Fantastyczny start serii! Bardzo ciekawa analiza porównawcza samochodów elektrycznych i wodorowych oraz wgląd w przyszłość e-Paliw. Dzięki za klarowne i przystępne omówienie zalet i wad obu technologii.!!!!
@mariusz075 ай бұрын
Stawiam na powszechność EV, bo najszybciej się rozwijają. Wodór i paliwa syntetyczne pewnie staną się powszechne najwcześniej za 20 lat. Temat bardzo ciekawy i fajnie opowiedziany.
@abiogaz5 ай бұрын
Dzień dobry, w nocy i o północy, auta przyszłości będą zasilane bio-metanem bio-cng, coraz więcej powstaje biogazowni i coraz więcej prądu mamy w sieci, dlatego nie wykorzystany biogaz będzie transportowany rurociągami i przerabiany dalej. 17:12 nie trzeba go szukać daleko, biogaz składa się z około 35% co2, tylko trzeba przemyśleć w jaki sposób go odzyskać, mamy też metan czyli podstawowy weglowodor.
@b9eda9ad5 ай бұрын
Pojemność samochodu wodorowego dobra ? Który model jeśli można wiedzieć. Bo z tego co rozumiem to te aktualnie dostępne wcale nie ma dużo miejsca w środku. Zbiornik swoje zajmuje.
@Jasiek715 ай бұрын
Samochód na wodór też wozi ze sobą baterię tak że nie opowiadajmy głupot..., samochód wodorowy to tylko cały łańcuch strat energii....
@b9eda9ad5 ай бұрын
40% strat przy elektrolizie, 40% przy ogniwie, straty przy sprężaniu i transporcie. Nawet gdyby je zmniejszyć to i tak będą spore a większość pojazdów można ładować w nocy lub podczas dużego słońca. Rozumiem że do czegoś wodór może się przydać jak np magazynowanie energii kiedy panele robicie wodór zamiast prądu się rozpowszechnia albo do samolotów w ciekłej postaci ale do pojazdów drogowych cos nie wierzę.
@Diacon2305 ай бұрын
Wszystko zalezy od tego jak będą się rozwijać akumulatory i efektywne wykorzystanie energii, wodor jest najlepszy dla ciezkiego transportu, paliwa syntetyczne to troche czarowanie bo energia zuzyta do produkcji moglaby zasilic tysiace elektryków, marketingowo-polityczny zabieg najwyzszych lotów, by móc jak najdłużej produkować spalinowe samochody.
@droczek5 ай бұрын
Paliwa syntetyczne są 10x droższe w produkcji niż tradycyjne. Na dziś to nisza zarezerwowana dla lotnictwa. Tak mówił dyrektor rozwoju z Orlenu rok temu na konferencji podczas targów Poznań Motor Show
@jacek71655 ай бұрын
10 lat temu wiedziałem że jednak WODÓR!!!!!
@Singularitarianist5 ай бұрын
Najbardziej kibicuje wodorowi i wierzę w to źródło zmagazynowanej energii.
@mariusz075 ай бұрын
Żeby był tani wodór to musi być duża i stabilna nadprodukcja z OZE. Wątpię żeby za naszego życia było to tak powszechne jak olej napędowy. Może za kilkadziesiąt lat.... Może?
@adamusekk5 ай бұрын
Dlatego ze wodor mozna opodatkowac pomimo ze jest niedostępny i bardzo drogi to ldzuie sami wybieraja co jest tanie w uzyciu i lepsze. Ewolucja. Wodor był, jest i bedzie paliwem przyszłsci, ktora nie moze nadejsc 😎
@BartoszBielecki5 ай бұрын
Jeszcze są auta czysto-wodorowe. Toyota taki zaprezentowała.
@droczek5 ай бұрын
Pan, chyba tej Toyoty Mirai na właśne oczy nie widział 😂 auto ma prawie 5m długości a miejsca w środku mniej niż w Corolli. Te zbiorniki na 6kg wodoru są gigantyczne 😂
@adamkluska3565 ай бұрын
I te zbiorniki są niedorzecznie drogie. Magazynowanie wodoru jest bardzo trudne i nie ma dobrej taniej technologii
@d..c..5 ай бұрын
Ja nigdy nie lubiłem silników spalinowych i chętnie przesiądę się na elektryka. Póki co, jest to słabo uzasadnione ekonomicznie ale powoli można się za czymś rozglądać...
