Dzięki za ten film. Cieszę się, że są ludzie, którym chce sie takie rzeczy robić i upubliczniać je bez opłat.
@Opikowski12 жыл бұрын
wytłumaczyłeś to w tak genialny sposób, że każdy, dosłownie każdy jest w stanie to zrozumieć, nawet moja babcia :) super sprawa, oby więcej takich filmów
@tmyszkowski412 жыл бұрын
Panu Autorowi Gratuluję wiedzy u dziękuję za to że zechciał się nią podzielić Dzięki temu filmowi złapałem o co chodzi w zmianie biegów, jak działa skrzynia biegów. Pozdrawiam!
@PiotrKil5 жыл бұрын
Dzięki za pięknie przedstawiony opis działania
@bartomiejciurla847210 жыл бұрын
Super wytłumaczone. Zawsze mnie ciekawiło jak to działa :)
@honada12 жыл бұрын
oby więcej takich ludzi jak Ty, Bartku!:) pozdrawiam:)
@Koziolrogacz12 жыл бұрын
Warto byłoby wspomnieć o roli oleju w działaniu synchronizatora. Tak naprawdę w momencie synchronizacji elementy synchronizatora nie stykają się ze sobą, lecz między nimi znajduje się cienka warstewka oleju. Dzięki niej praca synchronizatora jest cichsza, a jego trwałość bez porównania większa. Jest to o tyle istotne zagadnienie, że od konstrukcji synchronizatora zależy rodzaj oleju jaki stosujemy w danej skrzyni biegów, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta w tej kwestii.
@jakubszymanski134612 жыл бұрын
Dzieki Wielkie Mistrzu !!! Ogladam wszystkie twoje filmiki i sam sie ucze mechaniki. Zajebiscie.Pochwaly psuja ale mam nadzieje ze nie przestaniesz wstawiac nowych filmow bo pomagasz innym :DDD
@jj19-826 жыл бұрын
Słowem super przedstawione.
@Mark_FoxXx11 жыл бұрын
dobrze wytłumaczone,gratuluje wiedzy
@Vegair112 жыл бұрын
dobra robota :) Dziękuje Właśnie synchronizator jedynki muszę chyba wymienić w aucie.
@mateuszkowalski92295 жыл бұрын
Fiat 126 P nie ma synchronizatora I biegu.
@hagen25111 жыл бұрын
Dzieki wielkie za wytlumaczenie ;)
@aaemek13 жыл бұрын
świetny materiał
@quasiphainomenon12 жыл бұрын
Fajny film, dzięki.
@mibars11 жыл бұрын
Zauważ, że tam często wachlujesz raz jak rano wyjeżdżasz na autostradę i jeśli nie trafisz na żadne górki, spowolnienia, potrzebę stanięcia za potrzebą, na posiłek, rozprostowanie, itd. to następne "wachlowanie" będziesz mieć niecałe 10 godzin później (brak wymogów robienia pauz, jedynie max 10 godzin jazdy dziennie, świetna sieć autostrad).
@bertone12213 жыл бұрын
@borysqq są też skrzynie kłowe które są na prostych zebach i też nie są synchronizowane;-)
@pepa73644 жыл бұрын
Dziękuję za wytłumaczenie, a zrobiłbyś jeszcze filmik o reduktorze? Lubię samochody terenowe, a mało się o nim mówi.
@stu.artystow443512 жыл бұрын
A ja słyszałem że te wkładki z brązu to nazywają się : ta na Przesuwce - " Pierścień synchronizatora " a na kole zębatym - " Kielich synchronizatora " czy jakoś tak . Super , na 5 + robota ale ja zrozumiałem działanie synchronizatora jak miałem 10 lat rozkręcając staro przekładnie od Fiata 125p . Teraz zrób filmik z działania pół biegów przełączalnych pod obciążeniem jak stosuje się w ciągnikach rolniczych , samochodach ciężarowych i innych maszynach użytkowych .
