Dlaczego nie mówicie że fit for 55 to zabójstwo dla polskiej gospodarki
@AvatorPL916 ай бұрын
Dlaczego na początku filmu jest już bład o tym że cały świat odchodzi od węgla - Chiny, Indie i reszta krajów ktore stawają bloki węglow jak oszałałe to już nie jest świat? Czy chodziło o cały zachodni świat?
@A-BYTE946 ай бұрын
@@AvatorPL91 no ale liczy się propaganda a nie fakty
@A-BYTE946 ай бұрын
@@AvatorPL91 no ale propaganda ważniejsza niż fakty
@MrBalrogos6 ай бұрын
13:14 z węgla o takiej kaloryce wytworzy sie odpowiednio mniej Co2, takze to sie kupy nie trzyma jesli wegiel 24 MJ/kg wytwarza mniej co2 to prosta matematyka.
@daxx77m6 ай бұрын
Rządzący zamiast skupiać się na tym co ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju Polski, jak na przykład atom, albo rozbudową portów czy kolei, zajmują się bezprzedmiotowymi wojenkami politycznymi obliczonymi na krótkotrwały wzrost w sondażach. Zupełny brak wizji i determinacji będzie Nas kosztował bardzo wiele jeśli to się szybko nie zmieni. Dzięki za poruszenie tego bardzo ważnego tematu!
@marekwojas51756 ай бұрын
Muszą mieć zgodę Berlina i Brukseli Donald tylko obiecuje i nic z tego niema
@termitektermit78896 ай бұрын
@daxx77m a Ty chodzacy co 4 lata na zacmienie i przynoszacy haracz w zebach do US to rozumiem, ze im nie pomagasz? Skoro jest im tak dobrze, to po co cos zmieniac... Masz pretenscje do wlasciciela plantacji, ktory jest zainteresowany aby wyciskac z niewol... tfuuu obywateli copraz wiecej, ze moglbys miec latwiej (czyta - aby odjal sobie od miski)? Myslenie, rzecz trudna...
@tomy3d6 ай бұрын
Wszystkie projekty atomowe w POlsce zostały zamknięte!
@marekwojas51756 ай бұрын
@@termitektermit7889 wcześniej pomyślałem i nie mam polskiej głodowej emerytury ino mam emeryturę że mogę godnie żyć a nie od do i to na tyle
@termitektermit78896 ай бұрын
@@marekwojas5175 A co kogo obchodzi twoja emerytura? Tutaj chodzi o to, ze placisz na system i mialczysz, ze jest zle. Jak jest zle i chcesz COKOLWIEK zmienic, to nie mozesz lozyc na taki system. Kapewu, czy za trudne?
@Mordeczka18496 ай бұрын
Mam 19 lat. Podczas mojego życia można było wybudować kilka takich elektrowni. Co im przeszkodziło w realizacji interesu własnego kraju?
@napoudniestad20286 ай бұрын
Chłopie moi rodzice już są na emeryturze i też na oczy nie widzieli elektrownii atomowej w kraju nad Wisłą 😅😢
@johnyvebasto83556 ай бұрын
Ideologia okrągłostołowa.
@invoker56326 ай бұрын
Miernoty z PiSU u władzy i najgorsze co może być sprzedajne Niemieckie pachołki z Platformy, hatfu... To blokował rozwój Polski, bo przecież lepiej było robić lody kosztem interesu Polski, oto odpowiedź.
@lamark_sigma6 ай бұрын
O mordeczka witam 👋 mnie też zastanawia dlaczego nasze państwo wcale nie inwestuje w atom chociaż może niemcy nie chcą na to pozwolić albo poprostu mamy słabą władzę
@Mordeczka18496 ай бұрын
@@lamark_sigma witam
@SzymonSypniewicz6 ай бұрын
Dziękuję. CPK. Atom. Porty. Kolej. Nowoczesne technologie. O tym warto rozmawiać.
@VandalSkandal6 ай бұрын
Rozwój indywidualny ponad stan faktyczny, drażni interesy państw członkowskich będących na szczycie, dlatego tak późno warto o tym rozmawiać kiedy to powinno już być dawno ;) Polacy zaciskają pasa, a władza sobie hasa ;)
@SzymonSypniewicz6 ай бұрын
Nie ma czasu na biadolenie o tym czego nie zrobiono do dziś. Przeszłości nie zmienisz. Przyszłość możesz.
@badziewnykanatomasza94566 ай бұрын
@@SzymonSypniewicz biadolenie jest w Internecie ;) naszą polityką było wykorzystać do końca istniejącą infrastrukturę, a kończące się moce produkcyjne zastępować OZE, niestety Bruksela nie rozumie rachunku ekonomicznego i różnorodności wśród krajów UE (chociaż tyle mówią o tolerancji), obciążając ETS głównie nasz kraj, zmuszając do wydawania pieniędzy na technologie z zachodu... prawda jest taka, że Tusk wybudował moc z wiatraków do poziomu wymaganego przez UE, potem Kaczyński widząc problem braku energii latem uruchomił gwałtowne programy fotowoltaiczne rezygnując z wiatraków na lądzie (8lat załatwiali wiatraki na Bałtyku). Przez te 15-20 lat wykonaliśmy ogromny skok, a w tym roku uruchomione zostanie kilka dużych bloków gazowych, które będą bilansować OZE.
@Pshemek6 ай бұрын
I Wodór
@cigar-man6 ай бұрын
..co ty nie powiesz 😐
@krzysztofwozniak56516 ай бұрын
Pamiętam jak studiując fizykę na jednym z wykładów na UW wykładowca wyliczył jakie jest zapotrzebowanie Polski na energię i jakie źródła są w stanie je zaspokoić. Były to czasy pierwszych wiatraków, szału na rzepak i biopaliwa, pierwszych instalacji fotowoltaicznych...Atom wygrywał w zakresie efektywności z wszystkimi źródłami, również w kontekście emisyjności. Kilka lat później słyszałem tego samego dr na falach Tok FM. Myślałem, w końcu temat przebije się do opinii publicznej, która po Czarnobylu miała traumę związana ze wszystkim co ma w sobie nazwę "jądrowe". To było w 2005r. Pierwszy rząd PO zapowiadał uruchomienie pierwszej elektrowni do 2018 r." Długo", pomyślałem, ale dobrze, że to się stanie za moich czasów. Miałem 23lata. Jest rok 2024, znowu rządzi PO i znowu odkładanie planów elektrowni. Jest mi smutno i jest mi wstyd jednocześnie. Mam 42 lata.
@devurien6 ай бұрын
Mam podobne doświadczenia i odczucia. To, co słyszymy od polityków, szczególnie tych z PO, często przypomina mową watę. Brakuje konkretów i realnych działań. Realizowane projekty często dotyczą łatwych tematów o charakterze światopoglądowym. Osobiście jestem zły i sfrustrowany tą bezradnością. Zamiast działań mamy audyty i "urealnienia". Jako naród mamy większe ambicje, a ja osobiście chciałbym zobaczyć w swoim życiu, jak dogonimy, a nawet wyprzedzili zachód.
@pawebednarczyk5456 ай бұрын
Po drodze PiS rządził 8 lat i stawiał na węgiel
@joannaagataziemlewska86226 ай бұрын
Najważniejsze aby zatrudnienie na publicznych stanowiskach kierowniczych otrzymywali wyłącznie kompetentni i merytoryczni wykonawcy planu rozwoju gospodarczego. I zapłata po uzyskaniu zysków w budżecie.
@asiaokruszek6 ай бұрын
W Finlandii projekt budowy nowej elektrowni atomowej uzyskał pozwolenia w roku 2005 - elektrownia Olkiluoto 3 ruszyła 1 maja 2023 roku... W tej lokalizacji jest już blok Ol1 z roku 1978 i Ol2 z roku 1980. - A w Ameryce panie "Rozbudowa elektrowni jądrowej Vogtle w hrabstwie Burke niedaleko Augusty w stanie Georgia, wyróżnia się jako jedyny nowy reaktor atomowy zbudowanym w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 30 lat. Jest najdroższą elektrownią, jaką kiedykolwiek zbudowano na Ziemi. Jej historia to chaos, złamane obietnice, przekroczone koszty i niedotrzymane terminy." Nie jest źle 🤭
@sebastiand47206 ай бұрын
Powinien przyjechać Chuck Norris i zrobić porządek :D
@marcinyyy56836 ай бұрын
Wszyscy powinniśmy naciskać na władze Polskie aby rozpocząć budowę elektrowni. Tak jak było z cpk.