@Jasiek715 ай бұрын
Samochody na biopaliwa neutralne... Śmiechu warte...., jaką sprawność całego procesu od wytworzenia tego wodoru do na pędu na koła tego " neutralnego" auta spalinowego...?
@ukaszolszak9905 ай бұрын
Wszystkie 3 opcje znajdą swojego nabywcę przy czym e paliwo będzie najdroższe, niszowe dla kolekcjonerów porche. Wodór zielony też będzie miał swoją cenę i będzie zawierał akcyzę, ale będzie to opcja dla osób mieszkających w blokach i dla transportu dalekobieżnego wygodne ze względu na czas uzupełnienia energii, ale też swobodnego jej przechowywania w zbiornikach (bez wpływu na kondycję baterii etc). Najtańsze będzie w użytkowaniu ev. Podobnie jak teraz zawsze ev będzie preferowane przez osoby mające własny punkt ładowania.
@Krait175 ай бұрын
Jaki czas uzupełniania energii? Chodzi o te 10 minut które trzeba będzie się ładować raz w tygodniu? Faktycznie masakra :) Nie mówiąc o tym że jak będzie potrzeba nawet na osiedlach z blokami z wielkiej płyty (nowe bloki mają garaże podziemne) można zamontować tanie ładowarki AC na latarniach aby auto naładowało się przez noc. W Polsce 50% ludzi mieszka w domach jednorodzinnych (dane ze spisu powszechnego) dodaj do tego osoby z bloków które mają prywatne miejsce postojowe to Ci wyjdzie ilu osób dotyczy "problem" ładowania auta.
@mariusz075 ай бұрын
@@Krait17,no właśnie z tymi blokami to wszyscy myślą że to jest jakaś czarna magia, a wystarczy taryfa nocna dla bloków. Gdy całe osiedle śpi to na sieci jest spory luz. Wystarczy podpiąć się pod liczniki i podciągnąć instalację pod miejsca parkingowe. Wystarczy nawet 10-12 Amperów na noc. Takie instalacje to ja robiłem 20 lat temu na cmentarzach do obsługi kosiarek elektrycznych i nie była to żadna czarna magia. Wystarczyło miesiąc i cały cmentarz okablowany, oświetlony i ogniazdkowany. Łatwizna. Każda wspólnota mieszkaniowa może ogarnąć to w rok czasu jeśli tylko chce.
@wiktorsalamon14915 ай бұрын
Jak zawsze wygra ekonomia.
@adamusekk5 ай бұрын
Auto na wodór też ma baterie, nikt tych aut nie chcesz producenci likwidują sieci stacji wodorowych np w USA. Zasieg na wodorze wcale nie jest lepszy sa jzu elektryki z zasiegiem 600 800 a nawet 1000km, wodorowe ma sredbio 500km i potem lipa bo nie ma gdzie go zatabkowac a 100km kosztuje 2xtyle co na paliwie kopalnym.
@HitNRG5 ай бұрын
Ten dwutlenek węgla zamknięty w e-paliwie będzie znowu wprowadzony do atmosfery podczas spalania w silniku on nie zniknie.
@GLOBenergia5 ай бұрын
ale bilans nie będzie dodatni :)
@adamkluska3565 ай бұрын
Wodór to jest ślepa droga - zbiorniki są bardzo drogie i bardzo trudne jego magazynowanie
@77seban5 ай бұрын
Elektryków są już setki a na wodór raptem kilka... I tsk jestem za wodorem... na tym etapie technologii (EV czy h2).
@adamkluska3565 ай бұрын
Jesteś za wodorem bo nie masz o tym zielonego pojęcia
@77seban5 ай бұрын
@@adamkluska356 Tty masz pojęcie
@mariusz075 ай бұрын
Wodór nie ma szans. Budowa infrastruktury wodorowej zajmie dekady, a gniazdko połowa z Polaków ma w zasięgu auta - dom lub garaż.