Így add be az inzulint!

  Рет қаралды 35,214

DiabNavigátor

DiabNavigátor

3 жыл бұрын

Az inzulin beadása az egyik legfontosabb művelet a cukorbetegség kezelése esetén, és meg kell tanulnod jól csinálni, hogy optimális legyen a hatás és elkerüld a szöveti károsodásokat. Mondom szépen sorban a tudnivalókat a videóban!
A használaton kívüli inzulint mindig a hűtőben tárold 2-8 fokon, csak a használatban lévő inzulinod legyen szobahőmérsékleten. A fagypont körüli vagy 30 fok feletti hőmérséklet károsítja az inzulint, így csökken a hatása. Sose fertőtlenítsd a bőrfelületet, mert a fertőtlenítőszerrel érintkezve az inzulin károsodhat, de figyelj oda, hogy a bőrfelület tiszta legyen. Az inzulin pen tűket minden szúrásnál vagy naponta cserélni kell. Én kicsit ritkábban cserélem, mert odafigyelek arra, hogy a tű tiszta és sértetlen maradjon, hetente cserélem. Légtelenítés: tűt felfelé fordítva egyet kattints a penen, nyomj rá a végére, és ha kijött egy csepp inzulin, azt rázd le, így légtelenítve van az inzulin pened, és biztos lehetsz benne, hogy a tű nincsen eldugulva. Mindig zsírszövetbe adjuk be az inzulint. Gyors felszívódású helyek: has első és oldalsó része a köldök körüli 5 cm-es rész kivételével. Közepesen gyors felszívódás: felkar oldalsó része. Lassú felszívódás: comb elülső és oldalsó része, farpofák felső, külső harmada. Az étkezéshez adott bólus inzulinokat a hasba, a farpofákba vagy a felkarba add, mivel innen gyorsan szívódik, az esti bázis inzulin pedig mehet combba. Mindig váltogasd a szúrás helyét, hogy megakadályozd a hegesedést, szövetkárosodást. A tűt mindig merőlegesen a bőrfelületre szúrd be, és a pen végét megnyomva add be az inzulint, és a pen végét folyamatosan nyomva tartva, még 5-10 másodpercig hagyd magadban a tűt, hogy biztosan bejusson az összes inzulin. Úgy húzd ki a tűt, hogy még be van nyomva a pen vége, így a kihúzás után megjelenik a pen végén egy inzulincsepp. Ez azért fontos, hogy így biztos nem marad a tűben vér vagy bőrszövet, hanem a kiáramló inzulin tisztán tartja a tű belsejét, és nem fog beleszáradni semmi, és eldugulni, így a következő szúráskor nem kell a dugulással küzdened. Szúrás után, ha kijött a vércsepp a szúrás helyén, töröld le, amíg nem vérzik már. Van olyan, hogy eltalálsz egy eret, és ilyenkor fáj a szúrás, vérzik, és később be is lilulhat a bőr itt, ez teljesen normális, de pár nap alatt elmúlik.
Cseh Tamás vagyok, 1-es típusú cukorbeteg, üdvözöllek a DiabNavigátor csatornán, amin mutatom neked a kiutat a cukorbetegség és inzulinrezisztencia útvesztőjéből. A helyes cukorbeteg életmód és inzulinrezisztens életmód alapvető feladata a diabétesz vagy cukorbetegség kezelése, illetve az inzulinrezisztencia kezelése, az inzulinrezisztencia megszüntetése, ebben segítek tippekkel, trükkökkel, tanácsokkal, amiket kipróbálhatsz!
🔸WEBSHOP🔸
🛒 diabnavigator.hu/shop
🔸KÖVESS🔸
📸 / diabnavigator
👤 / diabnavigator
🔸KAPCSOLAT🔸
🌐 diabnavigator.hu
📧 tomi@diabnavigator.hu
#cukorbetegség #inzulinrezisztencia #diabnavigátor

Пікірлер: 55
@ildikoberente8149
@ildikoberente8149 3 жыл бұрын
Köszönjük hasznos volt❣
@ilonalaszlo591
@ilonalaszlo591 3 жыл бұрын
Köszönöm, hasznos infókat kaptam.