@kankabiba40236 ай бұрын
naciskanie nic nie da, bo to rząd obcych interesów, trzeba przyspieszonych wyborów
@pawegraczyk60506 ай бұрын
CPK przecież nie będzie... Dopóki rządzi Tusk niczego nie będzie. Ta jedna elektrownia powstanie tylko dlatego że PO ma lęk przed Amerykanami. Ale budowa jednej atomówki nie ma sensu, potrzeba 3 minimum w tym samym procesie technologicznym.
@szymikjanczi7406 ай бұрын
I zrobią taką samą karykaturę jak z cpk
@jarosawpisulak13306 ай бұрын
CPK nie powstanie.To wielkie kłamstwo Tuska.Proszę podłubać głębiej.
@watrobkasmaczna16 ай бұрын
Tak, CPK, było... i nie będzie :D
@Bdordoidoadon6 ай бұрын
Nasza klasa polityczna nie jest zdolna do podejmowania wyzwań, robiena indywidualnego researchu, tworzenia strategii i ich wdrażania. Większość ludzi, z którymi pracuję na wolnym rynku, bije na głowę miernoty z Sejmu.
@devurien6 ай бұрын
Oni zajmują się urealnianiem, a w opozycji określają wszystko jako megalomania. Przeszło 37mln naród jest dławiony przez polityków.
@zidel22146 ай бұрын
Tę klasę polityczną ktoś wybrał...
@karolnowicki68186 ай бұрын
@@zidel2214 wygrało mniejsze zło, ale większość jest świadom kto siedział na stołkach i siedzi. Śmieszą mnie komentarze dotyczace ważnych kwestii cisnące po jednych czy drugich stronach politycznych mimo, że w tych najważniejszych kwestiach tak samo po równo nic nie robili.
@Sebastian-oz1lj6 ай бұрын
POPISowi nie zależy na modernizacji polski oni chcą tylko kraść pieniądze dla siebie i sabotowac rozwój polski zgodnie z dyrektywani z zachodu
@BlaugranaFAN5 ай бұрын
@@karolnowicki6818w niektórych kwestiach jedni nierobili więcej. W 2013 rząd PO ogłosił, że w 2024 roku odpalą pierwsze bloki EJ. Nie wybrali nawet lokalizacji i technologii. To przyszło za innej władzy. Nastąpiła kolejna zmiana - i już EJ jest odroczona o kilka lat.
@andrzejkowalski28386 ай бұрын
W ciekawym czasie żyjemy że kanał na KZbin pokazuje,analizuje i podaje pod otwartą debatę kierunek rozwoju energetycznego państwa polskiego podkreślając presję czasu który będzie kreował nasz rozwój i zasobność w portfelach zależną od źródła energii i jej kosztu wytworzenia i być niezależnym od zawirowań zewnętrznych a politycy posiadający potęgę administracji publicznej pieniędzy z podatków zaplecza naukowego i innych zasobów nie są w stanie tak ogarniać tematu jak ten kanał tylko jego presją przez zasięgi i nas jako wyborców zmusza ich do czego kolwiek robienia w tym temacie brawo dla twórcy tego kanału że walczy o lepsze jutro niż być jednym z wielu w tej apatii i depresji filmik super 👍👍👍👏👏👏👏❤️❤️❤️❤️❤️
@somepolishguy59776 ай бұрын
nie sa w stanie ogarnac? Oni własnie wycofali spółki skarbu państwa ze wszystkich inwestycji - ergo - oni przeszkadzaja - ogarniaja bardzo dobrze ale sabotuja :)
@kast30596 ай бұрын
To chyba najdłuższe zdanie jakie widziałam w życiu 😅 ale masz rację. W Polsce współpraca rządu z uniwersytetami czy organizacjami pożytku publicznego działa bardzo marnie.
@lolxd32486 ай бұрын
"być niezależnym od zawirowań zewnętrznych" - to jest nieprawda. żeby być niezależnym od zawirowań zewnętrznych, to Polska musiałby mieć własne złoże uranu
@jarekysak33496 ай бұрын
tak działa demokracja
@maciejprzerwa32836 ай бұрын
politycy od 2005 obiecywali budowę elektrowni atomowej i nie zrobili NIC przez 19 lat.
@vatranauraio48276 ай бұрын
A ja mam 45 lat i pamietam jak w drugiej polowie 90-tych przeczytałem długi esej polskiego fizyka jądrowego w Wiedzy i Życiu. Wypisał tam dokładnie wszystkie te same argumenty konkludując: Polska nie ma innego wyjścia jak oprzeć się o atom, podobnie jak większość świata. ...30 lat a jak z bicza strzelił 😢
@templentariusz6 ай бұрын
Atom to syf i anty ekologia!
@jednaczelny5 ай бұрын
Pewnie minie kolejne 30lat zanim na serio zacznie się coś dziać. Politycy obecnie mają dużo ważniejsze sprawy wagi państwowej (czytaj - prowadzenie swoich wiecznych kampanii wyborczych) niż jakiś tam reaktor ⚛️
@SYSTEMMU6 ай бұрын
Reasumując jak przez 20 lat PO-PIS nic nie potrafił zrobić nie głosujcie na nich dalej.
@piotr7806 ай бұрын
Polacy - już w 2003 roku w (Wyborczej z tego co pamiętam) pojawił się artykuł o konieczności budowy atomówki, a mamy już 2024 rok - i obie opcje sceny politycznej rządziły po 10 lat...
@m4r001235 ай бұрын
Ciężko będzie jakiś długoterminowy projekt zrobić jeśli nowo wybrana opcja odwraca decyzje poprzedników
@BlaugranaFAN5 ай бұрын
Pierwsza opcja nie wybrała technologii i lokalizację. Druga wybrała technologię, podpisała stosowne umowy, wybrała lokalizację i uzyskała decyzję lokalizacyjną. Do władzy doszła znów pierwsza opcja - kręci nosem na lokalizację "bo otoczenie zbyt ładne" i technologia też im się nie podoba. Termin realizacji już przesunięty o kilka lat. EJ nie powstanie.
@bartekdzialak55575 ай бұрын
@@m4r00123wydaję mi się, że aktualnie na rękę to UE. Spore opłaty za ETS zasilają konto w Brukseli. Jeśli nic teraz nie ruszy i kolejny raz elektrownia atomowa będzie przekładana w czasie, będziemy mieć potwierdzenie prowadzenia takiej polityki przez Unię
@piotr7805 ай бұрын
@@bartekdzialak5557 co ty gadasz te "opłaty do Brukseli" w ramach systemu ETS przecież idą do polskiego budżetu z celem na transformacje energetyczną! Której pis zaniechał!
@bartekdzialak55575 ай бұрын
@@piotr780 i po drodze 100 spółek pobiera godny % z podatku od emisji za "prowadzenie" między stertami norm i przepisów. Ma to sens
@Filippo112356 ай бұрын
Super materiał, trzeba podtrzymywać merytoryczną presję społeczną!
@hvitis6 ай бұрын
Kto mówi że nas nie stać, aktywnie działa na szkodę kraju.
@ToughCookie9926 ай бұрын
Dokładnie, kto mówi, że mnie nie stać na Ferrari działa na moją szkodę.
@piotrfijoek10955 ай бұрын
Polska obecnie jest 20-tą gospodarką świat w wąskim elitarnym gronie najbogatszych krajów na Ziemi. Nie stać nas było na budowę EJ na początku lat 2000, teraz nie stać nas, aby ją nie wybudować. Będziemy w czarnej... w 2035 jeśli pierwsza EJ nie powstanie, bo elektrownia w Bełchatowie zostanie zamknięta a wyrwa w niedoborze prądu będzie wynosić ok 4GW.
@CircusInto5 ай бұрын
Nie wiem kto mówi, że nie stać nas na energetykę atomową
@conradsz5 ай бұрын
@@ToughCookie992to porównanie świadczy o twojej głupocie
@ToughCookie9925 ай бұрын
@@conradsz no wiem
@GoodTimesBadTimesPL6 ай бұрын
na końcu easter egg od @marianbaczal2 ;)
@JanNawrot-t8y6 ай бұрын
Miłe zaskoczenie :)
@iwattee32476 ай бұрын
przesłuchałem z 50 razy :D świetne
@dury576 ай бұрын
węgiel, ropa i gaz dają energię dla mas
@zbigniewmalec48166 ай бұрын
Hubert a nie mógłbyś zrobić materiału o potencjale Bałtyku na elektrownie wiatrowe offshore?
@Bajtak6 ай бұрын
Easter egg jest ukryty... 😂😂😂😂
@Hembman6 ай бұрын
Dziękujemy.