@MojeYTube13 жыл бұрын
czy wyrównanie prędkości obrotowych powoduje równocześnie ustawienie się zębów kół zębatych i synchronizatora w linij? bo inaczej sobie tego nie wyobrażam
@robertbednarek14253 жыл бұрын
Super filmiki- i to 9 lat temu
@gianiluciano28010 жыл бұрын
Cały czas staram się zrozumieć w jaki sposób synchronizator osiąga idealną pozycję w stosunku do koła zębatego pomocniczego. Oczywiście ustawienie jest bliskie pozycji idealnej jednak według mnie to tarcie zębów musi mieć miejsce choć w ograniczonym zakresie ponieważ prędkość obrotowa obu elementów jest wyrównana. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie w jaki sposób "nowsza" technologia pozycjonuje synchronizator z tak dużą dokładnością, lub potwierdzenie, że mimo wszystko delikatne tarcie w celu zazębienia się elementów ma miejsce. dziękuję
@mklml111 жыл бұрын
a mam takie pytanko, jeśli wzajemne prędkości w wyniku tarcia brązu wyrównają się, ale położenie uzębienia pomocniczego będzie lekko przesunięte względem uzębienia synchronizatora, to czym to skutkuje? Czy w praktyce taka sytuacja nie ma miejsca ze względu na płynność całej operacji?
@arkadiuszkruk40849 жыл бұрын
Bardo fajna prezentacja :) Mała uwaga tylko. Rozumiem, że te zarysy ewolwentowe zębów kół są tylko w celu pokazania, że ogólnie są tam zęby. Chodzi o to ze nie mają one wrębów przez co nie będą mogły dobrze współpracować drugim kołem. W przypadku tulei jest ok, bo ona pracuje można powiedziec ze bez tarcia z piasta synchroniatora. Nie ma tam typowego zazębiania i wyzębiania pary zębów Taka drobna uwaga nie mająca wpływu na zasadę działania.
@arDIESELczi9 жыл бұрын
czy można zamontować synchronizatory w niezsynchronizowanej skrzyni?
@edisoniras7711 жыл бұрын
tak sobie ten temat czytam,chciał bym się wypowiedzieć w tej branży bo rozkręcałem skrzyni biegów, niektóre do naprawy , niektóre do rozbiórki. Twierdzę ,że w momencie przełączania biegu z każdego na każdy to zawsze po drodze przechodzimy przez LUZ, bo konstrukcja wybieraka jest tak zrobiona a nie inaczej - nie dotyczy to skrzyni SEKWENCYJNYCH i starych żukowski , ciągnikowych i STARowskich
@StefanWegrzyn12 жыл бұрын
Dzięki piękne :)
@BlueCombPL12 жыл бұрын
W końcu zrozumiałem o co chodzi z tymi synchronizatorami, dzięki wielkie :D Jesteś inzynierem? Bo ja właśnie zacząłem studiowanie mechaniki i budowy maszyn na PG i nie wiem czy warto wybrać specjalizację "Pojazdy i maszyny robocze", może masz jakieś wskazówki jak przetrwać :)
@kuba69144 жыл бұрын
Dzięki
@tomizaw73806 жыл бұрын
witam ---mam jedno zasadicze pytanie ......mam skrzynie 6 biegowa , i 5-go biegu nie moge za nic wsunac . ani jak silnik jest wlaczony ani kiedy zgaszony. Sprawdzilem prowadnice tzn wybierak itp i nic nie zauwarzylem by cos moglo blokowac ten trzpien . Dodam ze wszystkie biegi dzialaja normalnie, zaden bieg nie zgrzyta ,nie ma zadnego odglosu z skrzyni biegow ,zadnych szumow czy itp. jedynym mankamentem jest ten 5 bieg ktory za chiny nie chce wspolpracowc i jest zablokowany.Czy jest to cos bardzo skomplikowanego ? eventualnie jakie moga byc koszta takiej uslugi? co moze byc powodem ze bieg sie zawiesil? pozdrawiam
@dawidgurski387411 жыл бұрын
jaki program jest potrzebny do tworzeia takich demonstracji ?
