A konecne nejaky test, ktory ma realne vypovednu hodnotu. 👏👏👏👍👍👌
@olgahorvathova5876 Жыл бұрын
Vase video se mi opravdu libi, skoda, ze ma tak malo shlednuti a zadne komentare
@davidhorinek Жыл бұрын
Zajímavé, hlavně praktické video. Díky :)
@Zadri1 Жыл бұрын
Velice povedené video, které bez příkras i hejtů odpoví na velkou spoustu otázek. Jako vlastník EV jsem se sice nic nového nedozvěděl, ale i tak jsem si video užil a outsidera jistě informačně obohatí. Můžete v práci pokračovat, rád se na další videa podívám.
@davidteluskin2960 Жыл бұрын
Velmi pěkné a poučné video....jediná chybička, je porovnání nákladů spalováku a EV jen z hlediska spotřeby...to je velký omyl.. škoda že jste nezjistil reálné náklady i servisu třebas za 200000km... to by se dnešní spalovák propadl nakladově úplně jinam.... EV naklady jsou jen pneu a mozna 1x brzdy... a spalovák? 😂 ale i tak moc pěkné... díky David T.
@otohudak5675 Жыл бұрын
Zkuste podobný test u nas v Tachově .-)
@VaclavKral2 ай бұрын
No jediný problém s tím nabíjením 1x týdně vidím v tom, že pro co nejvyšší životnost akumulátoru je dobre jej držet dlouhodobě na nižším procentu nabití - ideálně pod 50% 👍
@skejpa8 ай бұрын
Ta spotřeba - nabil jste 50kwh ale auto dostalo jen 48kwh. Nabíjení má ztráty. To je ten rozdíl, ne výhřev volantu apod. A na dálnici 110 je děs :D
@tzbinfo8 ай бұрын
Já nabíjel v obou případech na DC, kde pokud vím, se ztráty počítají do stojanu, ne do auta. Tzn. to, co stojan ukáže, auto skutečně nabije.
@skejpa8 ай бұрын
@@tzbinfo tak to prave neni. U auta, co ma treba 77kwh baterku stojan klidně ukaze 80... :)
@tzbinfo8 ай бұрын
@@skejpaNo jo, ale v tomhle případě auto ukáže spotřebu, která by vzhledem k ujeté vzdálenosti odpovídala 41 kWh a stojan nabije 52. To asi nebudou ztráty stojanu.
@robertmach99074 ай бұрын
Ten rozdíl jsou jak ztráty z odporu při průtoku proudu podle Ohmova zákona tak i energie spotřebovaná jinak než jízdou. Je to přece logický rozdíl naměřených hodnot v různých místech systému. Průtok na stojanu je daný, spotřeba taky . Tzn. všechno ostatní mez tím tvoří rozdíl.
@Sarapatka3 Жыл бұрын
Citigo nebyl první plně elektrický model Škodovky ? Cca o 8 let dříve ? Nebo se bere jako elektromobil jenom podobná obludná zrůda - SUV, která zabírá plno místa ?
@tzbinfo Жыл бұрын
Dobrý den, Citigo byl model s klasickým spalovacím motorem. Až později k němu dodělali i elektrickou verzi. Enyaq je opravdu první model Škodovky, který byl od začátku stavěný výhradně jako elektromobil.
@davidbrecka95753 күн бұрын
@@tzbinfoEnyaq není první elektromobil že Škodovky, ta ho měla už v roce 1944!
@tzbinfoКүн бұрын
@@davidbrecka9575 prosím o podrobnosti. Škodovka měla v roce 1944 sériově vyráběné auto, které bylo stavěné výhradně jako elektromobil?
@davidbrecka9575Күн бұрын
@@tzbinfo nebyla zde řeč o sériově vyráběném ale v podstatě že už byl vyrobený první elektromobil v tom roce 1944.
@martinsmolka Жыл бұрын
3:52 Tesat do kamene! Nechápu, že toto lidi nechápou, ba to dokážou rozporovat...? 😲
@robertmach99074 ай бұрын
No nechávat to přes noc na 100% ? To nic moc.
@thomtrucker1925 Жыл бұрын
Je to drahe auto, za ty penize muzete koupit auto jine a lepsi. Jako obybatel severniho Norska, kde ke hodne elektromobilu, ale na jihu, je u mas v zime spatne pouzitelne jako ostatni elekteomobily. My misime obouvat 4 snehove retezy, a to enyaq neumi
@jaroslavpribula5393 Жыл бұрын
ProBruselsky Greendealak by to presne tak isto prezentoval!