@papugadiaba6686 ай бұрын
Końcówka w punkt ^^ ,, Trzeba reaktor chociażby mały ''
@RajtekRajtek6 ай бұрын
17:30 I te sku***** z rządu mówią, że nas nie stać na elektrownie jądrowe a Brukseli co roku płacimy tyle że by na jedną dużą elektrownie starczyło... Jak UE tak zależy na zielonym świecie to powinna nam za te ETS stawiać reaktory i zatrzymywać 49% udziałów dla siebie... Od wprowadzenia ETS powinno powstać 6+ elektrowni, które samymi emisjami by się z nawiązką spłaciły. Polska zaraz się stanie skansenem w skansenie z taką władzą(psl, sld, po, pis, lewica wszystko to samo zło). Rosjanie i Niemcy mordując naszą inteligencje zrobiły nam niepowetowaną krzywdę... do dziś rządzą nami deb***.
@Yushimitsu6 ай бұрын
ETS wpływa do budżetu PL a nie UE. Z założenia przynajmniej połowa tych środków powinna zostać wykorzystana na nowe źródła energii, ale w praktyce wychodziło na to że kasa była przewalana na socjal. W ramach ciekawostki na cały program mój prąd (czyli dopłąty do instalacji PV i nie tylko) wydano mniej niż 3mld zł, dla porównania w 2023 roku mrożenie cen energii kosztowało budżet 33mld zł.
@tomaszhubertchwilkowski79806 ай бұрын
@@Yushimitsu wyznaecy PIS są odporni na fakty jak Rosjanie... winę zawsze widzą na zachodzie bo car nie może być zły
@karolgoas6 ай бұрын
😊tak. Tylko tyle że tych elektrowni potrzebujemy około dziesięciu. I należało by zadłużyć każdego polaka na sumę 126 tysięcy.
@Dummyboy16 ай бұрын
Konfa tak samo, obraziła by się na cały świat i tylko działania pozprpwane. Obudź się
@Piotrek_J6 ай бұрын
Wiekszosc kasy z ETS idzie do naszego budzetu, a nie do UE i wlasnie powinnismy to wykorzystac na OZE i atom.
@belzi276 ай бұрын
Co kogo obchodzą zyski z produkcji prądu przy pomocy elektrowni atomowej w przedziale długoterminowym skoro takowe nie przyniosą "politycznego" zysku w czasie jednej kadencji tego czy tamtego rządu. Gorzka i smutna prawda, że polityczni decydenci nie patrzą dalej niż na cztery lata do przodu a niektórzy wciąż patrzą na wiele lat wstecz...
@Ares_PL6 ай бұрын
To bardzo ważny temat! Komentarz dla zasięgów składający się z minimum siedmiu słów pod algorytmy. Dzięki za materiał! 💪🏻😎
@GIBbeerDST6 ай бұрын
Piszę to po raz kolejny - robisz świetną robotę!
@bartomiejkrupa52136 ай бұрын
Najlepsze beda reaktory usmiechowe. Sa ekologiczne i pozytywne. Usmiechajmy sie to podstawa!!!
@Jakcybtravis6 ай бұрын
Niemcy bardzo dobrze dbają o to aby jak najbardziej odsunąć w czasie budowę polskiej elektrowni atomowej
@andrzejwielkopolski63296 ай бұрын
Od dziesięcioleci. Żaden sąsiad nie chce, żebyśmy byli silniejsi i bogatsi, bo to by nam już dawno dały elektrownie atomowe.
@stashek06556 ай бұрын
Nie Niemcy tylko pisowscy politycy którzy przez lata straszyli polaków czarnobylem i szczuli na plany atomowe PO-PSL a jak doszli do władzy to zmarnowali 8 lat na nic i budowa elektrowni atomowych poza podaniem potencjalnej lokalizacji jest w tym samym miejscu co po zawieszeniu Żarnowca z tą różnicą że zdążyli roztwonić dużo kasy tak jak z CPK.
@romapuzon63606 ай бұрын
Polscy inżynierowie i naukowcy już w latach 70-tych opracowali nowoczesną, nadal, technologię zgazowywania złóż węgla kamiennego nawet poniżej 2000m . Technologia bezemisyjna, wlasna, nie trzeba kupować patentów. Zasoby surowca, ogromne w Polsca też nasze własne. Nie potrzeba wielkich nakładów jak dla atomu, zdecydiwanie szybciej do uruchomienia niż atom. Bylibyśmy NIEZALEŻNI w tym PROBLEM. Niemcy i anglosasi nie mogą do tego dopuścić.
@hyperion93676 ай бұрын
@romapuzon6360 Tak tak wszyscy nas blokują rozkradają zabraniają wykupują a kraj rozwija się za tych okropnych anglosasow najszybciej w historii brawo logika 🤣🤣🤣🤣🤣 Pozdrów Vania Putina tam u was bo słabo wygląda
@win386-m2x5 ай бұрын
@@romapuzon6360 coś więcej? Jakiś link, żeby poczytać o tym.
@mateuszzocki93756 ай бұрын
Lewaki będą krzyczeć że w 1500 roku prawaki że gówno prawda. Rób swoje Jesteś jednym z elementów łączących to społeczeństwo. Jednym z klocków w oczach jednej i drugiej strony. Jesteś jedną z nadziei wyrwania się z okowów polaryzacji. Trzymam kciuki.
@Odbyton6 ай бұрын
Kurcze chyba najlepszy kanał na polskim yt.
@ggvacm4st3r796 ай бұрын
Powinniśmy wykorzystać siłę internetu aby zmusić władzę do budowy atomu Z CPK się wstępnie udało
@marekwojas51756 ай бұрын
Raczej zrzutkę na elektrownię atomową
@ggvacm4st3r796 ай бұрын
@@marekwojas5175 zrzutkę na ten cel robię każdego dnia, gdy opłacam podatki
@_DarkEmperor6 ай бұрын
Się nie udało, CPK to miało być nie tylko lotnisko, ale i gigantyczny hub przeładunkowy kontenerów... Będzie samo lotnisko, bo przeładunek kontenerów to robią huby w Niemczech. A nam nie wolno konkurować z Niemcami, bo pieniędzy nie dostaniemy z uni, bo media z niemieckim kapitałem przestaną popierać PO. Bo Tusk musi zarobić na ciepłą posadkę w UE, za darmo jej nie dostanie od kanclerza Niemiec. Atomu nie będzie, bo po co mielibyśmy kupować niemieckie wiatraki? W Uni rządzą Niemcy...
@marcinek2351006 ай бұрын
A po co kogoś zmuszać do czegoś, co idzie zgodnie z planem
@sebastiand29526 ай бұрын
Chyba jeszcze młody jesteś i nie znasz do końca rudego...
@gniewnypiotr6 ай бұрын
Może i nie mamy najczystszych źródeł energii, za to są najdroższe.
@PominReklamy6 ай бұрын
Może żyjemy skromnie, ale za to bez wygód.
@Antoni.L6 ай бұрын
DZIĘKUJĘ Panie Hubercie! Z merytoryczną zawartość i NAJLEPSZĄ polszczyznę!
@Bender-Rodriguez6 ай бұрын
nołchał, siejtiel, diwidi, ijułwi :)
@faustynzasadzki70126 ай бұрын
Ten początkowy fragment o "zupie pierwotnej" jest bardzo ciekawy. Kiedyś czytałem, że życie powstało praktycznie od razu, kiedy tylko mogło, co poniekąd sugeruje, że w kosmosie może istnieć wiele organizmów poza nami, o ile są warunki do jego funkcjonowania. Dużo gorsza sprawa jest z rozwojem tych cywilizacji, ponieważ to zajmuje więcej czasu. Może więc być wiele planet, na których funkcjonują jedynie zwierzęta.
@pankrzywobrody75326 ай бұрын
dobrze że społeczeństwo pokazuje że nas tematy rozwojowe interesują i dobrze, że aktualny rząd kontynuuje tak potrzebne projekty
@Sebastian-oz1lj6 ай бұрын
16:00 przecież niemcy też wydobywają węgiel co to za propaganda?
@franekxyz14836 ай бұрын
Mamy najdroższa energię w Europie, żadne prywatne przedsiębiorstwo z kapitałem zagranicznym nie będzie finansować Polskiej zielonej transformacji
@marekwojas51756 ай бұрын
Zgadza się to się nie opłaca
@misiekmaarm6 ай бұрын
Mamy najtańszą tylko najwyżej opodatkowaną energię w Europie. ETS to wielki szwindel który tylko wyprowadza kasę
@franekxyz14836 ай бұрын
@@misiekmaarm podatki nałożone na prąd są rzędu 45% i nie podatki ETS 15-23% czy da się więcej? Tak lada moment wchodzi ETS2.