@Zsoka681
@Zsoka681 3 жыл бұрын
Köszönöm . hasznos infókat kaptam .
@attilako1345
@attilako1345 3 жыл бұрын
Sziasztok, engem úgy oktatott ki az orvosom, hogy kb 3 naponta kell tűt cserélni, amit általában be is tartok. Az inzulin beadásához azt a trükköt javasolták, hogy két ujjal össze kell "csípni" a bőrfelületet és úgy kell beadni az inzulint. Így valóban kevésbé fájdalmas, legalábbis én így tapasztaltam
@pataizsofi5091
@pataizsofi5091 3 жыл бұрын
Ez nem trükk, ez szabály
@vrghrzso386
@vrghrzso386 3 жыл бұрын
Köszönöm!
@ritacsiszer9062
@ritacsiszer9062 3 жыл бұрын
Köszönöm 😘❤️
@repecs
@repecs 3 жыл бұрын
Köszönöm.
@bfabian223
@bfabian223 3 жыл бұрын
Én 1 éve vagyok cukorbeteg, szintén egyes típusú és nálam az a kis szokás alakult ki hogy a tűt védő kis kupakot nem az asztalra vagy máshova teszem hanem az ajkaim között fogom meg (persze úgy hogy nem nyálazom össze). :D Hasznos volt a videó sosem tudtam mikor kell tűt cserélni, mindig akkor cseréltem ha már fájt a szúrás, de volt hogy eltelt 2 hét is egy tűvel.
@zsuzsakun7515
@zsuzsakun7515 Жыл бұрын
Köszönöm szépen
@fruzsinahollosi3961
@fruzsinahollosi3961 2 ай бұрын
Köszi a videót, hasznos volt, jól elmagyaráztad és megmutattad. :) Pár gondolatot ha elfogadsz, megosztom: mi a tűt csak közvetlenül csere után légtelenítjük, nem minden alkalommal. A dokink nekünk is azt ajánlotta, hogy 3-4 alkalom után cseréljünk, de van hogy több ideig is jó a tű. A kis kupakot a nagy kupakba szoktuk tenni, nehogy elvesszen, mert átlátszó és nehéz megtalálni ha leesne valahová. Nálunk is előfordul, hogy inzulinbeadás után vérezni szokott. Elvileg olyankor rossz helyre adtuk? Lehet hogy ilyen esetben nem fog hatni rendesen? Mert érbe adtuk, nem pedig szövetbe. Másrészről előfordul olyan is, hogy betartva minden "szabályt", beadás után a bőrből kibuggyan pár csepp inzulin. Az akkor nem került beadásra, de így nem tudom mekkora mennyiség veszett el, így korrekciózni nem merek, a cukorértéken viszont később látni, hogy nem hatott. Mással is előfordulnak ilyen estek gondolom.?
2 ай бұрын
Én is tapasztaltam már ritkán, hogy inzulin jött ki, de inkább olyankor, mikor hanyag módon nem figyeltem oda eléggé a beadás módjára, és nem biztos, hogy a beadás alatt végig teljes mélységben bent tartottam a tűt. Szerintem is ez a helyes, hogy ilyenkor nem korrigálsz rá azonnal, hiszen nem tudod biztosan, hogy mennyit is kellene, így 2 óra múlva, a következő vércukorszint méréskor érdemes rákorrigálni, ha rá kell.
@fruzsinahollosi3961
@fruzsinahollosi3961 2 ай бұрын
Köszönöm a gyors visszajelzést 😊
@bertalangavaller4665
@bertalangavaller4665 3 жыл бұрын
Üdv Tomi. Elèg vilàgos amiket elmondtàl. Az a "hanyag mozdulat" amit mutattàl nàlam is ugyanaz inzulin beadàs utàn. A kupakot ugyanùgy visszateszem èn is, tűt is hetente cserèlek.
@m.l.lovasz1612
@m.l.lovasz1612 2 жыл бұрын
Hát...ennyire nem magyarázták el nekem...nagyon köszi🙋‍♀️
@andipanyik
@andipanyik Жыл бұрын
Én csak annyit jegyeznék meg hogy a nagyobb tűsapkát hagyd rajta a használt tűn, igy steril marad -véd az estleges sérülésektől amikor visszahelyezed a kupakot. Tehát a nagyobb steril tűvédőt hagyd meg ,amiről a fóliát lehúzod, a pici kupak visszahelyezése nehezebb..