@kamilramil26867 жыл бұрын
Autodesk Inventor?
@BOLS07l7 жыл бұрын
SolidWorks
@JakubPyrachewsky6 жыл бұрын
Siemens NX, Autodesk Inventor (nie polecam tego gówna), Creo, Catia, SolidWorks, Ansys, długo można wymieniać :)
@jaro95142 жыл бұрын
Świetny materiał, który obejrzałem wielokrotnie. Pytanie: czy tuleja synchronizatora przesuwa się na wielowypuście wraz z ruchem tulei ślizgowej w momencie załączania biegu? Wątpliwość pojawiła się po obejrzeniu kzbin.info/www/bejne/hKbFZqZ7rMx8r68 Jeżeli taki ruch występuje to czy jest to rozwiązanie dominujące czy występują synchronizatory bezwładnościowe z blokadą typu „trapez” gdzie tuleja synchronizatora jest nieruchoma wzdłuż wielowypustu?
@MalawijaSMITH10 жыл бұрын
Dzięki :)
@sebayoutub10 жыл бұрын
Bardzo prosta i przejrzysta prezentacja! Mam pewną uwagę co do komentarzy - kilka razy padło stwierdzenie, że zęby skośne mogą przenieść większy moment niż zęby proste. Otóż tak nie jest. Konstruktorzy stosują je w skrzyniach samochodów użytkowych TYLKO ze względu na cichobieżność w porównaniu do prostych. Współpraca skośnych ma tendencję do rozsuwania się kół względem siebie. Siła ta dalej jest przenoszona na wałek i na łożyska powodując ich zwiększone obciążenie i zużycie. Również obudowa takiej skrzyni musi być odpowiednio mocniejsza a więc i cięższa. W samochodach gdzie komfort ciszy ma drugorzędne znaczenie, a trwałość i osiągi skrzyni (max przenoszona moc) mają priorytet - stosuje się zęby proste. Przykładem są samochody klasy WRC - gdzie osoby potrafiące się wsłuchać, są w stanie odróżnić dźwięk jakby maszynki do mięsa. To właśnie skrzynia biegów i współpraca zębów prostych.
@JakubPyrachewsky6 жыл бұрын
Dokładnie tak :>
@jarosawborowski12866 жыл бұрын
Nie mogę się zgodzić. Wadą zębów prostych jest to, że wskaźnik zazębienia jest zawsze mniejszy od dwóch co oznacza, że w pewnym zakresie pracuje tylko jedna para, zębów. Zęby skośne mogą tak zostać zaprojektowane by by wskaźnik zazębienia był większy od dwóch. Nie trzeba tłumaczyć, że dwie pary pracujących zębów mogą przenieść większe obciążenie. Dodatkowo ząb skośny jest dłuższy od szerokości koła co również wpływa na poprawę wytrzymałości zęba
@danielwrotny12 жыл бұрын
Witaj, Można liczyć na jakieś filmy z branży motocyklowej? Dlaczego motocykle nie mają synchronizatorów? Oraz chętnie bym posłuchał o sprzęgle antyhoppingowym.
@janduss12 жыл бұрын
Jeśli to możliwe umieść link do swojej strony w opisie filmu, będzie łatwy i szybki dostęp
@papszmir7813 жыл бұрын
Jest to skrzynia z kołami stale zazębionymi w odróżnieniu od skrzyni z przesuwnymi kołami zębatymi która wymaga dużych umiejętności.Film też niepotrzebnie komplikuje sprawę.Ktoś mądry wymyślił że przełożenie uzyskuje się na kołach stale zazębionych a synchronizator pełni tylko rolę sprzęgła synchronicznego tzn.takiego które pozwala na załączenie biegu tylko po uzyskaniu przez wałek pędzony określonych obrotów.Zgrzyt występuje przy żle wyregulowanym sprzęgle lub zużyciu synchronizatora.
11 жыл бұрын
jaki program?