@pepanovak6059 Жыл бұрын
Rodina v paneláku v 3+1 splácí hypotéku 7-8 milionů, nebudou si kupovat Enyaq za 1 300 000 tis. Kč. Elektro auta jsou hračky pro nudící se boháče, kteří nabíjí auto ve svém baráku za X desítek milionů a občas použijí veřejnou nabíječku. Za 5 - 10 let až těch aut bude X krát víc a každý si bude chtít po příjezdu z práce nabít auto tak se z toho přenosová soustava pose... Ale nejspíš stejně nebude tolik nabíječek na sídlišti, aby si půlka sidliště mohla píchnout auto na parkovišti, takže budou vztekle brázdit Prahu, hledat volné nabíječky a pak se nervozní řidiči budou u těch nabíječek mlátit, protože ten před ním přetáh limit o 10 minut. Přijet večer z práce v zimě ve tmě a hledat nabíječku, to chceš.
@michalbishop1 Жыл бұрын
to si vážně myslíte, že každý jezdí denně do práce 400km aby musel pak denně večer nabíjet? 😂 Navíc už teď většina lepších zaměstnavatelů nabíjení v práci nabízí, to je jen otázka času, kdy to budou nabízet téměř všichni.
@martinsmolka Жыл бұрын
Panelák na hypotéku za 8 milionů? 🤦Boha jeho co jsem udělal blbě, že jsem si koupil cihlu za 0,8 mega v keši? BTW a v mých úvahách se rýsuje postavení RD za ~3 mega... (A to je reálná cena v letošním roce... Dům PINOT)
@michalbishop1 Жыл бұрын
@martinsmolka on asi myslel v Praze ;) tam pod 4M byt neseženeš
@Dzordzikk10 ай бұрын
Stejná rodina co nemá 1.3m na Enyaqa (pominu že je to otřesné auto s tragickým poměrem cena/výkon/užitné vlastnosti) ale má na Superba za mega nebo na Oktávku za 800? Podobné argumentace mě fakt baví ... Podívejte se na to čím lidi reálně jezdí všude po ČR, natož v Praze. TO je samá Superb, BWM, Audi a když nejhůř, tak Oktávka, ale to už se dneska bere jako naprosto tuctové auto. Zkusil jste se podívat, co taková nová Okta stojí? V rozumné výbavě se pod 700-800 nedostanete a přitom to auto je tragedie na kolečkách.
@janrejhon7958 Жыл бұрын
Jsem servisní technik a největší zdržování v mém životě je přesun autem po republice. Mým každodenním cílem je trávit v autě co nejmíň času tak, abych za nejkratší dobu obsloužil co nejvíce zákazníků a byl co nejdřív doma, kde můžu trávit svůj čas s rodinou. Co si mám koupit? I s přihlédnutím k přírodě? Odpovím si sám. Auto na naftu nebo benzín. Děkuji
@Dzordzikk10 ай бұрын
Ne, v takovém případě je pro vás nejlepší hybrid, ideálně od Toyoty. Bude daleko spolehlivější než průměrná nafta nebo čistý benzín, paradoxně. A ještě ušetříte a nemusíte řešit zastávky na nabíjení.
@tomas_klouda2 күн бұрын
@@Dzordzikk hybrid a spolehlivější, než čistý spalovák? 🤣🤣🤣🤣 Kam na ty vtipy chodíte?
@Dzordzikk2 күн бұрын
@tomas_klouda Těm vtipum se říká statistika. Hybridy od Toyoty jsou nejspolehlivější auta na trhu, bez ohledu jak vtipné vám to připadá.
@Dzordzikk2 күн бұрын
@@janrejhon7958 Jednoznačně benzínový hybrid.
