Mazur D50 i aż łezka się w oku kręci. Konstrukcja tak prosta i trwała, że aż piękna. Miałem wersję budowlaną i wierzcie lub nie, ale sprzęgła boczne, hamulce, sprzęgło gł. to wszystko doprowadziłem do takiego stanu, że wystarczyło tylko dwoma palcami obsługiwać dźwignie. Wszystko działało jak z zegarku. Maszyna była zwrotna, i do małych niwelacji idealna. Spalanie śmieszne. Delikatne były gwiazdy, które potrafił uszkodzić większy kamień po dostaniu się między ww. a gąsienicę. Silniki pracowały w innych konstrukcjach jak agregaty czy dźwigi, elementy pomp wtryskowych pasowały z ursusów. Części były zatem dość długo dostępne. Trudniej było o elementy przeniesienia napędu i finezyjne gwiazdy... Zachciało mi się mocniejszej maszyny i głupi sprzedałem Mazura żeby kupić DT-75. Niczego tak nie żałuję jak tej decyzji... 😢
@szymonolszewski72604 ай бұрын
Mazurka można by było i dziś produkować z niewielkimi zmianami. Gdyby wtedy można było go kupić na wolnym rynku, to by przetrwał. Cóż , w słusznie minionym ustroju" do rolników trafiało tylko to, co partia uznała za zasadne. Pewna menda , Sawicki, do dziś jest szefem kółek i organizacji rolniczych, które "Przydzielały" ciągniki i maszyny rolnikom. Czasy się zmieniły , a on TRWA jak skała.
@TheBarth794 ай бұрын
Jakie to były lata?W sensie kiedy poszedł do ludzi?
@szymonolszewski72604 ай бұрын
@@TheBarth79 Nic do ludzi nie poszło.To były czasy gomułkowskie. Wtedy w ramach RWPG nastąpił podział kto i co ma produkować. Spycharki stały się domeną CCCP i Rumunii. Polska dostała przydział na małe i średnie traktory. Zaś Sawicki osiadł na Kółkach Rolniczych które miały po wsiach bazy i swym sprzetem obrabiali (odpłatnie)pola rolników, którzy nie mieli traktorów, kombajnów itp. . To było wtedy logiczne, ponieważ po co chłopu kombajn skoro miał 2-3 hektary zboża. Zajmowali się także przydzielaniem traktorów dla tzw. |"spółek" dwóch, trzech rolników, gdzie partia uważała, że mają wystarczająca ilość ziemi, żeby to było zasadne. Od lat kółek rolniczych nie ma , a Sawicki trwa jak skała.
@TheAgrotechnik4 ай бұрын
@@szymonolszewski7260 Mazur D50, konstrukcja oparta o ruską licencję którą ruscy skopiowali z przedwojennego caterpillara a TY chcesz to produkować DZISIAJ? Przeczytaj siebie jeszcze raz...
@szymonolszewski72604 ай бұрын
@@TheAgrotechnik Mazurek to nie Det.
@grzegorzkoncewicz36274 ай бұрын
Piękne unikaty, wspaniała perełki, kawał pięknej historii .Do miłego zobaczenia na Agro Pozdrawiam
@tomeknowak24354 ай бұрын
" Czy Polacy stracili ogromną szansę? " Nie pierwszy raz ...
@TheAgrotechnik4 ай бұрын
Nic nie straciliśmy.
@AmaatooR4 ай бұрын
Szansa na co? Na budowę drogiego ciągnika którego mało kto potrzebował?
@andrzejbiesik356412 күн бұрын
Wszystko już dawno zostało sprzedane co mieliśmy więc nic nie straciliśmy gdyż i tak obecnie nic nie mamy. Przykre ale prawdziwe. Pięć lat po wojnie ruszyła produkcja pierwszego Polskiego samochodu obecnie trzydzieści pięć lat po obaleniu komunizmu nie mamy nawet swojego roweru.
@adikpl14 ай бұрын
Super materiał Panowie. Teraz proszę o wywiad z główny inżynierem Ursusa Jerzym Wyglądałą o prototypach z serii U zanim nie będzie za późno.