@thanos25276 ай бұрын
Niemcy mają obecnie droższą
@misiekmaarm6 ай бұрын
@@franekxyz1483 no tylko po to żeby klimat ratować np wypychając wszystko do Chin itp a tam palą węglem i mają gdzieś że się to UE nie podoba
@MrAjgoron6 ай бұрын
Końcówka świetna. Elegancki materiał, dzięki!
@mleczegroup1546 ай бұрын
Konkretny materiał , świetny kanał !
@dawid666dsk6 ай бұрын
No niekonkretny bo niekatualne info w większośći
@kawka50256 ай бұрын
Nasuwa się jeden prosty wniosek - nie mieliśmy władzy działającej ba rzecz interesu Polski. To przykre, ale w ciągu 3 ostatnich dekad skutecznie zniszczono jakiekolwiek inicjatywy, które być może były pozorne, to na pewno były krytyczne dla bezpieczeństwa.
@proicecars28266 ай бұрын
Materiał jak zwykle rzetelny i merytoryczny😊 jako audiobook perfekcyjne😊
@igi88756 ай бұрын
współczuje mocno jak to jest rzetelny i merytoryczny materiał.
@Hembman6 ай бұрын
Kocham ten kanał. Najwyższa jakość na "moim" YouTubie.😍
@RR-jz2up5 ай бұрын
Why isn't this on ENG channel?
@jumpmaster123456786 ай бұрын
Cały ten ETS to niezła odklejka ponieważ wydobycie węgla na świecie ciagle rosnie i nie zanosi się że będzie inaczej. Przenosimy tylko produkcje wszystkiego poza Europę...
@Internautao6 ай бұрын
Jeżeli by to szło z przestawieniem energetycznym tak jak w kilku innych krajach to jest to szansa i odejście całej reszcie świata - przełączenie się na energię bezpośrednia i brak marnowania czasu na samo wydobycie i obróbkę. Bardzo duża szansa ale głupotą jest to, że system w Polsce jest anty rozwojowy od strony politycznej. Sejm blokuje prezydenta i odwrotnie, a partia boi się podejmować decyzje. We Francji atom jest w siłe, bo mieli silnego prezydenta, który nie musiał aż tak patrzeć na opinie i sejm
@Sebastian-oz1lj6 ай бұрын
o to chodzi decydentom, któzy są z poza europy
@jakubmalec35626 ай бұрын
Super materiał. Trzeba pilnować naszych zuchów na wiejakiej. Wiedziałem, że stan naszej energetyki jest opłakany i twn film mnie zdołuje, ale końcówka ufundowała mi banana ta twarzy. Dzięki!
@grzegorzwaaszewski83566 ай бұрын
Widziałem takie porównanie 1 cm3 węgla do 1 cm3 paliwa do reaktorów. Różnica w wydajności energetycznej jest liczona w milionach razy więcej na korzyść tej drugiej. Myślę nie trzeba nic dodawać.
@sedziazwanykalosz86846 ай бұрын
A dokładnie 1 gram uranu ma wydajność 3 ton węgla. To jest przyszłość muszą to wszyscy zrozumieć..
@grzegorzwaaszewski83566 ай бұрын
@@sedziazwanykalosz8684 Dokładnie, to jest kosmicznie inny poziom o który powinniśmy zadbać mimo ogromnych kosztów początkowych.
@zenithcb6 ай бұрын
A gdzie ten uran można wydobyć w Polsce możesz mi podpowiedzieć?
@betonowybeton28266 ай бұрын
@@zenithcbIdiotyczny argument przeciwko elektrowniom jądrowym. Uran sprowadza się zza granicy, co nie zmienia faktu, że zyski przerastają koszty o kilka rzędów wielkości. Z drugiej strony wydobycie węgla przestaje być opłacalne przez głębokość kopalń i niską jakość, zmuszając nas do jego importu, więc na jedno wychodzi.
@michamrozek96896 ай бұрын
@@betonowybeton2826warto też dodać, że paradoksalnie atom daje większą niezależność. Fakt, technologia jest z zza granicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć strategiczne rezerwy atomowego paliwa na np. 10 lat, co z węglem nigdy nie byłoby możliwe..
@igorbarsowski23806 ай бұрын
Polska powinna skupić się na pozyskiwaniu energii elektrycznej z obiektów morskich w pobliżu wybrzeża. Baltik jest idealny do dostarczania energii. Potrzebne są nowe technologie, a także rozpoczęcie prac nad technologiami już istniejącymi, a także pierwszymi prototypami.
@ukaszw.54616 ай бұрын
Oto skład i cena polskiego "koszyka przetrwania": Mleko (10 litrów) - 37,80 zł Chleb (10 bochenków po 500 g) - 47,50 zł Ryż (1,5 kg) - 8,40 zł Jajka (20 szt.) - 19,63 zł Ser (1 kg) - 34,55 zł Drób i wołowina (6 kg) - 205,92 zł Owoce (6 kg) - 33,22 zł Warzywa (8 kg) - 39,42 zł koszt podstawowej żywności w odniesieniu do pensji minimalnej netto w poszczególnych krajach na początku 2024 roku Irlandia 7% Grecja 20% Polska 13% Węgry 24% Czechy 19% Francja 13% Niemcy 10% Holandia 8% Portugalia 17% Hiszpania 13% Rumunia 24% 5 cena oleju napędowego w połowie 2024 roku za litr w EURO; ile można kupić litrów za pensję minimalną netto Włochy 1,71 brak danych Irlandia 1,71 1098 Polska 1,48 493 Szwajcaria 2,04 brak danych Węgry 1,5 309 Czechy 1,47 456 Francja 1,73 809 Niemcy 1,67 962 Holandia 1,84 1174 Portugalia 1,55 454 Hiszpania 1,49 642 Dania 1,89 brak danych Finlandia 1,71 brak danych Norwegia 1,79 1211 Szwecja 1,58 brak danych Rumunia 1,42 294 6 poziom długu w gospodarkach - zadłużenie brutto do PKB w 2023 roku w % Włochy 137% Irlandia 44% Grecja 162% Polska 50%, w połowie 2024 r już 54% Węgry 74% Czechy 44% Francja 111% Niemcy 64% Holandia 47% Portugalia 99% Hiszpania 108% Dania 29% Finlandia 76% Szwecja 31% Rumunia 49%
@termitektermit78896 ай бұрын
te ceny sa z pupy. Tak samo jak jakosc produktow jest wszedzie inna.
@roberturbanowicz46886 ай бұрын
@@termitektermit7889 nie zgadzam się
@termitektermit78896 ай бұрын
@@roberturbanowicz4688 to podaj jakies argumenty, bo inaczej to mnie to w ogole nie interesuje.
@MrrWchHuligan6 ай бұрын
Mieszkam w Holandii od 7 lat i ceny jedzenia tak jakby wzrosły o ponad 50% w ostatnich 3 latach.
@ukaszw.54616 ай бұрын
@@MrrWchHuligan Ile kosztuje 1kwh prądu elektrycznego w Holandii?
@R3Dshuffle5 ай бұрын
Szczerze to nasza wina ze nie mamy elektrowni atomowej, nikt nigdy nie wyszedl nie zrobil prostestu ze prad drogi i chcemy budowy. Pamietam jak byly rozmowy 20 lat temu gdy byłem dzieckiem to nikt nie chciał elektrowni atomowej bo bali sie Czarnobyla ba byly nawet protesty przeciw. Trzeba kazac zbudowac elektrownie politykom a nie tylko o nia prosic, to oni pracuja dla nas nie my dla nich.
@Klermi6 ай бұрын
I to jest materiał, klasa...