@tomas_kloudaКүн бұрын
@@Dzordzikk donutil jste mě trochu víc pátrat a ono je to zdá se složitější. Také jsem nějaké statistiky viděl už dříve a proto jsem se vašemu komentáři tak smál. Většina těch co jsem viděl se dá shrnout asi takto: "Hybrid je auto, které kombinuje nevýhody a problémy elektrického i spalovacího pohonu". Jediné co je poruchovější než hybridy jsou jen moderní diesely a navíc hybridy suverénně vedou co se týče nákladů na servis, protože mají poruchovost vyšší než EV i benzínové spalováky a navíc cena oprav na hybridu je téměř stejná jako cena oprav na EV. Nicméně když jsem teď více pátral tak ono to takhle je, když vezmete všechny hybridy bez rozdílu výrobce nebo toho, zda je to PHEV, HEV nebo MHEV. Máte ale zdá se pravdu v tom, že Toyota asi jako jediná ty hybridy umí udělat spolehlivé. Nejspíše proto, že to je 30+ let stará technologie, která už má všechny problémy vychytané a i ty opravy nejsou tak drahé. Je to i díky tomu, že Toyota stále používá Ni-Mh baterky, které jsou sice mizerné proti Li-Ion, ale jsou proti nim také hodně levné. Takže z pohledu nákladů a spolehlivosti je asi standardní hybrid od Toyoty v pohodě, ale potom co jsem se s tím párkrát svezl, tak ten jízdní projev leklé ryby, která křičí o pomoc, mě teda opravdu nepřesvědčil🤷♂ Nejel jsem tedy s tím jejich 2,5l V6. Ten je možná v pohodě. Ale ty čtyřválce, to je docela dost bída. I ten 2.0 GR Sport byl hodně línej a uřvanej. Může za to samozřejmě ta jejich e-CVT, která je sice možná spolehlivá, ale ztratí se v ní spousta výkonu... Naopak jsem nedávno měl možnost zkusit Hondu Civic, kde je pohon kol čistě elektrický a spalovací motor pohání elektrický generátor a to bylo svezení skoro tak dobré jako v EV. V podstatě je to princip na kterém už možná více než 100 let fungují diesel-elektrické lokomotivy. Má to myslím stejný výkon jako ten dvoulitr od Toyoty, ale svezení neporovnatelně lepší. A navíc ticho, žádný uřvaný spalovák vyjící ve vysokých otáčkách. Otázka je samozřejmě jak to bude spolehlivé a jak dlouho tam vydrží baterka, ale kdyby nebyli na trhu EV, tak tohle by mi smysl dávalo.
@Dzordzikk2 күн бұрын
Hned druhá věta tohoto testu a lež svědčící o neznalosti autora testu. Prvním plně elektrickým autem Škodovky rozhodně není a nikdy nebyl Enyaq.
@tzbinfoКүн бұрын
Rád se poučím 🙂 Měla Škoda už dřív nějaký model, který byl od začátku vyvíjený a sériově vyráběný výhradně jako elektromobil? Tzn nebyl to prototyp nebo přestavba "spalovacího" modelu?
@martinhandl9287 Жыл бұрын
To nabití na 100 % a ponechání přes noc vám poradil kdo? To je základní chyba, kterou ví každý, kdo se trochu zajímá. Ten, kdo vám auto půjčil, vám rozhodně nepoděkuje :(
@tzbinfo Жыл бұрын
Dobrý den, to je režim obyvatele sídliště, který NEMÁ k dispozici domácí nabíjení. Používá jen a pouze veřejné nabíječky a potřebuje žít s autem tak, aby ho veřejné nabíjení co nejmíň otravovalo. Jestli si můžu vybrat, že budu nabíjet několikrát týdně na 80 % a budu zastavovat jen kvůli nabíjení (tzn 20min zastávka nebude mít žádný jiný důvod) a nebo si auto nabiju JEDNOU TÝDNĚ na 100 % cestou z práce při nákupu (tzn. zastavuju primárně kvůli nákupu a nabíjení mě téměř neomezuje), je to celkem jasná volba. To samé cestou na hory, která trvá lehce přes hodinu, takže nikdo z posádky delší pauzu nepotřebuje. Chápu, že to není ideální, ale jestli má být elektromotor jednou pohonem pro většinu aut, tak to holt auto musí vydržet. Stejně jako diesel strpí provoz po městě, který mu z technického hlediska vůbec nevyhovuje.
@Dzordzikk10 ай бұрын
@@tzbinfo Přitom stačí si vybrat levnější, větší a podstatně energeticky efektivnější auto s ještě o dost větši baterkou a je po problémech, že.
@tzbinfo10 ай бұрын
@@Dzordzikk Testovat zimu na nejlepším elektromobilu na trhu (z hlediska pohonu a baterie) by nebylo žádné umění. Já jsem chtěl ukázat, že i se základním Enyaqem s malou baterkou a velkou spotřebou dojedu v zimě na hory a zpátky na jedno nabití. Nebo že při plném komfortu můžu zvládnout týden zimního dojíždění na jedno nabití.
