně plyne, že čipová krize nemá šanci skončit dříve než za 5 let, až by vzniklo několik nových fabrik… 8) Posledním bodem, který zmíním je životnost elektroaut, resp spíše by se měly nazývat elektrospotřebiče na kolech. I kdyby jejich život neskončil sklonkem baterie po 8 letech, ale nějaký šílenec by si skutečně koupil bateriii novou, tak „vůz“ samotný stejně dožije za cca 10 let, podobně jako pračky, myčky, televize či počítače, vrtačky nebo vysavače, takže si asi už každý, kdo dočetl až sem, dokáže lépe představit, kam se to vše řítí. No uzavřu to odkazem na můj úplný úvod a zopakuji, BOHUŽEL. Proti elektroautům jako takovým nic nemám, jen je velmi nešťastný ten extrémní způsob jakým jsou tlačeny a to, že jsou nám dávány jako jen jediná možná alternativa do budoucna…
@dopravnivideacz3 жыл бұрын
Dodáte k tomu prosím nějaké důvěryhodné zdroje? Většina toho, co píšete, odporuje dostupným datům. Jen ve zkratce podle mých dat a znalostí: 2) Ve skutečnosti je elektromobil na stejném CO2 po cca 60 000 km, takže za celou žvotnost mnohem ekologičtější. A syntetický benzin nalitý do současného motoru bude mít stejné emise jako benzin běžný, fyzikální zákontosti určitě porušit neumí. Navíc výroba syntetického benzinu je všechno, jen ne levná a jednoduchá. 3) Cena fosilních paliv také dlouhodobě roste, odhadovat to na 20 let dopředu je složité. Rozhodně bych netvrdil jako hotovou věc, že elektřina bude v budoucnu 2x dražší, než benzin. 5) Životnost baterie je ve vyšších stovkách tisíc km, dá se dohledat vícero Tesel s nájezdem přes 500 000 km a stále originální baterií s 90% kapacity. Zbytek vozu má stejnou životnost jako u spalováku (koneckonců je to prakticky stejná konstrukce). Že automobilky projektují vozy na 10 let životnosti platí i u spalovacích aut, takže zde je životnost stejná. Váš výpočet je tedy zcela chybný. 6) Ve skutečnosti budete vědět, že novou baterii nikdy nebudete muset kupovat, viz. můj komentář výše. Naopak u 6 let sterého spalováku vás určitě nějaký servis čekat bude. 7) Tady dvojitě prosím o zdroj dat. Nějak nevím, kam by tam těch 10x víc čipů dali. Řídící elektronika pro elektromotor a baterii je mnohem jednodušší, než u spalovacího motoru. Tesla model 3 obsahuje přiblžně stejně elektroniky, jako Škoda Superb, minimálně tedy do délky kabeláže. 8) Žádný "sklonek" po 8 letech se nekoná. Pokud porovnáváte elektroauta za milion s domácími spotřebiči za pár tisíc, tak bych asi měl podotnout, že mám lednici, myčku, mixér i počítač ve stáří přes 10 let (mixér je dokonce skoro 30 let) a vše bez problémů funguje, jen to chce kupovat kvalitní výrobky. A nějak jste pořád neuvedl, proč by mechanická část elektromobilu měla odejít za 10 let, když úplně ta samá část na spalováku podle vás vydrží 20 let? Jo a když už porovnáváte úplně odlišné věci (auto a vysavač), tak si zkuste zjistit, jakou mají životnost třeba elektrické lokomotivy nebo tramvaje. :-) Dost často to jsou stroje staré přes 30 let a spolehlivě fungují. S body 1 a 4 musím však souhlasit. Snižování emisí by se mělo dít (a snad i děje) ve všech odvětvích a kupovat eauto kvůli parkování a dálnicím zdarma je blbost, ale to taky asi nikdo nedělá. PS: Než to použijete jako argument, tak jezdím spalovákem. Na elektřinu bude až moje příští auto, snad brzy.