@tomaszgrabowski33243 ай бұрын
PiS wybudowało, milion mieszkań, Izerę, Atom i flagowy CPK. Gdzie są te wszystkie inwestycje? Nawini...😂
@debilista6 ай бұрын
Jako student elektrotechniki sie wypowiem. Macie swiadomosc ze rzad naklada potezna akcyze typu jakos 40-50% kosztu pradu to podatki oraz ma absolutna kontrole nad handlem energia elektryczna w polsce? Wiecie ze jesli by nam dali tania energie elektryczna to te ich potezne akcyzy przyniosa im mniej zysku. A oni chca zyskac a nie tracic. Naturalne ze beda uszczuplac podaz tej energii by napompowac cene i zarobic wiecej. Zabranianie palenia kopalnianymi oraz faworyzacja elektryki. Kaza na auta elektryczne sie przesiadac bo chca nas zmusic do placenia wiecej. Jednoczesnie ugraja w oczach opinii publicznej jako "zielony" rzad. Dwie pieczenie na jednym ogniu. A dlaczego uwazam ze to jest ustawione to ze taka powazna instytucja jak rzad napewno wie kogo powinni sie popytac o rade. Ale oni tego nie robia. Nawet jak robia to i tak moga zignorowac bo po co nauka i co moze profesorek kiedy to oni maja mandat a nie nedzny profesorek. Niemozliwe ze zapominaja popytac profesjonalistow. Oni chca po prostu wiecej opodatkowac. Manipulowali niedawno rynkiem i nakradli przez inflacje bardzo duzo. Nauczyli sie ze maja wladze to moga naginac zasady rynku, to i naduzyja wladzy znow by manipulowac rynek na swoja korzysc kosztem przecietnego obywatela ktory musi utyrac na ich hedonistyczne i nieuzasadnione zachcianki. Moj profesor podsmiechiwal sobie jaka farsa sie z tym dzieje. Bo zamiast dac nam czysta energie bez karczowania calych pol natury gdzie zyja rosliny i zwierzeta (o ironio zielony rzadzie) i stawianie nierecyklingowalnych paneli slonecznych ktore dopiero najczesciej sie zwracaja finansowo po jakichs 9 latach (o ile nie padna wczesniej). To i tak to ile zwierzat i roslin pozbawia sie szansy na zycie przy budowie tego i ile brudu leje sie w ziemie by to stalo. Ale czemu interesowac sie przyroda jak mozna tylko udawac i ujsc z tym. Liczy sie jak zawsze reklama a nie skutek. Dodatkowo nie wiem czy sredni janusz wie, ale energia elektryczna jest produkowana tu i teraz oraz jest do uzycia tu i teraz. Nie mozna tak po prostu ladowac nadmiaru pradu by uzyc pozniej. Jak jej nie zuzyje sie tu i teraz to ona leci w eter jako zmarnowana. Identycznie jak miec ciagle kurek z woda odkrecony i to czego w kubek nie wezmiesz na tu i teraz idzie sie stracic raz na zawsze, a kurek jest odkrecony caly dzien jak prad dostepny cala dobe w gniazdku. Jak slonce zajdzie to panele sa warte nic. Jak przestanie wiac to wiatrak jest wart nic. A ludzie w bezwietrzne noce tez potrzebuja pradu. Szpitale potrzebuja go caly dzien i w zapasie na wypadek, instytucje finansowe i cala struktura dzisiejszego nowoczesnego swiata rowniez. I co rzad na to? Nic. Oczywiscie ze nic. Nawet jak na hydro chce ktos sie przesiadac to przypomne ze prad wody (tzn wysokosc tafli i ilosc wody / czas ktore bezposrednio zwiazane jest z pozyskiwaniem pradu elektrycznego) tez sie zmienia w ciagu dnia. Wiec czasami pradu bedzie za duzo a czasami moze brakowac troche, albo moze byc go wcale w suche dni, i co? A atom zasila 24/7, wzlednie banalnie latwy w utrzymaniu. Dodatkowo nie musisz karczowac lasu czy czegos by postawic jej jak miliony paneli by im wyrownac, tylko kompleks wielkosci jakiejs galerii i spokojnie zasili sam cale wojewodztwo calodobowo. Ma ktos swiadomosc jakie gigantyczne straty energii elektrycznej panele maja poprzez fakt na jakim niskim potencjale operuja zanim dotra do transformatora? To kpina jest. Solarne sa raczej ciekawostka a nie powaznym biznesem. Nasi potomkowie beda na nas patrzec jak my na ludzi sredniowiecza. Obecnie rzad to kluczowy wrog postepu czegokolwiek, skape samoluby sluzace nie ludowi ale samym sobie. Nie dadza ci nic tanszego i lepszego oraz jeszcze wmowia ci, ze robia dobrze. No gratulacje, witam w nowoczesnosci.
@arekw99222 ай бұрын
Atom powinien być dla nas priorytetem już 20 lat temu. Pozdrawiam serdecznie!
@tedemez6 ай бұрын
Greetings from Poland. 🇵🇱👍
@wladekhanczar6 ай бұрын
Świetna robota, jak zawsze, dzieki
@lechtaczka12726 ай бұрын
Dziękuje za ten materiał, fantastycznie merytoryczny, potrzebujemy więcej takich twórców. Kuglarzy z wiejskiej wszystkich opcji, zapraszam do zapoznania się z tym materiałem i optyką w kontekście myślenia o Polsce i jej przyszłości, wiele możecie się z tego materiału nauczyć. To powinny być wasze priorytety i takie analizy.
@arson14406 ай бұрын
Przecież to jest zbyt odległy projekt który będzie lądował z rąk do rąk i żadna partja nie będzie sie z nim śpieszyć żeby czasem rok otwatcia nie był po wyborach bo w przypadku porażki, partia wygrana po wyborach odtrąbi sukces. Jeśli będzie realne otwarcie w trwającej kadencji to będą robić wszystko żeby otworzyć ją przed wyborami żeby było paliwo wyborcze. I tak to u nas wygląda cyrk na kółkach banda kretów. Lepiej toczyć teraz wojny kulturowe o parach jednopłuciowych niż zająć się ważnymi sprawami. I przy każdej zmianie rządów będą zajmować się tymi samymi sprawami bo tamci to zmienili to my to zmienimy jak było i tak w kółko.
@unitedfederation11116 ай бұрын
Bardzo mnie bawi, ze w filmie kilkukrotnie jest prośba, aby atom został sprawą ponadpartyjną, a w komentarzach ludzie oczywiscie toczą ze sobą wojenki polityczne
@cantionaleecclesiasticum53786 ай бұрын
Zastanówmy się że można być patriotą i nie dać ojczyźnie prądu i można być postepowcem i nie dać krajowi najnowocześniejszej energii.
@win386-m2x5 ай бұрын
@@cantionaleecclesiasticum5378 Osły i tyle.
@damiankali25146 ай бұрын
Elektrownie Atomowe to kwestia egzystencji państwa Polskiego, w dobie wygaszenia elektrowni weglowych jak bedziemy produkować prąd? Źródła odnawialne nie zapewnią stuprocentowej skutecznosci , dobrze by było gdyby chociaż te 50% a reszta? Przecież rachunki za prąd dla nas i dla naszych dzieci wzrosną tak że całość wypłat przeznaczymy na jedzenie i prąd. Gdzie starczy na przyjemności, gdzie na inne potrzeby ? Żyć aby tylko przeżyć? Jeśli ktos ma wpływ na tą bandę sprzedajnych polityków proszę zróbcie to .
@andrzejandrzej73576 ай бұрын
Można zbudować wiele tych elektrowni atomowych - tykających bomb atomowych bo w razie jakichś rozruchów i braku kontroli nad taką elektrownią mamy gotowy scenariusz na film katastroficzny.
@damiankali25146 ай бұрын
@@andrzejandrzej7357 Całkowicie się nie zgadzam , w naszej kulturze i " zachodnim " podejściu do życia nie doprowadzimy do takiego stanu w którym zbrojne grupy będą przejmować kontrolę . Z innego punktu widzenia możemy tak tłumaczyć wszystko , budować autostrady ale po co na nich mogą ginąć ludzie ? Budować lotniska ? Hmm mogą być katastrofy lotnicze . Tak możemy wytłumaczyć wszystko . Musimy się rozwijać i zaakceptować wszystkie ewentualne negatywy .
@mtd98796 ай бұрын
@@andrzejandrzej7357 1. W paliwie do elektrowni masz 3-15% uranu 235, w bombie atomowej tego izotopu masz 99%. Co sprawia, że z fizycznego punktu widzenia w elektrowni zainicjowanie wybuchu jądrowego graniczy z cudem. 2. Zaporoska elektrownia pokazała nam, że wysadzenie elektrowni ładunkiem konwencjonalnym też graniczy cudem.
@bigsmoke24205 ай бұрын
Z Niemiec będzie 🤪🤥
@reksio88456 ай бұрын
Mega wartościowy materiał, dzięki
@alanrutkowski10536 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów niech ten film się niesie hah
@igi88756 ай бұрын
masz racje im więcej osób te bzdury obejrzy tym lepiej. Podbijam.
@stashek06556 ай бұрын
Trzeba pokazać pisowcom co blokowlali projekty atomowe PO-PSL a potem zmarnowali 8 lat na nic poza zbudowanie kanału dla kajaków na mierzei wiślanej
@danielmichalak55726 ай бұрын
Dzięki za materiał pozdrawiam 😊
@kondor61206 ай бұрын
Polskie plany ambitne? Potrzebujemy przynajmniej 2x tyle ile jest w planach.