@tomas_klouda2 күн бұрын
Kdyby to udělal v létě, tak jsou vaše obavy opodstatněné, ale v těch zimních teplotách to baterce nijak zvlášť nevadí. Lepší by bylo sice jen 90-95%, ale v teplotách pod 10-15°C už je degradace díky vysokému SOC opravdu limitně blízká nule. Ty baterky jsou prostě hodně háklivé na teplotu a když to samé uděláte při 25-30°C, tak to té baterce škodí celkem dost. Pří nízké teplotě se ale zpomalí všechno v té baterce, takže kromě negativ jako že nedokáže dát velký proud a dokud se nezahřeje, tak má nižší kapacitu, je tam i tohle pozitivum, že jí nevadí vysoké SOC.
@vladimirjanic8763 Жыл бұрын
rad by som si zakupil EV ale byvam v panalaku a pri sucasnej cene elektriny by to bola financna samovrazda.Neviem ale ak nas chcu donutit na prechod zo spalovakov na EV tak krajina musi ci uz vasa CR alebo nasa SK ponuknut nejake dotacie alebo lacnejsie nabyjanie zatial je pre mna elektromobilita nezmysel mam zaplatit 10 000 euro naviac za kupu EV aby som ochranil planetu ok ale čo ostatný petrolheds
@Dzordzikk10 ай бұрын
Každého věc kde se rozhodl bydlet. Já bydlím v RD, mám vlastní FVE a téměř celý poslední týden byla elektřina většinou zadarmo nebo v mínusu, takže si takové auto nabijete za nula nic, jenom za cenu distribuce. Jenom teda nevím, kam bych pořád tak daleko jezdil, abych to vůbec měl čím vybít. Ano, taky jsem kdysi bydlel v paneláku, ale pak jsem dostal rozum. Třeba jej dostanete taky, otevřou se vám podstatně jiné možnosti. Nejenom v elektromobilitě.
@tomas_klouda2 күн бұрын
Stačí na ten panelák nebo před něj na parkoviště nechat namontovat nabíječku připojenou k elektrickému přívodu toho paneláku. Rázem budete mít nabíjení za výrazně rozumnější cenu. Na druhou stranu ono i těch 8Kč/kWh na pomalých veřejných nabíječkách už vychází cenově maximálně stejně jako tankování do spalováku, spíše o dost levněji. Jen ty rychlé nabíječky jsou drahé. Tam prostě platíte za tu rychlost...
@maXXik1337 Жыл бұрын
Tedy klobouk dolu. Kdyz pominu trochu prkenny prednes ala prezentace seminarky na stredni skole (ale chapu, je to tezke, na kameru dvojnasob... zkuste trochu mene frazovat a pauzovat mezi vetami), tak toto mi prijde jako nejhodnotnejsi a nejrealnejsi test, co jsem zatim na elektro videl. Vetsina elektromobilistu z Prahy by nadsene zahykala, ze si muze na chate na horach zahazet hodinu lopatou, aby mohla nabijet, nebo by vykladali jak radi v devet vecer v desti pujdou auto odpojit po trech hodinach od nabijecky. Nezapocitavaji ztraty pri nabijeni, atd atd. Vadi mi jen obligatnich "elektrodebilnich" 110km tacho na dalnici. Respekuji, ze tak nekdo jezdi, ale konkretne na teto trase to nedava zadny smysl. Jestli mate nekde MPR, mate se ji drzet. Nebo jezdite normalnim autem na okresce 70 a ve meste 30? Nebo i elektroautem? Ne a 99% lidi take NE. Jasne, na dalnici jezdi vyrazne pomaleji nez limitem vice lidi, ale porad to bude naprosta mensina.
@tzbinfo Жыл бұрын
Dobrý den, děkuji, jsem rád, že se vám video líbí. Pokud jde o mých 110, na to druh pohonu nemá vliv, k těm jsem dospěl už ve svém klasickém spalovacím autě. Když jedu rychleji, riziko je větší, musím se víc soustředit, víc se rozčilovat, častěji zrychlovat a brzdit, takže dojedu unavenější a bude i větší spotřeba. Což o to, ve všední den to jinak nejde (vpravo jsou kamiony) a na dlouhých trasách se dá rychlejší jízdou ušetřit víc času. Ale když jedu o víkendu 120 km? Rychlejší jízdou získám pár minut. Mně to za nestojí. Radši si jedu vpravo na tempomat 110, nezrychluju, nezpomaluju, relaxuju a nechám adrenalin, ať se odehrává vlevo. Nehledě na to, že na dálnici je spoustu aut, které se pohybují pomaleji - náklaďáky, autobusy... maximální rychlost opravdu není povinná. Obecně se snažím jezdit plynule a nebrzdit provoz, ale když to silnice nebo moje rozpoložení vyžaduje, tak jedu prostě pomalu, protože rychlejší jízda by za daných okolností nebyla bezpečná. A rychlostní limit mě v tu chvíli vůbec nezajímá.