@Kamil078512 жыл бұрын
fajny system
@MPCMateo19311 жыл бұрын
Robisz te projekty w Solid edge
@4YouWHOyou7 жыл бұрын
Mam pytanie, skąd to wszystko wiesz ? Chodzę do samochodówki, czytam podręczniki i po obejrzeniu tego filmiku, stwierdzam że wiedza z książek szkolnych jest niewystarczająca. Tzn. autorzy mogli by się bardziej postarać i lepiej opisać elementy np. silnika czy skrzyni begów, jak działają i z czego są złożone. Mógłbyś podać jakąś dobrą książkę na ten temat, najlepiej żeby obejmowała też podstawy ;)
@kamaq24868 жыл бұрын
to są biegi w motorze?
@gugujguguj91207 жыл бұрын
Romet Kadet nieee lol
@JakubPyrachewsky6 жыл бұрын
To są przykładowe biegi w niczym :)
@sba4evermax12 жыл бұрын
dziekuje ciekawe ale mimo wszystoko i tak przysnalem
@GrzegorzKolusz11 жыл бұрын
Witam, nurtuje mnie kwestia poprawnej technicznie zmiany biegów w samochodzie osobowym. Z jednej strony spotkałem się z opinią, że bieg należy włączać "na dwa", z tzw. zaakcentowaniem luzu. Z drugiej strony jest teoria, że należy przełączać szybkim, zdecydowanym, lecz nie siłowym ruchem. Ja zmieniam tym drugim sposobem, bez specjalnego przerywania ruchu lewarka na luzie-po prostu wywieram umiarkowany nacisk na lewarek, aż bieg wskoczy.Która metoda jest odpowiednia z technicznego punktu widzenia?
@kakak138410 жыл бұрын
W jakim programie robiłeś to?
@SAMOGONzoo9 жыл бұрын
KaKa K SolidWorks
@AdrianoSzalo8 жыл бұрын
To wygląda na program SolidWorks
@borysqq13 жыл бұрын
Z tym "niezbędne" to trochę przesada skrzynie niezsynchronizowane są w użytku (eaton fuller road ranger) i maja się dobrze tylko wymagają ogromnych umiejętności.
@drifter_na_moto512612 жыл бұрын
W samochodach ciężarowych na kontynencie północnoamerykańskim manualne skrzynie biegów są niezsynchronizowane i jakoś wszyscy z tym jeżdżą.
@mariusmario678 жыл бұрын
Automat dziala tak samo?dziekuje
@MrDziGu11 жыл бұрын
mogłeś napisać publicznie to inni by też poczytali :)
@dyplex95 ай бұрын
We fiacie punto 2002 zawsze sie rozpierdala
@Dalorfxx8 жыл бұрын
T^o jaka jest zasada działania bo nie bardzo zrozumiałem. Mógłby ktoś napisać ?
@Lechoslowianin11 жыл бұрын
Jeżeli na wałku jest wielowypust, to w otworze jest wielowpust.
@MateuszCHUDY5 жыл бұрын
Nieprawda. Jeden wielowypust jest z uzębieniem zewnętrznym, a drugi z uzębieniem wewnętrznym. Nie istnieje coś takiego jak wielowpust.
@papszmir7813 жыл бұрын
Z tym niezbędny to faktycznie przesada.Są skrzynie nie posiadające synchronizatorów i jakoś działają.Efekt braku synchronizatorów niweluje się przez podwójne wyciśnięcie sprzęgła lub tzw.przegazówkę.Poza tym to czy zęby są proste czy skośne nie ma wpływu na działanie skrzynki biegów.Zęby skośne stosuje się gdy chcemy żeby skrzynka przenosiła większą moc.Wiele nowoczesnych aut ma w skrzynkach proste zęby.Skrzynka o skośnych zębach jest droższa w produkcji.Niuanse ale nie ma ich w filmie.Pozdro.
@lambos1233 жыл бұрын
Kiedyś nie było synchronizarora np: w Syrenie
@mateuszkowalski92295 жыл бұрын
Tu jest lepiej to pokazane: kzbin.info/www/bejne/bF6Zlpp5mpuVZrM