Niech mi wolno będzie jeszcze raz podziękować Panu Profesorowi za to, co Pan publikuje na swoim kanale. Są ludzie - do nich się zaliczam - którzy łakną treści tego rodzaju.
@ksasiadek27 Жыл бұрын
Dobrze powiedziane! Jest nas wielu!!!
@Racjonalista_xd2 ай бұрын
Też lubię filozofować a najlepiej z mądrym panem profesorem
@damiansala3293 Жыл бұрын
Czekam na kolejny odcinek pana profesora z niecierpliwością, oby jak najwięcej. Pozdrawiam.
@PiotrKusak Жыл бұрын
przyjemnie się słucha -dziękuje
@andrzejpolaczek8023 Жыл бұрын
Dziękuję 🙏♥️🤗
@krzysztofskrzypiec8957 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał 👍🏻
@Tomasz_Kowalski Жыл бұрын
Wspaniały wykład. To, za co najbardziej cenię prof. Wojciecha Sadego, to uczciwość intelektualna w mówieniu o filozofii i zrozumiała mowa. Dziękuję.
@Paniczny7 Жыл бұрын
Dziękuje za materiały. Znalazłem Pana na Copernicus i od początku uwiebiam Pana słuchać.
@angelikarowinska9353 Жыл бұрын
Liczyłem że będę kończył mój krąg wcieleń a tu takie rozczarowanie.... Uwielbiam bób!
@piotrwojewodka235 Жыл бұрын
Dziękuję.
@UnboxingManer Жыл бұрын
Rewelacyjny wykład
@atanazy333 Жыл бұрын
Książka będzie czytana dziękujemy
@Fafifofam Жыл бұрын
Shakespeare też mówi do nas "Byłem, albo nie byłem". Jeśli ktoś pisze jak Szekspir, to... jest Szekspirem. Jeśli ktoś pisze muzykę jak Mozart, to... jest Mozartem. Jeśli ktoś improwizuje jak Brad Mehldau, to... jest Mehldau'em. Jeśli ktoś mówi mądrze jak Jehoszua, to... jest Jehoszuą. Inna sprawa czy słowa mistyka, który sam napisał tylko coś na piasku a potem wiatr to rozmył, zostały spisane prawdziwie. Jest piękna książka "Śladami Pitagorasa" Szczepana Jeleńskiego. Śladami pitagorejczyków czy mistrza z Samos? Zazwyczaj grupy organizują się wokół jednej, wybitnej jednostki. Koniec końców ważna jest treść zawarta w słowach, dźwiękach, barwach i geometrii obrazów. Same nie powstały. Odkrył je (czy stworzył?) czyjś inteligentny umysł.
@Dewajtis1944 Жыл бұрын
Magdalena Środa.... no nic mnie tak skutecznie nie zniechęciło jak te dwa słowa które padły z Pana ust.
@adamostrowski265 Жыл бұрын
Jeśli przewidzenie przez Talesa całkowitego zaćmienia słońca w jego czasach było całkowicie niemożliwe, to w jakim stopniu było możliwe istnienie piramidy której wysokość wyliczył?
@wojciechsady480 Жыл бұрын
piramidę Cheopsa zbudowano dwa tysiące lat przed Talesem
@jackfilipo6421 Жыл бұрын
20.21 Jaka jest Pana definicja filozofa ? Czy nie myli Pan filozofof z nauczycielalami propagatorami filozofii jakim Pan jest ?
@wojciechsady480 Жыл бұрын
o definicji filozofa - a raczej jej braku - mówię w trakcie poprzedniego wykładu sam jestem filozofem nauki i w tym zakresie nie tylko nauczam, ale czasem formułuję własne twierdzenia - choć nie mnie sądzić, ile są warte
@petercrasher4702 ай бұрын
Kurde, widzę dobre opinie o filmie, ale to tempo i sposób mówienia jest dla mnie nie do przebrnięcia 😁
@wojciechsady4802 ай бұрын
Proponuję słuchać na przyspieszaczu, może Pan spróbować 1,5 raza. Pozdrawiam
@MrSTEMI Жыл бұрын
Prof Gadacz? Lepszego polecenia nie trzeba.