@Dzordzikk10 ай бұрын
Kde jste přišel na to že se máte držet maximální povolené rychlosti? Já ani s fosilem povětšinou nejezdím 130. Proč taky? Většinou jedu 110-120 bez ohledu na to jakým autem jedu. Na cestě do Brna nebo Prahy ušetřím pár mrzkých minut, které prodrbu jednou zastávkou na WC a jízda menší rychlostí je jednak úspornější a jednak pohodlnější. Nemusím se neustále s někým předjíždět jak ocas, protože stejně nikam nic nenaspěchám. Vždycky mě baví ti co po dálnici musí letět 150, abych je pak potkal v té stejné koloně.
@maXXik133710 ай бұрын
@@Dzordzikk Jeste jednou. To, ze tak jezdite vy, neznamena, ze tak jezdi vetsina. A testy vsech spalovacich aut, ktere ja vidam jsou delany vsechny pri MPR (na ruznych CZ/SK kanalech). Proto je toto nevypovidajici bez ohledu na to, co si Vy, nebo ja myslime. A k vasemu stylu jizdy. Ano, pri prazdne dalnici v deset vecer, nebo pokud bydlite nekde v riti u Ostravy je to bezva. Ale pokud jedete po plne dalnici, je 110 naprosto nejNEbezpecnejsi styl jizdy. Neustale objizdite kamiony nebo pomalejsi auta a zaroven musite hlidat, kdo jede 140-150 km/h v levem. To, ze usetrite par minut je pravda o tom jsem nemluvil, jde prave spis o pohodli pri rizeni. Bud 100 v pomalem, nebo 140 v rychlem. Neco mezi je proste prisernost (kdysi jsem tak taky jezdil).
@robertmach99074 ай бұрын
Jj. Jet co to dá a pak se vztekat v koloně o dvě auta přede mnou....kdybych za každého koho jsem v podobné situaci potkal dostal korunu mám na nový elektromobil 😉
@radimtesar91533 күн бұрын
Jo, a co s tím krumplem budete dělat za 5 let ? Spalovák dál bude sloužit a elblbost skončí na vrakáči. Mimochodem , já mám třeba spotřebu i v zimně se svým 20 letým nafťáčkem díky přísadám Bishops original reálně 4 litry /100 km, motor, převodovka , turbo ,EGR ,spojka vše původní,takže které auto je v rámci celoživotního cyklu ekologičtější ? Ale to lidem bez kritického myšlení v souvislostech marně vysvětlovat 😅 kde rozum není....
@tomas_klouda2 күн бұрын
Mému autu bude 5 let za pár měsíců, baterka pořád ukazuje nulový pokles kapacity a obecně na něm není nijak znát opotřebení. Proč bych takové auto měl posílat na vrakáč? 😲
@tzbinfoКүн бұрын
Teď v chladném počasí jsou ty 20leté diesely cítit široko daleko, stačí vyjít před dům na parkoviště nebo se vyskytovat v okolí silnice. Jet za někým takovým taky stojí za to. Samozřejmě v poměru cena/výkon je takové auto bezkonkurenčně nejlevnější. Ale i tak se těším, až jich bude na silnicích co nejmíň. A mluvit v souvislosti s nimi o ekologii je vtip.
@jirkahoplicek Жыл бұрын
Nechci být hnidopich, ale kolik lidí, co bydlí na sídlišti, má peníze na to, aby vysypali za auto víc jak milión? Mám pár přátel co bydlí na sídlišti, kuchař, tiskař, číšnice, obkladač, učitel. Nikdo z nich si za poslední roky nekoupil nové auto se spalovákem. Proč? Nemají na to. Proč tedy někdo pořád pěje ódy jak je super elektromobilita? Vždyť je to debilita.