@patryk11886 ай бұрын
Pamiętam ogromne pretensje górników jak była mowa o elektrowniach atomowych na początku lat 00, strach władz przed nimi oraz oni sami są winni temu że w Polsce nie ma atomu
@Matiz92YT6 ай бұрын
Górnicy to najbardziej chciwa grupa zawodowa. Oni już dawno powinni zostać wywiezieni na wózkach i wye** na zbity pysk.
@domdomus37326 ай бұрын
Jak zwykle rzeczowy materiał 👍
@idontspeaklondon95746 ай бұрын
Czemu reklamujesz brokera ktory oszukiwal swoich klientow?
@unnamed12356 ай бұрын
Coś więcej?
@wojciechozar56356 ай бұрын
Ten kanał powinien być obowiązkowo puszczony przed każdym posiedzeniem tym Osłom na Wiejskiej, może wtedy by się zastanowili jakie powinni podejmować decyzje.
@ukaszw.54616 ай бұрын
Dlaczego w niedzielę 23.06 Polska ogranicza generację z fotowoltaiki o 2GW i wiatr o 1GW a jednocześnie w tych samych godzinach importuje 1,5GW z Niemiec (do pozostałych sąsiadów Polska eksportuje prąd) Dzisiaj tj. 26.06.24r o godz.18, też jest podobny przypadek, że importujemy 1,5GW z Niemiec i 0,6GW z Szwecji a jednocześnie eksportujemy do Czech 0,6GW, Słowacji 0,3GW i Litwy 0,3GW prądu elektrycznego. Wystarczy wejść na PSE i zerknąć na mapkę Polski z wymianą transgraniczną.
@MaMa-de2ge6 ай бұрын
bo energia z wiatru i z słońca jest nie sterowalna. pisze ci to pracownik firmy tauron. tak się robi i tak coraz częściej będzie się robiło. a co do importu i eksportu to jest standard po prosu jesteśmy obszarowo tam gdzie jesteśmy.
@ukaszw.54615 ай бұрын
@@MaMa-de2ge Ale oni wyłączają wielkie farmy fotowoltaiczne, którym trzeba później zwrócić pieniądze za niesprzedany prąd (rekompensata) z naszych opłat na rachunkach za energię elektryczną. To skandal i niegospodarność państwa.
@MaMa-de2ge5 ай бұрын
@@ukaszw.5461 to zależny od umów miedzy producentem a operatorem. bardzo mało jest podmiotów którym cokolwiek się "zwraca"
@tadzimierz6 ай бұрын
„Ów” się odmienia - powinno być „owe procenty”. Drobny błąd językowy, który pojawia się kolejny raz na kanale, dlatego zwracam uwagę. Keep up the good work 👍
@chaos78606 ай бұрын
Jak zwykle konkretna dawka informacji ✌
@Gerald2066 ай бұрын
Tak dla polskiego atomu
@marekwojas51756 ай бұрын
Jak zrobimy Polacy zrzutkę na elektrownię atomową
@Hunter-lm5fg5 ай бұрын
Ciekawi mnie dlaczego każdy węgiel jest dobry oprócz polskiego, kto prowadził badania i na czyje zlecenie, sługusów poprzedników F.D Leyen? Gdzie są nasze elektrownie atomowe?
@ukaszw.54616 ай бұрын
Mój mix (na chwilę obecną, gospodarka emisyjna) w wytwarzaniu prądu elektrycznego mocy zainstalowanej to: 29GW (maksimum zapotrzebowania mocy, 180 TWh na rok)= 9GW atom, 5GW węgiel (możliwa redukcja do 2,5GW), 15GW gaz (zużycie ok. 5,9 mld m3, używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 36GW OZE (mniejsza sprawność dlatego przewymiarowanie 2-krotne: w tym 15GW słońce, 10GW wiatr na lądzie, 7GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +2GW baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +8GW możliwość importu (gdy w Polsce nie świeci, nie wieje i jest drogi gaz a w krajach sąsiednich jest taniej). Koszt około 600 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 300 mld zł) i koszt tzw. LCOE (koszt finalny prądu dla klienta końcowego) ok. 371 zł/MWh (po odjęciu 280 zł/MWh). Gdyby przestawić prawie całą gospodarkę na bezemisyjną (transport elektryczny, ciepłownictwo elektryczne z pompami ciepła), plus znacząco poprawić efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków do standardu 65kwh/m2/rok) plus produkcja wodoru dla przemysłu i transportu ciężkiego, to najlepszy mix wyglądałby następująco: Zapotrzebowanie (55GW maksimum zapotrzebowania mocy ) 400 TWh na rok= 9GW atom, 23GW gaz (zużycie 2 mld m3 używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 114GW OZE ( w tym: 27GW słońce, 35GW wiatr na lądzie, 45GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +100GWh baterie (cieplne np. bojlery, bufory, magazyny ciepła oraz elektrochemiczne np. baterie w samochodach elektrycznych, domowe magazyny energii, duże magazyny), +4GW szczytowo-pompowe, +35GW elektrolizerów do produkcji wodoru (potrzeba 110 TWh prądu, który wyprodukuje 2,5 mln t H2). Koszt około 1300 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 1000 mld zł) i koszt tzw. LCOE ok. 384 zł/MWh (po odjęciu 320 zł/MWh) + 100 mld zł na sieci przesyłowe, +1500 mld zł na termomodernizację i efektywność energetyczną, +1000 mld zł na transport. Razem koszt całkowitej transformacji to z lekka = 3600 mld zł (perspektywa do 2055roku to = 2055-2024= 31 lat, 38 mln mieszkańców. 3600 mld zł / 38 mln mieszkańców / 31 lat = 3100 zł rocznie każdego Polaka przez 31 lat. W gospodarce bezemisyjnej jesteśmy suwerenni surowcowo i możemy odliczyć wydatki poniesione corocznie na import (gazu, węgla, ropy) ok. 150 mld zł. Co daje po 31 latach 4650 mld zł (trzeba pomniejszyć około 2-3 krotnie, musimy najpierw przecież z czegoś wyprodukować naszą bezemisyjną gospodarkę, czyli z importowanych paliw kopalnych), co daje po 31 latach około 1500 mld zł oszczędności. Wydatki minus oszczędności to transformacja będzie nas finalnie za 31 lat kosztować około 2000 mld zł.
@otherside97966 ай бұрын
Uwzględnić należałoby jeszcze wzrost gospodarki i innowacyjności związanej z tak złożoną transformacją. Co jest trudne do oszacowania.
@cantionaleecclesiasticum53786 ай бұрын
Jak oszacujesz Malenie polskiego społeczeństwa i narastające problemy z daleko obcymi migrantami?
@102Grzesiu6 ай бұрын
Atom i CPK to powinna być polska racja stanu bez wzgledu na różnice polityczne.
@koprolity6 ай бұрын
Atom powinien stać się motorem rozwoju Polski i nie chodzi o atom węgla.
@zhangzy1236 ай бұрын
Pisze ktoś kto pod filmami o polityce jawnie wspiera Tuska . Może coś o naciskach aktualnego rzadu do wycofania się KGHM z budowania elektrowni z Solorzem ? Chętnie porozmawiam. Spokojnie w oparciu o argumenty.
@marekwojas51756 ай бұрын
Znać życie to nigdy nie powstanie to na bank nie ma pieniędzy na to
@tomy3d6 ай бұрын
Wszystkie projekty atomowe w POlsce zostały zamknięte!
@TheBart9906 ай бұрын
@@zhangzy123 A kogo innego ma wpierać jak PiS kradnie na potęgę. Nie maja intelektualnego zaplecza. PiS jest gorszy jakby na to nie patrzeć.
@A-BYTE946 ай бұрын
@@marekwojas5175właśnie są, ale lepiej wydać na darmowe kredyty, 800+ lub na ukraińców
@ArturroGk5 ай бұрын
Niestety Polska jest zacofana ciągle o jakieś 20 lat do krajów Zachodu w wielu ważnych dziedzinach , czekam aż to się zacznie zmieniać. Myślę że należy wymienić te stare elity polityczne
@p_26 ай бұрын
Wykorzystujemy tylko 15-20 proc. potencjału wodnego w energetyce wodnej (Polska ma możliwości), co oznacza, że 80 procent rzek i wód śródlądowych nie jest użytkowanych pod tym kątem.🤣😂 W sumie energia wyprodukowana przez turbiny wodne to niecałe 2 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce. -to odległe 18. miejsce w Europie.