@birkasohaj8639
@birkasohaj8639 2 жыл бұрын
a tűvédőt felesleges visszatenni, ha a pent normálisan visszazárod. mondom ezt ezért, mert ha mindig visszateszed a tűvédőt, roncsolhatod a tűt, mert akár nem mindig sikerül precízen visszatenni, nagyobb az esélye, hogy a tű tönkremegy. ha csak simán védő nélkül zárod le a pent, semmi baja nem lesz a tűnek az ég adta világon. viszont az számomra nagyon hasznos információ, hogy minden szúrás előtt légtelenítsek. lájkolom!
@xddog7948
@xddog7948 3 жыл бұрын
Heló Meg tudnád mondani hogy hányas vércukorszint feleett áll fenn a cukorbetegség kockázata?
@petinekasd
@petinekasd 3 жыл бұрын
Nagyon jó a videó, Én csak a legtelenitest nem értem. Én is 1-es típusú vagyok, naponta min. 3x szúrok, de ha korrigálni kell, akkor akár 4x is. Ha 1 egységgel legtelenitek, akkor a napi 3x szurassal egy hónapban összesen min. 90 egység inzulint "pazarlok" el. Szerintem ez nagyon sok. Én úgy csinálom, hogy beadaskor nem vízszintesen tartom, hanem picit megdontom, így a buburek a másik végére (nem a tűs végére, hanem a másik végébe) megy. Elvileg így nincsen gond a buborekkal.
@b2balazs
@b2balazs 3 жыл бұрын
A tűben is lehet légbuborék (a hőtágulás következtében), illetve ha valahol máshol van a patronban mivel az összenyomható a rugóerő illetve a szúrás helyének függvényében változó mennyiségű inzulin juthat a szervezetbe. Bár ez csak az én gondolatom.
@erzsebetszabo2013
@erzsebetszabo2013 Жыл бұрын
Az inzulin patront,hogy kell kicserélni,meg a tűt? Köszönöm.
@petersomorjai712
@petersomorjai712 3 жыл бұрын
Szia! 9 éve vagyok 2-es típusú beteg, idáig rendben ment minden, a legutolsú laborom 03.25-én éhomi: 7,92 HgbA1c 6.88, azonban 04.05-től elkezdett szárnyalni a cukrom, először még néha mértem megfelelőt sőt ritkán alacsonyabbat is, de pár napja már csak magas reggel délben este a 2 órával evés utáni, és az éhomi is! Ez 9-11,7 között az ébredési, 8-14,9 -ez utóbbit ma mértem-a reggeli utáni. Táplálék mennyiségén, és tartalmán semmit nem változtattam ch. szegényen étkezem és mozgok is, bár egyre nehezebben bírok a fáradtságtól gyengeségtől, ami szintén mostanában jelentkezett. Voltam dokinál a napi 2x1000 mg Merckformin és 1db Galvust módosította 2db Galvusra Nem javult, sőt tovább romlott. Találkoztál már ilyen esettel? Mit tanácsolsz?
3 жыл бұрын
Szia! Nem vagy beteg véletlenül? Mert olyankor megnő a szervezet inzulin igénye, így emelkedik a vércukorszint, ha az étkezés, a mozgás is ugyanolyan szinten marad. Egyébként meg néha vannak periódusok, mikor rosszabb lesz, de ilyenkor is folytatni kell a diétát és a mozgást, és majd helyreáll.
@telelaci2
@telelaci2 Жыл бұрын
Szerintem mindenképp a doki utasításait kövesd. Ne internetes tanácsokból próbáld kúrálni magad. (bocs Navigátor). Persze a rutinos tanácsok jól jönnek, de azért igazából az orvosnak kell tudnia, hogy most mi van. Ha nem javult, hanem romlott akkor menj el mégegyszer és mondd el neki. Szerintem nem kell megijedni mert az, hogy "pár napja" az még nem jelent katasztrófát.
@erzsebetszabo2013
@erzsebetszabo2013 Жыл бұрын
A tűt,hogy cseréljük ki? Köszönöm
@leventemajer5185
@leventemajer5185 2 жыл бұрын
Nem értek veled egyet - szerintem ahogy te magyarázod az helytelen beadási technika. Üdv.