@martinsmolka Жыл бұрын
Kolik lidí co bydlí na sídlišti si to auto co tam parkují koupili nové a v keši? Všechno jsou to lízačky a nebo bazarovky... A stejně to dopadne s EV, za pár let bude Eňa v bazaru za půl mega! (Tou dobou ještě s ~3 letou zárukou)
@jirkahoplicek Жыл бұрын
@@martinsmolka Na jaké planetě žijete? Já se bavím o normálních lidech. Řešíme auta tak do 200 - 250 tisíc. I ta levná Dacie už je problém. Celé tohle šílenství spíš zavání vyhnáním lidí s aut do veřejné doprvy. Já doufám, že se svět v Evtopě probudí a spalováky pojedou dál. Zatím to vypadá, že dobře už bylo 🌞.
@martinsmolka Жыл бұрын
@@jirkahoplicek Já měl za to, že na Zeměkouli 🤷. Sorry jako ale když tak procházím ulicema, tak mi ty auta, co jezdí (ne ty co jen parkují a zabírají místo) nepříjdou jako auta za 200 tisíc ;-). A upřímně i kluci ze skladu maj lepší auta! Nová 4ková Fábie, Nová Kia.... To asi za 200 nebylo, co?
@robertmach99074 ай бұрын
To je otázka priorit...někdo potřebuje šest - osm tisíc měsíčně na pivko, někdo na sporty a někdo na leasing.... Kolo i bez elektriky se dá dneska koupit dráž než bazarový městský elektromobil.
@LP-fq9us Жыл бұрын
Člověk ze sídliště rozhodně nemá nový elektromobil za 1.5 milionu. Kupte ojetý elektromobil v průměrné hodnotě toho co stojí na sídličtích na parkovišti a pak něco srovnávejte.
@smutnasek1811 ай бұрын
Info o EV bych chápal.Hanit spalováků ne.Během roku nemůžeš po lidech chtít ať mají všichni EV.Asi jsi do nedávna po Praze jezdil na kole.Já jo a jo byl to smrad.Přesto jsem nenadával na auta.Nemusel sem na kole mohl sem metrem.Když příští rok všem koupíš EV tak budou všichni vděční ale asi nebudeš mít kde nabíjet ty.Napiš mi kdy budeš všem kupovat EV.Za jedno ušetříš.Tím myslím sebe.Ne spalovák nemám přesto nebudu rejpat do lidí kteří mají spalovací motory.
@tzbinfo10 ай бұрын
To nebylo rýpnutí do lidí, co jezdí v levných autech, ale do lidí, co kritizují elektrická auta z hlediska ekologie. Čistý a tichý provoz elektromobilu je pro soužití lidí a aut naprosto zásadní výhoda, kterou pocítí úplně každý, kdo se pohybuje na silnici nebo v jejím okolí. Kritici ji ale smáznou ze stolu s tím, že má výfuk v komíně elektrárny. Sdělením celé reportáže mělo být, že se s elektrickým autem dá bez většího nepohodlí žít i na sídlišti a v zimě. A že to zlepší životní podmínky ve městech. Že ale samotná auta ani veřejné nabíjení nejsou levné, je závěr testu. Cena aut se ale postupně zlepšuje. Snad to postihne i to nabíjení.
@martinstraciak8838 Жыл бұрын
cakal som trosku objektivnejsi test. pride mi to ako prezentacia znacky a modelu auta. elektronabijanie vzdy zo sebou obnasa stratu energie, ktoru pri kazdom nabijani zaplati zakaznik. cim dlhsie nabijanie, tym percentualne vacsia strata na energii. auto s 58kwh baterkou co ma 2 tony a dojazd 230km. "parada". cize tankujem menej "energie" ale castejsie oproti spalovaciemu autu. to za vyhodu nepovazujem. elektromobilita z pohladu cloveka co s elektrikou pracuje dennodenne, a vyzna sa do zakladnych fyzikalnych pravidiel, nema vyznam. okrem par vynimocnych specifickych pripadov. z pohladu bezneho zakaznika, ktory je masirovany zo vsetkych stran, sa to javi ako vesmirna lod. elektromobilita nie je vytvorena na ochranu planety. len sa za "ochranu planety" schovava a je vytvorena pre dobro tych ludi, co stoja za tym. nie je to pre dobro zakaznikov a beznych ludi. alebo si niekto mysli, ze nam tu pani z bruselu priniesli elektromobilitu, lebo su samaritani a chcu nam pomoct usetrit nase tazko zarobene drahocenne peniaze? navyse zachranime planetu.. ludia nechcu vidiet, nechcu premyslat, ale chcu sa predbiehat, kto ma lepsi elektromobil, kto bude v ulici/bytovke prvy, co si take auto kupi, alebo kto je zelensi ako ostatni jeho susedia. je to skoda.