@OlgierdKoodziej-hr1vz4 ай бұрын
Oglądając ten filmik przypomniała mi się zabawka z czasów słusznie minionych - byl taki miniaturowy traktor gąsienicowy ( kolor czerwony?), po tym ułożeniu reflektorów i ta pochyla kabina.... Dobrze, że taki konstrukcje ktoś ratuje i przywraca do świetności.
@andrzej45124 ай бұрын
Kolega z pracy z 40 lat temu opowiadał że był kierowcą Mazura w jego wojskowej wersji. Był to ciągnik artyleryjski w Bielsko-Bialskiej jednostce gdy jeszcze takowa tam stacjonowała. Opowiadał to na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku a służył w wojsku z poboru w okolicach połowy lat 60tych. Może znajdą się w domowych zbiorach stare fotki wojskowych przy takich maszynach.
@TheApokalipsa884 ай бұрын
Ale on jest piękny.
@maxpayne74504 ай бұрын
Super
@CzesławO-k8x3 ай бұрын
Witam! Swego czasu miałem 2 Mazurki 4 DT-y 2 Biało-rusie i 1 K 407 wszystko wyremontowane od zera, więc mogę na ten temat coś powiedzieć. Na tyle co widać na filmie ów prototyp jest szczepem części z istniejących już innych maszyn. A tak najbardziej bulwersujące to miejsce operatora po prawej stronie, tyle że pedał sprzęgła jest pod lewą nogą, a w DT-cie pod prawą.
@szymonolszewski72604 ай бұрын
Gadulec ma piękny i nawet dyma nie daje.
@krzysztofborycki84934 ай бұрын
No dołożyć turbo i jest 120 km..sądząc po tym ile po.polsce można znaleźć ciągników dt piast byłby bardzo powszechny..
@StivixMan4 ай бұрын
Chyba byłem w Szreniawie tuż po nagraniach bo były odstawiane pod wiate
@Thurygan4 ай бұрын
Dziadek miał takiego przez jakiś czas do orki, używał pługa od Ursusa C45, który jednak nie wytrzymywał i był kilkukrotnie spawany. Jest u nas taka historia jak na mokrej glinie dziadek orał Mazurkiem, a wujek obok orał T25, którym "wyprzedził" Mazurka pod górę.
@RysiuRynkowskiDWR12UK4 ай бұрын
W Piaście źle zamontowane reflektory.... obrócone..., ale jest ocalony
@Drobilek4 ай бұрын
Troche brakuje informacji, że Mazury miały korzenie w USA
@danieljewasinski5734 ай бұрын
Czy oby na pewno ? Na pewno te korzenie miały rosyjskie pierwowzory , tyle że miały silniki benzynowe.
@Drobilek4 ай бұрын
@danieljewasinski573 wiadomo, że pośrednio-jak Pobieda, ale jednak. Fajnie, że są takie komentarze, bo można się dowiedzieć, że Ruskie zrzynając z Caterpillara D-4, wstawili tam silnik benzynowy. Pewnie chodziło o łatwość rozruchu i wielopaliwowość?
@Kalmoire4 ай бұрын
@@Drobilek praktycznie wszystkie ciągniki czy pojazdy gąsiennicowe na świecie na takim podwoziu pochodzą od ciągników Holta, więc to nie mówi za wiele. Mazur jest bezpośrednim rozwojem sowieckiego ciągnika KD.
@GrzegorzMusiszowicz4 ай бұрын
I ten dźwięk ... SW 400 ...