2 жыл бұрын
Hogyhogy, akkor mi lehet a helyes technika?
@b2balazs
@b2balazs 3 жыл бұрын
Azt tudom, hogy lassú hatású inzulint nem szabad pl izomba szúrni de mi a helyzet a gyorssal? A felkarnál felső comb első felénél nem oda megy? Én mindent hasba adok szépen válogatva a helyeket egyenlőre de csak pár éve vagyok type1. Egyébként fasza vagy, jó a csatorna és nagyon informatív! 🤜🤛
3 жыл бұрын
Semmilyen inzulint nem szabad izomba szúrni, csak zsírszövetbe. 😉
@b2balazs
@b2balazs 3 жыл бұрын
@ Hát éppen ez az. Sokan a comb első felébe vagy felkar hatuljába adják az inzulint. Én félnék, hogy véletlenül izomba megy de lassan keresem kell alternatívát has helyett, hogy pihenjen a felület. Szerencsére csak későn jött, 33 évesen egy influenzát követően három évvel ezelőtt.
@rozaliamajzer4914
@rozaliamajzer4914 Ай бұрын
Szia minden alkalommal kell légteleniteni.
@azurkibis0036
@azurkibis0036 3 жыл бұрын
Szervussz! Érdekelne, hogy hány mm-es tűt használsz, és kinek mekkorát ajánlott hasznâlni. Én 8mm-est használok, 1-tipusba tartozok és 74kg vagyok. Mit ajánlasz kisebb fejel is megfelelő lenne? Sokszor van, hogy 1 egységnek megfelelő inzulin is kijőn a kihuzás során.
3 жыл бұрын
Szia! Én 6 mm-es tűt használok, vékony bőrhöz, kevés zsírréteghez ez elég, de az orvosod tudja pontosan megmondani.
@sdavyd435
@sdavyd435 3 жыл бұрын
Az elmúlt nyáron diagnosztizáltak 1es tipusú cukorbetegséggel engem is. Érdekelne egy videó arról hogy az emberek akik ilyen helyzetben vannak mint én milyen mértékben és milyen alkoholt fogyaszthatnak ha egyáltalán szabad.:))
3 жыл бұрын
Milyen jó, hogy ez a videó készen van: kzbin.info/www/bejne/faWzmZx7gsxsmMU 😁😁😁
@xhannax0321
@xhannax0321 3 жыл бұрын
Lehet kis mértékben, de nagyon rutinosnak és tapasztaltnak kell lenned hozzá. Nem mindegy hogy milyen inzulint használsz és nem mindegy hogy milyen piát iszol.
@zoltanjenes2211
@zoltanjenes2211 3 жыл бұрын
A köldök körül miért nem ajánlják beadni az inzulint? Légteleníteni megtanultam most ;)
3 жыл бұрын
Én gyanítom, hogy ott a szövetek mássága miatt. Megy egyébként rosszabb érzés is, fáj is. Úgyhogy menjen a biztonságos zsírpárnába. 😉
@pataizsofi5091
@pataizsofi5091 3 жыл бұрын
Azért mert rövid hatású inzulint hasbőrébe adják, a közepes hatasúak kerülnek comb, illetve felkarba
@piroskalaszlo2209
@piroskalaszlo2209 2 жыл бұрын
Hova adjam az inzulint ha fáj a hasam ahova adtam az inzulint?
2 жыл бұрын
A hasba elöl és oldalt is lehet találni pontokat, illetve a felkar zsírszövetébe lehet még vagy a fenékbe és a combba
@palhalmicsaba2588
@palhalmicsaba2588 3 жыл бұрын
Ezeket a peneket elvileg nem kell légteleníteni. Direkt azért csinálták ezt az eldobható formát mert az előző peneknél ahol még ugye a patronokat cserélted és azt a "nyomó szerkezetet" vissza tudtad nyomni az aljára, ott a mechanika miatt volt esély arra, hogy ez a szerkezet visszaesik főleg akkor ha már régóta használtad a pent! A tűn elméletileg nem tud levegő jutni a patronba a szerkezet maga pedig elvileg nem eshet vissza ezért nem kell elvileg légteleníteni! Azért írtam ilyen sok "elvileg" szót mert ki tudja mégis lehet hogy levegős lehet! :D Ha úgy érzi az ember nyugodtan légtelenítse! :)
3 жыл бұрын
Hát, én rendszeresen tudok levegőt kinyomni belőle az első kattintásra néha. 🙄 Szerintem azért a pen is tud minimálisan levegősödni.