@tzbinfo Жыл бұрын
Dobrý den, ano, Enyaq není moc úsporné auto, tento základní má ještě malou baterku a jezdili jsme v zimě. Nic z toho nejsou příznivé podmínky. Při teplotách nad nulou (tedy po většinu roku) jsou podmínky lepší a samozřejmě se dají koupit i Enyaqy s větší baterkou. I tak bych si tuhle základní verzi uměl představit jako hlavní auto do rodiny - pokud bych měl k dispozici domácí nabíjení. Ještě lepší by samozřejmě bylo úspornější auto s větší baterkou, jeden z diváků zde zmiňuje Teslu. To by pak z hlediska nabíjení a dojezdu bylo mnohem pohodlnější, na rozdíl od malé baterky nemusíte nabíjet do 100 % atd. Pokud jde o ekologii elektromobilů, i když pomineme všechno ostatní, zůstává jedna hlavní výhoda: nižší spotřeba primární energie. Krásně to ilustrují vámi zmíněné ztráty při nabíjení. Vadí vám, že "natankujete" 100 % baterie, ale zaplatíte 102 % a využijete jen cca 90. U spalovacího auta natankujete i zaplatíte 100 %, ale využijete jen 20 %, protože spalovací motor má nižší účinnost. Zbylých 80 % zaplacené energie zbytečně vyletí výfukem a chladičem, způsobí hluk, ohřeje okolí a znečistí ovzduší. Blíže zde: energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/24453-elektromobily-i-vyhody-a-ekologie
@popelnic11 ай бұрын
@@tzbinfo moderní benzin má účinnost k 35%, diesel ještě víc, kolem 40%
@tzbinfo11 ай бұрын
@@popelnic Ano, ale jedná se o teoretické hodnoty při ideálních podmínkách, které nastávají jen někdy. Při odhadu účinnosti vycházím z dat z USA: fueleconomy.gov/feg/atv.shtml , benzín 16 - 25 %, hybrid 24 - 38, diesel tam není, ale bude předpokládám někde mezi. Jedná se o kombinovanou účinnost, v městě je to samozřejmě ještě horší, na dálnici naopak lepší. Když to vztáhneme na Škodovky, podobně velký i výkonný (140kW) Kodiaq má průměrnou spotřebu cca 7,5 litrů, což odpovídá cca 70 kWh. To je na takto velké a silné auto velmi slušné, Kodiaq je opravdu úsporné auto. Na druhou stranu v rámci elektromobilů spíše žravý Enyaq má celkovou spotřebu třeba 30 kWh (konzervativní odhad včetně ztrát při přenosu a nabíjení). Takže velmi úsporný moderní diesel má spotřebu pořád víc než 2x vyšší než žravé elektroauto. A pak tady máme moderní elektroauta, Hyundai, Tesla, která mají spotřebu o čtvrtinu menší a výkonově jsou oproti základnímu Enyaqu úplně jinde.
@robertmach99074 ай бұрын
@@popelnic optimisto ...ani náhodou. 😁😁😁
@jankozisek8529 Жыл бұрын
Chvíli jsem se díval a ten moderátor mi přijde jako slušný fanatik.... Nebo je placen nějakými elektrofanatiky, automobilkou, atd.... No nevím dokoukat se ta propaganda nedala...
@martinsmolka Жыл бұрын
🤣🤣🤣🤣
@pepanovak6059 Жыл бұрын
Agitka, klasika. Přijdou mi jak ajfounáři. Sekta.
@martinsmolka Жыл бұрын
@@pepanovak6059 🤣🤣🤣
@robertbugar6978 Жыл бұрын
Sranda, ze ako clovek co EV byvajuci v byte pouziva, to vidim opacne a mam pocit, ze pan robi co moze, aby mohol prehlasit, ako je nabijanie drahe. Tiez je blbost povedat, ze bud nabije na 100% a cely tyzden jazdi, alebo na (povedzme) 90% a odrazu musi nabit denne niekolko krat. Prijde mi, ze netusi co s EV.
@tzbinfo Жыл бұрын
@@robertbugar6978 Dobrý den, kdybych testoval na jaře 2021, určitě bych chválil levný provoz. Ale veřejné nabíjení od té doby významně zdražilo a ceny na rozdíl od elektřiny pro domácnosti zatím neklesly. Náklady ve videu porovnávám s benzínem a vezmu-li auto se spotřebou 6-7 litrů, zaplatím za palivo stejně nebo méně, než když jezdím s Enyaqem (navíc s nejslabší verzí, s lehkou nohou a s aktivním využívám rekuperace) a nabíjím na veřejných nabíječkách. Můžete se prosím podělit, kde nebo jak se dá veřejně nabíjet, aby to vyšlo levněji?