@JanKowalski-kf7ec Жыл бұрын
36:28 równie dobrze można powiedzieć że są wątpliwości co do istnienia Aleksandra Wielkiego
@wojciechsady480 Жыл бұрын
pewne zdarzenia z życia Aleksandra Wielkiego znamy ponad wszelkie rozsądne wątpliwości; w przypadku Pitagorasa i Jezusa nie jesteśmy w stanie niczego ustalić, żadnego zdarzenia czy poglądu z nimi powiązać w sposób nie budzący wątpliwości
@KRLKRLKRL Жыл бұрын
Książkę niestety zanieczyściła Mężczyźni Mają Macicę Środa…
@antroponautus Жыл бұрын
Nie ma pewności co stoi za siłami przyrody, to że skutek jest konsekwencją przyczyny go wywołującej nie wyjaśnia przyczyny pierwotnej. Nie wiemy nic, opieramy się na wierze w Istotę wyższą lub na wierze w niewiedzę o przyczynie pierwotnej. Czym jest śmierć? odpowiedzią na wątpliwości czy końcem absolutnym świadomości?
@przemekkrajewski3713 Жыл бұрын
Ok
@Vismaiorek Жыл бұрын
Wydaje mi się że film został źle ucięty :)
@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa Жыл бұрын
Autor mówił kiedyś, że technologia pozwala mu na maksymalnie 50 minutowe nagrania, pewnie nie zwrócił uwagi na zegarek i ucięło;)
@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa Жыл бұрын
Magdalena Środa? Trochę wstyd sugerować się czymkolwiek, co ta kobieta mówi.
@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa Жыл бұрын
@Penny-ft8yi zafiksowanie na punkcie feminizmu, nienawiść do wszystkiego co ma znamiona "patriarchatu" wprost zdradza jej brak obiektywizmu. Na tej podstawie dyskredytuję to co mówi (bądź pisze, jeśli tak ci lepiej)
@MPiotroff Жыл бұрын
@@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa a kto powiedział, że profesor Środa jest obiektywna? I dlaczego niby ma spełniać taki wymóg? Czy profesor ksiądz Michał Heller też ma taki wymóg, tzn. musi być absolutnie obiektywny, bo inaczej wszystko co mówi, można sobie z definicji zdyskretytować? A jeżeli tak, to kto spełnia Twój standard obiektywizmu? Podaj chociaż jedno nazwisko (podpowiem, że profesor Sady też nie spełnia tego wymogu, co sam przyznaje w niektórych wykładach)
@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa Жыл бұрын
Nikt nie powiedział, że pani Środa chociaż stara się być obiektywna, nikt nie jest takim szaleńcem. Standard obiektywizmu spełnia dla mnie np autor tego nagrania (nie chodzi o totalny obiektywizm, ale o darzenie do niego)
@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa Жыл бұрын
A dlaczego filozof powinien być obiektywny? No dostałeś odpowiedź nawet w tym wykładzie, filozofia to umiłowanie mądrości (nie inteligencji). Mądry czlowiek stara się być obiektywna, czego nie można zarzucić pani środzie. A więc nie spełnia podstawowego kryterium filozoficznego. Gdybyś czegoś jeszcze nie wiedział, to śmiało pytaj.
@MPiotroff Жыл бұрын
@@aa1aaaaaaaaaaaaaaaaa W takim rozumieniu słowa "obiektywizm", profesor Środa jest osobą obiektywną. Wnioski profesor Środy są jak najbardziej obiektywne względem używanych przez nią definicji słów "płeć" czy "patriarchat", to, że Ty definiujesz je inaczej, i nie uznajesz innych definicji za "sensowne" to raczej Twój brak obiektywizmu. Dajmy inny przykład, w dużo mniej polaryzującym temacie: spór Epikurejczyków ze Stoikami. Czy zarówno jedni, jak i drudzy, byli obiektywni, mimo, że się ze sobą nie zgadzali? A jeżeli nie byli, to znaczy, że byli kiepskimi filozofami?