@pytlar6 ай бұрын
energetyka wodna nie jest już wspierana przez EU, powoduje duże zmiany na obszarach gdzie sie je wtorzy, Trzeba budowac tamy, sztuczne jeziora, zalewac tereny. Nie mamy duzej ilosci dolin i wartkich gorskich rzek, jak skandynawia
@Oj_tam_Oj_tam6 ай бұрын
@@pytlar Dodatkowo to morderstwo wszelkiego życia w rzekach i wokół nich.
@p_26 ай бұрын
@@pytlar może ja się nie znam,.....możę się mylę 🤣 ale to są słowa prof. Kasperek'a w artykule przy współudziale współautora Arkadiusza Szkudlareka, doktoranta wdrożeniowego Szkoły Doktorskiej UPWr cyt. - Najbardziej zniechęcające są bariery prawne i środowiskowe Ze swojej strony mogę dodać Polska ma zapóźnienia i wypaczenia własnej gospodarki w której sens rozwoju najpierw ingerował ZSRR za pośrednictwem okupacji PRL-u a teraz mamy niemiecką Unię Europejską (z wmawianiem nam gazu jako alternatywy energetycznej która na przestrzeni ostatnich 20 lat wzrosła o 1300%) Jesli Polska nie bedzie miała własnych elektrowni jądrowych, własnych elektrowni wodnych i magazynów opartych na elektrowniach szczytowo pompowych (a na siedem takich obiektów -planowo wybudowaliśmy jeden) i nie zmienimy tej polityki energetycznej to i tak przegramy bez sieci przesyłowych bez możliwości redundancji mocy Wszędzie gdzie są Góry !!! jest możliwość techniczna budowy takich obiektów a wymysły że nie ma dolin to truizm lobbowany przez naszych przeciwników w oparciu o bzdury i wymysły ochrony przyrody- w Polsce prąd jest 2 razy droższy niż w Europie do czego to doprowadzi , zamiast podnosić poziom obronności sztucznie zwiększamy koszty życia Polaków
@p_26 ай бұрын
w uzupełnieniu przy ocieplaniu klimatu budowa zbiorników retencyjnych , zalewowych i innych form (w połaczeniu z konsultacjami hydroiżynierów i przyrodników) jest tylko na PLUS DLA POLSKI (nawet jak trzeba będzie , przesiedlić czy wykupić kilku mieszkańców ) to konieczność rozwoju Państwa Polskiego
@pytlar6 ай бұрын
@@p_2 elektrownie szczytowo-pompowe mają sens budowy koło istniejących elektorwni, chociazby taka powstała w Zarnowcu obok niedoszlej EJ. Ale wiekszosc Polski jest plaska, jak ktoś zauważył nawet na filmie
@Paul-wg5qn6 ай бұрын
Podziękować Koalicji PO PiS, która rządzi Polską już 20 lat i co robią, tylko kłótnie i nic więcej. Zwalanie wszystkiego na złą Unie, nieudolność i lenistwo władzy. A Polacy dalej głosujcie na nich powodzenia.
@patrykruryk35326 ай бұрын
Ja się zastanawiam jak to jest możliwe, że w tak dużym kraju nie budują się obecnie co najmniej trzy cztery elektrownie, tylko przekładamy budowę jednej jedynej o prawie kolejną dekadę?
@hyperion93676 ай бұрын
Dlatego że Pis zainwestował w socjal a nie atom a to kosztuje! Zadłużenie kraju wzrosło o 100% przez 8 lat ich rządów wcześniej Tusek nie kwapił się do budowy elektrowni bo rynek był stabilny a elektrownie są drogie i niezbyt dobrze przyjmowało je wtedy społeczeństwo i mamy efekty
@danielgalewicz69765 ай бұрын
Bo to nie jest interes zahcodu, żebyśmy byli niezależni. Ludzie kochani co poniektórzy. 2024r, a wciąż nie wiecie jak działa świat. Niezależność to fikcja. Świat to system połączonych naczyń, a my jesteśmy jednym z tych pionków i mało co od nas zależy
@hyperion93675 ай бұрын
@@danielgalewicz6976 Oj widzę że ty niewiele o świecie wiesz. Obecnie w naszym regionie od nas zależy bardzo wiele przebieg wojny to też głównie nasza incjatywa gdyby nie Polacy i to że nie trzęsiemy portkami przed ruskimi jaj zachód bardzo wiele zmieniło
@krzysztofysiak56456 ай бұрын
Dziękuję za kolejny wazny temat. Jedna uwaga, inwestycje chinskie na Węgrzech to nagroda dla Orbana za rozbijanie UE od wewnątrz i trzymanie strony ruskich, tak więc przykład węgierski niekoniecznie dla nas dobry☝️Pozdrawiam i dziękuję.
@alaneiiro6 ай бұрын
Ostatnie odcinki GTBT być jak: >temat: energia z atomu >"gdy 14 mld lat temu nastąpił wielki wybuch..." >czas trwania 3h
@milolubkrak6 ай бұрын
Nawet Białoruś ma elektrownie jądrową. Ale na poważnie: transformacja energetyczna jest bardzo droga, no tylko ze dzis jest zupelnie inaczej niz w PRL, trudniej jest takie decyzje podejmowac i zaltwiac takie sprawy. Stad tyle czasu to trwa...
@TreeXe-ij5vs6 ай бұрын
Zgadzam się #takdlaatomu
@RalphPL5 ай бұрын
Atom trzeba budować natychmiast i to powinien być priorytet każdego rządu.
@FilmsDeco6 ай бұрын
Jak zawsze świetny materiał.
@zbychkob19426 ай бұрын
Czy godzina W będzie przed wyborami u wielkiego brata?
@davidespas96056 ай бұрын
Polska to kolonia ,i nie rzadza tu plPolaki
@johnkarpenter6 ай бұрын
Problemem jest to, że decydują o tym politycy, którzy myślą w okresach wyborczych, a nie długoterminowych procesach inwestycyjnych. Dla nich podjęcie decyzji o postawieniu elektrowni atomowej to niebezpieczeństwo, że gdy ich za te kilka lat być może nie będzie już u władzy, to kto inny będzie politycznie korzystał z tego, że oni zdecydowali o budowie. A na to nie mogą sobie pozwolić. Dlatego nie mamy atomu.
@Bender-Rodriguez6 ай бұрын
Ale co w tym dziwnego? Ja jestem Polakiem i myślą sięgam tylko do łikendu, potem reset.
@dawidwojacki50496 ай бұрын
Powinien, ale z tym rządem to nie doczekamy sie ich do drugiej polowy tego stulecia
@michawoj.12366 ай бұрын
A co poprzedni rząd wybudował? Oprócz przekopania mierzei, zresztą nie do końca prawidłowo.
@hubertk53756 ай бұрын
Gdyby tylko udało się zakończyć tą bezsensowna spirale "a ten rząd to, a poprzedni tamto..." i realizować kluczowe projekty ponad podziałami, tak jak np w Holandii, Belgii i wielu innych krajach zachodu...
@marekwojas51756 ай бұрын
Zgadzam się
@v_1126 ай бұрын
a wszystkie poprzednie to co? Polska jest wolna 35 lat, każde znaczące ugrupowanie było u władzy przynajmniej raz, żadne się do tego poważnie nie zabrało
@koronkagmail6 ай бұрын
w 35 rocznicę ruchania w dupę wyborców przez rządy bandy czworga pozostaje tylko pozdrowić ich rozjechane rowy...
@Danutawa-wa50286 ай бұрын
Oni płotu nie umieją postawić,a ty mówisz o atomie😂😂😂😂masz ty poczucie humoru👏👏👏👏👏👍
@marekwojas51756 ай бұрын
Zgadzam się do tego czeba mieć zgodę Berlina i dobiero Brukseli śmiechu warte kto nami rzadzi
@karolwozniak98126 ай бұрын
no ale szybę taśmą skleją, do rzeki gówno zrzucą. To już jest coś. 😂 To jest uśmiechnięta POlska😢😂
@balas2166 ай бұрын
Każdy normalny kraj ma swoją strategie długoterminową bez względu na podziały partyjne. U nas politycy niestety skupiają się jak utrzymać się przy władzy przez kilka lat lub jak przejąć władze na kilka lat.
@DudkosZ6 ай бұрын
Gdyby nie te matoły na samej górze , już dawno mielibyśmy elektrownie
@backyard_gardener6 ай бұрын
Mam nadzieję, że chodząc na wybory nie oddawałeś głosu na matołów?
@DudkosZ6 ай бұрын
@@backyard_gardener oczywiście że NIE, ale klasa polityczna bez paru posłów może, to rynsztok brak honoru dobra Narodu i Miłości do Kraju .