@stupo6264 ай бұрын
Były spychacze z silnikiem sw680 z turbiną.mialrm taki silnik w wywrotce po przejechaniu 180000 km kapitalny remont
@kacper02914 ай бұрын
To nie przejechał za daleko
@TheAgrotechnik4 ай бұрын
Nic nie straciliśmy. Kilka lat później Huta Stalowa Wola podejmuje licencyjną produkcję ciągników gąsienicowych na licencji International Harvester, modele TD-15, 20 i 25, o mocach od 140 do 285 koni. Jeszcze później razem z IH opracowuje jedną z największych spycharek lat 80-tych i jedną z największych do dzisiaj, model TD-40 o mocy przeszło 400 koni i w planach była jeszcze większa TD-50, kolos ważący ponad 100 ton. Dzięki tej współpracy, Huta Stalowa Wola pod marką Dresta zyskuje spore uznanie na świecie i bardzo liczne grono zadowolonych użytkowników chwalących sobie solidne konstrukcje ze Stalowej Woli a sama HSW przez długie lata, aż do przejęcia przez chińczyków, z powodzeniem produkuje i eksportuje swoje spycharki, długo po upadku samego International Harvester. Piast był głosem przeszłości, na świecie ciągniki gąsienicowe w tamtym okresie odchodziły do lamusa, były niszą- drogie, trudne w eksploatacji z uwagi na to że po asfalcie nie mogły się poruszać bez problemów z niszczeniem nawierzchni (co wymagało transportu na miejsce pracy) a przy tym niekonkurencyjne wobec coraz mocniejszych ciągników kołowych które coraz częściej posiadały napęd 4x4. Dlatego jego produkcja, nawet mimo że była to konstrukcja znacznie lepsza i nowocześniejsza od radzieckich wynalazków, nie miała by większego sensu ekonomicznego. Już samo to że DT-75 u nas miał zastosowanie głównie po adaptacji na lekką spycharkę, wskazuje na to że jako ciągnik rolniczy Piast by był mało popularny. A jako ciągnik do prac budowlanych wymagał by pewnie innej przekładni czy też rozbudowanej hydrauliki.
@mariuszstruzik31004 ай бұрын
Witam będziemy na bednarach na pewno zajrzyjmy na stoisko
@TheBarth794 ай бұрын
Nawet nie wiedziałem że coś takiego istniało.
@mareksajdok99464 ай бұрын
💪👍💪
@kordianstankiewicz86084 ай бұрын
Ciekawie te ciągniki wyglądają
@karolnowakowski37784 ай бұрын
a dlaczego służby z NASA ukradły dokumentację samolotu IRYDA i zakazały produkcji pomimo zatwierdzonych testów brytyjskich ??
@luksoreu54074 ай бұрын
Przemyślane drzwi - do tyłu. Jak gąsienica czlowieka złapie to zdąży zeskoczyć. Nie to co w samolotach (awionetka) też drzwi do tyłu. Wychodzisz i wchodzisz w śmigło z przodu.
@andrzejkornas90954 ай бұрын
Nie potrzeby tylko polityka to smutne.
@mieczyslawszczesny59354 ай бұрын
Mazury oryginalnie wychodziły z "puszką" z sześćdziesiątki ?
@kazimierznorejko58534 ай бұрын
Nie.
@Drobilek4 ай бұрын
@@kazimierznorejko5853 ❤️
@RetroBeskidNiskiZdZ4 ай бұрын
Polacy nigdy nie mieli nawet szans dorównać Włochom w produkcji ciągników gąsienicowych czy nawet Rumunom który brali od Włochów licencję na większość swoich ciągników gąsienicowych tych gabarytów. Jak na lata 60 to wygląda jak nieśmieszny żart
@parabelumsq2lkt9604 ай бұрын
👍
@Patriotapl9234 ай бұрын
KIEDYŚ MOSKWA DZIŚ BRUKSELA 👎🏼👎🏼👎🏼👎🏼👎🏼👎🏼👎🏼👎🏼
@karolnowakowski37784 ай бұрын
konkurencja czuwa !!
@qkohe1554 ай бұрын
Dziadek jeździł Mazurem spychaczem w wojsku. Mówił, że się dziwili, czemu tych silników nie montują do ciągników.
@bladeofshado15404 ай бұрын
Bo silnik ważył 800kg i miał 5.5l pojemności. I tylko po 50kunia
@qkohe1554 ай бұрын
@@bladeofshado1540 Aha, to jednak nic specjalnego.
@bladeofshado15404 ай бұрын
@@qkohe155 Jakiś czas temu odpalałem takiego mazura. Zestawy naprawcze pasują z s320 czyli popularnego es18. Dodatkowo to silnik wybitnie niskoobrotowy. Max obroty to może 1800rpm
@es-iv3xp4 ай бұрын
Uczycie jeździć Mazurem?