@Mr78Dodo78
@Mr78Dodo78 3 жыл бұрын
Csaba : a légtelenítés azért fontos mert a fizika törvényei szerint a levegőt össze tudod nyomni. a folyadékot nem. ha légtelenítesz akkor biztos hogy a megfelelő mennyiségű inzulint adod be magadnak, így nem érhet meglepetés. :)
@csoorba
@csoorba 3 жыл бұрын
Lattam, hogy rengeteg videot keszitesz a cukorbetegsegrol. Nemtudom, hogy figyelmedbe kerult-e mar akarhol az ujmedicina/biologika, vagy lenyegeben barmelyik hasonlo orvoslas, ahol elmagyarazzak a cukorbetegseg okait... szerintem erdemes lenne kiprobalnod, semmit sem veszthetsz vele, cserebe kigyogyulnal veglegk ebbol.
3 жыл бұрын
Hogyan indítja be az inzulintermelést az újmedicina?
@csoorba
@csoorba 3 жыл бұрын
@ Ezt a kerdest nem is ertem. Youtkube kereso: cukorbetegseg ujmedicina vagy cukorbetegseg biologika, es kidobja az interviewkat/eloadasokat, ahol elmondanak mindent, vagy letoltod netrol a reszletes konyveket
3 жыл бұрын
Azt gondoltam érthető a kérdés, de akkor bővebben: az 1-es típusú cukorbetegnek nincsen vagy nagyon alacsony az inzulintermelésse. Mit csinál az újmedicina módszere annak érdekében, hogy ismét visszaálljon az inzulintermelés normál mennyiségre?
@csoorba
@csoorba 3 жыл бұрын
@ Neharagudj, nem ismetlem el onmagam. Leirtal 30-szor annyi szot, mint amit a keresobe kellett volna. Erdekes, hogy par kisujjmozdulat, megis mennyire nem akarod megcsinalni, az az erzesem, annyit mondtakk neked, hogy gyogyithatatlan vagy, hogy vakon tiltakozol a gyogyulas ellen, es nem is akarsz gyogyulni, pedig azokrol szolo videokat meg penzzel is tamogatnam! :)
@megakalap
@megakalap 3 жыл бұрын
@@csoorba én rákerestem, meghallgattam, elolvastam ezt az újmedicina biologikát ne haragudj, de ez irdatlan nagy f@sság, legalább akkora, mint az imával vagy ingával gyógyítás kövezzetek meg, ha nincs igazam
Letettem az inzulint 2 hét alatt! | Hogyan lettem cukorbeteg? #3
15:19
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 101 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 22 МЛН
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 120 МЛН
когда повзрослела // EVA mash
00:40
EVA mash
Рет қаралды 4,6 МЛН
Így mérj vércukorszintet
7:46
DiabNavigátor
Рет қаралды 39 М.
5 átverős diétás élelmiszer - 1. rész
7:06
DiabNavigátor
Рет қаралды 8 М.
Orvoshoz megyünk - Amerikai rendelő és ellátás!
15:44
ITT VAN AMERIKA!
Рет қаралды 306 М.
Minden ettől függ. Energia, fogyás, élettartam - innen indul.
29:29
Ázsiába Szakadtam
Рет қаралды 65 М.
5 lépés Prediabétesz + Cukorbetegség esetén
9:58
Ujhelyi Szabolcs Zoárd
Рет қаралды 59 М.
A KÉK -  férfigyógyszer, hihetetlen új hatásokkal
10:58
Ázsiába Szakadtam
Рет қаралды 96 М.
A Hasnyálmirigy problémák okai, tünetei, megoldásai
8:30
Ujhelyi Szabolcs Zoárd
Рет қаралды 78 М.
Cukorbetegség kezelése - én így csinálom
14:05
DiabNavigátor
Рет қаралды 24 М.
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 101 МЛН