@daap007Ай бұрын
3:47 przecież z tego co pamiętam, to wokół tego eksperymentu wybuchł skandal, a sami naukowcy przyznali się, że trochę naginali...
@fufu13276 ай бұрын
Jak się bierze do wyliczenia 500zł za MWh to wszystko się opłaca nawet baterie litowojonowe ... Z taką ceną to od razu możemy pakować walizki do celu który się nazywa niekonkurencyjność i po tym ma zająć 19lat spłata dajcie spokój to jest kabaret. I jak to się ma do informacji które wcześniej pokazywane że nowy atom koszt 5eurocent za kWh ... Jakość tych danych chętnie bym sprawdził bo totalnie inne wychodzą dane z innych raportów gdzie koszty zazwyczaj są od ok 100usd do 160usd za MWh gdzie te większe liczą już dodatkowe koszty jakie są przy atomie które często są pomijane. Co by się pokrywało z ceną 500pln i spłatą w 19 lat i też nie wiemy co jest wliczane czy odsetki i jaki czas budowy i czy składowanie odpadów się wlicza w koszty bo zazwyczaj jest to chowane. Ale powiem tak na koniec przy koszcie 50euro za MWh jestem za przy 500pln za kWh jestem przeciw bo jest to idiotyczne . Szczególnie jak mamy być pierwszymi do SMR gdzie będziemy płacić jak Niemcy w za pv o wiele wcześniej astronomiczne ceny przez co zwiększyli sobie ceny energii w energiewende
@blowers65466 ай бұрын
I właśnie przez takich jak Ty - antypolaków w rządzie jesteśmy w tyle za innymi, czyli krajami którym jest to na rękę np. Niemcom i mają wysłanników w polskim rządzie. Nie mówię tu o żadnej konkretnej partii ale widać to gołym okiem, wybierając w kółko te same partie nic sie nie zmieni, zawsze wojenki między politykami a Polska na ostatnim miejscu. Musimy wziąć przykład z Węgier gdzie rząd nie patrzy na innych i jest egoistyczna ale dzięki temu nie szkodzi sama sobie ( np. sankcje na tanie paliwo z rosji). Moim marzeniem jest rząd który chce jak najlepiej dla Polski i polaków i dba o interes narodowy nie patrząc na innych, żeby przypadkiem kogoś nie urazić budując np. CPK.
@igorbarsowski23806 ай бұрын
Pracowałem kiedyś w Niemczech, gdzie codziennie przyjeżdżałem do pracy z widokiem na farmy wiatrowe, to po prostu nerwowy koszmar, gdy wszędzie farmy wiatrowe kręcą się i kręcą na horyzoncie. Mieszkańcy okolicy wywiesili plakaty informujące, że wiatrak w czerwonym kółku jest zabroniony, a pod nim napis „Nie chcę wiatraków”.
@lcmav11046 ай бұрын
dlaczego powinien ale się nie stanie...donek juz załatwił tak samo cpk gratuluje jego wyborcom
@MrMarcopolo19696 ай бұрын
Konkretna ,,działka " od Ursuli a tfuuuu
@kankabiba40236 ай бұрын
tylko bezmózgi głosują na Tuska - przykładem bojkot referendum przeciwko imigracji i wydłużaniu wieku emerytalnego - każdy normalny powinien głosować
@termitektermit78896 ай бұрын
Placisz za COS, to COS dostajesz :)
@marcinek2351006 ай бұрын
I co konkretnie zrobił w kwestii atomu i cpk
@lcmav11046 ай бұрын
@@marcinek235100 oglądaj wiadomości interesuj się co się dzieje w twoim kraju to bedziesz wiedział
@janmikoaj31225 ай бұрын
5:50 zamek w Bolkowie, gdzie właśnie trwa festiwal Castle Party, Pozdrawiam!
@Oj_tam_Oj_tam6 ай бұрын
Powiedziałeś w tym odcinku o jednej bardzo ważnej rzeczy. Centralna Magistrala Kolejowa, budowana 100 lat temu a służy do dzisiaj. I w dyskusjach o atomie, CPK, portach powinien być używany ten argument. To bogactwo dla następnych kilku czy kilkunastu pokoleń, dlatego te kilkadziesiąt miliardów złotych w skali tych wielu lat to pikuś! I warto używać tego argumentu.
@win386-m2x5 ай бұрын
Tak, z punktu widzenia gospodarczego jest to inwestycja o kolosalnym znaczeniu. Ale polityka jest płytka i osły nie myślą w perspektywie wieloletnich korzyści.
@misiekmaarm6 ай бұрын
A w tak zwanym międzyczasie Chiny nasz ekwiwalent węgla wydobywają w 3 dni. Dziękuję klimat został uratowany
@morfi14776 ай бұрын
Nie no, trzy dni to poważna sprawa. Przenosimy koniec świata z piątku na poniedziałek😂
@RKOdada6 ай бұрын
Ale ilość węgla w ich miksie energetycznym spada regularnie od lat i również stawiają na Atom i OZE
@mateuszcichy7756 ай бұрын
Jednocześnie Chiny są największym na świecie inwestorem w zielone źródła energii. To nie chodzi o to, że my zmieniając nasz miks energetyczny zbawimy świat. Ba - moglibyśmy nic nie robić i z perspektywy świata niewiele by to zmieniło w kwestii walki z ociepleniem klimatu. Chodzi w tym wszystkim o bezpieczeństwo energetyczne Polek i Polaków oraz konkurencyjność naszej gospodarki na tle reszty Europy.
@misiekmaarm6 ай бұрын
@@mateuszcichy775 to proszę rozwiń słowo bezpieczeństwo w ujęciu pracy systemu elektroenergetycznego i jak powiesz , że sprowadzane z Chin OZE nam go zapewni to jako człowiek po elektroenergetyce buchnę śmiechem
@misiekmaarm6 ай бұрын
@@RKOdada spada ale 150GW elektrowni węglowych w planach i w budowie to jest co? Nic? Na razie zamknęli 4 elektrownie a flora węglowych bloków rośnie
@DupekCSS6 ай бұрын
Trochę to żałosne, że nie mamy atomu.
@szaryobywatel20176 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał i Pozdrawiam.
@Faratto6 ай бұрын
Najlepsza seria na Polskim KZbin ❤
@darnoq16 ай бұрын
Dzięki stary za pracę jaką wykonujesz.
@sertiel65826 ай бұрын
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w ciągu najbliższych pięciu lat na całym świecie ma powstać ponad 300 nowych elektrowni węglowych.
@betonowybeton28266 ай бұрын
Podaj link do źródła
@ukaszszymanski25325 ай бұрын
W jakich krajach? O jakiej mocy, na jak długo. Jak wejdzie FIT55 to te kraje tak średnio będą mogły Europie cokolwiek sprzedać bez dużego cła.
@sertiel65825 ай бұрын
@@ukaszszymanski2532 Europa jak tak dalej pójdzie będzie bez przemysłu to powiedz mi kto komu nałoży cła. 2 sprawą myślisz że Chiny Indie i reszta Azji za 10 lat dalej będzie się rozwijać a Europa w stagnacji, niestety dojdzie do tego że za bardzo nie będzie się chciało komuś tu sprzedawać za 10 20 lat
@adriannieswiec14816 ай бұрын
Film zaczyna się od około 11min. Pozdrawiam
@KolejnyGalAnonim6 ай бұрын
już mówienie o wydobyciu węgla z czasów piastów jest mocno na wyrost. Ale zaczęcie od początków układu słonecznego? Spodziewam się że następny film o geopolityce zacznie się od wielkiego wybuchu
@vesemirbozy15936 ай бұрын
Chuj ci w dupe nazisto
@bartomiejchojnowski37676 ай бұрын
@@KolejnyGalAnonimautor filmu tym wstępem po prostu powiedział, że to energia rządzi światem i naszym życiem. Można było to zrobić w jednym zdaniu, ale tak pewnie więcej ludzi zapamięta
@andrzejp.53276 ай бұрын
Z perspektywy i PO i PiS najlepiej zarabia się na olbrzymich inwestycjach i budowach które ciągną się dziesięciolecia, a najlepiej nigdy nie wychodzą z ziemi. Miliony złotych, tysiące stanowisk które można obsadzić i nic nie robić (atom, CPK itp.) Nic nie robić, bo skoro w 10 lat można zbudować kilka elektrowni atomowych (np. Francja), to znaczy że u nas nie robi się nic od dziesięcioleci... PS. Turcy zaczęli drogę do swojego samochodu elektrycznego później niż my i jest już on na rynku.