@donjuan9354 ай бұрын
Tradycja ruscy mieli swoje I mieliśmy od nich
@marekdorsz75483 ай бұрын
Dlaczego te traktory nie trafily do seryjnej produkcji ? Sprawa bardzo prosta . Bo to byly nic nie warte klamoty . Wersja rolnicza , lesna , budowlana , brakowalo tylko wersji wyscigowej i rajdowej . Cale szczescie , ze nie byly produkowane bo byloby posmiewisko na caly Swiat .
@adamkrolikowski8924 ай бұрын
Ciekawe!@**
@AmaatooR4 ай бұрын
Od słuchania dostałem zadyszki.
@henrykfirlej28084 ай бұрын
Tu kurwa jak zwykle,wiatr w oczy Albo się nie opłaca,albo brakuje kasy ,albo komuś nie pasuje
@wojtas-44 ай бұрын
Telefon z Moskwy!
@krzysztofdobrzycki42764 ай бұрын
Kiedyś był telefon z Moskwy ,dziś program publicystyczny z Berlina .A w Polsce jak była pustynia technologiczną tak jest.
@wodasodka90314 ай бұрын
@@krzysztofdobrzycki4276mimo wszystko uważam, że okupacją sowiecka była mniej destrukcyjną dla naszych zdolności innowacyjnych i technologicznych.
@hyperion93674 ай бұрын
@krzysztofdobrzycki4276 Nie jeden kraj chciał by taka pustynie technologiczną mieć jak Polska my naprawdę nie mamy się czego wstydzić Polska jest wstanie wyprodukować niemal wszystko czego nam potrzeba a Rosje wyprzedzamy o lata świetlne
@hyperion93674 ай бұрын
@wodasodka9031 Tak sowieci tylko wywieźli wszystko co się dało wywieźć resztę zrujnowali potem pchali do nas swoje zacofane złomy produkowane na naszych kradzionych maszynach a wszystko za kosmiczną cenę istny ruski mir
@wodasodka90314 ай бұрын
@@hyperion9367 byliśmy w stanie, przed 1989
@leonzawodowiec54604 ай бұрын
Fajne muzeum i bardzo ciekawe eksponaty ale tego gościa, który o tym opowiada a raczej próbuje zwyczajnie nie da się słuchać. On jest tu jak ta pochylona mocno do tyłu szyba...czyli całkowicie nie na swoim miejscu.
@piniu19864 ай бұрын
My byliśmy tylko dobrzy w prototyp ach. Na około 100 modeli ursusa 50 to prototypy. A znaczna większość z tych 50 ciągników to licencję zetora. To samo w samochodach TYLKO Syrena była w 100% polska. Reszta to licencję. To samo w dostawczakach nie miały polskiego silnika. Tak samo w motocyklach. Tylko junak był w 100%polską konstrukcją i motorowery. Wszyscy wiemy jakimi gównami była syrena i polskie. Motocykle i motorowery.
@BenyNukem3 ай бұрын
To samo możesz powiedzieć o "potężnych" rosjanach. Z tą różnicą że nie robili na licencjach bo po prostu kradli technologie bez oporów.
@piniu19863 ай бұрын
@@BenyNukem no wiesz naród Polski uważam że jest w kręgu kultury europejskiej a Rosjanie to kultura Azjatycka. Więc nie wiem po co te porównanie.
@BenyNukem3 ай бұрын
@@piniu1986 W azji sa cywilizowane narody rowniez ale nie zaliczllbym do nich moskali. Troche generalizowales, technologia byla na poziomie top 5 u nas do 1939r. Przynajmiej w niektorych sektorach; naftowy, lotniczy, bron reczna. Po wojnie i eksterminacji/emigracji elit i w utopijnym bagnie czerwonego socjalizmu tez nie bylo warunkow. W sektor motoryzacyjny nam bylo ciezko wejsc, mysle ze byl pewien potencjal do ciezkich maszyn, tu akurat IMO zabraklo politycznej opieki i nadzroru.
@maciejg45363 ай бұрын
Nie mogę już słuchać gadania o licencji Zetora. Wiecie że gdzieś dzwoni tylko nie wiecie gdzie. URSUS NIGDY NIE MIAŁ ŻADNEJ LICENCJI ZETORA. Zakupił jedynie dokumentację a to już kolosalna różnica.
@piniu19863 ай бұрын
@@maciejg4536 zakupił dokumentację od zetora do prawie wszystkich swoich ciągników.