@NeverNobodyNowhere3 жыл бұрын
@@dopravnivideacz Jen v rychlosti - neodporuje to ničemu, to jsou právě informace, ke kterým jsem se dostal z mnoha různých zdrojů a navzájem spolu vcelku korespondovaly a dohromady dávají smysl, když si je spojíte. Na několik vašich otázek odpovídá fakt, že spolehlivost a životnost čipů je také omezená a právě každodenně používananý elektrospotřebič téměř žádný nevydrží déle než 10 let (ten zmíněný mixér možná, moje vrtačka a TV taky, ale to jen proto, že jsou používány mnohem méně než každý den, ale vrtačka profesionála, který ji používá stále jde do těch 10 let jde také do šrotu i kdyby to byla Makita nebo dokonce Hilti). Kvalita čipů je více méně jen jedna, nejsou žádné výrazně lepší - např. firemní ntb mám DELL za 80tis a měl jsem na něm velký servis hned 2x za první rok (výměna motherboardu a podruhé celého displeje), naopak domácí pc mám HP jen za 16tis a běží už 7 let bez jediného HW problému, čili o ceně to není a je třeba počítat s nějakým průměrem. Čipů v e-autě je skutečně několikanásobně více, ale pravda, není to jen kvůli tomu, že to je e-auto, ale že se tam implementuje i spousta nových a nových asistentů. Porovnání 10x více bylo na základě pár let "starého" spalovacího auta, kde tolik asistentů ještě nebylo, nicméně vůči zcela novému spalováku tam je i tak 2-3x více čipů. Žádná baterie na světě po 10 letech každodenního používání nemůže mít ještě 90% svých původních schopností, to je naprosto nemožné, nic takového neexistuje, to by byl totální převrat v elektrotechnice hodný Nobelovy ceny. Za 10 let neodejde mech část auta, to máte pravdu, že je stejná jako u spalovacího, ale odejde baterie a spolu s nějakými vadnými čipy, kontakty, spoji, deskami to povede k závěru, že e-auto půjde na recyklaci. Tohle veřejně řeklo už několik vrcholných manažerů automobilek a je tedy rozumné s tím počítat. No osbně vám přeju, ať jste s vaším novým e-autem pak spokojený, ale obávám se, že přes 10 let vám fungovat nebude... Bohužel i já budu okolnostmi nucen si e-auto také v budoucnu koupit, stejně jako všichni, ale naopak doufám, že to snad bude až co nejpozději ;-)
@jip47463 жыл бұрын
@@dopravnivideacz No ja bych pripomel k fosilnim palivum, ze skutecna cena benzinu ci nafty je nejakych, dle ceny ropy 15-20 Kc/l. Zbytek jsou dane. Takze to jake palivo je ekonomicky vyhodnejsi vubec nesouvisi s nejakou technologi ci fyzikou, ale jde o cistou politku. Proc je LPG tak levne? Protoze neplati spotrebni dan. Staci ale jeden podpis a ze dne na den bude LPG mrtva technologie. Stejne tak by stacil jeden podpis a spalovaky jezdime za polovicni naklady za palivo. Cena fosilnich paliv sice roste, ale je treba ji vztahnout k realnym mzdam a pak zjistite ze ve skutecnosti trvale klesa. Proc elektromobilita tak roste? Protoze uredne dostanete nizsi tarif na elektriku a soucasne oproti fosilnim palivum neni zdaleka tolik zdanena. A zde bych pripomel, ze vypadek spotrebni dane z fosilnich paliv, si stat bude urcite nekde chtit vzit a elektricka energie je prvni na rane. Podivejte se 30 let zpet. Zacalo to propagaci primotopu v 90tkach protoze byl prebytek elektricke energie, pak prisla rozsahla plynofikace levnym plynem, pak prisly dotace na solary a ted tu mame elektromobilitu....a mate pocit ze obcan snad na necem usetril nebo vydelal? Kdyz se puvodne jakykoliv zdroj levne energie masove rozsiril, tak nasledne podrazil. Koneckoncu mnohe staty jiz s podporou elektromoblity konci a co se deje s cenou elektricke energie vidime kazdy den.
@Kotrisek3 жыл бұрын
@@dopravnivideacz A nevadí Vám, že tramvaj nejezdí na baterku, ale jaksi má trolej a odebírá elektřinu ze sítě, ukažte mi nějakou baterii, která vydrží 20 až 30 let, myslím že zatím takové neexistují, ve spotřebičích (notebook, telefon apod jsou už většinou na odpis po 3 letech používání) elektromobil má trochu jiné baterie, ale stále a pouze baterie.... nehledě na to, že další majitele bazarových elektroaut pak určitě čeká drahá výměna baterie, která nemá proč člověka, který nemá peníze na nové auto a chce aby mu několik let ještě sloužilo úplně ekonomický význam.
@dopravnivideacz3 жыл бұрын
@@Kotrisek A nevadí Vám, že jsem reagoval na porovnání elektromobilu s pračkou a televizí, které žádné baterie taky nemají? :-) Jinak u baterií je životnost spíše v cyklech, než v letech. V mobilu je baterie s životností kolem 300 - 500 cyklů, která se nabíjí obvykle denně a rychle, což ji poškozuje rychleji. A stejně tedy s tím "na odpis po třech letech" nevím - buď mám hodně štěstí nebo se nějak extra starám o svá zařízení, ale mobil jsem kvůli degradaci baterie neměnil nikdy. Mám i mobily hodně přes 3 roky a žádný citelný úbytek tam není. Ale je fakt, že rychlonabíjení dělám jen v nouzi a snažím se baterii držet v rozsahu 20 - 80%. Baterie v elektromobilech jsou stavěné na minimálně 1000 cyklů, při dobrém zacházení (pomalé nabíjení, nenabíjení do plna, nevybíjení do prázdna) vydrží běžně kolem 3000 cyklů. Při dojezdu např. 300 km to dává životnost minimálně 300 000 km, což je kolem 20 let běžného provozu. U některých aut se objevují baterie LiFePO4, už běžně používané v hromadné dopravě nebo jako stacionární úložiště. Ty mají ještě cca trojnásobnou životnost. Když jsem se bavil se zástupcem výrobce elektrobusů, tak mě ujistil, že 6000 cyklů (tj. 1 800 000 km) určitě zvládnou s úbytkem do 20%. Baterii starou 30 let asi neukážu, ikdyž bych tipnul, že někde v průmyslu budou. Nicméně Tesly staré osm let s nájezdem ve stovkách tisíc km s minimální degradací baterie potvrzují, že rozhodně elektromobil není něco, co se za pár let hodí do šrotu.