@petrmaj7487 Жыл бұрын
Ahoj, ono by ve městě stačilo jen využívat MHD. Časový intervaly mezi jednotlivými spoji jsou minimální.
@zdenko5471 Жыл бұрын
😂😂😂😂
@TheTomsa Жыл бұрын
A velký /objemný/těžký nákup třeba z OBI povezete šalinou jak ?
@jackdaniels3906 Жыл бұрын
Kolik obyvatel jižního města má milion 300 000 na něco takového?
@Miro338 Жыл бұрын
Ano,elektroauto je vyhoda, len ten dojazd mi je k nicomu. V meste ano, na dialnice a daleke cesty nie.
@AkceleraceElectric Жыл бұрын
Jezdím s EV pouze dálkové cesty. Pro mě není lepší řešení.
@Miro338 Жыл бұрын
@@AkceleraceElectric pokial prejdem na jedno nabitie bez ohladu na rocne obdobie a zapnute/vypnute kurenie aspon 650 km, tak ma to zacne zaujimat
@Miro338 Жыл бұрын
@@AkceleraceElectric a samozrejme uznavam vyhody elektromobilu
@AkceleraceElectric Жыл бұрын
@@Miro338 to je naprosto zbytečné. Já právě si užívám toho, že můžu po 250 kilometrech na 15 nebo 20 min. zastavit. Ta cesta je najednou mnohem příjemnější, už jen psychologicky, když se rozdělí na několik úseček. A potom, když přijedete o 1000 kilometrů dál někam do hlavního města Holandska, tak máte pocit že vystupujete naprosto svěží a bez jakékoliv únavy. Takže normálně bych jel třeba do Amsterdamu 10 hod., po 800 kilometrech bych někde možná zastavil a hodinu a půl jedl a spal A stejně bych dojel úplně unavený za stejný čas.
@Miro338 Жыл бұрын
@@AkceleraceElectric ok, ale si musite uvedomit, ze nie vsetci si to uzivaju a chcu stat 6X za cestu. Ja idem z domu, zastavim po cca 650 km a natankujem a idem dalej az do ciela. Ja sa potrebujem dostat co najrychlejsie z bodu A do bodu B a porazilo by ma, keby som isiel dakde po dialnici 110-120 km/h. Takze nie vsetkym take auto vyhovuje. Mne urcite nie.
@jiridest1606 Жыл бұрын
Kriste pane kdy už to skončí ty kecy nikdo kdo má pět pohromadě ty křápy kupovat nebude.
@martinsmolka Жыл бұрын
🤣🤣🤣 A proto ve stejný moment co se točilo toto video se stala Tesla nejprodávanější auto světa 🤪
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@martinsmolka Přesně, tady některým pomalejším musíte nechat pár dekád na rozmyšlenou, aby jim to došlo :D
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@8000SACto boom opadne až se to stane standardem, stejně jak jsme zkousli to že naše telofony na jedno nabytí nevydrží měsíce, kvůli chytrosti a většímu display. Stejně tak přejde většina lidí na elekto auta, protože si uvědomí že dojezd 5k kilometrů je sice fajn, ale komfort z jízdy odezva plynu, automat, rekuperace atd atd. je podstatnější. Navíc dnešní el. auta už se s dojezdem dají pomalu srovnávat se spalováky.
@martinsmolka Жыл бұрын
@@8000SAC :-D :-D :-D Ty voe lidi to snad ani není možný, vy už jste až tak blbý, že chcete využívat toho, že si necháte ujet vlak 🤦. Jmenujte mi prosím jediný relevantní důvod, proč by nastupující generace neměla chtít elektromobil? ;-) Chodí snad lidi do telefonních budek místo toho aby použili mobil? Vždyť oni už ani netelefonují, už i 60tileté babky z výletu v Portugalsku "volají" přes watsapp! Vždyť jsem to včera na vlastní oči viděl! Kdo by si tedy jako dobrovolně kupoval poruchový, neučinný a zastaralí stroj, když bude na trhu učinný, moderní a neporuchový stroj za stejný, ba i menší peníz?
@Dzordzikk10 ай бұрын
Co sem lezete a prudíte, když vás EV nezajímají? Nikoho nebaví číst vaše žvásty.